Jump to content

taş devri

Recommended Posts

berguzar: "Ben bir müslümanım ama cübbeli gibi hurafelere iman etmiyorum."

Ben Allah'ın varlığına ve birliğine iman ediyorum.

Peygamberlerine de, meleklerine de, kitaplarına da, öldükten sonra dirilmeye de, kadere de iman ediyorum.

Sen nelere iman ediyorsun benden farklı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kenzo, kısa yazayım, yemeğe gidiyorum. Gelince açarım.

Senin benim Tanrıma uyduruk demen için bir Tanrıya inanmana gerek yok.

Ama elinde tutarlı bir Tanrı tanımın olması lazım.

Varsa yaz, devam edelim...

Tutarlı bir tanrı öyle kadirimutlak, alimimutlak olmaz en başta.

Neyse bunada tanrı demezsiniz siz.

Tanrı'nının yani özellikle islamın tanrısı Allah'ın sıfatları birbiri ile çelişiktir.

Bunu söyleyebilmek için tutarlı bir tanrı tanımlamam şart değil.

A=B

A=C

B farklı C

bu üçü aynı anda doğru olamaz mesela berguzar

Allahı'da getirsen Muhammedi de getirsen bu üçünü aynı anda doğru yapamazsın.

Yaparım diyorsan, Onlar yapar diyorsan ağzını açıpta tek kelime etme

Tutarlılık falan deme. Bunlar mantıksal terimler çünkü.

Senin kafanda tanrı inandıgın dine göre bile uyduruk berguzar.

Kur'andaki hükümleri zorlama yorumlarla aklına, vicdanına uydurmaya çalışıyorun

Çünkü kafanda bir dogma var o da "kur'an yanlış olamaz"

Böyle bir bakış ile elbette dansözlük yapacaksın berguzar. Elinden başkası gelmez.

Ama aklını başına topla, inanacaksan yine bir tanrıya inan, ahirete inan, falan filan

Ama insanların karşısına şu islam denen, kur'an denen garabet ile çıkma gözünü seveyim.

1400 sene önceki bir bedevinin sözlerini hayata referans yapma.

At çöpe bütün dinleri.

Humanizmi savun, illa öte dünya olsun diyorsan onuda savun, ne bilim ota, boka bak bilinç var de

Ama şu boktan dini bırak be yaw

Sitelerde Paylaş

Bergüzar

Ve bende aynını söylüyorum. Eşyanın ismini öğretti, bilme/bilim başladı.

Ve Ademe bu bilgiyi eyleme dönüştürecek kavrama yetisi verildi, o zaman özgür irade devreye girdi işte.

işte biz buna kıvırma diyoruz.. kuranı böyle kıvırdığın için de kaypak diyorum kusura bakma..

bilme bilim ne zaman başladı? bunun belli bir anı mı var?? madem evrimi kabul ediyorum diyorsun, bu söylediğin nedir böyle?

sana tavsiyem, sen bunları bizimle değil cübbeliyle tartış önce.. kendi dinini öğren önce..

senin durumun şuna benziyor:

"-abi duydun mu, bilim adamları Tanrı'nın olmadığını kanıtlamış.

- ee n'olmuş?

-hayırdır abi, hiç şaşırmadın.

- olum bunlar kuran'da yazıyor zaten.."

evet sende kıvırma esnekliği bu noktaya kadar varabilir...

çok başarılısın bu konuda...

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tipik inatçılarsınız.

Kargadan başkasına kuş, kendinden başkasına da bilmiyor diyen adamla tartışma mı yapılır.

Ayıp ayıp birde tartışma forumu ha burası.

Düpedüz burası egoların tatmin edildiği, hakaretin doruk yaptığı bir forum olmaktan öteye gidemiyor.

Sizin gibiler yüzünden birkaç değerli insanda arada kaynıyor dışardan bakanlar için. Ama ben onların ayırımını yapabiliyorum en azından.

Bana dansöz demekten başka çareniz yok, çünkü ne yaparsanız yapın sizin dogmalarınız ile benim söylediklerim örtüşmez...

Kenzo'dan tutarlı bir Tanrı tanımı istemişim, verememiş.

Faramire ise taş devrinin olup olmaması ne Tanrıya, ne inanca zarar verir demişim, canını sıkmış.

Sonra bergüzar dansöz dimi.

Bu kadarsınız işte...

Sitelerde Paylaş

Neyi güncelliyorsun cübbeli neyi

Sen kendini Tanrı ilan etmiş, kendin gibi olmayanları çoktan cehenneme tıkmışsın bile.

Pehhhh.

Benim inandığım dinde iftirada günah, Allah adına hüküm vermek hele en büyük günah, başkasına çirkin ithamlarda bulunmakta günah.

Ve sen bunların hepsini yapıyorsun ziyadesiyle.

Sen müslüman olsan ne olur, olmasan ne olur.

Sitelerde Paylaş

Neyi güncelliyorsun cübbeli neyi

Sen kendini Tanrı ilan etmiş, kendin gibi olmayanları çoktan cehenneme tıkmışsın bile.

Pehhhh.

Benim inandığım dinde iftirada günah, Allah adına hüküm vermek hele en büyük günah, başkasına çirkin ithamlarda bulunmakta günah.

Ve sen bunların hepsini yapıyorsun ziyadesiyle.

Sen müslüman olsan ne olur, olmasan ne olur.

Sen iyice bozmuşsun kendini. Allah dereceni arttırsın.

Sitelerde Paylaş

bırak bu ayakları. neanderthal hakkında ne düşünüyorsun? 

Al bakalım neanderthal dediğinizin günümüz insanından ne farkı varmış...

salak.!

sen o fotoğrafa bakarak mi yorum yapiyorsun, neandertal insanin paralelinde evrimleşmiş kuzen türdür (homo sapien neandertalensis) ve 50 bin yil önce homo sapien sapiens tarafindan ortadan kaldirilmiştir. neandertalin kemik t-rna lari ile insaninki karşilaştirilmiş bunlarin insan olmadiği gösterilmiştir, buna karşilik insansi özellikler gösteriyorlardi. vücut yapilari insaninkinden daha gelişkindi, daha iri yapiliydi beyin hacmi daha büyüktü, ama beynin iç organizasyonu daha geriydi, bu da homo sapien sapiens tarafindan kaldirilmalarina yol açti.

insana en yakin türlerden birini gösteriyorsun, sikiysa git bir de homo erectus'a ergaster'e habilis'e heidelbergens' e bak, ya da adam maymunlardan anamensis afarensis africanus ramidus vs. gibi türlere bak birazda.

bir de bazi akli evvel yaratilişçilar bu fosil hayvanlari insan irki olarak tanitmaktadir. yok böyle bir şey, fosil kemiklerden alinan t-rna ve bizzat sağlam kalan dna parçalarinin insaninkilerle karşilaştirmali analizi bunlarin ayri türler olduğunu gösteriyor. ayrica bazilarinin beyin hacmi insaninkinin 4 te birine kadar inebilmektedir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi Adem diye bir zat var, bunun kafası tek tanrıya inanacak kadar çalışıyor ama gel gör ki ateşi kontrol edebileceğinin, eliyle aletler yapabileceğinin neyden nasıl faydalanacağının falan farkında değil. Şaka mı bu?

Bilimi yok sayıp geleneksel anlayışı savunsanız bundan hiç olmazsa daha tutarlı olur. Orada Adem bizim gibi tam donanımlı bir insandır, bir sürü dili bilir, geometri ve cebirden çakar, tarım ve hayvancılık yapar vs vs.

Bunlar İsrailiyat demeyin yalnız, benzer saçmalıklar Kur'an'da da var ve aslında İslam zaten komple İsrailiyat.

Antropoliji, sosyoloji, biyoloji ve psikoloji başta olmak üzere tüm bilimlerin içine zıçmayı başarmışsınız, tebrikler...

Faramire ise taş devrinin olup olmaması ne Tanrıya, ne inanca zarar verir demişim, canını sıkmış.

Tanrı inancına zarar vermez ama mevcut semavi dinleri çöpe gönderir.

tarihinde VahsiMunky tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kenzo'dan tutarlı bir Tanrı tanımı istemişim, verememiş.

Tutarlı tanrıda ne ola ki?

Bunu ben değil sen tanımla.

İnanan sensin

Ben bir sürü tutarlı tanım yaparımda işin içinde cennet/cehennem, din, peygamber, özgür irade falan olmaz

Senin bunlara kafan basmıyor berguzar.

Mantık, tutarlı olmak bunları anlamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Şimdi Adem diye bir zat var, bunun kafası tek tanrıya inanacak kadar çalışıyor ama gel gör ki ateşi kontrol edebileceğinin, eliyle aletler yapabileceğinin neyden nasıl faydalanacağının falan farkında değil. Şaka mı bu?

SENİ DOĞAR DOĞMAZ BOŞ BİR ODAYA KAPATSALAR VE SADECE BESLESELER 20 YIL SONRA DA ÇIKARSALAR NE YAPABİLİRSİN?

Sitelerde Paylaş

SENİ DOĞAR DOĞMAZ BOŞ BİR ODAYA KAPATSALAR VE SADECE BESLESELER 20 YIL SONRA DA ÇIKARSALAR NE YAPABİLİRSİN?

İnsanın geldiği nokta salt kültürel birikimle ilgili değil ki. Ancak basit aletler yapabilen ilk insanlarla ya da insansılarla senin benim zihinsel kapasitem bir değil.

Ayrıca, o insanda görünmeyen, aşkın bir Tanrı'nın varlığını akıl edebilecek kapasite olabileceğini düşünmek akıl dışıdır.

Sitelerde Paylaş

Adam olmak lafından şunu anlıyorsak bakın aynını yapıyorum.

Kenzo, murted, bırakın bunları.

Siz Tanrıyı ne bilirsiniz, kuranı ne anlarsınız.

Sizin kafanız basmaz!!!

Oldu bakın bende yaptım :)

:)

Eheheh, ben sana kafasız demedim ki apla. Sadece inanmak istediğini makul göstermek için saçmaladıkça saçmalıyorsun. :)

Sitelerde Paylaş

"Ayrıca, o insanda görünmeyen, aşkın bir Tanrı'nın varlığını akıl edebilecek kapasite olabileceğini düşünmek akıl dışıdır."

eşarinin görüşüne göre bir insana tebliğ ulaşmamışsa mesul değildir.

maturidinin görüşüne göre bir insana tebliğ ulaşmamışsa sadece etrafındaki bunca canlının gökteki parlayan cisimlerin bir sahibi olduğuna inanırsa yeterlidir.

Sitelerde Paylaş

"Ayrıca, o insanda görünmeyen, aşkın bir Tanrı'nın varlığını akıl edebilecek kapasite olabileceğini düşünmek akıl dışıdır."

eşarinin görüşüne göre bir insana tebliğ ulaşmamışsa mesul değildir.

maturidinin görüşüne göre bir insana tebliğ ulaşmamışsa sadece etrafındaki bunca canlının gökteki parlayan cisimlerin bir sahibi olduğuna inanırsa yeterlidir.

Adem'den bahsediyoruz ve Adem'in en ilkel (Çünkü size göre ilk insandır kendisi.) insan olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bilim bize insanların mağaralarda yaşayıp yalnızca basit aletler yapabildikleri dönemden bugünlere geldiğini söylüyor. Kuran'a göre ilk insan yani Adem zaten Tevhide inanmak zorunda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...