Jump to content

NEDEN MECAZ?

Recommended Posts

Güncelleme yerinde olmuş.

Günc...

Kuran mecazi şekilde yorumlanmazsa Müslümanlar belini doğrultamaz.

Dünyada Kuran'ı hala harfiyen anlamak gerektiğini pompalayan merkezi teokratik otoriteler var. Bunlar kendi güçlerini korumak için milleti uyutmaya çalışıyorlar (bizim AKP de 4+4+4le bu kervana katıldı). Biliyorlar ki insanlar Kuran'ı mecazi yorumlarlarsa ilk kendilerine karşı isyan edilecek ve düşürülecekler. Bu nereye kadar gider merak ediyorum.

Bundan sonra 2 senaryo olabilir (Genel olarak İslam ülkeleri ve Türkiye için):

1) Teokratik otoriteler altında ezilen halklar.

2) Teokratik otoriteleri devirmiş demokratik halklar.

Bence şu an 1. ve 2. senaryo at başı gidiyor. Filmin sonunda ne olacağını tahmin edemiyorum.

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu cübbeliyi niye atmışlar. Adam delikanlıymış. Hiç kıvırmamış dini...

Forumdaki en tutarlı Müslümandı. Bir ara ölüm/şiddet içerikli yorumları fazla ciddiye binmişti. Sanırım o yüzden atıldı. Ama ara sıra tekrar canlanıp geliyor merak etme :)

Sitelerde Paylaş

İslam'da ölüm şiddet yok mu?

:) Cübbelinin forumdaki en tutarlı Müslüman olduğunu yazmıştım. :)

Fazla ciddiye bindi derken tabi İslam bakış açısıyla değil. Ateistforumun bakış açısıyla.

tarihinde mammal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli onunla yaptığım onca mesajlaşmaya rağmen atalarının dininde ısrar eden bir insandı.Hadislerin Kur'an ile çeliştiğini gözüne sokmama rağmen dogmalarından vazgeçmiyordu.İyiki atıldı.Cübbeli için yüzlerce ayet var.Örnek:

Çirkin bir iş işledikleri vakit, "Biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk, Allah da bize bunu emretti" derler. De ki: "Şüphesiz, Allah çirkin işleri emretmez. Siz bilmediğiniz şeyleri Allah'ın üzerine mi atıyorsunuz?" 7:28

En iyi örnek bu ama:

Allah,akıllarını kullanmayanları rezilliğe mahkum eder. 10:100

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli onunla yaptığım onca mesajlaşmaya rağmen atalarının dininde ısrar eden bir insandı.Hadislerin Kur'an ile çeliştiğini gözüne sokmama rağmen dogmalarından vazgeçmiyordu.İyiki atıldı.Cübbeli için yüzlerce ayet var.Örnek:

Çirkin bir iş işledikleri vakit, "Biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk, Allah da bize bunu emretti" derler. De ki: "Şüphesiz, Allah çirkin işleri emretmez. Siz bilmediğiniz şeyleri Allah'ın üzerine mi atıyorsunuz?" 7:28

En iyi örnek bu ama:

Aklı kullanmaktan kasıt ise, Muhammed'in her dediğine kafa sallamaktan ibaret. Bunu yapmak için akla falan gerek yok, inanan olmak yeterli.

Sitelerde Paylaş

Aklı kullanmaktan kasıt ise, Muhammed'in her dediğine kafa sallamaktan ibaret. Bunu yapmak için akla falan gerek yok, inanan olmak yeterli.

Öğrenmiş olduk,o ayet seni de kapsıyormuş.

Eyvahcübbeliyle beraber rezilliğe mahkum edildin,tebrikler.

Sitelerde Paylaş

Öğrenmiş olduk,o ayet seni de kapsıyormuş.

Eyvahcübbeliyle beraber rezilliğe mahkum edildin,tebrikler.

Arabın putu adına söylenenler senin için geçerli, beni ırgalamıyor.

Senin aklı kullanmak sandığın şey Muhammed'in her dediğine kafa sallamaktan ibaret. Senin yaptığını en dandik robot bile yapar, tek yapması gereken Kuran'dan bir şeyler duyduğunda kafasını sallamak.

Sitelerde Paylaş

Arabın putu adına söylenenler senin için geçerli, beni ırgalamıyor.

Senin aklı kullanmak sandığın şey Muhammed'in her dediğine kafa sallamaktan ibaret. Senin yaptığını en dandik robot bile yapar, tek yapması gereken Kuran'dan bir şeyler duyduğunda kafasını sallamak.

O cübbelinin anlayışı işte.

Sitelerde Paylaş

En iyi örnek bu ama:

bu forum cübbeli gibi bir değeri zor bulur, etrafınızda böyle insanların olması size sadece avantaj sağlar, Hakkı söyleyip batıla rest çeken kaç kişi var , çevrenize bakın, kula kul olmuş bütün herkes, böyle delikanlı adamların arkasından konuşmak, bırak müslümanı insan olana yakışmaz.

Sitelerde Paylaş

bu forum cübbeli gibi bir değeri zor bulur, etrafınızda böyle insanların olması size sadece avantaj sağlar, Hakkı söyleyip batıla rest çeken kaç kişi var , çevrenize bakın, kula kul olmuş bütün herkes, böyle delikanlı adamların arkasından konuşmak, bırak müslümanı insan olana yakışmaz.

Kula kul olan cübbeli.Kur'an'ın birkaç ayetini inkar etti ve Kur'an apaçık değildir dedi.Başkalarına kafir diyor ama kendisi kafirce kur'an'ın ayetini yalanladı!

Sitelerde Paylaş

Cubbeli kada dininde samimi bir adam yok Turkiyede. Adam kivirmadan, egmeden bukmeden Kurana inanmis ve Kuran ne derse onu yaparim diyor. Ama yeni moda soytarilar yepyeni bir din yarattilar bu Islam denen Arap kulturunden, bu dinin sadece ve sadece adi Islam gerisi bambaska bir sey. Iste bu yuzden Turkiyeli Muslumanlar Arap aleminde pek sevilmezler.

Aslinda bu iyi birsey sanirim. Unutmayin Martin Lutherin Incili baska dile cevirmesi ve dinin devlet islerine bakmamasi icin baslattigi akim sonunda Hristiyanligi yok edecek derecede ileri gitti, Islamda ayni yolda tek farki ortada bir lider yok.

Tartisma aninda cok sinirlendigim bu reformcu Muslumanlara normal hayatlarinda destek vermek lazim bence , Yoksa bu Islam dini Turkiyenin basina bela olscak. Hele basta boyle ne idugu cumhurbaskani, basbakan varken durum cok vahim.

Sitelerde Paylaş

Cubbeli kada dininde samimi bir adam yok Turkiyede. Adam kivirmadan, egmeden bukmeden Kurana inanmis ve Kuran ne derse onu yaparim diyor. Ama yeni moda soytarilar yepyeni bir din yarattilar bu Islam denen Arap kulturunden, bu dinin sadece ve sadece adi Islam gerisi bambaska bir sey. Iste bu yuzden Turkiyeli Muslumanlar Arap aleminde pek sevilmezler.

Aslinda bu iyi birsey sanirim. Unutmayin Martin Lutherin Incili baska dile cevirmesi ve dinin devlet islerine bakmamasi icin baslattigi akim sonunda Hristiyanligi yok edecek derecede ileri gitti, Islamda ayni yolda tek farki ortada bir lider yok.

Tartisma aninda cok sinirlendigim bu reformcu Muslumanlara normal hayatlarinda destek vermek lazim bence , Yoksa bu Islam dini Turkiyenin basina bela olscak. Hele basta boyle ne idugu cumhurbaskani, basbakan varken durum cok vahim.

Cübbeli Allah'ın dinini ortaçağ arap kültürünü bu çağda yaşamak olarak anlıyordu.Kur'an ile alakası da yoktu.Kur'an'ın bazı ayetlerini inkar etti.Kısacası ona müslüman demeye dilim varmıyor.Ebu Cehil'in iyi bir öğrencisi olabilirdi ama.

Sitelerde Paylaş

Butun Muslumanlar hatali sadece sizler dogrusunuz. Biraz kendinize ceki duzen verin, bahsi gecen konu DIN yani insanoglunun asla degistiremiyecegi ve ilk ciktigi gibi kabul edecegi bir ogreti turudur. Her yil duruma gore degistirip gunumuze uyarlanan dine din denmez, ona dense dense YALANLAR YUMAGI denir ve bunu yapanlarada SOYTARI SAHTEKARLAR denir.

Sizinle boyle tartisilmiyacak anlasilan, anliyabilmeniz icin biz ateistler olaylari sizin anliyacaginiz sekilde anlatmaya calisiyoruz ama hala bir ozelestiri geldigni gormedim, hala inat edercesine bu Kuran carpikliklarini ehem uhum falan filan kemkumlerle gecistirmeye calisiyorsunuz.

Ben sunu derim size; ALLAHINIZ SIZLERI DAVUL ETSIN.

Sitelerde Paylaş

Sayın cübbeli hakkında hâlâ burada olduğunu düşünerek, :) affına sığınarak ben de birkaç kelam etmek istiyorum.Sayın cübbeli, gördüğüm kadarıyla bütün kalbiyle Kuran'da ne görüyorsa, ne yazıyorsa ona inanmış bir muhterem, akıl gözüyle bakmıyor Kuran'a,akılla bakıldığında içinden çıkılamayan konular konusunda Allah'ın vardır bir hikmeti, bize düşmez onu aciz aklımızla sorgulamak düşüncesine şeksiz şüphesiz bütün ruhuyla inanmış biri.

Algımda yanlış varsa kendisi veya onu çok iyi tanımış biri düzeltebilir hatalarımı.

Burada yazan bazı Müslümanlar da Kuran'a kalbi yanında aklıyla da bakmayı deniyor ki aklın ön planda olduğu tartışma konularında Kuran'nın söylediklerini aklî temelllere yaslamaya çalışıyor.

Lakin bu minvalde inanç sahipleri Kuran'ı, Kuran'ın anlattıklarını akla aykırı görenlere anlatmaya çalışırken aklî gerekçelerle açıklanamayan durumlarda iman duygusunun ağır basmasıyla aklî gerekçe üretmek için kendini çok zorluyor ve ilginç durumlar ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

.Sayın cübbeli, gördüğüm kadarıyla bütün kalbiyle Kuran'da ne görüyorsa, ne yazıyorsa ona inanmış bir muhterem, akıl gözüyle bakmıyor Kuran'a

CÜBBELİ KUR'AN'I DEĞİL HADİSİ TERCİH ETTİ.İŞİNİZE GELDİĞİ İÇİN ONU SAVUNUYORSUNUZ.ADAM KUR'AN'IN BAZI AYETLERİNİ İNKAR ETTİ.SÖYLEMEK BANA DÜŞMEZ AMA SON BİLDİĞİM KADARIYLA BU TÜR İNSANLARA KUR'AN İNKARCI DİYOR VE MÜSLÜMAN SAYMIYOR.

Butun Muslumanlar hatali sadece sizler dogrusunuz. Biraz kendinize ceki duzen verin, bahsi gecen konu DIN yani insanoglunun asla degistiremiyecegi ve ilk ciktigi gibi kabul edecegi bir ogreti turudur. Her yil duruma gore degistirip gunumuze uyarlanan dine din denmez, ona dense dense YALANLAR YUMAGI denir

DİN MUHAMMED'DEN SONRA DEĞİŞTİRİLDİ.İLK ÇIKTIĞI HALİ BU DEĞİL.BUNU SENİN GİBİ MANTIKLI(!) VE RASYONEL(!) BİR ATEİST BİLE ANLAYAMIYORSA CÜBBELİNİN ANLAYAMAMASI NORMALDİR.

Sitelerde Paylaş

CÜBBELİ KUR'AN'I DEĞİL HADİSİ TERCİH ETTİ.İŞİNİZE GELDİĞİ İÇİN ONU SAVUNUYORSUNUZ.ADAM KUR'AN'IN BAZI AYETLERİNİ İNKAR ETTİ.SÖYLEMEK BANA DÜŞMEZ AMA SON BİLDİĞİM KADARIYLA BU TÜR İNSANLARA KUR'AN İNKARCI DİYOR VE MÜSLÜMAN SAYMIYOR.

DİN MUHAMMED'DEN SONRA DEĞİŞTİRİLDİ.İLK ÇIKTIĞI HALİ BU DEĞİL.BUNU SENİN GİBİ MANTIKLI(!) VE RASYONEL(!) BİR ATEİST BİLE ANLAYAMIYORSA CÜBBELİNİN ANLAYAMAMASI NORMALDİR.

Beni yanlış anladınız veya ben yanlış anlattım, ben Sayın cübbeli hakkındaki bendeki genel intibası hakkında düşüncelerimi ifade ettim, ayet yerine hadisi tercih etme konusuna da vakıf değilim, hadisi ayete değişecek biri değildi, bildiğim kadarıyla da...

tarihinde Mai ve Siyah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni yanlış anladınız veya ben yanlış anlattım, ben Sayın cübbeli hakkındaki bendeki genel intibası hakkında düşüncelerimi ifade ettim, ayet yerine hadisi tercih etme konusuna da vakıf değilim, hadisi ayete değişecek biri değildi, bildiğim kadarıyla da...

2:99 Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.

Önce Kur'an apaçık değil diyerek yukarıdaki ayeti inkar etti.Fasık oldu.

2:85 Yoksa siz Kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden bunu yapanın cezâsı, dünyâ hayâtında rezil olmaktan başka nedir? Kıyâmet gününde de (onlar) azâbın en şiddetlisine itilirler. Allâh yaptıklarınızı bilmez değildir.

Sonra da yukarıdaki ayetin kapsama alanına girenlerden oldu.

Sitelerde Paylaş

2:99 Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.

Önce Kur'an apaçık değil diyerek yukarıdaki ayeti inkar etti.Fasık oldu.

2:85 Yoksa siz Kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden bunu yapanın cezâsı, dünyâ hayâtında rezil olmaktan başka nedir? Kıyâmet gününde de (onlar) azâbın en şiddetlisine itilirler. Allâh yaptıklarınızı bilmez değildir.

Sonra da yukarıdaki ayetin kapsama alanına girenlerden oldu.

Dediğinizi anladığınız şekilde yaptıysa kendi de biliyordur inancının hükmünü.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...