Jump to content

Recommended Posts

• İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki bunu o uzmanlar ya da doktorunuz size soylerse.. Yani kemoterapi oneriyorlarsa?

Onu diyorum ya, onlar söylerse tavsiyelerine uyarım. Tabii hastalık çok ilerlemişse ve kurtulma şansım yoksa o acıyı çekmeye gerek görmeyedebilirim. Bu sorulara sağlıklı halimizle verdiğimiz cevaplar gerçek bir durumda vereceklerimizle ne kadar örtüşür bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Onu diyorum ya, onlar söylerse tavsiyelerine uyarım. Tabii hastalık çok ilerlemişse ve kurtulma şansım yoksa o acıyı çekmeye gerek görmeyedebilirim. Bu sorulara sağlıklı halimizle verdiğimiz cevaplar gerçek bir durumda vereceklerimizle ne kadar örtüşür bilemiyorum.

Haklısın, son söylediğin önemli.

MIT'de bilgisayar hocası olan bir amcamın videosu düşmüştü bir ara Hürriyet'in internet sitesine. Ailesiyle daha fazla vakit geçirebilmek için, vakti az kalmış olsa dahi kabul etmişti kemoterapiyi, biraz daha uzasın diye.

Ama ben ''sittir'' ederim herhalde, ''bencillik'' yapar keyfime bakardım kalan zamanımda.

İyileşme şansım yüksekse, o zaman katlanırdım tedaviye :)

Sitelerde Paylaş

Aklim cok karisik.. Bu yuzden bu meseleyi sartlara baglamayin.. Normal bir vatandassiniz.. Ramazanda icki icmemenin erdem oldugunu dusunen universite mezunu biri mesela.. Kemoterapiyi Tanri sozu gibi algilamak dogru mu?

Sitelerde Paylaş

kanser denilen hastalik eukaryotik yapidaki hücreye sahip bütün organizmalarda olabilecek bir hücre çekirdeği bozulmasidir. çekirdekteki kromozomlarda bazi genler mutasyona uğrar ve hücre çekirdeğinin oto-kontrol mekanizmasi bozulur, bu da yapısal olarak bozulan hücrenin kendisini kontrolsüz şekilde çoğaltmasina ve bütün vücuda yayilarak iflasa neden olmasina yol açar.

yani kanser canliliğin temel birimi olan hücrenin lezyonudur, önce dokulara sonra organlara ardindanda sistemlere ve bütün organizmaya kadar yayar kendisini.

işte bu moleküler ve genetik sebepten dolayi kanserin tedavisi yoktur, bu eşyanin doğasina aykiridir.

ancak kemoterapi, kanser gibi hizli bölünen hücrelere saldiran bir şeydir, ama sadece kanserli hücreye değil, hizli bölünen tüm hücrelere saldirir. bu yüzden çok hızlı yenilenen derileriniz çatlar, kil kökleride hizli bölündüğü için saçlariniz sakallariniz kıllariniz dökülür, kemik iliğine , kan hücrelerine saldirir, lökopeni ve benzeri şeylere neden olarak beyazyuvarlarin eksilmesine yol açar.

yani bu tedavi değil bir ümittir, bir ihtimal kurtarir, ya da ömrünü uzatir diye. kanser teşhisi konan bir kişi zaten yari-ölüdür.

Sitelerde Paylaş

Aklim cok karisik.. Bu yuzden bu meseleyi sartlara baglamayin.. Normal bir vatandassiniz.. Ramazanda icki icmemenin erdem oldugunu dusunen universite mezunu biri mesela.. Kemoterapiyi Tanri sozu gibi algilamak dogru mu?

Tanrı sözü derken, ''doktor dediyse mutlaka yapmak gerekir'' gibi mi?

Hayati konularda tek doktordan fikir almamalı, fakat gittiğim birkaç doktor bu konuda fikir birliği yapmışsa, kalan vaktimi nasıl değerlendirmek istediğim gibi öznel bir tercihi devreye sokarım.

Yani her halükarda doktorlar ''kemoterapiye hayır dersen şu kadar yaşarsın'' diyorsa doğrudur, ama kalan vaktimi nasıl değerlendirmek istediğim benim bileceğim iş en nihayetinde.

Sitelerde Paylaş

Pekâlâ, o zaman sorunu kendimce ve hiçbir şarta bağlamadan cevaplayayım. Ben herhangi bir sağlık sorunu yaşadığımda modern tıbba güvenen bir insanım, hayatımda şu ana kadar edindiğim bilgiler bana bu tarz durumlarda en akılcı tutumun bu olacağını söylüyor. Bu durumda da doktorların sözünü dinlerdim, imkânlarım dahilinde en iyi tedaviyi almaya çalışırdım. Kemoterapi ise kemoterapi, başka tedavi ise başka tedavi.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sitelerde Paylaş

kanser denilen hastalik eukaryotik yapidaki hücreye sahip bütün organizmalarda olabilecek bir hücre çekirdeği bozulmasidir. çekirdekteki kromozomlarda bazi genler mutasyona uğrar ve hücre çekirdeğinin oto-kontrol mekanizmasi bozulur, bu da yapısal olarak bozulan hücrenin kendisini kontrolsüz şekilde çoğaltmasina ve bütün vücuda yayilarak iflasa neden olmasina yol açar.

yani kanser canliliğin temel birimi olan hücrenin lezyonudur, önce dokulara sonra organlara ardindanda sistemlere ve bütün organizmaya kadar yayar kendisini.

işte bu moleküler ve genetik sebepten dolayi kanserin tedavisi yoktur, bu eşyanin doğasina aykiridir.

ancak kemoterapi, kanser gibi hizli bölünen hücrelere saldiran bir şeydir, ama sadece kanserli hücreye değil, hizli bölünen tüm hücrelere saldirir. bu yüzden çok hızlı yenilenen derileriniz çatlar, kil kökleride hizli bölündüğü için saçlariniz sakallariniz kıllariniz dökülür, kemik iliğine , kan hücrelerine saldirir, lökopeni ve benzeri şeylere neden olarak beyazyuvarlarin eksilmesine yol açar.

yani bu tedavi değil bir ümittir, bir ihtimal kurtarir, ya da ömrünü uzatir diye. kanser teşhisi konan bir kişi zaten yari-ölüdür.

Cok guzel aciklamissiniz.. Peki bu Kemoterapi yan etkilerine ragmen kabul edilebilir bir sey mi?

Sitelerde Paylaş

Cok guzel aciklamissiniz.. Peki bu Kemoterapi yan etkilerine ragmen kabul edilebilir bir sey mi?

kemoterapi yan etki yapmaz, etki yapar, o bahsedilenlerde etkileridir.

ya kisa sürede öleceksin, ya da bunu kullanip ömrünü bir kaç ay ya da yil uzatacaksin, arasi yok.

doğa böyle acimasiz bir şey işte, yaratilişçilar okusun bunlari.

Sitelerde Paylaş

ya kisa sürede öleceksin, ya da bunu kullanip ömrünü bir kaç ay ya da yil uzatacaksin, arasi yok.

yahu tamamen geçtiği olmuyor mu bu kanserin?

Konunun cahiliyim ama, birkaç doktordan öyle birşey duymuştum :)

Sitelerde Paylaş

Pekâlâ, o zaman sorunu kendimce ve hiçbir şarta bağlamadan cevaplayayım. Ben herhangi bir sağlık sorunu yaşadığımda modern tıbba güvenen bir insanım, hayatımda şu ana kadar edindiğim bilgiler bana bu tarz durumlarda en akılcı tutumun bu olacağını söylüyor. Bu durumda da doktorların sözünü dinlerdim, imkânlarım dahilinde en iyi tedaviyi almaya çalışırdım. Kemoterapi ise kemoterapi, başka tedavi ise başka tedavi.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Icten cevabin icin oncelikle sana tesekkur ederim... Bu basligi actim.. Zira bana gore cok onemli.. Peder e akciger kanseri teshisi kondu... Doktor direkt kemoterapi ye yonlendirdi.. Bizde hemen kabul ettik.. 3 gun once pederin kemoterapi aldigi yere tekrar gittik.. O anda daha 25 li yaslarda birinin ilk kemo alisindaki gozlerinde ki sevinci gordugumde her sey alt ust oldu... 

Kemoterapinin ne oldugunu bilmeyen birisi bunu antibiyotik almakla es deger gorebilir ama maalesef boyle degil.. Ben bu basligi buraya acmakta cok geciktim.. Zira Kemoterapiyi antibiyotik almakla es deger tuttum.. Oysa kesinlikle mesele bu kadar basit degilmis...

Sitelerde Paylaş

yahu tamamen geçtiği olmuyor mu bu kanserin?

Konunun cahiliyim ama, birkaç doktordan öyle birşey duymuştum :)

tedavi konusunda bir şey bilmiyorum, ben sadece moleküler biyolojisini ve genetiğini açiklayabilirim. onu drekinci ve ifeelgood a sor. :)

ama mevcut ve tesadüfen ortaya çıkan (mutasyon yapisi etkiler, karbonlaşmiş- kömürleşmiş- etler , sigara dumani, zararli işinlar, radyoaktif maddeler) ve besinlerle ya da solunumla yutulan zararli maddeler sonucu kromozomlardan bazilari mutasyona uğruyor, bunlarin tespit edilmiş kanser genleri bile sözkonusu, sonra eğer hücre lezyonu kötü yani kendisini etraftaki dokulari harab ederek yayiyorsa sonu genellikle ölümdür, diğer durumlarda kurtuluş sözkonusu.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Off yaa... Aylarca cektigim son gunlerde daha fazla cektigim acilari bu kadar basitce anlattigin icin tesekkur ederim..  Babama kemoterapiyi kabul etmekle dunyadaki en kotu iskenceyi kabul etmisim hissi beni delirtiyor..  Doktor direkt kemoterapi diyince bende hevesle atildim tipki antibiyotik alircasina.. Ama Terapi sonrasi yasadiklarim beni bu tedaviyi sorgulatmaya yoneltti.. Bir nefes daha fazla yasamak mi yoksa insanca yasamak mi?

Sitelerde Paylaş

kanserden kurtulmak zordur, hatta mucizedir, bazen kurtulan olsa bile hevesinizi kursağinizda birakip tekrar nüksedebilir.

tek yol kanserden korunmaktir, çünkü bu hastalik canlilarin temel birimi olan hücrenin bozulmasina dayandiğindan tam tedavisi sözkonusu değildir.

bundan korunmak için kömürleşmiş et ve yiyeceklerden kaçinin, radyoaktif madde ve işinlardan, hormonlu sebzelerden, ve sigaradan.

bu tür şeyler mutasyon yapicidir, ve kana kariştiktan sonra vücudunuzdaki her yere gidebilir, her yerde herhangi bir hücreyi bozup kanser yapabilir.

Sitelerde Paylaş

Babam 70 kusur yasinda kemoterapi yuzunden cidden kabus yasiyorum.. Lutfen ayirdina varin.. Kanser degil kemoterapi.. Babama zehir yukleyip eve yolladilar.. Bizim yapacagimiz sadece bu diyerek.. Sifa diye yuklenen kemoterapi Islam in Allahinin cehenneminden beter bir sekil aldi.... Pedere bu tedaviyi yaptirmakla hata mi ettik diye beni sorgulatiyor... Iyilesme umudu yaninda ki yan etkileri acaba hata mi yaptik dedirtiyor.. Vicdan azabi cekiyorum.. Isin ozeti bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...