Jump to content

Mucize Yalanları!

Recommended Posts

Site yeni midir bilmiyorum..

Fakat Xislamın İmzasında yeni gördüm.Bilmiyorum başka üyelerde imzalarına koydumu..

Neyse..

Bu sitede mühim hatalar gözüme çarptı birini belirtmek istiyorum..

1. Mucize İddiası

Bu iddia, hem Harun Yahya hem Ömer Çelakıl’da geçmektedir:

* a0’a ait sitelerden:

Kuran’da “gün (yevm)” kelimesi 365 defa geçmektedir. Bildiğiniz gibi Dünya’nın Güneş etrafında dönüşü 365 gün sürer. Dünya, Güneş’in etrafında dönerken kendi etrafında da tam 365 defa döner.

Kuran’da “gün” kelimesinin 365 defa geçiyor olması, Dünya yörüngesi hakkında bize yüzyıllar öncesinden bilgi vermesi açısından çok önemli bir bulgudur. Kuran’da “gün” kelimesinin 365 defa tekrarlanması, Dünya ile Güneş arasındaki 365 günlük astronomik olaya işaret ediyor olabilir.

Site editörünün verdiği cevapsa şu

Öncelikle belirtmeliyiz ki ”yevm” sözcüğü Kuran’da -iddia edildiği gibi- 365 defa geçmez. >Buradaki arama< 380, >buradaki arama< 412 sonucunu vermektedir. Hangilerinin gün anlamına gelen ”yevm”den bağımsız olduğu, ve sonuç olarak “gün” anlamına gelen ”yevm”in tam olarak kaç kez geçtiği meraklılarınca incelenebilir. Fakat lütfen mucize iddiacılarının sayısız site ve forumlardaki iddialarını peşinen kabul etmeyip eğer ilgi duyuyor ve elzem buluyorsanız biraz vakit ayırın ve kendiniz inceleyin.

Site editörü Kuranda araa motorunu kullanarak ''Yevm'' kelmesini aratıyor ve sonuç 365 çıkmıyor..

Sanırım bir kelimenin kuranda ne kadar geçtiğini bulmak için arama motoru kullanmak çok basit bir ve yanlış bir yöntem..Çünkü bu tip arama motorları bilgisayarınızda ctrl+f ile aynı şekilde çalışır.

Mesela şöyle bir metnimiz olsun

Örümcek ağları çok ince bir yapıya sahip olmasına rağmen çok dayanıklıdırlar..

Dileyen inceleyebilir..

Biz şu metinde ''İnce'' kaç defa geçiyor diye aratırsak 2 adet buluruz.Oysa farkettiniz umarım 1 defa geçer..

Böyle bir aratma metodunu kullanmak cahillikten mi kaynaklanır bilmiyorum..

Ediötürün kalan cevaplarına bir başka konuda değineceğim..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 211
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

peki illegal, madem sizin kuranda böyle bir mucize var, müslümanlara göre bir yıl neden 354 gün? allahınız bile aylık zaman dilimlerinden bahsederken 354 günlük takvime göre konuşuyor? müslümanalar bir yana, allahın bile kendi yazdığı kurandaki mucizeden haberi yok galiba.. buyrun burdan yakın...

Sitelerde Paylaş
Saymaya gitti galiba smile.gif Kolay gele illegal.

Saymak herkesin harcı değil.

O iş marifet ister.

Örneğin 475 adet "yavm"lı sözcük bulacaksın.

Bunu 365'e düşürmeye çalışacaksın.

Sadece tekilleri alayım, çoğulları saymayayım diyeceksin.

Bu yetmeyecek tabi.

Bu defa "yevmiküm=gününüz", "yevmihim=onların günü", "yevmeizin=o gün" gibi kelimeleri saymayarak çıkaracaksınız.

Zor iş. Marifet ister. :lol:

Sitelerde Paylaş

İllegal Kuran'da yevm diye aratıp içinde yevm geçen kelimeler ortaya çıktığında gün anlamına GELMEYEN bir kelime yok.Dolayısıyla bu argümanın ve düşüncen hatalı.

Kuran'da tekil olan bazı yevmlerde bazı gerekçelerle dilbilgisi kuralı vs gibi bahanelerle eleminasyona gitmekte çeşitli varvasyonlarla 4 yüz küsür yevm geçen kelime 365'e uydurulmaya çalışmakta.

Kuran'da 365 yevm yok.Zaten olmadığı gibi olsa bile mucize diye pazarlamak insanlarla bu şekilde dalga geçmek doğru değil.

Gören de Kuran'ı kehanet kitabı sanır.Siz sayı cambazları iyice sapıtmışsınız.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cehenneme girip yandık mı biz, yandım da haberim mi yok.

Ha sen ahiret öngörüsüne de yorumuna da kehanet diyorsun.O da bir görüş saygı duyarım.Ama işte ben ona kehanet demiyorum.Çünkü ne zaman nerede nasıl olacağına dair kesin ve net tarihi veriler yok ortada.Dünya birkaç yıl sonra yaşanmaz hale gelen bilim adamları kehanette bulunmuyor mesela.

Senin cehenneme gideceğini savunmak kehanet, gidebileceğini öngörmek bak böyle yaparsan gidersin yoksa deyip tahmin etmekse bir yorumdur.Kuran'da geleceğe dair yorumlar var ama kehanetler yok.

Ateşe elini sokarsan yanar demek kehanet değil sayın sevgili kardeş.

Sitelerde Paylaş

Evet pante :)

"Günler" ifadesinin 30 defa geçmesi konusunda hem fikirsiniz.

"gün" ifadesini saymak ise nasip olmamış.

Eğer hala ilgileniyorsan Edip burada bütün ayetleri vermiş:

http://19.org/index.php?aid=190

Kuran'da günler ifadesi 30 kez geçmez günler(Arapçası eyyam) ve iki gün(Arapça metinde yevmeyn) ifadesini toplayınca 30 eder. iki farklı şekilde yazılan kelime toplanmış.Arap yevmeyn deyince GÜNLER anlamaz İKİ GÜN anlar yani yevmeyn günler demek değil .

Böyle bir sürü kendince kabullerle beyhude bir mucize gayreti işte.Bazı kelimeleri arayınca Arapça yazım aynı olacak şartı bazısını aayınca farklı olsa da topla yeterki tutsun düşüncesi.

Sitelerde Paylaş

.Kuran'da geleceğe dair yorumlar var ama kehanetler yok.

rûm sûresi

(2-5) Rumlar, yakın bir yerde yenilgiye uğratıldılar. Onlar yenilgilerinden sonra birkaç yıl içinde galip geleceklerdir. Önce de, sonra da emir Allahındır. O gün Allahın (Rumlara) zafer vermesiyle müminler sevinecektir. Allah, dilediğine yardım eder. O, mutlak güç sahibidir, çok merhametlidir.

bunu kehanet olarak alabilir miyiz? bence alabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Evet pante :)

"Günler" ifadesinin 30 defa geçmesi konusunda hem fikirsiniz.

"gün" ifadesini saymak ise nasip olmamış.

Eğer hala ilgileniyorsan Edip burada bütün ayetleri vermiş:

http://19.org/index.php?aid=190

inanmıyorum :) oturmuş saymış ya :) umarım bir program yazıp onu kullanmıştır.

ancak neden miladi takvime göre 365 gün onu da bir sorgulamak lazım!

miladiye niye kıyak geçiliyor :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...