Jump to content

Recommended Posts

http://uluturkculuk.com/forum/index.php?topic=1586.msg7435;topicseen#msg7435

Dünyada en fazla rezervin bize ait olduğu ve yasayla TSK tarafından korunan Toryum ;

Uranyum ve plütonyum atomlarının çekirdeklerinin parçalanması sonucu elde edilen nükleer güç, günümüzde çeşitli ülkelerde, insanoğlu için kontrol edilebilir enerji teminine önemli katkılarda bulunmaktadır. Uranyum gibi, toryum da bir nükleer enerji hammaddesidir.

Uranyum gibi toryum da doğada serbest halde bulunmaz, fakat 60 civarında mineralin içinde rastlanır. Bunlardan sadece monazit ve thorite, toryum üretiminde kullanılır. Bu mineraller de genellikle nadir toprak elementleri ile birlikte bulunmaktadır.

http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=117&tipi=5⊆=0

Nükleer enerjide toryum kullanımı

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Arık, “Gelecekte ‘hızlandırıcıya dayalı enerji üretme teknolojisi’ ön plana çıkacak, bu teknolojide toryum önemli bir aktör olacak ve Türkiye toryum rezerviyle bu işten karlı çıkacak” dedi.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/460962.asp

Toryum gerçeği !

Isparta'da meydana gelen uçak kazasında Türkiye önemli bilim adamlarını kaybetti

Kazada hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık, toryum üzerine yaptığı araştırmalarla tanınıyordu.

Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi İle Enerji Satışına İlişkin Kanun'un TBMM'de görüşülerek kısa süre önce kabul edilmesiyle, Türkiye'nin sahip olduğu uranyum ve toryum maden rezervleri de en iyi şekilde değerlendirilecekti. Böyle bir dönemde meydana gelen uçak kazasında toryumla ilgili çalışma yapan 6 bilim adamının hayatını kaybetmesi, başta bilim adamları olmak üzere tüm Türkiye'yi yasa boğdu.

Toryum, Atlas Jet ve Dost Ateşi: Bir Romanın Düşündürdükleri

http://www.21yyte.org/tr/yazi.aspx?ID=1294&kat=13

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

birileri bunları çıkarmamızı istemiyor.Uçağın niye düşürüldüğü malum,''Bırakır mıyım size onları'' diyor birileri.

rahat rahat bir şey yapamıyoruz ülkenin haline bak.Milliyetçilik yapmaktan utanıyorum anasını satim.

ülkenin kendini toparlayabilmesi için en az 10 yıl dış ilişkilere kapanması lazım.

tarihinde Tangocu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

halk gerizekalılığı bırakırsa olur.

sonra ordu darbe yaptı oluyor,senin gerizekalılığını mı izlicek ordu ?

Sitelerde Paylaş

halk gerizekalılığı bırakırsa olur.

sonra ordu darbe yaptı oluyor,senin gerizekalılığını mı izlicek ordu ?

Halkı aşağılayıp durma. Sen de halkın bir ferdi değil misin? Kendini Olympos Dağından gelmiş mi sanıyorsun?

Halkın ''gerizekalı'' hale gelmesinde ordunun yaptığı 12 Eylül darbesinin büyük payı vardır. Halkın ''gerizekalılığı''nın panzehiri ordu değil yani. Öte yandan, orduya ilerici ve bağımsızlıkçı misyonlar da yüklenemez. Zira yaptığı tüm darbeler Amerikan desteklidir ve emperyalizmin çıkarlarını gözetmiştir. Neticede bir NATO ordusundan bahsediyoruz. Generalleri ABD'de eğitim gören, bazılarının göğsünde Amerikan liyakat madalyaları olan bir ordu bu.

Toryum gerçekten de değerli bir maden, yazıdan öyle anlaşılıyor. Venezuela nasıl ki kendi petrolünü emperyalistlerden kurtararak ilerlemeye başladı; Türkiye de toryum v.b. değerli madenlerine sahip çıkarak ileri gidebilir. Tabi bunun için öncelikle emperyalizmden bağımsızlaşması gerekiyor. Pek çok liboş, Batı demokrasisine öykünür. Oysa ki Batı demokrasisine erişebilmek için evvela Batı kadar zenginleşmiş olmak gerekir. Toryum gibi madenlerimizi sömürtmeyi bırakıp kendimiz değerlendirebilirsek ülke olarak zenginleşebiliriz. Bu refah artışı da demokrasiyi fazlasıyla getirir. Bunun için öncelikle tam bağımsız hale gelmemiz gerekiyor. Bugün M.Kemal yaşasaydı, büyük ihtimalle en öncelikli hedefi ülkenin kendi yeraltı kaynaklarını sömürtmemesi ve ülkemizde işlenmesini sağlamak olurdu.

Sitelerde Paylaş

maden mühendisleri odasına değil de hürriyete mi inanıcaz yani

Maden Mühendisleri Odası'nın web sitesinden verdiğin linki okuma zahmetine katlansaydın oradaki yazıda benim verdiğim linkteki bilgilerle çelişen bir şey olmadığını görürdün.

http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=117&tipi=5⊆=0

...

Toryuma dayalı nükleer santrallerin henüz ticari yapılabilirliği olmayıp, deneme safhasında bulunması ve bu sektörün dışındaki kullanımının sınırlılığı nedeniyle, dünyada bugüne kadar, doğrudan toryum aramalarına fazla önem verilmemiştir...

Sonuç olarak, elimizde mevcut verilere göre, toryum, bugün itibarıyla ekonomik değeri olan bir maden değildir.

Bu bilgiler o linkten.

Hürriyet'teki yazının yazarı da Prof. Dr. Cengiz Yalçın.

Ayrıca bana sorarsan Hürriyet Gazetesi'ndeki bilgilerden önce "uluturkculuk.com" adresindeki bilgilerin güvenilirliği konusunda şüphe duymanda fayda var.

Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak, elimizde mevcut verilere göre, toryum, bugün itibarıyla ekonomik değeri olan bir maden değildir. Ancak, dünyadaki hızlı bilimsel ve teknolojik gelişmeler dikkate alındığında bu konuda hazırlıksız yakalanmamak için Türkiye’nin araştırma geliştirme çalışmalarına hız vermesi gerekmektedir.

cımbızlamadan yaz ki art niyetin belli olmasın!!!

kullanılmaya başlanınca uranyum yerine geçecek toryum

Sitelerde Paylaş

oryum bugün için geleceğini bekleyen bir nükleer yakıt hammaddesi durumundadır. Bunun en büyük nedeni, nükleer yakıt çevrim sorunudur. Toryum-232, bazı süreçlerle uranyum-233’e dönüştürülebilmektedir. Uranyum 233’de Uranyum-235 gibi parçalanabilir bir maddedir. Bu parçalanma sonucunda da büyük bir enerji açığa çıkmaktadır. Yakıt çevrimi sorunu nedeniyle, bugün için toryumla çalışan ticari ölçekli santraller bulunmamakla birlikte, bu santrallerin prototipleri İngiltere, Almanya ve ABD’de uzun zamandır denenmektedir. Ticari ölçekte üretimin yapılamaması nedeniyle, halen toryumun enerji hammaddesi olarak tüketimi yok denilecek düzeydedir.

utanmadan sırf kıllık olsun diye işine gelen cümleleri yazmışsın

Sitelerde Paylaş

cımbızlamadan yaz ki art niyetin belli olmasın!!!

kullanılmaya başlanınca uranyum yerine geçecek toryum

Hani, nerede cımbızlama yapmışım? Sen yazıdan bazı bölümleri seçip alıntıladığında bu cımbızlama olmuyor da ben yapınca mı oluyor? Benim şu ana kadar söylediklerimle Maden Mühendisleri Odası'nın web sitesindeki yazı arasında gördüğün herhangi bir çelişki var mı? Türkiye'de elbette her alanda olduğu gibi Ar-Ge çalışmaları yapılmalı, ama bu insanları yanıltacak biçimde yanlış bilgiler yayarak insanları kandırmak gerektiği anlamına gelmiyor. Ar-Ge çalışması yapılsın demek başka şey, "memleketin kurtuluşu aslında toryumda ama iç ve dış mihraklar bunu engellemeye çalışıyor" demek başka şey. Kullanılmaya başlanınca(başlanacağının garantisi ne ise)toryumun uranyumun yerini alacağı bilgisine nasıl eriştin onu da merak etmiyor değilim.

Bu arada art niyetim ne imiş efendim? Bir zahmet onu da bizlerle paylaşın.

Sitelerde Paylaş

oryum bugün için geleceğini bekleyen bir nükleer yakıt hammaddesi durumundadır. Bunun en büyük nedeni, nükleer yakıt çevrim sorunudur. Toryum-232, bazı süreçlerle uranyum-233’e dönüştürülebilmektedir. Uranyum 233’de Uranyum-235 gibi parçalanabilir bir maddedir. Bu parçalanma sonucunda da büyük bir enerji açığa çıkmaktadır. Yakıt çevrimi sorunu nedeniyle, bugün için toryumla çalışan ticari ölçekli santraller bulunmamakla birlikte, bu santrallerin prototipleri İngiltere, Almanya ve ABD’de uzun zamandır denenmektedir. Ticari ölçekte üretimin yapılamaması nedeniyle, halen toryumun enerji hammaddesi olarak tüketimi yok denilecek düzeydedir.

utanmadan sırf kıllık olsun diye işine gelen cümleleri yazmışsın

Yazının bu mesajında getirdiğin bu bölümü de benim söylediklerimi destekler nitelikte, paylaştığın için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

valla linki oraya astım ama sen son paragrafın son cümlesini almadan ilk cümleyi yazmışsın buraya

linkte herşey yazıyor ama sen okumayanları yanıltmak istedin

rakun o kadar iyi biliyorsan git ulutürkçülükte yaz canım

yalnız akhenin karşısında kimse duramıyor söyliyeyim :D

linki okursan anlarsın uranyumla toryum bağlantısını prototip santraller başlamış üretime

Sitelerde Paylaş

Neticede bir NATO ordusundan bahsediyoruz. Generalleri ABD'de eğitim gören, bazılarının göğsünde Amerikan liyakat madalyaları olan bir ordu bu.

Niye fena bir şey mi ? Senin gibi kızılların ABD adını duyunca koz kazanması normal,Ben ABD karşıtı falan değilim.

12 Eylül amerikan destekli olsun fransız destekli olsun kamboçya destekli olsun pat diye çıkıvermemiştir.Ülkedeki iç karışıklıklar malum,Dincilerle siz kızıllar rahat duramadınız ki.Ülkenin içine ettiniz,Ha dinci ha liboş ha komü ne farkeder,hepsi ülkenin içine etti,serseri gibi sokaklarda coştunuz,kanlar döktünüz,sadece sizden bahsetmiyorum tabi,yanlış anlama,dinci kardeşleriniz ile birlikte.

Tayyip kömür verdi diye tayyibi,partisinin ideolojisini ve programını,hatta partisini bile tanımadan oy atan halka gerizekalı derim ben.Tayyib'in en az %30 oyu bu gerizekalı cahillerden geliyor.Önce onları fakir bırakıyor sonra kömür veriyor adamda gidiyor oyu basıyor.

Tabi halk cahil olduğu için tayyipte cahil ya,halk onu kendinden biri görüyor,nasıl olsa kasımpaşalı elin serserisi,mahallenin çocuğu olarak gördükleri içinde oy verenler var.

Tayyibe Liberal diye oy verenler var mı bu ülkede ? Hatta dincilerin bile oy vermediğine eminim,hepsi gidiyor saadete falan basıyor.

Sonuçta en cahil olan,en mahallenin çocuğu olan alıyor oyu,apartman seçimleri gibi anasını satayım.

Sende gelmiş burada halka gerizekalı deme diye galeyana geliyorsun,Halka niye cahil dicez sen çıkarsın sokağa iki propaganda yaparsın halk mal gibi inanır.Koyun bu halk koyun.Her ideoloji halktan bir taraf bulur bu ülkede.

Sitelerde Paylaş

Niye fena bir şey mi ? Senin gibi kızılların ABD adını duyunca koz kazanması normal,Ben ABD karşıtı falan değilim.

12 Eylül amerikan destekli olsun fransız destekli olsun kamboçya destekli olsun pat diye çıkıvermemiştir.Ülkedeki iç karışıklıklar malum,Dincilerle siz kızıllar rahat duramadınız ki.Ülkenin içine ettiniz,Ha dinci ha liboş ha komü ne farkeder,hepsi ülkenin içine etti,serseri gibi sokaklarda coştunuz,kanlar döktünüz,sadece sizden bahsetmiyorum tabi,yanlış anlama,dinci kardeşleriniz ile birlikte.

Demek ABD karşıtı değilsin. O zaman emperyalizme olan bağımlılığa ve dolayısıyla emperyalizmin bize biçtiği ''ılımlı islam'' ve ''yeni-Osmanlı'' projelerine de karşı değilsindir. E neye itiraz ediyorsun o zaman? Dinciliği bu ülkede kendi çıkarları için kullanıp yayan zaten en başta ABD emperyalizmi. Sen ona karşı değilsen o zaman dinciliğe hangi mantıkla karşı çıkıyorsun?

Geçmişte ülkede niye iç karışıklıklar olmuştu? Daha öncesinden varolan bağımlılık ve onun getirdiği dincileşmeye devrimciler karşı çıktığı için! Yani biz mücadele etmeseydik zaten bu ülke emperyalizme bağımlılığna ve gericileşmesine devam edecekti. Biz bir mücadele başlattık ve umudu büyüttük. Bunun üzerine emperyalizm ve oligarşi el birliği ederek para-militer örgütler kurdu ve halka karşı katliamlara girişti. Sonra da kendi katliamlarını bahane ederek darbe yaptı ve ülkeyi daha da gericileştirdi. Başından sonuna kadar buna direnen ve mücadele eden biz ''kızıllar'' olduk. Senin gibiler ise o günlerde de en fazla kuru laf üretiyor, daha fazlasını yapmıyordunuz. Teşekkür edip saygı duyacağın yerde çamur mu atıyorsun şuursuz? Ülkenin içine ABD emperyalizmi ve onun işbirlikçisi olan dinciler değil de biz ettik ha? Yuh artık! Senin acilen tarih ve mantık dersi alman gerekiyor. ''Dinci kardeşlerinizle birlikte...'' diyorsun bir de! Dinciler ile komünistleri aynı kefeye koyarsan sana sadece gülerler. Uzun bir süredir yazılarında dincilerle devrimcileri bir tutan bir mantıksızlığı savunuyorsun. Bunun sebebinin sağlıklı düşünememende yattığını düşünüyordum ama artık sinir bozmaya başladın, uyarayım şimdiden. 12 Eylül'cü Amerikan oğlanı, elinde ayetlerle mitinglerde gezen, onca tarikatın önünü açan, din dersini anayasal zorunluluk yapan Kenan Evren dincilerin gerçek kardeşiydi ve kendisinin Atatürkçü olduğunu söylüyordu, komünist olduğunu değil. Yani dincilere ille de bir kardeş gerekirse, bize sıra gelmez, siz varsınız önce.

Tayyip kömür verdi diye tayyibi,partisinin ideolojisini ve programını,hatta partisini bile tanımadan oy atan halka gerizekalı derim ben.Tayyib'in en az %30 oyu bu gerizekalı cahillerden geliyor.Önce onları fakir bırakıyor sonra kömür veriyor adamda gidiyor oyu basıyor.

AKP en azından kömür dağıttı, sizin ''Atatürkçü'' dediğiniz partiler ne dağıttı? Kömür bile dağıtamadınız. CHP-MHP ikilisini gelecekteki bir koalisyon olarak şimdiden ısıtıyor kemalist medya. Başka çözümünüz yok ülkemiz için. Oysa buna benzer bir koalisyon bir önceki hükümet döneminde yaşanmıştı. DSP ile MHP, yanlarına küçük ortak ANAP'ı da alıp ülkenin içine etmişlerdi hatırladın mı? ''Hayata Dönüş Operasyonu'' denen faşist kontrgerilla operasyonundan ekonomik krize, en halk düşmanı neo-liberal politikalardan ne var ne yok özelleştirmeye, ekonomiyi emperyalist kuruluş İMF'ye teslim etmekten başımıza K.Derviş gibi sömürge valileri getirmeye kadar her tür rezilliği onlar yapmıştı. Halka bir kömür bile dağıtmamışlardı üstelik. Bu ampul partisi ise en azından kömür dağıtıyor. Halkın seçenekleri bunlardan ibaretken elbette gidip AKP'yi tercih eder. Sizi tercih edecek hali yok ya. Asıl bu, salaklık olurdu. Ama neyseki halkımız seçeneklerinin sizlerden ibaret olmadığını anlamaya başlıyor. TEKEL işçilerinden başladı uyanış, dalga dalga diğer kesimlere de yayılır umarım. Hayat sokaklarda çünü. Mitinglerde, grevlerde, sınıf mücadelesinde! Burjuva parlamentosunda değil.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir ara bizde petrol çok yalanı vardı ve bu yalanı da en fazla Harun Yahya gibi tipler ısıtıp ısıtıp millete pazarlardı.

Sonra bunun ne denli yalan dolan olduğu ortaya çıktı..

tarihinde Tyson tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Maden Mühendisleri Odası'nın web sitesinden verdiğin linki okuma zahmetine katlansaydın oradaki yazıda benim verdiğim linkteki bilgilerle çelişen bir şey olmadığını görürdün.

Maalesef yurdum insanı okuma üzürlüdür.

Bir ara google çöplüğünde bilgi toplayıp bunları orjinalmiş diye bize yutturmaya çalışan hiyeroglif avatarlı bir arkadaş vardı, yine böyle kapalı bir günde link vermiş sözüm ona hava atacak ben de havanın azizliğinden de yararlanarak linki okuyayım dedim ve baktım ki meğerse linki asan hiyeroglif avatarlı cakalı ağır bilgili takılan arkadaş linkin içeriğini dahi okumamış öylece asmış.Sanırım Queen de böyle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...