Jump to content

ONLAR İSLAMI YANLIŞ ANLIYOR

Recommended Posts

Onlar dini yanlış anlıyor, bunlar hiç anlamıyor. Bu gerçek din tanımı da her kişiye göre değişiyor.

Böyle bir tavır tartışma adabına uymuyor, mevzuyu sürekli olarak bir kısır döngünün içine çekiyor.

Akla aykırı uygulamalara yapılan her eleştiriye müslümanın biri çıkıp onlar dini yanlış anlıyor deyip olayı kesip atıveriyor. Bir anda muhattabın ortadan kalkıyor, bu işin sorumlusu yok, olsa bile bu islam değil... Adam huzurlu, vermiş cevabını aklına hiç bir soru gelmiyor dönüp gidiyor, ötekinin anlamadığı ama kendinin her zerresine vakıf olduğu dinine ibadete.

o adamlar hayatını bu dine adıyor, bundan başka eğitim almıyor, doğru ve yanlışa, iyiye ve kötüye dair tüm yargılarını islam üzerine kuruyor, kaldı ki ülkesi de bu dini siyasi rehber olarak kabul ediyor. Dinine uygun olarak erkeği hukuksal olarak kadının üstüne koyuyor, zina yapanı kırbaçlıyor, recm ediyor, tüm bilginin kuranda zaten mevcut olduğunu düşündüğünden başka bir bilime yönelme ihtiyacı hissetmiyor, hristiyanları ve yahudileri kutsal aylar geçer geçmez gördüğü yerde öldürüyor, çoluk çocuk demeden bombayla kalabalığın arasına giriyor, bunu yaparken hayatını adadığı allahı ve ona vaadettiği cenneti, hurileri düşlüyor.

Ama o da ne bu kitabı orjinal dilinde bile okuyamayan, ibadeti arada sırada gittiği cuma namazından ibaret olan bir tatlı su müslümanı tehşisi koyuveriyor hemen: Onlar islamı anlamıyor.

Aslında mevzunun tam açıklaması onların veya başkasının yada sizin islamı anlamanız veya anlamamanız değil.

Sizlerin halen aklınızdan geri kalan, din illeti ile zehirlenmemiş bir kısım mevcut. Bu kısım akla, mantığa ters yerde sizi uyarıyor, yapılanın doğru olmadığının sinyalini veriyor. Ancak dinin karanlığı tarafından istila edilmiş diğer kısım olaydan doğru sonucu çıkarmanıza engel oluyor ve şu yanlış sonuca varıyorsunuz: onlar islamı anlamıyor.

Peki onların durumu nedir. Onlar malesef tüm akılları, düşünme yetileri din tarafından istila edilmiş insanlar. Onlara yaptıkları hiç ama hiç yanlış gelmiyor. Artık onları uyaracak bir düşünme mekanizmaları kalmamış.

Bu illetten kendini tamamen kurtarabilmiş şanslı insanlar ise olayları tamamen akılları ile yargılayıp, en doğru sonuca ulaşabiliyorlar. Kalabalığa bomba ile girmek ona doğru, sana ve ateiste yanlış gelirken, kadının kafasını bir bezle kapatmaya çalışmak ona ve sana doğru bana saçmalığın daniskası geliyor tıpkı kurban kesmek, namaz kılmak, hacca gitmek gibi.

Anlıyacağınız dini yanlış anlayan veya doğru anlayan yok ortada, hepimiz din ile akıl arasındaki skaladaki yerimize göre yorumluyoruz olayları. İbrenin ötesindeki herşey saçma geliyor bizlere. İbreyi köklemiş bu zavallı insanlar ise artık akıl ile eyleyemez halde geçiriyorlar hayatlarını.

Sitelerde Paylaş

Güneşten aldığı ışık ile farklı renklere bürünen bitkiler aykırılık deyil renk zenginliğinin habercisi olduğu gibi, ışık karşısında kokuşmuş maddelerin etrafına koku saçmalrı da ışıktan değildir.

Eğer verilen anlamlar akla mantığa ve asrın anlayışına uygunsa no problem, yok yaklaşım ve hareket tarzı anlayışa, insanlığa ve dünyanın gerçekelerine uymuyorsa bu dini suistimal edenlerin suçudur. dinin değil..

Resmin genelini görmeyen insan, zanneder ki; bahçede sadece kırık dökük şeylerdenibaret olduğunu zanneder. Halbuki onlar bahçenin güzelliğini nazara vermek için konmuş güzelliğin güzelliğini artıran çirkin şeylerdir..

Sitelerde Paylaş

Doğru bir tespit. Herkesin kafasında ayrı bir din var ki bu çok doğal! Hepimiz farkıyız ve çevremizdeki herşeyi farklı açılardan görüyoruz.

Aklın yolu bir ama bunu ancak çok basit olgularda gözlemleyebilirsiniz. Konu Politika, sosyal yapı, din ve kutsal kitap gibi karmaşık bir şeyse işte o tek yolu kimse bulamıyor bulsa bile hangisinin o olduğuna karar veremiyor.

Şimdi bu ibrede kendine bir yol bulan kişinin ne suçu vardır. Örneğin bir intihar bombacısını gerçektende suçlu bulabilir misiniz? Bombacının amacı, yöntemi kötü ve kanlıda olsa, tüm insanlar için daha büyük bir iyilik yapmaktır! sonraki nesilleri kurtarmaktır!

iyilik yapmak!!! Bu kişiyi ne ile suçlayacaksın? Yanlış yolu seçmiş diyemi? Hadi böyle suçladın, ona sucunu anlatabilecekmisin?

Ortada bir suçlu vardır oda din. Eğer siz halen dinin Allah tarafındn gönderildiğine inanıyorsanız, o zaman suçlu, bunu göremeyen Allahtır.

Sitelerde Paylaş
Doğru bir tespit. Herkesin kafasında ayrı bir din var ki bu çok doğal! Hepimiz farkıyız ve çevremizdeki herşeyi farklı açılardan görüyoruz.

Aklın yolu bir ama bunu ancak çok basit olgularda gözlemleyebilirsiniz. Konu Politika, sosyal yapı, din ve kutsal kitap gibi karmaşık bir şeyse işte o tek yolu kimse bulamıyor bulsa bile hangisinin o olduğuna karar veremiyor.

Şimdi bu ibrede kendine bir yol bulan kişinin ne suçu vardır. Örneğin bir intihar bombacısını gerçektende suçlu bulabilir misiniz? Bombacının amacı, yöntemi kötü ve kanlıda olsa, tüm insanlar için daha büyük bir iyilik yapmaktır! sonraki nesilleri kurtarmaktır!

iyilik yapmak!!! Bu kişiyi ne ile suçlayacaksın? Yanlış yolu seçmiş diyemi? Hadi böyle suçladın, ona sucunu anlatabilecekmisin?

Ortada bir suçlu vardır oda din. Eğer siz halen dinin Allah tarafındn gönderildiğine inanıyorsanız, o zaman suçlu, bunu göremeyen Allahtır.

Elektrikin bulunması iyi mi kötü mü?

Sitelerde Paylaş
Güneşten aldığı ışık ile farklı renklere bürünen bitkiler aykırılık deyil renk zenginliğinin habercisi olduğu gibi, ışık karşısında kokuşmuş maddelerin etrafına koku saçmalrı da ışıktan değildir.

Eğer verilen anlamlar akla mantığa ve asrın anlayışına uygunsa no problem, yok yaklaşım ve hareket tarzı anlayışa, insanlığa ve dünyanın gerçekelerine uymuyorsa bu dini suistimal edenlerin suçudur. dinin değil..

Resmin genelini görmeyen insan, zanneder ki; bahçede sadece kırık dökük şeylerdenibaret olduğunu zanneder. Halbuki onlar bahçenin güzelliğini nazara vermek için konmuş güzelliğin güzelliğini artıran çirkin şeylerdir..

Bir gün resim örneği ertesi gün gül, arapça kelimelerle de süsledin mi alsana yeni bir cevap....

İnsanı suçlamak dinin temelinde var, bu dünyanın ilk nedeni bile sizce insanın ilk günahı değil mi.

Tabiki bu noktada da insan suçlu böylesine eşsiz dinleri bir türlü doğru anlayamıyor, uygulayamıyor.

tarihinde legrandmensonge tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buradan dine, geçtim dini muhammete nasıl bir geçiş yapacaksın?

Şüphesiz ki yine orta öğretim din hocası kıvraklığını kullanacaksın bu noktada.

Dur insanlar uğraşmadan ben tamamlayım

--- Elektriğin bulunması iyi mi kötü mü?

-----tabi ki iyi

---ama aynı zamanda o elektrikle insanlara işkence yapılıyor

---inanamıyorum muhammet haklıymış!!!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş
Buradan dine, geçtim dini muhammete nasıl bir geçiş yapacaksın?

Şüphesiz ki yine orta öğretim din hocası kıvraklığını kullanacaksın bu noktada.

Dur insanlar uğraşmadan ben tamamlayım

--- Elektriğin bulunması iyi mi kötü mü?

-----tabi ki iyi

---ama aynı zamanda o elektrikle insanlara işkence yapılıyor

---inanamıyorum muhammet haklıymış!!!!!!!!!!!!

Bak aziz kardeşim sen dalganı geç ama ben sana hakkı anlatmakla mükellefim ve senin kurtuluşunu düşünüyorum

Evet elektrikle buzdolabını çalıştırır ve elektrik soğutur , diğer taraftan da fırında kullanır o zaman da ısıtır, diğer taraftan da saç kurutma makinasında kullanırsın üfler, diğer taraftan süpürge için kullanırsın o da çeker hepsi de güzeldir ve insanlığın menfaatinedir. Bu durumda elektrik zıt şeylerin ortaya çıknmasına sebeb olmuştur ama hep insanlığın menfaatine olmuştur.

Diğer taraftan biri elktriğin çarpıcı özelliğini bildiği halde tedbirini almadan çıplak elle tele dokunup ölürse bunda elktriğin suçu ne.

Ya da elktikli kabloyu adam öldürmek için kulanırsa suç elektikte mi yoksa o adam da mı?

Sitelerde Paylaş

Doğru tespit derken başlık sahibine söylemiştim.

Elektirik ile din bağı kuramazsın. Elektirik bulunmamıştır, keşfedilmiştir. Yani zaten vardı, sadece onu kullanmaya başladık. Onun olmaması-bulunamaması gibi birşeyde olamaz. Din ise yaratılmıştır(bulunmuştur,icad edilmiştir). O olamadan da gayet güzel(hatta daha güzel) yaşarız.

Din için bir örnek vereceksen ateşli silah benzetmesi daha popülerdir. İnsan icadıdır. Lakin bu da saçma bir benzetme zira silah sizin düşüncelerinizi(benliğinizi ve varlığınızın özünü) yönlendirmez. Size akıl vermez. sadece bir araçtır.

Din ise bir araçdan ötedir. Siz onu yönetmezsiniz, onu süremezsiniz. O sizi yönetir. Ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı belirtir. Ki sonuçlarına bakarsak yanlış yönetir-yönlendirir...

Sitelerde Paylaş
Doğru tespit derken başlık sahibine söylemiştim.

Elektirik ile din bağı kuramazsın. Elektirik bulunmamıştır, keşfedilmiştir. Yani zaten vardı, sadece onu kullanmaya başladık. Onun olmaması-bulunamaması gibi birşeyde olamaz. Din ise yaratılmıştır(bulunmuştur,icad edilmiştir). O olamadan da gayet güzel(hatta daha güzel) yaşarız.

Din için bir örnek vereceksen ateşli silah benzetmesi daha popülerdir. İnsan icadıdır. Lakin bu da saçma bir benzetme zira silah sizin düşüncelerinizi(benliğinizi ve varlığınızın özünü) yönlendirmez. Size akıl vermez. sadece bir araçtır.

Din ise bir araçdan ötedir. Siz onu yönetmezsiniz, onu süremezsiniz. O sizi yönetir. Ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı belirtir. Ki sonuçlarına bakarsak yanlış yönetir-yönlendirir...

Bu senin tasnifin nasıl ki elektriğin hammadesi olan yağmur gökyüüznden bizlere rahmet hazinesinden gönderilir madi hayatımız için Allah tarafından bizim vazgeçilmezimizdir. çünkü O Allah'tır. Yarttığı mahlukunun ihtiyaçlarına cevap veriri.

Öyle de manevi hayatımızın dinamikleri olan kalbimiz ve ruhumuzun ihtiyacı için de vahiyle semavi olarak dini de göndermiştir. Aksi takdirde insanalr kendileri bir din uydurur nitekim semavi olmayan tonlarca din mevcuttur. O halde Allah ilahlığı gereği bu nimetini de bize rahmet olarak yani bizim menfaatimize göndermiştir. herkez kapasiteve meşrebine göre istifade eder ve Allah'a muhatap olmaya çalışır.

Sitelerde Paylaş

Bence din ağızlarda dolaşan, asla hayata geçirilemiyen, binibir kıvırma ile şekillenmiş, laf salatası değil pratikte olan sistemdir.

Yani görünen neyse odur.

İnsanların yanlış anlaması yanlış uyguluyor olması ayrı bir konudur.Ancak görnenden din zararlımı zararlı...

Eğer misyonerlik yapacaksan insanlara en sevimli haliyle ''işte doğru olan bu'' diye anlatabilirsin.-burda ayrı bir tartışma sözkonusu olur-

Ancak varolanı asla sevimli gösteremezsin.Nasıl süslersen süsle bu şey saçma ve zararlı.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

Onlar dini yanlış anlıyor, bunlar hiç anlamıyor. Bu gerçek din tanımı da her kişiye göre değişiyor.

Böyle bir tavır tartışma adabına uymuyor, mevzuyu sürekli olarak bir kısır döngünün içine çekiyor.

Akla aykırı uygulamalara yapılan her eleştiriye müslümanın biri çıkıp onlar dini yanlış anlıyor deyip olayı kesip atıveriyor. Bir anda muhattabın ortadan kalkıyor, bu işin sorumlusu yok, olsa bile bu islam değil... Adam huzurlu, vermiş cevabını aklına hiç bir soru gelmiyor dönüp gidiyor, ötekinin anlamadığı ama kendinin her zerresine vakıf olduğu dinine ibadete.

:)

Sitelerde Paylaş

Ben bir yaratıcı olsaydım öyle açık seçik bir din yollardım ki sağa çekimi, sola çekimi mümkün olmazdı! Herkese kendi dilinde, hatta kendi lehçesinde, bir kitap yollardım. Hatta ne kitabı, direk zihinlerinin içine koyardım! Allah değil miyim? Yapamaz mıyım? Ne gibi bir yanlış olurdu böyle olunca? Şimdi saçma salak çevirmenlerin kontrolündeyiz ya da kalkıp öğreneceğiz o dili. Hani bütün dünyaya yollanmıştı? Şunları düşündükten sonra hâlâ dine inananların cehennem korkusundan başka bir derdi yoktur ve korku öğrenilen bir şeydir.

Sitelerde Paylaş

Ben bir yaratıcı olsaydım öyle açık seçik bir din yollardım ki sağa çekimi, sola çekimi mümkün olmazdı! Herkese kendi dilinde, hatta kendi lehçesinde, bir kitap yollardım. Hatta ne kitabı, direk zihinlerinin içine koyardım! Allah değil miyim? Yapamaz mıyım? Ne gibi bir yanlış olurdu böyle olunca? Şimdi saçma salak çevirmenlerin kontrolündeyiz ya da kalkıp öğreneceğiz o dili. Hani bütün dünyaya yollanmıştı? Şunları düşündükten sonra hâlâ dine inananların cehennem korkusundan başka bir derdi yoktur ve korku öğrenilen bir şeydir.

Ben bir şeytan olsaydım öyle bir din yollardım ki anlamları kapalı, elastik, sağa sola çekmeye müsait ve puzzle gibi kafa karıştırıcı olurdu. İnsanlar yorum farklılıkları yüzünden birbirlerini boğazlardı.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...