Jump to content

taş devri

Recommended Posts

Ben şunu anlayamadım yav..

Kuran da taş devrinin olmaması ile Kuran ın uyduruk olmasının alakası nedir?

Yani Kuran da brokolinin besin değerini kaybetmeden nasıl yapılacağını da yazmaz..

Ne kadar uyduruk bir kitap değil mi?

Hani Kuranda herşey vardı diye bazı embesiller sormadan, sormuşta olabilirler tabi, ben sorayım..

E var tabi bilmiyorsanız bir bilene sorun der Kuran..

De işte hata burada, 3-5 sümüklü biz biliyoruz derler, onlardan başka kimse bilmez..

Bu tartışma uzar gider..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cübbeliyi boşver murted,

Benle tartış, ölümü ye benle tartış. :D

Ben evrime inanıyorum ve adem evrilmiş ilk bilinçli ve şuurlu insan ya da insan topluluğunu simgeler kuranda diyorum.

İtirazları alayım şincik, kuran ile.

Ama itiraz edemezsin, çünkü kuran bizzat evrimi destekler...

Sen en iyisi bana kıvrak bergüzar, dansöz bergüzar de, hadi nolur de...

Hımmm, mesela bu senin dediğin Ademler ne zaman yaşamışlar?

Bunlar şuurlu derken düşünsel açıdan hangi seviyedeler? Alet kullanabiliyorlar mı mesela?

Ben diyorum ki insanın evrimi halen sürüyor ve insanlar gittikçe zihinsel açıdan da gelişiyorlar.

İnsanın medeni gelişimi ile zihinsel gelişimi birbirinden ayrı değil. Ortada bir feedback durumu var. Yani kültürel, medeni gelişim ile zihinsel gelişimi birbirlerini karşılıklı besliyorlar.

On binlerce yıl evvel yaşamış insanla senin benim zekam da bir değil. Bu insanın görünmez, algılarımızın üstünde bir tek tanrının varlığı gibi soyut bir meseleyi anlayabilmesi mümkün olamaz diyorum. Ama size gör ilk insandan itibaren vahiyle muhattap olan herkes inanmak zorunda. Dolayısyla Ademşerin de benimkine yakın bir zihinsel seviyede olması zorunlu. Ama bilim bize ilk insanların bizden çok daha 'salak' olduğunu söylüyor.

Yani şu deseniz bir yere kadar anlarım. Tabi bu da çok mantıklı birşey değil ama yontma taş devrinde yaşamış adamların iman etmekle mükellef olmasından mantıksız değil.Adem mesela Cilalı taş devrinde yaşamış insanlara verilenen isim falan olabilir. Çünkü taa yontma taş devrinde, belki onun da öncesinde bu insanların soyut ve görünmeyen bir varlığa inanacak kadar zeki olmalarını mümkün görmüyorum.

mürteddçim bu tezi bu forumda pekçok ateistin ağzından zaman zaman duymaktayım mamafi yaptığım araştırmalarda yıldırıma tapan bir kavme rastlamadım. En eski uygarlık olan MU UYGARLIĞI bile tevhide inanmış..

Bilimin bulguları pek öyle demiyor. Bu Mu falan fişman zaten spekülatif şeyler, bilimsel bilgiler değiller. Bilim insanların ilk başta çok Tanrılı dinlere inandıklarını, zamanla bu Tanrıları azalttıklarını söylüyor. Çocuk nasıl önce somut kavramları anlayıp daha sonra soyut kavramları anlayabiliyorsa insan da benzer şekilde soyut düşünmeyi öğrendikçe dinler de onlarla beraber soyutlaşmaya başlıyor.

tarihinde VahsiMunky tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hz. Havva'nın Yaratılışı:

Yüce Allah Hz. Adem (a.s)'ı yarattıktan sonra onu cennete yerleştirmişti, Hz. Adem (a.s) beraberinde bir eş ve insan olmaksızın tek başına cennette gezip dolaşmaktaydı. Hz. Adem (a.s) böyle bir durumda bulunduğu sırada günlerden bir gün uykuya dalmıştı. Bir müddet sonra uyandığında baş ucunda "Havva" diye adlandırılan -Allah'ın kendisi için cennette yalnızlığını giderecek ve onunla birlikte cennette gezip dolaşacak bir kadın buldu. Hz. Havva'ya bu ismin verilmesinin sebebi; canlı (yani Hayy) bir şeyden yaratıldığı için bu isimle adlandırılmıştır.

İbn Abbas (ra)'dan rivayet edildiğine göre, Yüce Allah Hz. Havva'yı Hz. Adem'in uyuduğu bir sırada ona bir acı hissettirmeden sol eğe kemiklerinden birisini alıp onunla yaratmıştır. Buna Yüce Allah'ın "Sizi bir tek "nefis" (yani kişiden yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı "eşini"de ondan var eden Allah'tır. " (A'raf: 7/189) ayeti delil olmaktadır.

bunlar kuranda yazmıyor uydurmayın ibne bilmemneleri tanrı yapmışsınız resmen

bu herif sanki o sırada oradaydı da

:D

mantığa bak üremek için değil de ademin can sıkıntısı geçsin diye yaratıldı yani havva

şimdi bana cennette üremiyorlardı zaten deyip saçmalıcan biliyorum

ama adem sıkılmasaydı bizler varolmayacak mıydık yani

üstelik üremeden yaratılmış bir insan nasıl başka bir insanın varlığını ister hem

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hımmm, mesela bu senin dediğin Ademler ne zaman yaşamışlar?

Bunlar şuurlu derken düşünsel açıdan hangi seviyedeler? Alet kullanabiliyorlar mı mesela?

Ben diyorum ki insanın evrimi halen sürüyor ve insanlar gittikçe zihinsel açıdan da gelişiyorlar.

İnsanın medeni gelişimi ile zihinsel gelişimi birbirinden ayrı değil. Ortada bir feedback durumu var. Yani kültürel, medeni gelişim ile zihinsel gelişimi birbirlerini karşılıklı besliyorlar.

On binlerce yıl evvel yaşamış insanla senin benim zekam da bir değil. Bu insanın görünmez, algılarımızın üstünde bir tek tanrının varlığı gibi soyut bir meseleyi anlayabilmesi mümkün olamaz diyorum. Ama size gör ilk insandan itibaren vahiyle muhattap olan herkes inanmak zorunda. Dolayısyla Ademşerin de benimkine yakın bir zihinsel seviyede olması zorunlu. Ama bilim bize ilk insanların bizden çok daha 'salak' olduğunu söylüyor.

Yani şu deseniz bir yere kadar anlarım. Tabi bu da çok mantıklı birşey değil ama yontma taş devrinde yaşamış adamların iman etmekle mükellef olmasından mantıksız değil.Adem mesela Cilalı taş devrinde yaşamış insanlara verilenen isim falan olabilir. Çünkü taa yontma taş devrinde, belki onun da öncesinde bu insanların soyut ve görünmeyen bir varlığa inanacak kadar zeki olmalarını mümkün görmüyorum.

Bilimin bulguları pek öyle demiyor. Bu Mu falan fişman zaten spekülatif şeyler, bilimsel bilgiler değiller. Bilim insanların ilk başta çok Tanrılı dinlere inandıklarını, zamanla bu Tanrıları azalttıklarını söylüyor. Çocuk nasıl önce somut kavramları anlayıp daha sonra soyut kavramları anlayabiliyorsa insan da benzer şekilde soyut düşünmeyi öğrendikçe dinler de onlarla beraber soyutlaşmaya başlıyor.

Murted,

Kuran bir bilim kitabı olmadığı için Ademler ne zaman yaşamış sorusunun tam cevabını bize vermez. Ama şunu söyleyebiliriz rahatlıkla.

Adem(ler)in bir kavrama yetisi olduğunu, iyiyi kötüden ayırabilecek bir zekaya sahip olduğunu, irade sahibi olduğunu görebiliyoruz.

Tarihsel süreçte hangi evre o ana denk geliyorsa o dur, ama bunun net tarihini arkeoloji bile ortaya koyamaz. Yerin üstüne çıkardıklarımızla yerin altında duranlar hakkında net hüküm vermek mümkün gözükmüyor.

Ve o çağın insanlarının bizden salak olmasını gerektirecek hiçbir durum yok. Ateşin icadı, tekerleğin bulunması bunlar insanlık tarihinin dönüm noktalarıdır ve o insanlarında en az bizler kadar zeki olduğunun göstergesidir.

Bugün bir aborjin kabilesi kendi kültürü dahilinde bir takım teknolojiyi reddederek yaşıyor ise bu onların salak olduğunun değil, kültürlerine bağlı kalmak istediklerinin göstergesidir.

Benim rahmetli yengem, evinin önündeki taşın güneşle gölgesine bakarak saati biliyordu, belki 5-10 dk. oynuyordu ve bu insan okuma yazma dahi bilmiyordu. Şimdi bu kadına salak demek insanlığa hakaret olmuyor mu?

Burada Adem(ler)in kim olduğunun önemi yok, burada insanlar tarihsel süreçte eldeki imkanları ile yaşama tutunmuşlar ve teknolojiyi kendi çağlarına göre sonuna kadar zorlamışlardır. Ama sen teknoloji deyince bilgisayar, internet, mr cihazı, uzay araştırmaları, apollo vs anlarsan olacağı budur :)

Ve tarihsel süreç içinde evet insanlar çok Tanrılı gibi duruyor ama her dinin özüne baktığında en tepede bir mutlak ve tek güçlü Tanrı görürsün. Bugün bile mevcut bu. Adem bile aynını yapmadı mı, Tanrıya güvenmeyip yasak elma (teşbih tabi)yı yiyerek nefsini ilah edinmedi mi? Yada İbrahim peygamber, babası puta tapıcı değilmi idi. Ya da tarih ve arkeolojinini bütün bulguları ile insanların varolan inanışları hep bu yönde değilmi? Buda bizzat kurana uygunluk gösteriyor. Şöyle ki: Kuranda derki, Allahtan başkasına tapmayın. Bu ibare insanı direk özgür bırakarak kimseye boyun eğmemesinin yolunu açmıştır, ama insan bunu anlamaz. Ve bir ibare daha var kuranda. İnsan ne zaman kendini yeterli görse fütursuzca azar. Bak bakalım etrafa, bugün dünya benim hiçbirşeye ihtiyacım yok diyen insanların varolduğu bir gezegen değil mi? Ama insan aciz ve zayıftır. Gücünü aşan şeyler vardır, bunu bilirde bilmez :)

Selamlar...

Sitelerde Paylaş
Ve tarihsel süreç içinde evet insanlar çok Tanrılı gibi duruyor ama her dinin özüne baktığında en tepede bir mutlak ve tek güçlü Tanrı görürsün.

bergüzar

sen iiii misin?

1.tanrısız dinler var.

2.tepedeki güçlüymüş bilmem neymiş. şimdiki durumda melek var o küçük tanrılar yerine. ne ayak? yani şimdi tek tanrılı mı olunuyor?

Sitelerde Paylaş

bergüzar

sen iiii misin?

1.tanrısız dinler var.

2.tepedeki güçlüymüş bilmem neymiş. şimdiki durumda melek var o küçük tanrılar yerine. ne ayak? yani şimdi tek tanrılı mı olunuyor?

Ben iyiyim, sen nasılsın :)

Tanrısız din, ateizm gibi birşey mi:)

Ve melek, hakkında ne biliyorsun meleğin?

Sitelerde Paylaş
Ve melek, hakkında ne biliyorsun meleğin?

mesela ses meleklerini biliyorum:

7 tane , do re mi fa sol la si.

plaeides(yedi kandilli süreyya veya kardeşler) takım yıldızındaki yıldızlara şarkı söyleyen kızkardeş tanrıçalar diyorlardı.

hristiyanlıkla beraber bu tanrıçalar melek yapılıp ellerine öttürmek için boru vermişler.

Sitelerde Paylaş

ben doğu dinlerinin dinden çok bir felsefe olduğunu düşünüyorum

konfiçyüs mesela bir bilgeydi ve her sözünde bir hikmet var

ve bu budizm hinduzim ve konfiçyüs' e bağlı olan insanlar hakkında iyi düşüncelere sahibim

nefs terbiyesi konusunda bizim kendini cennetlik ilan eden müslümanlara çok iyi örnek olabilirlerr

Sitelerde Paylaş

bizim din hocamız o taş devri felan hepsi yalan demişti gülmekten karnıma ağrılar girmişti. bU arada bunu lise 2 hocası diyor.Bu arada birşey sorim Adem konuşmayı ibadet etmeyi okumayı biliyordu da neden çocuklarına öğretmedi öğretseydi onlarda çocuklarına öğretirdi ama insanlığın ilk çağların baktıklarımızda bu konuşma yok zeka kullanılmıyor bunu nasıl acıklayacak din alimleri

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...