Jump to content

Ya Cihan Harbi Ya Ortaçağ Yaşamı

Recommended Posts

Doğaya Karbondioksit (CO2) salınımı insan nüfusuyla orantılı olarak artıyor. Son yapılan araştırmalarda insan nüfusunun 8 kat arttığı süreçte Karbondioksit salınımı da aynı oranda 8 kat artmış. Karbondioksit ise " Sera etkisi " dediğimiz sera gazları kuşağını oluşturuyor. Bu da küresel ısınmaya neden oluyor. Küresel Isınma'da Dünya'yı mahvediyor. Yani Küresel Isınmanın arkasında da yine insanoğlu var.

Dünya'da maden ve enerji kaynakları tükeniyor. Artık doğada nabit bir element bulmak çok zor. Çok düşük tenörlü minerallerden element kazanıyoruz. Bu tüketim bu şekilde sürerse o bile kalmayacak. Keza enerji kaynakları petroldü, doğalgazdı, kömürdü gitgide tükeniyor. Aksine birde nüfus artışı çok fazla. Doğa'da insaların ihityaçlarını karşılayacak düzeyde maden kalmadığında insanlar " ortaçağ " standartlarında yaşamaya başlayacak bunu nasıl kabullenirler bilmiyorum.

Besin ve su kaynakları da gitgide tükeniyor. Yaşlı Dünya insanın onu sömürmesi yüzünden artık içindeki canlıları bile besleyemiyecek duruma geliyor.

Bunların hepsi belki yapay ve yapmacık icatlarla ikame edilebilir ama hiç bir zaman doğalın yerini tutamaz. Suni gıdalarla beslenen insanlar acaba " insan " olabilecek mi? Sanmıyorum. Peki doğanın dengesini sağlayan hayvanlar ne olacak? Onların bu Dünya'da hiç hakkı yok mu?

Bütün bunları alt alt koyduğumuzda artık Dünya'nın içindeki insan nüfusunu taşıyamayacak olduğunu veya taşıyamayacak seviyeye çok da uzun zaman geçmeden geleceğini görüyoruz. Burada iki çözüm var ya insanlar lükslerinden vazgeçecek, yani medeni yaşamdan vageçecek ortaçağ koşullarında yaşayacak ya da bir Cihan Harbi ile insan nüfusu azaltılacak. Dünya, bu kadar keyfine düşkün, tüketici, israfçı ve kalabalık insanı artık kaldrıramıyor ve S.O.S. veriyor. Küresel Isınma bu S.O.S.'lerden biri.

Sitelerde Paylaş

Önce francosever olduğunuzu öğrendik şimdi de ortaçağa geri dönme tehdidiyle ortaçağın barbar kültürünü yaşatıyorsunuz..

Bu arada konu başlığı da bizden araklama... Rosa Luxemburg'tan...

Sitelerde Paylaş

Önce francosever olduğunuzu öğrendik şimdi de ortaçağa geri dönme tehdidiyle ortaçağın barbar kültürünü yaşatıyorsunuz..

Bu arada konu başlığı da bizden araklama... Rosa Luxemburg'tan...

Barbar olan insanlar Dünya'ya karşı çok barbar davranıyorlar. Dünya bir yere kadar taşır. Dünya'da kanaklar tükeniyor bitince ne yapacaksınız bilmiyorum. Belki siz görmesiniz ama 200-300 yıl sonra Dünya'da hayata gelenler sizin kadar geniş ve rahat olamayacak ve size küfredecek Dünya'yı bu hale getirdiniz diye.

Başlığı kimseden almadım. Aklıma öyle geldi yazdım.

Sitelerde Paylaş

bırak bu ayakları mühendis. hem kapitalizmi savunucaksın sonra'da dünya kirleniyo, nüfus çok artıyo ühühühü diye zırlıycaksın.

ayrıca dünya'ya bu kadar kutsiyet yüklemenin'de anlamı yok, en fazla geberirler birşey olmaz, üzülme.

Sitelerde Paylaş

Barbar olan insanlar Dünya'ya karşı çok barbar davranıyorlar. Dünya bir yere kadar taşır. Dünya'da kanaklar tükeniyor bitince ne yapacaksınız bilmiyorum. Belki siz görmesiniz ama 200-300 yıl sonra Dünya'da hayata gelenler sizin kadar geniş ve rahat olamayacak ve size küfredecek Dünya'yı bu hale getirdiniz diye.

Tespit edilen soruna bir şey demiyorum. Sorunun nedeni konusunda yanlışsınız, çözümü noktasında ise yanlış kelimesi yetersiz kalıyor...

Anlamanız gereken en önemli şey, bu dünyanın hepimize yeteceğidir. Her gün binlerce insan açlıktan ölüyor, siz "bu yetmez. Mümkünse bir cihan harbi çıksın 24 saatlik zaman diliminde ölenlerin sayısı yüzbinlerle, milyonlarla ifeade edilsin" diyorsunuz. Bunu ne adına istiyorsnuz ortaçağ karanlığına dönmememiz için. Pardon sizin aydınlık bir yönünüz vardı da ben mi göremedim..

saygılarımla

EDIT: en manidar bölüm şurası.

Barbar olan insanlar Dünya'ya karşı çok barbar davranıyorlar.
tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tespit edilen soruna bir şey demiyorum. Sorunun nedeni konusunda yanlışsınız, çözümü noktasında ise yanlış kelimesi yetersiz kalıyor...

Anlamanız gereken en önemli şey, bu dünyanın hepimize yeteceğidir. Her gün binlerce insan açlıktan ölüyor, siz "bu yetmez. Mümkünse bir cihan harbi çıksın 24 saatlik zaman diliminde ölenlerin sayısı yüzbinlerle, milyonlarla ifeade edilsin" diyorsunuz. Bunu ne adına istiyorsnuz ortaçağ karanlığına dönmememiz için. Pardon sizin aydınlık bir yönünüz vardı da ben mi göremedim..

saygılarımla

EDIT: en manidar bölüm şurası.

Burda her türlü uç fikiri söylüyoruz bir bu mu gözünüze battı. Bunları konuşmalıyız. Ben dedim diye Dünya savaşı çıkacak değil ya. Belki çıkmasını en istemeyecek kişi benim. Kasıtlı olarak Dünya savaşı çıkmaz. Ama zorunlu bir Dünya savaşı bu anlamda pek çok sorunu çözebilir. Kan dökülmeden sulh sağlanmaz. İnsanların ilerlemesi genelde bu tip savşlardan sonra olmuştur.

Sorunun nedeni konusunda nasıl yanlışım efendim. Bütün bunlar insanların tüketim çılgınlığından kaynaklanıyor. Deli gibi tüketiyorlar ama birşey vermiyorlar. Yazdığımı iyi okuyun. "CO2 salınımı insan nüfusuyla doğru orantılı olarak artıyor" neden? Çünkü insan nüfusu arttıkça tüketim ve buna bağlı üretim artıyor bu da salınımı artırıyor.

Ayrıca illa savaş çıksın demedim. İkinci bir seçenek daha sundum size. Bu lüks yaşamınızdan vazgeçin. Biraz daha ilkel yaşayın. Bu böyle ya serden ya yardan vzgeçeceksiniz. Bu böyle gitmez.

Sitelerde Paylaş

insanlığın ortak değeri ve malı olan madenleri, petrolü kapitalist şirketler ve sırf üstünde oldukları için mal beyinli arap kralları tekeline alsın.

ucuz iş gücü ve el altından bulunması gereken düşüncesiz kitleler için dünya'da nüfüs planlaması yapılmasın, bir'de çıkıp üstün zekalı başbakanımız 3 çoçuk yapın desin.

bi de kapitalizmi savunup sonrada dünya kirleniyo, nüfus artıyo ikiyüzlülüğü gösterelim tam olsun.

Sitelerde Paylaş

insanlığın ortak değeri ve malı olan madenleri, petrolü kapitalist şirketler ve sırf üstünde oldukları için mal beyinli arap kralları tekeline alsın.

ucuz iş gücü ve el altından bulunması gereken düşüncesiz kitleler için dünya'da nüfüs planlaması yapılmasın, bir'de çıkıp üstün zekalı başbakanımız 3 çoçuk yapın desin.

bi de kapitalizmi savunup sonrada dünya kirleniyo, nüfus artıyo ikiyüzlülüğü gösterelim tam olsun.

Birşey bilmiyorsun sus bari. Sen bilgisayar kullanmaktan, araba kullanmaktan vs. vazgeçtiğinde kapitalistler ne maden ne petrole ihtiyaç duyarlar. Bunlar tüm insanlağın ortak sorunudur insanlar tükettikçe onlar üretmek zorunda yoksa sen burda zor yazardın. Ben neyden bahsediyorum sen ne diyorsun.

tarihinde Muhendis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorunun nedeni konusunda nasıl yanlışım efendim. Bütün bunlar insanların tüketim çılgınlığından kaynaklanıyor. Deli gibi tüketiyorlar ama birşey vermiyorlar. Yazdığımı iyi okuyun. "CO2 salınımı insan nüfusuyla doğru orantılı olarak artıyor" neden? Çünkü insan nüfusu arttıkça tüketim ve buna bağlı üretim artıyor bu da salınımı artırıyor.

Ayrıca illa savaş çıksın demedim. İkinci bir seçenek daha sundum size. Bu lüks yaşamınızdan vazgeçin. Biraz daha ilkel yaşayın. Bu böyle ya serden ya yardan vzgeçeceksiniz. Bu böyle gitmez.

Bu tüketim çılgınlığı, açlıktan günde binlerce kişinin öldüğü coğrafylarda yaşanmıyor. Bu tüketim çılgınlığını, Adana'nın yeşilbağlar mahallesinde bir çdırın içinde yaşam mücadelesi veren insanlar gerçekleştirmiyor, bu çılgınlığı ABD'deki evsizlerde yapmıyor. O zaman siz gidin bu çılgınlığı yaşyanlarla kozunuzu paylaşın. Gidin laila da savaş çıkartın, gidin miami sahillerinde savaşçlık oynayın, gidin intihar ederek CO2 salınımındaki etkin rolünüzü ortadan kaldırın. Ama pardon, siz zaten ordak insanlrın refahı için bu savaşı istiyordunuz değil mi? Siz kendiniz için istiyordunuz.

İkinci seçeneğe gelince..Bize örnek olun ilk başta bilgisyarınızı ve cep telefonunuzu çöpe atın varsa arabanız ondan da feragat edin de tüketim çılgınlığı hastalığından kurtulduğunuzu bize gösterin. Sizinle bilahare tamtamlarla dumanlarla güvercinlerle mesajlaşırız...

NOT: Bu iletime yanıt verirseniz, ikinci seçenek konusunda da hiç samimi olmadığınız ortaya çıkacak :)

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birşey bilmiyorsun sus bari. Sen bilgisayar kullanmaktan, araba kullanmaktan vs. vazgeçtiğinde kapitalistler ne maden ne petrole ihtiyaç duyarlar. Bunlar tüm insanlağın ortak sorunudur insanlar tükettikçe onlar üretmek zorunda yoksa sen burda zor yazardın. Ben neyden bahsediyorum sen ne diyorsun.

asıl sen hiçbirşey bilmiyorsun. ben kullanmaktan vazgeçsem, kapitalistler boktan sebeple harcıyacak bi şey bulurlar. gider f1 rallisi, uaçak yarışları düzenlerler. tıpkı onlarca insanı açlığa mahkum ederken aptal dişilerin sırf bakımına, kozmetiğine milar dolarlar harcandığı gibi. madenleri de seinin gibi beyinsizler için aptal, aptal showlar'da tüketiyorlar.

tüketim çılgınlığına yol açan kimler, lüksleri için gelecek nesilleri düşünmeyen( bunu bende düşünmüyorum:D) kimler diye sorarlar sana e be beyinsiz?

tarihinde Siempre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tüketim çılgınlığı, açlıktan günde binlerce kişinin öldüğü coğrafylarda yaşanmıyor. Bu tüketim çılgınlığını, Adana'nın yeşilbağlar mahallesinde bir çdırın içinde yaşam mücadelesi veren insanlar gerçekleştirmiyor, bu çılgınlığı ABD'deki evsizlerde yapmıyor. O zaman siz gidin bu çılgınlığı yaşyanlarla kozunuzu paylaşın. Gidin laila da savaş çıkartın, gidin miami sahillerinde savaşçlık oynayın, gidin intihar ederek CO2 salınımındaki etkin rolünüzü ortadan kaldırın. Ama pardon, siz zaten ordak insanlrın refahı için bu savaşı istiyordunuz değil mi? Siz kendiniz için istiyordunuz.

İkinci seçeneğe gelince..Bize örnek olun ilk başta bilgisyarınızı ve cep telefonunuzu çöpe atın varsa arabanız ondan da feragat edin de tüketim çılgınlığı hastalığından kurtulduğunuzu bize gösterin. Sizinle bilahare tamtamlarla dumanlarla güvercinlerle mesajlaşırız...

NOT: Bu iletime yanıt verirseniz, ikinci seçenek konusunda da hiç samimi olmadığınız ortaya çıkacak :)

Efendim ben demedim sadece Afrika'dakiler ölsün veya geri kalmış ülkelerdeki insanlar. Haklısınız tüketim çılgınlığının esas yaşandığı bölgeler gelişmiş ülkeler zaten bu bağlamda " Dünya savaşı " çözüm olabilir dedim. Bu arada tabi kurunun yanında yaş ta yanabilir. Efendim bu bir düşünce yanlış, vahşice, gaddarca ilkel bir düşünce olabilir ama konuşulabilmelidir. Sanırım burda en iyi siz insanların konuşarak düşüncelerini ifade etmesi gerektiğini bilebilirsiniz.

İnsanlar tüketim çılgınlığından vazgeçsin derken kendimi ayırmıyorum tabi şahıs olarak benimde doğaya çok zararım var. Ama vazgeçemem bu ortak bir tercihtir. Sistem işidir. Devlet baskısı olmadan da kimse bu hayattan vazgeçmez isterse ölsün. Hatta devlet baskısı bile yeterli olmayabilir. Çok daha ötesine gitmek gerekir. İnsanlar nasıl bir pisliğin içine battıklarını daha net hissettiklerinde zaten dediğime gelecekler.

Sitelerde Paylaş

asıl sen hiçbirşey bilmiyorsun. ben kullanmaktan vazgeçsem, kapitalistler boktan sebeple harcıyacak bi şey bulurlar. gider f1 rallisi, uaçak yarışları düzenlerler. tıpkı onlarca insanı açlığa mahkum ederken aptal dişilerin sırf bakımına, kozmetiğine milar dolarlar harcandığı gibi. madenleri de seinin gibi beyinsizler için aptal, aptal showlar'da tüketiyorlar.

tüketim çılgınlığına yol açan kimler, lüksleri için gelecek nesilleri düşünmeyen( bunu bende düşünmüyorum:D) kimler diye sorarlar sana e be beyinsiz?

He he.

Sitelerde Paylaş

He he.

bu engin kelime ve bilgi düzeyinle önümüzü aydınlattığın için, cahiller olarak sen üstün zekalı mühendis'e minettarız.

bişey olmaz korkma mühendis, en fazla dünya denen ucube gezegenle beraber geberirsiniz. :lol:

Sitelerde Paylaş

Ne yani dünyadaki dengesizlik biz internet ve cep telefonu kullandıyoruz diyemi var.Katılmıyorum .

Akşam yemeğini öze jeti ile şanzelizede yiten zenginciklerimizin hiç suçu yok mu bunda ?

Dubaide bilmem nerelerde sifonların kulpları altından yapılıyor.Eğer bir dengesizlik varsa buralardan başlanmalı.

İnternet faydalıdır. Gereklidir.Cep telefonu da gereklidir.

Sitelerde Paylaş

Ne yani dünyadaki dengesizlik biz internet ve cep telefonu kullandıyoruz diyemi var.Katılmıyorum .

Akşam yemeğini öze jeti ile şanzelizede yiten zenginciklerimizin hiç suçu yok mu bunda ?

Dubaide bilmem nerelerde sifonların kulpları altından yapılıyor.Eğer bir dengesizlik varsa buralardan başlanmalı.

İnternet faydalıdır. Gereklidir.Cep telefonu da gereklidir.

Kesinlikle onların bu işteki günahı sizinkinin 10 katı ama sizin de 1 günahınız olduğunu unutmayın. Bunları herkes için söyledim bir ayrım yapmadım.

Cep telefonu, internet ( yani bilgisayar ) kullanmak lazım, kullanmak için üretmek lazım, üretmek için maden lazım, madenin kullanılabilmesi için metaluji tesislerinde işlenmesi lazım. Bu işlenince ne olur? CO2 ve S salınımı olur. Bunlar olunca ne olur? Sera gazı etkisi olur? E Sera gazı etkisi olursa ne olur? Küresel Isınma olur. Küresel ısınma olursa ne olur? Güm olur. Ayrıca bunlar aşırı tüketildiğinde bunları üretmek için maden kalmadğında bu tür teknolojik araçlar üretilemez. Yani gelecekte bu anlamda da sıkıntılar olabilir. Diyorum size doğada nabit bir element bulmak olanaksız artık. Cu, Fe, Cr, Au, Ag vs.. hepsini minerallerden kazanıyoruz. Bu da çok zor ve masraflı. Bu da bitince ne halt yiyecek insanoğlu bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle onların bu işteki günahı sizinkinin 10 katı ama sizin de 1 günahınız olduğunu unutmayın. Bunları herkes için söyledim bir ayrım yapmadım.

Cep telefonu, internet ( yani bilgisayar ) kullanmak lazım, kullanmak için üretmek lazım, üretmek için maden lazım, madenin kullanılabilmesi için metaluji tesislerinde işlenmesi lazım. Bu işlenince ne olur? CO2 ve S salınımı olur. Bunlar olunca ne olur? Sera gazı etkisi olur? E Sera gazı etkisi olursa ne olur? Küresel Isınma olur. Küresel ısınma olursa ne olur? Güm olur. Ayrıca bunlar aşırı tüketildiğinde bunları üretmek için maden kalmadğında bu tür teknolojik araçlar üretilemez. Yani gelecekte bu anlamda da sıkıntılar olabilir. Diyorum size doğada nabit bir element bulmak olanaksız artık. Cu, Fe, Cr, Au, Ag vs.. hepsini minerallerden kazanıyoruz. Bu da çok zor ve masraflı. Bu da bitince ne halt yiyecek insanoğlu bilemiyorum.

Sevgili kardeşim halkı bilinçlendirmekten başka seçenek yok.Ben birey olarak cam şişelerimi mutfaktaki yağ atıklarımı işi biten pilleri gerekli olan yerlere gönderiyorum .Kağıtları keza öyle elimden geldiğince etrafımı da bu yönde teşvik ediyorum.Çocuklarımı bu bilinçle yetiştiriyorum.

Bu biraz zaman alacak .Halkımız cahil.İnsanlarımız oturup tv deki evlikik programlarını yemek pişirme yarışlarını dedikodu yapabileceği ortamı seçiyor.İşimiz çocuklar ve gençlere kaldı .Dünyayı tamamen yoketmeden geri dönüş başlasa iyi olacak.Doğanın kendin yenilemede ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz.Biz rağmen bu kadar ayakta kalabilmiş en azından.

Ama tabiki bunların devlet politikası şeklinde yansıması lazım.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben de mümkün olduğunca dünya'ya ve çevre'ye zarar vermeye çalışıyorum. pilleri, yağları, cam şişelerini doğaya atıyorum. göllere petrol atıkları boşaltıyorum.

parası benden çıkmadıkça gereksiz benzin ve elektrik harcamaları yapıyorum, dünya denen pislik gezegenin bir an önce yok olması için elimden geleni yapmaya hazırım. elimde nükleer silahlar olsa hiç düşünmeden dünya'nın en büyük şehirlerinin üzerlerine gönderirim.

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili olarak

http://www.ozetkitap.com/images2/cokus.pdf (sayfa 21'den itibaren okuyun)

Ben maalesef bu kadar umutlu olamıyorum. Gelişmiş ülkeler, yaşam için zorunlu hale getirdikleri lükslerden vazgeçmeyeceklerdir. Bazı şeyler için eşik değerini geçtik, artık geriye dönüş imkansızdır. Gelişmiş ülkelerin yapacağı şey de gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerin kendi standartlarına yaklaşıp -kendilerininki kadar olmasa da- dünyanın ağzına sıçmaya katkı haklarını engellemek ve bunu sadece kendi tekellerine almak olacaktır. Artık bu şekilde ne kadar dayanırız bilemiyorum fakat 3 veya 4 kuşak sonrası için hiç de iyimser değilim.

Sitelerde Paylaş

Sevgili kardeşim halkı bilinçlendirmekten başka seçenek yok.Ben birey olarak cam şişelerimi mutfaktaki yağ atıklarımı işi biten pilleri gerekli olan yerlere gönderiyorum .Kağıtları keza öyle elimden geldiğince etrafımı da bu yönde teşvik ediyorum.Çocuklarımı bu bilinçle yetiştiriyorum.

Bu biraz zaman alacak .Halkımız cahil.İnsanlarımız oturup tv deki evlikik programlarını yemek pişirme yarışlarını dedikodu yapabileceği ortamı seçiyor.İşimiz çocuklar ve gençlere kaldı .Dünyayı tamamen yoketmeden geri dönüş başlasa iyi olacak.Doğanın kendin yenilemede ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz.Biz rağmen bu kadar ayakta kalabilmiş en azından.

Ama tabiki bunların devlet politikası şeklinde yansıması lazım.

Kesinlikle ama bunlar kısmen çözüm olur. İnsan nüfusunun çokluğu ve üretim çılgınlığı nedeniyle kalıcı bir çözüm olamaz. Doğa sandığınız gibi kendini yenileyemez. Maden anlamında yenileyemez. Madenler yenilenemez ve tükenen kaynaklardır. Yani bir orman gibi kendi kendini yenilemez. Bitince biter başka yerde aramak gerekir. O da bir yere kadar. Dünya'daki potansiyel rezervler bellidir. Bunlar bitince artık bir maden kazanmak deveye hendek atlatmaktan daha zor olacak. E ne yapacak diyeceksiniz? Dediğim gibi ya Dünya nüfusu bir şekilde azalacak ya da bu lüksten vazgeçecez yoksa doğa bize zorla vazgeçittirecek zaten.

tarihinde Muhendis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...