Jump to content

İMAN (GÜVEN) KAVRAMI NEDİR?

Recommended Posts

• İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın müslümanlar size bir sorum olacak.Konuyla ilgisi yok ama özel bir başlık açmaya da gerek görmedim. Malum size göre allah sonsuz bilgi sahibi. Peki ama bu kadar bilgili allahın nasıl oluyorda hijen kurallarından haberi olmuyor,nasıl oluyorda allah bakteri ve virus gibi mikro organizmaları bilmiyor.

Bakın anlatayım.Camilerde millet topluca namaz kılıyor değilmi. İnsanlar leş gibi kokan ve aynı zamanda virus yuvası olan çoraplarla bastığı yerlere aynı zamanda namaz kılarken secde ediyor yani ağızlarını burunlarını değdiriyorlar. Diğer bir husus ise çok affedersiniz ama maalesef böyle, cemaatle namaz kılınırken millet öndekinin kıç kokusuna tahammül etmek durumunda kalıyor.

Bu kadar bilgili olan bir allah nasıl olurda hijyen kuralllarına ters ve iğrenç bir durum arzeden bir ibadeti emretmiş?

tarihinde donkisot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Toplum içinde yaşayan insanın en temel varlık şartlarından/göstergelerinden biri de inanmadır. İnandığı –şey- etkileşim içinde olduğu her şey, ya da herhangi bir şey olabilir. Birey, içinde bulunduğu dünyanın anlamının ne olduğuna, geleceğe yönelik planlarına ve etrafındaki insanlara inanma/güvenme olmadan yaşayamaz ve varlığını sürdüremez. Bunun aksi bir tavırla hayatını devam ettirmeye çabalasa bile içinden çıkılamaz kaoslarla boğuşmak zorunda kalacaktır ve bunun örnekleri çoğunlukla psikolojik rahatsızlık olarak literatürlere geçer.

Genel anlamda inanma, nesnesini bir arzunun, yanlış veya doğru bir bilgilenmenin yarattığı bir olanağın belirli bir durumda gerçekleşme (gerçekleşmeme) yada, gerçek olma (olmama)sını kabul etmektir.

Bu tanımdan hareketle şunları söylemek mümkündür.

Bilgi konusu olan şeylerin inanç konusu yapılması, kuruntu ve boş inançları doğurur/doğurabilir. İnanma bilgi değildir. Bilgiyi imandan ayıran şey, bilgi ifade eden bir önermenin nesnesine gidildiği, gitme olanağı olduğu halde inanç ifade eden bir önermenin nesnesine gitme olanağının hiçbir zaman olmayışıdır.

İnanç, en fazla sağlam bir bilgi ile ve mantıki olarak temellendirilebilir.

Bunları dedikten sonra bu kavram üzerine tartışmaya başlayabiliriz.

Selamlar...

Selam sevgili Bergüzar,

İman= kesinlik+doğruluk +inanç bileşimidir.

İnkar (küfür)= Kesinsizlik+yanlışlık+ inanç bileşimidir.

“Yanlış bilgi” diye bir şey olamaz. Bilgi zaten doğru olandır. Doğru olmama ihtimali olana bilgi değil, zan denir.

Bazen zan da insanı doğru inanca (kazara) götürebilir. Ama bunun adı iman olmaz.

İman kelimesi, son dönemde, Hıristiyanlık ve diğer gnostik dinler etkisi altında “fideizm” gibi bir anlama bürünmüştür ne yazık ki. Ama hemen hemen tüm İslam camiasının yüz yıllardır hemfikir olduğu iman tanımı yukarıda belirttiğim gibidir.

Ben de bu tanıma katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

inanç ya da arapçasiyla "iman", kökeninde saftriklik ve akilsizlik olan bir şeydir.

gerçekliliği ispatlanamayan sürrealist dinsel zirvalara getirilen bir akli zirvalamala-delirme sanatidir.

bu müsülülülülüman olmuş, christiyan olmuş, musacı olmuş, öküze iman etmiş, hiç önemli değil.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,

İman deyince neden ilk Tanrıya iman geliyor aklınıza. İman duyulan şey aynı zamanda güvenilen şeydir. Ben bunu özelde Tanrı, genelde her olguda tartışmak istiyorum yani bu kavramı ve bu başlığı da onun için açtım. Bu kavramı bu çerçevede tartışsak olmaz mı? Zaten bazıları başlığı yeteri kadar sabote ettiler (bende dahil :) )

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Sayın müslümanlar size bir sorum olacak.Konuyla ilgisi yok ama özel bir başlık açmaya da gerek görmedim. Malum size göre allah sonsuz bilgi sahibi. Peki ama bu kadar bilgili allahın nasıl oluyorda hijen kurallarından haberi olmuyor,nasıl oluyorda allah bakteri ve virus gibi mikro organizmaları bilmiyor.

Bakın anlatayım.Camilerde millet topluca namaz kılıyor değilmi. İnsanlar leş gibi kokan ve aynı zamanda virus yuvası olan çoraplarla bastığı yerlere aynı zamanda namaz kılarken secde ediyor yani ağızlarını burunlarını değdiriyorlar. Diğer bir husus ise çok affedersiniz ama maalesef böyle, cemaatle namaz kılınırken millet öndekinin kıç kokusuna tahammül etmek durumunda kalıyor.

Bu kadar bilgili olan bir allah nasıl olurda hijyen kuralllarına ters ve iğrenç bir durum arzeden bir ibadeti emretmiş?

Muhterem müslümanlar sorum arada kaynamış.Cevap vermek isteyen yokmu?

Sitelerde Paylaş

kurana göre iman kesin bir bilgi ile güvenmektir.cübbeli gibi bilmediği görmediği şeylere inananlar yine kurana göre bir zannın peşinden giderler.atalar dininine sıkı sıkı sarılanlar da bunlardır.

"Kesin bilgi" diye bir şey yoktur... Senin aslında olmadığını bile savlayabilir ve savunabilirler...

Sitelerde Paylaş

İman deyince neden ilk Tanrıya iman geliyor aklınıza. İman duyulan şey aynı zamanda güvenilen şeydir. Ben bunu özelde Tanrı, genelde her olguda tartışmak istiyorum yani bu kavramı ve bu başlığı da onun için açtım.

Koskoca uzay boşluğunda kaybolmuş,göz açıp kapama süresinde noktacıklarız.Neye güvenmemiz gerekiyor,güvenmesek ne farkeder ki ?

Ben artık hiç bir şeye güvenemiyorum.

Sitelerde Paylaş

"Kesin bilgi" diye bir şey yoktur... Senin aslında olmadığını bile savlayabilir ve savunabilirler...

örneğin seni iki hidrojen ve bir oksijenin her zaman su molekülü oluşturamayacağına inandıran birisi olabilir mi ?

beni inandıramazlar da.

Sitelerde Paylaş

Bence "varlığın kaynağı" gibi bir kavramdan konuşulabilir. Ama bundan bahsetmek birşeydir, bunun ötesinde insanların Tanrı tarafından bilinçli olarak yaratılmış, izlenmekte ve önemsenmekte olan şeyler olduğundan bahsetmek apayrı birşeydir.

Ben şahsen Tanrı'ya inanmıyorum. Ama varlığın kaynağı diye bir kavramı da anlamsız bulmuyorum. Tabi bu varlığın kaynağı bir kişi olarak tasavvur edilmek zorunda değildir.

Sitelerde Paylaş

Bence "varlığın kaynağı" gibi bir kavramdan konuşulabilir. Ama bundan bahsetmek birşeydir, bunun ötesinde insanların Tanrı tarafından bilinçli olarak yaratılmış, izlenmekte ve önemsenmekte olan şeyler olduğundan bahsetmek apayrı birşeydir.

Ben şahsen Tanrı'ya inanmıyorum. Ama varlığın kaynağı diye bir kavramı da anlamsız bulmuyorum. Tabi bu varlığın kaynağı bir kişi olarak tasavvur edilmek zorunda değildir.

varlığın kanağı kişi olamaz.o şey tanrıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...