Jump to content

Diyanet ve Rezillik

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Madem ki, kamu hizmetlerinde kâr-zarar hesabı önemli… Madem ki, doğalgaz, elektrik, ulaşım, eğitim, sağlık gibi en temel insani haklar, serbest piyasaya açılıyor, itfaiye gibi bir kurum bile özelleştiriliyor, Diyanet neden özelleştirmek şöyle dursun, büyüdükçe büyüyor? Yani devlet, cennete gidecek adama sponsor oluyor da yolu, suyu, köprüsü, sağlık ocağı, okulu olmayan vatandaşı vahşi piyasanın kucağına niye atıyor?

Hele bir cevap ver Sayın Başbakan? Nasıl olsa ulemaya sormamız gerektiğini vaaz ediyorsun.Sen de ulemadansın. İtfaiyeyi özelleştirirsin de Diyanet’e niye el sürmezsin?

İtfaiyeyi değil Diyanet'i özelleştirsene Tayyip

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Teoride teori ve pratik arasında fark yoktur ama pratikte vardır.

Face'de eski bir arkadaşın Regaib kandiliyle ilgili bir paylaşımının altında bir ateist ile hoşgörülü! bir müslüman arasında yorumlarda dönen tartışma, biraz kısaltarak aldım.

Müslüman arkadaş kuranda böyle bir hüküm yoktur, o hadistir falan demeye gerek görmüyor, mürtedin öldürülmesi RAHMETTİR diyor.

Ateist: Hepimiz Hindu bir ailenin çocuğu olarak Hindistanda doğup Hindu olmadığımız için, doğuştan müslümanlığın kucağında büyüdüğümüz için şükretmeliyiz bu gece. Allah korusun Hindu ailede doğsak islamla tanışıp imana gelmemiz çok daha düşük bir ihtimal olurdu.

Hoşgörülü Müslüman: ... Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi ırktan olursanız olun doğru olmaya çalışırsanız rabbimiz er geç imanı hak ettiğinizi görecek ve hidayet yolunu nasip edecektir....

Ateist: Haklısınız, hindulardan falan müslümanlığa geçen epey var ama oran olarak biraz düşük kalıyor sanki. Bir de şu var iyi ki islamdan dönenin hükmü açıkca idam olarak belirtilmiş kuranda da dönüşüm tek yönlü oluyor, sadece diğer dinlerden islama akın oluyor. İslamdan çıkana rastlanmıyor pek. Yoksa bir de onlar için üzülecektik.

Hoşgörülü Müslüman: İslam dinini tanıyan bir insan siz öldürsenizde bu dinden ayrılmaz zaten, bakınız: 1500 yıllık tarih...

Ayrıca islam gibi insanı her manada İNSAN yapan bir dini bırakıpta başka bir din arayacak kadar art niyetli insanların bu dünyada kalması inananlar içinde inanmayanalar içinde zararlıdır, buna emin olabilirsiniz.

Bakınız islam ancak ve ancak doğru olmayı, doğru olunmasını emretmeyi öğütlemektedir. Buyrun araştırın dinin yani isalmın içerisinde topluma zararlı olan insana zararlı olan hiçbir şey bulamazsınız.

Ateist: Tabi canım böyle mükemmel bir dinden çıkanların hepsini gebertmek lazım, dinden çıkmanın hükmü de mükemmel olarak verilmiş dedim ben de, böylece insanlar yanlışa düşmekten korunuyorlar.

Hoşgörülü Müslüman: ... Dinden çıkıldığında ölüm emrinin verilmesinin tek nedeni aslında korumaktır ... Bey, belki korku ile dinde kalırda müslüman olarak ölür ve islam üzeri rabblerinin karşısına çıkarlar diye... Aslında bu da bir RAHMETTİR. Tabi gözleri ve kalbi açık olupta mühürsüz(kibir mührü) olanlara bunları anlamak daha kolay geliyor..

Kimin gözü açık, kimin kapalı siz karar verin.

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teoride teori ve pratik arasında fark yoktur ama pratikte vardır.

Face'de eski bir arkadaşın Regaib kandiliyle ilgili bir paylaşımının altında bir ateist ile hoşgörülü! bir müslüman arasında yorumlarda dönen tartışma, biraz kısaltarak aldım.

Müslüman arkadaş kuranda böyle bir hüküm yoktur, o hadistir falan demeye gerek görmüyor, mürtedin öldürülmesi RAHMETTİR diyor.

Ateist: Hepimiz Hindu bir ailenin çocuğu olarak Hindistanda doğup Hindu olmadığımız için, doğuştan müslümanlığın kucağında büyüdüğümüz için şükretmeliyiz bu gece. Allah korusun Hindu ailede doğsak islamla tanışıp imana gelmemiz çok daha düşük bir ihtimal olurdu.

Hoşgörülü Müslüman: ... Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi ırktan olursanız olun doğru olmaya çalışırsanız rabbimiz er geç imanı hak ettiğinizi görecek ve hidayet yolunu nasip edecektir....

Ateist: Haklısınız, hindulardan falan müslümanlığa geçen epey var ama oran olarak biraz düşük kalıyor sanki. Bir de şu var iyi ki islamdan dönenin hükmü açıkca idam olarak belirtilmiş kuranda da dönüşüm tek yönlü oluyor, sadece diğer dinlerden islama akın oluyor. İslamdan çıkana rastlanmıyor pek. Yoksa bir de onlar için üzülecektik.

Hoşgörülü Müslüman: İslam dinini tanıyan bir insan siz öldürsenizde bu dinden ayrılmaz zaten, bakınız: 1500 yıllık tarih...

Ayrıca islam gibi insanı her manada İNSAN yapan bir dini bırakıpta başka bir din arayacak kadar art niyetli insanların bu dünyada kalması inananlar içinde inanmayanalar içinde zararlıdır, buna emin olabilirsiniz.

Bakınız islam ancak ve ancak doğru olmayı, doğru olunmasını emretmeyi öğütlemektedir. Buyrun araştırın dinin yani isalmın içerisinde topluma zararlı olan insana zararlı olan hiçbir şey bulamazsınız.

Ateist: Tabi canım böyle mükemmel bir dinden çıkanların hepsini gebertmek lazım, dinden çıkmanın hükmü de mükemmel olarak verilmiş dedim ben de, böylece insanlar yanlışa düşmekten korunuyorlar.

Hoşgörülü Müslüman: ... Dinden çıkıldığında ölüm emrinin verilmesinin tek nedeni aslında korumaktır ... Bey, belki korku ile dinde kalırda müslüman olarak ölür ve islam üzeri rabblerinin karşısına çıkarlar diye... Aslında bu da bir RAHMETTİR. Tabi gözleri ve kalbi açık olupta mühürsüz(kibir mührü) olanlara bunları anlamak daha kolay geliyor..

Kimin gözü açık, kimin kapalı siz karar verin.

bu ne saçmalık ya ?

Biz de o hoşgörülü müslüMAL kardeşimizin kellesini uçuralım maksat fazla ötmesin. :)

Ateizmin gerçekliğine koşan topluluklara engel olmasın bu eleman.

Sitelerde Paylaş

Hala zannedıorsunuz kı ...

İslam dan ayrılan ıdama mahkum ya bırakın bunları serıat kanunlarının olmadıgı yer mı yok turkıyeyı bılmıormusunz?

Nerde görulmus ıdam cezası verıldıgı anca ıslam asar keser...

serıatın oldugu yerdekı ınsanlara yardım edınde o zaman onlara yazık olmasın belkı sızın gıbı kac kısı ateıstlıgı arzu edıordur :)

...

Sitelerde Paylaş

İşte embeleee,

Aslanlar aslanları , gaplanlar gaplanları ,Tolon dedenin gıymatlı arhadaşları,hankı ZIPIR çıhar derseki ıslamda zorlama yohdur, ona Dıyarbakır belediye başkanı kimin bir HASS............TİR çekin.

Gerçi pek çoğunuz bu YALANLARI büliyde yeni aramıza gatılanlar bülemeyebülür.

Islamda zorlamada ne dimek.

Adolf Hitler kimin.

Menşür Sıtalın kimin

Araplar kimin kıtır kıtır doğramahlar var.

Arapların ilk Türkistan zaptında dünyenin belkide en böyyük ınsan kesimi yapılmıştır.

Şu edreslere gidin.

Islamıyat gerçekleri

Islam pencereleri.

Buralardakı gerçekleri ohuduğunuz zaman ınanırımkı elinize gazmayı küregi alıp gidip bu YAMYAMLARI mezerlerinden çıharıp tuvalata atacagınız gelir.

Şincik dönelim ıslamda dinden çıhanlara ölüm gararı verenlerin üstüne.

Bırahın dinden çıhanları,namazını vahtında gılmayanlara GIRRO Şafıı tarıkatı ölüm cazası vermektedir.

Devlet memuru olan şu iki müftüye bahalım.

Biri Istanbul ana şehir müftüsü KAMAL KAYA

Ötekide gazıosmanpaşa müstüsü Hüseyin Aşıh.Müftü Hüseyin Aşık,

DEMİR KİTABEVİ

Küfür sözlerin (sadır olduğu vakit) insanları dinsiz, imansız, nikâhsız ve suçlu hale soktuğu, bu sebeple alçalttığı ve Cehennemlik ettiği malûmdur.

Mübârek dinimiz İslâm'ın muhteviyatında tesbit edilen "Elfaz-ı Küfür" (Küfür Sözler) bahsini dile getirip tatmin edici bir eser telif etmeyi Cenabı Allah'ın inayeti ile başarmış olduk.

Günümüzde böyle bir esere şiddetle ihtiyaç duyulduğunu beliren olaylar herkesin gözü önüne sermektedir.

Biz bunu tecrübe muvacehesinde birden anladık, bu "Elfaz-ı Küfür" (Küfür Sözler) isimli eseri telif ettik ve okuyuculara sunduk.

Eserin içinde geçen mevzuları müstakil bir bir başlıklar halinde bir sıraya göre tanzim ve tertip ettik.

Kitapta herkesin anlayabileceği şekilde açık, sade ve akıcı bir dil kullandık.

Günümüzde önemli olan hususlara ağırlık verdik ve açıklamalar yaptık.

Kişilerin sık sık karşılaştıkları küfür sözlerin keyfiyetini ve niteliğini böylece açıklığa kavuşturmuş olduk.

Hüseyin Âşık

İst. Gaziosmanpaşa Müftüsü

(Önsöz'den)

Anladığınız gibi bu küfür sözler kitebini yazan Hüseyin Aşıh kitebinin

182 yaprağında şöyle YUMURTLUYOR.

1-Herkes müslüman olmak zorundadır.

2-Müslüman olmayanları,büyük tehlikeler beklemektedir.

3-Islamdan çıhanlar öldürülür.

4-Malı mülkü müslümanlara HALALDIR(GENİMETTİR)

(daya tırı adamın gapısına adamın gözü önünde yükle eşyasını yallah evine algit,bu eşya müslümene anasının sütü kimin halaldır,dahası var,garısıda boş olduğundan onuda alıp gidebilirsin,gelmek isterse eger)

5-Garısıda boş olur

6-Hiçbir yerden mires hakkı alamaz.

Bu kitebi Istanbul müftüsü Kamalattın Kaya tahtırla karşılıyor.

Türkiye öyle bir duruma gelmişki ,demohrasıyı yıhmah isteyenlere,ınsan haklarını katlatmah isteyenlere ,kendi ınanışları harıcında hiçkimseye hatta müslüman olupda başka mezheplerden olanlarada(yabanı sünnetten olanlar,ŞİİLER ,ALAVILAR,VAHABILAR vs relere ölüm anıranlara tüm kapılar açılmıştır.

Veeeeeeeeeeeeeee TC nin savcıları uyarıldıhları halda ınsanları SUÇA iten bu CANILARA ses çıharmamaktadırlar.

Bunlar için tetikte olan yetkililer çeşitli bahanalarla içeri alınmahdalar.

Yoh Ergenekoncu

Yoh şucu

Yoh bucu deye

Durun heleee,

Her ahşamın bir sabahı vardır.

Türk uyumadığını mutlaka ama mutlaka gösterecektir.

BAYAZ GÖMLEK HAVASLILARINA.

Türk, neçe bayaz köynek giyip ortaya atılanları goltuğunun altından geçirdi.

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bendeniz şu giriş yazısındaki linke tıkladım ve baştan sona okudum...

...bittiğinde ne demek istediği konusunda kesin bir sonuca ulaşamadım.

Bir daha okudum...

...yine aynı.

Birinci paragrafta bir şey diyor, sonrasındakinde ise başka bir şey...bir Sonraki paragrafta ise yine başa dönüyor.

Şöyle yapınız...farzedin elinizde bir ampul var. Elinizi ampul takar gibi çevirin...

İlk paragrafı okuyun...öldürülür diyor...elinizi sağdan sola çevirin...ikinci paragrafı okuyun...bu kez soldan sağa dönderin...

...bir sonrakini okuyunca yine tersi.

Fırıldak diyorum kızıyorsunuz...

Ne desem bunu anlatır acep?

Sitelerde Paylaş

ateizim bir dinmidir?

din değiştiren meali niye üstünüze alındınız?

Adamı hasta etmeyin. Mürted müslüman iken kafir olan kişi değil mi ? Söyleyecek laf bulamayınca kelimelerin sözlük anlamını değiştiriyorsunuz, kuran meallerini değiştiriyorsunuz. Bu kadar dansözlük olmaz.

İlk iletide var.

Diyanet: Mürted, müslüman olduktan sonra İslam'ı terk edip ona karşı çıkan kimse demektir.

tarihinde MaviPanter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam dan ayrılan ıdama mahkum ya bırakın bunları serıat kanunlarının olmadıgı yer mı yok turkıyeyı bılmıormusunz?

serıatın oldugu yerdekı ınsanlara yardım edınde o zaman onlara yazık olmasın belkı sızın gıbı kac kısı ateıstlıgı arzu edıordur :)

...

İdam cezasının pek görülmemesine şaşırmana hayret ettim çünkü kendini müslümanlıktan kurtaracak kadar kafası çalışan birisi, müslümanlığı bilen birisi, öldürülmek istemiyorsa dilini tutmak zorunda olduğunu bilir.

Yerim sizin hoşgörünüzü. Verdiğim diyaloğu okumadın mı ? Adam müslümanlıktan çıkan kişinin insanlığa faydası olmaz, hakkında ölüm cezası olması da RAHMETTİR diyor. Sizin kafanız bu, bunlardan çok var ortalıkta.

Şiddet, tehdit, kıvırma, dansözlük ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Utanmadan hala konuşuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

...

Türkiye içerisinde küçük bir yerdeysen , ateist oldugunu söyleyemezsin.

Bunu sende biliyorsun bende.

Küçük bi yerde söylersen ateist oldugunu , seni öldürmeseler bile , toplumsal baskı kurarlar.

Ailen çevren arkadaşların vs...

Bunun öldürmek kadar kötüdür.

Psikolojik baskı kurarak adamın psikolojisini bozuyorsunuz , bu bir işkence metodudur.

İki adamın bakkal dükkanı var diyelim,

Birisi ateist,

Diğeri beş vakit namaz kılıyor,

Küçük köyde hangisine giderler :)

Kaldıki şeriat ülkelerinde ateist olup açıklamak İMKANSIZ gibidir.

Daha geçen sene Abdullah gül İranda bir Türkü kurtardı.(Allah razı olsun)

Adamı idam edeceklerdi allaha küfretti diye (Halbuki öyle birşey yok , iranlılar iftira atmış, dört kişi toplanmış bu adam allaha küfretti demiş.)

Bunları hepimiz biliyoruz.

Şimdi niye bilmiyormuş gibi yapalım ki ?

İnanmıyormusun bunlara?

Git bi test yap.

Ben ateist oldum de , cemaatine , ailene , arkadaşlarına.

Gör...

Sevgi dolumuymuş islam.

Nefret dolumuymuş anlarsın.

Sizinki bi tür milliyetçilik gibi birşey, sadece kendi cemaatiniz arasında yardımlaşıyorsunuz , dışarıdakileri p.ç gibi görüyorsunuz. Dene istersen.

Sitelerde Paylaş

Adamı hasta etmeyin. Mürted müslüman iken kafir olan kişi değil mi ? Söyleyecek laf bulamayınca kelimelerin sözlük anlamını değiştiriyorsunuz, kuran meallerini değiştiriyorsunuz. Bu kadar dansözlük olmaz.

İlk iletide var.

Diyanet: Mürted, müslüman olduktan sonra İslam'ı terk edip ona karşı çıkan kimse demektir.

siz yeterince hastasınız zaten (:

ayetleri çevirmeyi ben hiç yapmadım burası şahittir 4 eşte bile,dövme mevzusunda bile,bu konuda hassasımdır! sizi öldürmek bu ayette denmese bile başka ayetlerde var,savaş esnasındadır,siz bizi yurdumuzdan çıkarma çabasında olduğunuzdadır,e şimdi benim yanımda dibimde küfredersen bendende bi tokat yersin yani(: benim anlamadığım diyanetin bunu kabul etmesine niye şaşıyor arkadaş,diyanet adı üstünde gerçek ne ise onu savunmalı,ama dinde durduk yere birinin canına kastetmek yoktur,din değiştirme ayrıdır,inkarcı ayrı

Sitelerde Paylaş

siz yeterince hastasınız zaten (:

ayetleri çevirmeyi ben hiç yapmadım burası şahittir 4 eşte bile,dövme mevzusunda bile,bu konuda hassasımdır! sizi öldürmek bu ayette denmese bile başka ayetlerde var,savaş esnasındadır,siz bizi yurdumuzdan çıkarma çabasında olduğunuzdadır,e şimdi benim yanımda dibimde küfredersen bendende bi tokat yersin yani(: benim anlamadığım diyanetin bunu kabul etmesine niye şaşıyor arkadaş,diyanet adı üstünde gerçek ne ise onu savunmalı,ama dinde durduk yere birinin canına kastetmek yoktur,din değiştirme ayrıdır,inkarcı ayrı

Hangi ayette denmiyor mesela ? Öyle bir ayet yok daha ben sana ne diyeyim ? Dinden dönenin öldürülmesi dandik bir hadiste var sadece ama alıntı yaptığım diyalogda arkadaş ve onun gibi binlercesi dinden çıkanın insanlığa faydası olmaz o yüzde öldürülebilir diyor. Bunun nesini anlamıyorsunuz ? Ateistlerle uğraşacağınıza gidin bu adamları eğitin. Sana öldürmek maksadıyla saldırmadıkça kimseyi yok dinden döndü yok allaha küfretti diye öldüremezsin, yoksa o savunduğun şeyin adına din diyemezsin. Öğrensinler.

Sitelerde Paylaş

küfredersen bendende bi tokat yersin yani(:

İslam sana böyle yap diyor mu ?

Mesela bir erkek sana küfrettiğinde tokat atabilirsin , yada kötü davrandığında tokat atabilirsin diyor mu ?

Bunu bi kadın yapsa erkek tokat atabiliyor ama senin böyle bi hakkın yok.

Haddini bil bence.

Günaha giriyorsun.

Tövbe et , şüphesizki Allah(c.c) çok bağışlayandır.

Sitelerde Paylaş

Hangi ayette denmiyor mesela ? Öyle bir ayet yok daha ben sana ne diyeyim ? Dinden dönenin öldürülmesi dandik bir hadiste var sadece ama alıntı yaptığım diyalogda arkadaş ve onun gibi binlercesi dinden çıkanın insanlığa faydası olmaz o yüzde öldürülebilir diyor. Bunun nesini anlamıyorsunuz ? Ateistlerle uğraşacağınıza gidin bu adamları eğitin. Sana öldürmek maksadıyla saldırmadıkça kimseyi yok dinden döndü yok allaha küfretti diye öldüremezsin, yoksa o savunduğun şeyin adına din diyemezsin. Öğrensinler.

onları bulduğunuz yerde öldürün diye bi ayette var,bu ayetin başını okumayınca yanlış anlamlar çıkar,sahabe döneminde olması gereken buydu,şuandada dini elden almaya kalkan bi grup gelse bizi yurttan çıkarsa,çıkarmaya çalışsa eziyetler etse öldürmek helal hatta emir olur,dediğim/n gibi durduk yere yok öyle bişi,senin dinin sana benim dinim bana der Efendim(asm),kolaylaştırın güçleştirmeyin de der,savaştan öldürmeden sadece fiziksel anlamlar çıkarmamalıyız,şuandada biz sizinle savaşıyoruz değil mi? hakkın olmadığı yerde cihad farzdır,bu cihad fikirle olur,bu cihad sözle olur,bu cihad davranışla olur,bu cihad kılıçla olur,durumlara göre değişir.

Sitelerde Paylaş

İslam öldürerek mi yayılmak zorunday dı?

Allah başka yol bulamadı mı?

Bırak ya. Daha önce kendi gönderdiği dine uyup Hristiyan olanların İslam'a geçmeyeceklerini, haçlı seferlerinde ikisini de kendisinin gönderdiği! dinlere inanan insanların dinlerini sebep göstererek birbirlerini kesip öldüreceklerini bile bilmiyordu allahları. Onda savaşsız, kan dökmeden din yayacak zeka yok ki.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Din adamı Edip Yüksel 19 orgun girişine şu anlama gelen bir yazı asmıştır.Din eger ahıl ve mantığa tersse o hüsnü guruntudan başkası degildir.

Bu ve buna benzer bazı düşüncelerınden dolayı DEFTERİNİ DÜRECEGİZ HABARIN olsun deye dafalarca uyarılınca Yüksrl gaçıp Amarıkaya gider.

Orda 13 uzun yıl kalır,millet eccik aydınlanıncada galhar gelir.

Aslında kendisinin digerlerinden farhlı düşünmesi yanında bir yanıylada digerlerin aynısıdır.

Benim 19 orgda ıslamı eleştirmeme dayanamayıp bana şu ayatı hatırlatmıştı.

Islamı yerenlerin kol ve bacahları çaprazlama kesilir.

Ve bizi siteden sürekli olarah uzahlaştırdıydı.

Bu böyle yaparsa digerleri testereyle kıtır kıtır keserler velleeee:-))))).

1700 yıllarında Pariste katolıklar bir gecede 60,000 protestanı kıtır kıtır kestilerdi.

Dincilerin çoğunun din adına yemeyeceklerii p ..........h yohtur.

Aslında kimse kimsenin ınancına karışmaması gerekir.

İster TAŞA

İstersede KUŞA ınansın.

Bizim düşüncemizde bu.

Gel gelelim müslümanlığa

Bir elinde balta

Bir elinde gılınç

Ya bana uyacan

Ya bana HARAÇ verecen

Yada ananı belleyecemdeyolar.

Gazıosmanpaşa müftüsü Hüseyin Aşıgın KÜFÜR SÖZLER kitebinin 182 inci sayfasından 6 maddayı gördünüz.

Bunların ınancımıza saygı gösterin demeleri bizim için bir anlam taşımaz.

Önce kendileri kiteplerindeki saygısızlıkları temizleyip Agızlarınıda Arap sabunuyla yıkayıp temizlerseler bizde onların inençlerine saygılı oluruz dini politikaya sokmamak kaydıyla..

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Yanlış örnekler veriyorsunuz, bireysel örnek gösterin.

Şeyh Bedreddin toplu bir isyan hareketidir.

Ben İslam tarihinde tek örnek biliyorum. O da dinden dönen vahiy katibi. :lol:

Daha önce agnostik.com'da kendim yazmıştım o yazıyı ve linki paylaşıyorum...

Anektod olarak ise Mürted'lik cezasının "zorunlu" olarak Osmanlı'da kaldırılışı üzerine yazılmış şu çalışmaya göz atabilirsiniz.

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/1267/14578.pdf

Atmak istemezseniz:) içerikle ilgili şu kısa başlıkları paylaşayım:

*Cezanın Osmanlı'da uygulanışı,

*Bir hıristiyanın (Evakim Valdaya) müslüman olup sonra yine hıristiyanlığa döndüğü için öldürülüşü ile başlayan olaylar,

*Bunun üzerine batılı devletlerin bu cezaya tepkileri, özellikle hıristiyanlağa geri döndüğü için öldürülenlerden dolayı tepkileri,

*Restleşmelerin savaş sebebi olabileceğine dair elçiliklerin yazışmaları,

*Paşa'nın durumu mevcut din adamlarına danışması ve çözüm bulmak için tüm Osmanlı kayıtlarını taratması ve aksine bir kanıt bulamaması,

*Fransız elçinin Kuran'ı kendi inceleyerek bunun Kur'an da geçmediğini hadis ve uygulamalara dayandığı belirterek cezanın kaldırılmasını istemesi,

*Elçiye şeriat'ın sadece Kuran'a değil hadislere de dayandığının hatırlatılması,

*Artan baskılar karşında Osmanlı'nın çözüm olarak İslam'dan döneceklerin Osmanlı topraklarından ayrılıp, İslam olmayan bir ülkede dinden çıkmalarını ve sonrasında geri dönmelerini tavsiye eden "orta yolu",:) (ama bu dolaylı olarak kendini kandırmak ve inandığın varlığı kandırmaya yönelik bir hareket değil mi?)

*Artan baskılar ve nitekim ilerleyen zamanlarda Meşrutiyet ile bu cezanın "zorunlu" olarak kaldırılması...

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...