Jump to content

dincilerin demagojideki profesyonelliği!

Recommended Posts

islam tarihinde tartışma olgusunun çok önemli yer tutmasından ve tartışmayı bilmemne hazretleri (yanında a.s. vb. kısalmalı anma sözü ile) karşısında kaybedip o saat imana gelen kafir hikayeleri ile dolu olmasından destek gören olgu.

bağnazlık ve zeytinyağı misali yukarı çıkma herşeyi istediği ve işine geldiği gibi anlama gibi olgularla destekli, kafa karıştırmaya ve bu arada kendi içinde çelişmeden bir model inşasına dayanır. tüm silah kapakları açık korsan gemisi misali ne kadar haklı ne kadar ulvi olduğunu kanıtlama ve bu aradada "söyle bakalım taş niye evrimleşmedi o zaman?işte bu allahın kanıtı evrimin olmadığının ispatıdır" tarzı bir yaklaşımla karşı tarafı alt etme çabasıdır. her şart ve durumda propaganda yapma arzusunda oldukları ve propagandanın en etkili yolununda demagojiden geçtiği göz önüne alınırsa pekte yadırganmamalıdır.

sabit düşüncelere sahip herhangi biri ile* tartışmaya girmenin her iki taraf içinde kazançlı olmayacağı gerçeği göz önüne alındığında, sabit fikirliliğinde ötesine geçmiş bir yobazla munakaşaya girmek ancak vakit kaybı olacaktır. bu nedenle ki bu tiplerle olası tartışma ve polemiklerden kaçınmak baş ağrısı çekmemek için yapılacak en doğru davranış olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Şunlar da çok iyi :

*siradanlasmis, toplumsallsmis pek cok baskici dini pratigi "bu aslinda islam in ozunde yok, islam in ozu sunu emreder" diyerek gecistirmek sozlugumuzde de cok yaygin bir demogojidir. dinin ozu de nedir anlamak pek mumkun degil. din toplumda genel itibariyle nasil pratik ediliyorsa o sekli alir, ona din denir. eger illa da asil kitaplara donus yapilip dine bir oz uydurulacaksa, gunumuzun egemen pratiginden cok daha gayri insani ogeleri o "ozde" de bulmak mumkundur pekala.

*benim bugüne kadar rastladığım bütün demagoglar amatördü, bu saha yakın zamanlarda bir "profesyon" haline gelmiş olsa gerek. lakin, el-hak, dilini bal arısı sokası bir kısım halkımın "dinci" tabir ettiği zümre arasında begayet mahir demagoglar mevcuttur, tıpkı sair zümrelerde olduğu gibi. nev-i beşerin ortak arızalarından biridir, malumat ve mantık kifayet etmediğinde araya dolgu yapmak. demagoji "dinci" dediğiniz şahıslara has bir hal değildir, tarif şartı da değildir, amma canınız yeni bir itham sahası türetmek ise, keyfiniz bilir, atış serbest.

*islam soz konusu oldugunda bununla taban tabana zit pek cok ayet ve en onemlisi pratik olmasina ragmen "senin dinin sana, benim dinim bana" (lekum dinkum ve liye din) ifadesi gecen ayeti dinde hosgorunun varliginin bir kaniti olarak sunmak "yeni baslayanlari" kolaylikca aldatabilecek bir demogojidir.

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

Lafmacun diye bir sitede herkes yazar olabiliyor, yalnız girdiler onaylandıktan sorna yayınlanıyor. O siteye birkaç girdi yollamıştım, müslümanlık içindi galiba, tarafsız bir yorum yaptım, baktım ki siteye giriş yapmamı engellemişler. Ekşisözlükte böyle şeyler görmek güzel ama. ((:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...