Jump to content

Recommended Posts

• İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Goddes'cığım

kemoterapi uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek olan tabiki doktorlar.

öyle uygun görmüşler se doğru olan odur.kemoterapi almayan kanser hastası yok gibi.

çekilen acılar zaten hastalıktan ötürü.Mohamed vicdani yönden rahatsız.bence bu tip yorumlar yapmayalım..ki doğru olan yapılmış.Vicdanı rahat olsun..

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Goddes'cığım

kemoterapi uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek olan tabiki doktorlar.

öyle uygun görmüşler se doğru olan odur.kemoterapi almayan kanser hastası yok gibi.

çekilen acılar zaten hastalıktan ötürü.Mohamed vicdani yönden rahatsız.bence bu tip yorumlar yapmayalım..ki doğru olan yapılmış.Vicdanı rahat olsun..

hmm tabi biz etkilemeyelim haklısın

bunlar çok hassas konular :(

Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun muhammed

biz dedemi zorla yaşatmaya çalıştık ve o acı çekiyordu

ama biz bencillikten onu kaybetmemek için zorladık

bir nefes fazla yaşamanın anlamı yok

Aman tanrim !

Yazdiklarina bakin ya!

Simdi bu nun anlami ne goddes biliyomusun ?

Yani senin o iletilerini okuyan karsi taraf sunu anliyor.

Babana fazla aci cektirmemek icin Olume giden sarp ,kayalikli yolu acin,acinki Hayatindan olsun !

Bak guzel arkadasim !

Simdi arkadasimizin babasi Bir elinde Kimyasal tupler diger elinde de sevdiklerine ait resimler ile SIRAT koprusunden gecmekte.

Basarabilirse gecmeyi, tekrar ailesi ve hayat ile olacak!

Basaramaz ise Karanliga ,topraga karisacak..

Bunlari yazmak istemezdim ama Sen anlamiyorsunki !

illaki acik,acik yazacazki anlayasin ne turlu bir GAF yaptigini..

Sitelerde Paylaş

kapitalist sistemin yol açtığı kar hırsının da bu hastalığa yol açtığı etkiyi geçmeden olmaz. hormonsuz meyve, sebze ve hayvan kalmadı. yine kapitalist iş yaşamının, buna bağlı olarak geçim sıkıntısının yol açtığı üzüntü ve stres'de en önemli faktörler'den. ayrıca gavur arkadaşa kızmanız gereksiz, doğanın ve yaşamın acımasızlığını belirtiyor.

Sitelerde Paylaş

Icten cevabin icin oncelikle sana tesekkur ederim... Bu basligi actim.. Zira bana gore cok onemli.. Peder e akciger kanseri teshisi kondu... Doktor direkt kemoterapi ye yonlendirdi.. Bizde hemen kabul ettik.. 3 gun once pederin kemoterapi aldigi yere tekrar gittik.. O anda daha 25 li yaslarda birinin ilk kemo alisindaki gozlerinde ki sevinci gordugumde her sey alt ust oldu... 

Kemoterapinin ne oldugunu bilmeyen birisi bunu antibiyotik almakla es deger gorebilir ama maalesef boyle degil.. Ben bu basligi buraya acmakta cok geciktim.. Zira Kemoterapiyi antibiyotik almakla es deger tuttum.. Oysa kesinlikle mesele bu kadar basit degilmis...

kemoterapi öldürmeyen zehirdir.yaşama dair bütün tatları elinden alan yaşamayı burnundan getiren bir zehir.sözün bittiği yerdir.Allah hakkınızda hayırlısını eylesin inşallah.

Sitelerde Paylaş

kemoterapi öldürmeyen zehirdir.yaşama dair bütün tatları elinden alan yaşamayı burnundan getiren bir zehir.sözün bittiği yerdir.Allah hakkınızda hayırlısını eylesin inşallah.

Masallah !

Bu yazidiklarini okuyan Kanserden degil ama Kalpten gider (!)

Sitelerde Paylaş

babamı aynı illetten 57 yaşında teşhis konuldu 7 ayda kaybettim.bu hastalığın kaçıncı evrede tedavisine başlanıldığı ve hastanın çok soğukkanlı biri değilse hastalığını öğrenmesinin hastalığını hızlandıracağını ve kaçınılmaz sona hızla gideceği yüksek olsalıklıdır.birde tedavisine başvurduğunuz doktorun kafadan kontak olup olmadığını araştırın önce.çünkü sinirli bir anına gelirse hastanızı azarlayıp hastalığını yüzüne vurabiliyo(yaşanılmıştır).buda moralin çok önem arzettiği bu illette hastayı çöküntüye dolayısıyla ölüme sevkediyor.

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mohammed, canımın içi,

Çok üzüldüm senin gibi değerli bir insanı yetiştiren değerli babacığının hastalığına. Kendisine acil şifalar diliyorum. Onu bir güzel öp benim yerime. Hürmetlerimi gönder ona.

Biliyorum dile kolay ama şu anda en iyi yapman gereken şey kendi moralini elinden geldiği kadar yüksek tutmaktır. Çünkü aile bireylerinin morali ne kadar yüksek olursa, kendisinin morali de buna bağlı olaraktan yükselecektir ve bu hastalığın tedavisinde moral çok önemlidir.

Birinci ilke, onun kurtulacağını varsaymaktır. Aksini aklına bile getirme. Çünkü ola ki aksi olsa dahi, onu bir kaza sayacaksın. Hastalıktan sebep demeyeceksin. Çünkü o, o hastalıktan mutlaka kurtulacak. Bir de babacığının sancılı zamanlarında, onun başka şeylere konsantre olabilmesini sağlarsan acılarını biraz daha hafifletmiş olursun. Mesela sevdiği konuları açıp onunla sohbet edebilirsin.

Kemoterapi konusunda verdiğin karar için ise, gereksiz yere kendini suçlama. Zar atacak halin yoktu. Doktor onu iyileştirmek için kemoterapi demiş. Doktor ne derse o olur.

Tekrar ediyorum. O mutlaka kurtulacak, bunu göreceksin.

Canım kardeşim benim. Öpüyorum o güzel yanaklarından.

En güzel dileklerimle..

Sitelerde Paylaş

Değerli arkadaşlar... Babam bu hastalıktan kurtulamayacak..

Bende vicdan azabından kurtulamayacağım..

Sağolsun değerli arkadaşlar bana özelden mesaj atmış..

Onlara sorunumu daha net açıkladım...

Eğre sizlerden birisinin başına bu illet gelirse lütfen ama lüitfen şunu bilin ki kemoterapi antibiyotik almak değil..

Direkt yani bu zehiri aldıktan sonra ki etkilerini muhakkak göz önünde bulundurun.. Araştırın soruşturun balıklama atlamayın...,

Çok değerli bir üyemiz çok güzel bir özel mesaj yazmış... Ondan onun mesajını yayınlşama izni almadım ama bu güzel mesajı yayınlamamda bana kızmayacağından emin olduğum için aynen yazıyorum.

Kemoterapi ile 2-3 ay daha fazla yaşamak söz konusu ise hem o zehiri alan, hemde zehiri alanın yakınları bilsin ki çekilen çile hem o zehiri alan, hem de zehiri alanların yakınları için değmez..

Bunca mesaj sonrası bana sorsalar babam için kemoterapi asla istemezdim.. Ama kendin için diye sorsalar sanırım .!? Bu sorunun cevabı böyle moktan.. Fenaaa...

Sitelerde Paylaş

mohammed,

biraz allah'a küfret için açilir, rahatlarsin.

sonra git bir şişe şarap al, izgarada tavuk bonfileyle beraber afiyetle iç.

bir geğir ve dünyaya siktiri çek.

ne diyelim dostum, doğa böyle işte, kendini toparlamaya bak, bir de sen düşme yataklara.

Sitelerde Paylaş

Alpçaır adlı üyemiz benim sorunuma son noktayı koymuş.. Ondan izin almadan bana yolladığı özel mesajı buraya ekliyorum.. İzin almadım zira bana göre aradığım cevabı vermiş.. Kendisine ilgisi için teşekkür ederim..

Öncelikle çok geçmiş olsun mohammed,

Baban ile ilgili konulara yanıt ararken profesyonellere danışmanı öneririm. Akciğer kanseri tek çeşit değil, çeşitleri ve evrelemeleri var. Bu değerlendirmelere göre hastalara uygun tedavi seçeneği düzenlenip veriliyor. Kemoterapi konusu bazı hastalıklarda sıkıntılı bir konu. Hekim arkadaşlarımız dahi bu konularda hem fikir değiller. Genelleme olarak babanın hastalığı opere edilebilir seviyede ise operasyon öncesi veya sonrası kemoterapi önerilmişse burada herhangi bir tercihin olmaması gerektiğini kayıtsız şartsız kemoterapiyi kabul etmenin uygun davranış olduğunu söyleyebilirim.Yine genellikle eğer opere edilebilecek seviyeyi geçmişse kemoterapi almak doğrudur veya yanlıştır denilebilecek durum ortadan kalkıyor. Burada herşey flulaşıyor, önemli olan ne karar aldığınız değil, kararı aldıktan sonra ikileme düşmemeniz, tekrar düşünmemeniz. Buradan sonra kemoterapi alma veya almama kararı arasında bir fark kalmıyor her türlü karar, yapacağınız her şey sizi aynı derecede üzer.

Yukarıda söylediklerim sadece bir genelleme, her çeşit akciğer kanseri türleri için geçerli değil, eğer kanserin türü ve evrelemesi hakkında bilgi verebilirseniz hangi duruma girdiğinizi(eğer isterseniz) belirtebilirim.

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun mohammed.Bence vicdan azabı çekme :( sen baban için elinden gelenin en iyisini yapmak istedin sadece.

Eğer kemoterapiyi almasa idi de baban acı çekeekti.Akciğer kanseri en ağrılı kanser çeşidi..ağrılarını dindirebiliyor musunuz ?

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Mohammed..

Umarım baban düzelir..

Şu an durumu nedir? Çoğu yazılana göz gezdirmeye çalıştım fakat durumu hakkında bir bilgimiz yok..

Doktorlardan bir bilgi alabildiniz mi? Kemoterapinin bir faydası olmuş mu?

Akciğer kanseri kontrol altında..

Fakat kemoterapinin DİREKT etkileri yüzünden durumu hiç mi hiç iyi değil.. Doktoru sabır diledi yapabilecek sadece bu diyip KEMOTERAPİ ETKİLERİ için yardımcı olamayacağını politik ve nazik bir dille ekledi.. Yani kısacası kemoterapi iyi geldi ama kemoterapi öldürecek dedi.. Olan biten bu...

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun mohammed.Bence vicdan azabı çekme :( sen baban için elinden gelenin en iyisini yapmak istedin sadece.

Eğer kemoterapiyi almasa idi de baban acı çekeekti.Akciğer kanseri en ağrılı kanser çeşidi..ağrılarını dindirebiliyor musunuz ?

Hiç ağrısı olmadı ki.. Yada şu ana kadar olmadı.. Bu kemoterapi acaip bişi bazısında ilk aldığında yan etkili bazıında 5. alışında.. Babam o zehri 6 kere aldı ama sadece 3 gece midesi bulandı.. Oysa asıl çekeceğimiz başkaymış...

Ödem yani su toplaması..

Elleri ve ayakları uzaylı gibi.. Fil hastası gibi.. Doktoruda vücudu iflas etti iyileşmez dedi.. Bunu diyen kemoyu tavsiye eden doktor.. İnanın kendini her gece ölecekmiş gibi hisseden biri ile baş başayım..  Daha fazla yazacak halim yok.. Alpçakır diyebileceklerin en iyisini demiş..

Sitelerde Paylaş

Akciğer kanseri kontrol altında..

Fakat kemoterapinin DİREKT etkileri yüzünden durumu hiç mi hiç iyi değil.. Doktoru sabır diledi yapabilecek sadece bu diyip KEMOTERAPİ ETKİLERİ için yardımcı olamayacağını politik ve nazik bir dille ekledi.. Yani kısacası kemoterapi iyi geldi ama kemoterapi öldürecek dedi.. Olan biten bu...

Evet yazmışsın durumunu.. Gözümden kaçmış..

Senin yapabilecek birşeyin yok..

Doktorun tavsiyesi bu yönde ise doktora güvenmekten başka çaren yok..

Sen doğru olanı yapmışsın.. Vicdan azabı çekmene hiç gerek yok..

Yakınların ölümünü tecrübe etmek.. Söyleyince dile kolay..

Benim üç tecrübem oldu bu konuda.. Küçüktüm..

Zor..

Yapılabilecek birşey yok..

tarihinde TRIUMPH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun.

Yaşamda en zor alınan kararlar, vereceği kararı kendi vermeyip,

yaşamsal kararı sizin vermenizin istendiği kararlardır.

Bunların başında sevdiklerinizin sağlığı ile ilgili kararlar gelir.

Bu durumda mantıksal düşünce sistematiği geliştirmekte yarar vardır.

Kanser gibi hastalıklarda ameliyat, kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi) gibi seçenekler vardır.

Bazı kanser türlerinde bu yöntemlerden biri veya hepsi ardışık olarak uygulanabilir.

Kitap bilgisine göre etkili/etkisiz olduğu söylenen bir seçenek, sizin hastanızda farklı seyredebilir.

Çünkü hastalık yoktur, hasta vardır.

Her üç yöntemde de yan etkiler daima vardır.

Örneğin ameliyatla organın tamamının veya bir kısmının alınmasının farklı sonuçları olacaktır.

Kemoterapide kullanılan farklı ilaç kombinasyonlarının az veya çok yan etkileri kesinlikle olacaktır.

Ama en önemlisi hastalığın ilerleme derecesine göre kür sayısı ve dozu değişeceğinden,

kişisel farklılıklar olacağından yan etki düzeyi de farklı olacaktır.

Yaşama tutunma çabası sıklıkla unutulur. (Olası ölümcül hastalığı kendine oldukça uzak olan genç arkadaşlar kolayca atıp tutar).

Her yaşta yaşam tatlıdır. Acı çekerek olsa da yaşamak yine de tatlıdır.

70 yaşında hastalığı olmayan kişinin yaşamdan beklentisi ile, kanserli hastanın yaşamdan beklentisi farklı değildir.

Torununu görmek, torununun çocuğunu görmek, olay ve konulara duygusal bağlılık bu tip hastalarda sık görülür.

Yakınları bunu sıklıkla atlarlar.

Kemoterapi kararının alınmasında etkin oldunuz diye çelişkidesiniz:

Karar mekanizmasına hiç karışmadan kararı salt babanıza bıraksaydınız,

büyük olasılıkla bu kararı babanız kendisi alacaktı. Yani tedaviyi kendisi kabul edecekti.

Şimdiki durumda tek fark babanız çektiği acıların sorumluluğunu sizin üzerinize atarak (bir anlamda) rahatlamaktadır.

Buna izin vermeniz babanızı rahatlatacaktır.Siz umursamayın.

İlerleyen süreçte bu da anımsanmayacaktır.

Avrupa- Amerika’da hastanelerde çok sayıda refakatçi görmeyip,

bu ülkede minibüs dolusu refakatçı görmemizin nedeni de budur:

her kafadan ses çıkar, sonuçta kimse sorumluluğu doğrudan üstlenmez.

Çelişkiye düşen de yoktur.

Tedaviyi kabul etmeyen kanser hastasının ömrü genellikle kısadır.

Yan etkileri de olsa, yaşam kalitesi düşse de tedavi gören hastalarda bu süre uzayacaktır.

İçten duygularla bir an önce ölmek isteyen hasta genellikle yoktur. Ölsem de kurtulsam laflarının içtenliği tartışmalıdır.

Tedavi yan etkisi nedeniyle hastaneye gitmesi gereken hastaların büyük çoğunluğu itiraz etmeden,

umutla ve yaşama tutkusu ile hastaneye giderler.

Tedavi sırasında bıkkınlık göstermesi sizde yılgınlığa yol açmamalı.

Kendini iyi hissettiği, yan etkilerin azaldığı dönemlerde bu bıkkınlığı görmeyeceksiniz.

Benzer çelişkileri yaşadığım, babam için tedavi kararlarını ben aldığım için,

sizin ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Daha ilk baştan “hiçbir tedaviyi kabul etmiyorum,

ölmek istiyorum” demedikçe kararınız doğrudur.

Tedavi süreci ilerledikçe bu duygulara alışacaksınız.

Sonrasında babanız için birşeyler yapmaya çalıştığınız duygusu ağır basacaktır.

Doğrusu da olması gereken de budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...