Jump to content

Sosyalizmle problemim

Recommended Posts

• İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Emek-emekçi düşmanı ludwig;

Liberalizmin sözde özgürlükçülüğü ardına sığınıp kapitalizmin rezilliğini örtbas edebileceğini mi sanıyorsun?

Senin bireycilik dediğinden toplumun binde biri mutlu olur ancak. Diğer kesim sefil bir hayat sürer.

Senin bireycilik dediğin devletin içini boşaltır. Sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetleri tamamen özelleşir.

Fırsat eşitliği yokolur. Büyük kitleler daima perişan olur. Kamu yararı ve toplumsallık bilinci yokedilir. Bireye sadece tüketici kimliğiyle bakılır. Kapitalistler şiştikçe yoksullar daha yoksullaşır. Özgürlük, insan hakları, demokrasi vaatleri uygulamada geniş halk kitlelerin daha fazla sömürülmesini, daha fazla ezilmesini dolayısıyla daha fazla bilenmesini ortaya çıkarır. Sömürü düzenine karşı sınıfsal mücadele sürekli varolur. Kitleler isyan ettikçe senin liberalizmin faşizme dönüşür. Ya da benimsemediğin devlet müdahalesine sığınmak zorunda kalırsın. Bu çark böyle döner. Bu arada Ülkelerin yeraltı, yerüstü kaynakları tüketilir. Ekolojik sistem mahvedilir. Umurunuzda olmayan sosyal adalet ve insanların mutluluğu-huzuru hiç bir zaman tesis edilemez.

Komünizm bir arı kovanı gibiyse ve herkes çalışıp eşit paylaşıyorsa, kapitalizm büyük balıkların küçükleri yediği deniz gibidir. İkisi de boktan rejimlerdir ve alternatifi sosyal demokrasidir. Son sığınağınız da orası olacaktır. Fazla saldırmayın, kaçacak yeriniz kalmaz sonra. :lol:

Sitelerde Paylaş

Cidden merak ettim..

Ne yaptinizki sosyalizim icin 5 yil ?? Bu kadar ofkelisin.

Zira basligin sahibi bile agizini bozmamisken (!)

Bu tipler için değil 5 yıl, 5 gün de olsa çok uzun süredir.

Seçimlerde 'Oyum yabana gitmesin' diye, kazanması beklenen partiye oy verir bunlar.

Otobüslerde, ayaktaki yaşlılara yer vermemek uyuma numarası yapar bunlar.

Kısacası, yaşamlarının her anında egoizm zirvededir.

Normal karşıla ve görmezden gel dostum. Bırak rahvan gitsin..

Sitelerde Paylaş

Değerli dindarlarda vardır sevgili Zola..

Değerli komünistler de...

Biliyorsun değer göreli bir terimdir.

Bir dogmaya angaje olanlarda ne değer olabilir diyebilirsiniz..

İlginç olarak onlarda da değer vardır ve o değer hemen hiç bir zaman savundukları dogma ile ilgili değildir.

Zaten bütün sorun da o değil midir?

Dogmatik inançları ile aklınızı çelmeden önce sizi onlarla büyüler.

İnsanlar kompleks yaratıklardır. Çok kompleks olabilirler gerçekten.

Sitelerde Paylaş

Liberalizmin sözde özgürlükçülüğü ardına sığınıp kapitalizmin rezilliğini örtbas edebileceğini mi sanıyorsun?

Senin bireycilik dediğinden toplumun binde biri mutlu olur ancak. Diğer kesim sefil bir hayat sürer.

Senin bireycilik dediğin devletin içini boşaltır. Sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetleri tamamen özelleşir.

Fırsat eşitliği yokolur. Büyük kitleler daima perişan olur. Kamu yararı ve toplumsallık bilinci yokedilir. Bireye sadece tüketici kimliğiyle bakılır. Kapitalistler şiştikçe yoksullar daha yoksullaşır. Özgürlük, insan hakları, demokrasi vaatleri uygulamada geniş halk kitlelerin daha fazla sömürülmesini, daha fazla ezilmesini dolayısıyla daha fazla bilenmesini ortaya çıkarır. Sömürü düzenine karşı sınıfsal mücadele sürekli varolur. Kitleler isyan ettikçe senin liberalizmin faşizme dönüşür. Ya da benimsemediğin devlet müdahalesine sığınmak zorunda kalırsın. Bu çark böyle döner. Bu arada Ülkelerin yeraltı, yerüstü kaynakları tüketilir. Ekolojik sistem mahvedilir. Umurunuzda olmayan sosyal adalet ve insanların mutluluğu-huzuru hiç bir zaman tesis edilemez.

Komünizm bir arı kovanı gibiyse ve herkes çalışıp eşit paylaşıyorsa, kapitalizm büyük balıkların küçükleri yediği deniz gibidir. İkisi de boktan rejimlerdir ve alternatifi sosyal demokrasidir. Son sığınağınız da orası olacaktır. Fazla saldırmayın, kaçacak yeriniz kalmaz sonra. :lol:

Bu masalları o kadar duydum ki artık çok da bir heyecan uyandırmıyor.

Bir dahaki sefer konuyla bağlantılı şeyler yazabilir misin acaba?

Yoksa trollük mü yapayım dedin?

Az önce "başlığı hareketlendirecem" falan diyordun. Aklınca beni provoke mi etmeye çalışıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bu tipler için değil 5 yıl, 5 gün de olsa çok uzun süredir.

Seçimlerde 'Oyum yabana gitmesin' diye, kazanması beklenen partiye oy verir bunlar.

Otobüslerde, ayaktaki yaşlılara yer vermemek uyuma numarası yapar bunlar.

Kısacası, yaşamlarının her anında egoizm zirvededir.

Normal karşıla ve görmezden gel dostum. Bırak rahvan gitsin..

Bu başlıkta zaten tam da egoizmin savunusunu yapıyoruz bir yerde.

Ne diye egoist olmasın bir insan?

Sen gibi saflar var ya "toplumun refahını" düşünen...

Ve otobüste yer veren :D

tarihinde ludwig2010 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cok guzel diyosunda sebgili pante agabey!

Bak sevgili HACI'da sunlari diyor ; (KISACA )

Dünyayı Başkalarının Gözünden Görmek

Ateistforum > ATEİSTFORUM > ATEİSTFORUM

haci

Jul 7 2005, 08:05 PM

Kökeni ne olursa olsun her türlü inanç, inananları inandıklarının gözünden görmeye zorlayan eğilimlerdir. İslam bir inançtır. Müslüman kişi dünyayı Muhammed’in gözünden görür ve O’nun öğretileri ile yaşar. Kendi görüşü yoktur.

Aslında bu yaklaşım pek mümkün değildir. Müslüman’lar Muhammed’i taklit ederek yaşamaya çalışırlar ama, hiç birisi bunda başarılı olamaz. Yedinci yüzyılın erkeği ile 21’nci yüzyılın erkekleri arasında derin bir zaman, felsefe, anlayış, çağ ve kültür farkı vardır. Bu yüzden Müslüman’lar ister istemez dünyayı biraz da kendi gözleri ile görürler ama, Muhammed'in görüşleri de bu görüşe katıldığı için, gözlemlenen dünya çarpık, yamuk ve iğretidir.

Çeşitli ideolojilere inananların dünya görüşü de oldukça çarpıktır. Nazi ve faşistlerin, terörist örgütlere üye olanların dünyaya bakışı, özgürlük ve demokrasiye inananlardan oldukça farklıdır. O görüşlerde umut ve iyimserlik yoktur. Onlara korku, intikam, tehdit, aşağılama, kötüleme gibi ilkel içgüdüsel duygular hakimdir. Sosyal olaylar onlar tarafından yanlış yorumlanırlar. Onları kendi görüşlerine uygun olarak yorumlamak isteyen teröristler, kendi görüşlerini çeşitli terörist eylemlemlerle başkalarına zorlarlar. Ortaya çıkan kaosu kendi görüşlerinin gerçek manifestasyonu sanar teröristler. Oysa ortaya çıkan durum kendiliğinden değil, zorlama sonucu manifest olmuştur.

Komünizmi de bu bağlamda incelemek mümkündür. Marx’dan adapte ve çoğu kere modifiye edilen kuramsal görüşler toplumlara zorlanınca, hastalıklı bir toplumun varlığı ile karşılaşılır. Ama bu toplum komünizmi implante etmeden önce bu kadar hasta değildir. Ya da bu tür bir hastalıktan yakınmıyordur. Toplumun yapısı ve sorunları değişmiştir.. Komünistin varlığını sürdürmesine daha uygun koşullar ortaya çıkar ve komünist o koşulları kendi yarattığını bilmeden, ya da bilmek istemeden orada tırmanmaya ve ne kadar haklı olduğunu bütün dünyaya haykırarak demonstre etmeye başlar....

Dünyayı başkalarının gözünden görmenin çeşitli şekilleri olduğu kuşkusuzdur.. Bir ideale bağlanan ve onun uğruna ölmeyi göze alan her insan dünyayı kendi gözlerinden görmeyi terkeder. O ideali yaratanların gözünden görmeye başlar. Bir Müslüman için kafirler her yerdedir. Bir komünist baktığı her köşede kapitalist burjuvaları görür. Terörist için polis her köşe başını tutan bir düşmandır. Nazi'ler Yahudilerin dünya ekonomisini ele geçirdiklerine inanırlar.. Kendi ırkları dışında insanlığa sıcak bakmazlar....

Dünyayı başkalarının gözünden görmek makbul bir şey değildir.

Kendi kişisel görüşlerini ekzotik bir eğilim uğruna feda edenler, bu tuzağa düşerler. Normalden az da olsa uzaklaşan bir eğilim, ne kadar ileri ve özgün olursa olsun, ne kadar üstün meziyetlere bürünürse bürünsün, ne kadar çağdaş niteliklere sahip olursa olsun, yeğlenmemelidir.

Ateizmi ben yalın bir ilke olarak düşünüyorum... Düşündüğüm ateizm spesifik bir dünya görüşü değildir. Ateist dünyayı başkalarının gözünden değil, yalnız kendi gözünden görmelidir. Ama yanıldığımı da biliyorum. Ateistlerin bir çoğunun dünyayı çarpıtarak görmelerine neden olan bazı inançlara ve günümüzde sapkın olarak kabul edilmeye başlanan eğilimlere sahip olduğunu biliyorum. Bazıları dünyayı, bütün ateistlerin komünist olmaları gerektiğini düşünecek kadar dar bir bakış açısından görebiliyorlar.. Diğer ateistler arsında Kürtçüler de olabiliyor, Naziler ve faşistler de.. Sosyal demokrasiye inananları ben normalden sapmışlar olarak kabul etmiyorum. Ancak ortanın epeyi sağında veya solunda olanların sapkın olduklarını düşünüyorum..

Sapkın bir idealle birleşen ateizm bence yozlaşmış bir eğilimdir. Bu tür ateist dünyayı kendi gözünden göremez.. Günlük olayları inandığı, din dışı bir dizi inançlar silsilesine dayanarak görür ve yorumlar. Bu görüş açısının dine ve bir Tanrı’ya inananların bakış açısından daha sağlıklı olduğunu sanmıyorum....

Ben ateizmi yalın haliyle seviyor ve kucaklıyorum.. Dogmatik bir inançla birlikte olan ateizmi reddediyorum..

Sitelerde Paylaş
Bu masalları o kadar duydum ki artık çok da bir heyecan uyandırmıyor.

Bir dahaki sefer konuyla bağlantılı şeyler yazabilir misin acaba?

Yoksa trollük mü yapayım dedin?

Az önce "başlığı hareketlendirecem" falan diyordun. Aklınca beni provoke mi etmeye çalışıyorsun?

:D

Senin değil, başlığın hareketlenmesini ifade ettim.

Ayrıca yazdıklarım konuyla tabi ki bağlantılı.

Ama senin derdin ML sosyalizmi ile ise, sevdalıları düşer birazdan.

Sitelerde Paylaş

Sosyalizm puşt gibi ibne gibi bir ideolojidir. İnsanların hayatını bir hiç için sömürür. Aynı benden yıllarımı çaldığı gibi. Allah varsa belasını versin.

Bir teorinin doğruluğu yada yanlışlığı bir yana senden ''hayatını çalabiliyorsa'' zaten senin adamakıllı bir şeyler üretebildiğin, vasıf kazanabildiğin bir hayatın hiç olmamış demektir. Ne yani, kişisel tatminsizliklerini böyle mi telafi edeceksin? Endüstüri mühendisliği okuyup sabancı'da iş imkanın varken kalkıp da devrimcilik oynamış ve 10 sene hapis yemiş gibi konuşmuyor musun :D

Sitelerde Paylaş

Peki ya o zenginleri samimi buluyor musun? Emeğinin hakkıyla zengin olmuş kaç kişi tanıyorsun? Tamam dediğini anlıyor ve hak veriyorum ama para kazanmanın adil yollarının hiç yaratılmamış olduğu bir ülkenin insanı olarak, bu çarpık düzene de birkaç laf etmek yerinde olmaz mı? Bu ülkenin zengini ya mirasyedidir, ya hırsızdır ya da arsızdır!

Bu bambaşka bir tartışma konusu. Türkiye'deki çarpık sistemi savunmak mümkün değil. Günümüz zenginlerinin çoğu birilerinin politik iktidarından beslenmişlerdir. Bu genel olarak böyledir Türkiye'de. Emeğinin hakkıyla zengin olduğuna inandığım insanlar var tabii ki.

Çok yaratıcı, çok çalışkan ve zeki olan insanlar, iyi de bir eğitimden geçmişse, gayet tabii zengin olabilir. Fakat bu nitelikler zaten herkeste aynı anda olamaz. Ama tekrarlıyorum, senin sözünü ettiğin şey bütünüyle ülkedeki çarpık sistemle ilgili. Zengin düşmanlığı başka bir şey...

Ya peki ne yerine koyuyorlar? Komünizmi bilimsel bir gözle mi inceliyor ve savunuyorlar? Eğer dediğin buysa bu olanaksızdır. Sosyalist ideolojinin herhangi bir dinden hemen hemen hiçbir farkı yoktur. Ve onu benimsemiş olmanın, ona iman etmek dışında bir yolu da yoktur. İnsanların dünya görüşleri, eleştirel ve tümüyle bilimsel bir temelde değil de, bir takım sorgulanamayan, tanımlanmamış ve sınanarak doğrulanmamış inançlar üzerinde yükseldiği sürece de bu tür sapkın ideolojiler her zaman yandaş bulacaktır. Ülkemizde, özellikle 12 Eylül öncesi bu dogmaya verdiğimiz kurbanların sorumlusu, kısmen bu konuyu adamakıllı irdeleyip insanları aydınlatmamış olan yarım aydınlarımızdır. Bu ülkede sosyalizm eleştirisi asla yapılmamıştır. Bazı liboş yazarlarımız Sovyetlerin çökmesinden sonra eleştiriye benzer yazılar çiziktirivermiş olsalar da onların bu konuda bilimsel ve kapsamlı bir çalışma ortaya koyduklarını söyleyemeyiz. Kaldı ki bu liboşlar da gençliklerinde komünist çevrelerde boy göstermiş eski solculardır.

Çok öfkelisin. Bi sakinleş...

Sözünü ettiğim insanlar komünizme sonuna kadar inanmışlar ancak olamayacağını da görmüşler çünkü dünyayı okuyabilecek kadar zeki ve bilgililer. Komünizmin bilimsel olduğunu savunmaya kalkmıyorlar dolayısıyla. Onlar iyi niyetli, gerçekten samimi ve dürüst insanlar. Saplantılı değiller kısacası.

Eski komünist olup da günümüz Türk liberalizmini temsil eden bir grup da var, haklısın. Onlar hakkında yorum yapmaya bile değmez....

Kısacası, laik ve bilimsel bir eğitimin egemen kılınmadığı bizim gibi geri ülkelerde aşırı uç görüşler ve fanatizm tehlikesi her zaman sıcak nefesini enselerimizde hissettirmeye devam edecektir. Bütün dünya bilimin tek yol gösterici olduğunu anladı ve bilimi hakim kıldı.

Bizde bu sözü dağa taşa yazarlar, ama her ne hikmetse en iyi üniversitemiz hala dünyda ilk 200'e bile giremez...

Ben komünizmin en küçük bir tehlikesini görmüyorum bu ülkede. Bırak komünizmi, ortanın soluna bile düşmandır bu halk. Geçmişteki darbeler solu yoketmiş, zaman içinde dine teslim edilmiştir bu ülke.

Gelen hükumetlerin hangisi bir parca sola yakın olmuştur ki? Muhafazakar, dindar insandan bilim beklemek aptallıktır. Eğitim de bir politika meselesi olduğuna göre, ülkenin bu hali hiç de garip değildir.

Sitelerde Paylaş

:D

Senin değil, başlığın hareketlenmesini ifade ettim.

Ayrıca yazdıklarım konuyla tabi ki bağlantılı.

Ama senin derdin ML sosyalizmi ile ise, sevdalıları düşer birazdan.

hahahahaaa!! hahaaaa

Ya abi ne oldu ??

Guzel gidiyodun!

Attin slogani ve kitle destegi bekledin ama!

Nafile..

:lol:

Sitelerde Paylaş

Senin sosyalizmle problemin, takıntılı olmadan kaynaklanıyor.Ortada ne öyle bir gidişat var ne de olacağı var.

Otoriteye itaat , islam ve milliyetçilik baskıları konusunda haklısın.

Fakirlikten başka sorunları da var insanların. Ne mesela ? lez ve gay evliliklerinin çoğu ülkede yasak olması gibi mi ? :lol:

Fakirlikten açlıktan daha büyük bir problem ne olabilir.

Sitelerde Paylaş

Niye? Ben o kadar vahşi biri miyim?

Tamam, komünizm düşmanı olabilirim, kapitalizmi milyar kere tercih edebilirim ama insan düşmanı acımasız bir kapitalist de değilim. En nefret ettiğim şeylerden biridir zengin düşmanlığı. Onun korkunç bir maske olduğuna inanırım, samimi bulmam o insanları.

Gerçekten çok saygın, çok değerli komünistler tanırım ama hiçbirisi din yerine koymamışlardır komünizmi. Bu forumdakilerin çoğu dindar. Bütün bir yaşamı komünizmle açıklamaya çalışıyorlar.. Bu da ibadet biçimleri..

Aşkolsun İ feel, sonra biri Atoş'u çıtlatır kulağınıza keyfiniz kaçar mazallah :)

Sitelerde Paylaş
Cok guzel diyosunda sebgili pante agabey!

Bak sevgili HACI'da sunlari diyor ; (KISACA )

Hacı'nın yazısını ben de çok beğendim.

Ateizm haricinde çok benzer düşünüyorum, ateistliğine de saygı duyuyorum.

Sistem konusunda fikirlerimiz aynı. Hacı kapitalizme de karşıdır, komünizme de.

En doğrusu sosyal demokrasidir onun için ama komünizm olacağına kapitalizmi yeğler.

Benim demokratik sosyalizm düşüncem de sosyal demokrasinin daha özgürlükçü, daha demokratik, daha az devletçi olanıdır. Batı sosyalizmi bu yönde ilerliyor.

Sitelerde Paylaş

Önemli olan ateistlerin arasına kendin de bir ateist olarak girdiğin zaman bunların çoğu solcu takılıyorsa, bunların etkisinde kalmamaktır.

Ben sosyalist değilim ve olmak da istemiyorum. Bu da mevzunun benim için sonudur. Sol siyaset beni ilgilendirmiyor.

Ben kendi hayatımın anlamını aramak derdinde olmalıyım.

Bu forum ise görünüşe göre ateistlerin kendi aralarında felsefe yapabildiği bir yer değil. Burda sadece Hz Marx'ın ezberleri tekerleme gibi tekrar ediliyor. Sol sloganlar atılıyor.

Yaratıcı fikirden yoksun zavallı insanımız ateist de olsa gene yaratıcılıktan uzak bir şekilde bir peygamberin arkasında koşmayı anca becerebiliyor. Kapasite bu kadar.

Velhasıl bu forumda kendi aradığım felsefi ilhamı ve yardımı bulamadığım gibi, aksine bir de aptal iedoloji kavgalarına kapılıp kendi değerli vaktimi heba ediyorum.

Bunun tek suçlusu tabi Türk ateistlerinin çapsız ve kapasitesiz olması değil. Benim de onlardan farklı olmayarak kendi fikirlerime sahip olamamam. Mevzu o zaman da "hangi ideoloji doğru, bulup takipçisi olalım" kavgasına dönüyor. Ne kadar aptalca bir zaman kaybı yöntemi.

tarihinde ludwig2010 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin sosyalizmle problemin, takıntılı olmadan kaynaklanıyor.Ortada ne öyle bir gidişat var ne de olacağı var.

Otoriteye itaat , islam ve milliyetçilik baskıları konusunda haklısın.

Fakirlikten başka sorunları da var insanların. Ne mesela ? lez ve gay evliliklerinin çoğu ülkede yasak olması gibi mi ? :lol:

Fakirlikten açlıktan daha büyük bir problem ne olabilir.

Otistik doğmak olabilir. Başka tarz pis bir hastalığa sahip olmak ya da sakat olmak olabilir. Çirkin veya şişman olmak olabilir. Çocukken yakın akrabanın tecavüzüne uğramış olman olabilir. Sen heralde bu tarz sorunların yok ama sadece fakirsen dünyadaki tek sorunun da fakirlik olduğunu zannediyor olabilirsin. Dar kafalılık diyoruz buna. Bir de utanmadan insanların binbir tür derdini görmezden gelip küçümseyip alay ediyorsun. "Fakirlikten başka ne dert olabilir ki???" Gerizekalılıktan başka ne dert olabilir asıl.

Sitelerde Paylaş

Ne anlayışı kıt adamsın sen yav, bir insan evladının 1-Yemek 2-Güvenlik 3- Sağlık sorunu vardır .Diğer sorunlar bunlar bertaraf edildikten sonra ortaya çıkar.

Koyun can derdinde kasap et derdinde !

Senin canın yemek çekiyor diye millet sana yemek mi vermek zorunda?

Canın güzel bir kızı çektiği zaman o kız da sana sex vermek zorunda mı?

Sen ne kadar beleşçi bir zihniyete sahipsin yahu?

Beleşçi dediğin biraz utanır sıkılır. Yalakalık yapar. Sen ise pişkince beleş para istiyorsun ve bunu sanki kendi babanın parası imiş gibi istiyorsun. Defol git be. Kimsenin sana beş kuruş borcu yok. Bunu kafana sok!

Sitelerde Paylaş

hadi lan oradan pislik herifler, sabahtan beri hakaret edip duruyosunuz, sosyalistlere küfür etmek serbest herhalde?

buraya kendini özgür sanan köleler yazısını yazmıştım, 2 kelime ile herşeyi senmi çözdün diye cevap veremeden kestirip attınız.

dünya sosyalizme ister seve seve ister, s... s... yönelmek zorundadır. şunun surasın'da 50 60 yıl daha pisliğinizi yayabilirsiniz. petrolün ve diğer doğal kaynakların bitmesiyle göt gibi ortada kalıcaksınız. bakalım medeniyetiniz çökünce milyarları özgürlük ilemi kontrol altında tutucaksınız?

kapitalizm her zaman dinlerle, faşistlerle ve her türlü gerici fikirle kolkoladır. sizin gibi pislik ateistler'de beş para etmez.

çürükler'de bir an önce soldan ayıklansın. aradığını bulamayınca sola geri dönmek yok ama gidin ne halt olursanız olun.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Küfür etmeden yazın lütfen!!
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...