Jump to content

Domuz Eti Neden Yasak?

Recommended Posts

birak arkadaşim ya... dikili taşlarla (putlar) ile ayni satirda ele aliniyor, nesi haram değil bunun? ne yani bir terimi kullanmadi diye şimdi haram olmadiği sonucu mu cıkacak.

üstelik muhammed'in kendisi açiklamada yapmiştir bu konuda "üzümden şarap olur, şerbetten şarap olur, bunlarin hepsi şaraptir, hepsi de haramdir, çoğu haram olan şeyin azida haramdir" demiş. bunun üzerine medine'deki müslümanlar evlerinde bulunan tüm şaraplari toplayip medine sokaklarini sulamişlar, bir daha da kimse içmemiş.

hayir şarap içmek yeni bir adette değil ki, zaten binlerce yildir var, islam bunu sonradan yasaklamiş, yani yasaklanmasi yeni bir adettir.

domuz etiyle ilgili inan ayetler geldiğinde şarap henüz yasak değildi, bu yüzden "sarhoşken namaza yaklaşmayin" diyordu, şarabin yasaklanmasi maide suresinde olduğu için medine döneminde olmuştur. yani epey sonra, muhammed epey bir güç elde ettikten ve dini akideleri yavaş yavaş sistemleştirmeye başladiktan sonra.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

birak arkadaşim ya... dikili taşlarla (putlar) ile ayni satirda ele aliniyor, nesi haram değil bunun? ne yani bir terimi kullanmadi diye şimdi haram olmadiği sonucu mu cıkacak.

üstelik muhammed'in kendisi açiklamada yapmiştir bu konuda "üzümden şarap olur, şerbetten şarap olur, bunlarin hepsi şaraptir, hepsi de haramdir, çoğu haram olan şeyin azida haramdir" demiş. bunun üzerine medine'deki müslümanlar evlerinde bulunan tüm şaraplari toplayip medine sokaklarini sulamişlar, bir daha da kimse içmemiş.

hayir şarap içmek yeni bir adette değil ki, zaten binlerce yildir var, islam bunu sonradan yasaklamiş, yani yasaklanmasi yeni bir adettir.

domuz etiyle ilgili inan ayetler geldiğinde şarap henüz yasak değildi, bu yüzden "sarhoşken namaza yaklaşmayin" diyordu, şarabin yasaklanmasi maide suresinde olduğu için medine döneminde olmuştur. yani epey sonra, muhammed epey bir güç elde ettikten ve dini akideleri yavaş yavaş sistemleştirmeye başladiktan sonra.

Olay şu;

1- Senin dediğin gibi "güç elde ettikçe" halka sert yasakları dayatayım dediyse, kendi inisiyatifiyle, O zaman bu dinin kitabını Muhammed oluşturmuştur. Sonraki sözleriyle de eksik kısımları desteklemiştir. O zaman bu dine inanılmaz. Bu inanmayan dinsizlere de "sünni anlayış" tutarlı gelir.

2- Panteist müslüman gözüyle bakarsak gözlemleriyle kadame kademe yasak koymuştur. O zaman da yumuşak bir bakış akışına sahip olabilirdik, dönemin şartları falan, kendi aklımızla gözlemleri değerlendirirdik.

3- Fakat eğer Kuran "bütünüyle" Allah kelamıysa, oradaki yazılanlara bütüncül olarak bakarız. Oradan ne anlıyorsak onu uygularız. Muhammed(s&d)'nin halk üzerindeki uygulamaları bile bundan (Allah kelamından) sonra gelir (ki bunlar rivayete dayanır). Gerçekten içkiyi tamamen yasak ettiyse bile bunu döneme ve şartlara ve o topluma özel bir uygulama olarak anlarız. Kuran'daki Allah kelamının BÜTÜNÜ bizim için önceliklidir.

Şimdi bu rasyonel 3 seçenek içerisine sünni islam şeriatı uygulaması sığamıyor. Çünkü Allah kelamının bütünlüğü bozulduğu için, sünnilerin içkiyi haram etmesinde bir rasyonellik yok.

Sitelerde Paylaş

hakkın olmayan bir şeyi yemek domuz yemekten çok daha kötüdür...

allah domuz yiyeni affetse bile haksızlıkla başkasının malını yiyeni zor affeder...

Sorularımızın hep etrafında dolaşıp,alan daraltıyor , kontraataklarla gol bulmaya çalışıyorsunuz.

Yemezler sayın Kireç.

tarihinde Tanri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3- Fakat eğer Kuran "bütünüyle" Allah kelamıysa, oradaki yazılanlara bütüncül olarak bakarız. Oradan ne anlıyorsak onu uygularız. Muhammed(s&d)'nin halk üzerindeki uygulamaları bile bundan (Allah kelamından) sonra gelir (ki bunlar rivayete dayanır). Gerçekten içkiyi tamamen yasak ettiyse bile bunu döneme ve şartlara ve o topluma özel bir uygulama olarak anlarız. Kuran'daki Allah kelamının BÜTÜNÜ bizim için önceliklidir.

hayir, bunu o döneme özgü yapmamiştir, sünniler içinde bu böyle.

sarhoşluk namaza engel olduğu ve ibadet ile allah'i anmaktan insani uzaklaştirdiği için yasaklanmiştir.

bir önceki sayfada verdiğim iletide ayet tamamen şöyle,

MAİDE/91:"Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?"

'araniza düşmanlik ve kin sokmak" "allah'i anmaktan ve namazdan alikoymak"...

durumu özetliyor, bunlar o zaman neyse şimdide öyledir, bu yüzden çağa göre bir yorum değildir.

islam dininde şarap ve her türden alkollü içki tamamen haramdir.

Sitelerde Paylaş

hayir, bunu o döneme özgü yapmamiştir, sünniler içinde bu böyle.

sarhoşluk namaza engel olduğu ve ibadet ile allah'i anmaktan insani uzaklaştirdiği için yasaklanmiştir.

bir önceki sayfada verdiğim iletide ayet tamamen şöyle,

MAİDE/91:"Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?"

'araniza düşmanlik ve kin sokmak" "allah'i anmaktan ve namazdan alikoymak"...

durumu özetliyor, bunlar o zaman neyse şimdide öyledir, bu yüzden çağa göre bir yorum değildir.

islam dininde şarap ve her türden alkollü içki tamamen haramdir.

gavur beni şaşırtıyorsun, İslami bilgin çok iyi. Eskiden dini eğitim mi almıştın?

Sitelerde Paylaş
gavur beni şaşırtıyorsun, İslami bilgin çok iyi. Eskiden dini eğitim mi almıştın?

islam dinini 3-4 senedir, araştirdiklarim ve okuduklarimdan ibaret bilirim.

daha önce dinleri fazla araştirmamiştim, kimsede bana din öğretmedi, daha evvel söylediğim gibi seküler yetiştim. ama diğer dinleride iyi bilirim.

kuran gibi eski ve yeni ahid'i ve diğer dini metinleride okumuşluğum vardir.

Sitelerde Paylaş

Öyle olsun, söylenecek herşeyi söyledik galiba. Okuyan karar versin. Şahsen Kuran'da söylediği gibi,

gibi zararlarını bilirim (yararlarının yanında), alkole gerek duymam. Ama yeri geldiğinde ayda yılda bir kere içerim (sarhoş yada çakırkeyif olmadan). Ama bunun yüzünden dinden çıktığımı hiç sanmıyorum. Ben aynı disiplini kafein için de kullanıyorum, aşırı çay kahve içmemeye çalışıyorum. Yani savunduğum anlayış buydu.

Sitelerde Paylaş

islam dinini 3-4 senedir, araştirdiklarim ve okuduklarimdan ibaret bilirim.

daha önce dinleri fazla araştirmamiştim, kimsede bana din öğretmedi, daha evvel söylediğim gibi seküler yetiştim. ama diğer dinleride iyi bilirim.

kuran gibi eski ve yeni ahid'i ve diğer dini metinleride okumuşluğum vardir.

aferim, şimdi kireç burda olsa ""sen zaten müslüman olmuşsun, Allah'ın emri olan "oku"mayı iyi yaptığın için"" derdi.

Sitelerde Paylaş

foruma keşke biraz da hristiyan gelsede şöyle kitab-i mukaddes'e (eski ve yeni ahid) bir eleştiri geçirsem...

ahhhh nerde...

bıktık len, islam muhammed kuran vs.

ingilizcem konuşup-anlaşabilecek kadar iyi olsa, gidip yabancilarin forumunda yapacağim bunu da.

her neyse.

Sitelerde Paylaş

foruma keşke biraz da hristiyan gelsede şöyle kitab-i mukaddes'e (eski ve yeni ahid) bir eleştiri geçirsem...

ahhhh nerde...

ingilizcem konuşup-anlaşabilecek kadar iyi olsa, gidip yabancilarin forumunda yapacağim bunu da.

her neyse.

türk hristiyanlarının bir forumu var, ben de üyeyim oraya..

Sitelerde Paylaş

ahhhh nerde...

her neyse.

Biraz daha burda kal. Sünni itikadımızı kuvvetlendiriyorsun. :}

Sitelerde Paylaş

Biraz daha burda kal. Sünni itikadımızı kuvvetlendiriyorsun. :}

aslinda benim bu islami araştirma isteğim, üniversitede din yüzünden bana yapilan zorbaliklar nedeniyle belirdi bende.

önceden din allah nedir bilmiyordum doğru dürüst, tek tük herkesin bildiği siradan şeyler hakkinda bilgim vardi islam hakkinda.

dinsizin, allahsizin tekiydim yine, dinlerle dalga geçer, inanan insanlari gene saftriklikle itham eder küçümserdim.

ama dini enine boyuna ele alip eleştirmeyi hiç düşünmüyordum.

sonra bir gün dedim ki "ulan bu hanzolarin günde beş vakit taptiklari şey nedir, bir öğrenelim hele, neye bu kadar değer veriyor bunlar? ne diye bu kadar fikirlerini başkalarina benimsetmeye çalişiyorlar."

oturdum internetten araştirmaya başladim, kuran meallerini, tefsirleri şunlari bunlari inceledim. incelediklerimin %90 indan fazlasi hiç dişe dokunmayan , içeriksiz ve beş para etmez şeylerdi. geri kalan incelenebilir kisimdan elde ettiğim verilerle de aslinda dinin araştirilmasina bile gerek olmayan, son derece dandik bir şey olduğu kanisina vardim.

paralelinde zebur (mezmur) ve tevrati (tanah) barindiran eski ahid'i ve incil diye bilinen yeni ahid'in bazi bölümlerini okudum, uzakdoğu inançlari ve dinlerini inceledim, hepsi birbirinden boktan bir işe yaramaz uyduruk şeylerdi. okudukça gülüyordum bunlara inanan insanlara.

o süreçte elde ettiğim bilgileri, gelip burada bazi kendini bilmez cahil insanlara anlatiyorum, bakarsin bir şey donk ederde doğru yolu bulur zavallilar.

birakin biraz eğlenelim, biz eğlenirken müslümanlarda dinlerini öğrensin işte, ne zarar var bunda karşilikli faydaya dayaniyor (mutualizm) :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...