Jump to content

Mantık 101

Recommended Posts

"Doğa bilimleri matematiği kullanır, hatta sosyal bilimlerde kullanır ama bu matematiği pozitif bilim yapmaz."

Ne yapar? Madem bilim değildir öyleyse söyleyin nedir?

"Matematik bir dil'dir."

Nasıl bir dildir? Biraz açın lütfen.

Pozitif bilimlerin temeli olan matematik pozitif sonuçlar vermiyor mu?

İnternette pozitif bilimin tanımlarını aratın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 259
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir ara birileri doğada matematik olmadığı için tanrı da yoktur diyordu.sanırım rakamları doğada gözlemleyememişler.örneğin 3 rakamı doğada yok.ancak üç ağacı yanyana koyduğunuzda üç tane ''bir '' in üçü bulduğunu görebilirsiniz .. nitekim ilkokul çocuklarına matematiği kolaylaştırmak için fasulyelerden ve abaküsten yararlanırız ..:D

bu matematik muhabbeti direk bunu aklıma getirdi .

he he :)

Sitelerde Paylaş

http://209.85.229.132/search?q=cache:p3g_YMHzR1sJ:www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php%3Fkategori_id%3D10%26soru_id%3D3858+matematik+bilim+midir&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

Matematik bilim midir? Bilim ile ilim arasındaki fark nedir? (Zeynep Çelik)

Matematik, bilim felsefesinde yaygın olan görüşe göre bilim değildir, çünkü uzam ve zaman içindeki olguların gözlemiyle ilgilenmez. Laboratuvarı yoktur. Bilimin dilidir. Kendine özgü çalışma alanı olan bir "formal disiplin"dir. İstersen bu konuda Cemal Yıldırım'ın Bilim Felsefesi kitabına bakabilirsin.

İlim, bilimin eski dildeki karşılığı olarak anlaşılabildiği gibi, bilimden "fazla" bir kavram olarak da yorumlanıyor. İlim, bu yorum açısından, yaşam bilgeliği ile yapılan bilim anlamına geliyor.

Ahmet İnam (felsefe Profesörü)

Sitelerde Paylaş

http://209.85.229.132/search?q=cache:p3g_YMHzR1sJ:www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php%3Fkategori_id%3D10%26soru_id%3D3858+matematik+bilim+midir&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

Matematik bilim midir? Bilim ile ilim arasındaki fark nedir? (Zeynep Çelik)

Matematik, bilim felsefesinde yaygın olan görüşe göre bilim değildir, çünkü uzam ve zaman içindeki olguların gözlemiyle ilgilenmez. Laboratuvarı yoktur. Bilimin dilidir. Kendine özgü çalışma alanı olan bir "formal disiplin"dir. İstersen bu konuda Cemal Yıldırım'ın Bilim Felsefesi kitabına bakabilirsin.

İlim, bilimin eski dildeki karşılığı olarak anlaşılabildiği gibi, bilimden "fazla" bir kavram olarak da yorumlanıyor. İlim, bu yorum açısından, yaşam bilgeliği ile yapılan bilim anlamına geliyor.

Ahmet İnam (felsefe Profesörü)

Pozitif bilim denilince ilk akla gelenler, fizik, kimya, biyoloji ve bunların alt dalları olan tüm diğer doğa bilimleridir. Bunlarda gözlem ve deney elbette şarttır. Benim dikkat çekmek istediğim konu ise dar tanımlara takılıp kalınması ve matematik gibi pozitifi bilimlerin temeli olan ispata dayalı olduğunu iyi eğitim almış bir ortaokul öğrencisinin bile çok iyi bileceği müspet bir bilim olduğunun yadsınmasıdır. Kabul ettiğiniz tanıma göre matematiği pozitif bilim olarak adlandırmayabilirsiniz, bu sizin tasarrufunuzda olan ve tanımın kapmasına ve kurgusuna bağlı bir konudur çünkü. Ama, aziz arkadaşımız Einstein'ın bir sözünü de dayanak vererek matematiğin müspet olmadığını ısrarla ileri sürebiliyor. İşte ezberden konuşanların hali böylesine gülünçtür.

tarihinde Zola tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pozitif bilim denilince ilk akla gelenler, fizik, kimya, biyoloji ve bunların alt dalları olan tüm diğer doğa bilimleridir. Bunlarda gözlem ve deney elbette şarttır. Benim dikkat çekmek istediğim konu ise dar tanımlara takılıp kalınması ve matematik gibi pozitifi bilimlerin temeli olan ispata dayalı olduğunu iyi eğitim almış bir ortaokul öğrencisinin bile çok iyi bileceği müspet bir bilim olduğunun yadsınmasıdır. Kabul ettiğiniz tanıma göre matematiği pozitif bilim olarak adlandırmayabilirsiniz, bu sizin tasarrufunuzda olan ve tanımın kapmasına ve kurgusuna bağlı bir konudur çünkü. Ama, aziz arkadaşımız Einstein'ın bir sözünü de dayanak vererek matematiğin müspet olmadığını ısrarla ileri sürebiliyor. İşte ezberden konuşanların hali böylesine gülünçtür.

Yahu ezbere konuşan sensin. Kafana göre tanım yapıp sonra o tanıma göre hüküm veriyorsun.

Genel kabul gören tanımlar üzerinden hüküm vermek gerekiyor.

AKP hani laiktir ama laiklik yeniden tanımlanmalı der

Sizin tutumda bunun gibi

"Matematik pozitif bilimdir ama pozitif bilim şöyle tanımlarsak" diyorsunuz

Ooooldu.

Sitelerde Paylaş

Yahu ezbere konuşan sensin. Kafana göre tanım yapıp sonra o tanıma göre hüküm veriyorsun.

Genel kabul gören tanımlar üzerinden hüküm vermek gerekiyor.

AKP hani laiktir ama laiklik yeniden tanımlanmalı der

Sizin tutumda bunun gibi

"Matematik pozitif bilimdir ama pozitif bilim şöyle tanımlarsak" diyorsunuz

Ooooldu.

Bu dahi tiplerin hepsi beni buluyor sanırım. Bir profesörün felsefe yaptığı yazıyı getirip "bak işte matematik bilim değil, bir dildir, bilimin dilidir" gibisinden muhteşem tanımlar yapanlar varken benim burada yazı yazmama bile gerek yok esasen.

Harbinden müthişsiniz arkadaş.

Yutmuşsunuz lan siz bilimi :lol:

Sitelerde Paylaş

Benim de bildiğim "pozitif bilim" doğa bilimleri ile eşanlamlı birşey. Matematik ve mantık ise "formel disiplinler" olarak geçer.

Peki, bu pozitif bilimlerin, yani doğa bilimlerinin temeli nedir?

Neyin üzerinde yükselir bu pozitif bilimler?

Sitelerde Paylaş

Deney ve gözlem.

İşte doğa bilimleri de bu deney ve gözlemlerin matematiksel ifadesidir zaten.

Hatta tümüyle matematiksel denklemlerin zorunlu sonucu olarak kurgulanan fizik kuramları vardır (ör: sicim teorisi).

Sabahtan beri anlatmaya çalıştığımız da budur.

Sitelerde Paylaş

Hakaret etmeden, küfür etmeden tartışınız. Bunu beceremiyorsanız bu forumda yazmayınız.

Ayrıca; raporladığınız iletiyi 5 saniye içinde silmemizi beklemeyin. Artı, raporladığınız iletiyi daha sonra alıntılayıp yanıt vermeyin.

Hakaret edene, trollük yapana yanıt vermek zorunda değilsiniz. Herkese, herşeye laf yetiştirmek zorunda da değilsiniz.

Sitelerde Paylaş

Şu Einstein'in sözünü asıl kaynağından buldum sonunda.

"As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Quoted in J R Newman, The World of Mathematics (New York 1956)."

Göreliliği matematiğe uygulayamamak belli ki çok rahatsız ediyor bu adamı.

Ayrıca, matematikle ilgili olarak söylediği daha birçok sözüne de rastladım aynı kaynakta. Çok mal haramsız, fazla laf yalansız olmazımış. Şimdi asacağım yazılarından Einstein amcamızın matematik takıntısını ve birbiriyle çelişen ifadelerini gözlerinizle göreceksiniz:

Einstein matematiğe inanmıyorum diyor bak.

"I don't believe in mathematics.

Quoted in Carl Seelig. Albert Einstein."

Senin için ne kadar sevindirici değil mi...

Devam edelim, bak daha neler var:

"Since the mathematicians have invaded the theory of relativity, I do not understand it myself anymore."

Quoted in P A Schilpp, Albert Einstein, Philosopher-Scientist (Evanston 1949).

Çeviriyorum bunu çünkü bu söz çok manidar!

"Matematikçiler görelilik teorisine saldırıp onu ihlal ettiğinden beri artık onu kendi kendime anlayamıyorum"

Matematik kesinlik Einstein'ı açıkça rahatsız ediyor. Anlamlandıramıyor matematik bilgiyi amcamız. Ve şimsi sıkı dur ve şu çelişkileri izle:

"But there is another reason for the high repute of mathematics: it is mathematics that offers the exact natural sciences a certain measure of security which, withut mathematics, they could not attain.

Quoted in E T Bell Men of Mathematics"

Evet, aynı amca doğa bilimlerinin kat'i niteliğini matematiğe borçlu olduğunu ve matematik olmaksızın bunun imkanız olacağını da açıkça belirtiyor.

Hele bir de şuna bak. Bağla emniyet kemerini önce:

"One reason why mathematics enjoys special esteem, above all other sciences, is that its laws are absolutely certain and indisputable, while those of other sciences are to some extent debatable and in constant danger of being overthrown by newly discovered facts.

Sidelights on Relativity

Evet, hemşehrim, söyle bakayım şimdi kuşkun kaldı mı?

Ama dur daha bitmedi. Bir tanrıtanımaz olan Einstein tanrı hakkında da çok ilginç sözler etmiş:

"Before God we are all equally wise - equally foolish.

Quoted in Des MacHale, Wisdom (London, 2002)."

Şurada da açıkça sınırlandırılamaz ve üstün bir ruhsal güce iman ettiğini söylemiş:

My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slightest details we are able to perceive with our frail and feeble minds.

Liste uzara gider ama bu kadarı yeterlidir. Söyle bana şimdi hangi Einstein'ı dikkate alacağız?

Şimdi çıkıp bana Eistein inançlı biridir de de göreyim seni.

Sitelerde Paylaş

Bak son kez yazıyorum sana.

Yine anlaşamazsak daha yazmayacağım.

Sen dilediğine inanmaya devam edebilirsin.

Matematik bilimdir ama formel bilimdir. Pozitif bilim değildir.

Bir bilimin pozitif olabilmesi için, nesnesinin, yani incelediği konunun laboratuar veya saha çalışmasına, yani deney yapmaya izin vermesi gerekir.

Matematiğin nesnesi genel anlamda sembollerdir.

Bu nedenle matematikte aksiyomlar ve ön kabuller aracılığıyla ancak uslamlama yani ispat mümkündür.

Deney yapılamaz. Ancak hipotezler oluşturulabilir.

Matematik, niteliği kesin bilgiler verir.

Aksiyomları ve ön kabullerini değiştirirsen mesela öklid uzayından başka bir uzay elde edebilirsin.

O zaman da mesela üçgenin iç açılarının 180 olmadığı bir Riemann uzayı veya Leboçevski geometrisi kurmak mümkün olur.

Yukarıda bir yerde "Mantık matematiktir" dedin, ses etmedim, sonra da matematik pozitif bilimdir diye ısrar ediyorsun. O zaman mantık da pozitif bilim olurdu, bunu da mı göremiyorsun?

Aşğıdaki iletine de bir iki şey yazayım. Kırmızılar benim.

Şu Einstein'in sözünü asıl kaynağından buldum sonunda.

"As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Quoted in J R Newman, The World of Mathematics (New York 1956)."

Göreliliği matematiğe uygulayamamak belli ki çok rahatsız ediyor bu adamı.

Evet benim alıntıladığım cümle buydu. Görelilik matematiğe uygulanmamıştır ama matematik göreliğe uygulanmıştır. Sen de bunu demek istiyorsun sanırım.

Burada Einstein'ın vurgulamak istediği gerçekliğin göreli karakteri. Matematik ve gerçeklik ile ilgilenen doğa bilimleri, yani pozitif bilimler arasındaki farkı dile getiriyor burada. Her iki alanın ürettiği bilginin veya daha doğru bir ifadeyle ilkelerinin farklılığına ve hatta birbirleriyle çelişmesine göndermede bulunuyor. Yani onları karşı karşıya koyuyor.

Ayrıca, matematikle ilgili olarak söylediği daha birçok sözüne de rastladım aynı kaynakta. Çok mal haramsız, fazla laf yalansız olmazımış. Şimdi asacağım yazılarından Einstein amcamızın matematik takıntısını ve birbiriyle çelişen ifadelerini gözlerinizle göreceksiniz:

Einstein matematiğe inanmıyorum diyor bak.

"I don't believe in mathematics.

Quoted in Carl Seelig. Albert Einstein."

Senin için ne kadar sevindirici değil mi...

:) İlahi sen! Ben matematiğe inanırım. Güzel bir şovdur.

Devam edelim, bak daha neler var:

"Since the mathematicians have invaded the theory of relativity, I do not understand it myself anymore."

Quoted in P A Schilpp, Albert Einstein, Philosopher-Scientist (Evanston 1949).

Çeviriyorum bunu çünkü bu söz çok manidar!

"Matematikçiler görelilik teorisine saldırıp onu ihlal ettiğinden beri artık onu kendi kendime anlayamıyorum"

Yani konuyla ilgisiz bir alıntı bu. burada ironi ve espiri yapıyor sadece.

Hatalı çeviri. Doğrusu şu: "Matematikçiler görelilik teorisine el attığından beri (yani onu matematiğin diline çevirdiklerinden beri) ben bile göreliliği anlayamıyorum artık."

Matematik kesinlik Einstein'ı açıkça rahatsız ediyor. Anlamlandıramıyor matematik bilgiyi amcamız. Ve şimsi sıkı dur ve şu çelişkileri izle:

"But there is another reason for the high repute of mathematics: it is mathematics that offers the exact natural sciences a certain measure of security which, withut mathematics, they could not attain.

Quoted in E T Bell Men of Mathematics"

Evet, aynı amca doğa bilimlerinin kat'i niteliğini matematiğe borçlu olduğunu ve matematik olmaksızın bunun imkanız olacağını da açıkça belirtiyor.

Bak burada çok önemli bir şey söylüyor Einstein. Kabaca "Matematik pozitif bilimlere onların elde edemeyecekleri bir kesinlik vadediyor" diyor. Yani matematik ve pozitif bilimler arasına bir çizgi çekiyor.

Hele bir de şuna bak. Bağla emniyet kemerini önce:

"One reason why mathematics enjoys special esteem, above all other sciences, is that its laws are absolutely certain and indisputable, while those of other sciences are to some extent debatable and in constant danger of being overthrown by newly discovered facts.

Sidelights on Relativity

Evet, hemşehrim, söyle bakayım şimdi kuşkun kaldı mı?

Valla sana sormak lazım: Sen ingilizce bildiğinden emin misin? Bu yukarıdaki pasajı ben sana çevireyim de gör.

"Matematiğin diğer bilimlerin fevkinde özel bir saygınlığın keyfini sürmesinin bir nedeni, matematik kanunların mutlak bir biçimde kesin olmalarıdır. Diğer bilimsel kanunlar ise belli bir ölçüye kadar şüphelidir/tartışmalıdır. Ve yeni keşfedilen olgular/bilgiler tarafından çöplüğe gönderilme tehlikesiyle daima karşı karşıyadırlar."

Gördüğün gibi burada da matematik ve doğa bilimleri karşı karşıya konmuş. Farkları açık bir biçimde vurgulanmış.

Ama dur daha bitmedi. Bir tanrıtanımaz olan Einstein tanrı hakkında da çok ilginç sözler etmiş:

"Before God we are all equally wise - equally foolish.

Şurada da açıkça sınırlandırılamaz ve üstün bir ruhsal güce iman ettiğini söylemiş:

My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slightest details we are able to perceive with our frail and feeble minds.

Liste uzara gider ama bu kadarı yeterlidir. Söyle bana şimdi hangi Einstein'ı dikkate alacağız?

Şimdi çıkıp bana Eistein inançlı biridir de de göreyim seni.

Konu ile ne alakası var şimdi bunun:))

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu da benim sana son iletimdir. Bana yanıt yazarsın yazmazsın zerre kadar umrumda da değil.

12 yıllık yeminli çevirmenim ben. İnan ya da inanma, en karmaşık işlerinden altından hep ben kalkmışımdır. Invade'in istila etmek, girmek, tecavüz etmek, ihlal etmek anlamları vardır. Einstein'in diğer sözlerinde de - ör: ben matematiğe inanmıyorum vb - görelilikle matematiği karşı karşıya koyduğu çok açık. Medyatik bir isim olduktan sonra her konuda birşeyler söylemesi icap eden Eisntein açıkça çelişkili ve spekülatif birçok laf etmiştir. Din hakkında, onun bir inanır olduğunu ima eden sözleri olduğu gibi tanrıtanımaz olduğunu net biçimde ifade ettiği sözleri de vardır vs vs.

Matematik, tanımına göre pozitif bilim olmayabilir. Ama müspet bir bilim olduğunu yadsıyan sen şimdi neden ağız değiştirdin öyleyse? Yukarıdaki iletilerinde müspet bilim değildir diyen sen şimdi ise ispata dayalıdır ve kesin sonuçlar verir diyorsun. Aynı şeyleri tekrar etmekten başka yol bırakmıyorsun bana. Einstein'ın da haklı olarak belirttiği gibi matematik kesin ve çürütülemez niteliği haiz olmakla pozitif bilimlerin temelidir de. Matematiksiz hangi doğa biliminde iş görülebilir? Yukarıda da yazmıştım; salt matematiksel gereklerden dolayı gerçekliğini temellendirdiğimiz fizik kuramlar vardır. Matematiğin tarihsel gelişiminde fizikle birlikte ilerlemiş olması da bu açıdan manidar değil midir?

Euclid uzayı dışında tanımlayacağın o üçgen artık üçgenden başka bir şeydir. Evrenin neresine gidersen git bir düzlem içinde çizeceğin üçgenin iç açıları toplamı asla değişmez. Bunları tartıştığıma inanamıyorum.

Yazık ömrüme...

Hadi esen kal,

Sitelerde Paylaş

Astur ciğerim. Felsefe niye bilim olmuyor lem?

Ben felsefeyi formel bilimlerin içine sokalım derim. Çok büyük bir hareket bu yaptığım he!

Gel beni kırma ciğerim.

Science kelimesi bilmekten geliyor. Felsefe de bilme sevgisi.

Biri aşık biri maşuk. Gel sen sevenleri ayırma, zalimlerden olma Astur. :)

Olmaz ciğerim. Bilim felsefesi diye bir şey var, hatta felsefenin felsefesi olan meta-felsefe diye bir hede var. Bilimin bilimi olur mu? :D Hem bilimin geleceğe dair tahmin yapma, fenomenleri açıklama gibi belli başlı amaçları, uygulanabilmesi gibi özellikleri var. Bence felsefeye bilim demek biraz zorlama olur.

Felsefe bilme sevgisi değil, bilgeliğe aşktır bu arada. Sophia bilgelik demek, wisdom demek. (Ben de accık ukalalık yapayım) :)

Formel bilimlere sokulabilir mi onu bilmiyorum ama bak, mantık halihazırda formel bilimlere dahil. Dilbilim ve istatistik de dahil, ki bunların felsefe ile farklı özellikleri de var. Neyse, hatrın için dahil ederim, sana bir şey olmazın. :D

Yahu Astur hadi bunlar bilmiyor. İki bin sene evvel bilim ve felsefe gibi bir ayrım yoğ idi. Bilimler mücmel ve muhtasar idi. Bu nedenle hem sosyal bilimler, hem felsefe, hem fen bilimleri alanında tek bir kişinin vukufiyeti (aristo gibi) mümkün idi. Ama sonradan bilgi arttıkça her alanın kendine ait sınırları genişledi, alanlar kendi içine kapandı. Şimdi şimdi de yeniden ilişkileniyorlar.

Sen ve ben bu cihana gelene dek bu böyle idi.

Şimdi sen ve ben varız; bütün bilgiyi yeniden bir araya toplayacağız.

Biz ukalayız çünkü de mi lem Astur!

Konuşsana yavrucuğum. evet öyle, desene!

Evet öyle. Ukalayız ciğerim! :D

Eskiden, vakt-i zamanında bilinecek o kadar çok şey olmadığından tek bir kişi tüm bu konulara vakıf olabiliyordu, ama Aristo pek akıllı bir amca olsa da günümüzde gelinen noktada tüm bu alanlara hakim olması pek mümkün değil gibime geliyor. En iyisi sen kendine birkaç alan beğen, ben de beğenirim, sonra onları ilişkilendiririz. Birkaç kişi daha yardım etse iş tamam.

Sitelerde Paylaş

Bu da benim sana son iletimdir. Bana yanıt yazarsın yazmazsın zerre kadar umrumda da değil.

12 yıllık yeminli çevirmenim ben. İnan ya da inanma, en karmaşık işlerinden altından hep ben kalkmışımdır. Invade'in istila etmek, girmek, tecavüz etmek, ihlal etmek anlamları vardır. Einstein'in diğer sözlerinde de - ör: ben matematiğe inanmıyorum vb - görelilikle matematiği karşı karşıya koyduğu çok açık. Medyatik bir isim olduktan sonra her konuda birşeyler söylemesi icap eden Eisntein açıkça çelişkili ve spekülatif birçok laf etmiştir. Din hakkında, onun bir inanır olduğunu ima eden sözleri olduğu gibi tanrıtanımaz olduğunu net biçimde ifade ettiği sözleri de vardır vs vs.

Matematik, tanımına göre pozitif bilim olmayabilir. Ama müspet bir bilim olduğunu yadsıyan sen şimdi neden ağız değiştirdin öyleyse? Yukarıdaki iletilerinde müspet bilim değildir diyen sen şimdi ise ispata dayalıdır ve kesin sonuçlar verir diyorsun. Aynı şeyleri tekrar etmekten başka yol bırakmıyorsun bana. Einstein'ın da haklı olarak belirttiği gibi matematik kesin ve çürütülemez niteliği haiz olmakla pozitif bilimlerin temelidir de. Matematiksiz hangi doğa biliminde iş görülebilir? Yukarıda da yazmıştım; salt matematiksel gereklerden dolayı gerçekliğini temellendirdiğimiz fizik kuramlar vardır. Matematiğin tarihsel gelişiminde fizikle birlikte ilerlemiş olması da bu açıdan manidar değil midir?

Euclid uzayı dışında tanımlayacağın o üçgen artık üçgenden başka bir şeydir. Evrenin neresine gidersen git bir düzlem içinde çizeceğin üçgenin iç açıları toplamı asla değişmez. Bunları tartıştığıma inanamıyorum.

Yazık ömrüme...

Hadi esen kal,

Heh şöyle gel.

Sanıyorum kendini yanlış ifade ediyorsun. Ya da anlaşamıyoruz.

Matematik elbette pozitif bilimlere temel teşkil eden bir bilimdir. Bunda mutabıkız.

Sitelerde Paylaş

O zaman da sen de şöyle gel:

"

Zola,

sana verdiğim linki iyi oku. 2 asırlık "müspet ve müspet olmayan" ilimler ayrımıyla iş görmeye kalkarsan böyle olur. Medreseler dönemindeki maarife bir tepkidir bu ayrım.

Matematik de müspet ilim değildir; ancak hipotezlerin babaları vardır orada.

İki sayfa sonra ise bundan çark edip matematik ispata dayalıdır ve kesin sonuçlar verir diyorsun. Yalan mı henşehrim...

Sanırım bu konuda artık senin de kuşkun kalmadı ve matematiğin müspet bir bilim olduğunu öğrendin! Değil mi... Güzel, sevindirici bir gelişme. Ne diyelim devamını dilerim...

Sonra devam ediyor ve felsefeye bilim diyorsun:

Şu bilim kelimesinin anlam kayması konusunda söylediklerin felaket.

Ama yazının sonunda başlığın çığrından çıktığına yönelik vurgun, "meseleyi daha fazla uzatmak istemiyorum, üzerime gelme biraz sıkıştım" feryadı gibi geldi. Ben de pek ilişmeyeyim sana.

ama human sciences, daha güncel tabirle humanities alanlarında, fen ilim adamları ve bilim felsefecileri arasında böyle test edilebilirlik ilkeleri falan belirleyici kriterler olmaktan çıkmış durumda.

Astur ciğerim. Felsefe niye bilim olmuyor lem?

Felsefe bir bilim değildir, bak bundan emin olabilirsin. Ben tartışmayı burada kesiyorum artık, işim gücüm var inan. İlerde bunu anladığında bana müteşekkür olacaksın.

Haydi hoşçakal,

Not: Bu arada invade teriminin geçtiği cümlenin çevirisini sanırım netten olduğu gibi almışsın ama o çeviri doğru değil; çünkü invade öyle bildiğin gibi el atmak değil. Bu rada benim çevirim de biraz aceleye geldi. Invade demek, istila etmek, yani denetimini ele geçirmek demek. Göreliliği sarıp onu kendi ilkeleri doğrultusunda yeniden şekillendirmesi söz konusu. Yine de fena bir çeviri yapmamışsın. Umut vaat ediyor, ciddiyim. Sakat bir kelime bu invade orada. Yani kuramı değiştiriyor anlıyormusun ve Einstein artık kendi teorimi ben bile anlayamıyorum diyor...

Sitelerde Paylaş

Olmaz ciğerim. Bilim felsefesi diye bir şey var, hatta felsefenin felsefesi olan meta-felsefe diye bir hede var. Bilimin bilimi olur mu? :D Hem bilimin geleceğe dair tahmin yapma, fenomenleri açıklama gibi belli başlı amaçları, uygulanabilmesi gibi özellikleri var. Bence felsefeye bilim demek biraz zorlama olur.

Felsefe bilme sevgisi değil, bilgeliğe aşktır bu arada. Sophia bilgelik demek, wisdom demek. (Ben de accık ukalalık yapayım) :)

Formel bilimlere sokulabilir mi onu bilmiyorum ama bak, mantık halihazırda formel bilimlere dahil. Dilbilim ve istatistik de dahil, ki bunların felsefe ile farklı özellikleri de var. Neyse, hatrın için dahil ederim, sana bir şey olmazın. :D

Evet öyle. Ukalayız ciğerim! :D

Eskiden, vakt-i zamanında bilinecek o kadar çok şey olmadığından tek bir kişi tüm bu konulara vakıf olabiliyordu, ama Aristo pek akıllı bir amca olsa da günümüzde gelinen noktada tüm bu alanlara hakim olması pek mümkün değil gibime geliyor. En iyisi sen kendine birkaç alan beğen, ben de beğenirim, sonra onları ilişkilendiririz. Birkaç kişi daha yardım etse iş tamam.

Ukela şey seni!

Demek felsefe bilgeliğe aşktır he! Sen de bize bilendin he Astur! :)) vay be yiğidim. Bilen ulan. Beni sen vur ciğerim.

Ben de hikmet sevgisidir diyeyim felsefe.

Ama sen gel bana güven.

Felsefe akademik bir disiplindir. ve bilimdir. Bilim olmasa/sayılmasa akademiye sokmazlar.

Hem bilimlerin bilimi olmasında ne mahsur varmış!

Bak meta felsefeden bahsetmişsin. felsefenin felsefesi oluyor da bilimin bilimi niye olmasın.

Felsefe başta bilimi de kapsayan genel bir kategoriydi. Zamanla muhtariyet haline geldi.

Elbette formel bilim olarak kabul görmez. Ben görürüm o ayrı. Kavramları arı duru semboller olarak görebilirsek...Ama genel kabülde Humanities disiplinidir Felsefe.

Gelelim Aristo meselesine. Bence kendimize bir kaç alan seçip onlarda coşup sonra onları ilişkilendireceğimize, önce alanları birleştirelim, HEŞET'e varalım, sonra da "birleşik alanlar teorisini" :) bulup ululaşalım. Daha iyi olur.

Sitelerde Paylaş

evrende nerede olduğunun idrakinde olan biz insanlar için her şey big bangla başlamamıştır

anamızın rahminden doğduğumuz anla başlamıştır.ayrıca matematik yüz yıllar öncesinden dünyanın önde gelen filozoflarının en temel aracı olmuştur.örneğin kök 2 pi çember asal sayılar felsefenin ve inanlığın

en temel araştırmalarıdır.zamanın en ünlü filozofu kök iki yüzünden adamlarını öldürtmüş.

ayrıca ikinci dereceden denklemlerin geomeetrik dolaysıyla felsefi çözümleri yüz yıllar öncesinden yapılmış.

sırtlarına basarak tartıştığımız geçmişimizi layıkıyla anmalıyız.

kelime cambazlıkları ve oportonizimle değil.

tarihinde manyet0 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ukela şey seni!

Demek felsefe bilgeliğe aşktır he! Sen de bize bilendin he Astur! :)) vay be yiğidim. Bilen ulan. Beni sen vur ciğerim.

Ben de hikmet sevgisidir diyeyim felsefe.

Peki, vurayım ciğerim, ama beni kim vursun?! :)

Ama sen gel bana güven.

Felsefe akademik bir disiplindir. ve bilimdir. Bilim olmasa/sayılmasa akademiye sokmazlar.

Hem bilimlerin bilimi olmasında ne mahsur varmış!

Bak meta felsefeden bahsetmişsin. felsefenin felsefesi oluyor da bilimin bilimi niye olmasın.

Felsefe başta bilimi de kapsayan genel bir kategoriydi. Zamanla muhtariyet haline geldi.

Elbette formel bilim olarak kabul görmez. Ben görürüm o ayrı. Kavramları arı duru semboller olarak görebilirsek...Ama genel kabülde Humanities disiplinidir Felsefe.

Bizim akademide felsefe, edebiyat vs. ile birlikte Humanities'e dahil. Edebiyat da akademide diye ona da bilim diyecek halimiz yok ya? Gazetecilik, fine arts vs. bunların da akademide yeri var hem. Bence olan olmuş ciğerim, muhtariyet işi ziyadesi ile yerleşmiş. Gel başka uğraş bulalım.

Bilimin bilimi nasıl olacak onu da tasavvur etmekte zorlanıyorum. Meta felsefe 'felsefe nedir?' sorusunun yanıtını arıyor olabilir, bilimin bilimi ne arayacak? Bilim nedir sorusunu cevaplamaya uğraşan zaten bilim felsefesi değil mi? Bence felsefeyi daha fazla kırpmaları için mazeret vermeyelim bilgeliğe aşık olmayanlara.

Gelelim Aristo meselesine. Bence kendimize bir kaç alan seçip onlarda coşup sonra onları ilişkilendireceğimize, önce alanları birleştirelim, HEŞET'e varalım, sonra da "birleşik alanlar teorisini" :) bulup ululaşalım. Daha iyi olur.

Bence her şeyin teorisini görmeye bizlerin ömrü vefa etmez. Kendimizi Walt Disney amca gibi dondurtsak mı ne yapsak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...