Jump to content

İnternet devrimi neyi değiştirdi?

Recommended Posts

Yaklaşık son yirmi yıldır tüm dünya internet aracılığıyla veri paylaşımında bulunuyor.

Bu sure bir takım şeylerin değiştiğini gözlemlemek için belki kısa olabilir ama enazından oluşabilcek değşimleri kestirebilmek içinde yeterli bir tahmin imkanı sağlayabilir diye düşünüyorum.

Bence internet devrimi insanlık adına çok büyük değişimleri tetikleyemeyecek.

Siz ne düşünüyorsunuz*

Sitelerde Paylaş

internet demek böyle gezindiğiniz web sitelerinden ibaret bir şey değildir.

internet, birbirine bağlanmiş kurumsal bilgisayar ağlari toplamidir.

sizde internete önce bağlanirsiniz, sonra web tarayicisi ile , bu iş için özel olarak ağlara iliştirilmiş web serverlardaki sayfalari gezersiniz.

internete bağlanirken önce interneti oluşturan bir ağa bağlanmaniz gerekir, parali hesap alip telefon hattindan bağlananlar türk telekom iss aği yoluyla internete erişirler, başkalarida başka iss ağlari ile.

web denilen servis internetin milyonda biri bile değildir. internet demek binlerce banka , hükümet, üniversite aği demektir.

aama bu ağlarin her biri firevall yoluyla kendini internetin geri kalan kismindan izole eder, bunu aşmak çok iyi programciliğin dişinda imkansizdir.

interneti meydana getiren ilk ağ arpanettir, yani pentagon, sonra diğer ağlar dahil olmus ve bu ağ uzakdoğuya kadar yayilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle tetikleyecek.50 yıl sonra insanlığın 1000 yılda paylaşığı bilgiden fazlası paylaşılacak.İnternet bir nimet.Kullanmasını bilene .

Sitelerde Paylaş

Onu bunu bilmem ama benim hayatıma kattıkları...

Zamanın da Hristiyan etti...

Sonra Ateist etti...

Sonra Sosyalist etti...

Bilgime bilgi kattı...

İki kızla tanıştırıp hayatıma kattı...

Bu sadece benim hayatımı değiştiren şeyler...

Varın gerisini siz düşünün...

tarihinde Satanas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela,

-Suni gübreler ve zirai ilaçlar insanlığı ve doğayı çok derin etkiledi.Bütün üretim ve tüketim zinciri değişti.Hatta bu değişm canlı türleinin genlerine kadar bile varcak sonuçlar doğurdu.

-Antibiyotikler tedavilerde kullanılmaya başlaması da insanlık adına çok büyük değişimleri tetikledi.

Antibiyotikler olmasa insan popülasyonu dünya üzerinde hiç bukadar çoğalamazdı. Bu çoğalma çevrenin geri dönüşümü imkansız bir şekilde tahrip edilmesine sebep oldu.

Bunlarla kıyaslanınca internet devriminin şimdilik gözlediğimiz sonuçları çok kozmetik kalıyor.

Sitelerde Paylaş

İnternet ne devrimi yaptı?

İnsanlar kendini özgür zannedip monitörlerin başına kilitlendi. Mikrosoft, apple dünyalar kadar para kazandı. Amerikanın ekonomisine can geldi. Dünyada internet kullanan bütün insanların kişisel bilgilerini topladı. Kim ne yapıyor ne istiyor herkesi izledi. Bunun doğrultusunda arz/talep meselesi dünya piyasasına can geldi. Tüketim çılgını doyumsuz insanlar interneti sömürmeye başladı.

Bunun getirisi ne oldu insanlar bilgiye ulaşmakta zorlanmadı. Yani eskiden kütüphane vardı şimdi google ve diğerleri.

Yani şöyle söyleyim foruma asılan yazıları, dışarıda söylemeye kalksak ilk cuma namazından sonra kellemizi uçururlar. :D

Sitelerde Paylaş

İnsanların antropolojiye, psikolojiye, biyolojiye kolay erişimi sağlandı.

Sosyal ağlarla bağlantı sağlandı.

Bunun yanı sıra internet, dinlerin ölmeye geldiği yer oldu.

Bir nevi fil mezarlığı gibi.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herkes buraya bir internet faydasi yazsin ve arkadasta görsün internet ne ise yararmis? Birkactane ile ben baslayayim.

1- Internet sayesinde dev bir kütüphaneye sahibim.

2- Internet sayesinde iletisimim hizlandi ve ucuzladi.

3- Internet sayesinde daha cok gazete okuyabiliyorum.

4- Internet sayesinde tanimadigim insanlar ile satranc maci yapabiliyorum.

...

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Dünyada tüm ülkelerde tüm internet hatları çok değil bir hafta kesilsin borsa ve diğer tüm interaktif bankacılık işlemleri ne hale gelir görürsünüz. Ondan sonra internet yararlı mı değil mi anlarsınız?

İleride internet sadece sitede gezmek için kullanılmayacak artık eğitimde kış şartlarından dolayı okul kapanmaları olunca okula okul açılıncaya kadar evden internetle devam edilecek, o günleri hayal ediyorum, gelecek yakın biliyorum.

Her öğrenciye tek öğretmen olduğu günler çok uzak ama en azından bir üstte yazdığım çok uzak değil daha yakın.

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...

Yaklaşık son yirmi yıldır tüm dünya internet aracılığıyla veri paylaşımında bulunuyor.

Bu sure bir takım şeylerin değiştiğini gözlemlemek için belki kısa olabilir ama enazından oluşabilcek değşimleri kestirebilmek içinde yeterli bir tahmin imkanı sağlayabilir diye düşünüyorum.

Bence internet devrimi insanlık adına çok büyük değişimleri tetikleyemeyecek.

Siz ne düşünüyorsunuz*

internet devrimi,

çok şeyi değişirtmeye başladı bile

Sitelerde Paylaş

Bilişim, bilgisayar çağı bir çok kapitalistin ve liberal düşünürün, kapitalizmin krizine çözüm olarak sunduğu bu '' Devrim'in '' ardından yıllar geçti ve cok uzun yıllar öncesinde bunun ne kadar anlamsız olduğu anlaşıldı :)

Bilgisayar çağına çoktan girdik ama kapitalizm hala krizlerle boğuşuyor :lol:

İnternet ve bilgisayar'ın insanlara çok faydası olduğu kuşku götürmez ama bazılarının beklentilerini, daha doğrusu propagandalarını boşa çıkardı. B)

Sitelerde Paylaş

Teknolojik alanda bir devrim olan internet devrimi aslında asıl etkisini sosyal alanda göstermektedir.

Bence Arapların son başkaldırmalarının nedenleri arasında internet devrimi de vardır.

Kültür ve bilgi internet aracılığı ile hızla yayılmaktadır.

Batı kültürüne ve geleneklerine maruz kalan Araplar kendi toplumlarını değiştirmek isteyeceklerdir.

Dünya homojen bir uygarlığa doğru hızla ilerlemektedir.

Bunun insanlık için çok yararlı olacağını düşünüyorum ama ben kimim ki.. Belki de zararı olur..

Sitelerde Paylaş

Eski genelkurmay başkanı giderayak interneti en büyük tehdit ilan etmişti. Eğer asker bunu böyle görüyorsa, internetin gücünün gerçekten çok büyük olduğunu, orduları bile ürküttüğünü kabul etmek lazım gelir.

Sitelerde Paylaş

İnternet devrimini önlemeye çalışan ve yavaşlatan karanlık güçler var tabii.

Onlar etkilerini zamanla kaybedecek ama.

Asıl devrim çok ilerde, bütün insanlığın yaratacağı ortak bir kültürle gerçekleşecek.

Onu bizler ve bizlerden sonra gelecek birçok kuşak göremeyecek.

Ama çok çok ilerde birgün dünya farklı dillerle ama, tek bir sesle konuşacak...

Öyle bir dünyayı göremeyeceğim için üzülüyorum gerçekten.

Kimbilir ne müthiş ve ilginç bir dünya olacak..

Aslında bu benim umudum...

Ama olası bir senaryo.. Hiç de ütopik değil..

İnsanlar daha şimdiden mevcut düzeni beğenmeyip ona başkaldırıyorlar.

Diğerleri gibi olmak istiyorlar.

Diğerleri de Batı Avrupa..

Demokrasi, insan hakları, özgürlük yabana atılacak kavramlar değil.

Yavaş da olsa insanlık uyanıyor.

İnternet bu uyanışın yegane katalizöri diyebiliriz.

İnsanlığın kurtuluş umudu internette..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...