Jump to content

Recommended Posts

İnsan olan ve olmayan yanlarımız ortaya çıkıyor.Kimi mühendis gibi bunu vahşet olarak görüyorhaklı olarak.Çünkü kendisi de bir canlı ve empati yapıyor ister istemez..

Kimi de otopsiyi güzel bir görüntüymüş bigi baş köşeye koyuyor.Hatta arada asalım böyle videoları diyor.Kendimizi deşifre ediyoruz işte naparsınız

Sitelerde Paylaş

İnsan olan ve olmayan yanlarımız ortaya çıkıyor.Kimi mühendis gibi bunu vahşet olarak görüyorhaklı olarak.Çünkü kendisi de bir canlı ve empati yapıyor ister istemez..

Kimi de otopsiyi güzel bir görüntüymüş bigi baş köşeye koyuyor.Hatta arada asalım böyle videoları diyor.Kendimizi deşifre ediyoruz işte naparsınız

O görüntülerdeki insanlarla, lüks bir restorantta önce tavuk ızgara ile başlayıp

sonra beyaz şarap ile birlikte balık siparişi veren asilzade şişko göbekli

sosyete insanı arasında pek fark yok. İkiside, canlılarla beslenme alışkanlığı

olan insanlar. Yaptıkları da zorunlu olduklarıo beslenme ihtiyacını gidermek.

Acı fakat gerçek..

Sitelerde Paylaş

O görüntülerdeki insanlarla, lüks bir restorantta önce tavuk ızgara ile başlayıp

Acı fakat gerçek..

Elbette ki öyle.Ama bunu aç olduğu için yapanla otopsiyi zevkli bir gösteriymiş gibi izlemek arasında ufak olmayan bir fark var sanırım.

Hadi afrikadaki açlar ot bulup yiyemiyor.O şiş göbekli asilzadeler hayvan öldürmeden zıkkımlansalar yine acı bir gerçek olacakmı ?

Yada en azından şöyle sorayım insanlar et yemezse hayatta kalamaz mı ?

Sitelerde Paylaş

İnsanlar hayatta kalmak için bunu 200.000 senedir yapıyorlar. İnsan olmadan öncesi de var tabi. Ama şimdi mi vahşet oldu bunlar? Yiyecekleri azdır. Ondan yapmışlardır bunu. Hem filler et konusunda bir kaç danaya bedeldir. 15, 20 aileye et vermiştir şimdi bu.

Sitelerde Paylaş

Şişko göbekli sosyete insanının yemek görüntüsü de benim için pek cazip gelmiyor... Bir tavuğun veya herhangi bir hayvanın kesilmesi eleştirilmedi, bu görüntülerin çiçek böcek resmi gibi çok sıradanmışçasna gösterilmesi sorun. Tabi "Bunlarda yaşanıyor. Bunlarda çiçek böcek fotoları kadar gerçek" diyeniniz olabilir. Otopsi de hayatın gerçeği tabiki... Hayatın o kadar gerçekleri var ki, tüm gerçekler iütek tek resmetsek burda paylaşsak sitenin adını yeni formata göre düzenlememiz gerekir...

Sitelerde Paylaş

Elbette ki öyle.Ama bunu aç olduğu için yapanla otopsiyi zevkli bir gösteriymiş gibi izlemek arasında ufak olmayan bir fark var sanırım.

Hadi afrikadaki açlar ot bulup yiyemiyor.O şiş göbekli asilzadeler hayvan öldürmeden zıkkımlansalar yine acı bir gerçek olacakmı ?

Yada en azından şöyle sorayım insanlar et yemezse hayatta kalamaz mı ?

Sevgili Noir elbette olabilir, neden olmasın.

Eskiden et yemiyorduk, tabi çok eskiden....

Sitelerde Paylaş

Canım dedik ya baya bir eski diye.

Sende çok eskiye gitmişsin, biraz

şöyle, ağaçlardan meyve yediğimiz

zamanlara gel.

Et yemeye başlamakla zekamız arasında bir ilişki varmı zazo ?

Sitelerde Paylaş

Yani et yemek zekayı tetiklemiş midir ? sorusunu mu soruyorsun?

http://berkeley.edu/news/media/releases/99legacy/6-14-1999a.html

Bu yazı bilimsel bir makaleden ziyade bir ön tanıtım, duyuru niteliğinde ve büyük eksikleri var. En büyük ekisiği ise et içindeki başta protein ve diğer besin maddelerinin ancak ateşle pişirildiklerinde beynin evrimi için gereken besini sağlayabilecek oluşudur. Et yiyen tek canlı insan değildir. Tek başına çiğ et yemek beynin evrimini tetikleye yeterli olsaydı etçil memelilerin çoğunda bu yönde bir adaptosyonu görmemiz gerekirdi. Oysa bundan da önemli olan şey ateşin icadıdır ki genel kanı ateşin 750.000 - 800.000 yıl önce o zamanlar henüz homo habilis olarak bilinen atalarımız tarafından işler duruma getirildiğidir. Ateşin icadıyla birlikte et içindeki değerli proteinleri sindirebilir hale gelen habilisler beyin yetkinliklerini artırabilecek adaptasyonlar geliştirebilmiş ve günümüz sapienslerine evrilebilmiştir.

tarihinde Zola tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani et yemek zekayı tetiklemiş midir ? sorusunu mu soruyorsun?

http://berkeley.edu/...6-14-1999a.html

Bu yazı bilimsel bir makaleden ziyade bir ön tanıtım, duyuru niteliğinde ve büyük eksikleri var. En büyük ekisiği ise et içindeki başta protein ve diğer besin maddelerinin ancak ateşle pişirildiklerinde beynin evrimi için gereken besini sağlayabilecek oluşudur. Et yiyen tek canlı insan değildir. Tek başına çiğ et yemek beynin evrimini tetikleye yeterli olsaydı etçil memelilerin çoğunda bu yönde bir adaptosyonu görmemiz gerekirdi. Oysa bundan da önemli olan şey ateşin icadıdır ki genel kanı ateşin 750.000 - 800.000 yıl önce o zamanlar henüz homo habilis olarak bilinen atalarımız tarafından işler duruma getirildiğidir. Ateşin icadıyla birlikte et içindeki değerli proteinleri sindirebilir hale gelen habilisler beyin yetkinliklerini artırabilecek adaptasyonlar geliştirebilmiş ve günümüz sapienslerine evrilebilmiştir.

Evet mantıklı bir yaklaşım zola.Ama yine hacı abinin başka bir başlıkta yaptığı bir gözleme geliyoruz.Sanırım'' bilgi sonlumu'' diye olan başlıkta hacı teknolojinin bilgiden bir adım ileride olduğunu söyledi.Yani insanın zekası sayesinde yeni bilgilere ulaşması söz konusu...Önce teknoloji sonra daha fazla bilgi...

Ama evet başka hayvanlarında et yediğini düşünürsek et yemek zekamız için olmazsa olmaz değilmiş demek .

Sitelerde Paylaş

Acı fakat gerçek..

Haklısın Zazo..Mesela ben de anneme çok kızardım..Hayvanları çok sevmesine rağmen hakiki kürk giymeyi sevdiği için.Ne gerek var?

Slayttaki insanlar beli açlar..Yaptıkları masum.

Ama gene de paramparça olmuş hayvanları pc ekranında olsa bile görmek hiç hoş değil.

Ayrıca noir'cim et yemek zekayı etkilermi bilmem ama bence hafızaya etkisi var.Son iki yıl öncesine kadar hiç et yemezdim.vejeteryan olma gibi bir derdim de yoktu ama nedense kesilen hayvanlar geliyodu aklıma.

Ama son bikaç yıldır biraz unuttum ve cok az da olsa et yiyorum..Aşırı unutkanlık var bende belki sebebi protein eksikliğidir.Çünkü süt ürünleriyle de pek alakam yok.Balık hafızalı olmam bu yüzden olabilir:)

Sitelerde Paylaş

Evet mantıklı bir yaklaşım zola.Ama yine hacı abinin başka bir başlıkta yaptığı bir gözleme geliyoruz.Sanırım'' bilgi sonlumu'' diye olan başlıkta hacı teknolojinin bilgiden bir adım ileride olduğunu söyledi.Yani insanın zekası sayesinde yeni bilgilere ulaşması söz konusu...Önce teknoloji sonra daha fazla bilgi...

Ama evet başka hayvanlarında et yediğini düşünürsek et yemek zekamız için olmazsa olmaz değilmiş demek .

Teknoloji, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilginin önündedir ve ona yol gösterir. Unutmamalı ki insan oturup düşünebilir, kendi varlığını sorgulayabilir, bol bol felsefe yapabilir hale gelmeden önce aç karnını doyurmak, soğuktan korunmak, barınmak, hulasa zorunlu yaşamsal gereksinimlerini karşılamk zorundadır. Ayrıca, teknolojinin sınai bir olgu olduğu ve çoğunlukla kar güdüsüyle koşullandığı da akılda tutulmalıdır.

Beynin evriminde ateşin icadının bir dönüm noktası olduğu genel geçerliliğe sahip bilimsel bir görüştür. Ancak, bu gerçek, homindilerin homo habilislere evriminin nasıl olduğu hakkında fikir vermemektedir. Kimi kaynaklarda ateşin icadı ve insanımsıların av etlerini ateşte pişirerek yemeye başlaması 2 milyon yıl öncesine kadar tarihleniyorsa da bu kaynakların güvenilirliği kuşkuludur. Habilislerin atalarının ateşten faydalanmayı keşfetmiş olup olmadıklarını bilmiyoruz. En azından ben bimiyorum. Bu konuda uzman olan arkadaşların başlığa katkısını umarız.

Sitelerde Paylaş

Haklısın Zazo..Mesela ben de anneme çok kızardım..Hayvanları çok sevmesine rağmen hakiki kürk giymeyi sevdiği için.Ne gerek var?

Slayttaki insanlar beli açlar..Yaptıkları masum.

Ama gene de paramparça olmuş hayvanları pc ekranında olsa bile görmek hiç hoş değil.

Ayrıca noir'cim et yemek zekayı etkilermi bilmem ama bence hafızaya etkisi var.Son iki yıl öncesine kadar hiç et yemezdim.vejeteryan olma gibi bir derdim de yoktu ama nedense kesilen hayvanlar geliyodu aklıma.

Ama son bikaç yıldır biraz unuttum ve cok az da olsa et yiyorum..Aşırı unutkanlık var bende belki sebebi protein eksikliğidir.Çünkü süt ürünleriyle de pek alakam yok.Balık hafızalı olmam bu yüzden olabilir:)

Yinede eğer vicdanın kaldırmıyorsa etin yerini tutabilen tahıllar var.Örneğin yeşil mercimek neredeyde et yerine geçebilecek bir bakliyatmış.

Bakma sen bende hayvansever biriyim ama et yerken onun bir hayvan olduğunu unutuyorum.Bunun yanında kurban bayramı yaklaştıkça içime sıkıntılar girer huzurum kaçar :(

Ama şöyle bir durum var bunu öğrendikten sonra içim biraz rahatlamıştır.Eğer hayvana eziyet dilmeden hızlı bir kesim yapılırsa asla hiç bir acı duymuyor.Kesilen bölge ile beynin irtibatı tamamen kalktığından acı hissi en az yarım saat sonra başlıyormuş.Canlı ölmediği durumda beyin hasar tespitine başlıyor .Eğer ölmemişse onarım başlıyor işte o zaman acı başlarmış :(

Ölememek daha beter yani :(

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...