Jump to content

Borderline Kişilik Bozukluğu

Recommended Posts

Bu hastalık benim kücüklügümden beri basımda olan bir beladır . Baska borderline hastaları var mı bu forumda merak ediyorum , ya da baska psikolojik rahatsızlıgı olanlar ?

Ne kadar küçüklüğünden beri bela? Bir kere 10-12 yaşında çocuğa Borderline teşhisi konmaz mesela :)

Bence bu tarz şeyleri ifşa etme, sonra fena halde kullanıyorlar başka tartışmalarda, bilesin.

Sitelerde Paylaş

Konuyu açan arkadaşın profilinde 16 yaşında olduğu yazıyor.

Belkide bir bunalım dönemi geçiriyor.

başta ben de böyle birşeyden şüphelendim fakat yaşını kontrol etmedim :)

Psikologlar/psikiyatrlar, 18'den evvel bu tarz bir tanıyı kolay kolay koymamamaları konusunda uzun uzun uyarılırlar eğitimleri esnasında. Fakat yine de, -dediğin gibi- uzman bir heyet 1 yıldan fazla süren semptomatik eğilimler sonucu, bu tarz bir tanı koyabiliyor, zira erken ergenlik döneminde gelişebiliyor bu hastalık.

Sitelerde Paylaş

Erken ergenlik döneminde baslıyor evet , ki erken girdim ergenliğe . Uzun süren terapiler sonucunda bunun basit bir ergenlik bunalımı degil borderline olduguna karar verildi . 17 yasındayım , 12-13 yasından beri psikolojik rahatsızlıklarla ugrasıyorum ve ilac kullanıyorum .

Sitelerde Paylaş

Bizim de psikolojik sorunumuz var mı diye sormuşsun...

Hımmm...

Bende uzun süredir garip bir durum var ama psikolojik bir sorun kapsamına girer mi bilmiyorum.

Zaten ne beni rahatsız ediyor ne de çevremdekileri.

Tabi bunda fazla çaktırmıyor oluşumun da payı var.

İnsan bir başkasına karşı duygusal ve/veya cinsel bir ilgi, hoşlantı v.s. duyunca o kişiyle birlikte olmak ister ya hani...

Örneğin, o kişiyle sohbet etmek, sinemaya gitmek, birlikte dolaşmak, birlikte eğlenmek, sevişmek v.s. istersin...

İşte bende bu yönde bir istekten ziyade, o kişi olma isteği baskın geliyor.

Birini beğenirsem veya birinden hoşlanırsam, o kişiyle olmak yerine o kişi olmak türünden bir garip arzuyla dolup taşıyorum.

Bu bir psikolojik sorun sayılır mı bilmiyorum ve bir hayli merak ediyorum.

Fakat bu durum, empati kurabilme yeteneğimi fazlaca geliştirdi diyebilirim.

''AyFiyılGuud'' ile küs olmasaydık belki ona sorardım ama artık bir başka psikiyatristten öğrenmek lazım.

Bu iletimi okuyan ve fikri olan bir arkadaş çıkarsa bana ÖM'den ulaşırsa sevinirim.

Bu arada Ares, borderline nasıl bir hastalıktır bilmiyorum ama en kısa zamanda internetten öğreneceğim.

Geçmiş olsun.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Erken ergenlik döneminde baslıyor evet , ki erken girdim ergenliğe . Uzun süren terapiler sonucunda bunun basit bir ergenlik bunalımı degil borderline olduguna karar verildi . 17 yasındayım , 12-13 yasından beri psikolojik rahatsızlıklarla ugrasıyorum ve ilac kullanıyorum .

3 günlük dünyada moralini yüksek tutmanı, gençliğini doya doya yaşamanı temenni ediyorum.

Politikadan, siyasetten, dinden uzak durmanı öneriyorum.

İyi günler.

Sitelerde Paylaş

Erken ergenlik değil de, ergenlik ve erken erişkinlik döneminde başlar. Yani en erken 13-14 yaşlarında başlar ki aslında tanıyı koymak gerçekten çok güçtür, yılları alır. Aslına bakarsan senin yaşındaki birine borderline demek için erken sayılır. Takip edilmeli ve emin olunmalı.

Bana kalırsa iyi bir hastaneye git ve konsültasyon iste. Belki borderline bile değilsindir.

Forumumuzda borderline olan çok sevdiğimiz bir kız arkadaşımız vardı. Yıllardır tedavi görüyordu. Sonra burada bir başka üyemizle tanışıp nişanlandılar, çok mutlulardı.

Yani o hastalığını büyük oranda halletti ve gayet iyiydi. Çok cici, çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdı ama okul, evlilik hazırlıkları vs. derken uğrayamıyorlar sanırım foruma.

Burada olsaydı seninle bildiği, tecrübe ettiği her şeyi paylaşırdı eminim. Çünkü oldukça iyi ve mutluydu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...