Jump to content

Namaz kılmayan çocuğu dövme emri

Recommended Posts

Yalan mı söylediklerim, elbette değil.

Yalan olmadığını iddia ediyorsan, madem öyle sen de kendi gözünü açacaksın islam adı altında yapılanları da kendi dinine yamayacaksın o zaman, çifte standart ve iki yüzlülük olmayacak! Üstelik islamın kitabı belliyken, Kur'an'da saptırabilmek için uğraşıp durduğunuz "apaçık" ayetler belliyken!

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu dediklerini yapan sevgi dini yani İncil'deki hristiyanlık mı yoksa hristiyanlık etiteti altında bulunan çeşitli insanlar/toplumlar mı?

Yahu siz orijinciler ya da reformcular artık her ne haltsa, ne iki yüzlü insanlarsınız! İş islama gelince islam adı altında yapılan her bir haltın her bir pisliğin KİTABINIZDAN AÇIKÇA DESTEK ALMASINA RAĞMEN "gerçek islamla müslümanlıkla ilgisi yok" deyip din elden gitmesin diye dansözler gibi kıvırtırsınız ama iş başka bir dine gelince o din adına yapılan her şeyi hemen o dine yükleyip suçlarsınız "aaa bakın ne kadar tü kaka din gözünüzü açın" dersiniz o dinin kitabından destek almasa bile!

Sizin gibi ikiyüzlüleri gördükçe gerçekten inanın islam pisliğinden ve çeşitli müslümanların iki yüzlülüğünden tiksiniyorum midem bulanıyor, islamdan çıktığım için kendi kendime şükrediyorum! Teşekkür ederim bunun için.

sevgili Annthemoessa,

Bütün öğretiler samimi niyetlerle ortaya çıkmış fakat sonradan samimiyetsizlerin hışmına uğramıştır.Sen hint öğretilerine malik birisin.Sorarım sana insanlara farelerle aynı kaptan süt içiren hangi doğru öğretidir ?

İnsan her yerde inandır.Akıllısı vicdanlısır vardır .Birde yobazı zalimi vardır.Bunları ayıklamak sapı samanı karıştırmamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Muhtemelen müslüman bir ailenin kızı olarak dünyaya geldin tartışma yaşamadık. ama şu an ateistsin.

Bizim için işleyen kurallar niye sizin için işlemez anlamış değilim.

Buna cevabın nedir jadı?

Din değiştirmek ile ateist olmak epey farklı şeyler aslında. Din değiştirmek bizim üklemizde bile bir tercih, hayat görüşü yada işte kibir, kötülük, ahlaksızlık olarak görülür. Ama din değiştirdiğinde, vatanına, tarihine, ailene ihanet eden, aşağılık karakterli bir hain olursun.

Şöyle bir örnek veriyim, benim ailem şu an ateist olduğumu biliyor, üzülüyorlar muhtemelen ama şu ana kadar bu mevzu yüzünden hiç kavga yada tartışma yaşamadık. Hristiyan olsaydım heralde bunun sonu evlatlıktan redde kadar gidebilirdi, yani olacak şeyleri düşünmek bile istemiyorum.

İslam ile hristiyanlık binlerce yıl savaşmış, özellikle Türk denilen insanlar bilhassa bu dinle savaşmışlar. Dolayısıyla aynı şey değiller.

Sana gelince, sen modern hayat görüşünü benimseyen, Araplıktan hoşlanmayan bir insan olduğun halde geleneksel inancımız olan islamdan vazgeçemiyorsun, kendi kafandan uydurduğun şeylere yine islam adını takıyorsun. Yunan ortodaoks bir ailenin kızı olsaydın aynı şekilde ne olursa olsun geleneğinden kopamayacaktın. Yok "ben yine rabbimi bulur müslüman olurdum" dersen buna kendin ve kendin gibi olanlardan başka kimseyi inandıramazsın. Hayatın gerçekleri böyle işlemiyor çünkü. Ancak yunanda olsan sen ateist olmayacaktın, ben ise olacaktım. Aramızdaki fark sadece bu

Sitelerde Paylaş

Yalan olmadığını iddia ediyorsan, madem öyle sen de kendi gözünü açacaksın islam adı altında yapılanları da kendi dinine yamayacaksın o zaman, çifte standart ve iki yüzlülük olmayacak! Üstelik islamın kitabı belliyken, Kur'an'da saptırabilmek için uğraşıp durduğunuz "apaçık" ayetler belliyken!

Emrin olur.

Din değiştirmek ile ateist olmak epey farklı şeyler aslında. Din değiştirmek bizim üklemizde bile bir tercih, hayat görüşü yada işte kibir, kötülük, ahlaksızlık olarak görülür. Ama din değiştirdiğinde, vatanına, tarihine, ailene ihanet eden, aşağılık karakterli bir hain olursun.

Şöyle bir örnek veriyim, benim ailem şu an ateist olduğumu biliyor, üzülüyorlar muhtemelen ama şu ana kadar bu mevzu yüzünden hiç kavga yada tartışma yaşamadık. Hristiyan olsaydım heralde bunun sonu evlatlıktan redde kadar gidebilirdi, yani olacak şeyleri düşünmek bile istemiyorum.

İslam ile hristiyanlık binlerce yıl savaşmış, özellikle Türk denilen insanlar bilhassa bu dinle savaşmışlar. Dolayısıyla aynı şey değiller.

Sana gelince, sen modern hayat görüşünü benimseyen, Araplıktan hoşlanmayan bir insan olduğun halde geleneksel inancımız olan islamdan vazgeçemiyorsun, kendi kafandan uydurduğun şeylere yine islam adını takıyorsun. Yunan ortodaoks bir ailenin kızı olsaydın aynı şekilde ne olursa olsun geleneğinden kopamayacaktın. Yok "ben yine rabbimi bulur müslüman olurdum" dersen buna kendin ve kendin gibi olanlardan başka kimseyi inandıramazsın. Hayatın gerçekleri böyle işlemiyor çünkü. Ancak yunanda olsan sen ateist olmayacaktın, ben ise olacaktım. Aramızdaki fark sadece bu

Yapma jadı,

Ben sana bir zamanlar ateist olduğumu söylesem ne diyeceksin bana.

Eminim muhtemelen tam ateist olamamışsındır dersin.

Ne kötü bir düşüncedir bu anlamam. Herşeye hakkı olduğunu, her tür düşünmeye açık bir zihne sahip olduğunu savunan insan bunu asla ve asla başkasına layık göremez.

Din değiştirmek üstelik ateist olmaktan daha zordur. Sanki Tanrıların savaşıyormuş gibi gelecektir insana. :)

Sitelerde Paylaş

Benim yazdığım şeylerden bunu mu anladın bergüzar

Ya yapma jadı ya,

Bak bir zamanlar ateist olduğumu söyledim. Başka bir ülkede doğmuş olsaydım yinede vicdanlı biri olacağımı düşünüyorum dedim daha önceki iletilerimde. Üstelik imam bir babanın kızıyım ben.

Sen ise ısrarla nerde doğarsan oranın geleneğinin-kültürünün etkisinden kurtulamayacağımı ısrarla söylüyorsun.

Doğru anlamadığımı da ima eden yine sensin.

Senin kafanda kesinlikle iman ettiğin hurafe dini islam değil.

Kendi hurafenden kurtulmadan beni hurafelere saplanmış olarak niteleyen yine sensin.

Sitelerde Paylaş

Ya yapma jadı ya,

Bak bir zamanlar ateist olduğumu söyledim. Başka bir ülkede doğmuş olsaydım yinede vicdanlı biri olacağımı düşünüyorum dedim daha önceki iletilerimde. Üstelik imam bir babanın kızıyım ben.

Sen ise ısrarla nerde doğarsan oranın geleneğinin-kültürünün etkisinden kurtulamayacağımı ısrarla söylüyorsun.

Kendi hurafenden kurtulmadan beni hurafelere saplanmış olarak niteleyen yine sensin.

Soruma verecek cevabın olmadığı için konuyu değiştirmeye çalışıyorsun. İnanç hayatında dalgalar yaşaman önemli değil, öyle yada böyle yaşadığın toplumun sana empoze ettiği dinden kendini alamamışsın, yinede geleneksel yorumun dışında bir yorum benimsiyorsun. Yunan bir papazın kızı olsaydın yine islam mı olacaktın yani? Tam tersi, şu an nasıl hristiyanlığı kötü görüyorsan islamı öyle görüyor olacaktın. Objektif olarak bakabilen biri asla hristiyanlığın islamdan daha kötü olduğunu düşünmez. Bu senin diğer dinlere islami perspektiften baktığını gösteriyor, yani geleneklerinden kopma ve diğer dinlerden birine girme ihtimalin her zaman sıfırdı

Sitelerde Paylaş

Soruma verecek cevabın olmadığı için konuyu değiştirmeye çalışıyorsun. İnanç hayatında dalgalar yaşaman önemli değil, öyle yada böyle yaşadığın toplumun sana empoze ettiği dinden kendini alamamışsın, yinede geleneksel yorumun dışında bir yorum benimsiyorsun. Yunan bir papazın kızı olsaydın yine islam mı olacaktın yani? Tam tersi, şu an nasıl hristiyanlığı kötü görüyorsan islamı öyle görüyor olacaktın. Objektif olarak bakabilen biri asla hristiyanlığın islamdan daha kötü olduğunu düşünmez. Bu senin diğer dinlere islami perspektiften baktığını gösteriyor, yani geleneklerinden kopma ve diğer dinlerden birine girme ihtimalin her zaman sıfırdı

İşte bu tamamen senin hüsnü zannın.

Baştan beri beni yanlış okuyor ve yanlış yönlendirme çabası içindesin.

Ben din tekdir diyorum. Bu anlamda başka bir din yok, aslolan din adı her ne ise doğrusu odur.

İnsanların kendi yapıp ettikleri zulümleri din adına yaptıkları dini karalamaz sadece insanı karalar, hep bunu savundum.

Ben adıma müslüman deyim, hristiyan deyim, yahudi deyim hiç farketmez inanç bağlamında. Bu sadece benim belki toplumsal kimliğime işaret edebilir, o kadar.

Esas toplumun baskısı ve etkisinden kurtulamayıp düşmanlıkla doldurduğun içini bana boşaltma eğilimine şiddetle itiraz ettiğimden ve karşı çıktığımdan beni nereye koyacağını bilemeyen sensin.

Ben nerde olduğumu çok iyi biliyorum.

Ben iyilerin yanındayım, zulmün karşısındayım.

Adına her ne dersen de...

Öyle yada böyle içinden çıktığın toplumun yanlışından kurtulamayan esas sensin.

Nerede olduğunu bilmek, ne olduğunu bilmek, bilmelerin en güzelidir.

Bilmelerin en güzeli kendini bilmektir.

Kendini bilmeden beni bilmeye çabalama jadı.

Sitelerde Paylaş

Peki bergüzar hanım, vatikanın politik eylemlerine bakıpta hristiyanlığı kötülemek de neyin nesi? Yapılanlar incille uyumlumu ona bakacaksın, ha incili eleştirirkende cımbızcılık yapmayacaksın, genel ana fikir ne diyor, o mesaja odaklanacaksın.

Hani sen ne zaman kurandan getirilen cevap veremediğin bir mevzu geldiğinde "kuranda aklınızı kullanın" yazıyor diyip kıvırmaya çalışıyorsun ya. İncilide bu bağlamda eleştirmelisin. Kendine yapılmasından hoşlanmadığın şeyleri başkalarına yapmamak gerek. Ayrıca buralardan kalkıp taa arabistana giden biri olarak bana yahudi denilebiri, hristiyan denilebilir diyemezsin, bal gibi islamsın

Sitelerde Paylaş
Ben din tekdir diyorum. Bu anlamda başka bir din yok, aslolan din adı her ne ise doğrusu odur.

İnsanların kendi yapıp ettikleri zulümleri din adına yaptıkları dini karalamaz sadece insanı karalar, hep bunu savundum.

Ben adıma müslüman deyim, hristiyan deyim, yahudi deyim hiç farketmez inanç bağlamında. Bu sadece benim belki toplumsal kimliğime işaret edebilir, o kadar.

"Din tektir" diyorsun, iddia ediyorsun da bu "tek din" dediğin "orijinal" dinin, senin kitabın Kur'an'da anlatılan din olduğu inancı seni müslüman yapmakta, islam yapmakta zaten!

Müslümanların çeşitli laf salatalarıyla iddia edip anlatmaya çalıştıkları şu meşhur konu, günümüzde müslümanların, diğer dinler karşısında üstte görünme çabalarından biri. Nedir iddia? "Gerçek din islamdır, baştan beri var olan din islamdır tektir, başka din zaten yoktur her din bu tek olan dinin bozulmuş halidir, eh günümüzde de bu orijinal dini anlatan bozulmamış tek kaynak Kur'an'dır" Bu iddia müslümanların iddiası, Kur'an'ın ve hadislerin iddiası. Günümüzde islamdan sonra çıkan Bahailik de benzeri şeyleri iddia eder yahut biri kendini peygamber ilan edip, Kur'an ile tamamen ters mesajları olan bir kitapla ortaya çıksa, "TAnrı'nın x isimli meleğinden vahiyle aldığım din, bütün dinlerin orijinal bozulmamış halidir ismi de y dir, başlangıçtan beri bütün dinler aslında y dir şu anda var olan tüm dinler de y dininin bozulmuş halidir" dese müslümanlar kabul edip iman edecek mi? Bahailiğin veya örnekte verdiğim bu insanın ve ortaya attığı dinin islamdan aşağı kalır yanı ne olurdu? Bu kişinin tek din iddiasının islamınkinden aşağı kalır yanı ne olurdu? Eğer yanıt sadece "islamdan sonra çıkmış bir din, islamın iddialarını taklit etmeye çalışmış" ise islamdan çoook önce ortaya çıkan ve kendisinin orijinal din olduğunu iddia eden dinler de var.

Örneğin Hindular da kutsal din lisanları olan Sanskritçe'nin, peygamberlerin ermişlerin mistiklerin, çakralardan enerji merkezlerinden çıkan seslerden yola çıkarak oluşturduğu dil olduğunu ve Hinduizm'in yahut gerçek adıyla "Sanatana Dharma"nın, ("Ezeli ebedi yol") Tanrı evren olarak tezahür ederken onunla aynı anda ortaya çıktığını söylerler, kutsal kitaplarından ayetler getirerek varolan dinlerin tüm tanrılarının da evren ve fazlası olan, her bir atoma girişim yapan enerji olan gerçek tek Tanrı'nın tezahürleri olduğunu söylerler, tüm dinlerin ve mistisizmin kendi dinlerinden ortaya çıktığı görüşünü ortaya atarlar. Buyrun islamla benzer olan bir iddia ve islamdan da binlerce yıl daha eski bir iddia! Üstelik islamınki gibi ikiyüzlü bir iddia da değil, "tüm dinler geçerlidir, kişiyi kurtarabilir" diyebilecekleri arkasında da bu kadar durabilecekleri bir iddia.

Dolayısıyla geçiniz artık bu eskimiş "tek din orijinal din benimki" iddialarını, objektif olunuz!.

Sitelerde Paylaş

Mahşerde babanın yakasına yapışıp hesap soracaksın, keşke beni dünyadayken namaz kılmam için ağzımı burnumu kırsaydın da şimdi sonsuz cehenneme düşmeseydim.

Cübbeli sen dayak yemedin galiba.Senin peşin peşin ağzını burnunu dağıtalımda sonra ahirette yakamıza yapışmassın.Bir tarafın kalkmış.

Sitelerde Paylaş

Tanrı samimiyet ister.

Her tür baskı samimiyeti öteler.

İşte budur. Harika.

Pekiii berguzar, tanrı neden sonsuz cehennem azabıyla insanları tehdit edip zihinlerin sağlam düşünmesini engeller. Samimi iman istese cennet, cehennem olmazdı.

Ama diyor ki; bana inanmazsan hop sonsuz cehennemdesin.

Sitelerde Paylaş

Peki bergüzar hanım, vatikanın politik eylemlerine bakıpta hristiyanlığı kötülemek de neyin nesi? Yapılanlar incille uyumlumu ona bakacaksın, ha incili eleştirirkende cımbızcılık yapmayacaksın, genel ana fikir ne diyor, o mesaja odaklanacaksın.

Hani sen ne zaman kurandan getirilen cevap veremediğin bir mevzu geldiğinde "kuranda aklınızı kullanın" yazıyor diyip kıvırmaya çalışıyorsun ya. İncilide bu bağlamda eleştirmelisin. Kendine yapılmasından hoşlanmadığın şeyleri başkalarına yapmamak gerek. Ayrıca buralardan kalkıp taa arabistana giden biri olarak bana yahudi denilebiri, hristiyan denilebilir diyemezsin, bal gibi islamsın

Ben Vatikanın politik eylemlerine bakıp hristiyan inancını mı karalıyorum, yoksa hristiyan inancı üzerinden yapılan sömürüyümü yerden yere vuruyorum. Bunun ayırımını önce iyi yapman gerekiyor jadı hanım!!!

Tanrı tek, yöntemi tek ise ve elimizde inanırlarının hiçbir ihtilaf olmadığı bir kuran var ise ve o kitapda ben dininizi kemale erdirdim diyorsa ve tevratıda doğrular diyorsa o zaman kıstas kuran olur ona bakarım haklı olarak.

Sen islam deyince sadece kendini müslüman olarak sınırlamış insanları anlıyorsun. Hoş onlarda kendilerini öyle sanıyorlar ya neyse. :)

İslam tek bir Tanrının varlığına ve birliğine inanan, Ona teslim olan, Ona inanıp güvenen kişiye denir. Tarih sahnesinde insanlar toplumsal kimlik anlamında yada başka sebeplerden dolayı inançlarını farklı isimlendirmiş olabilirler. Bu toplumların meselesi. Başka başka dinlere götürmez bu bizi.

Hala anlamıyorsun işte.

Ben kendime yahudi desem ne olur, hristiyan desem ne olur.

Ben kendimin tek Tanrının varlığına ve birliğine inanıyor olduğumu bilmem hem bana hem Tanrıya yeter diyorum, sen kalkmış ne diyorsun güzelim ya.

"Din tektir" diyorsun, iddia ediyorsun da bu "tek din" dediğin "orijinal" dinin, senin kitabın Kur'an'da anlatılan din olduğu inancı seni müslüman yapmakta, islam yapmakta zaten!

Müslümanların çeşitli laf salatalarıyla iddia edip anlatmaya çalıştıkları şu meşhur konu, günümüzde müslümanların, diğer dinler karşısında üstte görünme çabalarından biri. Nedir iddia? "Gerçek din islamdır, baştan beri var olan din islamdır tektir, başka din zaten yoktur her din bu tek olan dinin bozulmuş halidir, eh günümüzde de bu orijinal dini anlatan bozulmamış tek kaynak Kur'an'dır" Bu iddia müslümanların iddiası, Kur'an'ın ve hadislerin iddiası. Günümüzde islamdan sonra çıkan Bahailik de benzeri şeyleri iddia eder yahut biri kendini peygamber ilan edip, Kur'an ile tamamen ters mesajları olan bir kitapla ortaya çıksa, "TAnrı'nın x isimli meleğinden vahiyle aldığım din, bütün dinlerin orijinal bozulmamış halidir ismi de y dir, başlangıçtan beri bütün dinler aslında y dir şu anda var olan tüm dinler de y dininin bozulmuş halidir" dese müslümanlar kabul edip iman edecek mi? Bahailiğin veya örnekte verdiğim bu insanın ve ortaya attığı dinin islamdan aşağı kalır yanı ne olurdu? Bu kişinin tek din iddiasının islamınkinden aşağı kalır yanı ne olurdu? Eğer yanıt sadece "islamdan sonra çıkmış bir din, islamın iddialarını taklit etmeye çalışmış" ise islamdan çoook önce ortaya çıkan ve kendisinin orijinal din olduğunu iddia eden dinler de var.

Örneğin Hindular da kutsal din lisanları olan Sanskritçe'nin, peygamberlerin ermişlerin mistiklerin, çakralardan enerji merkezlerinden çıkan seslerden yola çıkarak oluşturduğu dil olduğunu ve Hinduizm'in yahut gerçek adıyla "Sanatana Dharma"nın, ("Ezeli ebedi yol") Tanrı evren olarak tezahür ederken onunla aynı anda ortaya çıktığını söylerler, kutsal kitaplarından ayetler getirerek varolan dinlerin tüm tanrılarının da evren ve fazlası olan, her bir atoma girişim yapan enerji olan gerçek tek Tanrı'nın tezahürleri olduğunu söylerler, tüm dinlerin ve mistisizmin kendi dinlerinden ortaya çıktığı görüşünü ortaya atarlar. Buyrun islamla benzer olan bir iddia ve islamdan da binlerce yıl daha eski bir iddia! Üstelik islamınki gibi ikiyüzlü bir iddia da değil, "tüm dinler geçerlidir, kişiyi kurtarabilir" diyebilecekleri arkasında da bu kadar durabilecekleri bir iddia.

Dolayısıyla geçiniz artık bu eskimiş "tek din orijinal din benimki" iddialarını, objektif olunuz!.

Jadıya yazdıklarım sizin içinde geçerli.

İslam tek Tanrıcıdır ve gerçek din budur.

Bu tevhid inancı Adem(Adam)den beri vardır.

Adem ilk bilinçli ve şuurlu insan(lar)dır. Buradan hareketle tüm dinlerin aynı kaynaktan gelmediğini nasıl iddia edebilirsiniz siz?

Çok Tanrılı toplumlarda çok Tanrıların nasıl kavga ettiklerini hepimiz biliyoruz.

Burada bile herkes Tanrı, orta yol var mı, yok! :)

Var olan gerçeğe gözünüzü kapatıp kapatmamak sizin elinizde.

Sizin isteğiniz ile bizim inancımız şekillenmiyor.

Ve bizim inancımızın etiketini üstümüze yerleştirecek merci siz değilsiniz.

Biz Tanrı ile muhatabız, sizinle değil.

Dolayısı ile inanıyorum diyen hiçbirine sen bu değilsin demek kimsenin ne haddi, ne de hakkıdır.

İnancın kaynağı aynı kaynaktır. İnsan bu kaynağı kendi eliyle parça parça etmiştir. Sorumluluk almak yerine diğerini ötelemeyi yine insan yapar.

İşte budur. Harika.

Pekiii berguzar, tanrı neden sonsuz cehennem azabıyla insanları tehdit edip zihinlerin sağlam düşünmesini engeller. Samimi iman istese cennet, cehennem olmazdı.

Ama diyor ki; bana inanmazsan hop sonsuz cehennemdesin.

Sevgili Buffalo,

İmanda samimiyet isterken, inkarda da samimiyet ister Tanrı.

İnanmak güvenmek demektir. Siz onun dediklerine güvenmezseniz, yaptığınız eylemler sonucu çekeceğiniz bitmek tükenmek bilmeyen ızdırap hali sizin cehenneminiz olur.

Bir Tanrı var ben inanıyorum deyip günde 5 vakit namaz kılıp zulüm yapanların Tanrının cennetini hak ettiklerini mi düşünüyorsunuz? Öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Tanrı tek, yöntemi tek ise ve elimizde inanırlarının hiçbir ihtilaf olmadığı bir kuran var ise ve o kitapda ben dininizi kemale erdirdim diyorsa ve tevratıda doğrular diyorsa o zaman kıstas kuran olur ona bakarım haklı olarak

a) Bahailik kitabı da aynısını diyor neden ona bakmıyorsunuz da Kur'an'a bakıyorsunuz? Yanıt: Dinin islam olduğu için, müslüman olduğun için.

b ) Biri gelse “ben peygamberim” dese bir kitap yazsa “yazdıklarım Kur’an’ı doğrulayıcıdır” dese tek Tanrı’yı öğretse o kişiye de “peygamber” olarak bakmamız, o kitabı da “kutsal kitap” olarak kabul etmemiz mi gerek “haklı olarak”?

c) Kur’an’da ve Kur’an’a dair pek çok ihtilaf vardır, www.answering-islam.org gibi sitelerin ilgili bölümlerinde konuyla ilgili detaylı kanıtlı yüzlerce sayfa bilgiye ulaşabileceğiniz gibi, ülkemizde de Turan Dursun kitaplar okuyarak konuyla ilgili en azından özet bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

İslam tek bir Tanrının varlığına ve birliğine inanan,Ona teslim olan, Ona inanıp güvenen kişiye denir.

1) Bu kadar mı? Tek Tanrı'ya ve birliğine inanır da Kur'an'a ve Muhammed'e inanmazsa bu kişiye ne denir? Yine "müslüman" mı? öyleyse neden? Tek Tanrı’ya birliğine inanan ona teslim olan ama Muhammed’e şarlatan diyen Kur’an’a uydurma diyen sıradan bir Deist de müslüman mıdır örneğin? Kur’an’a göre tabi ki değildir zira Kur’an’da “ayetlerimi yalanlayanlar sonsuza kadar cehennemdedir” denir.

2) Tek bir Tanrı'dan ve birliğinden kasıt nedir? Bu sayısal bir birlik midir yoksa özsel bir birlik mi? Yoksa ikisi de değil mi? Tanrı gibi sonsuz akıl almaz bir enerji neye göre "bir" olabilir? Bu mantık aslında islam dininin “Tanrı yı birle” tanrı birdir” Allahı birliyor musun” şeklindeki tuhaf saplantılarının sonucudur bunun esas sebebi de Kur’an’ı oluşturan Muhammed’in Arap putperestlere karşı yahudi dininin etkisinde çok fazla kalarak “birlik” konusunu abartmasıdır. Yoksa Tanrı gibi sonsuz güçlü sonsuz bir enerji bütünü varlık neden kıskanç fesat basit bir insan gibi “benden başkası yok yahu yokk var diyeni yakarım!!! Derilerini eritirim” desin? Hem de inatla! Hem de pek çok yerde! 1 kere felsefi teolojik bilgi olarak verirsin bu bilgiyi kapatırsın! Ama bunu sürekli “bana ortak koşanı yakarım!!” demek de neyin nesi?

Yine aynı bir önceki mesajımda verdiğim örnek üzerinden gidelim, örneğin hakkında çok bilgisi olmayan çoğunluğun "çok tanrılı" diye nitelediği Hinduizm'de evrenin kendisi ve fazlası olan Tanrı sonsuz enerjidir ve bölünemez bu anlamda tektir, ancak sonsuz şekilde tezahür edebilir bu birlik tamamen farklı şekillerde tezahür eder, yani bu, ışığın prizmadan geçerek 7 farklı renge ayrılması gibi de düşünebilir, ışık aslında özde 1'dir ama prizmadan geçirilince bu birlik 7 farklı şekilde (renk) görünür/tezahür eder. Yani birlik basit sayısal bir birlik olarak algılanmamalı, birlik öz'dür.Misal: denizdeki dalgalar gibi, bir mekanda bulunan aynı su(öz) çok fazla dalgaya dönüşür, yani bir çok dalga vardır ama hepsi de AYNI sudur, aynı suyun şekil değiştirmiş halidir. Denebilir ki aynı olan su pek çok dalga olarak tezahür etmiştir, Hinduizm'de de bu şekilde... ÖZ olan su Brahman'dır/Tanrı dır "Tanrılar" denen varlıklar da sudaki dalgalar gibidir hepsi de BİR olan sudur aslında... Yahut demirden yapılan her şey demirdir, bir tırnak makası da demirdir, bir çekiç de. Şimdi demire “birdir” diyebilir miyiz? Öz bakımından birdir aynı şeydir ama kabaca denebilir ki demir farklı şekillerde tezahür etmiş/yapılmıştır.

Dolayısıyla şimdi bir Hinduya “Tanrı tektir diyor” ve “dolayısıyla bir Hindu da müslümandır” diyebilir miyiz? Eğer diyebiliyorsak neden “müslüman” kelimesini kullanıyoruz?

Adem ilk bilinçli ve şuurlu insan(lar)dır. Buradan hareketle tüm dinlerin aynı kaynaktan gelmediğini nasıl iddia edebilirsiniz siz?

1)“Gerçek din budur” iddianız sizin müslüman olduğunuz için ortaya attığınız size özgü bir iddiadır.

2) Adem’in ilk bilinçli şuurlu insan olduğu inancı/iddiası da sadece semitik dinlere özgüdür.

3) Adem’in islam peygamberi olduğuna dair inanç da sizin dininize aittir. Zira Kur’an’dan çok daha eski olan Musevi metinlerine bakarsak Adem pek “peygamber” olarak görülmez ve ilk peygamber de Musevidir. Museviliğin islam ile ilgili tek ortak teolojik nokta ikisinin de strict monoteizm inancında olmasıdır.

Toparlarsak sonuç kısaca şudur: Siz Kur'an'a inandığınız için bir müslümansınız, bu nedenle de gerçek dinin ve tek dinin islam olduğuna inanıyorsunuz yoksa "başka din yok ki bir tek islam var diğer dinler islamın bozulmuşu, haklı olarak bozulmamış olan islama inanıcaz" şeklindeki bir ifade, objektif bir ifade değil, tamamen sizin islam dinine inanan bir müslüman olmanızla ilgilidir.

Sitelerde Paylaş

Jadıya yazdıklarım sizin içinde geçerli.

Antropolojik, sosyolojik, arkeolojik vs. bilimum verilerin hiçbiri öyle demiyor. Bir türkü tutturmuşsunuz gidiyor. Dayanağı var mı? Yok ama olsun. Kuran öyle diyor. Kuran'dan iyi bilecek değiliz ya!

Sitelerde Paylaş

.....

Toparlarsak sonuç kısaca şudur: Siz Kur'an'a inandığınız için bir müslümansınız, bu nedenle de gerçek dinin ve tek dinin islam olduğuna inanıyorsunuz yoksa "başka din yok ki bir tek islam var diğer dinler islamın bozulmuşu, haklı olarak bozulmamış olan islama inanıcaz" şeklindeki bir ifade, objektif bir ifade değil, tamamen sizin islam dinine inanan bir müslüman olmanızla ilgilidir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var.

Kuran=OKU'nandır.

Ben Kuran deyince elimizdeki yazılı metini kasetmiyorum.

Oda dahil evrende gördüğün/algıladığın herşey ayettir. Ben Kuranı böyle okuyorum.

Bu bağlamda doğru ile eğriyi nasıl ayırt ederiz. Elbet akıl yolu ile. Çünkü akıl vahiy ile çelişmez ve akıl vahyin önündedir.

Bu sebeple bize sunulan her Tanrısal veriyi aklımıza vururuz öncelikle, kıstasımız budur.

Buradan hareketle hem kurana, hemde islam kelimesini yukarıda yazdığım şeylerle beraber düşünürseniz beni anlayacağınızı umuyorum.

Yoksa benim bir aborjine hiçbir üstünlüğüm yokturki müslüman olup Tanrının seçkin kulu olayım.

Turan Dursun'dan bahsetmişsiniz. 20'li yaşlarımda kendisini ciddi ciddi okumuş biri olarak şunu diyebilirim. Kendisinin pagan inanç dediği herşey tevhidin göstergeleridir.

Mesela kuranda şu ayet vardır.

Namaz sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

Latin Amerika uygarlıklarında bulmuştu bunu Turan Dursun,(gerçi yeryüzünün bütün toplumlarında var) onların tapınmasıda namaza benzer şekilde, işte pagan inanç budur demişti. Çıkarımı yanlıştı ama bulduğu bilgi doğruydu.

Din tektir ama insan bunu değiştirmiş, evirmiş-çevirmiş ve insanı sömürü aracı yapmıştır.

İnsanın suçunu Tanrıya atmayalım, en azından suçumuza sahip çıkalım.

Antropolojik, sosyolojik, arkeolojik vs. bilimum verilerin hiçbiri öyle demiyor. Bir türkü tutturmuşsunuz gidiyor. Dayanağı var mı? Yok ama olsun. Kuran öyle diyor. Kuran'dan iyi bilecek değiliz ya!

Yukarıya yazdığım cevap aynı zamanda senin için murtedim.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Ben Kuran deyince elimizdeki yazılı metini kasetmiyorum.

Oda dahil evrende gördüğün/algıladığın herşey ayettir. Ben Kuranı böyle okuyorum

Peki sadece evrene bakarak;

1) Muhammed'in peygamber olduğuna nasıl ulaşıyorsun?

2)Kur'an'ın Tanrı sözü olduğunu ve diğer dinlerden ve dinsel kitaplardan üstün olduğunu nasıl anlıyorsun?

3) Tanrı'nın sayısal olarak 1 olduğunu nasıl anlıyorsun? Tanrı eğer maddesel değilse ve gerçekten de her yerdeyse sayısal olarak 1'dir diye diretmek saçma kaçar, çünkü mekana bağlı değildir, sayısal olarak birlik veya çokluk mekana bağlı olgular için mevcuttur. Mekan/uzay düzleminde düşünürseniz sayısal olarak 1-2-3 bir şeyler için bir şeyler ifade edebilir mekana bağlı olmayan şeyler için ise saçmadır. Eğer Tanrı her yerdeyse ve dünyanın tepesine oturmuş insan gibi bedensel bir kral değilse, Tanrı bir midir ifadesi "Boşluk bir midir" ya da dünya için "hava bir midir" şeklinde sormaya benzer.

Sitelerde Paylaş

Ya yapma jadı ya,

sen ateist felan değildin, bir ateistin tekrar dine dönmesi imkansızdır, dine mensuplar ateizme geçebilir ancak.

üstelik imam kızıymışsın, yani dini terk ettiğinde mürted olmuştun ve dine geri dönmen olanaksizlaşmişti. (sünni fıkhına göre öldürülmen bile gerekiyor şu an)

bu yüzden müslüman değilsin, bir mürtedsin, savunduklarında bunu pekiştiriyor zaten.

gerçi üstte dediğim gibi vaktiyle ateist olmadığından da eminim, ya bunu sıkıyorsun ya da kendini ateist sanıyordun. (müslümanlığı terk etmen ateist olduğun anlamına gelmez)

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki sadece evrene bakarak;

1) Muhammed'in peygamber olduğuna nasıl ulaşıyorsun?

Söylediklerini var olan dünya düzenine ve insan gerçeğine oturtarak buluyorum.

2)Kur'an'ın Tanrı sözü olduğunu ve diğer dinlerden ve dinsel kitaplardan üstün olduğunu nasıl anlıyorsun?

Bu sizin iddianız.

Bütün kitaplar eşittir, bütün elçiler eşittir. Birinin diğerine üstünlüğü yoktur. Sadece kendi toplumlarına göre bazı farklılıklar gösterebilirler o kadar.

3) Tanrı'nın sayısal olarak 1 olduğunu nasıl anlıyorsun? Tanrı eğer maddesel değilse ve gerçekten de her yerdeyse sayısal olarak 1'dir diye diretmek saçma kaçar, çünkü mekana bağlı değildir, sayısal olarak birlik veya çokluk mekana bağlı olgular için mevcuttur. Mekan/uzay düzleminde düşünürseniz sayısal olarak 1-2-3 bir şeyler için bir şeyler ifade edebilir mekana bağlı olmayan şeyler için ise saçmadır. Eğer Tanrı her yerdeyse ve dünyanın tepesine oturmuş insan gibi bedensel bir kral değilse, Tanrı bir midir ifadesi "Boşluk bir midir" ya da dünya için "hava bir midir" şeklinde sormaya benzer.

İnsanın kendi eliyle kurduğu toplumlara bakın. Türlü türlü yöneticiler ve bu yöneticilerin baskın olma durumundan doğan bir kaos ortamı var. Adalet sistemi yerli yerinde değil.

Ama Tanrının yöntemi tekdir. Her beşere aynı öğretiyi sunar. Farklı bir öğreti sunmaz.

Tanrının yeryüzünde bizden istediği sadece şudur. 'Dürüst ve erdemli ol, ölçülü ve dengeli yaşa.' Bu sadece toplumsal anlamda diğer insanlarla yaşarken hepimizi kapsayan bir beklentidir. Bunun haricinde kişinin bireysel ritüelleri, Tanrı ile bireysel diyaloğu kişiyi bağlar. Yani sadece kişi ile Tanrı arasındadır.

İnsan zaman itibarıyla her an, mekan itibarıyla şahdamarından daha yakın olmak suretiyle Tanrı ile beraberdir. Bu bile onun tekilliğini göstermeye yeterlidir.

Tanrıyı maddeye indirgeyemezsiniz. Çünkü o yaratılmış hiçbirşeye benzemem diyerek maddenin tamamen dışında bir varlık olduğunu bize zaten bildiriyor.

sen ateist felan değildin, bir ateistin tekrar dine dönmesi imkansızdır, dine mensuplar ateizme geçebilir ancak.

üstelik imam kızıymışsın, yani dini terk ettiğinde mürted olmuştun ve dine geri dönmen olanaksizlaşmişti. (sünni fıkhına göre öldürülmen bile gerekiyor şu an)

bu yüzden müslüman değilsin, bir mürtedsin, savunduklarında bunu pekiştiriyor zaten.

gerçi üstte dediğim gibi vaktiyle ateist olmadığından da eminim, ya bunu sıkıyorsun ya da kendini ateist sanıyordun. (müslümanlığı terk etmen ateist olduğun anlamına gelmez)

Bu senin kendi çıkarımın gavur, beni zerre kadar bağlamıyor.

Biz sizin her söylediğinize inanmak durumundayız ama siz bizim her söylediğimize inanmak yerine bizi yalancılıkla suçlama hakkınada sahipsiniz. Bravo, çok teprik ediyorum yani.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...