Jump to content

Din neden gereklidir?

Recommended Posts

... dogru veya yanlıs ısteyen yapar ısteyen yapmaz bu kımseyı baglamaz...

fikresel;

Keşke bu cümlene katılabilseydim.Ama maalesef hala daha dünyamızda bazı insanlar dini (Yada Din dışı- Genellikle dini) görüşleri yüzünden acı çekmekte,cezanlandırılmakta,dışlanmakta vs. vs. Bu da islamın getirdiği geri kafalılıktan hoş görüsüzlükten kaynaklanıyor.Yoksa kimse sizin günde 5 vakit domalmanıza laf etmiyor.

Saygılarımla

tarihinde wolfct tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

fikresel;

Keşke bu cümlene katılabilseydim.Ama maalesef hala dafa dünyamızda bazı insanlar dini (Yada Din dışı) görüşleri yüzünden acı çekmekte,cezanlandırılmakta,dışlanmakta vs. vs. Bu da islamın getirdiği geri kafalılıktan hoş görüsüzlükten kaynaklanıyor.Yoksa kimse sizin günde 5 vakit domalmanıza laf etmiyor.

Saygılarımla

dogrumuz yanlısımız burda tartısılıyor ve herkes yatagına yattgında bu konusulanlar burada kalıyor.

ne musluman hrıstıyana karısabılır ne hrıstyan muslumana nede ben sana karısabılırm. herkez ozgurdur yasamında mutlaka. ben senın dedıgın hos gorusuzluk durumuna katılıyorum. evet ben Allah'a ınanıyorum dınım ıslam. ama ben bunu saptramam kendı hevesımden veya gaza gelıpte ben neye ınanıosam bence herkes ona ınanmalı dersem ınsanlıgımdan cıkmıs olurum evvela. kı zarar vermek oldurmek cok cok ayrı bı kulvar.

Sitelerde Paylaş

dogrumuz yanlısımız burda tartısılıyor ve herkes yatagına yattgında bu konusulanlar burada kalıyor.

ne musluman hrıstıyana karısabılır ne hrıstyan muslumana nede ben sana karısabılırm. herkez ozgurdur yasamında mutlaka. ben senın dedıgın hos gorusuzluk durumuna katılıyorum. evet ben Allah'a ınanıyorum dınım ıslam. ama ben bunu saptramam kendı hevesımden veya gaza gelıpte ben neye ınanıosam bence herkes ona ınanmalı dersem ınsanlıgımdan cıkmıs olurum evvela. kı zarar vermek oldurmek cok cok ayrı bı kulvar.

Bu noktalarda kesinlikle sana katılıyorum.Ancak senin de belirttiğin gibi konuşulanlar sadece burada kalıyor keşke uygulansa.Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki ben sadece Türkiye'de (Yada Müslüman herhangi bir ülkede) ateistlere yan gözle bakılmasına - kötü davranılmasına - karşı olduğum kadar hristiyan bir ülkede bir yahudiye ya da bir müslümana yan gözle bakılmasına -kötü davranılmasına - da karşıyım.Doğru olan insanları dinleri,ırkları,dilleri,düşünceleri nedeniyle yargılamamak.

Sitelerde Paylaş

Merhaba dostlar

burada daha önce WOLLGRASS İSMİ İLE BAZI PAYLAŞIMLARDA BULUNMUŞTUM

ancak şifremi bulamadığımdan dahası hatırlayamadığımdan bu isimle giriş yapamıyorum.

yeniden üye olarak sizinle bu fikrimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle konuya nereden ve nasıl başlayacağım gerçekten bilemiyorum.

Sadece uzun süredir içimde yaşadığım duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

sevgili dostlar

burada hep beraber bir süredir islamın karanlık yüzünden çağın çok gerisinde kaldığından vs’den bahsettik.

SEVGİLİ PANTE'DEN SEX HURİDEN BAYŞAPKA'DAN MÜRDETT'DEN HACI'DAN OĞUZ'DAN FREDİYY'DEN ONLARI HİÇ TANIMADSAMDA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM.

Haklı olduğumuz noktalar vardı haksız olduğumuz noktalar vardı önyargı ile ele aldığımız noktalar vardı açıkça ve dürüst bir biçimde ele aldığımız noktalar vardı.

Ancak belkide unuttuğumuz yada unutmak istediğimiz bir gerçek vardı.

Ülkemizin dini İslam halkımızda ortak bir sosyo psikoloji oluşturmuş ve halkımızın bir anlamda birleştirici ana unsuru olmuştu.

hayatı sıkıntılarla geçen ve geçmekte olan İnsanımızın umudu olmuştu.

Bu umut gerçek veya değil tartışılır ancak halkımıza verilmesi gereken çok önemli ve asla kayıt dışı kalınamayacak bir umuttu!

Düşünsenize hayatını anadan doğma ama olarak yaşayan bir insana nasıl umut vereceğiz?

Yada doğuştan spastik olan yada kolları bacakları olmayan yada en kısa anlatımla normal bir insan olamayan özürlü doğan veya sonradan özürlü olan bir insana nasıl umut verecek onu nasıl hayata bağlayacağız?

Yada hayatının 80 yılını belli sistemde sıkıntılarla hastalıklarla yaşamış bir insanın elindeki cennet umudunu iyi bir yaşam umudunu elinden almaya hakkımız varmı?

Hayatını 65 yıl kör olarak yaşamış bir insan umut olarak diğer dünyada mükafat alacağını düşünür bu onu hayata bağlayan en büyük araçtır en büyük umuttur.

Bu insan ölüm döşeğindeyken ona gerçeği açıklamak onun bir anda tüm hayallerini umutlarını yıkmazmı?

Bunu yapmaya hakkımız varmı?

Gerçek gerçekte olsa her zaman doğrumu?

Tepki vermeden önce lütfen düşünelim!

Bu konu var yada yoklar tartışılır ancak Muhammedi hatta allahı aşmakta günümüz insanına umuda dönüşmekte salt günümüz insanını ilgilendirmekte?

Bu bağlamda şunları zikretmek istiyorum.

Benim güzide halkım türküyle kürdüyle lazıyla çerkeziyle tüm topluluğu ile diğer arap Müslümanlardan çok farklı bir halktır.

Daha aydın daha ilerici daha bilinçli bir Müslüman toplumda yaşamaktayız.

Lütfen bu halkı diğer Araplarla karıştırmayalım ve onların en tabii hakkı olan umutlanma hakkına saygı gösterelim.

Ziyadesi ile şunları zikredip konuyu sonlandıralım.

DAHA ÖNCE YAZDIĞIM İÇİNDE ASLA HAKARET OLMASADA MÜSLÜMAN KARDEŞİLERİMİ İNCİTİCİ TÜM KELİMELERİMDEN DOLAYI TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZDEN ÖZÜR ve AF DİLİYORUM.

Bu günden itibaren doğru yanlış ayırt etmeden halkımın inancını paylaşıyor onlar gibi ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM.

GÜZİDE HALKIMDAN ayrışmadan onlarla birleşmek adına bu adımı atıyorum.

Ve son olarak şunu zikrediyorum.

İNANSAKTA İNANMASAKTA KARDEŞİZ.

TÜM ATEİST TEİST DEİST AGNOSTİK PANTEİST KARDEŞLERİMİ SEVGİ İLE KUCAKLIYORUM.

sevgiler

VOLLGRASS.

Sitelerde Paylaş

Sevgili VOLLGRASS.

İnsanın insanı sevmesi, hem kendinin hem başkalarının iyiliğini istemesi, dayanışması, yardımlaşması, Dertlere, sıkıntılara, sevinçlere, mutluluklara ortak olması elbette güzel ve insani şeylerdir. Bu türden bir insan olabilmek için din yönlendirmesi, allah korkusu, allaha yaranmak, öteki dünyada ceza veya mükafatlandırılmak şeklindeki koşullandırmalara gerek yoktur. Ortak payda, din iman değil, insan olmamızdır.

Ölüm karşısında hepimiz eşitiz. Ölümden ötesi yok.

İster öteki dünya umuduyla öl, ister ateist. Farkı yoktur.

Anlaşılan o ki. Sen insanlır bu güne kadar kandırılmış olsalar da, umutlandırılmış olsalar da bırakalım kandırılmışlıklarıyla, umutlandırılmışlıklarıyla kalsın istiyorsun.

Eh biz de seni, cubbeliyi ve bilcümle müslümanları illa ateist yapacak değiliz. Ateist olmak kandırılmışlıklardan, umutlandırılmışlıklardan kurtulmak demektir. Bu kurtuluşun kötü bir yanı yok. Bu bir kültür meselesidir. Bizde genellikle yaygındır. Örneğin; insan kanser olmuştur. Hastalığı hastadan saklınır, gizli tutulur. çoğu kez hasta hastalığını öğrenemeden vefat eder. Bu tutum ne oranda doğrudur. Zamanında öğrenseydi kalan ömrünü yapmak istediklerini yapmakla değerlendirirdi. Batıda hastalığı hemen hastaya bildirilir. Hasta kandırılmaz. Hastalığını bilmek onun en tabi hakkıdır. Sonra ne gibi tedaviler gerektiği anlatılır. Tedavilerle ne kadar fazla yaşayabileceği ancak yan etkileri de anlatılır. Tedaviyi kabul etmezse tahminen ne kadar yaşayacağı anlatılır ve kalan ömrünü kendi özgür iradesiyle değerlendirmesine fırsat verilir.

Gönünen o ki, bizlerden pek çok şey öğrenmiş, ama yine de öteki dünya umudunu kaybetmemişsin. Ve cennet umuduyla

Bu günden itibaren doğru yanlış ayırt etmeden halkımın inancını paylaşıyor onlar gibi ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYOR'SUN.

Ne diyeyim.

Allah yerini cennet eylesin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

dinsizliği ahlaksızlıkla eşdeğer bilirdim...

allahtan korkmayan her şeyi yapabilir her türlü kötü fiili işleyebilir zannederdim...

dünyadaki kötülüğün dinsizlikten imansızlıktan geldiğini sanırdım...

fakat bu görüşlerimde yanıldığımı anladım...

dinsiz olupta saygılı güzel ahlaklı iyiliksever insanların olduğunu görmek düşüncelerimi değiştirdi...

aynı şeyin dinsizler tarafından dindarlar içinde düşünüldüğünü gördüm...

yani onlardan bazılarıda kötülüğün dinden kaynaklandığını düşünüyorlardı...

fakat hem dindar hemde iyiliksever insanların varlığı bu görüşü de değiştiriyor olmalı...

karşılıklı önyargılardan bazılarının kırılmış olması adına sevindirici bir şey...

dindar olanlardan da dinsiz olanlardan da hem iyi hemde kötü kişiler çıkabiliyor...

önemli olan iyilikte desteklemek yardımlaşmak ...

dinli dinsiz ayrımı yapmadan birlikte çalışarak yaşadığımız dünyayı daha adil daha huzurlu bir yer haline getirmeye çalışmak...

artık enerjilerimizi boşa harcamıyalım...

kötülüğü önlemek haksızlığa engel olmak adına yardımlaşıp güçlenelim...

Sitelerde Paylaş

Bu günden itibaren doğru yanlış ayırt etmeden halkımın inancını paylaşıyor onlar gibi ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYORUM.

doğudaki illerden birinde, bir tane koyun yanlışlık sonucu uçurumdan aşağı atlıyor, 400 tane koyun onun peşinden atlıyor, ölüme atlıyor, sürü psikolojisi yani.. işte sen o 400 koyundan biri gibi davranıyorsun.. madem halkım bunu yapıyor, ben de yaparım demek sürü psikolojisiyle açıklanır herhalde, sürüden sapmama ihtiyacı... ben başka açıklama bulamıyorum..

doğru-yanlış, gerçek-yalan gibi şeyler önemini kaybetmiş senin için.. doğruyu bulmak gibi bir derdiniz yoksa, yanlışın içindesiniz demektir zaten... yanlıs olanda yaşıyorsun...

söylediklerimi tamamen eleştiri olarak al, koyun benzetmesi o olayın çarpıcılığından dolayı.. selamlar...

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

doğudaki illerden birinde, bir tane koyun yanlışlık sonucu uçurumdan aşağı atlıyor, 400 tane koyun onun peşinden atlıyor, ölüme atlıyor, sürü psikolojisi yani.. işte sen o 400 koyundan biri gibi davranıyorsun.. madem halkım bunu yapıyor, ben de yaparım demek sürü psikolojisiyle açıklanır herhalde, ben başka açıklama bulamıyorum..

Prof. Fred Hoyle (Cambridge Üniversitesi'nden İngiliz matematikçi ve astronom):

Aslında, yaşamın akıl sahibi bir varlık tarafından meydana getirildiği o kadar açıktır ki, insan bu açık gerçeğin neden yaygın olarak kabul edilmediğini merak etmektedir. Bunun (kabul edilmeyişin) nedeni, bilimsel değil, psikolojiktir.

Dr. Michael Walker (Antropolog, Sidney Üniversitesi):

Birçok bilim adamı ve teknoloji uzmanının Darwin teorisine dilleriyle hizmet ediyor olmalarının tek nedeninin, bu teorinin bir Yaratıcı olduğunu reddetmesi olduğunu kabul etmek zorundayız.

tarihinde eyvahcubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili VOLLGRASS.

Gönünen o ki, bizlerden pek çok şey öğrenmiş, ama yine de öteki dünya umudunu kaybetmemişsin. Ve cennet umuduyla

Bu günden itibaren doğru yanlış ayırt etmeden halkımın inancını paylaşıyor onlar gibi ALLAHIN VARLIĞINA İNANIYOR'SUN.

Ne diyeyim.

Allah yerini cennet eylesin.

Sevgiler.

merhaba

sevgili drekinci

sizlerden çok ama çok şey öğrendim bu 40 yaşımda

öncelikle şunu bilmenizi rica ediyorum benim cennet umudum cehennem korkum yok

dahası böyle bir beklentim ve bu beklentiye uygun fiillerim yok

ben sadece halkımın inanç sistemini benimsediğimi ifade ettim

bunu belirtirkende halkımdan ayrışmamak adına diye özellikle belirttim

sevgili drekinci

içinde yaşadığımız halkımızın inanç sistemi eğitim düzeyi anlayıp kapasitesi malumunuz

bu halkın içinde yaşayıp halkın bir parçası olmadan entegre olmak mümkün değil

en yakınlarım dahi bana dinsizolduğum için hastalıklı muamelesi yaparsa halkın bu konudaki tepkilerini düşünün

ben bu iletimde iki noktaya parmak basmak istedim

1- dinin sosyal psikoloji üzerindeki olumlu tavrıki bu inkar edilemez

din sistemik olarak yanlış olabilir bu tartışılır ancak bazı iyi noktaları olduğuda aşikardır.

çünkü halkı ayakta tutan birbirine bağlayan asli öğeler din + vatan'dır

bu gün şehitanne ve babalarına bakınız

20 yaşındaki oğlunu vatana kurban veren ana ve babalar

-olsun vatan sağ olsun cenneti mekan oldu o bir şehit diyor!

işte bu noktada bu ana ve babaya vatan ve din argümanları gibi kimse yaklaşamaz

ve bu nokta kelimelerin tesellilerin bittiği dinin ve vatan sevgisinin başladığı nktadır

bizim halkımız vatanına ve dinine sadıktır

bir arap veya bir abd'li gibi değildir diye düşünmekteyim

2-dinli toplumda dinsiz bireyin yaşadığı ağır baskı ve bu baskının yarattığı travma

ben dinsiz olduğumu ifade edip bunu temel dayanaklarını aktardığım zaman hiç kimse bana anti tez sunamadı

aksine kurandan ve hadisten verdiğim örnekleri okudukça hak verdiler

ancak her insanın anlayış ve algılayış kapasitesi bir olmadığından sonradan bu anlayış

bana tepki olarak dönmeye başladı

dün hak verdikleri konularda mesela kurandaki ahzab suresi enfal suresi tevbe suresi müdessir suresi hucurat suresi tarık suresi gibi çelişkili surelerin çelişkilerini görmezden gelip beni dinlerine HAKARET etmekle suçladılar

oysaki dinlerinin kutsal kitaplarını ben yazmamıştım

anladımki

uyanmak istemiyorlar

ve anladımki bu toplumda yaşamanın ilk bedeli onlarla birlikte uyumak

yoksa toplum sizi tard ediyor

işte sebep bunlar dostum

haklı veya haksız

doğru veya yanlış

delilli veya delilsiz

halkımın inancını paylaşıyorum

onlarla birleşmek onlarla bir olmak adına

sevgiler

Sitelerde Paylaş

Prof. Fred Hoyle (Cambridge Üniversitesi'nden İngiliz matematikçi ve astronom):

Aslında, yaşamın akıl sahibi bir varlık tarafından meydana getirildiği o kadar açıktır ki, insan bu açık gerçeğin neden yaygın olarak kabul edilmediğini merak etmektedir. Bunun (kabul edilmeyişin) nedeni, bilimsel değil, psikolojiktir.

yaygın olarak kabul edilmeyen nedir? allah peygamber masalları mı? bir milyar hıristiyan ve bir milyar müslüman neyi kabul ediyor peki? kabul ettiler de ne oldu? geç unları cübbeli...

bu arada, dawkins'in son kitabı tam sana göre cübbeli.. senin gibiler için yazılmış.. al oku, allahın emriyle oku....

Sitelerde Paylaş

yaygın olarak kabul edilmeyen nedir? allah peygamber masalları mı? bir milyar hıristiyan ve bir milyar müslüman neyi kabul ediyor peki? kabul ettiler de ne oldu? geç unları cübbeli...

ateistleri iki gruba ayırmak istiyorum..aslında çok fazla sayıda sınıflandırma yapılabilir ancak hepsini içine alacak bir genelleme yapmak mümkün değil..konuyu olabildiğince sınırlandırmak isterim..

öncelikle düşünme fırsatı bulmadan ateist olanlardan bahsedeceğim..bu grubu temsil eden tanrıtanımaz kimsenin büyük bir çoğunluğu daha küçük yaşta beynine enjekte edilen düşünceleri hazır alır..onun daha kafasında bir şeyler süzecek zihinsel yetkinliği yoktur..sonra kimliğini sorgulamaya başlama evresine geldikten sonra durum komplike bir hal alır..ya sorgulamaya gerek görmeyecek bir grup karizmasında olacak,ya sorgulamasını öznel kaynaklardan yaparak bu ruh halinden rahatça sıyrılıp böyle gelmiş böyle gider diyecek ya da etrafında gördüğü Allahın varlığına kanıt onca şeyden sonra zihniyle amansız bir mücadeleye girecektir..hayatını komple değiştirmek oldukça zor bir mefhumdur..bu kararı almak demek hayatının yeni bir eksende yeniden başlaması demektir..birçoğuda alacağı kararın büyüklüğünden korkup bu kararın altında ezilerek inkarını sürdürür..

ikinci olarak bahsedeceğim grup sonradan ateist kimliğini benimsemiş kimselerdir..bu gruptada anlam verilemeyen bir fanatiklik söz konusudur..arkasına zekice kaleme alınmış,kelime oyunlarına dayanan inkar malzemeleri toplayan kitle dinin dogmatikliğinden dem vururken kendileri inanılmaz bir fanatizmin içindedir..bu grubun çok iyi anlayabildiğime inandığım bir yönleri vardır..şöyle ki bir kez verdiği büyük karardan sonra artık daha düşüncelerinin değişmeyeceğine,inandıklarının doğru olduğuna dair gözü kararmış ve artık kalbi kararmaya doğru giden inançlarıdır..

alıntıdır...

Sitelerde Paylaş

öncelikle düşünme fırsatı bulmadan ateist olanlardan bahsedeceğim..bu grubu temsil eden tanrıtanımaz kimsenin büyük bir çoğunluğu daha küçük yaşta beynine enjekte edilen düşünceleri hazır alır..onun daha kafasında bir şeyler süzecek zihinsel yetkinliği yoktur.

şaka gibisin cübbeli.. tam teistleri tarif etmişsin.. bu kadar olur yani..

ateistlerin yüzde 99u bir zamanlar müslüman veya hıristiyandı cübbeli.. yıllarca öyle yaşadıktan sonra birşeyler kafalarına dank etti de uyandılar.. neyse, kime anlatıyorum ki... cesaretin varsa birgün inSpeak'te konuşalım..

fanatik olmaya gelince senden alası yoktur..

peygamberim yapmışsa ben de yaparım tabi diyerek en dengesiz şeyleri yapan sen değil misin??

Sitelerde Paylaş

Sevgili zola.

Bu forumda dinciler için söylediklerimi kütüğe söylesem, kütük akıllanırdı. Akıllanamayan kütükler yine de senin kadar kinlenmıyor.

Düşünüyorum da; ben bu zolaya ne yaptım? Hangi damarına bastım ki bu denli kinleniyor?

Seni bu denli kinlendirip kendime düşman ettiğim için içim cız etti.

Sen benim ateistliğime değil, kızıllığıma kinleniyorsun.

Hadi, boğanınkiler içgüdü. Sen ne zaman boğalaştın bilemiyorum.

Sevgili VOLLGRASS

Önce şuna karar vermelisin.

Allaha gerçekten inanıyor musun? Yoksa,

Halkım ile bütünleşmek için inanır görünmeyi mi tercih ediyorsun?

Halkın için inanır görünmeyi başarmak çok zordur. Çünkü bu kez kendin ile hesaplaşmak zorunda kalacaksın. Kişiliğin yarılacak, kendin karşısında ateist, halk karşısında dindar olmayı başarmak çok iyi bir sahtekar olmakla mümkündür, takiyye ile mümkündür.

Dedik ya, iyilik ortak paydası için, dine gerek yok.

O halde halkın ile iyilikler üzerinden ilişki kurarsan, iyilik ve sevgi ortak paydasını paylaşırsan. Din ortak paydasın üzerinden sahtekarlık yapmana gerek yok. Çünkü pek çok dindarın kötü olduğunu biliyoruz. Pek çok dindar kışkırtılarak gözünü kırpmadan farklı inançlara, ateistlere, gavurlara kötülük yapabilir. Yaptıklarına da sıklıkla şahit oluyoruz.

O halde senin "halkım için allaha inanıyorum" yaklaşımın inandırıcı değil. Sen kendin için inanıyorsun. İnançlı bir toplumda inanmanın yararlarından (hem bu dünyada, hem de ötekinde) nemalanmak için inanıyorsun.

Hırsızlığı marifet sayan bir toplumda, iyi hırsız olmak nasıl statü kazandırıyorsa, sen de böyle bir statüye talipsin. Palavrayı marifet sayan avcılar derneğinde, en büyük palavra nasıl statü kazandırıyorsa seninki de o hesap.

Senin gibilere genel olarak sorduğum temel sorular şunlardır.

Kimi kandırıyorsunuz?

Kendinizi mi?

Halkınızı mı?

Allahı mı?

Ve hiçbirine yanıt alamıyorum.

Sevgiler.

*Sevgili zola!

Bu vaazım nasıl? beğendin mi?

Sitelerde Paylaş

Din neden gereklidir ? sorusunu sormadan önce Din gerekli midir ? Sorusunu sormamız lazım.

Bu soruya ben hayır cevabını veririm, fakat evet cevabını verdiginiz zaman yapıcagınız acıklamanın dinler ile uyum içinde olması lazım.

Din neyi saglar ? Toplumsal birligi, yardımlaşmayı , ve insan ilişkilerinde kendi dininden olanlara karşı sıcak davranmayı saglar.

Ama dünyada tek bir din olmadıgı için din savaşları olmaktadır.Bu dinin en büyük sorunudur.Din eger tek bir tane olsaydı ki buda yetmez mezhep kavgaları cıkıyor bu seferde mezhepde bir tane olsaydı işte o zaman din yararlı birşey olabilir diyebilirdim.

Fakat hangi din ? Ben bugüne kadar büyük dinlerin hiç birisinde insan haklarına dayalı bir kitap gormedim.

Hepsi masallahı var sadizm üzerine kurulmuş.

Ama neden dinsizlik gereklidir diye bir soru sorarsak buna cevabım evet olur.

Dinsizlik bir tanedir ve dinsizlik adına savaşlar cıkmaz herkes dinsiz oldugu için sen baska dine inanıyorsun diye dışlanmaz.

Ahlak konsuunu acıcak olursak istatistikler bellidir o konuya hiç girmeyelim.

Sitelerde Paylaş

milyon dolarlar kazanmak isterseniz ticaretle meşgul olunuz...

milyar dolarlar kazanmak isterseniz siyasetle...

trilyon dolarlar için savaşla...

savaşların ardındaki sebebler aslında çoğunlukla ekonomiktir...

din savaşlarının da öyle...

din genelde savaşın asıl nedenini kamufle etmek yada daha rahat taraftar ve savaşçı bulmak için kullanılır...

asıl düşman sömürüye devam etmek isteyen zalimlerdir...

onu ıskalayıp dindarla yada dinsizle uğraşmayı bırakmak gerekir...

düşmanlık ancak zalimleredir...

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Dinlerin sadece insanların birbiri ile olan ilşkilerini düzenleme gerekliliğinden ortaya çıktığını sanmıyorum.

Tüm dünya ateist olsa ne olurdu ? Kaos mu olurdu,daha kötü bir dünya mı olurdu ?

Tüm dünya hiçbir zaman ateist olmayacak.

Çünkü insan varoluşundan gelen ve doğasıyla içiçe geçmiş sanrılarından asla kurtulamayacak.

Peki ne olacak?

Batı toplumlarında ateist, deist, agnostik oranı tedrici artışını sürdürürken Orta Doğu toplumları (Türkiye de dahil) dine daha da gömülecek ve daha da sefilleşecek. Böylece Batı ve Doğu kültürleri arasındaki ayrım daha da belirginleşecek. Ta ki ilkel toplumların yeryüzünden silinişine dek...

Bu acıdır ama böyledir.

Ateizm, tüm bilimsel akımlar gibi Batı kaynaklıdır ve sadece Batılı toplumlarda olumlu sonuçlar verebilir;

Türk toplumu gibi, öz kültürü olmayan bir Orta Doğu ülkesi için daha fazla kaos ve anarşi dışında hiçbir sonuç vermez.

Türklerden düşünür, bilimadamı, edebiyatçı, sanatçı vs çıkmaz/çıkamaz ve çıkmamıştır da.

Türk toplumu müslümandır ve müslüman kalacaktır.

Bu gerçeği değiştirecek bir güç mevcut değildir.

Sitelerde Paylaş

Din neden gereklidir ? sorusunu sormadan önce Din gerekli midir ? Sorusunu sormamız lazım.

Ama bundan önce din neden vardır sorusunu sormak gerekir.

Din neden vardır?

Neden her toplumun bir dini vardır?

Siz dinsiz bir toplum gördünüz mü hiç?

Toplumu, ülkeyi bırakın, dinsiz bir topluluk bile göremezsiniz.

Ateistforumu örnek vermeye kalkmayın çünkü burada topluluk denebilecek bir oluşum yoktur; hatta birbirine sövmeyecek 3 ateist bile gösteremezsiniz. Ateistler arasında (bu forum özelinde) düzgün bir insana rastlayamazsınız, ya da birkaç düzgün ateist dışında tümünü çöpe atabilirsiniz.

Demek ki, ateizm gibi felsefeler İslam toplumlarında hiçbir şeyin çözümü olamaz.

İslam sızdığı toplumu her yönüyle etkisi altına alır, ateist olsanız bile İslam'ın içinizde yer eden ahlak ve davranış kalıplarını tümüyle silip yerine yenisi asla koyamazsınız.

Din vardır.

Din bir gerçektir.

Toplumsal bir olgudur.

Doğrudan dinle savaşmak saçmalıktır.

Olsa olsa dinin siyasal ve toplumsal alandaki etkisini sınırlandırmak ya da dinin gerici, kötücük unsurlarını reforme etmek için bir mücadele verilebilir. Gerçi bu da ülkemizde önceden denenmiştir ve bugün yıkılma aşamasına gelmiştir.

Orta Doğu halkları için din dışında bir çözüm mevcut değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...