Jump to content

Bir Nurcunun Halet-i Ruhiyesi!

Recommended Posts

19 yaşındayken onların içine girdiğimde bana kendi Mistik evlerinde anlattıkları Bediüzzaman hikayecikleri ile nasıl hissettirdilerine bir bakalım:

1) Etrafınızdaki namaz kılmayan herkesi "Batağa saplanmış" olarak düşünürüsünüz. Bu aşamada, "Ben namazımı kılıyorum, bu benim Dini inancım, inanç özgürlüğüm var" ifadesi bir yalandır. Çünkü, bir Nurcu etrafındaki serbest reel hayatı tadan insanlara, Amerika'da beyazların Zencilere baktığı gibi bakar. Ve bu yüzden onları "günde 5 vakit namaz kıl(a)mayan, kurtarılmaya muhtaç, batağa saplanmış günahkarlar" olarak görür.

2) Kendisi sürekli günde 5 vakit namaz kılmaya çalışır. Bu motivasyon kendisine pahalıya maal olur ve büyük enerjiler harcar. Çünkü aklı sürekli bir film seyrediyor gibidir. İçinde girdiği bu hoş, baygın, mutlu morfin etkisi ona, "Örnek ol, sen en iyisisin, sen müthişsin, sen herkese Modern olup Nasıl Namaz Kılınırı anlatacaksın" der. O da buna inanır ve günde 5 vakit bu enerji sarfiyatını devam ettirir.

3) O evlerde sürekli öğren(i)cinin kafasına, nerden geldiği, ne oldu belli olmayan Evliya hikayeleri anlatılır. En ünlüleri Gavs'tır. Yüce Gavs. Kadiriye tarikatının Ulu kurucusu. Abdül Kadir Geylani. O en büyük evliyadır. Ama tabi o tarikatın kurucusu olduğunu sonra öğrenirisiniz.

4) En büyük alim, Bediüzzaman-ı Said-i Nursi'dir. O çok müthiş bir adamdır. Okumadan etmeden müthiş kelimeler kullanır. Fotografik hafıza ve yüksek zeka bu adamda birleşmiştir. (Tabi Lugat ezberlediğini, kendinden önceki alimleri ezberleyerek hayatını geçirdiğini size anlatmazlar. Çünkü onlar bunun yukardan geldiğine inanır.)

İşte size Atatürk'ün Yıkmak için Canını, Ömrünü harcadığı Gericiliğin kendisi.

Ve onların hedef alıp yıkmak istediği, Laik düzen! Laik "batağa saplanmış" düzen.

Bu arada, Risale-i Nur'u okuyup, İslam Tarihini araştırmayanlar ile içlerinde sağlam bir Atatürk sevgisi olmayanlar mutlaka etkisinde kalır. İster 50 ister 90 yaşında olsunlar, Risale-i Nur ile karşılaşanların çok azının ondan kurtulduğu bir gerçektir. Ne yazık ki Çoğu için ise artık bir kurtulma yolu yoktur!

Önemli olan Risale-i Nurlar anlayabilmek değil, onlardan kurtulabilmektir. Sorun denesinler, kurtulamayacaklarını görsünler.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ışık evlerine girenlerin çoğu dinden çıkıyor zaten

bir tanıdığım vardı böyle din olmaz deyip ateist oldu

al benden de o kadar. bir kere ısrar üzerine gittim. şöyle yazıyordu:

ey insan unutma ala külli öleceksin.

bir daha uğramadım.

Sitelerde Paylaş

ışık evlerine girenlerin çoğu dinden çıkıyor zaten

bir tanıdığım vardı böyle din olmaz deyip ateist oldu

:D

bir de utanmadan nurculuğu asla yanlışlama yoksa cehennmeliksin derler

bunlardan daha büyük münafık kafir var mı acaba

kitapları ayrı peygamberleri ayrı

Yanılıyorsun olmazlar. Onlar 100 kişiden 1 ya da 2'dir. Ülkenin %99'u Müslüman olduğuna göre, çoğu ağa takılır kurtulamaz. Önemli olan Nurculuktan kurtulamamaktır, Dinsizlik değil!

Sen oraya giden herkes Dinsiz oluyor dersen, o adamlar daha da güçlenir ve davalarına yapışır.

Sitelerde Paylaş

al benden de o kadar. bir kere ısrar üzerine gittim. şöyle yazıyordu:

ey insan unutma ala külli öleceksin.

bir daha uğramadım.

Gebereceeennnnn! Gebereceeennnnn.. :D:D:D:D

Onlara şey demek lazım:

"Sen gebermicen mi lan düdük makarnası" :D:D

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

çok komik

yukarıdaki mesajlar bir birine zıt ama sanki aynı şeyi söylüyormuş gibi yazılmış

inevitablen senin yazında çelişkiler ile dolu

anlaşılan sen o insanları değil de o insanlar arasındayken hislerini yani kendini anlatmışsın

bir defa namaz enerji sarfiyatı zor olan bir şey değil tam tersi huzurdur ben daha önce de söylemiştim namaz kılarken aldığım zevki henüz hiç bir şeyden almadım

Sitelerde Paylaş

çok komik

yukarıdaki mesajlar bir birine zıt ama sanki aynı şeyi söylüyormuş gibi yazılmış

inevitablen senin yazında çelişkiler ile dolu

anlaşılan sen o insanları değil de o insanlar arasındayken hislerini yani kendini anlatmışsın

bir defa namaz enerji sarfiyatı zor olan bir şey değil tam tersi huzurdur ben daha önce de söylemiştim namaz kılarken aldığım zevki henüz hiç bir şeyden almadım

Olaya çok küt bakıyorsun. İşte senin aldığın o zevkin o fikrin o eylemlerin dozları var. Nurculuk denen şey ise tam bir altın vuruştur. Demek istediğimi anladın mı? Etrafta 5 vakit namaz kılamayan adamlardan kendilerini soyutlayıp, onlara bakıp kendilerini değerli hissetmeleri çok yüksek düzeyde bir fikri bilinçlerinde sürekli işlediklerini gösterir.

Günde 5 vakit namaz, işta onun için sarfiyattır. Fazladır. Haaa ben böle deyince seni yine küt düşünceye sevkediyorum.

Beni her şeyi külliyen yadsıyan olarak gördüğün için sen de her şeyi külliyen sahiplenmek gibi bir savunma mekanizması segileyeceksin.

Bu normal. Ama ben olanı söylüyorum...

Ama şunu da belirtiyim. Bediüzzaman akıllı bir adamdır. Ben o adamı ğptal etmiyorum. Sadece fikirlerinin ne derecede etkili olduğunu anlatıyorum.

Sonra 5 vakit namaz kılmak kötü bir şey demedim. Sarfiyat dedim.

Sen o sarfiyatın Cennette sana karşılığının verileceğini düşünebilirsin.

Başkasın da bırak da başka işler yaparak harcasın sarfiyatını.

5 vakit namaz reddi başkadır, 5 vakit namazı Nurcu olarak kılmak ile hayatına verdiğin yön başka.

Sitelerde Paylaş

inevitablen sorun şurda senin yazılarını okuyan nurcuları süpermen sanar senin karşılaştığın nurcu gurubu hangisi tam olarak çıkaramadım ama her gurupta yanlışlar yanlış insanlar olabilir bu tümü hakkında genelleme yapmayı gerektirmez

namaz konusu farklı tabiki inanmayan için boşa enerji sarfiyatıdır

Sitelerde Paylaş

inevitablen sorun şurda senin yazılarını okuyan nurcuları süpermen sanar senin karşılaştığın nurcu gurubu hangisi tam olarak çıkaramadım ama her gurupta yanlışlar yanlış insanlar olabilir bu tümü hakkında genelleme yapmayı gerektirmez

namaz konusu farklı tabiki inanmayan için boşa enerji sarfiyatıdır

Deneme sorusu:

Günde 5 vakit namaz kılmayan biri "inanmıyor" mudur?

Sitelerde Paylaş

bu mezhepçilere göre evet inanmıyor demektir

hatta türban takıcaksın yoksa yine kafirsin falan

Aynen öyle. Bu tipler yüzünden İslam, ideoloji haline geldi. Arap'ın Dini hatta, Arap'ın örfü adeti oldu. Bunu kendi kendilerine yaptılar. Onun için memleketler ilerileyemiyor. Geriliyor. >>> 610'a

Sitelerde Paylaş

bunlar senin hissettiklerin.

şu yazıyı gördükten sonra o dershanelere sürekli giden biri olmadığına kanaat verdim.zerre kadar tanıyamamışsın..bak tanıyamadığının en bariz örneği

Tabi Lugat ezberlediğini, kendinden önceki alimleri ezberleyerek hayatını geçirdiğini size anlatmazlar.

vallahi bana ilk anlatılanlardan biri kamusu ezberleyip bir lugat yazma merakına düşmüş olması idi..hatta hepsini ezberlememişti sin harfine kadardı ezberi sanırım..

ikinci olarak hayatını nasıl geçirdiği hakkında hiçbir fikrin yok.çünkü zahmet edip okumamışsın..

hayatı 28 sene hapiste münferit olarak geçiren bu dava erine ve hakiki talebesi olanlara ne büyük haksızlıklar ediyorsun haberin yok yapma..

Sitelerde Paylaş

ne alakası vardır iman farklıdır ibadet farklıdır.bu islamın temel kurallarından biridir amel imandan bir cüz değildir

Hangi insani tutumda, insanlık yani amel arka plana atılmıştır?

Mesela herşeyi abartıyor bizimkiler?

"Temizlik imandandır" dedi Peygamber diyorlar.

Ya ne diyecekti? Temizlik Şeytandan, Pislik İmandandır mı diyecekti?

Böle garip garip her abidik gubidik şeyi, İSLAAAAMMM İSLAAAMMMM dinnnnn dinnn...

Yani öyle yaptınız ki her şey İslam her şey Din heee..

Adam karşısındakine tebessüm ediyor.

Haaaa, Sünnette akaidde bilmem ne de vardır. Gülmek iyidir.

Bu ne ya?

Yani mesela adam adım atsa,

Haaa adım atmak Sünnettendir...

E ne oldu o zaman?

Ne oldu?

Dünya hayatı rafa, gelsin hikayeler zikirler. Hep beraber uzuunnn uzuunnn Romantizmler...

Ağla ağla dur.

Sitelerde Paylaş

Hangi insani tutumda, insanlık yani amel arka plana atılmıştır?

Mesela herşeyi abartıyor bizimkiler?

"Temizlik imandandır" dedi Peygamber diyorlar.

Ya ne diyecekti? Temizlik Şeytandan, Pislik İmandandır mı diyecekti?

Böle garip garip her abidik gubidik şeyi, İSLAAAAMMM İSLAAAMMMM dinnnnn dinnn...

Yani öyle yaptınız ki her şey İslam her şey Din heee..

Adam karşısındakine tebessüm ediyor.

Haaaa, Sünnette akaidde bilmem ne de vardır. Gülmek iyidir.

Bu ne ya?

Yani mesela adam adım atsa,

Haaa adım atmak Sünnettendir...

E ne oldu o zaman?

Ne oldu?

Dünya hayatı rafa, gelsin hikayeler zikirler. Hep beraber uzuunnn uzuunnn Romantizmler...

Ağla ağla dur.

çok anlaşılır şeyler yazmamışsın öz de ne dediğin anlaşılmıyor.İslam hayatın her yönünü kuşatmıştır.yani diğer dinler gibi laik bir anlayışa sahip değildir bu fikri mi eleştirmeye çalışıyorsun yoksa hurafe ve efsanelere dalınıyor gerçek hayattan soyutlanıyor

Sitelerde Paylaş

bunlar senin hissettiklerin evladım.

şu yazıyı gördükten sonra o dershanelere sürekli giden biri olmadığına kanaat verdim.zerre kadar tanıyamamışsın..bak tanıyamadığının en bariz örneği

vallahi bana ilk anlatılanlardan biri kamusu ezberleyip bir lugat yazma merakına düşmüş olması idi..hatta hepsini ezberlememişti sin harfine kadardı ezberi sanırım..

ikinci olarak hayatını nasıl geçirdiği hakkında hiçbir fikrin yok.çünkü zahmet edip okumamışsın..

hayatı 28 sene hapiste münferit olarak geçiren bu dava erine ve hakiki talebesi olanlara ne büyük haksızlıklar ediyorsun haberin yok yapma..

1) İsmet İnönü "5 vakit usandırıyor" diye sorduğunda Bediüzzaman'ın ona cevap vermek için yazı yazıdğını biliyorum be. Beni mi sınıyacaksın sen :)

Belki senden daha iyi biliyorumdur.

Haaa sözlük olayına gelince, bana , "Adam her manaya karşılık kelime veren bir sözlük yazmış" dediler.

Biz de o zaman "Waaauuvvvv", "Waouvvvv." falan demişştik dün gibi hatırlıyorum..

Evet namazdan sonra 15 dakka zikir çektiklerini biliyorum..

Ya cemili ya Allah, Ya bilmem nei ya Allahhh... Bu bir 7 dakika sürer.

Ardından bir uzun sureee.... Amme yeteseelunnnn.... diye başlar...

Sonra bir de subhanallah-elhamdülillah-Allahuekber üçlüsüne bir kelime daha katıyorlardı bunu da 33 kere tesbih çekerek yapıyorlardı. Bediüzzamanın adetiymiş. neydi unuttum şimdi.

Herşeylerini bilirim ya.... işte böleee.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...