Jump to content

Doğudaki cehalet

Recommended Posts

ŞANLIURFA'nın Viranşehir ilçesinde, dini dernekler tarafından okutulan mevlit sonrasında verilen ve yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı yemeğe katılan Nakşibendi Tarikatı'na bağlı olduğu söyleyen Şeyh Muhammet Ali Arslan'a dokunmak isteyen müritler izdihama neden oldu.

Mevlit Kandili dolayısıyla ilçedeki dini dernekler tarafından akşam namazının ardından Kemal Veysi Tepret Camii'nde Mevlid-i Şerif okutuldu. Mevlide, Nakşibendi Tarikatı şeyhlerinden olduğu söyleyen Ceylanpınarlı Muhammet Ali Arslan ile aralarında müritlerin de bulunduğu yaklaşık 3 bin 500 kişi katıldı.

Muhammet Ali Arslan, mevlidin ardından cami bahçesinde düzenlenen yemeğe katılmak için camiden çıkarken, kendisine dokunmak ve elini öpmek isteyenlerin oluşturduğu izdihamın ortasında kaldı. Şeyhe dokunmak ve elini öpmek isteyen müritlerin cami bahçesinde oluşturdukalı izdihamda, bazı kişiler ezilme tehlikesi atlattı. Görevlilerin araya girmesiyle şeyh izdihamın arasından güçlükle çıkarılarak, daha önceden belirlenen bir yere götürüldü.

Şeyh, kendisine ikram edilen ve yöresel tatlı Zerde'nin de bulunduğu yemeği yerken; müritleri ise, bu kez yemek alabilmek için birbiriyle yarıştı. 68 yaşındaki şeyhin, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde yaklaşık 5 bin müridinin bulunduğu ileri sürüldü.

http://www9.gazetevatan.com/Seyhe_dokunmak_icin_birbirini_ezdiler/289835/1/Gundem

Aysun Kayacı'ya katılıyorum dağdaki çoban ile şehirli birinin oyu bir mi ? Doğu bölgesi Türkiye sınırlarında olmasaydı tayyip %1'i zor görürdü.

Bu ne cehalettir tanrı aşkına.Evlatlarım 21. yüzyıldayız ! O şeyh izmire gelsinde şeyhe bir dokunsunlar.

tarihinde Matadorlar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanayileşme ve şehirleşme gerçekleştirilemeyince, bu tür olayların olması doğal. Ne acı ki, batı dünyası sanayi dönemini aştı, sanayiyi bırakıyor ve bilgi toplumuna dönüşüyor. Biz ise henüz sanayileşmeyi gerçekleştiremedik. Bu adamların hepsi çiftçi, daha doğrusu köle. Başlarında bir kaç ağa ya da baba, dede var. Genç erkekler köle gibi çalıştırılır. Kadınlar ise hizmetçi gibi kullanılır. Ömürleri çocuk doğurmak, çocuk bakmak, hizmetçilik yapmak ile geçer gider.

Bu şeyhler nasıl çıkıyor peki? Bu düzeni korumak için itaatkar insanlar gerekiyor. İslam dininden daha kolay bir itaatkarlaştırma aracı var mı? O Allah korkusunu iyice şırınga edeceksin ki, kimse isyan etmesin, hakkını aramasın.

Bu düzeni yıkmak için şöyle bir önerim var. Komünist değilim ama burada gerekli olabilir. Devlet bütün tarım arazilerini sahiplerinden satın alsın. Oralarda komünistler gibi büyük organize çiftlikler kursun. Çiftçilere maaş versin. O zaman bu feodal düzen orada yıkılır. Nüfus artışında da büyük bir azalma olur. Çünkü şu anda orada çalışanlar köle gibi çalıştılıyor. Bedava işçi. Ne kadar çocuk yaparsan o kadar işine yarar. Ama bu devlet düzeninde iş garantisi verilmezse, çok çocuk yapmanın bir faydası olmaz.

Sitelerde Paylaş

Sanayileşme ve şehirleşme gerçekleştirilemeyince, bu tür olayların olması doğal. Ne acı ki, batı dünyası sanayi dönemini aştı, sanayiyi bırakıyor ve bilgi toplumuna dönüşüyor. Biz ise henüz sanayileşmeyi gerçekleştiremedik. Bu adamların hepsi çiftçi, daha doğrusu köle. Başlarında bir kaç ağa ya da baba, dede var. Genç erkekler köle gibi çalıştırılır. Kadınlar ise hizmetçi gibi kullanılır. Ömürleri çocuk doğurmak, çocuk bakmak, hizmetçilik yapmak ile geçer gider.

Bu şeyhler nasıl çıkıyor peki? Bu düzeni korumak için itaatkar insanlar gerekiyor. İslam dininden daha kolay bir itaatkarlaştırma aracı var mı? O Allah korkusunu iyice şırınga edeceksin ki, kimse isyan etmesin, hakkını aramasın.

Bu düzeni yıkmak için şöyle bir önerim var. Komünist değilim ama burada gerekli olabilir. Devlet bütün tarım arazilerini sahiplerinden satın alsın. Oralarda komünistler gibi büyük organize çiftlikler kursun. Çiftçilere maaş versin. O zaman bu feodal düzen orada yıkılır. Nüfus artışında da büyük bir azalma olur. Çünkü şu anda orada çalışanlar köle gibi çalıştılıyor. Bedava işçi. Ne kadar çocuk yaparsan o kadar işine yarar. Ama bu devlet düzeninde iş garantisi verilmezse, çok çocuk yapmanın bir faydası olmaz.

ATA KOY 'den bakilinca demek boyle gozukuyormus OLAY !

Sitelerde Paylaş

Aysun Kayacı'ya katılıyorum dağdaki çoban ile şehirli birinin oyu bir mi ? Doğu bölgesi Türkiye sınırlarında olmasaydı tayyip %1'i zor görürdü.

Bu ne cehalettir tanrı aşkına.Evlatlarım 21. yüzyıldayız ! O şeyh izmire gelsinde şeyhe bir dokunsunlar.

Avrupan'da Turkiyenin BATSINA bakinca pekte 21 yy 'da oldugunuz soylenemez '!)

izmirmis ;) Izmirde ne varmis ?? Niye gelemezmis ??

Izmirde senin o ozendigin ve baya baya katildigini soyledigin ve bir Genel-ev kadini gibi Faal ve Etkin (!) calisan Aysun kayaci ve Zuppe CHP SINIFIMI izin vermezmis ????

Birak palavralari ,birakkkkk ..

Dogudaki CEHALETMIS ;)

Doguda cehalet olabilir ama Bati illerindeki gibi insani ETNIK kimliginden oturu Linc ve dislama,asagilama Cag disi etkenler yok.

Doguda CEHALETIN nedenleri Din ve imamlar ceperinde Cozullemez ve bu tarzda yaklasilip analiz edilemez!

Sitelerde Paylaş

Peki by yazılanların altına bir de Uşak ilinde kızlarını diri diri toprağa gömen yobaz aileyi hatırlatalım hm de töre niyetine..

Hatta Konya'da kuran kursunda patlama sonucu ölen kız çocuklarını da hatırlatalım, bu durumda cahillik-gerilik-yobazlık sadece doğuda mı?

Sitelerde Paylaş

ŞANLIURFA'nın Viranşehir ilçesinde, dini dernekler tarafından okutulan mevlit sonrasında verilen ve yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı yemeğe katılan Nakşibendi Tarikatı'na bağlı olduğu söyleyen Şeyh Muhammet Ali Arslan'a dokunmak isteyen müritler izdihama neden oldu.

Geç bunları. Tarkan'a, Elvis Presly'ye vsaireye dokunmak için de izdiham yaşarlar..

Cehalet faktörü için daha dişe dokunur kriter sun..

Sitelerde Paylaş

Çözüm oralara üniversite,okul yapmak ve profesyonel öğretmenler atamak.Önce gençler bilinçlenecek.Sonra oraya sanayii devrimi yapılması gerekli.Çiftçilik kavramıda yok edilmeli.Çiftçileri başka sanayii işlerinde çalıştırmalı.Tarımları falan yok edeceksin bunların devri geçti esnetmenin lüzumu yok.

Sitelerde Paylaş

Önce batıyı kalkındırın..

Hahaha.Acizliğin lüzumu var işte ne yapalım.Batı'da yeterli sanayi olmadığı doğrudurda,İzmir'demi rahat rahat ateist takılabilirsin Diyarbakır'damı ?

İşte sizin cahil doğunuz.

Batı Türkiye diye yeni bir devlet hiç fena olmazdı.En azından sizinle uğraşmazdık.

Sitelerde Paylaş

Hahaha.Acizliğin lüzumu var işte ne yapalım.Batı'da yeterli sanayi olmadığı doğrudurda,İzmir'demi rahat rahat ateist takılabilirsin Diyarbakır'damı ?

Ey kafatasçı numarası yapmaya çalışan tıfıl! Sen daha Diyarbakır'ın kırk elli yıldır ateizmin ve solun merkezi olduğundan bile bihabersin.

Sitelerde Paylaş

Ey kafatasçı numarası yapmaya çalışan tıfıl! Sen daha Diyarbakır'ın kırk elli yıldır ateizmin ve solun merkezi olduğundan bile bihabersin.

Katiliyorum..

D.bakirda Ben TURKUUUUUM diye bagrabilirsiniz (!) Ateist oldugunuzu,alevi yada Put perest oldugunuzu dahi soyleyebilirsiniz .

Bunda bir sorun yok.

Ordaki halk Politize olmus bir halk, bunun gerekleri gectigimiz son 30 yil icinde kanli canli yasanmistir.

-Hadi bir'de izmire yada konyaya yada istanbulun bir cok semtine bakalim . :)

Hani cok aydin,entel dediginiz izmirde dahi bir Kurt birakin ben KURTUM diye bagirmayi (!) Kurtce ISLIK dahi calamaz .

Bu olay bir cok Ege bolgesinde kalan il icin'de gecerlidir .

istanbulda Etiler,bebek basta olmak uzere Turan Dursun kitabini bir cafe'de yada parkta okuyamazssiniz cunku ordaki yavsak,elit sinifin dahi garip bir alerjisi vardir (!) Ateizme yada musluman olmayana karsin .

Konya yada kayseriyi anlatmaya gerek duymuyorum! :D

Tranbzon,rize yi anlatmaya dahi gerek yok.

ama Tunceli ve Sirnak,VAN,Hakkari d.bakir daki halkin insanlarin kisisel dunya goruslerine saygili oldgunu adim gibi bilmekteyim (!)

ERGENEKONCU zihniyet o kadar karistirmayi denese'de HALKIN ORGUTLU GUCU BUNA izin vermemistir..

Sitelerde Paylaş

Katiliyorum..

D.bakirda Ben TURKUUUUUM diye bagrabilirsiniz (!) Ateist oldugunuzu,alevi yada Put perest oldugunuzu dahi soyleyebilirsiniz .

Bunda bir sorun yok.

Ordaki halk Politize olmus bir halk, bunun gerekleri gectigimiz son 30 yil icinde kanli canli yasanmistir.

Hani cok aydin,entel dediginiz izmirde dahi bir Kurt birakin ben KURTUM diye bagirmayi (!) Kurtce ISLIK dahi calamaz .

istanbulda Etiler,bebek basta olmak uzere Turan Dursun kitabini bir cafe'de yada parkta okuyamazssiniz cunku ordaki yavsak,elit sinifin dahi garip bir alerjisi vardir (!) Ateizme yada musluman olmayana karsin .

ama Tunceli ve Sirnak,VAN,Hakkari d.bakir daki halkin insanlarin kisisel dunya goruslerine saygili oldgunu adim gibi bilmekteyim (!)

ERGENEKONCU zihniyet o kadar karistirmayi denese'de HALKIN ORGUTLU GUCU BUNA izin vermemistir..

Yaw kardeş sende fazla kıçından üfürmeye meraklısın..

Sitelerde Paylaş

Katiliyorum..

Bunda bir sorun yok.

ege alevi bölgeler geneli temsil etmez doğuda

bilmesek doğuyu medeni hoşgörülü sanıcaz

:blink:

dünya görüşünü bırak öz kızını katlediyor adam her gün :blink:

:blink:

Sitelerde Paylaş

Aslında doğru,Diyarbakırdakiler ateizmin anlamını bile bilmiyordur daha.Ateistim desen hönk hönk bakarlar.Tabi buna hoşgörü diye bakabilir miyiz bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Dogu Türkiye olmadigi icin geri kalmistir.Isinize gelince vatanimiz,isinize gelmeyince dogu.Issizlik cok oldugu icin okumaya yönlendiriliyorlar,okumus cocuklar...

Orası doğru.Ağalarınızı ortadan kaldıracak bir hükümet gelmedi ki.Oraya sanayiileşme yapacak.

Sitelerde Paylaş

Orası doğru.Ağalarınızı ortadan kaldıracak bir hükümet gelmedi ki.Oraya sanayiileşme yapacak.

Agalari meclise alip milletvekili ,bakan yapan sizsiniz,töre cinayetinde katilleri serbest birakan sizin mahkemeleriniz,dogunun bu halde olmasi da sizin sucunuz,yönetmeyi bilmiyorsunuz bre cahiller:))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...