Jump to content

Sosyalizmle problemim

Recommended Posts

hadi ... oradan , sabahtan beri hakaret edip duruyosunuz, sosyalistlere küfür etmek serbest herhalde?

buraya kendini özgür sanan köleler yazısını yazmıştım, 2 kelime ile herşeyi senmi çözdün diye cevap veremeden kestirip attınız.

dünya sosyalizme ister seve seve ister, s... s... yönelmek zorundadır. şunun surasın'da 50 60 yıl daha pisliğinizi yayabilirsiniz. petrolün ve diğer doğal kaynakların bitmesiyle göt gibi ortada kalıcaksınız. bakalım medeniyetiniz çökünce milyarları özgürlük ilemi kontrol altında tutucaksınız?

kapitalizm her zaman dinlerle, faşistlerle ve her türlü gerici fikirle kolkoladır. sizin gibi pislik ateistler'de beş para etmez.

Sen yanlış forumdasın çocuğum. Burası Komunist Forum değil. Burası Ateist Forum ve bir ateist de sosyalist olmak zorunda değildir. Ateizm ve Sosyalizm arasında mantıksal bir bağlantı yok. Sen slogan atmak istiyorsan defol git başka yere.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 149
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bu bambaşka bir tartışma konusu. Türkiye'deki çarpık sistemi savunmak mümkün değil.

Evet konu dışı olduğunun ben de farkındayım ama bu o kadar can alıcı bir yaradır ki, haksızlıklara isyan ederek sosyalizme meyleden gençlere karşı bu çarpıklı her fırsatta haykırmak gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde onlarla diyalog kuramayız ve onları fanatizmin kucağına itmiş oluruz. Oysa ki bu gençleri kazanabiliriz; çünkü her ne kadar bağnaz ve kör olsalar da zihinlerini dinin sultasından bir şekilde kurtarabilmişler ve özgür düşünmek adına büyükçe bir adım atmışlardır.

Çok yaratıcı, çok çalışkan ve zeki olan insanlar, iyi de bir eğitimden geçmişse, gayet tabii zengin olabilir.

Elbette bu gözlemi doğrulayan istisnalar vardır. Ama sadece istisnalar. Keşke başarıyı ödüllendiren bir sistemi formüle edip tam olarak tanımlayabilsek. Bu yapılamaz değildir de, ne var ki bu yönde bir çabası olan kaç aydınımız vardır? Onu da geçelim bu ülkede aydın var mıdır?

Çok öfkelisin. Bi sakinleş...

Yok bu sakin halim. Sen nereden çıkardın ki öfkeli olduğumu?

Sözünü ettiğim insanlar komünizme sonuna kadar inanmışlar ancak olamayacağını da görmüşler çünkü dünyayı okuyabilecek kadar zeki ve bilgililer. Komünizmin bilimsel olduğunu savunmaya kalkmıyorlar dolayısıyla.

Şimdi anlaşıldı. Ama bu durumda onlar artık komünist olmazlar ki?

Onlar iyi niyetli, gerçekten samimi ve dürüst insanlar. Saplantılı değiller kısacası.

Doğrudur. Keşke herkes öyle olsa.

Ne diyelim...

Eski komünist olup da günümüz Türk liberalizmini temsil eden bir grup da var, haklısın. Onlar hakkında yorum yapmaya bile değmez....

Bence değer. Dogmalara saplanıp ahkam kesenlerin nasıl 180 derece dönüp, dansöz gibi kıvırtabileceklerini gözler önüne sermek gerek. Çürük temeller üzerine kurulmuş fikirlerin ihanete ne kadar yakın olduklarını da...

Ben komünizmin en küçük bir tehlikesini görmüyorum bu ülkede. Bırak komünizmi, ortanın soluna bile düşmandır bu halk. Geçmişteki darbeler solu yoketmiş, zaman içinde dine teslim edilmiştir bu ülke.

Ben de diyorum ki şuan olmasa bile geçmişte komünizm epeyce taraftar toplamıştır ve eğer bu cesur gençler, macera peşinde değil de gerçekten yararlı olacak aklı başında işlerle uğraşsalardı ne o faşist darbeler olurdu, ne o kadar gencimizin kanı dökülürdü ne de bu karanlık günleri görürdük. Doğruyu savunan bir kişi çıkıp da "arkadaş sizler ne yapıyorsunuz? Gittiğiniz yol yol değildir! Aklınızı başınıza toplayın hepimizi mahvedeceksiniz deseydi" bu tür bir yıkımın belki de önüne geçilebilirdi. Gençler her zaman dinamiktir ve toplumsal sorunlara karşı duyarlıdır. Onlara doğru bir mücadele yolu gösterilmezse fanatik görüşlere kolayca aldanabilirler. Dönemin tüm yazarları açıkça ya da üstü kapalı sosyalizme yeşil ışık yakmışlardır. Bunun yerine gerçekçi ve uygulanabilir, dişe dokunur bir alternatif koymayı becerememişler, hatta bunu akıl edememişlerdir. Aslına bakacak olursak aynı başı boşluk bugün bile olanca hızıyla aynen devam etmektedir. Ali Demirsoy ve Emre Kongar gibi değerli aydınları da saymazsak, bu konularda hüküm süren kafa karışıklığını giderecek aklı başında bir düşünür yok gibidir.

Ülkemizdeki olumsuzlukları, çarpıklıkları ve çelişkileri sayfalar dolusu da yazsak tam olarak anlatmış olmayız. Şuan itibariyle tümüyle sürüleşmiş olan halkımız her türlü iç ve dış tehdide karşı son derece savunmasızdır. Başımızda usta bir yalancı, tüm bozuklukları o etkili hitap örtüsü altında ustaca geçiştirerek insanları uyutmaya devam etmektedir. Düşünmeye çalışan zavallı insanlarımız çok tuhaf görüşlerin esiri olmuşlardır. Ucubeler türemiştir ki bunların her çeşidini forumda da görmek mümkündür. Böyle bir konjektürde, insanları dogmalarından arındırmak istiyorsak, hem nalına hem de mıhına vurmamız kaçınılmazdır. Şimdi olmasa bile, ileride patlak verecek bir toplumsal çalkantıda hemen sivrilip güçlenenebilecek olan bir eğilimdir sosyalizm. Bana kalırsa, bu tür bir kırılma, toplumun önündeki engellerden kurtulmasına ortam sağlayacak belki de yegane çözüm olacaktır. Bu tür bir kaosta ya tam düze çıkar kurtarırız, ya da tümüyle batar hep birlikte göçeriz.

Sitelerde Paylaş

sen kendini bir bokmu sanıyorsun mal herif, aylardır 2 3 şeyi ezberlemiş döndürüp döndürüp yazıyosun. kapitalizm kağıt üstündeki tanımıyla hiç bir yer'de uygulanmamaktadır. o zaman buna'da ütopya diyebiliriz. asıl propagan'da yapan sensin, anti sosyalist propaganda'dan başka birşeyini görmedik. 2 3 kitap okuyup sürekli aynı şeyleri yazan kalitesiz ve çapsız malın tekisin.

Laissez Faire kapitalizmi savunan yok burda. Bir dönem savundum minimal devlet görüşünü ve laissez faire'yi. Ama uzun zamandır merkezciyim. Dünyada uygulanan sistem ne ise onu savunuyorum. Kağıt üstünde kapitalizm savunduğum falan yok. Bir bok bilmeden maydonoz olma herşeye.

Sitelerde Paylaş

Liberaller neden sosyal demokrasiyi savunmazlar?

Nesine karşıdırlar?

Beğenmediğin "Liboş" dediğin Altan kardeşler aslında sosyaldemokrattır. Tabi ki Avrupadaki tanımıyla.

Benim fikrimi sorarsan ben zaten laissez faire görüşü terkedeli uzun zaman oldu. Piyasanın devlet tarafından en iyi şekilde işlemesi için denetlenmesine karşı durmuyoruz. Özellikle bu son krizden sonra finans piyasalarının denetlenmesi gereği ortaya çıktı. Sosyal sağlık ve eğitim ise zaten uygulanıyor, ben de elimde pankartlarla gösteri yapıyor değilim bunların kaldırılması için. Olsun diyoruz. Bir şikayetimiz gördün mü? Ama o sosyal eğitimden faydalanan gençler de devrimcilik oynamak yerine otursun ders çalışsın istiyoruz. Bizim vergilerimizle okuyorlar!

Sitelerde Paylaş

Liberaller neden sosyal demokrasiyi savunmazlar?

Nesine karşıdırlar?

Pante,

Liberallere göre piyasa kaynak dağılımını en iyi yapan sistemdir. Bireyin zekasına, bilgisine, emeğine göre piyasa onu ödüllendirir veya eler. İş piyasasına girdikten sonra oluşan gelir dağılımı ve eşitsizliği adildir. Sosyal demokratlar ise piyasanın kusursuz olduğunu düşünmezler ve piyasanın ortaya çıkardığı gelir eşitsizliğini yeniden dağıtım (distributive justice diye arat nette) mekanizmaları ile düzeltmeye çalışırlar. Bu yüzden liberaller sosyal demokrat değillerdir, anlaşamazlar.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de diyorum ki şuan olmasa bile geçmişte komünizm epeyce taraftar toplamıştır ve eğer bu cesur gençler, macera peşinde değil de gerçekten yararlı olacak aklı başında işlerle uğraşsalardı ne o faşist darbeler olurdu, ne o kadar gencimizin kanı dökülürdü ne de bu karanlık günleri görürdük. Doğruyu savunan bir kişi çıkıp da "arkadaş sizler ne yapıyorsunuz? Gittiğiniz yol yol değildir! Aklınızı başınıza toplayın hepimizi mahvedeceksiniz deseydi" bu tür bir yıkımın belki de önüne geçilebilirdi. Gençler her zaman dinamiktir ve toplumsal sorunlara karşı duyarlıdır. Onlara doğru bir mücadele yolu gösterilmezse fanatik görüşlere kolayca aldanabilirler. Dönemin tüm yazarları açıkça ya da üstü kapalı sosyalizme yeşil ışık yakmışlardır. Bunun yerine gerçekçi ve uygulanabilir, dişe dokunur bir alternatif koymayı becerememişler, hatta bunu akıl edememişlerdir. Aslına bakacak olursak aynı başı boşluk bugün bile olanca hızıyla aynen devam etmektedir. Ali Demirsoy ve Emre Kongar gibi değerli aydınları da saymazsak, bu konularda hüküm süren kafa karışıklığını giderecek aklı başında bir düşünür yok gibidir.

Ülkemizdeki olumsuzlukları, çarpıklıkları ve çelişkileri sayfalar dolusu da yazsak tam olarak anlatmış olmayız. Şuan itibariyle tümüyle sürüleşmiş olan halkımız her türlü iç ve dış tehdide karşı son derece savunmasızdır. Başımızda usta bir yalancı, tüm bozuklukları o etkili hitap örtüsü altında ustaca geçiştirerek insanları uyutmaya devam etmektedir. Düşünmeye çalışan zavallı insanlarımız çok tuhaf görüşlerin esiri olmuşlardır. Ucubeler türemiştir ki bunların her çeşidini forumda da görmek mümkündür. Böyle bir konjektürde, insanları dogmalarından arındırmak istiyorsak, hem nalına hem de mıhına vurmamız kaçınılmazdır. Şimdi olmasa bile, ileride patlak verecek bir toplumsal çalkantıda hemen sivrilip güçlenenebilecek olan bir eğilimdir sosyalizm. Bana kalırsa, bu tür bir kırılma, toplumun önündeki engellerden kurtulmasına ortam sağlayacak belki de yegane çözüm olacaktır. Bu tür bir kaosta ya tam düze çıkar kurtarırız, ya da tümüyle batar hep birlikte göçeriz.

Geçmişteki komünistler hakkında senin gibi düşünmüyorum. Dünyada öyle bir eğilim ve hareket vardı.

Asılanlar başta olmak üzere, o nesil bir avuç maceracı değildi. Günümüzden bakınca öyle görünüyor kimilerine göre ama ben kesinlikle öyle görmüyorum. Onlar gerçekten davalarına inanan, iyi niyetli, aydın ve ülkelerini düşünen insanlardı. Bu uğurda kendi sehpalarına kendileri vuracak kadar da diklerdi.

Şimdikiler o kuşağın kırıntıları işte...

Türkiye'de sistem bellidir. Atatürk'le birlikte kurulmuş ve korunması şart olan laik, demokratik bir hukuk devletidir Türkiye. Yönetim biçimi cumhuriyettir, hedeflenen ise demokratik cumhiriyettir. Dolayısıyla bu sistem dışındaki her tür tehlike, gerektiği vakit asker tarafından bertaraf edildi darbeler aracılığıyla.

Her darbe demokrasiye vurulan bir darbedir ancak uzaktan bakınca da yapılmak istenenin ne olduğu çok açıktır.

Doğrudur ya da değildir.. O çok ayrı bir tartışma konusu olur.

Ben hala komünizmin tehlike işaret ettiğine inanmıyorum. Özellikle Türkiye gibi muhafazakar bir ülke için..

Mümkün değil. Türkiye, işçisi tarih boyu sağcılara oy vermiş ender ülkelerdendir herhalde. Komünistlerimiz bunu nasıl göremiyor bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

hesap günleri yeniden gelicek, 80 öncesi olduğu gibi abd yalakası pislikler cezalandırılmaya devam edilicek. örn: ludwig gibi herifler.

Yumruğunu havaya kaldırmış avatarının ardından slogan atacağına, düşüncelerini belrt doğru düzgün.

Başlık boyunca herkes gayet medeni biçimde yazmış. Mümkünse sen de öyle yap, gerilim yaratma lütfen.

Sitelerde Paylaş

Mehmet Altan'ın sosyal demokrat bir demecine rastlamadım. Ahmet Altan sosyal demokrat sayılabilir.

Mehmet Altan'ın Marksist Liberal diye bir kitabı var. Bunda Avrupa'nın sosyaldemokrat partilerinden de anlatıyor. Fikrinin o çizgide olduğu görülüyor.

Köşe yazılarını da okursan arada yoksulluk falan lafları eder. TEKEL mevzunda da işçilerin yanındaydı.

Sitelerde Paylaş

ne halt yiyosanız yiyin'de bari şu özgürlük yalanını bi kenara bırakın. seçimlerle başa gelen hükümetleri faşist darbelerle indiren, bir ülke'de gelişmekte olan solun karşısına burda olduğu gibi mhp gibi partiler çıkarıp para, silah, eğitim vermek. taliban ve el kaide gibi örgütleri sırf piyon olarak kullanmak amaçıyla silah ve para yağdırmak daha onlarca pislik...

ütopik bir liberalizm arkasına saklanıp özgürlük yalanları söylemeyin bari, bu kadar'da yüzsüz, haysiyetsiz, bi halt olmadığı halde bu kadar burnu hava'da gezmez insan.

Sitelerde Paylaş

Yumruğunu havaya kaldırmış avatarının ardından slogan atacağına, düşüncelerini belrt doğru düzgün.

Başlık boyunca herkes gayet medeni biçimde yazmış. Mümkünse sen de öyle yap, gerilim yaratma lütfen.

komik seni medenilere bak, anca hakaret edip durmuşsunuz. bu kadar hakareti başka bir düşünceye yapsak çoktan üyeliğin siliniyor yazmıştın.

Sitelerde Paylaş
Liberallere göre piyasa kaynak dağılımını en iyi yapan sistemdir. Bireyin zekasına, bilgisine, emeğine göre piyasa onu ödüllendirir veya eler. İş piyasasına girdikten sonra oluşan gelir dağılımı ve eşitsizliği adildir. Sosyal demokratlar ise piyasanın kusursuz olduğunu düşünmezler ve piyasanın ortaya çıkardığı gelir eşitsizliğini yeniden dağıtım (distributive justice diye arat nette) mekanizmaları ile düzeltmeye çalışırlar. Bu yüzden liberaller sosyal demokrat değillerdir, anlaşamazlar.

İyi de, ben işadamlarına, sanayicilere sormuyorum sorumu.

Muhakkak ki onlar liberal olabilir.

Ben forumdaki baldırı çıplaklara soruyorum.

Sanayici ise, sermaye sahibi ise o başka.

Örneğin dar ya da orta gelirli bir öğrenci, bir memur neden liberalizmi savunur?

Sitelerde Paylaş

Mehmet Altan'ın Marksist Liberal diye bir kitabı var. Bunda Avrupa'nın sosyaldemokrat partilerinden de anlatıyor. Fikrinin o çizgide olduğu görülüyor.

Köşe yazılarını da okursan arada yoksulluk falan lafları eder. TEKEL mevzunda da işçilerin yanındaydı.

Yoksulluk laflarını İslamcılar da ediyor :D

O yoksulluk lafını daha çok, "zenginlik üretmeye odaklanmayan egemen yapı bizi fakir bıraktı" anlıma gelecek şekilde ediyor. Marksist liberal kitabına bakmıştım. Tam olarak sosyal demokrat değil Altan. Kötü anlamda söylemiyorum. Daha farklı bir anlayışı var.

Sitelerde Paylaş

En büyük despotlar kapitalistler'dir, bura'da aptal bir özgürlük ütopyasıyla takılanların ağababaları asker, polis, kontra gerilla, provokatörler, gizli servis ajanları finanse ederek. vb. güçler de halka korku salarak, karşıt görüşte olanları öldürerek veya işkence yaparak halkın sindirilmesini sağlıyorlar.

Sonra'da bazı yüzsüzler geilp bize özgürlük propagandası yapıyor. midesiz herifler.

Sitelerde Paylaş

ne halt yiyosanız yiyin'de bari şu özgürlük yalanını bi kenara bırakın. seçimlerle başa gelen hükümetleri faşist darbelerle indiren, bir ülke'de gelişmekte olan solun karşısına burda olduğu gibi mhp gibi partiler çıkarıp para, silah, eğitim vermek. taliban ve el kaide gibi örgütleri sırf piyon olarak kullanmak amaçıyla silah ve para yağdırmak daha onlarca pislik...

ütopik bir liberalizm arkasına saklanıp özgürlük yalanları söylemeyin bari, bu kadar'da yüzsüz, haysiyetsiz, bi halt olmadığı halde bu kadar burnu hava'da gezmez insan.

Komunizm tehlikesi varsa tabiki darbe yapılacak. Ne var bunda? Komunistler de azmasaydı. Hem Sovyetlerin dibinde bir ülkesin hem de içerde komunist pislikler azmış. Ne yapılabilir?

Hem Amerika Taliban'ı desteklerken ortada daha büyük bir tehlike vardı. Sovyetler'in Afgan işgali nihayetinde ortadoğu petrolünü tehdit ediyordu. Hem Amerika Taliban'ı desteklerken ne bilsin gelcekte bunlar namluyu Amerika'ya çevirecek?

Bu kadar basit mevzularda bile sırf hınçla ve körlemesine bir nefretle gerçekleri saptırıyorsun ya da anlayamıyorsun. Yazık.

Daha tehlikeli düşmanla savaşırken daha az tehlikeli düşmanla mecburen işbirliği yapmak gayet doğal. Ne de olsa Amerika İkinci Dünya Savaşında Hitler'e karşı Stalin'le müttefikti.

Neyse. Sana bunları anlatmanın faydası yok. Sen sadece zombi bir komunistsin. Sadece ezberleri tekrar edip nefret kusacaksın. Bu nefretin temelindeki psikolojik sorunlarına eğil de seni bu tarz bir ideolojik saplantılı biri yapmaya iten sebepleri araştır.

Sitelerde Paylaş

Örneğin dar ya da orta gelirli bir öğrenci, bir memur neden liberalizmi savunur?

Liberalizmin ekonomik değil, siyasi gündemine angajedir. Bu yüzden olabilir. Malum türban, dini özgürlükler, sivil özgürlükler, oligarşik elit lafları gırla gidiyor piyasada.

Sitelerde Paylaş
Geçmişteki komünistler hakkında senin gibi düşünmüyorum. Dünyada öyle bir eğilim ve hareket vardı.

Elbette dünyada soldan esen güçlü bir rüzgar vardı. Ben bunu yadsımıyorum. Ama bak şimdi, cumhuriyet kurulurken de çok ama çok güçlü bir Bolşevik rüzgarı vardı; ama buna karşın, yeni doğan cumhuriyet sosyalist değil Batılı çağdaş normları temel edinmiş, aydınlanmacı bir devrimle husule geldi. Neden? Neden Bolşevik rüzgarına o dönemde kapılmadık sence? Bunu bir düşün istersen...

Asılanlar başta olmak üzere, o nesil bir avuç maceracı değildi. Günümüzden bakınca öyle görünüyor kimilerine göre ama ben kesinlikle öyle görmüyorum.

Evet ben de biz zamanlar Deniz Gezmiş'in o heybetli posterlerini odama asar, onlara öykünürdüm. Çünkü; o kadar araştırmama rağmen, ülkemdeki çarpıklıkların sosyalizm dışı bir sistemle de çözülebilir olduğunu anlatan, alternatif sunan herhangi bir kaynak bulamamıştım ve ben de üniversitedeki çoğu genç insan gibi bir sosyalizm sempatizanı oluvermiştim. Ne var ki gerçekten davalarına inanmaları, iyi niyetli, aydın ve ülkelerini düşünen insanlar olmaları, onların maceracı birer hayalperest oldukları gerçeğini gölgelemeye yetmiyor. Sen öyle görmesen de maceracı tanımı onları tam olarak nitelemektedir. Bu uğurda kendi sehpalarına kendileri vuracak kadar dik olmaları da, savunduklarının temelsiz ütopyalar olduğu gerçeği karşısında önemini yitiriyor. İntihar eylemcisi İslamcı militanlar da Denizler kadar cesurdur IFeel. Bedenlerine sardıkları bombaları, kalabalığın içinde ateşleyen PKK'lılar da onlardan daha az cesur değildir. Tek başına cesatten medet umacaksak inan bana her görüşü ölümüne savunan fanatikler hemen her zaman ve her yerde mevcuttur.

Ben hala komünizmin tehlike işaret ettiğine inanmıyorum. Özellikle Türkiye gibi muhafazakar bir ülke için..

Evet bence de bu ülkede asla sosyalist bir devrim olmaz. Ufukta da kızıl bir tehlike görünmüyor. Ama sorunun bir de entellektüel boyutu vardır. Ayrıca, hergün masum insanları öldürmekle meşgul, sosyalizm kisvesi altında örgütlenen bir de terör problemimiz vardır. Kısacası, bizim için güncel bir tehdit değil deyip geçemeyeceğimiz, hala gençleri yanlış düşünmeye sevk eden ve teröre adam tedarikinde sıklıkla kullanılan bir ideoloji vardır ki aydın cehpeden bununla etkin bir biçimde mücadele edilmesi oldukça önemlidir.

Dogmanın her türlüsüne karşı savaş vermek gerek.

tarihinde Zola tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...