Jump to content

Dinler İnsanı Fahişeleştirir Mi?

Recommended Posts

Bergüzar,

İnsanı ''fahişe'' durumuna düşüren şey, cinsellik değildir. Çünkü cinsellik son derece doğaldır, iki cins için de zevkli ve arzu edilirdir v.s. Yani cinsellikte bir sorun yok, buraya takılmamak lazım. Peki insanı ''fahişe'' yapan nedir öyleyse? Bir başkasının tahakkümüne girmesidir. Kendi cinselliğini, sırf para verdiği için bir başkasının tahakkümüne sunmasıdır. Yani fahişelik aslında cinsellikle değil tahakkümle ilgilidir bence. Çünkü cinsellikle ilgilendirince, kadın cinselliğini aşağılayan ataerkil bir bakış açısına varıyor işin sonu. ''Erkekle ilişkiye firmek kadını kirletir'' türünden bir saçmalık çıkıyor. O halde cinsellikle değil cinselliğin tahakküme sunuluşuyla, yani tahakkümle ilşiklendirmek lazım fuhuşu.

Benzer bir tahakküm ilişkisi Tanrı ile kul arasında da var. Üstelik kullar, sadece cinselliklerini nasıl yaşayacaklarını değil tüm yaşamlarını Tanrının tahakkümüne(yani onun isteklerine, emirlerine) sunuyor. Bu açıdan ''fahişelik'' ile büyük bir benzerlik yok mu arada? Fahişe para alıyor, kul ise cennet. Yani ''fahişelik'' için ille de cinsellik gerekmiyor. Fahişelikte önemli olan, çıkar için tahakküme boyun eğmektir. Kullukta da çıkar(cennet) için Tanrının tahakkümüne boyun eğilmiyor mu? Bu açıdan büyük benzerlik yok mu? Tanrının bize tahakküm ederken bizden ''iyi'' şeyler istemesinin fazla bir anlamı yok. Zira müşteri de fahişeye iyi davranabilir ama bu durum onu fuhuş yapıyor olmaktan çıkarmaz değil mi?

Yani kısacası; cinsel tahakküm söz konusu olunca buna ''fuhuş'' deyip ayıplıyoruz ama dinsel veya tanrısal tahakküm söz konusu olunca buna ''kutsallık'' atfediyor ve saygı duyuyoruz. Burada bir saçmalık yok mu?

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden? Fahişe terimi erkekler için de kullanılmıyor mu?

Öfff Astur, sen görmeyeli iyice sersemlemişsin. Sırf çıkıntılık yapmak için saçma sapan yazıyorsun.

Cinselliğin tahakküm edilmesine fuhuş denir. Burada tahakküme odaklanmazsak, cinselliğe odaklanmamız gerekecektir. Yani sırf fazla sayıda kişiyle ilişkiye girdiği için bir insana fahişe dememiz gerekecektir. Bu durumla da daha çok kadınlar karşılaşmakta çünkü muhafazakar toplumun hatalı bakış açısı sadece kadını yargılıyor. Yani, ''Fahişe terimi erkekler için de kullanılmıyor mu?'' sorusunu bana değil onlara sorman gerekiyor.

Anladın mı? Anlamadın elbette.

Sitelerde Paylaş

Bergüzar,

İnsanı ''fahişe'' durumuna düşüren şey, cinsellik değildir. Çünkü cinsellik son derece doğaldır, iki cins için de zevkli ve arzu edilirdir v.s. Yani cinsellikte bir sorun yok, buraya takılmamak lazım. Peki insanı ''fahişe'' yapan nedir öyleyse? Bir başkasının tahakkümüne girmesidir. Kendi cinselliğini, sırf para verdiği için bir başkasının tahakkümüne sunmasıdır. Yani fahişelik aslında cinsellikle değil tahakkümle ilgilidir bence. Çünkü cinsellikle ilgilendirince, kadın cinselliğini aşağılayan ataerkil bir bakış açısına varıyor işin sonu. ''Erkekle ilişkiye firmek kadını kirletir'' türünden bir saçmalık çıkıyor. O halde cinsellikle değil cinselliğin tahakküme sunuluşuyla, yani tahakkümle ilşiklendirmek lazım fuhuşu.

Benzer bir tahakküm ilişkisi Tanrı ile kul arasında da var. Üstelik kullar, sadece cinselliklerini nasıl yaşayacaklarını değil tüm yaşamlarını Tanrının tahakkümüne(yani onun isteklerine, emirlerine) sunuyor. Bu açıdan ''fahişelik'' ile büyük bir benzerlik yok mu arada? Fahişe para alıyor, kul ise cennet. Yani ''fahişelik'' için ille de cinsellik gerekmiyor. Fahişelikte önemli olan, çıkar için tahakküme boyun eğmektir. Kullukta da çıkar(cennet) için Tanrının tahakkümüne boyun eğilmiyor mu? Bu açıdan büyük benzerlik yok mu? Tanrının bize tahakküm ederken bizden ''iyi'' şeyler istemesinin fazla bir anlamı yok. Zira müşteri de fahişeye iyi davranabilir ama bu durum onu fuhuş yapıyor olmaktan çıkarmaz değil mi?

Yani kısacası; cinsel tahakküm söz konusu olunca buna ''fuhuş'' deyip ayıplıyoruz ama dinsel veya tanrısal tahakküm söz konusu olunca buna ''kutsallık'' atfediyor ve saygı duyuyoruz. Burada bir saçmalık yok mu?

Freddie,

Bak beni hiç anlamamışsın.

Ben en başta dedim, inanırlar Tanrıdan cenneti garantileyip öyle eyleme geçmezler.

Önce Tanrıya inanırlar, sonra onun yöntemini hayatlarına geçirirler ve bunlar sonucu belki cenneti umabilirler.

Çünkü cennet-cehennem gayb (bilinmeyen) ın konusudur ve inanır şunu çok iyi bilirki gaybı ancak Tanrı bilir.

Bu nedenle senin verdiğin örnek inanca hiç ama hiç uymaz...

Ama senin yazdıklarından şu sonuca varabilirim.

Bütün ev kadınları fahişedir, çünkü onların ekonomik özgürlükleri olmadığı için erkeğin tahakkümünü baştan kabullenmiştir.

Bak topluma vurduğun damga bu, sırf sosyalizmi yüceltmek, Tanrıyı aşağılamak için. Egon için yani kısaca yaptığın tek gerçek şu anda bu...

"Yani sırf fazla sayıda kişiyle ilişkiye girdiği için bir insana fahişe dememiz gerekecektir."

Peki fahişe demeyeceksek ne diyelim?

Bacım diyeceksin, dinin bunu emrediyor çünkü...

Sitelerde Paylaş

...

Siz ne düşünüyorsunuz?

Tanrının ''fahişesi'' olmaya devam mı?

Günde beş vakit domalmaya daha ne kadar devam edilecek?

Not: Bu konuda ''fahişe'' lafını kullanırken hakaret amacım yoktur. Fahişelikte asıl olanın cinsellik vurgusu değil başkasının tahakkümüne girmek olduğunu belirtip bu anlamda kullandım. İnsanlar sadece adına ''fahişelik'' dendiğinde tahakkümün kötülüğüne dikkat kesildiği için bu tabiri özellikle kullandım. Yani dinci arkadaşların çemkirmesine gerek yok.

Fahişe lafını kullanırken hakeret amcınız var mı yok mu emın degilim ama "namaz " gibi dinle adeta butunuyle sembollesmiş bir eyleme kullandıgınız kelimeyi cok cirkin ve yakısıksız buldum ! yanlış anlasılmaktan bu kadar sıkılıyorsanız bence asıl "fahişelik " kelimesinden once bu tanımlamanızı duzeltmelisiniz !!

Dusuncenıze gelince : Evet,istemedigi halde bir insanın arzuları ve "cıkarları" için ,nisbi menfaat karsılıgı tum benlıgını o insana satmak bir bakıma "fahişelige " benzetilebilir . Ancak unutma ki ! inanan bir insan iyi bilir ki allahın istekleri kendisi için degil kulunun kıt aklı ıle kestiremeyecegı ve sonrasında pisman olacagı bır takım davranıslardan onu alı koyması ıcındır !

İllede "fahişelikle " ilgili bir benzetme yapılacak olursa ancak su soylenebilir : din yada dinler insanların bir tek allahtan yardım isteyip birtek allahtan yardım beklemeleri ni onermesi ile onları kendilerini birilerine satmaktan yani sizin tabirinizle "fahişe " olmaktan kurtaran bir unsur olur !

Sitelerde Paylaş

Ama senin yazdıklarından şu sonuca varabilirim.

Bütün ev kadınları fahişedir, çünkü onların ekonomik özgürlükleri olmadığı için erkeğin tahakkümünü baştan kabullenmiştir.

Bak topluma vurduğun damga bu, sırf sosyalizmi yüceltmek, Tanrıyı aşağılamak için. Egon için yani kısaca yaptığın tek gerçek şu anda bu...

bunu ilk söyleyen freddie değil.. feministlere söyle sen onu.. aile kurumunun ne olduğunu onlar sana daha iyi anlatır..

Sitelerde Paylaş

bunu ilk söyleyen freddie değil.. feministlere söyle sen onu.. aile kurumunun ne olduğunu onlar sana daha iyi anlatır..

Her izm'in sıkıntıları olduğu gibi elbet feminizminde var faramir.

Ben bu konuda kadın-erkek eşitliğine hukuk ve sosyal olgular açısından bakıyorum. Direk kadın ve erkek eşittir demiyorum. Kadın ve erkek farklıdır diyorum :) Feminizm dünyanın gerçeğine gözünü kapayıp eşitlik naraları atıyor, ama dünya hala erkek egemen... Boşa kürek sallamaktansa, dolu dolu ellerimle suyu yarmak daha mantıklı geliyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...