Jump to content

Ateistlerle nasıl tartışılır

Recommended Posts

Selam

Tehlikenin bilincinde olmama rağmen siteye uğrayan dinci ya da dindar arkadaşlarımıza ateistlerin içyüzlerini, düşünce şekillerini, mizaçlarının sınırlarını ve en önemlisi siz onlarla tartışırken düşündüklerini açıklamaya karar verdim.

Bu kıyağım sonucunda siteden atılma şansım da yüksektir.

Öncelikle birkaç tiyo ile başlamak istiyorum.

Ateistlerle tartışırken izlenmesi gereken altın kural: Dininiz her ne olursa olsun, yanlış ya da masal olmasının mümkünatı yoktur.

İkinci altın kural: Tartışma diye birşey yoktur. Aslında tartışma kisvesi altında ateisti gerçeği kabullenmeye iknâ etmeye çalışıyorsunuz.

Bundan sonra diyeceklerim bu iki temel kural üzerine kurulu.

Ateistin herhangi bir iddiasının doğruluğunu incelemek için yapılacak tek şey vardır. Kutsal kitabınızla uyumlu olup olmadığına bakmak. O kadar basit. Hiç boşuna gidip gâvur kitapları okumanıza gerek yok. Bu genel olarak bilim için de böyledir. Bilim kutsal kitabınızla çelişiyorsa şeytanın oyuncağıdır, ya da aptalca ortaya atılmış, temelsiz bir grup tahmindir. Bilim kutsal kitabınızla aynı paraleldeyse o bilimadamları dünyanın en saygıdeğer insanlarıdır ve alkışlanmalıdır. Tabii sizin dininizden değilse gidip cehennemde yanacaktır, o ayrı. Evrenin tanrısının onu daha az kavuracağı ümid edilir.

Bazen bir ateist yazdığınız birşeyi kopyalayıp yapıştırıp kendinizle çeliştiğinizi iddia eder. Böyle olunca bilin ki söylediğiniz kelimeler evrenin tanrısı tarafından aklınıza yerleştiriliyor. Evrenin tanrısı asla yanlış yapmayacağına göre siz de yanlış birşey söylememiş olmalısınız. Yani birbiriyle çelişkili gibi görünseler de söylediklerinizde çelişki olamaz.

Bazen, çok seyrek de olsa bazen gerçekten de söylediklerinizde çelişki olabilir. Eğer bu olursa sebebi kalbinizin yeterince temiz olmamasıdır. Geçen gün güzel bir bayana/yakışıklı bir beye yanlış gözle bakmış olabilirsiniz. Ya da marketten bir limon çalmış olabilirsiniz. Böyle durumlarda özür dileyin, dua edin ve ateiste yine de haklı olduğunuzu anlatın.

Mantık ve makûl düşünce kâfirin vasıtalarıdır. Sizin böyle şeylerle işiniz olmaz. Bununla beraber bazen dediklerinizi mantıklıymış, akılcıymış gibi göstermek iyidir ve bazı ateistlere bu yetecektir. Yanı sıra ne kadar mantıksız ve akılsız davranırsanız kâfirin dediklerinize cevap vermesi de o kadar zorlaşacaktır. Yani mümkün mertebe mantıksız ve uzlaşmaz davranırsanız asla bir tartışmayı kaybetmezsiniz.

Zaten mantık ve aklı da evrenin yaratıcısı yarattığına göre onu akıl ve mantıkla sınırlamaya çalışmak baştan saçmadır.

Bir ateist iddiayı kanıtlamak iddia sahibinindir dediğinde dediklerini aynen geri söyleyin. Burada olağandışı iddiası olan kim ki? Dünyanın yarısından fazlasının inandığı tanrı'nın baris varlığını açıklayanlar mı, yoksa milyarlarca insanın yanıldığını iddia edenler mi? İşte böyle matematikle dövün ateistleri.

Ateiste sorabildiğiniz kadar anlamı muğlak soru sorun. Eğer gerçekten de iyi niyetliyseler, ki iyi niyetli ateist diye birşey yoktur, gerçekten de iyi niyetliymiş gibi görünmeye çalışıyorlarsa diyelim, sorularınızın hepsini yanıtlamaya çalışacaklardır. Eğer bir tanesini yanıtlayamazlarsa siz kazandınız.

Ateiste birşey anlatırken sayfalar dolusu açıklamalar yapmanıza aslında gerek yok. Tek bir ayet söylemeniz yeterli olacaktır.

Örn: Saf 8. Hâlbuki kâfirler istese de istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.

Örn: Bakara 105. Şüphesiz, inkâr edip kafir olarak ölenler, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir.

Eğer ateist bir argümanla yanıtlarsa yapmanız gereken tek şey şu: Ayetleri tekrar edin. Ve bu sefer ayetleri okumasını söyleyin.

Yazılı bir metin hazırlıyorsanız, imlâ ve yazım kurallarına özen göstermek gibi basit işlerle vakit kaybetmeyin.

Bazen kullandığınız kelimelerde saklı anlamlar, çifte anlamlar ya da yerine göre muğlak anlamlar olacaktır. Mümkün mertebe bunların getirdiği karışıklıktan yararlanın. Ateistler zaten sizi bu yüzden çoğu zaman yanlış anlıyor. Dediklerinizin birden fazla anlama gelmesi sizin suçunuz değil sonuçta.

Şimdilik bu kadar, arkası sonra. Size iyi "tartışmalar" arkadaşlar ;)

Sitelerde Paylaş

Buradaki müslüman üyelerden biri olarak kendi adıma birşeyler demek istiyorum sevgili bayşapka;

Benim tartışma kazanmak gibi bir kaygım yok. Herkes kadar fikrimi söylemeye gayret ediyorum. Üsluba üslupla karşılık verdiğim anlarda oluyor son zamanlarda. Sonuçta inançlı olduğumuzdan duygusal davranıyoruz sanırım :)

Burası ateist ve din internet sitesi adı altında hayatta olan bir forum ama buradaki ateistler mutlak haklıdır sonucu çıkaramayız bu isme bağlı olarak. Daha doğrusu haklı/haksız gibi bir yargıya varmayada gerek yok. Herkes kendi olsun yeter, ister olumlu, ister olumsuz. Sonuçta burada en çok tartışılan Tanrı ve inançlar olduğuna göre bu konuda kimin haklı yada haksız olduğuna Tanrı karar verecektir, tanrıcıklar değil.

Aslında daha çok yazacaktım ama seni severim, bu kadar yazmak istedim :)

Selam...

Sitelerde Paylaş

İyi de bu forumdaki müslümanların ekseri zaten bunları yapıyorlar.

Yeni birşey dememişsin yani. Tereciye tere satılmaz. :)

Bu arada, her inanır mutlaka bir çamur zıpzıpı edinmeli. Bu da benim kıyağım olsun size.

Sitelerde Paylaş

Buradaki müslüman üyelerden biri olarak kendi adıma birşeyler demek istiyorum sevgili bayşapka;

Benim tartışma kazanmak gibi bir kaygım yok. Herkes kadar fikrimi söylemeye gayret ediyorum. Üsluba üslupla karşılık verdiğim anlarda oluyor son zamanlarda. Sonuçta inançlı olduğumuzdan duygusal davranıyoruz sanırım :)

Sn Berguzar

Bu konu çerçevesinde şakayla karışık takılıyorum, her deneni üstünüze almanız mümkün değil, zira dediklerimi inatla yapıp da lâf anlatmaya çalışan birkaç ateisti çileden çıkaran türden bir insan değilsiniz.

Yanlız yukarıdakiler bizzat benim bu forumda yaşadıklarım, ya da yaşandığını izlediklerim.

Sitelerde Paylaş

Ateistler tartışırken göz önünde bulundurulacak diğer hususlar:

Konu cennette mertebe kazanmak, ya da insanları cehennem ateşinden kurtarmak ise ikiyüzlülükten ve yalandan kaçınmayın. İnsanları kandırsanız bile aslında iyi bir amaca hizmet ediyorsunuz. Hem onları, hem de kendinizi düşünüyorsunuz. Bu demektir ki çelişen kanıtları gözardı ettiğiniz gibi o an kafadan kanıt da uydurabilirsiniz. İkiyüzlülüğünüz ortaya çıkarsa da hiç bozuntuya vermeyin, siz aslında şerefinizi iyi bir amaç uğuruna feda ettiniz.

-------

Her zaman aba altından sopa gösterin. Gerekirse fiziksel kuvvete başvuracağınızı imâ edin ki karşınıza aldığınız ateistler tırssın, sizin sanal varlığınızdan korksun, paranoyak olsun, geceleri yastığına başını gömüp ağlasın.

-------

Beyninizi bölmeleme konusunu iyi çalışın. Beyninizin bir bölümü dininizin gerçekleriyle doluyken öteki tarafı normal hayatta hep kullandığınız, varlığınızı sürdürebilmeniz için geliştirilmiş, dinle alâkası olmayan seküler kurallar ve sosyo-ekonomik sistemler için ayırılsın. İki bölmeyi birbirine karıştırmayın. Böylece tatlısu dindarı olma şansınız da azalmış olur. Ateistle tartışırken ilk bölmeye geçin, sonra gerçek hayata döndüğünüzde ikinci bölmeye atlamayı unutmayın. Böylece kâfirlerin sizi deli diye tımarhaneye tıkma şansları da azalmış olur.

-------

Yeri geldiğinde cehaleti seçmekten korkmayın. Neden ateistlerin kendilerini nasıl yanılttıkları konusunda kendinizi eğitesiniz ki? Bir konuda kendinizi cahil hissediyorsanız sizin için hazırlanmış, dinci üslûpla yazılmış bilim karşıtı yaratılış ispatlayıcı materyali internetten arayın, sonra cevap olarak kopyalayıp yapıştırın.

Bunu yaparken aynı anda ateistleri de cehaleti seçmekle suçlamayı unutmayın.

Ateistlerin neyin nasıl oluştuğu gibi birçok konuda okuyup öğrendikleri bazı karışık ve gereksiz teoriler var, fakat bilin ki tutarlı tek açıklama sizinkidir: "Tanrı ol dedi ve oldu"

-------

Ateist size cevap veremeyeceğiniz özgün ve yeni birşey söylediyse hiç söylememiş gibi davranın.

Son gülen ne de olsa siz olacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Yaptıgın nasıl bir istir ki herkesi aynı kategoriye sokmussun.. Siz biz? Nasıl yani? Bana ırkcılıgı anımsattı burada bile bir hor görme söz konusu.. Tamam bazı arkadaslar dedigin gibi inandırmaya zorluyor ama herkes aynı degil..Ben dinimin bu tür düsüncelerle bulanmaması ve boynu bükük kalmasın diye buradayım bildiklerimin gücüyle....

Sitelerde Paylaş

Yaptıgın nasıl bir istir ki herkesi aynı kategoriye sokmussun.. Siz biz? Nasıl yani? Bana ırkcılıgı anımsattı burada bile bir hor görme söz konusu.. Tamam bazı arkadaslar dedigin gibi inandırmaya zorluyor ama herkes aynı degil..Ben dinimin bu tür düsüncelerle bulanmaması ve boynu bükük kalmasın diye buradayım bildiklerimin gücüyle....

Allah koruyamıyor mu dinini ? bu nasıl bir sonsuz güçtür ki kendi koruyacağına yemin ettiği kitabın ve dinin boynu bükük kalmasına göz yumsun.

Bence fazla güvenmeyin allaha,kendisi ben gönderdiğim kitabı korurum demiş ancak incil ve tevratın değişmesine göz yummuştur,kuranda değişmiştir onuda koruyamamıştır,değişmeyi geç yakılmıştır bile.

Bir sorun var.

Sitelerde Paylaş

Allah koruyamıyor mu dinini ? bu nasıl bir sonsuz güçtür ki kendi koruyacağına yemin ettiği kitabın ve dinin boynu bükük kalmasına göz yumsun.

Bence fazla güvenmeyin allaha,kendisi ben gönderdiğim kitabı korurum demiş ancak incil ve tevratın değişmesine göz yummuştur,kuranda değişmiştir onuda koruyamamıştır,değişmeyi geç yakılmıştır bile.

Bir sorun var.

Su an konustugun gibi degil mi cok acelecisiniz hemen olsun istiyorsunuz.. Kim yakmıs? Neresinde kötü bir söz var? Acıp oku sonuna kadar...

Sitelerde Paylaş

Su an konustugun gibi degil mi cok acelecisiniz hemen olsun istiyorsunuz.. Kim yakmıs? Neresinde kötü bir söz var? Acıp oku sonuna kadar...

Kitabını açıp okumadığına eminim.Risale-i Nur falan okumuşundur sen,yada oradan buradan duyduğun ayetler hadislerle din kitap bildiğini zannediyorsun.

Biz ateistler sizden daha imanlı insanlarız be,sizin kitabınızı arapçasıyla farsçasıyla japoncasıyla bilmem kaç mealiyle en sahih hadis kaynaklarını,hadislerini için dışını cücüğünü biliyoruz.

Allah pes eder vallahi,siz bu müslümanlardan daha dindar çıktınız diye.

Kuranın orjinalini ise Osman yakmıştır.Sonra yeniden yazılmıştır.Araştır oku biraz.Hatta bazı ayetlerde ve hadislerde ilk ayetlerin keçiler tarafından yendiği söylenir,Ayetler kitapla gelmedi biliyorsun değil mi ? İlk ayetler her türlü cismin üzerine yazılırdı,sonra toplanıp kitap haline getirildi,Muhammed ölünce.Kitap gelmedi yani.Ayetler diyor bunu aç oku.

Bunları oku araştır biraz.

Neresinde kötü bir söz olduğunu öğrenmek istiyorsan kitabını oku ben ne diyeyim sana artık.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak arkadasım kitabımı tabiki okudum arapçam da var(hemen damgalama ingilizce ve cincem de var)Bravo o zaman üstünlük zaten takvadadır... Buna alay derim iste biliyorsun degil mi kitap halinde inmedi hayır bilmiyorum cooook sagol. Hz Osman yakmıs hmm sana da ben yaktım demistir bende buna inanmıyorum. Neyse öpüyorum sizleri daha bu forumda takılmam zaten agır tahrik var=) Moralimi bozacagıma o kücük zevksiz HİCLİK BOSLUK dolu olan dünyanızda...Sizi size bırakıyorum ama fazla kurcalamayın benden söylemesi:))

Sitelerde Paylaş

Bir sorun var.

Evgili dostum Hz.Hafsanın (RA) elindeki kuranın yakışldığını düşünelim ilk nüsha da yandı veya yakıldı peki daha ayetler inerken yazılan Hz. Ali, Hz. Abdullah b. Mesud, Hz. Aişe, Hz. Abdullah b. Abbas gibi bazı sahabilerin elindeki Mushaflar nolacak? Daha Kur'an'ın vahyi tamamlanmadan, bu zatlar peyderpey gelen ayetleri kendilerine yazmaya başlamışlardı. Parantez içinde not aldıkları yerler hariç bütün sure ve ayetler tamdı araştırılabilir.

Allah elbette dinini koruyacak, ama imtihan icabı gönderildiğimiz şu dünya da Kuranı bozmaya çalışanlar çarpıulsaydı dünyaya gelmemizin bir anlamı kalmazdı koruması o şekilde değil demek ki Kuranın ezberlenmesi ve uyaşanması şeklinde olmuştur. o dönem de vahiy katibi sayısı 40 tı, bu insanların hepsi hafızdı da 4 olayı sadece sorulduğu dönem deki sayıdır. Bir kere yemame savaşında 70 tane hafız şehit edilmişti.4 ile nasıl açıklayabiliriz bu olayı. Ayrıca O dönemde hafızdenebilecek seviyede ezbere blen insanların sayısı binleri buluyrodu.23 sene deindiği için insanlar ayetleri yazıyor yaşıyor ve yeni gelenleride ezberliyorlardı. Bu insanlar Hz. Zeyt bin Sabit'in başkanlığında bir araya getirdiği kitaba neden itiraz etmediler acaba. PEygamberimiz(SAV) dünyadan ayrıldıkları anda 3000 civarında sahabi hafızdı. Zeyt bin Sabit dediğimiz kişi iki haftada ibranice ve süryaniceyi mektup çevirme düzeyinde yazışmalar yapacak seviyede öğrenen bir zekaya sahiptir. 4 yaşındaki çocuk bile Kuranı ezberleyebilmektedir. Öyle bir kolaylık vermiştir Allah. Başka hiç bir kitap bu kadar kolay ezberlenememektedir. Allah aşkına düşünün veda haccında 100 binden fazla insan vardı.

Hz. Osman, okuma farklarını ortadan kaldırıp müslümanları bir tek kıraatte birleştirmek amacıyla başka bütün mushafların ve Kur'ân parçalarının yakılmasını emretmiştir. (Beyhekî, es-Sunen, Kitabu's-Salât, 2/42)

Kuran'ı yazan Müslümanlar, anlamını bilmedikleri kelimelerin yanına Peygamberden(AS) duydukları anlamları da yazıyorlardı. Bu ileride büyük karışıklıklara neden olacakdiye düşünüldüğü için yakıldı ki okuma farkları da harekesiz olmasından dolayıydı.

hem o devirde yaşayan Müslümanlar, günümüzde İslam’a, Hz. Peygambere en küçük bir hakarette ayaklanan Müslümanlardan daha mı duyarsızdılar ki Kur’an’ın aslı yakılırken(!) hiçbir itiraz ve tepki göstermeyip sineye çektiler?

Hz Alinin hafızlığı konusunda tereddütü olanımız varmı. Tanıyanların olmaması lazım. Hz. Osman zamanında yapılmış olan derleme, Peygamberimizin (SAV)yazdırdığı Kur'ân'dan farklı olsaydı, Hz.Osman'dan sonra halîfe olan Hz. Ali, kendi özel Mushafını resmileştirir, Osman Mushafını yürürlükten kaldırırdı. halbuki öyle yapmamış, Osman Mushafını resmi Kuran kabul etmiştir. Bu durum neyi gösterir. Hz. Osman döneminde yazılan ve çoğaltılan Kurana hz Ali itiraz etmiyor etrafındakiler itiraz etmiyor bütün hafızlar doğru ve eksiksiz olduğu konusunda hem fikir.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Yaptıgın nasıl bir istir ki herkesi aynı kategoriye sokmussun.. Siz biz? Nasıl yani? Bana ırkcılıgı anımsattı burada bile bir hor görme söz konusu..

Türküm ama müslüman değilim.

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal.

Niye beni es geçmiş.Ben bu milletin ferdi değilmiyim.

Sizi kim kaale alıyor desem kızarmısın bana?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar unutmayın, her türlü ikiyüzlülük mübah. Her türlü pislik mübah. Burası internet. Karşınıza aldığınız kişilerle gerçekte karşılaşmayacağınızdan fikren üste çıkamadığınızda istediğiniz gibi sövün, şerefsizlik yapın, insanların milli ve vicdani duygularıyla dalga geçin, aynı dinden olmadığınız için onlardan ne kadar nefret ettiğinizi belli edin, onlarla alay edin.

Ne de olsa gerçek insanlar değil onlar. İnternet insanları. İnternet gibi sanal ve herhangi bir yaptırımın uygulanmadığı ortamda istediğiniz her türlü pisliği, her türlü hakareti yapabilirsiniz. Serbesttir.

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
8 saat önce, Doğuştan işşiz yazdı:

Arkadaşlar, bu foruma müslüman olarak üye olup , yıllar sonra atheist olan üyeler varmı?çok merak ediyorum. 

Örnegin ben 12 yıldır, agnostik atheistim...

Merhaba,

Ben ciddi anlamda sorgulamaya başladım bazı şeyleri. Ateist değilim belki ama, nasıl desem bilmiyorum bir sempati, bir yakınlaşma ve hatta tartışmalarda taraf tutmam söz konusudur. Hele forumun bir delisi var, abuk sabuk şeylerden pay çıkarmaya çalışan, herkes iyi bilir kendisini, tabiri caiz ise insanı dinden imandan soğutuyor yeminle. Bu durum üzerine söyleyeceğim çok şey var ama yeni bir konu açarak bunu dile getirmek istiyorum. Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2010 at 22:33, bayşapka yazdı:

Ateiste birşey anlatırken sayfalar dolusu açıklamalar yapmanıza aslında gerek yok. Tek bir ayet söylemeniz yeterli olacaktır.

Örn: Saf 8. Hâlbuki kâfirler istese de istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.

Örn: Bakara 105. Şüphesiz, inkâr edip kafir olarak ölenler, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir

Konuyla ilgili de kısa birşeyler yazıyım.

Şayet ben ateist olsam, bunun nedenini asla ama asla birkaç ayete bağlamam. Öyle tek bir ayetle filan olmaz bu işler. Kur'an ın bütününü ele alıp, hatta hızlıca geçiyim; dinlerin var oluş sebebine kadar inip bunu sorgulamak en doğrusu. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...