Jump to content

Tanrıya İnanmak Ne İşimize Yarar ?

Recommended Posts

Bak bir derdin(hastalık vs.) olduğu zaman sen şu halinle içinden çıkamazsın.

Ama gerçekten inanan birisi için umut her zaman vardır.Ve senin kadar karamsarlığa kapılmaz.

Ölüm senin için tükeniştir.İnanan birisi için gerçek yurda dönüştür.

Yukarda sayılan örnekler dahi inançsız birisi ile inançsız birisinin psikolojisini ortaya koymaya yeter.

İnanan insan, inanmayan insana göre daima mutlu ve huzurludur.

Bu her ne kadar sarhoş bir insanın mutluluğunada benzetilsede gerçek budur.

İnsan başına gelebilecek olası herşey için endişelenmek istemiyorsa bir ipe sarılmak zorundadır.

Ben ateistim.Hasta oldugumda sizin gibi tanrıya dua etmiyorum.Uzanıyorum ve beynimle savaşıyorum ve psikolojik olarak kendimi hastalıktan soyutlarım ve ateşim oldugu halde kalkar işimi yaparım.Sizde dua ederek psikolojik destek sağlarsınız aramızdaki fark ben sizin tanrıdan istediklerinizi kendim yapıyorumm.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ben ateistim.Hasta oldugumda sizin gibi tanrıya dua etmiyorum.Uzanıyorum ve beynimle savaşıyorum ve psikolojik olarak kendimi hastalıktan soyutlarım ve ateşim oldugu halde kalkar işimi yaparım.Sizde dua ederek psikolojik destek sağlarsınız aramızdaki fark ben sizin tanrıdan istediklerinizi kendim yapıyorumm.

İnancın amacı psikolojik destek olarak görmektesiniz nitekimde inananların bir sınıfını oluşturmakta. Tespitiniz kısmen doğru.

İnananları 3 başlık altında topluyorum ben.

1- Psikolojik destek amaçlı.

2- Yetişme tarzının etkisiyle inanan (irdeleme ihtiyacı duymazlar başka ülkede dünyaya gelse o ülkenin inançlarını taşırlar)

3- Yorum yaparak irdeleyerek inceleyerek inananlar.

Bizler irdeliyoruz düşünüyoruz ve bir yaratıcının varlığına ulaşamak önümüze konmuş çok bilinmeyenli bir denklem gibi çözmekten çok daha basit.

Dün yazdığım ve cevap alamadığım bir yazıyı ekliyorum buraya..

Termodinamik; bitkilere son ürünün yapısında enerji olmalı, sende yaşamsal fonksiyonlarını yine solunumla yapmak zorundasın diyemez..

Kaldiki fotosentez bitkilerin yaşamı için gerekli bir fonksiyon değildir. Bakın buranın altını çiziyorum evet fotosentez bitkiler için yaşamsal bir faliyet değildir onlarda diğer tüm canlılar gibi yaşamsal faliyetler için solunum yoluyla yaparlar.. Peki neden fotosentez yaparlar? Asıl soru bu olmalı.

Dünya üzerindeki yaşamsal döngüyü sağlamaktan başka hiç bir fonksiyonu yok. Tamamen bizi düşünüyorlar yani

Klorofil kilit rol üstleniyor. Kullandıkları oksijenden binlerce kat fazlasını atmosfere bırakıyorlar. Ne zorları vardıki. Kullandıkları enerjinin onlarca katını organik bileşikler oluşturup (besinler) bunların yapısına katıp bizim için meyve sebze oluyorlar ne zorları varki. Bizsiz de yaşayabilecekken bin bir fayda ile hizmette kusur etmiyorlar?

Hala kadın peygamber neden gelmedi tartışmaları mı yapıyorsunuz.

Tabiki araştıracağız ama takım tutar gibi fikrimizi savunmamalıyız. insanoğlunun konuştuklarının büyük bölümünün yorum olduğunu unutmamalıyız. Hata her yerde olabilir. Üstü kapalı ifadelere değil olayı çözecek en net noktalara yönelmeliyiz.

Termodinamik; trilyonlarca canlının hücrelerine saat takıp vakit geldi sen öl artık demez. ölüm termodinamiğin işi değildir.

ölmek zorunda olmayan primat tipleri neden hiç gelişmedi. Neden Hepsi öldüler. Aslında madde ve zaman nedir sorusunun cevabını öğrendiğimizde ölümün gerekliliğinin nedenini bulmaya biraz yaklaşırız değilmi?

Fosil yakıtlar, dünyanın sistemdeki konumu, yüzeydeki su oranı, atmosfredeki gaz oranları, bitkilerin fonksiyonları, yüzbinlerce canlı türü içinde tek akıl sahibi canlı olumuz bilgiyi kullanışımız (bazıları bir kaç maymununa öğretilmiş numaraları gösterse de kasteddiğim bu değil), muazam karmaşık ve hatasız çalışan hücreler bütününe rastlantısal oluştu ve çalışıyorlar diyebilmek hemde tüm çabalarımıza ramen en dandik hücreye bile canlılık kazandırmamışken ve daha niceleri..

Hangi akıl bunlara yönlendiricisiz diyebilir.

Bir bilgisayara milyarlarca rastlantısal kod atın kaç tanesi çalışır. çalışanlardan kaç tanesi çoğalır. çoğalanlardan kaçtanesi diğer kodlarla birleşir. kaç tanesi biliçlenir. kaçtanesi daha komplex kodlar oluşrurur. kaç tanesi hisseder. kaçı düşünür akıl eder.

Bunlar olurken eskiden oluşan rastlantısal çalışan kodlar neden yeniden oluşmaz..

Sitelerde Paylaş

Bizler irdeliyoruz düşünüyoruz ve bir yaratıcının varlığına ulaşamak önümüze konmuş çok bilinmeyenli bir denklem gibi çözmekten çok daha basit.

Dün yazdığım ve cevap alamadığım bir yazıyı ekliyorum buraya..

Farzedelim ki dedikleriniz doğru,bu size bizden farklı olarak reel hayatta ne kazandırıyor ?

Bir çıkmazın içindesiniz, eğer yazdıklarınızı doğru kabul edecek olursak, herşey aslında yaşam için var ve tanrının kutsal planı insan türünü tüm evrene yayıp çoğaltmak.

Bu mudur kutsal plan ?

Sitelerde Paylaş

Farzedelim ki dedikleriniz doğru,bu size bizden farklı olarak reel hayatta ne kazandırıyor ?

Bir çıkmazın içindesiniz, eğer yazdıklarınızı doğru kabul edecek olursak, herşey aslında yaşam için var ve tanrının kutsal planı insan türünü tüm evrene yayıp çoğaltmak.

Bu mudur kutsal plan ?

Bumudur kutsal plan derken neyi kasteddiğinizi pek anlamadım. insanın evrene yayılması söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Herşey yaşam için düzenlenmiş demeye gerek duymuyorum biri eksik olsa diğerleri etkilenecek muaazam olaylar zinciri sözkonusu. Daha olağanüstü vücudumuzu sırlarını çözmeye bile yeltenememişken işte burda bu eksik var demek ne haddimize. Sizin için olağan üstü olan doğal seçilimin sonuçları olmalı. Doğal seçilimin kötü sonuçları iyi sonuçlarından çok daha fazla olmalı. Bunu özelliğini keyfi kullanmamalı tıpkı doğadaki tüm kanunlar gibi hep aynı sonucu vermeli.

Hepimiz biyolojideki av-avcı ilişkisini biliriz besin azalırsa insan da azalır. Fakat insan nüfusu hep artmıştır bu kural pek işlmemiş gibi.

Yinede dünya üzerinde hala tüm insanlara yetecek kadar besin var. Ölümler dağılımın düzgün olmamasından kaynaklanıyor. Amerikalı bir obezin yedikleriyle 5 afrikalı hayatta kalabilir. Hem

bitkilerle insalar arasında da av-avcı ilişkisi olamaz çünkü birbirini destekler nitelikte canlılar..

Acı canlıya mahsus onun beyninde ceryan eden bir olay. Yaratıcı için bu tür duygular olamaz. Yanlış burda siz kendinizle kıyaslıyorsunuz yaratıcıyı. Halbuki sinir hücresinin beyne yolladığı sinyalden başka bişey değildir sizin için elem verici olan.

Bilim her söylediğini ispatlamak zorunda. Yaratıcının varlığı ile ilgilenmediği söylense de bilimin ortaya çıkarttıkları yaratıcıya giden yolda birer basamaktır.

tarihinde AEROSOL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanriya inanmanin korkudan kaynaklandigini biliyorum ve bunu anliyorum. Ancak gercek hosumuza gitmese de yüzüne bakmak gerekir. Ben hayatım boyunca çok akli zorlayacak seyler gördüm. Bunlarin esas suclusu insan olamaz. Insanin suclanmasinin sebei sahnede onun olmasi asil isi onun yapmasi. Bunlari burada yaziyorum cünkü tanrinin varligini bir gercekmis gibi göstermeye calisan kisiler hem beni öfkelendiriyor hem de burada bir zavalliklik görüyorum. Tanri inancinin insanin özünde dogal halde bulundugunu ya da bunun hissi bir farkindalik oldugunu iddia etmek dayanaksizdir. Bu 'farkindaligin' temeline inmeden bunu iddia etmek iskalamaktir. Olaya tek tarafli bakiyorsunuz. Baskalarinin farkinlaiklarinin nasil göründügünü bilmeye calismadan tanri hakkinda yerinde bir iddiada bulunamazsiniz. Olaya bütünsel bakmak zorundasiniz. Tanrinin varligina ait öne sürülen tüm argümanlar icin karsi argümanlar ortaya koyulabilir. Bütün sorular gibi bu soruya da ancak akli ve bilimi rehber alarak cevap verilebilir. Tanri inanci bir kelepce gibi daha ileri gitmenin önünde bir engel. Attigi her adimda ona borclu oldugunu düsünmek, yaptiginin dogru mu yanlis mi oldugunu düsünmek, cennet hayalleri ile yasarken bu hayati yasayamamak, hayati zora girdiginde tanri neden yanimda degil diye zaman kaybetmek gibi. Tavsiyem cesur olmaniz, hayatin gerceklerini oldugu gibi görmeniz, korkmadan yasmaniz kendi kaderinizi kendi elinize almaya ugrasmanizdir.

Hadi bir tanri var diyelim; hesap vermek de ne oluyor? Esasen ben onun bana yasattigi izdirabin hesabini ondan beklerdim. Bir de o mu bende hesap soracakmis? Tanri(oldugunu farzedersek) kendisi adil degil ki. Insanlar biyolojik olarak esit dogmuyor. En basta adaleti kendisi cigniyor, yikiyor. Kaldi ki zaten dünyada insanlarin kurdugu bir adaletin varligindan da söz edilemez. Böyle bir yerde bizi yasamya mahkum ediyor ve zaten bu durumda insana fazla bir secenek kalmiyor.

Ben tanriya inanip da kendimi kandirmaktansa hayatin gercek bir kabus oldugunu görmeye raziyim. Tanrinin yapamadigini bir gün belki insan yapacak ve bunda tanrinin hic bir payi olmayacak.

Sitelerde Paylaş

aresol tek akıllı canlı insan demişsin ve neredeyse insanların çoğu böyle düşünüyor.AMa yanlış bir düşüncedir bu.ÇÜnkü yapılan araştırmalarda maymunlarında düşünebildikleri ve zekalarını kullanabildikleri görülmüştür.En bariz örnek olarak köhler'in sultan adlı maymununu gösterebiliriz.IQ derecesi 80 olan bu maymunla yapılan deney(internette bulabilirsiniz) bu maymunun zekasını kullanabildiğini ve sezgi yoluyla öğrenebildiğini kanıtlamıştır.Ayrıca blişsel yolla öğrenme yetisine sahip maymunlarda vardır.Maymunların bu zekası evrimi desteklemektedir.

Sitelerde Paylaş

Hadi bir tanri var diyelim; hesap vermek de ne oluyor? Esasen ben onun bana yasattigi izdirabin hesabini ondan beklerdim. Bir de o mu bende hesap soracakmis? Tanri(oldugunu farzedersek) kendisi adil degil ki. Insanlar biyolojik olarak esit dogmuyor. En basta adaleti kendisi cigniyor, yikiyor. Kaldi ki zaten dünyada insanlarin kurdugu bir adaletin varligindan da söz edilemez. Böyle bir yerde bizi yasamya mahkum ediyor ve zaten bu durumda insana fazla bir secenek kalmiyor.

Ben tanriya inanip da kendimi kandirmaktansa hayatin gercek bir kabus oldugunu görmeye raziyim. Tanrinin yapamadigini bir gün belki insan yapacak ve bunda tanrinin hic bir payi olmayacak.

Bakın yine tanrı ile kendinizi kıyaslıyorsunuz. Sizin duygularınız acılarınız mutluluklarınız yaratıcı için birşey ifade etmiyor çünkü insan değilki. Sizin acı dolu dediğiniz hayat 5 duyu organınızın beyninizde oluşturduğu sinyaller topluluğu. Eğer tanrı ben burdayım deseydi dünya üzerinde ona secde etmeyen insan kalırmıydı. En büyük özelliğimiz olan aklımıza gerek kalırmıydı. Tamamen ona ibadet eden bir toplum. Yaratılıp buraya gönderilmek aklımızın sınanmasından başka birşey değildir.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu güzel bir başlıktan dolayı seni tebrik ederim..

Tanrıya inanmak onun getirdiği koşullara adapte olmak bir çok olumlu sonucu beraberinde getirir. Bunu nasıl anlarız?

Bir anda tüm insanların aslında bir yaratıcı yokmuş düşüncesine kapılması korkunç sonuçlar doğuracaktır.

Nasıl olsa tanrı yokmuş zina haram değil: herkes tuttuğunu götürürdü herhalde.. toplumsal ahlak çöker tek eşlilik biter çeşitli hastalıklar ortaya çıkardı.

Nasıl olsa tanrı yokmuş içki haram değil herkes zil zurna sarhoş ki zararları tartışılmaz..

Nasıl olsa tanrı yokmuş birazda ben dolandırayım çalıp çırpayım..

Nasıl olsa tanrı yokmuş hakka hukuka bakmam sadece kendi menfaatlerim için yaşarım.

Nasıl olsa tanrı yokmuş istediğimi öldürürüm. Vs.. Çoğaltılabilir.

İşte tanrı inancının insanlık için faydaları..

Sitelerde Paylaş

Henüz ciddi bir cevap göremedim.Tanrıya inanmak bireysel , toplumsal olarak ve bu dünyada ,başka şeylerin sağlayamadığı ne gibi faydaları sağlar ve bu hayatta ne işimize yarar.

Bireysel olarak tanrıya inanmak insanı motive eder.Her insanın tanrısı kendine aittir.Tanrı inancı ne zaman zararlı olur diye sorarsan eğer insandaki potansiyeli engelliyorsa zararlıdır.Tanrı adına bir başkası konuşuyorsa yine zararlıdır.Allah ile kula arasına girilmez.Tanrının yeri ibadethaneler de değildir.İnsanın vicdanıdır.İnanç bireysel olduğu zaman destektir.Toplumsallaştığı zaman köstek olur.Olmuşta zaten.

Düşünün Tanrıya inanmıyorsunuz.Evladınızın bir yakınınızın ölümü sizi hayattan kopartabilir.Ama tanrı inancı insanı motive edip bu zorlukları aşmanıza yardımcı olur.Çünkü tanrınız sizi evladınaza götürebilir.Tanrı herşeyi yapabilir.Bunun düşüncesi bile motive olmaya yeter.Sonra ben kendimden örnek vereyim.Bir hayvanın gözlerindeki samimi bakışı gördüğüm zaman burnumun direkleri sızlar.Yaradanımla aramda bir köprüdür sanki o can....Hepimiz onun eserleriyiz.Bütün olarak hepimiz bir evrensel ruhun meyveleriyiz.Bu çok güzel bir düşünce.Ama insanlar dünyayı kirletmişler.Gerek toplum kabulleriyle gerekse önyargıları ile.Bilgiyi kötüye kullanmaları ile.Şu anda kafamı toprlayıp yazamadım ama yaşamak güzel inanların dogmaları olmasa ...

Sitelerde Paylaş

Ben tanrı inancının çok zararlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Dinleri tanrı inancından ayrı tutuyor ve öyle değerlendiriyorum.

Tanrıya inanan insanların ona sığınmaları, başedemedikleri her durumda kendilerine manen destek olduğunu düşünmeleri, yalnız olmadıklarına inanmak ihtiyaçları vb. her duygu, bana anlaşılır geliyor.

Tanrı inancı insanlara güç veriyor.. Öncelikle dayanma ve katlanma gücü. Çok önemli bir motivasyon aracıdır tanrı.

En zor anlarında ona sığınmaları ve içten içe yardım beklemeleri bile yeteri kadar motive edici. İnsanların büyük çoğunluğu için gereklidir tanrı inancı.

Ta ki "Tanrı" diye bir güçle tanıştırılmamış çocuklar yetişene dek... Eğer doğduktan itibaren sorunlarını kendi çözen, sorumluluklarını üstlenen ve olayları/olguları değerlendirmede gerçekçi davrananan çocuklar yetiştirirsek, Tanrı da yok olur.

Dinler bambaşka inançlar ve onlardaki tanrılar çok tehlikeli ve zararlı. Vasıfsız bir tanrının pratik hayatta pek bir işlevi olmayacağı için bizi de ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Ben tanrı inancının çok zararlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Dinleri tanrı inancından ayrı tutuyor ve öyle değerlendiriyorum.

Tanrıya inanan insanların ona sığınmaları, başedemedikleri her durumda kendilerine manen destek olduğunu düşünmeleri, yalnız olmadıklarına inanmak ihtiyaçları vb. her duygu, bana anlaşılır geliyor.

Tanrı inancı insanlara güç veriyor.. Öncelikle dayanma ve katlanma gücü. Çok önemli bir motivasyon aracıdır tanrı.

En zor anlarında ona sığınmaları ve içten içe yardım beklemeleri bile yeteri kadar motive edici. İnsanların büyük çoğunluğu için gereklidir tanrı inancı.

Ta ki "Tanrı" diye bir güçle tanıştırılmamış çocuklar yetişene dek... Eğer doğduktan itibaren sorunlarını kendi çözen, sorumluluklarını üstlenen ve olayları/olguları değerlendirmede gerçekçi davrananan çocuklar yetiştirirsek, Tanrı da yok olur.

Dinler bambaşka inançlar ve onlardaki tanrılar çok tehlikeli ve zararlı. Vasıfsız bir tanrının pratik hayatta pek bir işlevi olmayacağı için bizi de ilgilendirmiyor.

Haklısın ifeelgood.

Aslında bende düşünürün hep.Eğer bir deney için çocukları hiç bir şekilde tanrı ile ilgili bilgilendirmeden büyütsek.O çocukları durumu nasıl olurdu ?

Bunu hep merak ederim..Bu deney yapılırsa eğer tanrıyı nasıl ortaya çıkardığımızda anlaşılacak.Dinlerin tanrısından çok nötr bir tanrı ile karşılaşabiliriz gibi geliyor bana.

Mesela beli ağrıyan bir hastaya nasıl hareket edeceği ağırlıkları nasıl kaldıracağı çocukların ağırlık kaldırırken nasıl hareket ettiğini gözlemleyin deniyor..Çocuklar üçgüdüsel olarak doğru kaldırma hareketini yapıyorlarmış..

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Aslında bu güzel bir başlıktan dolayı seni tebrik ederim..

Tanrıya inanmak onun getirdiği koşullara adapte olmak bir çok olumlu sonucu beraberinde getirir. Bunu nasıl anlarız?

Bir anda tüm insanların aslında bir yaratıcı yokmuş düşüncesine kapılması korkunç sonuçlar doğuracaktır.

Nasıl olsa tanrı yokmuş zina haram değil: herkes tuttuğunu götürürdü herhalde.. toplumsal ahlak çöker tek eşlilik biter çeşitli hastalıklar ortaya çıkardı.

Nasıl olsa tanrı yokmuş içki haram değil herkes zil zurna sarhoş ki zararları tartışılmaz..

Nasıl olsa tanrı yokmuş birazda ben dolandırayım çalıp çırpayım..

Nasıl olsa tanrı yokmuş hakka hukuka bakmam sadece kendi menfaatlerim için yaşarım.

Nasıl olsa tanrı yokmuş istediğimi öldürürüm. Vs.. Çoğaltılabilir.

İşte tanrı inancının insanlık için faydaları..

Saydığın şeylerin tanrıya inanmamakla hiçbir alakası yok.Nereden mi biliyorum ?

Kendimden biliyorum,bir yıldan fazladır ateistim ve saydıklarını henüz yapmadım.

İyi olmanın ahlakın kökeni inançlar değil.

Kireç'i ele alalım.Kireç tanrıya inandığı için iyiliği tavsiye eden biri değil.Tek bir nedeni var : Kireç biyolojik olarak türüne fazlasıyla bağlı bir birey.

Onu iyiliğe sevkeden biyolojik yapısı.

Kötülüğü yapacak olanın önüne getirip tanrıyı koysan da yapar.

Siz burada inancınızı paylaşıyorsunuz.Bunu bir menfaat için yapmıyorsunuz.İki sebebi var , birincisi zihninizdeki temellere destek bulmak ve güçlendirmekidolayısıyla kendinizi güçlendirmek.İkincisi tanrıya inanmanın insanı iyiliğe sevkedeceği yolundaki temellendirmeniz dolayısıyla buradaki insanlara yardım edip daha iyi bir dünyada yaşamak.

Biz de aynı sebeple buradayız.Sanıyorsunuz ki biz aslında tanrıdan haberdarız ama türlü sebeplerden ondan nefret ediyor ve nefretimizi burada gösteriyoruz.

Biz de tanrı inanırıydık.Zararlarını gördük, hem bireysel hem toplumsal.

tarihinde CEBRrail tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünün Tanrıya inanmıyorsunuz.Evladınızın bir yakınınızın ölümü sizi hayattan kopartabilir.

Evet, nihayet mantıklı bir cevap geliyor.İnsan ne yapıyorsa,ne geliştiriyorsa tek sebebi hayatta kalmak.

Tanrı inancı da henüz gerçeklerle baş edebilecek güce erişemeyenler için insanın evriminde kendi kendine geliştirdiği mekanizmalardan biri.

Sitelerde Paylaş

sevgili cebrail...

eğer tanrı benim sandığım gibi ise...

yani insanların iyi olmasını isteyen ve dinlere inanıp inanmamaya göre değil yaptıkları yararlı ve iyi davaranışlara göre değerlendiren bir tanrı ise...

çalışmayı ve yardımsever olmayı ödüllendiriyor ve emrediyor ise...

yine onu inkar eder miydin...

Sitelerde Paylaş

Evet, nihayet mantıklı bir cevap geliyor.İnsan ne yapıyorsa,ne geliştiriyorsa tek sebebi hayatta kalmak.

Tanrı inancı da henüz gerçeklerle baş edebilecek güce erişemeyenler için insanın evriminde kendi kendine geliştirdiği mekanizmalardan biri.

Senin hiç evladın olmdu mu ?

İnsanoğlu hangi teknolojiye ulaşacak ki evladını kaybetmek onu kahretmesin ?

Diyelim klonlama ile bunu aştık.Bunu bile bile evladının ölmesine normal gözle bakabilir misin ?

Zaten o denli ruhsuz olan insanlar var dünyada.Tanrı fikri olsa da olmasa da canavarlar aramızda yaşıyor..Evladının sırtında sigara söndüren anneler var.Ama diğer yandan seks partileri yaptığı söylentileri olan Angelina jolie'ler var gidip vietnamdaki çocuğu evlat edinen..İnsan var İnsan var...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

@Kireç

Ben, tanrı iyi yahut kötü olduğu için inanmıyor değilim.Hatta en az senin kadar "iyi" bir tanrının olmasını isterim.Neden istemeyeyim ?

Ben herhangi bir delil göremediğimden inanmıyorum.Ben gerçeğin peşindeyim,gerçeği kabul etmek için yeterli gücü kendimde buluyorum.

tarihinde CEBRrail tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakın yine tanrı ile kendinizi kıyaslıyorsunuz. Sizin duygularınız acılarınız mutluluklarınız yaratıcı için birşey ifade etmiyor çünkü insan değilki. Sizin acı dolu dediğiniz hayat 5 duyu organınızın beyninizde oluşturduğu sinyaller topluluğu. Eğer tanrı ben burdayım deseydi dünya üzerinde ona secde etmeyen insan kalırmıydı. En büyük özelliğimiz olan aklımıza gerek kalırmıydı. Tamamen ona ibadet eden bir toplum. Yaratılıp buraya gönderilmek aklımızın sınanmasından başka birşey değildir.

Kendimi kimseyle karsilastirmiyorum. Yazinin tek eksigi, bahsettigim tanrinin 'büyük dinler'deki tanri profiline ait oldugunu eklemememdir. Yazinin ana fikri cezalandirmanin anlamsizligina yöneliktir. Akabinde zinandan minadan bahsederek kendinizin de tanridan ayni seyi anladiginizi belli etmissiniz. Bir türlü anlamadigim nokta zina denen seyi neden kabul edemediginiz. Iki yetiskin insanin hür iradeleriyle cinsel iliskiye girmeleri baska kimseyi ilgilendirmez. Yanlis demekle kalmayip bir de yapanlari günahkar ilan ederseniz din terörü uygulamis olursunuz. Sizin 'zina' etmeme hakkinizkadar B kisisinin de bu eylemi yapmaya etme hakki vardir. Insan akliyla bu asilirsa baska.

Bakiniz bati ülkelerine. Orada zina dediginiz seye cok daha farkli bakiliyor, biliyorum ki daha sık ve serbestce yasaniyor. Buralarda ahlak cökmüs müdür? Hastaliklar artmis midir?

Icki bahsi ayni sekilde temelsiz. Burada Avrupa'da icki icmek tamamen serbest bir halde. Sanirim nüfusunun cogunlugu tarafindan -yasi epey ilerlemis dindarlardn olusan cok kücük bir kismi disinda- icki icmem su icmek gibi görülüyor. Gidin Almanya'ya kendiniz görün. 'Penner' denilen evsiz ickici insanlar ne sarhos olup en ufak bir rahatsizlik yaratirlar ne de kimseye satasirlar. Bunun tanriyla falan bir ilgisi yok toplumsal ekonomik yapiyla alakali.

Bır insanın sadece kendi menfaati icin yasaması olayi tamamen duygu sömürüsü.

Aslinda bu tür nahos islerin tümünün nedenleri olumsuz kosullardir bu kosullarin sorumlusu kimdir? Bunlarin tümü büyük oranda bertaraf edilebilir ancak bugüne kadar edilmedei o halde buna bir anlamda kader denebilir O halde ceza da neyin nesi?

Kant'in bahsettigi 'Vernunftreligion' kavraminda oldugu gibi toplum icinde insanlarin birbirinin haklarina saygiyi pekistirecek bir tanri egiliminden mi bahsediyorsunuz anlamadim.

Hem tanri icin bu yasadiginiz acilarin bir anlami yok deyip tanriyi evrenin disina atiyorsunuz, akabinde ahlaksizligin(her ne demekse), dolandiriciligin tavan yaptigi, sarhoslarin cirit attigi bir dünyadan duydugunuz aciya dair sikayette bulunuyorsunuz. Benim izdirabimi umursamayan evrenin disindaki tanri sizinkini de kaale almamasi gerekir. O halde dine bagli tanri inancini neden ortaya atiyorsunuz? 'Vernunftreligion' gibi bir seyden bahsetmeniz gerekir.

Sitelerde Paylaş

benim için duygularin ihtiyaçlarin hiç önemi yok, bu konuda robot gibiyim, tanri üzerine yapabileceğim tek yorumlama onun üzerine somut fikir yürütmekten ibaret, bu fikirde beni ateizme götürüyor hemde kisacik bir sürede. geri kalan insanlarda nedense aptal gibi görünüyor gözüme, yani bakin etrafiniza bu bahsettiğiniz tanri HANİ?

besbelliki bu yok, ama insanlar onu var ediyor, ya da etmek istiyorlar, niçin? elbette ya akilsizliktan ya da psikolojik yetersizlikten, yani kişilik zayifliğindan, kendine yetememezlikten, sürekli başkasina yilişarak başkasinin kanatlari altinda yaşayip, kendi kendini var edecek güçten yoksun olup, yaşamdaki tüm zorluklara tek başina karşi koyamamaktan, başka ne olsun? (buradaki zayiflik ekonomik durum değildir)

hastalik örneğini veriyorlar, şimdi biz hasta olduğumuzda o hayali, saftrik , tanriya siğinmamiz onu var mi edecek? saniyorsunuz... siz hastasiniz ama siz ve hastaliğiniz dişinda dişarida tikir tikir işleyen allahsiz ve hastaliği olmayan bir dünya var,

aman neyse yeter bu kadar..

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin hiç evladın olmdu mu ?

İnsanoğlu hangi teknolojiye ulaşacak ki evladını kaybetmek onu kahretmesin ?

Diyelim klonlama ile bunu aştık.Bunu bile bile evladının ölmesine normal gözle bakabilir misin ?

Zaten o denli ruhsuz olan insanlar var dünyada.Tanrı fikri olsa da olmasa da canavarlar aramızda yaşıyor..Evladının sırtında sigara söndüren anneler var.Ama diğer yandan seks partileri yaptığı söylentileri olan Angelina jolie'ler var gidip vietnamdaki çocuğu evlat edinen..İnsan var İnsan var...

Tanrı inancının bazı durumlarda hayatta kalmaya yaradığını kabul ettim zaten.Evet görüyoruz ki, bu durumda bile bencilce bir işe yarıyor.

Angelina'da hayatının anlamını sex partilerinde bulmuş.O da hayatta kalmaya çalışıyor.Sen tanrıya inanarak o partiye katılarak...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...