Jump to content

Hayatın Rastlantılarla Başlaması olanaksız diyenlere

Recommended Posts

Sevgili jasmin

Fizik bilgin ne oranda bilmiyorum ama. Şu yukarıda anlattığın şeyden anlıyorum ki madde hakkında en küçük bir bilgin yok.

Hareket maddenin var oluş özelliklerinden biridir. En, boy, yükseklik gibi mekansal boyutunun yanında hareket boyutu 4. boyutudur. Bu ne demektir biliyor musun? Hareketsiz madde yoktur. Madde kendini hareket hali ile açığa çıkarır.

Dolayısıyla hareket edemeyen zerre diye bir şey yok. Evren maddeden ibarettir. Madde ise sürekli hareket halindedir. Bu hareket hali zaten maddenin kendi özelliğidir. Durgun madde olmaz. Hareket halindeki maddeler birbirleriyle ilişki içine girince, hareketlerini birbirine sürekli olarak aktarırlar, birinin hareketi azalınca diğerininki artar. Ama evrente toplam kütle ve hareket sabit kalır. vs vs.

böyle bir şey yok sıkıyor inanmayin.. :)

madde nerede sürekli hareket edecekmiş, enerji hareket halindedir, yogun halden az yoğun hale geçer,

maddeyi hareketlendirende enerjidir, yoksa s.k gibi kalir oracikta. duran cisimler içinde "bunlar titreşiyor ama" derler, yapma yaa..

size yüz defa felsefe ile bilimi birbirine kariştirmayin demiştim, felsefe boş adam işidir, bilime bakin. her şey hareket mareket etmez, enerji diye bir şey olmasa ne yildizlar ve evren olusurdu ne de gezegenlerde canlilik.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım,

Ama sen bana çocuk muamelesi yapıyorsun.Şurada ciddi bir konuyla uğraşıyoruz.Dediğin madde özelliklerini ortaokulda öğrendk değil mi?.

İlla ki açıkça mı yazmalıyım.Maddenin bir özelliğidir doğru .Fakat gözle görülemez bir özellik şahsen ben karşımda duran bir bardağın rüzgar ya da basınç etkisi olmadan hareket ettiğini görmedim.Sen gördün mü yoksa :blink:

neyse bunun artık bir önemi yok sana sormamam gereken bir soruymuş.Dediğin gibi sen var edildiğini değil var olduğunu düşünüyorsun.Bizim yaratıcı için düşündüğümüz şeyi evrene yorumluyorsun.İşte burası tıkandığımız nokta.Belki başka bir şeyde araştırıp bir şekilde sana ispatlayabilir ve bir teorem oluşturabiliriz.Ama bu nokta ikimiz için de başlangıç olduğu için aksiyom kurmakla yetiniyoruz.

Aksiyom nedir? Doğruluğu ispatlanmadan kabul edilen bilgi.Peki bir konuda birbirine zıt iki aksiyom varsa ne olacak.Hadi ben başaramadım siz bu aksiyomu teorem yapın da kördüğüm çözülsün

saygılar...

Sitelerde Paylaş

kendiliğinden tesadüfle olamayacağini iddia ediyorlar, olmadiğini değil. :)

muhaaahhaaa. :lol::lol: sen daha savunduğun şeyi bilmiyorsun, pozitivizm comte tarafindan kurulmustur, ampirizm hume tarafindan, ampiryokritisizm ise mach tarafindan. ampriokritisizm, materyalizmle taban tabana zit bir doktrindir :lol: ,

Sevgili gavur.

Sık sık belirttiğin gibi, Sen bu konuları çok okumuşsun, hepsini herkesten iyi biliyorsun, hatta yazarlarından bile iyi biliyorsun.

Cahilliğimizi bağışla, Cahillik ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Demek ki bu yaşa kadar öğrenmemişiz.

Etrafa gülücükler yağdıracağına, Bi zahmet bir başlık aç.

Şu kafamızın karışık olduğu, pozitivizm, ampirizm, ampriokritisizim, materyalizm, eksistansiyalizm, idealizm, gibi felsefi akımları anlat. Farklarını fark edelim. Bir şey anlatırken gaf yapmayalım, gülünç duruma düşmeyelim.

Hem öğrenelim, hem de senin ne kadar bilgili biri olduğunu görüp takdir edelim. Saygı gösterelim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

ben hoca miyim ulen, gitde öğren banane.. :)

evrendeki tüm hareketi enerji sağlar, otomobiller uçaklar gemiler hepsi enerjiyle, hatta atom bombasindan enerji elde etmek bile enerji gerektiriyor, gene bir aktivasyon enerjisi sağlayacak tnt kaliplarini yerleştirmek zorunlu.

evrende madde kendiliğinden hareket etmez kisacasi, madde kördür, statiktir, kuvvet ve enerjiye gereksinim duyar hareket için.

Sitelerde Paylaş
konusu gelmişken bir yerde duymuştum ''bildiğimz gibi herşey enerjiyle var olur ve enerji yok olmaz sürekli dönüşüm halindedr.İşte bu yüzden de öldükten sonra hayat olduğunun bir ispatıdır bu ''demişti bir kişi bunu nasıl değerlendiriyorsunuz..

enerji ile hücresel bir organizasyonu şart koşan yaşamin ne alakasi var.

yaşam enerji ile devam ettirilir, çürüyen parçalar yenilenir ama,

doğaya salinmiş serbest enerjiyle öldükten sonra yaşamin ne ilgisi var?

yaşamın olusumunda madde ve enerjinin her ikiside rol oynamiştir.

üstelik şu anki görünür evrenimizin entropisi maksimum hale gelme yolundadir, yani daha doğru bir söyleyiş ile yildizlar enerjilerini eninde sonunda bitirecek ve evren kara cisimlerle dolu bir ortama dönüşecektir.

bu kaçinilmaz son samanyolu gökadasinin orta büyüklükte bir yildizi olan güneş içinde geçerlidir.

Sitelerde Paylaş

sen ömer çelakil'i mi takip ediyorsun :lol:

ajdar aleyhisselam diye biliriz biz onu :lol:

insan vücudunda bir ruh yada enerji yoktur,

böyle mistik şeylerle oyalama kendini, işine bak.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sevgili jasmin

Doğrusu ben seni saf ve temiz bir inanır sanmıştım. Meğer din adamıymışsın.

Başka din adamları için söylediklerin, senin için de neden geçerli olmasın? Sonuçta onlar da senin söylemini dile getiriyorlar.

Güya bizi düşünüyorsunuz. Canım size mi kaldı bizi düşünmek.

Biz, sizlerin bu hendeği neden atlayamadığınızı yazdık ya.

Biz, bu hendeği atlarsanız meseleyi ahirete havale etmeden önünüze gerçek ve güzel bir dünya çıkacak dedik ya.

Siz ise, güya bizi düşünüp haklı olduğunuzu ahirete havale ediyorsunuz. Biz, sizin haklı olduğunuzu ne zaman anlayacağız? Ahirette. Cehennemde yanarken ahlayıp vahlayacağız. Nasıl da jasminin sözünü dinlemedik diye dövüneceğiz.

Böyle masallara karnımız tok. Böyle masallara inananların zaten gözü hiç açılmaz. Bunlar kelimenin tam anlamıyla masaldır. Bütün masallar böyledir. Üç başlı ejderha, Şahmaran, Nuh tufanı, Kızıldenizin yarılması, Asanın yılan olması, Ya mechul bir ülkede, kaf dağının ardında veya ahirette gerçekleştiği söylenir. Bu tür masallara inananlar ya ölünceye kadar birilerinin kulu olur veya allah adına birilerini kendine kul yapar.

İnsan bir kez kandırılmaya görsün. İki türlü davranır. Ya kandırıldığını kabullenir. Bir daha aynı hataya düşmemeye çalışır. Veya kabullenmez, kendi kandırılmışlığını herkese yaymaya çalışır ki, kabul edilebilir olduğunu göstersin. Canım işte herkes inanıyor, benim başım kel mi ben de herkes gibi inanırım. Diye kendini savunur. İnanırlar, kandırılanlar, dolandırılanlar genel olarak ikinci savunmayı tercih ederler. Böyle olunca hani suç ortakları birbirini ele vermez veremez ya, onun gibi bir durum olur. Masallara inananlar çoğalır da çoğalır.

Ne diyeyim allah akıl versin.

Umarım ahirette yerin cennet olur.

Sevgiler.

Öyleyse siz niçin burada müslümanları yahut dini eleştriyorsunuz sizde bizimi düşünüyorsunuz ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...