Jump to content

herşey birbirine karışmış

Recommended Posts

nasıl bir dünyada yaşadığımızı asla anlayamadım ve kimseninde kolay kolay anlayabileceğini sanmıyorum.

insanlar yüzyıllardır tanrı varmı yokmu tartışır.milyar sene daha tartışşalar kesin bi sonuca varabileceklerini düşünmüyorum.

20 yaşıma kadar müslümandım taki kuranı kerimi okuyana kadar...

ne zamanki kuranı kerimi okudum ya dedim benim inandığım kitap gerçekten bumu....

bu nasıl bi kitapki bi sürü çelişkiyle dolu.incile tevrata kurana hiçbirine inanmıyorum.

işin tuhaf tarafı ise şu bi an için herkes ölse diyelimki kimse bi daha dirilmese atomları doğaya karışşsa buda çok enterasan olur.

bu evreni biri yaratmış sakın evrenin kendisi demeyin bana buna hiçte inanasım gelmiyo.

ya bu yaratan güç her neyse dinlerin insanlara zarar vermesine nasıl gözyummşuş insanların birbirlerine zulmetmesine nasıl müdahale etmemiş bunlar sorulması gereken sorular

eğer tanrı varsa sorulcak çok soru var yoksada yine sorulcak çok soru var.biz tüm insanlar bi döngünün içerisinde bunları daha çok tartışıcaz ve belkide hiçbir insan cevabı asla bilemeyecek.

dinlerin kutsal kitapların gökten inme olduğunu anlamak belki kolay ama tanrı yoktur demek pekte mantıklı değil

ayrıca hep kafamı kurcalamıştır bu kuranı kerim nasıl bir kitapki bunu hiçkimse anlayamıyo .bir konuyu onlarca değişik şekilde açıklamaya çalışıyorlar

tanrı hiçkimsenin anlayamayacağı bi kitabı neden göndersin ki...

kuran çağa göre değişir diyo bazıları yorumu değişirmiş ya öle saçmalıkmı olur.. tanrı kitap gönderirse mükemmel bi kitap gönderir.

son olarak insan denen varlığı bir güç yaratmış ve bence bilinç sahibi ve de tüm evreni.insan beynini milyarlarca sinir hücresini tabiat oluşturamaz bilinçli bi müdahale olmadan.yada erkek ve kadının cinsel uyumunu.

herşeyi yaratan biri var

ama kim?

ne kadar tartışırsak tartışalım sonuç bilinemez....

biri bize zor bi oyunmu oyunmu hazırlamış acaba ... bazen zevkli bazen acı.

Sitelerde Paylaş
son olarak insan denen varlığı bir güç yaratmış ve bence bilinç sahibi ve de tüm evreni.insan beynini milyarlarca sinir hücresini tabiat oluşturamaz bilinçli bi müdahale olmadan.yada erkek ve kadının cinsel uyumunu.

herşeyi yaratan biri var

ama kim?

ne kadar tartışırsak tartışalım sonuç bilinemez....

Sonuç bilinir. Tanrı denen şeyi insan yaratmıştır. İnsan evrimde ilerledi ve zekası gelişti ve bu korkuyuda beraberinde getirdi. İlk önce güneş'e yıldırım'a denize tanrı dediler, putlara taptılar. Sonra çok tanrıları yarattılar, en son olarakta tek tanrılı dinleri var ettiler. Biz ateistlerin iddiası güçlü. Tanrı yoktur diyoruz çünkü yok gören yok duyan yok. Bu kadar basit peki var diyenlerin savı ne bize tanrıyı gösterebiliyorlarmı tutturmuşlar dillerine evrendeki bu ihtişam tesadüf sonucu olamaz bu yüzden bir yaratıcı var. Madem evren tesadüfen olamaz o zaman tanrı nasıl sebepsiz yere oluyor. Hemde görmedikleri duymadıkları bir şey düşünüyorlar ve tanrı var diyorlar. Bu kaçış biçimi var dedikleri şeyin olduğunu nereden biliyorlar, o nasıl oluyor, gördülermi, deneylediler mi. Bütün sorular hayır, tanrıyı ne gördüler ne duydular ve onlar tanrıyı kendileri yarattılar.

Sitelerde Paylaş
ayrıca hep kafamı kurcalamıştır bu kuranı kerim nasıl bir kitapki bunu hiçkimse anlayamıyo .bir konuyu onlarca değişik şekilde açıklamaya çalışıyorlar

tanrı hiçkimsenin anlayamayacağı bi kitabı neden göndersin ki...

kuran çağa göre değişir diyo bazıları yorumu değişirmiş ya öle saçmalıkmı olur.. tanrı kitap gönderirse mükemmel bi kitap gönderir.

anlamaya calistigin sey neydi? kuran mı; yoksa kuranın neden mükemmel degil de anlasilmaz oldugu mu? kimse "mükemmel kutsal kitap"ın tanımını yapamaz.

Sitelerde Paylaş

insan bilinci tanrının kanıtının ta kendisidir....

eğer insandaki bilinç olmasaydı insan zaten nehirdeki timsah karadaki yılan gibi sürüngenlerden farksız olur içgüdüsel olarak sadece karnını doyurmaya odaklı bir yaratık olurdu.

Sitelerde Paylaş

eğer insandaki bilinç olmasaydı insan zaten nehirdeki timsah karadaki yılan gibi sürüngenlerden farksız olur içgüdüsel olarak sadece karnını doyurmaya odaklı bir yaratık olurdu.

Sürüngenler sadece karnını doyurmaya odaklanmış ise, nasıl üreyebiliyorlar? Türlerinin devamı onların umurunda değil mi yani?

Sana acı bir gerçekten bahsedeyim: İnsan zaten sürüngen beynine sahip bir yaratıktır..

Sitelerde Paylaş

Çok yanlış bir tanım, neresinden tutsam elimde kalır <_<

Sitelerde Paylaş
Sürüngenler sadece karnını doyurmaya odaklanmış ise, nasıl üreyebiliyorlar? Türlerinin devamı onların umurunda değil mi yani?

Sana acı bir gerçekten bahsedeyim: İnsan zaten sürüngen beynine sahip bir yaratıktır..

Rasyonel arkadaşım hiç de rasyonel değilsiniz. Buada bir farktan bahsediyoruz. Evet insan da timsah da ortak olarak ürerler, midesini düşünürler. Ama timsah sadece suda yaşar ve kendi hayatına lazım olacak daha lüks bir hayat hem düşünemez hem de o ortam ona uygun değildir. Ama insanın en önemli özeliği olan aklına baktığımızda sürekli en iyi hayat tarzı arayan ve bu gayelrine göre hayatına renklilik ve hareketlilik katan bir varlık olması noktasından diğer canlılardan farklıdır. Bu akıl nimetinin tam kapasitesi de kullanılamdaığına göre bu akıl nimetinin uygun bir şekilde kullanışacağı ve kendisini yoktan yaratn Allah'a ebedi muhatap olarak da anlamını hem dünyada hem ahirette kazanacağı bir farktan bahsediyoruz. O zaman akıl Allah'a muhatap olmakla değer kazanıyor aksi takdirde o aklın nihayetsiz açılımının bir anlamı kalmaz ve boşuna insana verilmiş olur ki bu da anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...