Jump to content

taş devri

Recommended Posts

tanrıya inanlara sormak istiyorum okulda tarih derslerinde gördüğümüz taş devri dönemlerine inanıyor munuz sizce böle bi devirler yaşanmışmıdır veya bilim adamları yalan mı sölüyor tüm islamcı yazarlar bu devirlerin yaşanmadğını sölüyor sizin fikriniz nedir bu konuda

Bu soruyu biraz daha somutlastırırsak daha guzel bir paylaşım yapabiliriz: soyleki insanlar daha dogrusu bilim dunyası gecmişte yasanan surecı evrelere bolebilir,tas devri yontma tas devri,cilalı tas devri vs. bu bir adlandırmadır ...

siz ,bu devirde ne oldugunu dusundugunuzu,yada neyin yasanıp yasanmamıs olabilecegini net bişekilde ifade edersenız o konuya yapacagım(ız) yorumlar daha saglıklı olur ..

yani "insanlar magarada yasadı mı ? " yada merak ettiğiniz yada sordugunuz ne ise bu sekilde net sorarsanız daha anlasılır bir paylasım olur bence.yoksa belli aralıklara belli isimler vermek elbette olabilir neden olmasın ...

O nedenle buyrun ?!

selamlar ,

heval

Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu soruyu biraz daha somutlastırırsak daha guzel bir paylaşım yapabiliriz: soyleki insanlar daha dogrusu bilim dunyası gecmişte yasanan surecı evrelere bolebilir,tas devri yontma tas devri,cilalı tas devri vs. bu bir adlandırmadır ...

bak sen şu işe...

niye böyle adlandırmışlar acaba???

Sitelerde Paylaş

Arkeoloji, insanlık tarihini taş devri, yontma taş devri, cilalı taş devri gibi dilimlere ayırıyorsa ve mağara duvarlarından, bulunan bulgulardan o günün insanlarının az çok nasıl yaşadıklarına dair çıkarımlarımız olabiliyorsa;

Bu o zamanda insanların bir inançlarının olmadığının göstergesi değildir.

Bu o zamanda insanların ilkel-cahil olduğunun göstergesi değildir.

Bu o zamanda insanların zekalarının geri olduğunun göstergesi değildir.

Bu sadece o insanların kendi zamanlarında ve kendi imkanlarıyla yaşadıklarının göstergesi olabilir.

Bu yüzden bundan kimse prim çıkarmaya kalkışmasın. O zamanları reddeden insanlarda kendini kandırır, tarihi değil.

Benim atalarım olan insanların mağarada yaşaması, ateşin karşısında melül melül oturması beni zerre kadar rahatsız etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu yüzden bundan kimse prim çıkarmaya kalkışmasın. O zamanları reddeden insanlarda kendini kandırır, tarihi değil.

Benim atalarım olan insanların mağarada yaşaması, ateşin karşısında melül melül oturması beni zerre kadar rahatsız etmiyor.

olayın civcivli kısmını anlamadığın için böyle söylersin tabi...

mesele şu: eğer insan ilk yaratıldığı gibiyse, o zaman yaratıldığı ilk anda allah ona herşeyi öğretti, bütün eşyaların alet edevatın isimleri.. civciv de burada işte: madem böyle böyle, taş devrinde insanlar niye kaba taşlarla yontma taşlarla idare ediyordu? niye kaba bir taşın kullanımıyla cilalı taşın kullanımı ve ardından baltanın ortaya çıkışı arasında yüzbinlerce yıl var (milyon belki de)?

bilim bunu insanın zekasının evrimiyle açıklıyor..

ama bu açıklama bazılarının işine gelmiyor, o yüzden h.y. gibi birileri taş devri yoktur diyor.. şimdi anladın mı civcivi??

gerçi sen light müslüman olduğun için bu konuda da gayet başarılı sayıklarsın..

Sitelerde Paylaş

Sen Ademe isimleri öğrettiden,

Bak Adem bu balta,

Bak Adem bu kazma,

anlarsan olacağı budur. :)

Ademe isimleri öğretti derken, bilme başladı. Bilinç ve şuurlu insanda bilme/bilim başladı. Kuran bizzat bize bunu der. Ve tarihsel paralellik kuranı doğrular, üzgünüm ama böyle yani.

Eğer senin dediğin gibi olsa idi, baltayı kim yaptı, kazmayı kim yaptı sorusu ortaya çıkar ve bunun cevabı kuranda olurdu değil mi :)

Ben light müslüman filan değilim, orijinciyim.

Hy ise evangelistlere hizmet eden biri, bütün yaratılışçılar gibi yani...

Sitelerde Paylaş

Sen Ademe isimleri öğrettiden,

Bak Adem bu balta,

Bak Adem bu kazma,

anlarsan olacağı budur. :)

Ademe isimleri öğretti derken, bilme başladı. Bilinç ve şuurlu insanda bilme/bilim başladı. Kuran bizzat bize bunu der. Ve tarihsel paralellik kuranı doğrular, üzgünüm ama böyle yani.

Eğer senin dediğin gibi olsa idi, baltayı kim yaptı, kazmayı kim yaptı sorusu ortaya çıkar ve bunun cevabı kuranda olurdu değil mi :)

Ben light müslüman filan değilim, orijinciyim.

Hy ise evangelistlere hizmet eden biri, bütün yaratılışçılar gibi yani...

eşyanın isimlerini öğretti.. hangi eşyalar, ya da daha genel sorayım: allahınız ademe ne öğretti?

aslında diğerlerinin yani ehli sünnetten olanların cevap vermesi lazım.. çünkü sen kaypak bir müslümansın.. kabına göre şekil alıyosun.. sende kıvırmanın hududu yoktur...

Sitelerde Paylaş

Ademe isimleri öğretti derken, bilme başladı. Bilinç ve şuurlu insanda bilme/bilim başladı.

Derken bir sabah erken,

Masal böyle başladı

Delikanlı genç kıza

İskele'de rastladı

...

...

Delikanlı geç kıza: "ne kadar güzelsiniz!"

Genç kız gülümseyerek: Fakat siz de kimsiniz?

Ben bir erkek meleğim,

Bırak yanına geleyim,

Ellerimi sürmeden,

Gözlerimle seveyim.

...

...

Bir varmıış, bir yokmuş. Derken bir zamanlar..

Delikanlı genç kıza, İskelede rastladı. Peki ya ona ne dedi? "Ne kadar güzelsiniz." derken, ne demek istedi acaba? "Ne kadar güzelsiniz." demek istememiştir herhalde değil mi? Mutlaka bir demek istediği vardır. Öyle düpedüz iş olur mu hiç? Hem de iskele'de?

O, "ne kadar güzelsiniz." derken, şunu demek istedi: "Kız seni buralarda bi daa mini etekle görürsem alimallah bacaklarını kırarım". Zaten esas anlamda bunu söylediği kızın verdiği cevaptan da belli. Baksanıza ne demiş kız; "Fakat siz de kimsiniz?"

Yani, "Fakat siz de kimsiniz?" derken, "Eşşoğlusu, sen de kim oluyorsun da benim eteğime karışıyorsun? Dürzü. Benim babam Ergenekon savcısı. Sülalani kurutur lan senin." demek istediğini gözden kaçırmak mümkün mü?

Şu Arap'ın putu. "Namaz kılın" derken, ne demek istedi acaba? Namaz olamaz, mutlaka başka bir şey demek istemiştir. Öyle düpedüz iş olur mu? "Domuz yemeyin, içki içmeyin, oruç tutun" filan diyor. Kim bilir ne demek istiyor?

"İsimleri öğretti" derken, "bilmeyi başlattı" diyemediğine göre, namaz derken de namazdan bahsetmiyordur herhalde değil mi. Hatta Muhammed derken, bence Ebu Leheb'in peygamber seçildiğini söylüyordu. Çünkü Çünkü kast ettiği kişi Muhammed olsaydı, Muhammed demezdi.

Ya peki müslümanlara "cennet", derken, cehennem demek istiyorsa? Olamaz mı? Cennet olamayacağına göre, herhalde cehennem demek istemiştir. Ayetlerde cennet kelimesini kullanmış zira.

Saygılar, sevgiler.

tarihinde Notamatik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eşyanın isimlerini öğretti.. hangi eşyalar, ya da daha genel sorayım: allahınız ademe ne öğretti?

aslında diğerlerinin yani ehli sünnetten olanların cevap vermesi lazım.. çünkü sen kaypak bir müslümansın.. kabına göre şekil alıyosun.. sende kıvırmanın hududu yoktur...

Tabi ben sizin gibi hurafe dinine biat etmediğim için beni kapyak olarak addedebilirsin. Ama ben sana burdaki art niyetini göstereyim.

Hani size göre adem ile havva ilk insan ya. Hani onların daha giyecek elbiseleri bile yok incir yaprağını urba yaptılar ya kendilerine.

Peki o zaman hangi eşya vardı da hangi eşyanın adı öğretildi Ademe, söyle bakalım.

Kuran kendini doğrular ve beni.

Kuran her çağa hitap eden bir kitaptır, alemlere rahmettir ne demek? Sen bu ibareden ne anlıyorsunki bu ibare üzerinden yorum yapmaya kalkıyorsun. İşte o yüzden bu kitabı senin gibi öküzleme okuyunca bunlar çıkar işte.

bak adem bu da kazma kafalı muslo.

Ayıp ayıp senin bu yaptığın.

İlle sıkışınca hakarete başvurun öyle mi? Pek inandırıcı oluyorsunuz böyle.

Madem bir yobazlığa inanıyorsun, o zaman söyle bakalım Ademe neyi öğretti?

İlk insanın egosunu sizin gibi anlamış olsa idik, evrimi böyle kabul etmiş olsa idik bugün dünyada insan nesli diye bişey kalmamıştı.

Çünkü siz sizin gibi olmayanlara tahammül dahi edemediğiniz için asla yaşam hakkı tanımazdınız.

Ve senin gibi kibiri gövdesinden yüce insanlar her zaman vardı. İlk olduğnuzu sakın sanmayın....

Bana terbiyesizlik yaptığınız sürece size terbiyesizlik yapacağım, alenen ilanımdır...

Sitelerde Paylaş
Hani size göre adem ile havva ilk insan ya. Hani onların daha giyecek elbiseleri bile yok incir yaprağını urba yaptılar ya kendilerine.

Peki o zaman hangi eşya vardı da hangi eşyanın adı öğretildi Ademe, söyle bakalım.

O olsa olsa senin dininin çelişkisi olur berguzar. Kendi çelişkilerinizi bizim çelişkimizmiş gibi göstermeye utanmıyor musunuz?

Hem eşyanın adını bilmek farklı o eşyalara sahip olmak farklıdır.

Eşya'nın adını bilmek demek maddeyi istediği gibi kullanabileceği bilgiye sahip olarak varolmak demek.

Bu bilgiyi zamanla eyleme dönüştürdü adem denebilir pekala

Sitelerde Paylaş

O olsa olsa senin dininin çelişkisi olur berguzar. Kendi çelişkilerinizi bizim çelişkimizmiş gibi göstermeye utanmıyor musunuz?

Hem eşyanın adını bilmek farklı o eşyalara sahip olmak farklıdır.

Eşya'nın adını bilmek demek maddeyi istediği gibi kullanabileceği bilgiye sahip olarak varolmak demek.

Bu bilgiyi zamanla eyleme dönüştürdü adem denebilir pekala

Kenzocuğum,

Benim dinimin bir çelişkisi yok. Benim dinim bizzat bir çeşit evrimi/tekamülü destekler nitelikte bir varoluş sunuyor bize.

Ve bende aynını söylüyorum. Eşyanın ismini öğretti, bilme/bilim başladı.

Ve Ademe bu bilgiyi eyleme dönüştürecek kavrama yetisi verildi, o zaman özgür irade devreye girdi işte. Ama konunun dışına o kadar çıkılıyorki, konu başlığı gerektiği gibi tartışılamıyor. Çünkü amaç bağcı dövmek, kimse burda üzümden hazzetmiyor yani :D

Sen bunu burda aklı kıtlara istinaden maddeyi istediği gibi kullanabileceği bilgiye sahip olmak yönünde açılım katarak açıklamışsın, sağol. Ben anlarlar diye düşünüyordum :)

Klasik islam inancı barındırmayanları islamdan soyutlayarak buralarda sağlıklı tartışmalar çıkmaz.

Ben bir müslümanım ama cübbeli gibi hurafelere iman etmiyorum.

En azından benimle yazışırken bunlar gözönünde bulundurulursa sevinirim. Bin kere söylememe gerek kalmasın artık.

Ben hiç anibal ile yazışırken biyoloji hakkında ahkam kestimmi ona. Onun bir biyolog olduğunu bile bile. Bunun gibi yani, yapılmasın artık olar mı?

Selam...

Sitelerde Paylaş

Ne yani ben biyoloji hakkında konuşmam sizde islam hakkında konuşmayın mı diyorsun?

Sen islamı ne sanıyorsun ki?

Herşey ortada berguzar, bin takla atsanızda, kıvırmaktan belinizi kırsanızda herşey ortada.

Kur'an ortada, tarih ortada.

Sizler sözde Allah'a akıl vermeye çalışan, kendi kafanızdaki doğruları Allah'a dayatmaya çalışan gafillersiniz.

Dininde çelişki yokmuş.

peeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeh

Allah'ın sıfatları bile kendi içinde tutarlı değildir yahu

Ama sizde bunu görecek kafa yok ki.

Görsenizda zaten mantıgında ırzına geçer "o senin mantıgın", "o insan mantıgı" der atlarsınız üstünden.

Sizlere çok gülüyorum. Sana, noir'e, kireç'e,herakles'e, vs.

Sözde gerçeği farketmiş aydın müslümanlarsınız. :lol:

Hadi ordannnnnn, hadi ordannnnnnn

Siz ateistlerle boş boş konuşacağınıza gidin islam forumlarsında onları aydınlatın(!) bence daha faydalı bir iş yapmış olursunuz. Ama oralarda kim takar ki sizi?

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
o zaman söyle bakalım Ademe neyi öğretti?

ortalıkta adem yok allah yok.öğretme de yok.insan yüksek maymunlardan evrimleşti. herşeyi kendi üretti , icat etti.PBS' de yeni bir belgesel yayınlanıyor. biraz bak da feyiz al:

http://torrent.zoink.it/PBS.Becoming.Human.1of3.First.Steps.XviD.AC3.%5BMVGroup.org%5D.torrent

http://torrent.zoink.it/PBS.Becoming.Human.2of3.Birth.of.Humanity.XviD.AC3.%5BMVGroup.org%5D.torrent

Sitelerde Paylaş

Ne yani ben biyoloji hakkında konuşmam sizde islam hakkında konuşmayın mı diyorsun?

Sen islamı ne sanıyorsun ki?

Herşey ortada berguzar, bin takla atsanızda, kıvırmaktan belinizi kırsanızda herşey ortada.

Kur'an ortada, tarih ortada.

Sizler sözde Allah'a akıl vermeye çalışan, kendi kafanızdaki doğruları Allah'a dayatmaya çalışan gafillersiniz.

Dininde çelişki yokmuş.

peeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeh

Allah'ın sıfatları bile kendi içinde tutarlı değildir yahu

Ama sizde bunu görecek kafa yok ki.

Görsenizda zaten mantıgında ırzına geçer "o senin mantıgın", "o insan mantıgı" der atlarsınız üstünden.

Sizlere çok gülüyorum. Sana, noir'e, kireç'e,herakles'e, vs.

Sözde gerçeği farketmiş aydın müslümanlarsınız. :lol:

Hadi ordannnnnn, hadi ordannnnnnn

Siz ateistlerle boş boş konuşacağınıza gidin islam forumlarsında onları aydınlatın(!) bence daha faydalı bir iş yapmış olursunuz. Ama oralarda kim takar ki sizi?

anibal ile onu demek istemiyorum, şunu demek istiyorum.

anibal bunu biliyor ve savunuyor. Çünkü bildiğine inanıyor ve güveniyor.

Sen ise bir Tanrıya inanmazsın, bir dini kabul etmezsin ama benim dinimede benim Tanrımada uydurma dersin. Senin inandırıcılığının olması için önce savunduğun şeye inanman/güvenmen şarttır diyorum. Anladın mı? Yoksa böyle ancak atıp tutarsın, başka bişey edemezsin. Bu yüzden bu dinle ve Tanrı ile ilgili en doğru ahkamı ben kesebilirim, sen değil!!!

İşte cübbelinin savunduğu şey, ne güzel onun üstünden hakaret ediyorsunuz dimi. Ama onlar onların hurafeleri, din değil. Sen onlara at bu tripleri, bana ve bize değil, temom mu :)

Ben o tarz islami forumlara gitmem, çünkü onlar okumak sevmiyor. Ama sizin bazılarınız okumak seviyor, öğrenmek seviyor. Onun için burdayım. Kapiş :D

Sitelerde Paylaş
Sen ise bir Tanrıya inanmazsın, bir dini kabul etmezsin ama benim dinimede benim Tanrımada uydurma dersin. Senin inandırıcılığının olması için önce savunduğun şeye inanman/güvenmen şarttır diyorum. Anladın mı? Yoksa böyle ancak atıp tutarsın, başka bişey edemezsin. Bu yüzden bu dinle ve Tanrı ile ilgili en doğru ahkamı ben kesebilirim, sen değil!!!

Benim şimdi senin kafandaki Allah'a uydurma diyebilmem için neye inanmam gerekiyor berguzar?

Bir sonuca varabilmek için birşeylere inanmak gerekmiyor berguzar.

Sizler kafayı inanmayla bozmuşsunuz berguzar.

Allah'a inanmasanız tuvalete gidip çişinizi yapamazsınız nerdeyse berguzar.

Senin tanrı uydurmadır berguzar.

Ortada inandıgın dinin metinleri var. Kafasının içinde beyni olan, okuduğunu anlayan herkes orda neler yazdıgını, Allah'nın kısmen ne oldugunu bariz anlar. Senin Allah'ın son derece insani niteliklere sahip bir garabet. İnsani özellikler derken illaki biçimsel demiyorum.

Bir halttan anladıgın yok, ne tarih bilirsin, ne felsefe bilirsin, ne mantık bilirsin, ne bilim bilirsin.

Seküler bir eğitimden geçmişsin ama bu yüzden klasik dinin bazı kavramları tanımları sana rahatsız edici geliyor sende onları kafanda yeniden biçimlendiriyorsun.

Olay bu kadar net.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...