Jump to content

Hermafrodit tavuk-horoz

Recommended Posts

Tavuklarda cinsiyetin memelilerden farklı şekilde belirlendiği ortaya çıktı.

İngiliz bilim adamları, ender rastlanan, erkek ve dişi özelliklerini birlikte taşıyan (jinandromorf/karmaeşeyli) Sam adı verilen yarı tavuk, yarı horoz sayesinde, tavukgillerde cinsiyetin memelilerden farklı şekilde belirdiği sonucuna vardı.

Bilim adamları, kromozomda anormallik olmasını bekledi, ancak yanıldı. Çünkü Sam'in "tavuk tarafının" büyük oranda dişi kromozomlarla normal dişi hücrelerinden, "horoz tarafının" ise erkek kromozomlarla normal erkek hücrelerinden meydana geldiği, iki tarafın da tamamen aynı hormondan etkilendiği görüldü.

Kaynak :AA

http://www.ntvmsnbc.com/id/25068235/

Sitelerde Paylaş

Leonardonun son akşam yemeği tablosunda yanında bulunan erkek ve kadın karışımı birisi vardır.Bazılarına göre bu meryemmiş.

Böyle bir tahmin var evet.

Sitelerde Paylaş

Tavuklarda cinsiyetin memelilerden farklı şekilde belirlendiği ortaya çıktı.

...

Kusura bakmayın, fazla vaktim yok, döndüğümde daha geniş yazacağım; şimdilik kısaca şöyle...

Kuşlarda cinsiyet belirleme sisteminin farklı olduğu eskinden beri bilinir, yeni bulunmuş bir şey değil.

Kuşlarda bizdeki gibi -memelilerdeki gibi yani- XY > erkek, XX dişi değildir... Kuşlarda ZW sistemi var... ZW dişi, ZZ erkek... Dikkatinizi çekerim heterogamet olan erkek.

Neyse... Gece döndüğümde daha uzun yazarım... Hormon olayları felan var... Asıl mevzu o...

Sitelerde Paylaş

Leonardonun son akşam yemeği tablosunda yanında bulunan erkek ve kadın karışımı birisi vardır.Bazılarına göre bu meryemmiş.

Böyle bir tahmin var evet.

O meryem o meryem değil, isanın karısı olduğu düşünülen meryem.. Ben öyle biliyorum..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Kusura bakmayın, fazla vaktim yok, döndüğümde daha geniş yazacağım; şimdilik kısaca şöyle...

Kuşlarda cinsiyet belirleme sisteminin farklı olduğu eskinden beri bilinir, yeni bulunmuş bir şey değil.

Kuşlarda bizdeki gibi -memelilerdeki gibi yani- XY > erkek, XX dişi değildir... Kuşlarda ZW sistemi var... ZW dişi, ZZ erkek... Dikkatinizi çekerim heterogamet olan erkek.

Neyse... Gece döndüğümde daha uzun yazarım... Hormon olayları felan var... Asıl mevzu o...

yanlışın var; bizde hereto gamet olan erkek kuşlarda dişi.

tarihinde neuron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...