Jump to content

tek hücreliler neden var?

Recommended Posts

Sn. Deha;

Göreceli zararlı ya da yararlı genetik bilginin aktarılması sonucu taşıyıcı veya hastanın tür değiştirmesi olasımıdır?Eğer olası değilse oryantasyonlarmı türlerin çeşitliliğini oluşturuyor?Eğer oryantasyonlar değilde, yine böyle bir "göreceli yararlı mutasyon" ise buna örnek verilebilirmi?

Bir önceki iletinizde cevaba dair bir cümle bulamadım, tekrar sordum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sn Matrix,

Bahsimiz yararli zararli mutasyonlarin izafi oldugu uzerine idi,turlerin baska turlere donusmesi tabii ki kopmplex canlilarda tek bir mutasyonun isi degil cok daha komplike bir olay ve uzmanlik gerektiren bir husus.

Sitelerde Paylaş
1-Evrim çok yavaş ilerler ve evrimi tetikleyen en önemli faktör canlının diğer canlılarla olan ilişkileridir.

Kambrien patlaması bu dediğinizi çürütüyor... 25 milyon yıl gibi çok kısa sayılabilecek bir sürede basit bir tek hücreliden bugünki canlılığın çoğu oluşmuş...

...

Kambriyen:

http://fikirsel.ipbfree.com/index.php?show...ost&p=23283

.

Sitelerde Paylaş

Verdiğin linke baktım... Kambriyen ile ilgili açıklamalarını okudum... Ancak konuya yeterince açıklık getirememişsin... Şöyleki...

Dünyanın yaşı 4,5 milyar yıl. İlkel hücreler başlangıçtan yaklaşık 500 milyon yıl sonra oluşmuş, sert kabuklu/kemikli çok hücreliler, yani fosilleşebilen çok hücreliler başlangıçtan yaklaşık 4 milyar yıl sonra oluşmuş. İkisi arasınd 3,5 milyar yıl var. Dile kolay.

İlk ilkel hücreden basit bir cok hücrelinin (alg vs.) oluşabilmesi için 3,5 milyar yıl gerekmiş...

Ancak o basit çok hücreliden 30 dan fazla filum'un ortaya çıkması ise sadece ve sadece 25(bkz: tubitak) milyon yıl sürmüş...

Bu durumu da şöyle açıklamışsın;

Kısa bir zaman için türler, baskısız çoğalabilmişler, çeşitlenebilmişlerdir. Bunlardan içlerinde veya etraflarında sert bir şey oluşturabilenler daha iyi hareket edebilmiş, korunabilmiş, ısırabilmişler, dünyaya yayılmışlar.

Baskı derken neyi kastediyorsunuz? Besin kıtlığı mı? Oksijen mi? İklim şartları mı?

Hem sınırsız baskı neyi değiştirir? Baskı olsa da olmasa da evrim devam eder sonuçta... Baskının olması sadece elenmesi gerekenlerin elenmesine (Doğal seçilim) neden olur... Bu elenmenin, çeşitliliğin bu şekilde patlaması ile ne alakası var? Kısacası doğal seçilimin türleşme ile ya da evrimleşme ile ne alakası var?

Sitelerde Paylaş

Canlıların evriminde zamanların orantısız olduğunu biliyoruz..

En uzun sürmesi gereken süreç en kısa olanıdır.

İlk canlı muhtemelen dünyanın ilk 100 milyon yılında ortaya çıkmıştır.

Tek hücrelilik yaklaşık 3 milyar yıl, hatta daha da uzun süre değişmemiştir.

Yaklaşık 1 milyar yıl önce ilk çok hücreli canlılar ortaya çıkmıştır.

Onlar basit ve ilkel yaratıklardır..

Bütün filumların evrilmesi ve hayvanların ortaya çıkması son 500 milyon yıl içinde gerçekleşmiştir.

Bunda bir gariplik yoktur aslında..

İlk hücre ilkel bir yaratık olduğundan kısa zamanda ortaya çıkması mümkündür.

Ama o hücreden çok daha karmaşık olan çok hücreli yaratıkların evrilmesi için aradan çok uzun zaman geçmesi gerekir.

İlk çok hücreli yaratık ortaya çıktıktan sonra evrim hızlanabilir.

Çünkü çok hücreli canlılar çok daha sofistike bir metabolizmaya sahiptirler..

HACI

Sitelerde Paylaş

Bir düzeltme yapmakta fayda var...

Bütün filumların evrilmesi ve hayvanların ortaya çıkması son 500 milyon yıl içinde gerçekleşmiştir.

Bu cümle son derece yanıltıcı...

Çünki Kambriyen patlaması denen mucize 25 milyon yılda gerçekleşmiştir...

Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok!

Yoksa var mı?

Sitelerde Paylaş
Bir düzeltme yapmakta fayda var...

Bu cümle son derece yanıltıcı...

Çünki Kambriyen patlaması denen mucize 25 milyon yılda gerçekleşmiştir...

Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok!

Yoksa var mı?

Bunun neresi yanlış..

Hayvanlar son 500 milyon yıldır var..

Ayrıca Kambriyan patlaması 25 milyon yıl değil, en azından 50 milyon yıl sürmüştür.

Belki de daha uzun zaman sürmüştür. Kimse ne kadar sürdüğünü bilmiyor.

Filumlar 500 milyon yıldır var..

Sitelerde Paylaş
Bunun neresi yanlış..

Hayvanlar son 500 milyon yıldır var..

Ayrıca Kambriyan patlaması 25 milyon yıl değil, en azından 50 milyon yıl sürmüştür.

Belki de daha uzun zaman sürmüştür. Kimse ne kadar sürdüğünü bilmiyor.

Filumlar 500 milyon yıldır var..

Ben cümle yanlıştır demedim, yanıltıcıdır dedim... Doğru! Hayvanlar 500 milyon yıldır var. Ancak Filumların çoğu kambriyende ortaya çıktı ve süre Tübitak'a göre 25 milyon yıl sana göre 50 milyon yıl... O kadar da önemli değil 25 olmuş, 50 olmuş ya da 100 olmuş. Önemli olan 3 milyar yılda sadece basit çok hücreli alglerin oluşabilmesi ancak en fazla 100 milyon yılda 33 filumun ortaya çıkması... Her seferinde de tekrar ediyorum Tubitak'ın şu ifadesini;

"Bir daha asla görünmeyecek bir hızla bugünki çeşitliliğin büyük bir kısmı oluştu."

Sitelerde Paylaş
Ben cümle yanlıştır demedim, yanıltıcıdır dedim... Doğru! Hayvanlar 500 milyon yıldır var. Ancak Filumların çoğu kambriyende ortaya çıktı ve süre Tübitak'a göre 25 milyon yıl sana göre 50 milyon yıl... O kadar da önemli değil 25 olmuş, 50 olmuş ya da 100 olmuş. Önemli olan 3 milyar yılda sadece basit çok hücreli alglerin oluşabilmesi ancak en fazla 100 milyon yılda 33 filumun ortaya çıkması... Her seferinde de tekrar ediyorum Tubitak'ın şu ifadesini;

"Bir daha asla görünmeyecek bir hızla bugünki çeşitliliğin büyük bir kısmı oluştu."

Ben de öyle diyorum ya..

Neresi yanıltıcı?

Sitelerde Paylaş

Herneyse Hacı...

Oralarda takılmayalım...

Bence evrim varsa bile Kambiriyen'nin bir açıklaması olmalı... Sana da inanılmaz gelmiyor mu? Yoksa ben mi evrime olan güvensizliğimden dolayı abartıyorum bilemiyorum... Bana göre kambriyen inanılmaz bir mucize...

Bunun mantıklı bir izahı olmalı... Sayın Gezgin'in yaptığı açıklama beni tatmin etmedi açıkçası, sizi tatmin etti mi? Yani "Evet cevap budur!" diyebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
Herneyse Hacı...

Oralarda takılmayalım...

Bence evrim varsa bile Kambiriyen'nin bir açıklaması olmalı... Sana da inanılmaz gelmiyor mu? Yoksa ben mi evrime olan güvensizliğimden dolayı abartıyorum bilemiyorum... Bana göre kambriyen inanılmaz bir mucize...

Bunun mantıklı bir izahı olmalı... Sayın Gezgin'in yaptığı açıklama beni tatmin etmedi açıkçası, sizi tatmin etti mi? Yani "Evet cevap budur!" diyebilir misiniz?

Hiç bir açıklama Kambriyan patlaması için tatmin edici olmayacaktır.

Ama bu demek değildir ki açıkalamarın hepsi yanlıştır ve Kambriyan patlaması ilah bir müdahaledir.

Dünyada mevcut bütün vücut planlarının ve fazlasının kısa bir zaman diliminde ortaya çıkması olağanüstü bir durumdur..

Hatta bir mucizedir.

Çünkü alışılmışın dışına çıkan olağanüstü her olgu bir mucizedir.

Yaşam teybini tekrar oynatalım... Yaşamın o aşamayı geçememesi olasalığı çok yüksektir.

Yapılan her gözleme bir açıklama getirmek insanın doğasında vardır.

O açıklama ne olursa olsun önemli değildir.

Önemli olan onu açıklamaya teşebbüs etmektir.

Bu açıklamaların bazıları tutar.. Beğenilir..

Daha mantıklıdır ya da daha bilimseldir.

Yani daha önce doğrulukları saptanmış bilimsel gözlemlerle daha iyi bağdaşır.

Bilimde dogmalar olmadığı için kuramlar zamanla değişebilir.

Bu nedenden dolayı bilimin yaptığı açıklamaların tümü için geçici oldukları söylenir.

Çürütülen her kuramın yerini yeni bir kuram alır.

Kuramları başka türlü çürütmek mümkün değildir.

Bilimde olmaz, olmazdır..

Kambriyan patlamasını, ilk hücrenin ortaya çıkma sürecini, evrimsel açıklamaların çoğunu, diktum bile diyebileceğimiz bu ilkeler muvacehesinde değerlendirmek zorundayız.

HACI

Sitelerde Paylaş

>>> Bence evrim varsa bile Kambiriyen'nin bir açıklaması olmalı... Sana da inanılmaz gelmiyor mu?

Var ki zaten, tonla açıklaması var kambriyen'in..

Ama senin ahmaklığın şu. Kambriyen'de nasıl olmuşta bu kadar tür ortaya çıkmış diye sorarken, öncelikle kambriyende nasıl olmuşta bu kadar tür yokolmuş diye bakmıyorsun.

Otur, aha şurayı bir oku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cambrian_explosion

Sonra birde, orada bahsedilene sebeplerin teker teker olabileceği gibi hepsinin birden olabileceğini de hesaba katıp bir düşün bakalım..

Sonra, otur, kitlesel yokoluşlar sonrası haricinde (Kretazös, insan vs.) neden hayvan türlerinin sayısının kambriyenden beri sabit kaldığını bir düşün bakalım..

Ha, birde, kritik kütle ne demekmiş onu öğren..

Sitelerde Paylaş
Ama senin ahmaklığın şu.

Sen benim söylediklerimi fazla ciddiye almıyorsun galiba? Seni daha önce son bir kez uyarmıştım anibal... Umarım bir ara karşılaşırız anibal İTİ eğer karşılaşırsak beni görünce de bu erkekliğini tekrar yapmanı isteyeceğim senden...

Sitelerde Paylaş
Sen benim söylediklerimi fazla ciddiye almıyorsun galiba? Seni daha önce son bir kez uyarmıştım anibal... Umarım bir ara karşılaşırız anibal İTİ eğer karşılaşırsak beni görünce de bu erkekliğini tekrar yapmanı isteyeceğim senden...

Benim erkekliğimide görmek ister misin? Anibal'ın yanında bonus veriyoruz. Çok seviceksin bak!

Sitelerde Paylaş

Ateshbey;

Dünyaya ve olaylara,metafizik bakış açısıyla yaklaştığından,evrim ile ilgili bir şey bilmediğin halde,bilimsel yaklaşımı redediyorsun ve bir takım iddialarda bulunup idealist yaklaşım sergiliyorsun.Daha önceden yaklaşımın ayakları havada bir yaklaşım olduğunu söylemiştim.Ama aynı tarzı sürdürmekte ısrarlısın.Bence anibal az demiş;

SEN AHMAĞIN ÖNDE GİDENİSİN!!

Sitelerde Paylaş

>>> Sen benim söylediklerimi fazla ciddiye almıyorsun galiba?

Ateshbey, sende büyük terakki görüyorum, nasıl olduysa, en sonunda bunu bari bile anladın..

Senin ciddiye alınmayacak kadar boş olduğunu zaten biliyoruz, merak ettiysen..

Kambiryen yok olan türleri unutup, öbür türler nerden çıktı diye soran bir zavallının nesini ciddiye alacak, biyoloji bilimi veya ben? Amanda bi allah vardı, geldi 550 MYA önce, coştu, bir sürü tür yarattı, sonra hepsini 80 mYA sonra yok etti diyen bir delinin saçmalıklarına mı prim verecek?

Sokakta, umarım karşıma çıkmazsın, zira, hamamböceği ezmeyi sevmem, hem pis kokarlar, hemde zavallı hayvanlara acırım genede, ne de olsa, biyologuz, severiz her canlıyı..

Sitelerde Paylaş
Verdiğin linke baktım... Kambriyen ile ilgili açıklamalarını okudum... Ancak konuya yeterince açıklık getirememişsin... Şöyleki...

....

İlk ilkel hücreden basit bir cok hücrelinin (alg vs.) oluşabilmesi için 3,5 milyar yıl gerekmiş...

Ancak o basit çok hücreliden 30 dan fazla filum'un ortaya çıkması ise sadece ve sadece 25(bkz: tubitak) milyon yıl sürmüş...

Bu durumu da şöyle açıklamışsın;

Kısa bir zaman için türler, baskısız çoğalabilmişler, çeşitlenebilmişlerdir. Bunlardan içlerinde veya etraflarında sert bir şey oluşturabilenler daha iyi hareket edebilmiş, korunabilmiş, ısırabilmişler, dünyaya yayılmışlar.

Baskı derken neyi kastediyorsunuz? Besin kıtlığı mı? Oksijen mi? İklim şartları mı?

Hem sınırsız baskı neyi değiştirir? Baskı olsa da olmasa da evrim devam eder sonuçta... Baskının olması sadece elenmesi gerekenlerin elenmesine (Doğal seçilim) neden olur... Bu elenmenin, çeşitliliğin bu şekilde patlaması ile ne alakası var? Kısacası doğal seçilimin türleşme ile ya da evrimleşme ile ne alakası var?

Baskı yok ne demek?

"Besin bol, rakip yok, etraf boş, istediğin kadar yiyip, çoğalıp, yayılabilirsin" demek.

Elenme olmazsa, çeşitlilik daha çok artmaz mı?

Yazdığınızı okuyor musunuz? Kullandığınız kelimelerin anlamını anlıyor musunuz?

Buraya tartışmaya gelmişsiniz, namusunuzla tartışın.

.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...