Jump to content

Mucize Yalanları!

Recommended Posts

Mâliki yevmid dîn(dîne). 1:4

Burada yevm ek almış. Ama kabul ettiğine göre biçimi değişmemiş demek.

Arapça bilmeyen biri için tek tek bunlara bakmak imkansız gibi.

Hayır, kelime ek almamış: YeWMi el-Din. Bitişik olarak yazılmıyorlar. Eğer YeWMi'nin M harfi Din kelimesinin başındaki EL takısının E harfine bitiştirilseydi o zaman bitişik kelime olurdu ve formu değiştiği için yalın kelimenin sayımına katılmazdı. Tüm kelime sayımlarında bu metodu izliyorum.

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş
  • İleti 211
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet bu olay evrensel bir gerçek ve diyelimki bu kuranda yazıyor (nasıl yazdığı yukarıda duruyor) bu nasıl evrensellik oluyor sadece araplar anlıyor?

Mesela Türkçeye çevrildiğinde çok daha fazla çıkıyor. Ama olsun bu hala evrensel.

Arapça ile ilgisi yok tümü ile evrensel bir gerçek, ama sadece araplar için. Bu gerçeği Türkçeye çevirdiğinde hiç bir anlamı yok, kamediye bakın bunu söyleyen bir yazar.

Bir mucize varsa bunu her gören anlamalı, "evet var ama bunu söyle şöyle olursa anlayabilirsin" denirmi?.

Şimdi bir mucize oldu birisi uçtu bunu sadece arapça görenler anlar diğerleri anlayamaz denmesi gibi birşey bu.

Adamın birisi bir formül buldu ama sadece o dili bilenler bundan yararlanacak, aynı zamandada bu senin deyimin ile "TÜMÜYLE FİZİKSEL".

Gülermisin ağlarmısın?

Sen hala karıştırıyorsun... Pante'nin birinci sorusuna verdiğim cevep bir yıldaki Günlerin sayısının 365 oluşuyla ilgiliydi. Yoksa Gün kelimesinin Kuran'daki sayımıyla ilgili değildi. Hicri takvim ile Kameri takvimi, Miladi ile Şemsiyi karıştırdığın gibi, birleşik yazılan YeWMeİZN (ogün) ile Haza al-YeWM (bu gün veya o gün) ifadelerini karıştırdığın gibi bir yıldaki Günlerin sayısıyla ilgili yazıdığım cevabı, Gün kelimesinin sayısımıyla karıştırıyorsun.

Burada tek karıştıran sen olsyadın işim kolay oluyordu. Ya buradaki bazı arkadaşlar kafayı bulduktan sonra yazıyorlar veya hani dostlar eleştiride görsün misali illa reddetmek için yazıyorlar :)

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş
"Hum" burada arapça dili kuralları gereği "yevm" sözcüğünün biçimini değiştirmemiş olmalı.

"Yevmehim" sözcüğünde bulunan "him" eki ise sözcüğün biçimini değiştirmiş olmalı.

"Felyevme" zaten ek almamış. Sayıma katılır.

Fakat diğer ikisini bilmek için arapçayı bilmek gerekir. Sen istersen arapça bilen birine şöyle sor: "Yevme hum ile Yevmehim arasında bir fark varmıdır?"

Eğer cevap olarak, evet vardır, birinde biçim değişmiştir, derse olur. Ama, hayır yoktur derse, olmaz.

Tarafsız olması bakımından, konuya değinmeden, Edip Yüksel dışında ve bu tarz konularla ilgilenmeyen sıradan birisine sor.

Ben 19u araştırırken çok yapmıştım bunu.

Birine sormaya gerek yok, çünkü o biri de yanılabilir. 15-20 kişiyi bulmak da zor.

Zaten 15-20 mealci de yevmehim'i bugün olarak çevirmiş. "Yevme hum" ise "o gün" olarak.

Birinin alınıp diğerinin alınmama sebebi birinin ayrı, diğerinin bitişik yazılması. Dolayısıyla ilave kelime olarak görülüyor. Ama dediğim gibi bendeki Kur'an'da ikisi de bitişik.

Bunun tek yolu, Taşkent Kur'an'ında ilgili ayeti resimleyip, nasıl yazıldığını göstermektir.

Ben sanmıyorum ki eski mushaflarda ayrı yazılmış olsun. Üstelik önemli olan dildir, okumadır, yazım değil.

Ağızdan yevm çıkan yerler sayılır. Bir mucize demiyorum ama bilinçli bir düzenleme olsaydı, ağızdan 365 kez yevm çıkardı. Ama 448 kez çıkıyor.

Neden mucize demiyorum?

Çünkü Muhammed'den 7 asır önce bulunmuş güneş takvimi ve 365 gün.

Dolayısıyla bir yazar isterse kitabında böyle bir şifreleme yapabilir, ilginçlik, mistiklik olsun diye. Ama öyle bile değil bence.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen hala karıştırıyorsun... Pante'nin birinci sorusuna verdiğim cevep bir yıldaki Günlerin sayısının 365 oluşuyla ilgiliydi. Yoksa Gün kelimesinin Kuran'daki sayımıyla ilgili değildi. Hicri takvim ile Kameri takvimi, Miladi ile Şemsiyi karıştırdığın gibi, birleşik yazılan YeWMeİZN (ogün) ile Haza al-YeWM (bu gün veya o gün) ifadelerini karıştırdığın gibi bir yıldaki Günlerin sayısıyla ilgili yazıdığım cevabı, Gün kelimesinin sayısımıyla karıştırıyorsun.

Burada tek karıştıran sen olsyadın işim kolay oluyordu. Ya buradaki bazı arkadaşlar kafayı bulduktan sonra yazıyorlar veya hani dostlar eleştiride görsün misali illa reddetmek için yazıyorlar

Selam,

Edip

Evet senin gibi.

Evet bu olay evrensel bir gerçek ve diyelimki bu kuranda yazıyor (nasıl yazdığı yukarıda duruyor) bu nasıl evrensellik oluyor sadece araplar anlıyor?

Mesela Türkçeye çevrildiğinde çok daha fazla çıkıyor. Ama olsun bu hala evrensel.

Arapça ile ilgisi yok tümü ile evrensel bir gerçek, ama sadece araplar için. Bu gerçeği Türkçeye çevirdiğinde hiç bir anlamı yok, kamediye bakın bunu söyleyen bir yazar.

Bir mucize varsa bunu her gören anlamalı, "evet var ama bunu söyle şöyle olursa anlayabilirsin" denirmi?.

Şimdi bir mucize oldu birisi uçtu bunu sadece arapça görenler anlar diğerleri anlayamaz denmesi gibi birşey bu.

Adamın birisi bir formül buldu ama sadece o dili bilenler bundan yararlanacak, aynı zamandada bu senin deyimin ile "TÜMÜYLE FİZİKSEL".

Gülermisin ağlarmısın?

Bu arada demiştinki: Bu konuda sana son cevabım olacaktır.

Merak etme bunu yaptırdığım ilk kişi sen değilsin.

Müslümanlar ne söylediğini bilecek kapasitede değillerdir, buda ispatı söylediklerinin arkasında duramazlar buda ispatı, söylediklerine güvenilmez buda ispatı.

Burada en önemli etken dürüstlük.

Sitelerde Paylaş

Hastanın biri pösteki saymış, saydıklarından mücize üretmiş.

Bizim aklı başındakiler de bu pösteki sayan hastaya uyup pösteki saymaya başlamış. Ne için. Hastanın mucizesini çürütmek için.

Mucize hastanın kafasının içinde.

Mucize hastanın hastalığı.

Psikiatri de bir kural vardır.

Hastanın hastalığına ortak olunarak tedavi yapılmaz.

Hastanın hastalığına ortak olunarak tedaviye kalkışırsanız. Hasta sizi kontrol altına alır.

Herhangi bir metinden, bir takım rakamlar üretip, bu rakamlara birtakım anlamlar yüklemek hastalıktır. Daha önceki iletilerimden birinde yazmıştım.

Şizofrenlerde görülür.

3e 5e 7ye, 9a vb anlamlar yüklemek hastalıktır.

Bir hastam vardı. Ben 7 değilim diye ortalığı birbirine katardı. Ben 9um diye herkese 9 olduğunu kabul ettirmeye çalışırdı. Yüksek ateş altındaki bazı hastalarda da şahit oldum. 19 bırakmayın, 20 yi yakalayın diye sayıklamaları vardı.

Görüyorum ki, bizim aklıbaşınta ateistlerimiz de hastanın hezeyanlarına, mucize aramalarına, pösteki saymalarına, ortak olmuş. Hastanın hezeyanlarında çelişki aramaya koyulmuş.

Gerçi dinçilerin inançlarının hepsi bu minval üzre ama, Bu kadarı da fazla.

Hasta var, zır hasta var.

Aha ben de bu kadar zaman ayırarak bunları yazdım ya. Demek ki ben de aynı hataya düştüm. Mü acaba?

Sevgiler.

Sevgili Drekinci şimdi ben buna "doğru söylüyorsun" dersem hatamı yapmış olurum, yoksa?

Sitelerde Paylaş

Birine sormaya gerek yok, çünkü o biri de yanılabilir. 15-20 kişiyi bulmak da zor.

Zaten 15-20 mealci de yevmehim'i bugün olarak çevirmiş. "Yevme hum" ise "o gün" olarak.

Birinin alınıp diğerinin alınmama sebebi birinin ayrı, diğerinin bitişik yazılması. Dolayısıyla ilave kelime olarak görülüyor. Ama dediğim gibi bendeki Kur'an'da ikisi de bitişik.

Bunun tek yolu, Taşkent Kur'an'ında ilgili ayeti resimleyip, nasıl yazıldığını göstermektir.

Ben sanmıyorum ki eski mushaflarda ayrı yazılmış olsun. Üstelik önemli olan dildir, okumadır, yazım değil.

Ağızdan yevm çıkan yerler sayılır. Bir mucize demiyorum ama bilinçli bir düzenleme olsaydı, ağızdan 365 kez yevm çıkardı. Ama 448 kez çıkıyor.

Neden mucize demiyorum?

Çünkü Muhammed'den 7 asır önce bulunmuş güneş takvimi ve 365 gün.

Dolayısıyla bir yazar isterse kitabında böyle bir şifreleme yapabilir, ilginçlik, mistiklik olsun diye. Ama öyle bile değil bence.

Ben Kurandaki günleri edipin mantığına göre tek tek sayacam. Sonra cevabımı verecem bu topickte.

Metin olarak http://www.kuranmeali.com adresindekini kullanacam.

tarihinde antiateist_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Drekinci şimdi ben buna "doğru söylüyorsun" dersem hatamı yapmış olurum, yoksa?

Evet sevgili xislam, doğruya, "doğru" demekte hata olmaz.

Hata, yanlışa yanlışla gitmekle, yanlışı ciddiye alıp boşuna zaman harcamakla olur.

Yanlışın neresinden dönersen kardır? Bırakınız adamlar. 19da, 18de, 365 de, hangi rakamda olursa olsun mucize aramaya devam etsinler.

Çevreye zarar verecek hale geldiğinde de, bize gönderin tedavi edelim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ben Kurandaki günleri edipin mantığına göre tek tek sayacam. Sonra cevabımı verecem bu topickte.

Latin arapça download yeri yokmuş. Tek tek latin arapçayı copy paste olarak worde atayım dedim ama 25. surede tıkandım :)

http://www.qurandownload.com/

Bu sitede yer alan: Latin-Alphabet-Arabic-Quran-Turkish-WB.pdf dosyasını indirdim. Orada latince. Ama ismine turkish neden yazmışlar anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Seni yanıltabilir. Çok hatalar var.

"Eline bir de varsa Arapça Kur'an al" diyeceğim ama bu sefer de çok zamanını alacaktır.

365'i tek tek inceleyip saymak çok zor.

Bence kolayından başla.

Önce 30 gün'ü "günler" den bul. Yani eyyam'lar + 3 yevmeyni

İşte liste:

1 2:80

2 2:184

3 2:184

4 2:185

5 2:196

6 2:203 Yevmeyni

7 2:203

8 3:24

9 3:41

10 3:140

11 5:89

12 7:54

13 10:3

14 10:102

15 11:7

16 11:65

17 14:5

18 22:28

19 25:59

20 32:4

21 34:18

22 41:9 Yevmeyni

23 41:10

24 41:12 Yevmeyni

25 41:16

26 45:14

27 50:38

28 57:4

29 69:7

30 69:24

Ardından da 12 ay'ı bul. Yani şehr'leri.

O liste de şu:

2:185 2:185 2:194 2:194

2:217 5:2 5:97 9:36

34:12 34:12 46:15 97:3

Kırmızı renklileri, yevmeyni'lerle kıyaslamalısın. Püf noktası burada. :D

Sitelerde Paylaş

kelime ve harfleri sayıp mucize çıkarma işini anlamsız ve gereksiz buluyorum...

kurandan istifade etmek için onun ilk muhatablarına söylediği şeyi anlamalı...

neden söylediği çözülmeye çalışılmalı...

neyi amaçladığı farkedilmelidir...

kuranın amacı insanları salih amele yönlendirmektir...

yani doğru ve güzel işlere...

kim hayatında güzel şeyler işlerse güzellikler görür...

kimde çirkin işler ederse çirkinlikler görür...

Sitelerde Paylaş

bir ara kuranda denizve kara anlamına gelen kelimelerin birbirine oranlarının yeryüzündeki deniz ve karaların biribirine oranlarını verdğini iddia etmişlerdi...

halbu ki dünyada denizlerin ve karaların birbirne olan oranları sabit değildir sürekli değişir...

heralde sonradan bu iddiadan vazgeçtiler..

Sitelerde Paylaş
bir ara kuranda denizve kara anlamına gelen kelimelerin birbirine oranlarının yeryüzündeki deniz ve karaların biribirine oranlarını verdğini iddia etmişlerdi...

Deniz-kara kelimeleri de, melek-şeytan kelimeleri de, dünya-ahiret kelimeleri de aynı sayıda değil.

İddia eden varsa ayet no.larıyla getirsin, kanıtlasın.

Ama dediğin gibi Kur'an'da bu tür bir özellik olması da tuhaftır, böyle bir özellik aranması ve iddia edilmesi de. Tanrıdan geldiğine inanılan bir kitap böyle basit numaralara sahip olamaz.

Sitelerde Paylaş

Seni yanıltabilir. Çok hatalar var.

"Eline bir de varsa Arapça Kur'an al" diyeceğim ama bu sefer de çok zamanını alacaktır.

365'i tek tek inceleyip saymak çok zor.

Bence kolayından başla.

Önce 30 gün'ü "günler" den bul. Yani eyyam'lar + 3 yevmeyni

İşte liste:

1 2:80

2 2:184

3 2:184

4 2:185

5 2:196

6 2:203 Yevmeyni

7 2:203

8 3:24

9 3:41

10 3:140

11 5:89

12 7:54

13 10:3

14 10:102

15 11:7

16 11:65

17 14:5

18 22:28

19 25:59

20 32:4

21 34:18

22 41:9 Yevmeyni

23 41:10

24 41:12 Yevmeyni

25 41:16

26 45:14

27 50:38

28 57:4

29 69:7

30 69:24

Ardından da 12 ay'ı bul. Yani şehr'leri.

O liste de şu:

2:185 2:185 2:194 2:194

2:217 5:2 5:97 9:36

34:12 34:12 46:15 97:3

Kırmızı renklileri, yevmeyni'lerle kıyaslamalısın. Püf noktası burada. :D

Nihayet yanlışlanabilir ve onaylanabilir bir eleştiri... Ama, püf noktasını açıklasaydın iyi olurdu. Zira burada eleştirilebilecek hiç bir şey bulamadım. Buyrun bekliyorum püf noktasını... Hani bir püf ile söndürülecek bir nokta gibi görünüyor :)

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş

EVET SONUNDA SAYIMI BİTİRDİM.

Elimdeki latin arabic kuranda 363 adet yalın ve tekil YEVM kelimesi elde ettim.

Bu 363 adet sayıma dahil ettiğim yevm türevleri:

yevm,yevmid,yevmil,yevmim,yevmin,yevmel,yevme,yevmen,yevmül,yevmüz,yevma,yevmüd. ( gözümden kaçan olmadıysa bunlar )

Bu 363 adet sayıma dahil etmediğim yevm türevleri:

yevmeyni,yevmeizin,yevmiküm,yevmihim,yevmehüm.

2 adet eksik çıktı herhalde. Şimdi buldugum bütün ayetleri buraya nasıl atacam bir onu düşüneyim.

Sitelerde Paylaş

yevm,yevmid,yevmil,yevmim,yevmin,yevmel,yevme,yevmen,yevmül,yevmüz,yevma,yevmüd. ( gözümden kaçan olmadıysa bunlar )

2 adet eksik çıktı herhalde. Şimdi buldugum bütün ayetleri buraya nasıl atacam bir onu düşüneyim.

Arapça'da Yevmid, yevmil, yevmim, diye bir kelime yok... YeWM EL-DYN var veya YeWM EL-QiYaMeh var.. Bunları latin harflerine dönüştüren kişi sanırım elinde bir damacana UHU ile kelimeleri birbirbirine yapıştırmış...

Benim ve başkalarının Fuad Abdulbaki'nin fihristiyle iki dakikada kontrol edebileceği bu basit iş maalesef posteki saymak gibi zorlaşıyor burada :) Tutkalla yapıştırılmış kelimeleri sayarak da olsa 363 sayısına ulaşabilmen büyük başarı.

Selam,

Edip

tarihinde EdipYuksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İÇİNDE 363 ADET TEKİL VE YALIN OLARAK YEVM İÇEREN AYETLER (bulduğum kadarıyla şöyle) :

THE HOLY QURAN

(KORAN)

ROMANIZED ARABIC

Formatting by William B. Brown

SURA 1 FATİHA

4. Maliki yevmid din

SURA 2 BAKARA

8. Ve minen nasi mey yekulü amenna billahi ve bil yevmil

ahıri ve ma hüm bi mü'minın

48. Vetteku yevmel la teczı nefsün an nefsin şey'ev ve la

yukbelü minha şefaatüv ve la yü'hazü minha adlüv ve la hüm

yünsarun

62. İnnellezıne amenu vellezıne hadu ven nesara ves

sabiıne min amene billahi vel yevmil ahıri ve amile salihan

fe lehüm ecruhüm ınde rabbihim *ve la havfün aleyhim ve la

hüm yahzenun

85. Sümme entüm haülai taktülune enfüseküm ve tuhricune

ferıkam minküm min diyarihim tezaherune aleyhim bil ismi

vel udvan* ve iy ye'tuküm üsara tüfaduhüm ve hüve

muharramün aleyküm ıhracühüm* e fe tü'minune bi ba7dıl

kitabi ve tekfürune bi ba'd* fe ma cezaü mey yef'alü zalike

minküm illa hızyün fil hayatid dünya* ve yevmel kıyameti

113. Ve kaletil yehudü leysetin nesar ala şey'iv ve

kaletin nesara leysetil yehudü ala şey'iv ve hüm yetlunel

kitab* kezalike kalellezıne la ya'lemune misle kavlihim*

fallahü yahkümü beynehüm yevmel kıyameti fıma kanu fıhi

yahtelifun

123. Vetteku yevmel la teczı nefsün an nefsin şey'ev ve la

yukbelü minha adlüv ve la tenfeuha şefatüv ve la hüm

yünsarun

126. Ve iz kale ibrahımü rabbic'al haza beleden aminev

verzuk ehlehu mines semerati min amene minhüm billahi vel

yevmil ahır* kale ve men kefera fe ümettiuhu kalılen sümme

adtarruhu ila azabin nar* ve bi'sel mesıyr

174. İnnellezıne yektümune ma enzelellahü minel kitabi ve

yeşterune bihı semenen kalılen ülaike ma ye'külune fı

bütunihim illen nara ve la yükellimühümüllahü yevmel

kıyameti ve la yüzekkıhim* ve lehüm azabün eliym

177. Leysel birra en tüvellu vücuheküm kıbelel meşrikı vel

mağribi ve lakinnel birra men amene billahi vel yevmil

ahıri vel melaiketi vel kitabi ven nebiyyın* ve atel male

ala hubbihı zevil kurba vel yetama vel mesakıne vebnes

sebıli ves sailıne ve fir rikab* ve ekames salate ve atez

zekah* vel mufune bi ahdihim iza ahedu* ves sabirıne fil

be'sai ved darrai ve hıynel be's* ülaikellezıne sadeku* ve

ülaike hümül müttekun

212. Züyyine lillezıne keferul hayatüd dünya ve yesharune

minellezıne amenu* vellezınettekav fevkahüm yevmel kıyameh*

vallahü yerzüku mey yeşaü bi ğayri hısab

228. Vel mütallekatü yeterabbasne bi enfüsihinne selasete

kuru'* ve la yehıllü lehünne ey yektmne ma halekallahü fı erhamihinne in künne yü'minne billahi vel yevmil ahır* ve

büuletühünne ehakku bi raddihinne fı zalike in eradu

ıslaha* ve lehünne mislüllezı aleyhinne bil ma7rufi ve lir

ricali aleyhinne deraceh* vallahü azızün hakım 232. Ve iza tallaktümün

ta'duluhünne ey yenkıhne bil ma'ruf* zalike yuazu billahi vel yevmil ahır* vallahü ya'lemü ve entüm nisae fe belağne ecelehünne fe la ezvacehünne iza teradav beynehüm bihı men kane minküm yü'minü zaliküm ezka leküm ve ather* la ta'lemun

249. Fe lemma fesale talutü bil cünudi kale innellahe

mübtelıküm bi neher* fe men şeribe minhü fe leyse minnı*

vemel lem ya'amhü fe innehu minnı illa menığterafe gurfetem

bi yedih* fe şeribu minhü illa kalılem minhüm* fe lemma

cavezehu hüve vellezıne amenu meahu kalu la takate lenel yevme bi calute ve cünudih*kalellezıne yezunnune ennehüm

mülakullahi kem min fietin kalıletin ğalebet fieten

kesıratem bi iznillah* vallahü meas sabirın

254. Ya eyyühellezıne amenu enfiku mimma rezaknaküm min

kabli ey ye'tiye yevmül la bey'un fıhi ve la hulletüv ve la

şefaah* vel kafirune hümüz zalimun

259. Ev kellezı merra ala karyetiv ve hiye haviyetün ala

uruşiha* kale enna yuhyı hazihillahü ba'de mevtiha* fe

ematehüllahü miete amin sümme beaseh* kale kem lebist* kale

lebistü yevmen ev ba7oda yevm* kale bel lebiste miete amin

fenzur ila taamike ve şerabike lem yetesenneh* venzur ila

hımarike ve li nec'aleke ayetel lin nasi venzur ilel ızami

keyfe nünşizüha sümme neksuha lahma* fe lemma tebeyyene

lehu kale a'lemü ennellahe ala külli şey'in kadır

264. Ya eyyühellezıne amenu la tübtılu sadekatiküm bil

menni vel eza kellezı yünfiku malehu riaen nasi ve la

yü'minü billahi vel yevmil ahır* fe meselühu ke meseli safvanin aleyhi türabün fe esabehu vabilün fe terakehu

salda* la yakdirune ala şey'im mimma kesebu* vallahü la

yehdil kavmel kafirın

281. Vetteku yevmen türceune fıhi ilellahi sümme tüveffa

küllü nefsim ma kesebet vehüm la yuzlemun

SURA 3 AL-İ İMRAN

9. Rabbena inneke camiun nasi li yevmil la raybe fıh*

innellahe la yuhlifül mıad

25. Fe keyfe iza cema'nahüm li yevmil la raybe fıhi ve

vüffiyet küllü nefsim ma kesebet ve hüm la yüzlemun

30. Yevme tecidü küllü nefsim ma amilet min hayrim

muhdarav ve ma amilet min su'* teveddü lev enne beyneha ve

beynehu emedem beıyda* ve yühazzirukümüllahü nefseh*

vallahü raufüm bil ıbad

55. İz kalellahü ya ıysa innı müteveffıke ve rafiuke

ileyye ve mütahhiruke minellezıne keferu ve

caılüllezınettebeuke fevkallezıne keferu ila yevmil

kıyameh* sümme ileyye merciuküm fe ahkümü beyneküm fıma

küntüm fıhi tahtelifun

77. İnnellezıne yeşterune bi ahdillahi ve eymanihim

semenen kalılen ülaike la halak lehüm fil ahırati ve la

yükellimühümüllahü ve la yenzuru ileyhim yevmel kıyameti ve

la yüzekkıhim* ve lehüm azabün elım

106. Yevme tebyaddu vücuhüv ve tesveddü vücuh* fe

emmellezınesveddet vücuhühüm e kefartüm ba'de ımaniküm fe

zukul azabe bima küntüm tekfürun

114. Yü'minune billahi vel yevmil ahıri ve ye'mürune bil

ma'rufi ve yenhevne anil münkeri ve yüsariune fil hayrat*

ve ülaike mines salihıyn

155. İnnellezıne tevellev minküm yevmel tekal cem'ani

innemestezellehümüş şeytanü bi ba'dı ma kesebu* ve le kad

afallahü anhüm* innellahe ğafurunhalım

161. Ve ma kane li nebiyyin ey yeğull* ve mey yağlül ye'ti

bi ma ğalle yevmel kıyameh* sümme tüveffa küllü nefsim ma

kesebet ve hüm la yuzlemun

166. Ve ma esabeküm yevmeltekal cem'ani fe bi iznillahi ve

li ya'lemel mü7minın

180. Ve la yahsebennellezıne yebhalune bi ma atahümüllahü

min fadlihı hüve hayral lehüm* bel hüve şerrul lehüm*

seyütavvekune ma behılu bihı yevmel kıyameh* ve lillah

mırasüs semavati vel ard* vallahü bi ma ta'melune habır

185. Küllü nefsin zaikatül mevt* ve innema tüveffevne

ücuraküm yevmel kıyameh* fe men zuhziha anin nari ve

üdhılel cennete fe kad faz* ve mel hayatüd dünya illa

metaul ğurur

194. Rabbena ve atina ma veadtena ala rusülike ve la

tuhzina yevmel kıyameh* inneke la tuhlifül mıad

SURA 4 NİSA

38. Vellezıne yünfikune emvalehüm riaen nasi ve la

yü'minune billahi ve la bil yevmil ahır* ve mey yeküniş

şeytanü lehu karınen fe sae karına

39. Ve maza aleyhim lev amenu billahi vel yevmil ahıri ve

enfeku mimma razekahümüllah* ve kanellahü bihim alıma

59. Ya eyyühellezıne amenu etıy'ullahe ve etıy'ur rasule

ve ülil emri minküm* fe in tenaze'tüm fı şey'in fe rudduhü lellahi ves rasuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil

ahırv zalike hayruv ve ahsenü te'vıla

87. Allahü la ilahe illa hu* le yecmeanneküm ila yevmil

kıyameti la raybe fıh* ve men asdeku minellahi hadısa

109. Ha entüm haülai cadeltüm anhüm fil hayatid dünya fe

mey yücadilüllahe anhüm yevmel kıyameti em mey yekunü

aleyhim vekıla

136.Ya yyühellezıne menu aminu billahi ve rasulihı vel

kitabillezı nezzele ala rasulihı vel kitabillezı enzele min

kabl* ve me yekfür billahi ve melaiketihı ve kütübihı ve

rusülihı vel yevmil ahıri fe kad dalle dalalem beıyda

141. Ellezıne yeterabbesune biküm* fe in kane leküm fethum

minellahi kalu e lem neküm meaküm ve in kane lil kafirıne

nasıybün kalu elem nestahviz aleyküm ve nemna'küm minel

mü'minın* fellahü yahkümü beyneküm yevmel kıyameh* ve ley

yec'alellahü lil kafirıne alel mü'minıne sebıla

159. Ve im min ehlil kitabi illa le yü'minenne bihı kable

mevtih* ve yevmel kıyameti yekunü aleyhim şehıda

162. Lakinir rasihune fil ılmi minhüm vel mü'minune

yü'minune bi ma ünzile ileyke ve ma ünzile min kabileke vel mükıymınes salate vel mü'tunez zekate vel mü'minune billahi

vel yevmil ahır* ülaike se nü'tıhim ecran azıyma

SURA 5 MAIDE

3. Hurrimet aleykümül meytetü ved demü ve lahmül hınzıri

ve ma ühille li ğayrillahi bihı vel münhanikatü vel

mevkuzetü vel müteraddiyetü ven netıyhatü ve ma ekeles sebüu illa ma zekkeytüm ve ma zübiha alen nüsubi ve en

testaksimu bil ezlam* zaliküm fisk* elyevme yeissellezıne

keferu min dıniküm fe la tahşevhüm vahşevn* elyevme ekmeltü leküm dıneküm ve etmentü aleyküm nı'metı ve radıytü lekümül

islame dına* fe menidturra fı mahmesatin ğayra mütecanifil

li ismin fe innellahe ğafurur rahıym

5. Elyevme ühılle lekümüt tayyibat* ve taamüllezıne utül

kitabe hıllül leküm ve taamüküm hıllül lehüm vel muhsanatü

minel mü'minati vel muhsanatü minellezıne utül kitabe min

kabliküm iza ateytümuhünne ücurahünne muhsınıne ğayra

müsafihıyne ve la müttehızı ahdan* ve mey yekfür bil ımani

fe kad habita amelühu ve hüve fil ahırati minel hasirın

14. Ve minellezıne kalu inna nesara ehazna mısakahüm fe

nesu hazzam mimma zükkiru bihı fe ağrayna beynehümül

adavete vel bağdae ila yevmil kıyameh* ve sevfe

yünebbiühümüllahü bi ma kanu yasneun

36. İnnellezıne keferu lev enne lehüm ma fil erdı cemıav

ve mislehu meahu li yeftedu bihı min azabi yevmil kıyameti

ma tükubbile minhüm* ve lehüm azabün elım

64. Ve kaletil yehudü yedüllahi mağluleh* ğullet eydıhim

ve lüınu bi ma kalu* bel yedahü mebsutatani yünfiku keyfe

yeşa'* ve le yezıdenne kesıram minhüm ma ünzile ileyke mir

rabbike tuğyanev ve küfra* ve elkayna beynehümül adavete

vel bağdae ila yevmil kıyameh* küllema evkadu naral lil

harbi atfeehellahü ve yes'avne fil erdı fesada* vallahü la

yühıbbül müfsidın

69. İnnellezıne amenu vellezıne hadu ves sabiune ven

nesara men amene billahi vel yevmil ahıri ve amile salihan

fe la havfün aleyhim ve la hüm yahzenun

109. Yevme yecmeullahür rusüle fe yekulü ma za ücibtüm*

kalu la ilme lenav inneke ente allamül ğuyub

119. Kalellahü haza yevmü yenfeus sadikıyne sıdkuhüm*

lehüm cennatün tecrı min tahtihel enharu halidıne fıha

ebeda* radıyellahü anhüm ve radu anh* zalikel fevzül azıym

120. Lillahi mülküs semavati vel erdı va ma fıhinn* ve

hüve ala külli şey'in kadır

SURA 6 ENAM

12. Kul li mem ma fis semavati vel ard* kul lillah* ketebe

ala nefsihir rahmeh* le yecmeanneküm ila yevmil kıyameti la

raybe fıh* ellezıne hasiru enfüsehüm fe hüm la yü'minun

15. Kul innı ehafü in asaytü rabbı azabe yevmin azıym

22. Ve yevme nahşüruhüm cemıan sümme nekulü lillezıne

eşraku eyne şürakaükümüllezıne küntüm tez'umun

73. Ve hüvellezı halekas semavati vel erda bil hakk* ve

yevme yekulü kün fe yekun* kavlühül hakk* ve lehül mülkü

yevme yünfehu fis sur* alimül ğaybi veş şehadeh* ve hüvel

hakımül habır

93. Ve men azlemü mimmeniftera alellahi keziben ev kale

uhıye ileyye ve lem yuha ileyhi şey'üv ve men kale seanzilü

misle ma enzelellah* ve le v tera iziz zalimune fı

ğameratil mevti vel melaiketü basitu eydıhim* ahricu enfüseküm* elyevme tüczevne azabel huni bi ma küntüm

tekulune alellahi ğayral hakkı ve küntüm an ayatihı

testekbirun

128. Ve yevme yahşurühüm cemıa* ya ma'şeral cinni

kadisteksertüm minel ins* ve kale evliyaühüm minel insi

rabbenestemtea ba'duna bi ba'dıv ve belağna ecelenellezı

eccelte lena* kalen naru mesvaküm halidıne fıha illa ma

şaellah* inne rabbeke hakımün alım

141. Ve hüvellezı enşee cennatim ma'ruşativ ve ğayra

ma'ruşativ ven nahle vez zer'a muhtelifen ükülühu vez

zeytune ver rummane müteşabihev ve ğayra müteşabih* külu

min semerihı iza esmera ve atu hakkahu yevme hasadihı ve la

tüsrifu* innehu la yühıbbül müsrifın

158. Hel yenzurune illa en te'tiyehümül melaiketü ev

ye'tiye rabbüke ev ye'tiye ba'du ayati rabbik* yevme ye'tı

ba'du ayati rabbike la yenfeu nefsen ımanüha lem tekün

amenet min kablü ev kesebet fı ımaniha hayra* kulintezıru

inna müntezırun

SURA 7 ARAF

14. Kale enzırnı ila yevmi yüb'asun

32. Kul men harrame zınetellahilletı ahrace li ıbadihı vet

tayyibati miner rızk* kul hiye lillezıne amenu fil hayatid

dünya halisatey yevmel kıyameh* kezalike nüfassılül ayati

li kavmiy ya'lemun

51. Ellezınettehazu dınehüm lehvev ve leıbev ve

ğarrathümül hayatüd dünya* fel yevme…………

53. Hel yenzurune illa te'vıleh* yevme ye'tı te'vılühu

yekulüllezıne nesuhü min kablü kad caet rusülü rabbina bil

hakk* fe hel lena min şüfeae fe yeşfeu lena ev nüraddü fe

na'mele ğayrallezı künna na'mel* kad hasiru enfüsehüm ve

dalle anhüm ma kanu yefterun

59. Le kad erselna nuhan ila kavmihı fe kale ya

kavmı'büdüllahe ma leküm min ilahin ğayruh* innı ehafü

aleyküm azabe yevmin azıym

163. Ves'elhüm anil karyetilletı kanet hadıratel bahr* iz

ya'dune fis sebti iz te'tıhim hıytanühüm yevme sevtihim

şürraav ve yevme la yesbitune la te'tıhim* kezalike

nebluhüm bima kanu yefsükun

167. Ve iz teezzene rabbüke le yeb'asenne aleyhim ila

yevmil kıyameti mey yesumühüm suel azab* inne rabbeke le

serıul ıkab* ve innehu le ğafurur rahıym

172. Ve iz ehaze rabbüke mim benı ademe min zuhurihim

zürriyyetehüm ve eşhedehüm ala enfüsihim* elestü bi

rabbiküm* kalu bela şehidna* en tekulu yevmel kıyameti inna

künna an haza ğafilın

SURA 8 ENFAL

41. enzelna ala abdina yevmel fürkani yevmel tekal

48. Ve iz zeyyene lehümüş şeytanü a'malehüm ve kale la

ğalibe lekümül yevme minen nasi ve innı carul leküm*

SURA 9 TEVBE

3. Ve ezanüm minallahi ve rasulihı ilen nasi yevmel haccil

19. E cealtüm sikayetel hacci ve ımaratel mescidil harami

ke men amen billahi vel yevmil ahıri ve cahede fı

sebılillah* la yestevune ındellah* vallahü la yehdil kavmez

zalimın

25. Le kad nasarakümüllahü fı mevatıne kesırativ ve yevme

hıneynin iz a'cebetküm kesratüküm fe lem tuğni anküm şey'ev

ve dakat aleykümül erdu bi ma rahubet sümme velleytüm

müdbirın

29. Katilüllezıne la yü'minune billahi ve la bil yevmil

ahıri ve la yühürrimune ma harremallahü ve rasulühu ve la yedınune dınel hakkı minellezıne utül kitübe hatta yu'tul

cizyete ay yediv vehüm sağırun

35. Yevme yuhma aleyha fı nari cehenneme fe tükva biha

cibahühüm ve cünubühüm ve zuhuruhüm* haza ma keneztüm li

enfüsiküm fe zuku ma küntüm teknizun

36. İnne ıddeş şühuri ındellahisna aşera şehran fı

kitabillahi yevme halekas semavati vel erda miha erbeatüm

44. La yeste'zinükellezıne yü'minune billahi vel yevmil

45. İnnema yeste'zinükellezıne la yü'minune billahi vel

yevmil ahıri vertabet kulubühüm fe hüm fı raybihim

yeteraddedun

77. Fe a'kabehüm nifakan fı kulubihim ila yevmi yelkavnehu

bi ma ahlefüllahe ma veaduhü ve bi ma kanu yekzibun

99. Ve minel a'rabi mey yü'minü billahi vel yevmil ahıri

108. La tekum fıhi ebeda* le mescidün üssise alet takva

min evveli yevmin ehakku

SURA 10 YUNUS

15. illa ma yuha ileyy* innı ehafü in asaytü rabbı azabe yevmin

azıym

28. Ve yevme nahşüruhüm cemıan sümme nekulü lillezıne

eşraku mekaneküm entüm ve şürakaüküm* fe zeyyelna beynehüm

ve kale şürakaühüm ma küntüm iyyana ta'büdun

45. Ve yevme yahşüruhüm keel lem yelbesu illa saatem minen

nehar iyetearafune beynehüm* kad hasirallezıne kezzebu bi

likaillahi ve ma kanu mühtedın

60. Ve ma zannüllezıne yefterune alellahil kezibe yevmel

kıyameh* innellahe lezu fadlin alen nasi ve lakinne

ekserahüm la yeşkürun

92. Fel yevme nüneccıke bi bedenike li tekune limen

halfeke ayeh* ve inne kesıram minen nasi an ayatina le

ğafilun

93. Ve le kad bevve'na benı israıle mübevvee sıdkıv ve

razaknahüm minet tayyibat* femahtelefu hatta caehümül ılm*

inne rabbeke yakdıy beynehüm yevmel kıyameti fıma kanu fıhi

yahtelifun

SURA 11 HUD

3. Ve enistağfiru rabbeküm sümme tubu ileyhi yümettı'küm

metaan hasenen ila ecelim müsemmev ve yü'ti külle zı fadlin

fadleh* ve in tevellev fe innı ehafü aleyküm azabe yevmin

kebır

8. Ve le in ehharna anhümül azabe ila ümmetim ma'dudetil

le yekulünne ma yahbisüh* e la yevme ye'tıhim leyse

masrufen anhüm ve haka bihim ma kanu bihı yestehziun

26. El la ta'büdu illellah* innı ehafü aleyküm azabe

yevmin elım

43. Kale seavı ila cebeliy ya'sımünı minel ma'* kale la

asımel yevme min emrillahi illa mer rahım* ve hale

beynehümel mevcü fe kane minel muğrakıyn

60. Ve ütbiu fı hazihid dünya la'netev ve yevmel kıyameh*

e la inne aden keferu rabbehüm* e la bu'del li adin kavmi

hud

77. Ve lemma caet rusülüna lutan sıe bihim ve daka bihim

zer'av ve kale haza yevmün asıyb

84. Ve ila medyene ehahüm şüayba* kale ya kavmı'büdüllahe

maleküm min ilahin ğayruhv ve la tenkusul mikyale vel

mızane innı eraküm bi hayriv ve innı ehafü aleyküm azabe

yevmim mühıyt

98. Yakdümü kavmehu yevmel kıyameti fe evradehümün nar* ve

bi'sel virdül mevrud

99. Ve ütbiu fı hazihı la'netev ve yevmel kıyameh* bi'ser

rifdül merfud

103. İnne fı zalike le ayetel li men hafe azabel ahırah*

zalike yevmim meşhud

105. Yevme ye'ti la tekellemü nefsün illa bi iznih* fe

minhüm şekıyyüv ve seıyd

SURA 12 YUSUF

54. Ve kalel melikü'tunı bihı estahlıshü li nefsı* fe

lemma kellemehu kale innekel yevme ledeyna mekınün emın

92. Kale la tesrıbe aleykümül yevm* yağfirullahü leküm ve

hüve erhamür rahımın

SURA 14 İBRAHİM

18. Meselüllezıne keferu bi rabbihim a'malühüm

keramadinişteddet bihir rıhu fı yevmin asıf* le yakdirune

mimma kesebu ala şey'* zalike hüved dalalül beıyd

31. Kul li ıbadiyellezıne amenu yükıymus salate ve yünfiku

mimma razaknahüm sirrav ve alaniyetem min kabli ey ye'tiye

yevmül la bey'un fıhi ve la hılal

41. Rabbenağfir lı ve li valideyye ve lil mü'minıne yevme

yekumül hısab

42. Ve la tahsebennellahe ğafilen amma ya'melüz zalimun*

innema yüehhıruhüm li yevmin teşhasu fıhil ebsar

44. Ve enzirin nase yevme ye'tıhimül azabü fe

yekulüllezıne zalemu rabbena ahhırna ila ecelin karıbin

nücib da'veteke ve nettebiır rusül* e ve lem tekunu

aksemtüm min kablü ma leküm min zeval

48. Yevme tübeddelül erdu ğayral erdı ve semavatü ve

berazu lillahil vahıdil kahhar

35. Ve inne aleykel la'nete ila yevmid dın

36. Kale rabbi fe enzırnı ila yevmi yüb'asun

38. İla yevmil vaktil ma'lum

SURA 16 NAHL

25. Li yahmilu evzarahüm kamiletey yevmel kıyameti ve min

evzarillezıne yüdıllunehüm bi ğayri ılm* e la sae ma

yezirun

27. Sümme yevmel kıyameti yuhzıhüm ve yekulü eyne

şürakaiyellezıne küntüm tüşakkune fıhim* kalellezıne utül

ılme innel hızyel yevme ves sue lalel kafirın

63. Tellahi le kad erselna ila ümemim min kablike fe

zeyyene lehümüş şeytanü a'malehüm fe hüve veliyyühümül

yevme ve lehüm azabün elım

80. Vallahü ceale leküm min cüludil en'ami büyuten

testehıffuneha yevme za'niküm ve yevme ikametiküm ve min

asvafiha ve evbariha ve eş'ariha esasev ve metaan ila hıyn

84. Ve yevme neb'asü min külli ümmetin şehıden sümme la

yü'zenü lillezıne keferu ve la hüm yüsta'tebun

89. Ve yevme neb'azü fı külli ümmetin şehıden ala haüla'*

ve nezzelna aleykel kitabe tibyanel likülli şey'iv ve hüdev

ve rahmetev ve büşra lil müslimın

92. Ve la tekunu kelletı nekadat ğazleha mim ba'di

kuvvetin enkasa* tettehızune eymaneküm dehalem beyneküm en

tekune ümmetün hiye erba min ümmeh* innema yeblukümüllahü

bih* ve le yübeyyinenne leküm yevmel kıyameti ma küntüm

fıhi tahtelifun

111. Yevme te'tı küllü nefsin tücadilü an nefsiha ve

tüveffa küllü nefsim ma amilet ve hüm la yuzlemun

124. İnnema cüıles sebtü alellezınahtelefu fıh* ve inne

rabbeke le yahkümü beynehüm yevmel kıyameti fıma kanu fıhi

yahtelifun

SURA 17 ISRA

13. Ve külle insanin elzemnahü tairahu fı unukıh* ve

nuhricü lehu yevmel kıyameti kitabey yelkahü menşura

14. İkra' kitabek* kefa bi nefsikel yevme aleyke hasıba

52. Yevme yed'uküm fe testecıbune bi hamdihı ve tezunnune

il lebistüm illa kalila

58. Ve im min karyetin illa nahnü mühlikuha kable yevmil

kıyameti ev müazzibuha azaben şedıda* kane zalike fil

kitabi mestura

62. Kale e raeyteke hazellezı kerramte aleyye le in

ehherteni ila yevmil kıyameti le ahtenikenne zürriyyetehu

illa kalıla

71. Yevme ned'u külle ünasim bi imamihim* fe men utiye

kitabehu bi yemınihı fe ülaike yakraune kitabehüm ve la

yuzlemune fetıla

97. Ve mey yehdillahü fe hüvel mühted* ve mey yudlil fe

len tecide lehüm evliyae min dunih* ve nahşüruhüm yevmel

kıyameti ala vücuhihim umyev ve bükmev ve summa* me'vahüm

cehennem* küllema habet zidnahüm seıyra

SURA 18 KEHF

19. Ve kezalike beasnahüm li yetesaelu beynehüm* kale

kailüm minhüm kem lebistüm* kalu lebisna yevmen ev ba'da

yevm* kalu rabbüküm a'lemü bi ma lebistüm feb'asu ehadeküm

bi verikılüm hazihı ilel medıneti fel yenzur eyyüha ezka taamen fel ye'tiküm bi rizkım minhü vel yetelattaf ve la

yüş'ıranne biküm ehada

47. Ve yevme nüseyyirul cibale ve teral erda barizetev ve

hasernahüm fe lem nüğadir minhüm ehada

52. Ve yevme yekulü nadu şürakaiyellezıne zeamtüm fe

deavhüm fe lem yestecıbu lehüm ve cealna beynehüm mevbika

105. Ülaikellezıne keferu bi ayati rabbihim ve likaihı fe

habitat a'malühüm fe la nükıymü lehüm yevmel kıyameti vezna

SURA 19 MERYEM

15. Ve selamün aleyhi yevme vülide ve yevme yemutü ve

yevme yüb'asü hayya

aleyki

rutaben ceniyya

26. Fe külı veşrabı ve karrı ayna* fe imma terayinne minel

beşeri ehaden fe kulı innı nezertü lir rahmani savmen fe

len ükellimel yevme insiyya

32. Ve berram bi validetı ve lem yec'alnı cebbaran şekıyya 33. Vesselamü aleyye yevme vülidtü ve yevme emutü ve yevme

üb'asü hayya

37. Fahtelefel ahzabü mim beynihim* fe veylül lillezıne

keferu mim meşhedi yevmin azıym

38. Esmı'bihim ve ebsır yevme ye'tunena lakiniz zalimunel

yevme fı dalalim mübın

39. Ve enzirhüm yevmel hasrati iz kudıyel emr* ve hüm fı

ğafletiv ve hüm la yü'minun

85. Yevme nahşürul müttekıyne iler rahmani vefda

95. Ve küllühüm atıhi yevmel kıyameti ferda

SURA 20 TAHA

59. Kale mev'ıdüküm yevmüz zınet ve ey yuhşeran nasü duha

64. Fe ecmiu keydeküm sümme'tu saffa* ve kad eflehal yevme

menista'la

100. Men a'rada anhü fe innehu yahmilü yevmel kıyameti

vizra

101. Halidıne fıh* ve sae lehüm yevmel kıyameti hımla

102. Yevme yünfehu fis suri ve nahşürul …………………………………..

103. Yetehafetune beynehüm il lebistüm illa aşra

104. Nahnü a'lemü bima yekulune iz yekulü emselühüm

tarıkaten il lebistüm illa yevma

124. Ve men a'rada an zikrı fe innel lehu meıyşeten dankev

ve nahşüruhu yevmel kıyameti a'ma

125. Kale rabbi lime haşertenı a'ma ve kad küntü besıyra

126. Kale kezalike etetke ayatüna fe nesıteha* ve

kezalikel yevme tünsa

SURA 21 ENBİYA

47. Ve nedaul mevazinel kısta li yevmil kıyameti fe la

tuzlemü nefsün şey'a* ve in kane miskale habbetim min

hardelin eteyna biha* ve kefa bina hasibın

103. La yahzünülümül fezeul ekberu ve tetelekkahümül

melaikeh* haza yevmükümüllezı küntüm tuadun

104. Yevme natvis semae ke tayyis sicililli lil kütüb*

kema bede'na evvele halkın nüıydüh* va'den aleyna* inna

künna faılın

SURA 22 HACC

2. Yevme teravneha tezhelü küllü mürdıatin amma erdaat ve

tedau küllü zati hamlin hamleha ve teran nase sükara ve ma

hüm bi sükara ve lakinne azabellahi şedıd

9. Saniye ıtfihı li yüdılle an sebılillah* lehu fid dünya

hızyüv ve nüzıkuhu yevmel kıyameti azabel harıyk

17. İnnellezıne amenu vellezıne hadu ves sabiıne ve nesara

vel mecuse vellezıne eşraku innellahe yefdılü beynehüm

yevmel kıyameh* innellahe ala külli şey'in şehıd

47. Ve yesta'ciluneke bil azabi ve ley yuhlifellahü

va'deh* ve inne yevmen ınde rabbike ke elfi senetim mimma

teuddun

55. Ve la yezalüllezıne keferu fı miryetim minhü hatta

te'tiyehümüs saatü bağteten ev ye'tiyehüm azabü yevmin

akıym

amenu ve amilus salihati fı cennatin neıym

69. Allahü yahkümü beyneküm yevmel kıyameti fıma küntüm

fıhi tahtelifun

SURA 23 MUMİNUN

16. Sümme inneküm yevmel kıyameti tüb'asun

65. La tec'erul yevme inneküm minna la tünsarun

100. Leallı a'melü salihan fıma teraktü kella* inneha

kelimetün hüve kailüha* ve miv veraihim berzehun ila yevmi

yüb'asun

111. İnnı cezeytühümül yevme bima saberu ennehüm hümül

faizun

112. Kale kem lebistüm fil erdı adede sinın

113. Kalu lebisna yevmen ev ba'da yevmin fes'elil addın

SURA 24 NUR

2. Ezzaniyeü vez zanı feclidu külle vahıdim minhüma miete

celdetiv ve la te'huzküm bi hima ra'fetün fı dınillahi in

küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahır* velyeşhed

azabehüma taifetüm minel mü'minın

24. Yevme teşhedü aleyhim elsinetühüm ve eydıhim ve

erculühüm bima kanu ya'melun

37. Ricalül la tülhıhim ticaratüv ve la bey'un an

zikrillahi ve ikamis salit ve ıtaiz zekati yehafune yevmen

tetekallebü fıhil kulubü vel ebsar

64. E la inne lillahi ma fis semavati vel ard* kad ya'lemü

ma entüm aleyh* ve yevme yürceune ileyhi fe yünebbiühüm bi

ma amilu* vallahü bi külli şey'in alım

SURA 25 FURKAN

14. La ted'ul yevme süburav vahıdev ved'u süburan kesıra

22. Yevme yeravnel melaikete la ………………..

25. Ve yevme teşekkakus semaü bil ğamami ve nüzzilel

melaiketü tenzıla

26. ……………hakku lir rahman* ve kane yevmen

alel kafirıne asıra

27. Ve yevme yeadduz zalimü ala yedeyhi yekulü ya leytenit

tehaztü mear rasuli sebıla

69. Yüdaaf lehül azabü yevmel kıyameti ve yahlüd fıhı

mühana

SURA 26 SUARA

38. Fe cümias seharatü li mıkati yevmim ma'lun

82. Vellezı at'meu ey yağfira lı hatıy'etı yevmeddın

87. Ve la tuhzinı yevme yüb'asun

88. Yevme la yenfeu malüv ve la benun

135. İnnı ehafü aleyküm azabe yevmin azıym

155. Kale hazihı nakatül leha şirbüv ve leküm şirbü yevmim

ma'lum

156. Ve la temessuha bi suin fe ye'huzeküm azabü yevmin

azıym

189. Fe kezzebuhü fe ehazehüm azabü yevmiz zulleh* innehu

kane azabe yevmin azıym

SURA 27 NEML

83. Ve yevme nahşüru min külli ümmetin fevcem mimmey

yükezzibü bi ayatina fehüm yuzeun

87. Ve yevme yünfehu fis suri fe fezia men fis semavati ve

men fil erdı illa men şaellah* ve küllün etevhü dahırın

SURA 28 KASAS

41. Ve cealnahüm eimmetey yed'une ilen nar* ve yevmel

kıyameti la yünsarun

42. Ve etba'nahüm fı hazihid dünya la'neh* ve yevmel

kıyameti hüm minel makbuhıyn

61. E fe mev veadnahü va'den hasenen fe hüve lakıyhi ke

mem metta'nahü metaal hayatid dünya sümme hüve yevmel

kıyameti minel muhdarın

62. Ve yevme yünadıhim fe yekulü eyne şürakaiyellezıne

küntüm tez'umun

65. Ve yevme yünadıhim fe yekulü maza ecebtümül murselın

71. Kul eraeytüm in cealellahü aleykümül leyle sermeden

ila yevmil kıyameti men ilahün ğayrullahi ye'tiküm bi

dıya'* e fe la tesmeun

72. Kul eraeytüm incealellahü aleykümün nehara sermeden

ila yevmil kıyameti men ilahün ğayrullahi ye'tıküm bi

leylin teskünune fıh* e fe la tübsırun

74. Ve yevme yünadıhim fe yekulü eyne şürakaiyellezıne

küntüm tez'umun

SURA 29 ANKEBUT

13. Ve le yahmilünne eskalehüm eskalem mea eskalihim ve

leyüs'elünne yevmel kıyameti amma kanu yefterun

25. Ve kale innemet tehaztüm min dunillahi evsanem

meveddete beyniküm fil hayatid dünya* sümme yevmel kıyameti

yekfüru ba'duküm bi ba'dıv ve yel'anü ba'duküm ba'dav ve

me'vakümün naru ve ma leküm min nasırın

36. Ve ila medyene ehahüm şüayben fe kale ya

kavmı'büdüllahe vercül yevmel ahıra ve la ta'sev fil erdı

müfsidın

55. Yevme yağşahümül azabü min fevkıhim ve min tahti

erculihim ve yekulü zuku ma küntüm ta'melun

SURA 30 RUM

12. Ve yevme tekumüs saatü yüblisül mücrimun

14. Ve yevme tekumüs ………………………………..

43. Fe ekım vecheke lid dınil kayyimi min kabli ey ye'tiye

yevmül la meradde lehu ………………

55. Ve yevme teumüs saatü yuksimül mücrimune ma lebisu

ğayra saah* kezalike kanu yü'fekun

56. Ve kalellezıne utül ılme vel ımane le kad lebistüm fı

kitabillahi ila yevmil ba'si fe haza yevmül ba'si ve

lakinneküm küntüm la ta'lemun

SURA 31 LOKMAN

33. Ya eyyühen nasütteku rabbeküm vahşev yevmel la yezı

validün av veledihı ve la meludün hüve cazin av validihı

şey'a* inne va'dellahi hakkun fe la teğurranekümül hayatüd

dünya ve la yeğurraneküm billahül ğarur

.

SURA 32 SECDE

5. Yüdebbirul emra mines semai ilel erdı sümme ya'rucü

ileyhi fı yevmin kane mıkdaruhu elfe senetim mimma teuddun

14. Fe zuku bi ……………………………….

nesiynaküm ve zuku azabel huldi bi ma küntüm ta'melun

25. İnne rabbeke hüve yafsılü beynehüm yevmel kıyameti

fiyma kanu fıhi yahtelifun

29. Kul yevmel fethı la yenfeullezıne keferu iymanühüm ve

la hüm yünzarun

SURA 33 AHZAB

21. Le kad kane leküm fı rasulillahi üsvetün hasenetül li

men kane yercüllahe vel yevmel haıra ve zekerallahe kesıra

44. Tehıyyetühüm yevme yelkavnehu selam* ve eadde lehüm

ecran kerıma

66. Yevme tükallebü vücuhühüm fin nari yekulune ya leytena

eta'nellahe ve eta'ner rasula

SURA 34 SEBE

30. Kul leküm mıadü yevmel la teste'hırune anhü saatev ve

la testakdimun

40. Ve yevme yahşüruhüm cemıan sümme yekulü lil melaiketi

e haülai iyyaküm kanu ya'büdun

42. Fel yevme la yemlikü ba'duküm li ba'dın nefav ve la

darra* ve nekulü lillezıne zalemu zuku azaben narilletı

küntüm biha tükezzibun

SURA 35 FATİR

14. İn ted'uhüm la yesmeu düaeküm* ve lev semiu mestecabu

leküm* ve yevmel kıyameti yekfürune bi şirkiküm* ve la

yünebbiüke mislü habır

SURA 36 YASİN

54. Fel yevme la tuzlemü nefsün şey'ev vela tüczevne illa

ma küntüm ta'melun

55. İnne ashabel cennetil yevme fı şüğulin fakihun

59. Vemtazül yevme eyyühel mücrimun

237

. Islevhel yevme bima küntüm tekfürun

65. El yevme nahtimü ala efvahihim ve tükellimüna eydıhim

ve teşhedü ercülühüm bima kanu yeksibun

SURA 37 SAFFAT

20. Ve kalu ya veylena haza yevmüd dın

21. Haza yevmül faslillezı küntüm bihı tükezzibun

26. Bel hümül yevme müsteslimun

144. Le lebise fı batnihı ila yevmi yüb'asun

SURA 38 SAD

16. Ve kalu rabbena accil lena kıttana kable yevmil hısab

26. Ya davudü inna cealnake hhalıfeten fil erdı fahküm

beynen nasi bil hakkı ve la tettebiıl heva fe yüdılleke an

sebılillah* innellezıne yedıllune an sebılillahi lehüm

azabün şedıdüm bima nesu yevmel hısab (24. Ayet secde

ayetidir.)

53. Haza ma tuadune li yevmil hısab

78. Ve inne aleyke la'netı ila yevmid dın

79. Kale rabbi fe enzırni ila yevmi yüb'asun

81. İla yevmil vaktil ma'mum

SURA 39 ZÜMER

13. Kul innı ehafü in asaytü rabbı azabe yevmin azıym

15. F'büdu ma şi'tüm min dunih* kul innel hasirınellezıne

hasiru enfüsehüm ve ehlihim yevmel kıyameh* e la zalike

hüvel husranül mübın

24. E fe mey yettekıy bi vechihı suel azabi yevmel

kıyameh* ve kıyle liz zalimıne zuku ma küntüm teksibun

31. Sümme inneküm yevmel kıyameti ınde rabbiküm tahtesımun

47. Ve lev enne lillezıne zalemu ma fil erdı cemıav ve

mislehu meahu leftedev bihı min suil azabi yevmel kıyameh*

ve beda lehüm minellahi ma lem yekunu yahtesibun

60. Ve yevmel kıyameti terallezıne kesebu alellahi

vücuhühüm müsveddeh* e leyse fı cehenneme mesvel lil

mütekebbirın

67. Ve ma kaderullahe hakka kadrihı vel erdu cemıan

kabdatühu yevmel kıyameti ves semavatü matviyyatüm bi

yemınih* sübhünehu ve teala amma yüşrikun

SURA 40 MÜ'MİN

15. Rafıud deracati zül arş* yülkır ruha min emrihı ala

mey yeşaü min ıbadihı li yünzira yevmet telak

16. Yevme hüm barizun* la yahfa alellahi minhüm şey'* li

menil mülkül yevm* lillahil vahıdil kahhar

17. Elyevme tücza küllü mefsim bima kesebet* La zulmel

yevm* innellahe serıul hısab

18. Ve enzihüm yevmel azifeti izil kulubü ledel hanaciri

kazımın* ma liz zalimıne min hamımiv ve la şefııy yüta'

27. Ve kale musa innı ustü bi rabbı ve rabbiküm min külli

mütekebbiril la yü'minü bi yevmil hısab

29. Ya kavmi lekümül mülkül yevme zahirıne fil erdı fe mey

yensuruna mim be'sillahi in caena* kale fir'avnü ma ürıküm

illa ma era ve ma ehdıküm illa sebıler raşad

30. Ve kalellezı amene ya kavmi innı ehafü aleyküm misle

yevmil ahzab

31. Misle de'bi kavmi nuhıv ve adiv ve semude vellezıne

mim ba'dihim* ve mellahü yürıdü zulmel lil ıbad

32. Ve ya kavmi innı ehafü aleyküm yevmet tenad

33. Yevme tüvellune müdbirın* ma leküm minellahi min asım*

ve mey yudlilillahü fe ma lehu min had

46. Ennaru yu'radune aleyha ğudüvvev ve aşiyya* ve yevme

tekumüs saatü edhılu ale fir'avne eşeddel azab

49. Ve kalellezıne fin nari li hazeneti cehennemed'u

rabbeküm yühaffif anna yevmem minel azab

51. İnna henensuru rusülena vellezıne amenu fil hayatid

dünya ve yevme yekulül eşhad

52. Yevme la yenfeuz zalimıne ma'ziratühüm ve lehümül

la'netü ve hehüm suüd dar

SURA 41 FUSSİLET

19. Ve yevme yuhşeru a'daüllahi ilen nari fe hüm yuzeun

40. İnnellezıne yülhıdune fı ayatina la yahfevne aleyna* e

fe mey yülka fin nari hayrun em mey ye'ti aminey yevmel

kıyameh* ı'melu ma şi'tüm innehu bima ta'melune basıyr

260

47. İleyhi yüraddü ılmüs saah* ve ma tahrucü min semeratüm

min ekmamiha ve ma tahmilü min ünsa ve la tedau illa

biılmih* ve yevme yünadıhim eyne şürakaı kalu azennake ma

minna min şehıd

SURA 42 ŞURA

7. Ve kezalike evhayna ileyke kur'anen arabiyyel li

tünzira ümmel kura ve men havleha ve tünzira yevmel cem'ı

la raybe fıl* ferıkun fil cenneti ve ferıkun fis seıyr

45. Ve terahüm yu'radune aleyha haşiıyne minez zülli

yenzurune min tarfin hafiyy* ve kalellezıne amenu innel

hasirınellezıne hasiru enfüsehüm ve ehlıhim yevmel kıyameh*

e la innez zalimıne fı azabim mükıym

47. İstecıbu li rabbiküm min kabli ey ye'tiye yevmül la

meradde lehu minellah* ma leküm mim …………….

SURA 43 ZUHRUF

39. Ve ley yenfeakümül yevme iz zalemtüm enneküm fil azabe

müşterikun

65. Fahtelefel ahzabü mim beynihim* fe veylül lillezıne

zalemu min azabi yevmin elım

68. Ya ıbadi la havfün aleykümül yevme ve la entüm

tanzenun

SURA 44 DUHAN

10. Fertekıb yevme te'tis semaü bi dühanim mübiyn

16. Yevme nebtışül batşetel kübra* inna müntekımun

40. İnne yevmel fasli mıkatühüm ecmeıyn

41. Yevme la yuğni mevlen ammevlen şey'ev ve la hüm

yünsarun

SURA 45 CASİYE

17. Ve ateynahüm beyyinatim minel emr* femahtelefu illa

mim ba'di ma caehümül ılmü bağyem beynehüm* inne rabbeke

yakdıy beynehüm yevmel kıyameti fıma kanu fıhi yahtelifun

26. Kullillahü yuhyıküm sümme yümıtüküm sümme yecmeuküm

ila yevmil kıyameti la raybe fıhi ve lakinne ekseran nasi

la ya'lemun

27. Ve lillahi mülküs semavati vel ard* ve yevme …….

28. Ve tera külle ümmetin casiyeten küllü ümmetin tüd'a

ila kitabiha* elyevme tüczevne ma küntüm ta'melun

34. Ve kıylel yevme nensaküm kema nesıtüm likae ………….nasırın

35. Zaliküm bi ennekümüttehaztüm ayatıllahi hüzüvev ve

ğarratkümül hayatüd dünya* felyevme la yuhracune minha ve

la hüm yüsta'tebun

SURA 46 AHKAF

5. Ve men edallü mimmey yed'u min dunillahi mel la

yestecıbü lehu ila yevmil kıyameti ve hüm an düaihim

ğafilun

20. Ve yevme yu'radullezıne keferu alen nar* ezhebtüm

tayyibatiküm fı hayatikümüd dünya vestemta''üm biha* fel

yevme tüczevne azabel huni bima küntüm testekbirune fil

erdı bi ğayril hakkı ve bima küntüm tefsükun

21. Vezkür eha ad* iz enzera kavmehu bil ahkafi ve kad

haletin nüzüru mim beyni yedeyhi ve min halfihı ella

ta'büdu illellah* innı ehafü aleyküm azabe yevmin azıym

34. Ve yevme yu'radullezıne keferu alen nar* leyse haza

bil hakk* kalu bela ve rabbina*kale fe zukul azabe bi ma

küntüm tekfürun

35. Fasbir kema sabera ülül azmi miner rusüli ve la

testa'cil lehüm* ke ennehüm yevme yeravne ma yuadune lem

yelbesu illa saatem min nehar* belağ* fe hel yühlekü illel

kavmül fasikun

SURA 50 KAF

20. Ve nufiha fis sur* zalike yevmul veıyd

22. Le kad kunte fi ğafletim min haza fe keşefna anke

ğıtaeke fe besarukel yevme hadid

30. Yevme nekulu li cehenneme helimtele'ti ve tekulu hel

mim mezid

34. Udhuluha bi selam* zalike yevmul hulud

41. Vestemı'yevme yunadil munadi mim mekanin karib

42. Yevme yesmeunes sayhate bil hakk* zalike yevmul huruc

44. Yevme teşekkalul erdu anhum siraa* zalike haşrun

aleyna yesir

SURA 51 ZARİYAT

12. Yes'elune eyyane yevmud din

13. Yevme hum alen nari yuftenun

yuadun

SURA 52 TUR

9. Yevme temurus semau mevra

13. Yevme yude'une ila nari cehenneme de'a

yus'akun

46. Yevme la yuğni anhum keyduhum şey'ev ve la hum

yunsarun

SURA 54 KAMER

6. Fe tevelle anhum* yevme yed'ud daı ila şey'in nukur

8. Muhtıyne iled a'* yekulul kafirune haza yevmun azir

19. İnna erselna aleyhim rihan sarsaran fi yevmi nahsim

mustemir

48. Yevme yushabune fin nari ala vucuhihim* zuku messe

sekar

SURA 55 RAHMAN

.

29. Yes'eluhu men fiyssemavati vel'ardı kulle yevmin huve

fiy şe'nin.

.

SURA 56 VAKİA

50. Lemecmu'une ila miykati yevmin ma'lumin.

.

56. Haza nuzuluhum yevmeddiyni.

SURA 57 HADİD

12. Yevme terelmu'miniyne velmu'minati yes'a nuruhum beyne

eydiyhim ve bieymanihim buşrakumulyevme cennatun tecriy min tahtihel'enharu haliduyne fiyha zalike huvelfevzul'azıymu.

13. Yevme yekululmunafikune velmunafikatu lilleziyne

amenunzurna naktebis min nurikum kıylerci'u veraekum feltemisu nuren feduribe beynehum bisurin lehu babun

batınuhu fiyhirrahmetu ve zahiruhu min kıbelihul'azabu.

15. Felyevme la yu'hazu minkum fidyetun ve la minelleziyne

keferu me'vakumunnaru hiye mevlakum ve bi'selmesıyru.

SURA 58 MÜCADELE

6. Yevme yeb'as vallahu 'ala kulli şey'in şehiydun.

7. Elem tere ennallahe ya'lemu ma fiyssemavati ve ma

fiyl'ardı ma yekunu min necva selasetin illa huve rabi'uhum ve la hamsetin illa huve sadisuhum ve la edna min zalike ve

la eksere illa huve me'ahum iyne ma kanu summe yunebbiuhum

bima 'amilu yevmelkıyameti innallahe bikulli şey'in 'aliymun.

.

18. Yevme yeb'asuhumullahu cemiy'an feyahlifune lehu kema

yahlifune lekum ve yahsebune ennehum 'ala şey'in ela innehum humulkazibune.

22. La tecidu kavmen yu'minune billahi velyevmil'ahıri

yuvaddune men haddallahe ve resulehu ve lev kanu abaehum ev

SURA 60 MUMTAHİNE

3. Len tenfe'akum erhamukum ve la evladukum yevmelkıyameti

yefsılu beynekum vallahu bima ta'melune basıyrun.

6. Lekad kane lekum fiyhim usvetun hasenetun limen kane

yercullahe velyevmel'ahıre ve men yetevelle feinnallahe huvelğaniyyulhamiydu.

SURA 62 CUMA

9. Ya eyyuhelleziyne amenu iza nudiye lissalati min

yevmilcumu'ati fes'av ila zikrillahi ve zerulbey'a zalikum hayrun lekum in kuntum ta'lemune.

SURA 64 TEGABUN

9. Yevme yecme'ukum liyevmicem'ı zalike yevmutteğabuni ve

men yu'min billahi ve ya'mel salihan yukeffir 'anhu

seyyiatihi ve yudhılhu cennatin tecriy min tahtihel'enharu halidiyne fiyha ebeden zalikelfevzul'azıymu.

.

SURA 65 TALAK

2. Feiza belağne ecelehunne feemsikuhunne bima'rufin ev

farikuhunne bima'rufin ve eşhidu zevey 'adlin minkum ve

ekıymuşşehadete lillahi zalikum yu'azu bihi men kane

yu'minu billahi velyevmil'ahıri ve men yettekıllahe yec'al lehu mahrecen.

SURA 66 TAHRİM

7. Ya eyyuhelleziyne keferu la ta'tezirulyevme innema

tuczevne ma kuntum ta'melune.

8. Ya eyyuhelleziyne amenu tubu ilellahi tevbeten nesuhan

asa rabbukum en yukeffire 'ankum seyyiatikum ve yudhılekum

cennatin tecriy min tahtihel'enharu yevme la

yuhzillahunnebiyye velleziyne amenu me'ahu nuruhum yes'a

beyne eydiyhim ve bieymanihim yekulune rabbena etmin lena nurena vağfir lena inneke 'ala kulli şey'in kadiyrun.

SURA 68 KALEM

24. En la yedhulennehelyevme 'aleykum miskiynun.

39. Em lekum eymanun 'aleyna baliğatun ila yevmilkıyameti

inne lekum lema tahkumune.

.

42. Yevme yukşefu 'an sakın ve yud'avne ilessucudi fela

yestetıy'une.

SURA 69 HAKKA

.

35. Feleyse lehulyevme hahuna hamiymun.

SURA 70 MEARİC

.

4. Ta'ruculmelaiketu verruhu ileyhi fiy yevmin kane

mikdaruhu hamsiyne elfe senetin.

8. Yevme tekunussema'u kelmuhli..

26. Velleziyne yusaddikune biyevmiddiyni.

43. Yevme yahrucune minel'ecdasi sira'an keennehum ila

nusubin yufidune.

44. Haşi'aten ebsaruhum terhekuhum zilletun

zalikelyevmulleziy kanu yu'adune.

SURA 73 MÜZZEMMİL

14. Yevme tercuful'ardu velcibalu ve kanetilcibalu

kesiyben mehiylen.

17. Fekeyfe tettekune in kefertum yevmen yec'alulvildane

şiyben.

SURA 74 MÜDDESSİR

9. …….yevmun 'asiyrun.

322

46. Ve kunna nukezzibu biyevmiddiyni.

SURA 75 KIYAMET

1. La uksimu biyevmilkıyameti.

6. Yes'elu eyyane yevmulkıyameti.

.

SURA 76 İHSAN

7. Yufune binnezri ve yehafune yevmen kane şerruhu

mustetıyren.

10. İnna nehafu min rabbina yevmen 'abusen kamtariyren.

11. Fevekahumullahu şerre zalikelyevmi ve lakkahum

nadreten ve sururen.

.

27. İnne haulai yuhıbbunel'acilete ve yezerune veraehum

yevmen sekıylen.

SURA 77 MURSELAD

12. Lieyyi yevmin uccilet. 13. Liyevmilfasli.

14. Ve ma edrake ma yevmulfasli.

.

.

. 35. Haza yevmu la yentıkune.

36. Ve la yu'zenu lehum feya'tezirune..

38. Haza yevmulfasli cema'nakum vel'evveliyne. 39. Fein kane lekum keydun fekiyduni.

SURA 78 NEBE

17. İnne yevmelfasli kane miykaten.

18. Yevme yunfehu fiyssuri fete'tune efvacen.

38. Yevme yekumurruhu velmelaiketu saffen la yetekellemune

illa men ezine lehurrahmanu ve kale savaben.

39. Zalikelyevmulhakku femen şaettehaze ila rabbihi

.

40. İnna enzernakum 'azaben kariyben yevme yenzurulmer'u

ma kaddemet yedahu ve yekululkafiru ya leyteniy kuntu turaben.

SURA 79 NAZİAT

6. Yevme tercufurracifetu.

35. Yevme yetezekkerul'insanu ma se'a.

46. Keennehum yevme yerevneha lem yelbesu illa 'aşiyyeten ev duhaha.

SURA 80 ABESE

34. Yevme yefirrulmer'u min ehıyhi.

.

SURA 82 İNFİTAR

15. Yasleneha yevmeddiyni.

17. Ve ma edrake ma yevmuddiyni.

18. Summe ma edrake ma yevmuddiyni.

19. Yevme la temliku nefun linefsin şey'en ……………………….

SURA 83 MUTAFFİFİN

5. Liyevmin 'azıymin.

6. Yevme yekumunnasu lirabbil'alemiyne.

.

11. Elleziyne yukezzibune biyevmiddiyni.

34. Felyevmelleziyne amenu minelkuffari yadhakune.

SURA 85 BURUC

2. Velyevmilmev'udi.

SURA 86 TARİK

9. Yevme tüblesserairü.

SURA 90 BELED

14. Ev ıt'amün fiy yevmin ziy mesğabetin.

SURA 101 KAARİA

4. Yevme yekunün nasü kelferaşil mebsus

Sitelerde Paylaş

Selam Edip bunları buldum. Senin listenle aynımı bilmiyorum.

Tek tek senin listenle karşılaştırmak benim için işgence olacaktır.

Yukarıdaki ayetleri çıkartmak bile 3 saatimi aldı.

Sadece sakıncalı olarak gördüğün sözcükleri eledim. Şuanlık 363 adetler :)

Sitelerde Paylaş

"Ogün" ile "O gün" meselesindeki olay şu galiba:

Mesela Türkçedeki "bugün" kendi başına bir kelime

Fakat şöyle bir cümle kurduğumuzda

"Bu gün öteki günlerden çok daha farklı geçeceğe benziyor."

Orada "bugün" denen zaman zarfını değil, bir günü (ama bu günü) kastediyoruz.

today / this day gibi.

EdipYüksel'in açıkladığı gibi,

Yewmeizn (ogün) de bizdeki bugün gibi birleşik bir kelime olsa gerek. "Haza al-Yewm" de ise yewm'in başında elif-lam belirticisi gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...