Jump to content

Muhammed’in Veda Hutbesi Ne Kadar Gerçek?

Recommended Posts

İmdi evvela çok bariz iki husus birbirine karıştırılmış!

Şirk ve bir ibadetin ifası, ritüel!

Yani mana ile şekil karıştırılmış!

Şirk, yaradana şerik ortak koşmaktır ve islam evvelinde kınanan islamın reddettiği tavaf değil yaradana şerik koşmaktır!

Yani kabenin tavaf edilmesi değildir mesele, mesele kabenin rabbine nasıl iman ve ibadet edileceğidir!

Hislerime tercüman olmuşsunuz.

Çok teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İmdi evvela çok bariz iki husus birbirine karıştırılmış!

Şirk ve bir ibadetin ifası, ritüel!

Yani mana ile şekil karıştırılmış!

Şirk, yaradana şerik ortak koşmaktır ve islam evvelinde kınanan islamın reddettiği tavaf değil yaradana şerik koşmaktır!

Yani kabenin tavaf edilmesi değildir mesele, mesele kabenin rabbine nasıl iman ve ibadet edileceğidir!

kime neye ortak kosarsiniz bilemem,

kabe ve hacer esved sizin putunuz,

allah in evimi olurmus, hani allah her yerdeydi.

4 duvar arasina sıkışacak birisi midir ki beytullah diyorsunuz kabeye.

islamda pagan ve ibrani dinlerinin karışımıdır..

Sitelerde Paylaş

Allahın evini nerden çıkardın, o ev insanlar içindir.

İnsan evinin içinde nasıl huzur ve güvende olursa bunu anlatmak içindir. Mekan olarak sadece Mekke ve kabe ile sınırlamayın bunu. Var olan gerçek dünyadan yola çıkın. Senin Türkçe konuşman Türk olduğunun göstergesi değildir, bunun için başka göstergelerede ihtiyacın vardır.

Kabe bir göstergedir, bir belirteçdir.

Hacerülesved ise hadisler vasıtasıyla kutsanmıştır.

Şahsen ben gittiğimde benim arkadaşlarımın birkaçı yaladı o taşı :) Ama onu benim yapmam mümkün değil, o şirk olurdu işte. Kabenin etrafındaki dönüş ritüeli, herkesin bir yönü/gidişi vardır, ama merkezinde ne vardır. Bunu düşünmek için kabe güzeldir diye düşünüyorum.

Selam.

Sitelerde Paylaş

bende gittim gördüm hacı oldum...

ve yeşil kubbeye bakarken aradığımızın orada olmadığı hissini yaşadım...

Sevgili kireç ben hiç kabeye gitmedim.Fakat birçok kişinin tavsiyesi üzerine Eyüp Sultan türbesine ilk gittiğim zaman aynı şeyleri hissettim.Orada hiçbir hissi şey yaşıyamadım .Hatta ürkütücü geldi herşey.Bir çocuğun başını okşamak.Birilerine faydalı olduğum zaman duyduğum hissiyatla mukayese bile edilemez asla.Kabe inanın kalbidir.Allahın evi insanların kalbindedir.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evi bile olan bir Allah'ı, paganların putlarından ayıran tek şey görünmez olması mıdır?... Konuşmayan, görünmeyen, etkisi olmayan, gösterilemeyen, fizik formüllerde yer almayan bir Allah... Putun, en azından bari olduğu kesin...

Sitelerde Paylaş

......, fizik formüllerde yer almayan bir Allah... Putun, en azından bari olduğu kesin...

Fizik yasalarını var eden O diyoruz. Sen varolmuş yasaların nasıl işleyişini bulup formüle ederek zihninde oturtmaya çalışıyorsun.

Bu senin dediğin şuna benziyor sevgili Andromeda.

Çocuğunun hem babası hem kendisi olman gibi bir durum yani.

Bu mümkün görünmüyor, üzgünüm. :)

Sitelerde Paylaş

Mecazdır o da... :huh:

Atıyorum tıp doktorusun. Diploman bu anlamda senin için ön belirteç.

Ama doktorluk başarıların senin iyi yada kötü bir hekim olduğunu ortaya koyan süreç.

Kabede tevhidin peşinden gidenlerin ön belirteci.

Dolayısı ile sonraki sürece etkileyecek diye bir kural yok.

Sitelerde Paylaş

Fizik yasalarını var eden O diyoruz. Sen varolmuş yasaların nasıl işleyişini bulup formüle ederek zihninde oturtmaya çalışıyorsun.

Bu senin dediğin şuna benziyor sevgili Andromeda.

Çocuğunun hem babası hem kendisi olman gibi bir durum yani.

Bu mümkün görünmüyor, üzgünüm. :)

Neye dayanarak bunu diyorsunuz?... Birisi "bana Allah'tan vahy geliyor" dedi diye mi?... Hakkında hiçbir kanıt olmayan bir konu bu...Mevcut yasalar her şeyi kendi başına açıklıyor... Yasaların arkasında ve mahiyeti belli olmayan çok daha komplike bir varlığın var olmasının mantığı nedir?.. İşleri açıklamayı bırak çok daha içinden çıkılmaz bir hale sokmuyor mu?...Birisi size çok haklı olarak "bu varlığı kim yaptı o zaman" denilince nasıl kıvrtıyorsunuz?...

Sitelerde Paylaş

Duygularımı tam olarak yansıtmışsınız.

Çok teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

bende gittim gördüm hacı oldum...

ve yeşil kubbeye bakarken aradığımızın orada olmadığı hissini yaşadım...

Bakın, 100 yıl önce Tevfik Fikret sizin dediklerinizi yaşamış:

İsa ile Musa, aldatılan ve aldatan

O büyülü değnek, bir koca kuyruklu yalan

İşte insanoğlu bir yerde böyle sapık

Beşerin böyle delaletleri var

putunu kendi yapar kendi tapar

Git ara kiliseyi, dolaş Kabe'yi

Çan sesini duy, tekbiri dinle

Umduğun, beklediğin şeyler nerde hani

Ortada bir tek şey göreme

Şeytanı da düzme, Allah'ı gibi

Buda'sı düzme, Ehrimen'i düzme, Yezdan'ı düzmece

Bir korkak kuşku yaratmış bunların topunu

(Tarih-i Kadim'e Zeyl)

Sitelerde Paylaş

Putların evi Kabe, Allah'ın evi Beytullah yapılmıştır.

Ama bunun kararı en son dönemdedir. Hicretin 9. senesi.

Yani, Mekke'nin fethinden sonra. Yani, Muhammed'in ölümünden 1 yıl önce.

Neden acaba?

Kabe de putlarla birlikte yıkılıp ortadan kaldırılsaydı ne olurdu dersiniz?

Sitelerde Paylaş

Putların evi Kabe, Allah'ın evi Beytullah yapılmıştır.

Ama bunun kararı en son dönemdedir. Hicretin 9. senesi.

Yani, Mekke'nin fethinden sonra. Yani, Muhammed'in ölümünden 1 yıl önce.

Neden acaba?

Kabe de putlarla birlikte yıkılıp ortadan kaldırılsaydı ne olurdu dersiniz?

Cevabı çok basit:

Muhammed'in, Kabe'yi kontrolünde tutan Ümeyye Oğullarıyla yaptığı zımni (örtülü-yazısız) anlaşma gereği Mekke teslim olmuştur.

Şartların arasında büyük ihtimalle Kabe'nin putsuzlaştırılarak aynı statüde devam etmesi vardı.

Kabe her zaman Mekke için büyük gelir kaynağı olmuştur; 'Cahiliye' döneminde de bu böyleydi.

Sitelerde Paylaş

Bakın, 100 yıl önce Tevfik Fikret sizin dediklerinizi yaşamış:

İsa ile Musa, aldatılan ve aldatan

O büyülü değnek, bir koca kuyruklu yalan

İşte insanoğlu bir yerde böyle sapık

Beşerin böyle delaletleri var

putunu kendi yapar kendi tapar

Git ara kiliseyi, dolaş Kabe'yi

Çan sesini duy, tekbiri dinle

Umduğun, beklediğin şeyler nerde hani

Ortada bir tek şey göreme

Şeytanı da düzme, Allah'ı gibi

Buda'sı düzme, Ehrimen'i düzme, Yezdan'ı düzmece

Bir korkak kuşku yaratmış bunların topunu

(Tarih-i Kadim'e Zeyl)

benim hissettiğim şey bu değildi...

tanrının sadece hicazdaki bir kaç yere yoğunlaşıp diğer yerlerle ilgilenmediği fikrini yanlış bulduğum için böyle söyledim...

her yer tanrınındır...

ve onu her yerde ve zamanda bulabiliriz...

onu bulmak için uzaklara gitmeye gerek yok...

şah damarımızdan daha yakın olanı bulmak için uzun yolculuklar yapıp vardığımız yerlerde değil ...

belki heran gözümüzün önünde duran bir yerdedir...

Sitelerde Paylaş

Kişi peygamber dahi olsa, yanlış bir söz ederse (ki insandır olabilir), o zaman onu da dinlemeyeceksin.

İnsan gerçek neyse onu uygulamakla yükümlüdür.

Kimse bana Kuran ayeti falan asmasın, ben de asarım, iş sarpa sarar.

Ama nasip olursa gitmek istiyorum Kabeye, tepeye oturup insanları izlemek, telaşlarını biçare heyecanlarını izlemek istiyorum. Onları neyle nasıl bu stresten arındırabileceğime dair çözümler aramak istiyorum.

Onlara yukardan bakmak, ve Muhammedin ne gördüğünü neden sistemi değiştirmek istediğini anlamak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

ritüellere putperestlik diyemem...

onlar belli bir insani ihtiyaçtan ortaya çıkmışlardır...

her insanın tapınma dua etme yakarma sığınma ihtiyacı vardır...

bu ihtiyaç yemek yemek gezmek gibi doğal bir ihityaçtır...

her toplum bu ihtiyaçlarını farklı şekillerde karşılamışlardır...

tanrı bunların şekillerini belirlemez karışmaz...

nasıl yemek ihtiyacınızı karşılarken temiz ve helal olanını alınız ve israf etmeyiniz gibi tavsiyede bulunuyorsa ritüeller konusunda da benzer tavsiyelerde bulunmuştur...

allahtan başka şeylere tapınmayınız dua ve istekte bulunmayınız oruç tutacaksanız günlerce aç suzuz durmak yerine bir gündüz vakti yeterlidir kurban kesecekseniz insan filan değil bir koç gibi hayvanı kesip dağıtıp yeyiniz gibi düzenlemelerle zararlı unsurları düzeltme amaçlı şeyler...

tanrının özellikle istediği bir ritüel şekli olamaz...

herkes istediği gibi uygulayabilir...

yeter ki zararlı bir şey olmasın...

Sitelerde Paylaş

Allahın evini nerden çıkardın, o ev insanlar içindir.

Şu arab dini islamın içeriğinden gocunarak onu yeniden biçimlendirme hastalığının, kendi istencini denetleyemeyen yalnıksıların gereksindiği herhangi bir bilinmeyene atıfla yatıştırıldığını şu yukarıda yazılan tümce ortaya seriyor.

Arap tanrısı Bakara 125 ayetinde "tahhira beytiye" (طَهِّرَا بَيْتِيَ) biçimiyle yeralan (ona atfen yazılmış) sözünde; "temizleyin evimi" demiştir. Buna karşın arabın putçu dininden gocunan Türk yalnıksılar, araba dinini öğretmeye kalkışmakla yetinmeyip, bir de muhammetle tamamlanmış islama açılım yapmağa kalkışıyorlar. Kensi isteğiniz doğrultusunda bir tanrıyı arzuluyorsanız, bunu yapmak için oturun sıfırdan bir tanrı kurgulayın olsun bitsin. Ne diye arabın tanımlı tanrısını değişikliğe uğratmak istiyorsunuz! Gerçekte arap tanrısı olsaydı sizleri çarpardı.

tarihinde BegTeginli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Hammurabi kanunları:

209. If a man strike a free-born woman so that she lose her unborn child, he shall pay ten shekels for her loss.

210. If the woman die, his daughter shall be put to death.

229 If a builder build a house for some one, and does not construct it properly, and the house which he built fall in and kill its owner, then that builder shall be put to death.

230. If it kill the son of the owner the son of that builder shall be put to death.

116. If the prisoner die in prison from blows or maltreatment, the master of the prisoner shall convict the merchant before the judge. If he was a free-born man, the son of the merchant shall be put to death;

incil deutoronomy 24-16:

The fathers shall not be put to death for the children, neither shall the children be put to death for the fathers: every man shall be put to death for his own sin.

veda hutbesi:

Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz

ama kuran?

bakara 178

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

tüm bunlar büyük olasılıkla dönemsel ve kültürel geçiş metinleri. metinlerin kendi içinde yer alan ya da bağlamsal olarak ilgili metinler arası  söylemlerin birbiri ile çelişmesi, kültürel olarak taşınanların yavaş yavaş güncellenmesi, eklenmesi fakat eskilerin çıkartılmamasından/unutulmasından ya da farklı yerleşimlere/kültürlere ait kalması fakat sonra toplandığında sanki aynı topluluğa aitmiş gibi algılanmasından kaynaklanıyor olabilir.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

Hammurabi kanunları:

209. If a man strike a free-born woman so that she lose her unborn child, he shall pay ten shekels for her loss.

210. If the woman die, his daughter shall be put to death.

229 If a builder build a house for some one, and does not construct it properly, and the house which he built fall in and kill its owner, then that builder shall be put to death.

230. If it kill the son of the owner the son of that builder shall be put to death.

116. If the prisoner die in prison from blows or maltreatment, the master of the prisoner shall convict the merchant before the judge. If he was a free-born man, the son of the merchant shall be put to death;

incil deutoronomy 24-16:

The fathers shall not be put to death for the children, neither shall the children be put to death for the fathers: every man shall be put to death for his own sin.

veda hutbesi:

Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz

ama kuran?

bakara 178

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

tüm bunlar büyük olasılıkla dönemsel ve kültürel geçiş metinleri. metinlerin kendi içinde yer alan ya da bağlamsal olarak ilgili metinler arası  söylemlerin birbiri ile çelişmesi, kültürel olarak taşınanların yavaş yavaş güncellenmesi, eklenmesi fakat eskilerin çıkartılmamasından/unutulmasından ya da farklı yerleşimlere/kültürlere ait kalması fakat sonra toplandığında sanki aynı topluluğa aitmiş gibi algılanmasından kaynaklanıyor olabilir.

nihayet hammurabi = tevrat = incil = kur'an olduğunu bilen benden başka birini daha görüyorum.

yurtdışı teologlar semavileri böyle kepaze ediyor :D

tebrikler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...