Jump to content

Komün hayatı

Recommended Posts

Birkaç haftadır erkek arkadaşımla komün hayatı üzerine hayaller kurup duruyoruz. Ancak komün hayatının sanıldığı kadar imkansız olmadığını da biliyoruz. Zira komün hayatı sürdüren birkaç grup var bildiğim kadarıyla. Nasıl yaşıyor bu komün hayatını benimseyenler: Bir defa modern dünyayla bağlantılarını koparıyorlar birkaç dönümlük alanda ekip, biçip karınlarını doyuruyorlar, üretim fazlalarını satıp diğer ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Biraz birikmişimiz olsa sahil kenarında bir arazi alıp yiyeceğimiz yetiştirmek toprakla ve hayvanların süt ve yumurtalarından faydalanmak topraktan karnımızı doyurmak, ürettiğimiz organik ürünleri satmak, şarap yapıp satmak mümkün. ilk başta çok romantik ve fantastik geliyor biliyorum ama dediğim gibi bunu yapanlar var. hatta kouyla ilgili bir site bile var aha da linki: http://komunhayati.googlepages.com/ :rolleyes:

Var mı komün hayatına cesareti olan?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Birkaç haftadır erkek arkadaşımla komün hayatı üzerine hayaller kurup duruyoruz. Ancak komün hayatının sanıldığı kadar imkansız olmadığını da biliyoruz. Zira komün hayatı sürdüren birkaç grup var bildiğim kadarıyla. Nasıl yaşıyor bu komün hayatını benimseyenler: Bir defa modern dünyayla bağlantılarını koparıyorlar birkaç dönümlük alanda ekip, biçip karınlarını doyuruyorlar, üretim fazlalarını satıp diğer ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Biraz birikmişimiz olsa sahil kenarında bir arazi alıp yiyeceğimiz yetiştirmek toprakla ve hayvanların süt ve yumurtalarından faydalanmak topraktan karnımızı doyurmak, ürettiğimiz organik ürünleri satmak, şarap yapıp satmak mümkün. ilk başta çok romantik ve fantastik geliyor biliyorum ama dediğim gibi bunu yapanlar var. hatta kouyla ilgili bir site bile var aha da linki: http://komunhayati.googlepages.com/ :rolleyes:

aşırı derece kadarsmar bir insanım... hatta ileriye doğru da gitti msanırım.... neyse.. bu dediğin saçmalıktan başka bir şey değil...

gözlerini oymaya var mı cesaretin?

bu tür cesaret gibi oyunlarla insanları kandıramazsınız... (kandırırsınız aslıdna ne yalan söyliyim)

bırakın bunları....

Sitelerde Paylaş
aşırı derece karamsar bir insanım... hatta ileriye doğru da gitti msanırım.... neyse.. bu dediğin saçmalıktan başka bir şey değil...

bu tür cesaret gibi oyunlarla insanları kandıramazsınız... (kandırırsınız aslıdna ne yalan söyliyim)

bırakın bunları....

Bu postunuzun ne demek istediğini anlayamadım... :unsure:

Sitelerde Paylaş
Bu postunuzun ne demek istediğini anlayamadım... :unsure:

hangi konu da andromeda?nesini anlayamadınız..? karamsar bir insan için hiç birşeyin önemi yoktur... fkat bu saçmalıktan ötebir şey değğil.. çıkarlar söz konusu burada...

Sitelerde Paylaş

Komunizmi sadece kitaplardan, dergilerden vs. okuduğum kadar biliyorum.Bir komün kurarak yaşamak sanırım benim için en büyük ödül olur...

Sitelerde Paylaş

Primatcığım, Bilimsel sosyalizm lâilmîdir, gayrı bilimseldir.

Asıl uygulanabilir olan ütopik sosyalizmdir.

Seni tebrik ederim.

Gitmek kaçmak gibi gelmese ben de beş dakika durmam buralarda.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fikrimi değiştiriyorum.

Ben gidiyorum.

link'in verilen Sitedeki arkadaşlara mail attım bile.

Ne duracağım buralarda.

Anlaşabileceğim insanlar mı bakacağım.

Zaten kafamda böyle şeyler vardı.

Uygun insanlar bulamıyordum.

Bu tür bir hayatı nedense komünistler bile istemiyor :)

Giderim dağ bayırda yaşarım.

İnsan gibi insanlarla.

Sitelerde Paylaş
aşırı derece karamsar bir insanım... hatta ileriye doğru da gitti msanırım.... neyse.. bu dediğin saçmalıktan başka bir şey değil...

bırakın bunları....

arkadaş bunun neresi göz oymak. Modern dünyanın oyuncaklarına o kadar kaptırmışsın ki kendini gerçek yaşamdan kopmuş gitmişsin belli ki. Bu cesaret isteyen bir iş çünkü modern dünyadan plazma tv den abuk sabuk dizilerden, cep telefonundan kopmak zor gelir insana oysa bir süre sonra bunların tatmin etmediğini anlarsın. Bundan karamsar olmayasın sakın. Zira ben hiç karamsar değilim.

Sitelerde Paylaş
Fikrimi değiştiriyorum.

Ben gidiyorum.

link'in verilen Sitedeki arkadaşlara mail attım bile.

Ne duracağım buralarda.

Anlaşabileceğim insanlar mı bakacağım.

Zaten kafamda böyle şeyler vardı.

Uygun insanlar bulamıyordum.

Bu tür bir hayatı nedense komünistler bile istemiyor :)

Giderim dağ bayırda yaşarım.

İnsan gibi insanlarla.

Sevgili Fuzili ben de mail attım. Merakla cevap bekliyorum. Ben kominist değilim. Bu sistem eleştirilerinde Eric Fromm'a hak veriyorum. Ama bu modern dünya saçmalığı beni epey yordu. Çalış çalış nereye kadar.

Sitelerde Paylaş

Fuzuli, madem gidiyorsun dostum, benden bu hediyeni de kabul eyle. :-)

Öyle ser-mestem ki idrâk etmezem dünyâ nedür

Men kimem sâkî olan kimdür mey û sahbâ nedür

Gerçi cânândan dil-i şeydâ içün kâm isterem

Sorsa cânân bilmezem kâm-ı dil-i şeydâ nedür

Vasldan çün aşık-ı müstâğni eyler bir visal

Aşıka maşukdan her dem bu istiğnâ nedür

Hikmet-i dünyâ vü mâfiha bilen arif degül

Arif oldur bilmeye dünyâ vü mâfiha nedür

Ah u feryâdun Fuzûlî incidübdür âlemi

Ger belâ-yı ışk ile hoşnûd isen gavga nedür

Sitelerde Paylaş

Ben bu yukarıdaki gazeli az mı okudum, büyük ustalardan az mı dinledim bestelenmiş halini. Sağol Rexinocuğum.

Ama artık okumak yetmiyor bana.

Ben "Yunus" olmaya gidiyorum.

Ben yazmaya gidiyorum.

Gitmeye karar vereli uzun zaman oldu; ama sanırım hep bahaneler olacak kalmak için.

En iyisi hızlıca harekete geçmek.

Kısmetse en geç 5 ay içinde ayrılacağım İstanbul'dan..

Sitelerde Paylaş

Giyim olarak, yaşam olarak ve konfor olarak rahatıma çok düşkünüm. Ama bunlar, kendime karşı içten olmamı engelleyen unsurlar değil. Öte yandan hep soruyorum kendime.. Sistemin meydana getirdiği bir ihtiyaç duyma havuzundayız.. Eskiden insanlar sadece üstlerindekiler ile dolaşıp, yaşayabilmek için çalışırken.. Şimdi borç ödemek için çalışıyoruz.. Devamlı bir acelemiz, bir yetişemezliğimiz, bir koşturmamız mevcut. Kendi ürettiğimiz sorunlarımız mevcut..

Bikaç ay içinde olsa böyle bir hayata çekilmek isterim.. Yalnız temel ihtiyaçları karşılamak için biraz beceri ve partner lazım.. Çünkü cinsellikle bu doğal ihtiyaçların arasına girer.. Bulacağınız partner, bikaç ayda olsa yaşayacağınız bu hayatta size eşlik edecek durumda olmalı.

Hep planlar, ertelemeler.. Koşturmacalar, otobüs-metro kaçırmacalar, görünümden doğan sorunlar, bakım sorunları, kıyafet uyumları, parfümler..

Bir noktada durmak istiyor insan. Bir noktada sakalını uzatmak.. Bir noktada sadece oksijen almış olmak için almak istiyor..

Çok kaliteli bir konu.. Art niyet aramayalım.. Sevgili primat dostumuz çok güzel bir noktaya değinmiş. Aklımda böyle birşey vardı ama bunun böyle bir adı olduğunu bilmiyordum.. Komünizmle falan özdeşleştirmek yanlış.. Bu tamamen doğanın kendisi çünkü..

Sitelerde Paylaş
Sevgili Fuzili ben de mail attım. Merakla cevap bekliyorum. Ben kominist değilim. Bu sistem eleştirilerinde Eric Fromm'a hak veriyorum. Ama bu modern dünya saçmalığı beni epey yordu. Çalış çalış nereye kadar.

Se nne dediğinin farkında mısın Primat.

Çok güldüm. :)

Komün hayatı yaşamaya niyet ediyorsun "ben komünist değilim" diyorsun.

En âla komünistsin işte. Hiç bir komünist bunu yapmaya cesaret edemiyor çünkü.

Komünden korkan/kaçan komünistlerin bulunduğu bir dünya bu.

İlginç!

Sen kendine komünist diyenlerden daha komünistsin.

Çünkü kendine komünist bile demiyorsun.

Tebrik ederim.

Sevgili Primat

"Ben marksist değilim" dersen daha doğru olur.

Sitelerde Paylaş

Bense bir türlü karar veremiyorum, belki de tam olarak özgür değilimdir. Böyle bir şeye yeltenmek için, bir çok konuda bağımsız olmak gerek. Aile en başta. Mal-mülk pek önemli değil zaten. Sanırım özgür değilim. :-)

P.S : Primat'ın dediğine ben de güldüm bu arada... :-) Komün + ist = komünist.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanımladığınız gibi bir yaşantı. Komünist bir yaşantı olmaz.

Bu çocukların evcilik oyunu olur.

Veya herhangi bir hippi yaşantısı.

Böyle bir yaşantıya en fazla birkaç ay dayanabilirsiniz.

Dışarıdan davulun sesi hoş gelir.

Kapilalizmden bu türden bir kaçışa kapitalistler de yardım eder.

Gidin doğanın ağrında otlayın diye.

Komünizm sefalette eşitlik değildir.

Modern dünyanın tüm olanaklarına kavuşmuş bir yaşam standardı hedefler.

İnternetsiz, TV siz, buz dolabı, bulaşık makinesi, otomobil gibi yaşam standardını dışlamak komünist yaşama ulaşmak demek değildir. Kırsal alanda zaten bütün fakir çiftçilerimiz böylme yaşıyor. Cazip bir tarafı yok. Fakirliğin nesini paylaşacaksınız. Çağdaş tüm olanakların herkes tarafından paylaşılmasıdır komünizm.

Böyle bir dağ başında hastalandığınız zaman ne yapacaksınız.

Dünyadan nasıl haberdar olacaksınız.

mağarada veya ağaç kovuğunda mı yaşayacaksınız.

elektrikte gerekmez sizler için gaz lambası eşitliği sağlar.

Yani diyeceğim kapitalist bir ülkenin içinde kabuğuna çekilmiş koloni şeklinde bir komünal yaşam kurulamaz. Bu tür özlemleri olanlar için işte kurmuşlar. Gidip birkaç ay kalın sonra döner gelirsiniz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
arkadaş bunun neresi göz oymak. Modern dünyanın oyuncaklarına o kadar kaptırmışsın ki kendini gerçek yaşamdan kopmuş gitmişsin belli ki. Bu cesaret isteyen bir iş çünkü modern dünyadan plazma tv den abuk sabuk dizilerden, cep telefonundan kopmak zor gelir insana oysa bir süre sonra bunların tatmin etmediğini anlarsın. Bundan karamsar olmayasın sakın. Zira ben hiç karamsar değilim.

İlginç bir hayat deneyimi olabilir aslında :unsure:

Sitelerde Paylaş

Drekinci,

Fuzuli de olmak üzere daha önce bu konuyu biçok kişiyle konuşmuştum ve hep "yok canım olmaz öyle şey kalıp herkes için komunizme mücadele vermek gerek" demiştim.

Şimdi bunun tam tersini düşünüyorum,gidersem kalıp bildiri dağıtmaktan daha çok şey yapmış olacağım komunizm için,en azından insanlık için.

Komunizm için kendimizce mücadele verirken bile istemeden kapitalizme hizmet edip kirleniyoruz.

Herkesi kurtarmak için mücadele verirken kirlenip kapitalizme hizmet edeceğime, sadece kendimi,eşimi kurtarır daha çok şey yapmış olurum komunizm adına.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...