Jump to content

2010 Siftahı

Recommended Posts

Gerar depar diyor arkadaşa katılıyorum. Böyle saçmalıyorsun, sonra da insanlar seninle dalga geçince alınıyorsun Matadorlar.

Argüman öne sürmen için elinde somut argüman lazım olur ki, bu ülkedeki uygulanan rejimin dünya ölçeğinde benzeri yok. var diyorsan bilgilendir bizi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 260
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

AKP'ye de senin baktığın gibi olumsuz bakmıyorum. Sen sosyalist olarak başka partide gönlün olabilir. Ama merkez sağcı olarak hakketen bu partiye ve politikasına inanıyorum. Dikkat edersen piyasada başka merkez sağ partisi yok. Bütün merkez sağ oyları AK partide. Tabanın yarısından fazlası merkez sağ olursa, parti de o tabana göre siyaset yapacak tabiki.

Doğru diyorsun, liberal bir açıdan kısmi eleştiriler getirilebilir belki; ama MHP'yle, CHP'yle kıyaslanamayacağı hususunda seninle hemfikirim. AKP'nin şeriatçı bir parti olmadığını da hem ben, hem partim sürekli dile getiriyoruz zaten.

Yine de, fazlasıyla idare-i maslahatçı, ''malı tek başıma götürüyüm''cü, Mustafa Erdoğan Hoca'nın Taraf'taki röportajında dediği gibi, ''Kürtleri AKP'li yaparsam sorun çözülür''cü bir anlayışı var.

Sanki özgürlükçü yönde ilerleyişinin altındaki ana neden, başka bir şansı olmaması, Kemalist olmayan her kesimin desteğini almak zorunda olmasıymış gibi duruyor. İlker Başbuğ ile anlaşabilse, Ergenekon'un üzerine gideceklerinden bile şüpheliyim.

Sitelerde Paylaş

Kanka öyle deme. O zamanın şartlarına göre gerekliydi ama. Hem bu düzeni sürdürmezsek laiklik, çağdaşlık, zart zurt her şeyimizi kaybederiz.

Kaybedecek neyin var ki, neyin söylemini yapıyorsun.Henüz kazanmadınız, kazandığınız zaman kaybedecek şeylerinizde olacaktır. Önce kazanmalısınız tabi.

Sitelerde Paylaş

Argüman öne sürmen için elinde somut argüman lazım olur ki, bu ülkedeki uygulanan rejimin dünya ölçeğinde benzeri yok. var diyorsan bilgilendir bizi.

Vallahi katılmamak için pek bir gerekçem yok sanıyorum, bu ülkedeki rejimin dünya ölçeğinde benzeri yok :)

Şaka bir yana, dünya ölçeğinde benzeri yok değil ama, Avrupa ve diğer Batı ülkelerinde karşılığı yok demek daha uygun olur. Türkiye Cumhuriyeti bir Mozambik, bir Ruanda da değil nitekim.

Sorun şu ki, bu ülkede medeni ülkelerde karşılığı olmayan kimi uygulamalar, çağdaşlığın simgesiymiş gibi sunuluyor.

Hiçbir devlet senin kastettiğin düzeyde ''biricik'' filan değildir, öyle olsa devlet sosyolojisi/antropolojisi gibi alanlar bulunmazdı. Ha, diyorsan ki illa ki biriciğiz, başka örneğimiz yok; kafanızdaki çağdaşlığın da '' dünyada biricik'', ''çağdaş dünyada bir başka örneği olmayan'' bir çağdaşlık olduğunu kabul edin, hem siz hem biz rahatlayalım :)

tarihinde gerarddepardieu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğru diyorsun, liberal bir açıdan kısmi eleştiriler getirilebilir belki; ama MHP'yle, CHP'yle kıyaslanamayacağı hususunda seninle hemfikirim. AKP'nin şeriatçı bir parti olmadığını da hem ben, hem partim sürekli dile getiriyoruz zaten.

Yine de, fazlasıyla idare-i maslahatçı, ''malı tek başıma götürüyüm''cü, Mustafa Erdoğan Hoca'nın Taraf'taki röportajında dediği gibi, ''Kürtleri AKP'li yaparsam sorun çözülür''cü bir anlayışı var.

Sanki özgürlükçü yönde ilerleyişinin altındaki ana neden, başka bir şansı olmaması, Kemalist olmayan her kesimin desteğini almak zorunda olmasıymış gibi duruyor. İlker Başbuğ ile anlaşabilse, Ergenekon'un üzerine gideceklerinden bile şüpheliyim.

AKP'nin en iyi yanı liberallere kulak vermeleri. Burunlarının dikine gidiyor diyemez kimse. Sağlıklı dozda bir pragmatiklik, gerçekçilik, ve yeniliklere açıklık var. Bunlarla Erbakan kadrosunu aynı zanneden ya gözü kör, ya da kasten yaygara kopartıyor; maksat iktidarı ele geçirmek, bundan iyi demagoji aracı olur mu işte.

Sitelerde Paylaş

Sen salağa yatıp okuduğunu anlamamış gibi yapıyorsan ben ne yapayım. Halen yıldırma argümanı diyor. Sen argüman görmemişsin. :)

Benden uzun uzun cevap bekliyorsun. Açıklama yapmamı bekliyorsun. Bu konuda haklısın tabi.

Yahu, ''adamı neden anlamadın? halbuki açık yazmış'' ibaresi sırıtmıyor mu mesajında, bu bir iddia değil midir?

Elbette bana yanıt verme amacı taşıyan, bilgilendirici bir argüman değil; fakat bir iddia içeriyor, önermemsi birşeyler koymuşsun ortaya.

Şimdi de ''psikolojik tespit''e başladın, iyiymiş. Salağa yatıyormuşum. Bunların her birini söylüyor ve geri çekiliyorsun, ''neden böyle düşünüyorsun?'' sorularına cevap vermemene alıştık, zira neden öyle düşündüğünü sen de bilmiyorsun, orası belli :)

Sitelerde Paylaş

Sorun şu ki, bu ülkede medeni ülkelerde karşılığı olmayan kimi uygulamalar, çağdaşlığın simgesiymiş gibi sunuluyor.

Hiçbir devlet senin kastettiğin düzeyde ''biricik'' filan değildir, öyle olsa devlet sosyolojisi/antropolojisi gibi alanlar bulunmazdı. Ha, diyorsan ki illa ki biriciğiz, başka örneğimiz yok; kafanızdaki çağdaşlığın da '' dünyada biricik'', ''çağdaş dünyada bir başka örneği olmayan'' bir çağdaşlık olduğunu kabul edin, hem siz hem biz rahatlayalım :)

Bize medeni ülkelerdeki uygulamalardan bahset. mesela medeni avrupa mesela medeni amerikadan örneklemeler yap. Taraf söylemi değil somut kanıt yaz.yaz ki bizde öğrenelim uygulamaları.

Nedir bu çağdaşlık, herkes öğrenmek istiyor fakat kelimenin yazımından başka içeriğini yazabilen henüz yok.

Nedir bu çağdaşlık, kimler çağdaştır biz üçüncü düünya ülkesi isek ikinci ve birinci kimdir.

Somut uygulama örneği isterim, boş laf değil.

Sitelerde Paylaş

AKP'nin en iyi yanı liberallere kulak vermeleri. Burunlarının dikine gidiyor diyemez kimse. Sağlıklı dozda bir pragmatiklik, gerçekçilik, ve yeniliklere açıklık var. Bunlarla Erbakan kadrosunu aynı zanneden ya gözü kör, ya da kasten yaygara kopartıyor; maksat iktidarı ele geçirmek, bundan iyi demagoji aracı olur mu işte.

Senin o liberaller değilmi İMF parası gelmeden üretim yapamayız batarız diyen. Onlar bile gerçeği görmüşken senin bir kaç pop-kültür ekonomi kitaplarınla ekonomistcilik oynamaktan ne zaman vazgeçeceksin.

Sitelerde Paylaş

Kaybedecek neyin var ki, neyin söylemini yapıyorsun.Henüz kazanmadınız, kazandığınız zaman kaybedecek şeylerinizde olacaktır. Önce kazanmalısınız tabi.

Balyoz'u yediniz, şimdi de yargıda rezalet yapıyorsunuz. Olum milletin gözünün içine baka baka olur mu lan. Bu millet aptal mı. Bitti bu iş artık. Bunlara debelenme denir. Demokrasi geliyor, hem de nefret ettiğiniz dincilerin eliyle. Helal olsun Müslümanlara ki demokrasiyi de, kuralına göre oynamayı da öğrendiler. Sizi sizin oyununuzda yendiler işte. Milletin gözünün içine baka baka hukuksuzluklarınızı yapabileceğinizi zannettiniz.

tarihinde lex tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bize medeni ülkelerdeki uygulamalardan bahset. mesela medeni avrupa mesela medeni amerikadan örneklemeler yap. Taraf söylemi değil somut kanıt yaz.yaz ki bizde öğrenelim uygulamaları.

Nedir bu çağdaşlık, herkes öğrenmek istiyor fakat kelimenin yazımından başka içeriğini yazabilen henüz yok.

Nedir bu çağdaşlık, kimler çağdaştır biz üçüncü düünya ülkesi isek ikinci ve birinci kimdir.

Somut uygulama örneği isterim, boş laf değil.

Fes çıkartıp şapka takmakla çağdaş ve ileri olunmaz. Ne zaman ki milletvekillerini asmıyorsun, partilerin gazetelerin kapısına kilit vurmuyorsun, muhalefeti demir yumrukla susturup tek adam olmuyorsun, bütün meclisi tek tek kendin belirleyip halka göstermelik onaylatmıyorsun, o zaman çağdaş ve ileri olunur.

Sitelerde Paylaş

Fes çıkartıp şapka takmakla çağdaş ve ileri olunmaz. Ne zaman ki milletvekillerini asmıyorsun, partilerin gazetelerin kapısına kilit vurmuyorsun, muhalefeti demir yumrukla susturup tek adam olmuyorsun, bütün meclisi tek tek kendin belirleyip halka göstermelik onaylatmıyorsun, o zaman çağdaş ve ileri olunur.

akp daha farklısını mı yaptı ki

:blink:

Sitelerde Paylaş

Balyoz'u yediniz, şimdi de yargıda rezalet yapıyorsunuz. Olum milletin gözünün içine baka baka olur mu lan. Bu millet aptal mı. Bitti bu iş artık. Bunlara debelenme denir. Demokrasi geliyor, hem de nefret ettiğiniz dincilerin eliyle. Helal olsun Müslümanlara ki demokrasiyi de, kuralına göre oynamayı da öğrendiler. Sizi sizin oyununuzda yendiler işte. Milletin gözünün içine baka baka hukuksuzluklarınızı yapacabileceğinizi zannettiniz.

Sürekli daldan dala atlama taraf gazetesi gibi.

Yazının en başında Demokrasi nedir dedim cevap vermedin. !!!!

Şimdi balyoza geldin.

Varsa konular hakkında bir bilgin sırayla işler konuları masaya yatırırız. Daldan dala konarak kozmetik isimler ortaya saçmakla bir şey ispatlayamazsın . ne bana nede foruma.

Demokrasimi..!!!

Önce bize bunu açıkla.

Nedir bu demokrasi.

Sonrada ister balyoza geliriz, ister çekice. Ceza Muhakemesi kanunu açık ve net. Senin demokrasin çamur at izi kalsın suçlama dahi belli olmadan 33 ay ceza evinde yatsın , yandaş yoldaş bu arada zengin olsun demokrasisi ise bize önce bunları açıkla.

Forum bekliyor...

Demokrasi nedir, tarihsel ve hukuki gelişimi nedir.

Sitelerde Paylaş

Vallahi katılmamak için pek bir gerekçem yok sanıyorum, bu ülkedeki rejimin dünya ölçeğinde benzeri yok :)

Şaka bir yana, dünya ölçeğinde benzeri yok değil ama, Avrupa ve diğer Batı ülkelerinde karşılığı yok demek daha uygun olur. Türkiye Cumhuriyeti bir Mozambik, bir Ruanda da değil nitekim.

peki vilpu amerikan devletinin ya da avrupalı devletlerin meşruiyeti ne kadardır sence

Sitelerde Paylaş

Amerika adam asıyor, Avrupada anayasa hükümleri ile kurulacak sistem dışı partilerin baştan kuruluşuna izin verilmiyor.

Bilmediğimiz bir şeyler yazda biraz heyecan olsun. Mesela anayasada beğenmediğin maddeler ile avrupa anayasalarını bize karşılaştır, ilkellik ve çağdaşlık görelim. Taraf gazetesi manşeti okuma bize.

Sitelerde Paylaş

Gerar depar diyor arkadaşa katılıyorum. Böyle saçmalıyorsun, sonra da insanlar seninle dalga geçince alınıyorsun Matadorlar. Bu şeriat geldi geliyor zırvalarını da bırak, şeriat falan gelmiyor. AKP kaç senedir bu ülkenin başında, kaç senedir yok AKM'yi yıkacaklar, yok Taksim'e cami yapacaklar yok mini etek giyen kızların bacaklarına kezzap atacaklar lafları devam ediyor, hangisi olmuş? Yok İran'da öyle olmuşmuş da bilmemneymiş de, az buçuk tarih bilen kimse böyle saçmalamaz.

yo kimse onla dalga geçmiyor sen geçtiğini sanıp mutlu oluyosun sadece

haklısın akp dindar falan değil liboş bir partidir hatta ne bok olduğu belli değil

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla kimlerle konuştuğunu bilmiyorum ama, ben daha evvel pek çok örnek yazdım bu forumda.

Örneğin, Terry Eagleton ''İdeoloji'' adlı kitabında, bir argümanı örneklendirirken -yaklaşık olarak- şöyle birşey diyor:

''Örneğin, 'Prens Henry bir fareden daha zekidir' önermesini ele alalım, her ne kadar kuşku götürür olsa da'. Ünlü ''God Save The Queen'' albümünün ilk kapağında kraliçenin ağzında ne olduğunu git, kendin gör :)

İtalya'da radikal sol taraftar grupları, İtalyan askeri öldüğünde, öldüren lehine slogan atıyor statta; İngiltere'de ''gericiler'' ''Tüm İngiliz kadınlarını kapatacağız'' diye miting düzenliyor, ludwig'in diğer bir foruma astığı resimde Amerikalı bir grup kadın, ellerinde ''Allaha şükür ki Amerikan askerleri ölüyor'' pankartlarıyla dolaşıyor. 68'de Paris duvarlarına ''Mülteciler, bizi bu sıkıcı Fransızlarla başbaşa bırakmayın'' yazılıyor. Bu tarz forumlarda dahi konuşulmasına izin verilmeyen -güya- ''müstehcen'' içerikli konularda, en saygın üniversiteler sempozyum düzenliyor, Huxley'in ''uyuşturucu övgüsü'' yaptığı ''Doors of Perception''ın hayranı bir grup, adını alırken bundan esinleniyor ve ''adınızı değiştirin nan!'' uyarısı gelmiyor (Bu grup, ''The Doors'')

Aşk-ı Memnu ''edepsizlikten'' RTÜK uyarısı alıyor, Apollonaire ''muzır neşriyat'' görülüp yasaklanıyor, Palahniuk ve Sade hak getire.

Bu ülkede hala kitap toplatılırken, Allah'tan AİHM'den dönüyor bu kararlar. Boğaziçi'nde, Bilgi'de Henry Miller üzerinde, Decadance dönemi edebiyat eserleri üzerine yapılan çalışmalar Allah'tan hakim ve savcıların eline geçmiyor.

Avrupa'da 100 yıllık geçmişe sahip vicdani reddi savunan yazılar yazanlar, ''halkı askerlikten soğutma'' cezasına çarptırılıyor, AGOS'ta yazdığı için bir yazara ''hakaret ederler sana, tazminat senin neyine?'' deniyor.

Yahu, bu ülkede ''sendikal hakları genişletin'' çağrısı bile Avrupa Birliği Komisyonu'ndan geliyor!

Ben şimdilik durayım :)

Sitelerde Paylaş

Avrupada anayasa hükümleri ile kurulacak sistem dışı partilerin baştan kuruluşuna izin verilmiyor.

Sistem dışı derken? Irkçı partileri kastediyorsun sanırım, bir onlar kapatılıyor işte, ne yaparsın :)

Ha, ırkçılıktan ağzı, yüzü, dili yanmış Almanya'da, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kaç parti kapatılmış, sorması ayıp?

Amerika'da ''siyah ırkçılarıyla'', ''beyaz ırkçıları'' kol kola eylem yapıyor yaw, sen daha ne diyorsun? Amerikan Nazi Partisi'nin kurucusu George Lincoln Rockwell'ın, siyah ırkçılarının -Nation of Islam- toplantılarına, SS elbiseleriyle katılmışlığı var ya :)

Sitelerde Paylaş

Amerika adam asıyor, Avrupada anayasa hükümleri ile kurulacak sistem dışı partilerin baştan kuruluşuna izin verilmiyor.

Bilmediğimiz bir şeyler yazda biraz heyecan olsun. Mesela anayasada beğenmediğin maddeler ile avrupa anayasalarını bize karşılaştır, ilkellik ve çağdaşlık görelim. Taraf gazetesi manşeti okuma bize.

Benim anlattığım şeyler "çağdaş" cumhuriyetimizin ilk yıllarında olan şeyler.

Sitelerde Paylaş

Millet Vekili dokunulmazlığı kaldırılınca hepsi yargı önünde hesap verecek!!!

Özellikle o Abdullah Gül denen sözde laik Cumhurbaşkanı. Götürdüğü bütün paraların hesabını verecek!!

Deniz Feneri davasında da AKP, demokrasi anlayışını çok güzel gözler önüne serdi. :D

Ergenekoncu katil paşaların da canı cehenneme!! askerleri köpekleri gibi kullanıyorlar. Ordu, devletin üstünde bir kurum değil!

Ama laikliği koruma hakları var bence. Din ile devlet işlerini birbirine karıştıranın kellesi gidecek. Laiklikten taviz verilemez!!! AKP çok kaşınıyor..

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...