Jump to content

Adem hangi dilde konuşuyordu

Recommended Posts

Yaratılışa inananlara soruyorum.Adem,yaratıldığında takribi kaç yaşında idi.Konuşan biri olarak mı yaratıldı? yoksa konuşmayı sonradan mı öğrendi? Konuşarak yaratıldı ise,tanrı ona hangi dili layık gördü? Bilim adamları 2 milyar yıl öncesi fosil ve kayaları bulurken ademin izini taşıyan neden bir kanıt yoktur.

Sitelerde Paylaş

Ay siz ordamıydınız, nerden biliyorsunuz?

Birde bize dersiniz görmediğiniz şeye inanıyorsunuz diye :)

Kuranda Adem bilinçli ve şuurlu insanı temsil eder. Canlının hammaddesi atom, atomun ilk nasıl var edildiği ise muamma...

Sitelerde Paylaş

Ay siz ordamıydınız, nerden biliyorsunuz?

Birde bize dersiniz görmediğiniz şeye inanıyorsunuz diye :)

Kuranda Adem bilinçli ve şuurlu insanı temsil eder. Canlının hammaddesi atom, atomun ilk nasıl var edildiği ise muamma...

Sn Berguzar hanım,sizin bu uydurmanız,kurandakinden çok daha iyi ve daha mantıklı.Ama ben kuranda öyle bir anlam çıkaramadım.Resmen topraktan bir heykel gibi yarattığını ve ona "ol" dediğini kuran apaçık söylüyor.Yoksa siz kuranı yalanlayanlardanmmısınız? Bu nasıl bir inanıştır.Apaçık,"Ben,kuranın allah tarafından gönderildiğine inanmıyorum" diyebiliyormusunuz.Yoksa kuranın açıklarını kapatmak için diğer teistlerin yaptığı gibi ayıp örtmeye mi çalışıyorsunuz?

Âl-i İmrân 59

Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona "Ol!" dedi ve oluverdi

Bu,ayette "şuurlu insanı" tasvir ediyorum anlamı mı var?

Sitelerde Paylaş

Sn Berguzar hanım,sizin bu uydurmanız,kurandakinden çok daha iyi ve daha mantıklı.Ama ben kuranda öyle bir anlam çıkaramadım.Resmen topraktan bir heykel gibi yarattığını ve ona "ol" dediğini kuran apaçık söylüyor.Yoksa siz kuranı yalanlayanlardanmmısınız? Bu nasıl bir inanıştır.Apaçık,"Ben,kuranın allah tarafından gönderildiğine inanmıyorum" diyebiliyormusunuz.Yoksa kuranın açıklarını kapatmak için diğer teistlerin yaptığı gibi ayıp örtmeye mi çalışıyorsunuz?

Âl-i İmrân 59

Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona "Ol!" dedi ve oluverdi

Bu,ayette "şuurlu insanı" tasvir ediyorum anlamı mı var?

Öncelikle nezaketin için teşekkür ederim.

Kuranın tek ayetine bakarak bu sonuca varamazsın. Yaratılışla ilgili bütün ayetler bir çeşit evrimle yaratıldığımı söyler.

Hepinizi tek bir candan(nefisten) yarattım der, yerden bitki gibi bitirdim der, bir damla sudan yarattım der, topraktan ve sudan (çamurdan) yarattım der.

O zaman senin mantığınla bakınca kuranda sanki daha bir keşmekeş varmış gibi algılayabiliriz.

Ol dedi oldu diyen Allah evreni 6 günde yarattığını söylüyor yine kuranda.

Ol dedi oldu yani bir an dilimiyle evreni yaratamaz mıydı?

Temel kuraldır bu. Sen bir sistem var ediyorsan ve bu sisteme tabi birtakım kişileri görevlendiriyorsan, sistemine dair işleyiş ile senin sistemini belirlemen birbiri ile çelişemez.

Yani hem zaman dilimi ile yaratacaksın, hemde hokus pokus ile yaratacaksın ve bunları sistemde var ettiklerine sunarak kafasını karıştıracaksın. O halde sana tanrı denmez, başka birşey denir.

Mesela İsanın beşikteyken konuştuğunu söyler. Nasıl olur bir bebek konuşabilir. Diyorum ya kendi çağının algısına ve bilgisine bakmak gerek. Bebekken konuşmak, erken evrelerde tam bir bilinç ve şuura vakıf olmaya karşılık gelir. Bu İsa'ya has bir durumdur. Ama ahkaf suresi sanırım 15. ayete baktığımızda ise insanın kemale ermesini ortalama 40 yaş olarak söyler kuran.

Ama her zaman derim, kuran bir bilim kitabı değildir. Bilime atıf yapılan ayetlerde kendi çağının algısı ve bilgisi dahilindedir.

Bu yüzden kuran nasıl var olduk sorusunu birebir karşılamaz.

Ama kuran, niye varız sorusuna tastamam bir karşılık verir.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle nezaketin için teşekkür ederim.

Kuranın tek ayetine bakarak bu sonuca varamazsın. Yaratılışla ilgili bütün ayetler bir çeşit evrimle yaratıldığımı söyler.

Hepinizi tek bir candan(nefisten) yarattım der, yerden bitki gibi bitirdim der, bir damla sudan yarattım der, topraktan ve sudan (çamurdan) yarattım der.

O zaman senin mantığınla bakınca kuranda sanki daha bir keşmekeş varmış gibi algılayabiliriz.

Ol dedi oldu diyen Allah evreni 6 günde yarattığını söylüyor yine kuranda.

Ol dedi oldu yani bir an dilimiyle evreni yaratamaz mıydı?

Temel kuraldır bu. Sen bir sistem var ediyorsan ve bu sisteme tabi birtakım kişileri görevlendiriyorsan, sistemine dair işleyiş ile senin sistemini belirlemen birbiri ile çelişemez.

Yani hem zaman dilimi ile yaratacaksın, hemde hokus pokus ile yaratacaksın ve bunları sistemde var ettiklerine sunarak kafasını karıştıracaksın. O halde sana tanrı denmez, başka birşey denir.

Mesela İsanın beşikteyken konuştuğunu söyler. Nasıl olur bir bebek konuşabilir. Diyorum ya kendi çağının algısına ve bilgisine bakmak gerek. Bebekken konuşmak, erken evrelerde tam bir bilinç ve şuura vakıf olmaya karşılık gelir. Bu İsa'ya has bir durumdur. Ama ahkaf suresi sanırım 15. ayete baktığımızda ise insanın kemale ermesini ortalama 40 yaş olarak söyler kuran.

Ama her zaman derim, kuran bir bilim kitabı değildir. Bilime atıf yapılan ayetlerde kendi çağının algısı ve bilgisi dahilindedir.

Bu yüzden kuran nasıl var olduk sorusunu birebir karşılamaz.

Ama kuran, niye varız sorusuna tastamam bir karşılık verir.

Selamlar...

Sizin de vurguladığınız kurandaki çelişkiler hakikaten kafa karıştırmaktadır.Özellikle müslüman kesim,evrime karşı çıkarken sizin bu açıklamalarınız gerçekten şaşırtıcı.Evrim düşmanı bir teist toplum içerisinde oluşumuz,bilime karşı bir antisempati de yaratmaktadır.Bu durumda sizin bakış açınız, bu konudaki sertliği yumuşatmaktadır.

Adem,şuurlu insandan ziyade,evrime karşı oluşturulmuş bir darbedir.İnançlı insanların %99 u yaratılışın direkt insan ile başladığına inanmaktadır.Bu noktada konu başlığım önem kazanmaktadır.Ama inançlı insanlar,inançlarında yer alan Adem'i sorgulamaktan hep kaçmışlardır.

Saygılar....

Sitelerde Paylaş

Sizin de vurguladığınız kurandaki çelişkiler hakikaten kafa karıştırmaktadır.Özellikle müslüman kesim,evrime karşı çıkarken sizin bu açıklamalarınız gerçekten şaşırtıcı.Evrim düşmanı bir teist toplum içerisinde oluşumuz,bilime karşı bir antisempati de yaratmaktadır.Bu durumda sizin bakış açınız, bu konudaki sertliği yumuşatmaktadır.

Adem,şuurlu insandan ziyade,evrime karşı oluşturulmuş bir darbedir.İnançlı insanların %99 u yaratılışın direkt insan ile başladığına inanmaktadır.Bu noktada konu başlığım önem kazanmaktadır.Ama inançlı insanlar,inançlarında yer alan Adem'i sorgulamaktan hep kaçmışlardır.

Saygılar....

Kuranda çelişki filan yok, böyle birşey demedim. Senin yazdıklarından yola çıkarak bir takım önermeler sundum ve bunlar gerçek olsa idi o zaman kuran çelişkiler yumağı olurdu dedim.

Evet haklısın insana sorgulatmaz bunlar. Çünkü din hala sömürü düzeninin en kızarmış ekmeğidirki sömürenler üstüne yağını sürüp halka sunabilsinler.

Geleneksel müslümanlar herşeyi yaratan Allah derler ama bir hayvanla eşleştirilmeyi kendilerine hakaret addederler. Bunun için, yani bu zaafiyet bilindiği için yaratılışçılar der ki: Bilim diyorki insan maymundan türemiştir :) Doğal olarak gelenekciler maymunu red ederek aslında bilimi red ettiklerinin farkına bile varamazlar...

Birde kayıtsız itaat ister Allah derler. Halbuki Allah sürekli hiç akıl etmez misiniz diyerek sorgulayın, düşünün, akıl edin der, bilmeye doğru hareketi böyle başlatır.

Adem ise tevratta geçer, tabi aslı nasıldır bilmiyoruz, yani tevrattaki orijinal metin. Kuran şunu der geçmiş kitaplar için, onları doğrulayıcıdır ama dini kemale erdirmiştir, yani yöntemi. Bu anlamda elimizde birtek kuran kalıyor referans alabileceğimiz. Aslında bu yaratılış hikayesi sanırım bütün mitlerde aynı. Dediğim gibi yine insanın çağının algısı ve bilgisi ile alakalı bir durum bu.

Keşke insanlar Ademi sorgulasa. Mesela bazıları ise başka gezegenlerde yaşayan daha üstün insan varlıkların genetik klonu olduğumuza inanıyorlar. Ben buna bile agnostik bakıyorum biliyor musun? Çünkü evrenin neresindeyiz, hangi evrendeyiz vs. bu sorular bizim için o kadar bilin(e)mez ve bilinmeyecekki...

O yüzden nasıl varız diyerek bilim yapalım.

Niye varız diyerek Adem olalım diyorum :)

Selamlar, sevgiler...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Göktürkçe konuşuyordu.

Dünyanın en eski dili olduğunu kabul edersek ilk dil buysa o zaman tanrı hazretleri bu dili layık görmüştür.

:D

Bence inanışa göre adem ve havva konuşmuyor,çünkü hiç diyaloglarını görmedim bir din kitabında.

Sitelerde Paylaş

arapça konuşuyordu

Adem ve Havva urfada yaşadı diyorlar. :D

Urfa kebabını tatsalardı tanrı manrı tanımazlardı valla.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...