Jump to content

Mantık 101

Recommended Posts

Bak hala saçmalıyor. Bilim zaten öğrenmedir.

Yaratıcı bilim yapmaz berguzar. Bilim başka birşeydir

Yaratıcı (varsa eğer) keyfekeder yaratır, yaratırken bilim falan yapmaz.

Bilim deneysel/kuramsal bilgi edinme metodudur.

Saçmalak marifet değil berguzar ama sürekli saçmalamak için çabalıyorsun.

Hani diyorum gözönünde olayım diye sırf yazmış olmak için mi yazıyorsun acaba? :lol:

imza yapıcam izninle :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 259
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne yaparsan yap :lol:

"Tanrı bilim yapar" diyen aptaldır.

Duvara dönüp anlatsak birşeyler anlardı, sizler anlamıyorsunuz.

Al berguzarı salla salla vur noire

:lol:

Yaw sen bu kadar sığmıydın kenzo gerçekten hayal kırıklığına uğradım .Bn seni biraz daha derin biliyordum .:lol:

bu arada imza olmadı sistemde bir hata oluştu yoksa güzel bir noktaya gelmiştik senle :D

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak hala saçmalıyor. Bilim zaten öğrenmedir.

Yaratıcı bilim yapmaz berguzar. Bilim başka birşeydir

Yaratıcı (varsa eğer) keyfekeder yaratır, yaratırken bilim falan yapmaz.

Bilim deneysel/kuramsal bilgi edinme metodudur.

Saçmalak marifet değil berguzar ama sürekli saçmalamak için çabalıyorsun.

Hani diyorum gözönünde olayım diye sırf yazmış olmak için mi yazıyorsun acaba? :lol:

Ay inanmıyorum sana ya.

Aynı şeyleri söylememize rağmen itiraz ediyorsun şekerim, ama olmuyor bak :)

Yaratıcı varsa eğer keyfe keder yaratırmış, hadi ordan!!!

Yaratıcı ile kaç kez hasbıhal ettinde eylemlerinin ne olduğundan bu kadar eminsin.

Bi kerem onun keyfekeder yaratmadığının en güzel örneği ne biliyormusun.

Besini aldığın ve çıkardığın yerin yere olan uzaklığı, çünkü hani bir yerçekimi kanunumuz var ya, alimallah tersi olsa idi halimiz nice olurdu :D

Evet saçmalık marifet değil ama saçmalamak epey marifet ister. Ben marifetsiz bir cahilem gurban.

imza yapıcam izninle :lol:

Kız ne izin alıyorsun, altınada şunu yaz.

İmza - Tenekeci Rıza :D :D :D

Sitelerde Paylaş

Ne yaparsan yap :lol:

"Tanrı bilim yapar" diyen aptaldır.

Duvara dönüp anlatsak birşeyler anlardı, sizler anlamıyorsunuz.

Al berguzarı salla salla vur noire

"Tanrı bilim yapar"

Ulen çağırın Fuzuliyide o tükürsün yüzünüze

Ben utanıyorum

Şincik, vikipedi emmi demiş ki:

................

Bilim veya ilim;[1] neden, merak ve amaç besleyen bir olgu olarak günümüze kadar birçok alt dala bölünmüş, insanların daha iyi yaşam koşullarına kavuşmasına, var olmayan olguları bulmasına ve yeni şeyler öğrenmesine ön ayak olan genellemedir. Bilim sanat tarafından temelleri atılmış olup her aşamada sanat ve yaratıcılıkla beslenerek insanların hayat koşullarını iyileştirmek için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bilim, temelde, deney ve gözleme dayalı bilgi bütününü anlatır. Bazı bilim insanlarına göre bilim:

.............

Şincik neymiş, bilimin temeli sanat ve yaratıcılıkmış.

Doğadaki materyalleri kullanıp füze yapan insan, bu füze ile aya giden insan bilim yaptım diyor bize değil mi?

Doğadaki materyaller olmasa idi neyle bilim yapacaktı bu insan.

Kaldıki yukarıdaki örnekte gördüğümüz üzere yerçekimi kanunu bize çok net bir gerçeği sunmasına rağmen :D

Tanrı bilim yapar, insan bunu kullanınca fütursuzca azar.

Kuranla birebir örtüşüyor dimi monalisam :)

Kenzocuğum fuzuli abin duyar gelir merak etme. Görelim fuzuli neyler, neylerse güzel eyler...

Sitelerde Paylaş

Körler sağırlar biribirini ağırlar.

İki ev kadını kalkmış bize felsefe, bilim mantık dersi veriyor.

Siz gidin yufka açın yaw :lol:

Bak bu yaptığın çok ayıp senin.

Sen nerden biliyorsun ev kadını olduğumuzu?

Yeterki çamur atayım, nasıl olsa izi kalır mantığından vaz geç.

Şaka gırgır bir yere kadar ama boyundan büyük laflar edersen tırmalarım seni, ona göre!!!

Sitelerde Paylaş

Amanın tırmalarmış :lol:

Yahu bilim namına, felsefe namına ne okudunuzda ne ahkamı kesiyorsunuz.

Bol keseden sallıyorsunuz başka ne yapıyorsunuz.

Sen cübbelinin papaz versiyonu musun?

Ne kadar özel merak ediyorsun öyle.

Hem sana ne millet ne okumuşsa okumuş.

Sen burdaki fikirlere itirazın varsa onları yaz, tutarlı ol ama biz gibi.

Tutturamıyorsanda tutturamadım de, otur.

Dün yazdım sana, maksat sidik yarışı ise, bir pipim olmamasına rağmen senden uzağa işerim diye.

İlle seni ıslatayım istiyorsun ha :D

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi ben şöyle bir varsayımda bulunsam:

Bilim Tanrının eylemleridir, insan bilim yapmaz, Tanrının bu eylemlerini eldeki verilerle bilmeye/anlamaya yönelik çıkarsamalar yapar desem. Ama bilimin kendisi Tanrının eylemidir desem, bunun içindirki bilimsel argümanlarla Tanrıyı aramak ölmüş bir bedene 1500 engelli koşturmakla eşdeğer bir argümandır desem bu mantıksız olur mu?

Ve yukarıdaki tanımdan sonra bu benim söylediğim varsayımda Tanrının olma ihtimaline ölümcül darbe nasıl vurulur?

Selamlar.

Selam,

"Şimdi ben şöyle bir varsayımda bulunsam:

Bilim Tanrının eylemleridir, insan bilim yapmaz, Tanrının bu eylemlerini eldeki verilerle bilmeye/anlamaya yönelik çıkarsamalar yapar desem."

Elbette varsayımlarda bulunmak kimsenin tekelinde olmadığı gibi bu hakkı ücrete tabi de kılamayız. Çünkü biliriz ki insan beyni en üretken şeydir, o durmadan icatlar yapar, kurgular, düşünür, çevresinde olup bitenlerden esinlenerek anlamaya çalışır doğayı ve anlayamadığı yerde de çoğu zaman uydurur. İşte zaten tüm meselemiz de budur. Yani uyduruk iddialarla, bizi gerçeğe ulaştırması olası olanları birbirinden ayırt etmek!

Peki ama nasıl yapacağız bunu? Zurnanın zırt dediği yeri iyi belirleyerek elbette.

Yani;

Öncelikle, usamurumlarımızın içsel bütünlüğünü sağlayabilmek için tanımlarımızı koyacağız önümüze ve başta belirlediğimiz tanımlarla çelişmeyecek biçimde ilerleyeceğiz. Hulasa, yukarıdaki önermede, bilim tanrının eylemleridir diyeceksek, önce tanrının ne olduğuna açıklık getireceğiz, onu tanımlayacağız!

Siz bir tanım yapmamışsınız ama onun sıfatlarından yola çıkarak bu noktada biraz eğlenmek mümkün. Öyleyse haydi biraz gülelim:

1- Bilim bilmek için yapılır. Tanrı bilim yaptığına göre epey meraklı olmalıdır. Ayrıca, çözmeye uğraştığı sorunları olduğu da ortaya çıkar. Bu da İslam'ın kadiri mutlak tanrısına hiç benzemeyen bir yaratıcıdır ki vallahi adamı dinden çıkartır, benden söylemesi...

2 - Herşeye kadir, sonsuz ve sınırsız ilim sahibi tanrının bilim yapmasının makul bir nedeni olabilir mi? Tanrı, onun varlığını keşfetmemiz, yani kendisini sobelememiz için mi konuşturmaktadır o müthiş ilmini? Muzip ve oyuncu bir tanrı mıdır bu? İslam'ın ürkütücü tanrısı sizi duymasın sakın Bergüzar...

3- "bilimsel argümanlarla Tanrıyı aramak ölmüş bir bedene 1500 engelli koşturmakla eşdeğer bir argümandır desem bu mantıksız olur mu?"

Siz insanların tanrıyı bulmak için bilimsel argümanlar icat ettiği fikrine nasıl vardınız? Tanrılar bilime var değil, tersine yok oldular! Onlar bilim öncesi çağların insansı yaratılarıydılar. Bilincin karardığı yerde, imgelemizde var ettiklerimizdiler. Ve, bilimin ışığıyla birer birer yok oldular. Onlar ölünce artık biz tanrı olduk!

İnsan, tanrı olduğunu anladı!

Ve şimdi ben de bir parça gezineyim bulutlarda, izninizle ve bilimi kendimce şöyle tanımlayayım bakalım beğenecekmisiniz:

Bilim, insanın tanrı olmak yolunda sarfettiği çabaların toplamıdır. Bilimle, ademoğlu, kendine içkin tanrıyı arar, ilmi arttıkça tanrısallaşır, tanrıya yaklaşır ve bulduğu anda da tanrı artık odur! Bulamadığında ise tanrı her yerdedir, sürekli başına musallat olmuş bir canavar gibi düşlerine girer, onu korkutur, tedirgin eder ve beynini kemirir durur, Öyleyse, bilim tanrıyı bulmanın ve bu dertlerden kurtulup rahatlamanın yoludur. Sonuç olarak bilim tanrıya ulaşmanın adıdır.

Esenlikler,

tarihinde Zola tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim tanrı anlayışım mı?

Şunu söyleyebilirim:

"Ma'rifet mahkemesinde verilen hükme göre

Cennet iflas eder/efsane-i adem de geçer"

Ama cehennem haktır. Benden demesi.

Sakının.

Niyyet-i hilkatı bul aşk-ı cihan aradan ,

Önü yokdan , sonu boktan , bu kuru davadan

Utanır gayret-i gufranla cehennem de geçer .

Bunu da söyleyebilir misin?

Sitelerde Paylaş

Selam,

"Şimdi ben şöyle bir varsayımda bulunsam:

Bilim Tanrının eylemleridir, insan bilim yapmaz, Tanrının bu eylemlerini eldeki verilerle bilmeye/anlamaya yönelik çıkarsamalar yapar desem."

Elbette varsayımlarda bulunmak kimsenin tekelinde olmadığı gibi bu hakkı ücrete tabi de kılamayız. Çünkü biliriz ki insan beyni en üretken şeydir, o durmadan icatlar yapar, kurgular, düşünür, çevresinde olup bitenlerden esinlenerek anlamaya çalışır doğayı ve anlayamadığı yerde de çoğu zaman uydurur. İşte zaten tüm meselemiz de budur. Yani uyduruk iddialarla, bizi gerçeğe ulaştırması olası olanları birbirinden ayırt etmek!

Peki ama nasıl yapacağız bunu? Zurnanın zırt dediği yeri iyi belirleyerek elbette.

Yani;

Öncelikle, usamurumlarımızın içsel bütünlüğünü sağlayabilmek için tanımlarımızı koyacağız önümüze ve başta belirlediğimiz tanımlarla çelişmeyecek biçimde ilerleyeceğiz. Hulasa, yukarıdaki önermede, bilim tanrının eylemleridir diyeceksek, önce tanrının ne olduğuna açıklık getireceğiz, onu tanımlayacağız!

Siz bir tanım yapmamışsınız ama onun sıfatlarından yola çıkarak bu noktada biraz eğlenmek mümkün. Öyleyse haydi biraz gülelim:

1- Bilim bilmek için yapılır. Tanrı bilim yaptığına göre epey meraklı olmalıdır. Ayrıca, çözmeye uğraştığı sorunları olduğu da ortaya çıkar. Bu da İslam'ın kadiri mutlak tanrısına hiç benzemeyen bir yaratıcıdır ki vallahi adamı dinden çıkartır, benden söylemesi...

2 - Herşeye kadir, sonsuz ve sınırsız ilim sahibi tanrının bilim yapmasının makul bir nedeni olabilir mi? Tanrı, onun varlığını keşfetmemiz, yani kendisini sobelememiz için mi konuşturmaktadır o müthiş ilmini? Muzip ve oyuncu bir tanrı mıdır bu? İslam'ın ürkütücü tanrısı sizi duymasın sakın Bergüzar...

3- "bilimsel argümanlarla Tanrıyı aramak ölmüş bir bedene 1500 engelli koşturmakla eşdeğer bir argümandır desem bu mantıksız olur mu?"

Siz insanların tanrıyı bulmak için bilimsel argümanlar icat ettiği fikrine nasıl vardınız? Tanrılar bilime var değil, tersine yok oldular! Onlar bilim öncesi çağların insansı yaratılarıydılar. Bilincin karardığı yerde, imgelemizde var ettiklerimizdiler. Ve, bilimin ışığıyla birer birer yok oldular. Onlar ölünce artık biz tanrı olduk!

İnsan, tanrı olduğunu anladı!

Ve şimdi ben de bir parça gezineyim bulutlarda, izninizle ve bilimi kendimce şöyle tanımlayayım bakalım beğenecekmisiniz:

Bilim, insanın tanrı olmak yolunda sarfettiği çabaların toplamıdır. Bilimle, ademoğlu, kendine içkin tanrıyı arar, ilmi arttıkça tanrısallaşır, tanrıya yaklaşır ve bulduğu anda da tanrı artık odur! Bulamadığında ise tanrı her yerdedir, sürekli başına musallat olmuş bir canavar gibi düşlerine girer, onu korkutur, tedirgin eder ve beynini kemirir durur, Öyleyse, bilim tanrıyı bulmanın ve bu dertlerden kurtulup rahatlamanın yoludur. Sonuç olarak bilim tanrıya ulaşmanın adıdır.

Esenlikler,

Aslında daha uzun yazacaktım ama şu an gerek görmedim.

Bunu haketmezsiniz diye düşünmeyin sakın, sadece vaktim az.

Ama şunu iyi kavramışsınız.

İnsan Tanrıyı bulamayınca kendi Tanrılığını ilan eder.

Bakın bu çok doğru :)

Selamlar.

Niyyet-i hilkatı bul aşk-ı cihan aradan ,

Önü yokdan , sonu boktan , bu kuru da’vadan

Utanır gayret-i gufranla cehennem de geçer .

Bunu da söyleyebilir misin?

Sevgili arkadaşım.

Sonu b.ktan sizin çıkarımınız :)

Ama son zamanların en popüler ve en doğru lafını etmeden edemiyciiiiimmm

Sonunu düşünen kahraman olamaz...

Aslında doğru bir laf. Sona yapılan her yatırım insanı biraz daha bencilleştirir ve yoldan çıkarır.

Ben ise sonumu düşünmek yerine, bugünü insani değerlerle kapatmayı uygun buluyorum.

Ben gibi yaştakiler için 3 günlük dünya. 2 si gitti, 1 i belki :)

Sana da çok selam ederim.

Öyle görünüyor ki, mantıksal çıkarsamalar ile tanrının varlığını kabul etmişsiniz de, bilim yapar mı yapmaz mı üzerinde anlaşamıyorsunuz?

Doğrusu bu noktaya nasıl geldiniz merak ediyorum. 12 sayfa da okunmaz ki.

Sevgiler.

Sevgili drekinci,

Aslında tartışma genel anlamda güzel gitti. Kenzo ile ben biraz ortalığı ıslattık ama sonra beraber temizledik, dimi kenzo :D

Oku istersen, belki katkın olur insanlığa ve mantığa...

Ortak nokta bilim öğrenme metodudur. Ama anlaşamadığımız nokta bilim dediğimiz şey yaratılmışdır nedir ne değildir?

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Aslında daha uzun yazacaktım ama şu an gerek görmedim.

Bunu haketmezsiniz diye düşünmeyin sakın, sadece vaktim az.

Ama şunu iyi kavramışsınız.

İnsan Tanrıyı bulamayınca kendi Tanrılığını ilan eder.

Bakın bu çok doğru :)

Selamlar.

Sevgili Bergüzar,

İnsanı olmayan bir şeyi bulamadığı için suçlayabilir miyiz?

Vardı da bulmadık mı eyy Bergüzar?

Vardı da yok mu dedik de hele bir allah aşkına?

:)

Selamlar,

Sitelerde Paylaş

Sevgili Bergüzar,

İnsanı olmayan bir şeyi bulamadığı için suçlayabilir miyiz?

Vardı da bulmadık mı eyy Bergüzar?

Vardı da yok mu dedik de hele bir allah aşkına?

:)

Selamlar,

Sevgili Zola,

İnsanı bulamadığı için elbet suçlayamayız. Ama gözünün! (buradaki göz teşbihtir) önünde duranı da yok dedi diye yok kabul edemeyiz.

Biz aşkın ve içkin güce teslim olmuşuz. Derdimiz onu dünya gözü ile görmek değil. İnsan olduğumuzun farkına varıp yerde karnı üstünde sürünenden farkımızı ortaya koyabilmek derdimiz.

Seninde derdin buysa ki öyle düşünüyorum. Var git sen kendi yolundan, sonuçta o yol benim gittiğim yoldur. Tek olan yoldur yani. :)

Selamlar...

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Zola,

İnsanı bulamadığı için elbet suçlayamayız. Ama gözünün! (buradaki göz teşbihtir) önünde duranı da yok dedi diye yok kabul edemeyiz.

Biz aşkın ve içkin güce teslim olmuşuz. Derdimiz onu dünya gözü ile görmek değil. İnsan olduğumuzun farkına varıp yerde karnı üstünde sürünenden farkımızı ortaya koyabilmek derdimiz.

Seninde derdin buysa ki öyle düşünüyorum. Var git sen kendi yolundan, sonuçta o yol benim gittiğim yoldur. Tek olan yoldur yani. :)

Selamlar...

Ne deyim bilemedim önce.

Bir arayış var: sonu insanla biten.

Varış noktası aynı, fakat vardıran yolların farklı olduğu bir yol.

Sen, insana niçin şimdiye dek Allah'la varamadığımızı asla açıklayamayacak olsan da, sonuna insanı koyduğuna göre insani üstün ve yüce varlık sıfatına layık ve malik gördüğüne göre ben seni tenkitle iştigal edebilir miyim gayrı...

Gayrı sözü kalem yazar mı?

Yazmaz imanım, benim kalemim sana bunu yazamaz.

Esen kal,

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...