Jump to content

Öbür taraf

Recommended Posts

Semavi dinlerde bildiğimiz gibi öldükten sonra kötülüklerin cezaları ile iyiliklerin ödüllendirilmesi yapılan bir yer var. Dünyanın kendisi içerisindeyken bir his ilk duyulduğunda (mutluluk, acı, zevk gibi) sonsuza dek sürmez. Birşeye sevinmemiz pek uzun sürmez. Bir maddi eşyaya verilen değer azalabilir ki bu çoğunlukla olmaktadır. Ya da bir kişiye karşı duyulan aşk, sevgi azalabilir. İnsan fazla ilgiden sıkılıp bunaldığında olur bu. Ulaşılamayan güç olandır.

Peki cehennem için düşünürsek bir insan yana yana artık yanmaya alışmaz mı? Ateş onu etkilememeye başlamaz mı?

Cennet için düşünürsek bir insan istediği herşeye kavuşunca, her istediği şey düşününce anında gerçekleşirse bundan sıkılmaz mı? Yani her türlü isteği kabul edilip yerine getirilken bir çocuk nasıl büyüdüğünde hayattan zevk alamazsa, cennette de bu durum böyle olmaz mı? İnsanları çabucak baymaz mı?

Benim yanıtım bu son iki soruya evet. Bu yüzden de rahatlıkla anlayabiliyorum ki cennet sadece Musa, İsa, Muhammed ve benzerlerinin sadece kendi fikirlerini toplum benimsesin diye bu fikirleri benimseyince cennet denilen bir yere gidileceğini söylemişlerdir. Yalandan ibarettir. Gerçek olsaydı böyle olmazdı. Daha büyük düşünceleri kapsardı. Benim böyle sormama gerek kalmazdı gerçek olsaydı...

Konuda düşünceleri olanların paylaşmalarını istiyorum. Bu konuyu uzun zamandır düşünüyorum ve konu hakkında farklı bakış açılarını da duymak istiyorum.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş
Peki cehennem için düşünürsek bir insan yana yana artık yanmaya alışmaz mı? Ateş onu etkilememeye başlamaz mı?

Çok doğru bir netice çıkarmışsınız. aynen öyle olacak. Evet bir ebedi cehennemlik daima cehennemde kalmakla zamanla oraya ülfet kazanır yani alışır. Ama bu nekadar sürer bilinmez. Bunun sebebi de az bir ömürde evet o insan nihayetsiz günah işlese de bununla birlikte nihayesiz sıfatları olan allah2ın yanında bu nihayetsizlik bir nihayet ifade eder. diğer taraftan da bu insanlar tamemen de kötülük işlemeişlerdir. Az da olsa insanlığa ve çevresine faydalarıdokunmuştur. işte bunlar için belli bir süre sonra onlara cehennemde bu halet verilecektir. Bu da Allah2ın rahmetinin genişliğini gösteriki zaten Hadite Rahmetim gazabımı geçmiştir diyerek bu müjdeye de telmih vardır.

Sitelerde Paylaş
Cennet için düşünürsek bir insan istediği herşeye kavuşunca, her istediği şey düşününce anında gerçekleşirse bundan sıkılmaz mı? Yani her türlü isteği kabul edilip yerine getirilken bir çocuk nasıl büyüdüğünde hayattan zevk alamazsa, cennette de bu durum böyle olmaz mı? İnsanları çabucak baymaz mı?

Balığa nasıl kara anlaşılmazsa bize de deniz anlaşılmazdır.Öyle de ceneti bu dünya ile kıyas deniz ile karayı kıyas etmketen daha ziyade kıyas edilemezdir.

Eğer orada sürekli yenilenen lezzet varsa ve ruhun kapasitesi orada tam kendini göstereceğinden ve bir anda çok çeşitli zevk ve keyfle meşgul olmakla birlikte bu ortamın esas kaynağı olan Allah'ı da görme makamında olunacağı için lezzetler insanı hiiiç de baymayacak bilakis daha yok mu haleti ile daimi lezzet beklentisi içerisinde olunacaktır.

Sitelerde Paylaş

ya adam göğüsleri yeni tomurcuklanmış yaşıt kızlardan bahsediyor.böyle amiyane bir tabir kulanıyor.Bu zaten bize muhattaplarının ufkunun genişliği ve ahlak anlayışları hakkında yeterince bilgi veriyor.

Siz de hala felsefi izahlara giriyorsunuz.buna hiçbir ölçüye uymayacak şeyleri dayatmalar karşısında bir ölçü içerinde gösterme çabası denir olsa olsa... :(

Sitelerde Paylaş
ya adam göğüsleri yeni tomurcuklanmış yaşıt kızlardan bahsediyor.böyle amiyane bir tabir kulanıyor.Bu zaten bize muhattaplarının ufkunun genişliği ve ahlak anlayışları hakkında yeterince bilgi veriyor.

Siz de hala felsefi izahlara giriyorsunuz.buna hiçbir ölçüye uymayacak şeyleri dayatmalar karşısında bir ölçü içerinde gösterme çabası denir olsa olsa... :(

inanmıyorsunda neden eleştirmek için kıçını yırtıyorsun be adam.sanane bizim cennetimizden göğüsleri yeni çıkmış hurilerden.

Sitelerde Paylaş
inanmıyorsunda neden eleştirmek için kıçını yırtıyorsun be adam.sanane bizim cennetimizden göğüsleri yeni çıkmış hurilerden.

Yani göz dikme benim çocuk yaştaki hurilerime diyorsun...

tarihinde karahayal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bak dostum.sen ister inan ister inanma yeniden diriltileceksin bu bir gerçek..cennet cehennemde gerçek.siz burda cinselliği özgürce yaşayıp çıtır çıtır kızları götürürken birşey olmuyorda bu olay cennet te olunca neden kötü görüyorsunuz.cinsellik garip birşeymi.orda göğüsleri yeni çıkmış hurileri tefsirciler 18 yaş olarak yorumlarlar.

ayrıca cehenneme insan alışmazmı demişsin? orda ölüm olmayacağı için dökülen deriler tekrar yerine gelecek ve azap son bulmayacak.

cennette ise allah dünyada olan halleri yani can sıkıntısı bunalım bıtkınlık yorgunluk vs gibi duyguları insandan yok edecek.

Cennette

- güzellik, rahatlık dolu görkemli bir ortam vardır

- mutluluk ve huzur dolu bir yaşam vardır

- Allah’ın sınırsız ikramı ve nimetleri vardır

- Sonsuz bir yaşam vardır

- Hüzün ve korku yoktur

- Boş ve günahı hatırlatan konuşmalar yoktur

- Can sıkıntısı yoktur

- En önemlisi ise Allah sevgisi vardır

‘Cennet çepeçevre nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle sarılmış, cehennem de (bedeni arzu ve iştahaları kabartan) şehvetlerle’

Cennet zorluklarla perdelenmiş, cehennem nefsin hoşuna giden herşeyle perdelenmiştir. Dıştan bakanlar hep bu perdelere takılır kalırlar. Perdeler itibariyle ise, cehennem iç gıcıklayıcı, cennet de ürperti verici bir durumdadır. Onun içindir ki insanların çoğu işin dış yüzüne bakmış ve aldanmışlardır. Dolayısıyla cehennemin talibi çok, cennetin talibi ise oldukça azdır

Ey, Rabbine itaat edip huzura eren nefis! Hem hoşnut edici, hem de hoşnut edilmiş olarak Rabbine dön. Kullarımın arasına gir. Cennetime gir. (Fecr suresi 27-30>

Sitelerde Paylaş

burda saçma bir durum olduğu için yırtıyorum. insanların bir şeye inanmak için nasıl kılıflar uydurabileceklerini bir kez daha görmüş oluyorum,aynı yollardan kendim de geçmiş olduğum için üzülüyorum.yoksa dalga geçmek veya birilerini incitmek gibi bi kastım yok... :(

Sitelerde Paylaş
Yani göz dikme benim çocuk yaştaki hurilerime diyorsun...

inanmadığın şeyi eleştirmen çok saçma değilmi? bi düşün istersen.onlar çocuk yaşta değillerdir.böyle bi durum olsa idi allah bize dünyadadada emrederdi sübyancılığı.bu konuşmalar siz ateistlerde mantık bozukluğu olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
inanmadığın şeyi eleştirmen çok saçma değilmi? bi düşün istersen.onlar çocuk yaşta değillerdir.böyle bi durum olsa idi allah bize dünyadadada emrederdi sübyancılığı.bu konuşmalar siz ateistlerde mantık bozukluğu olduğunu gösteriyor.

Yalanların yalan olduklarını söylemek neden saçma olsun?

.

Sitelerde Paylaş
Yalanların yalan olduklarını söylemek neden saçma olsun?

.

bak yukarda açıklamamı yaptım.benim bildiğim bi insan inanmazsa hiç eleştirmez bile çünkü önem vermez.bak mesela ben zeusa inanmıyorum yada deistlerin kafalarında uydurdukları tanrılarına.ve eleştirmiyorum.çünkü bu 2 şeyi önemsemiyorum neden eleştiriyim.?

Sitelerde Paylaş
Balığa nasıl kara anlaşılmazsa bize de deniz anlaşılmazdır.Öyle de ceneti bu dünya ile kıyas deniz ile karayı kıyas etmketen daha ziyade kıyas edilemezdir.

Eğer orada sürekli yenilenen lezzet varsa ve ruhun kapasitesi orada tam kendini göstereceğinden ve bir anda çok çeşitli zevk ve keyfle meşgul olmakla birlikte bu ortamın esas kaynağı olan Allah'ı da görme makamında olunacağı için lezzetler insanı hiiiç de baymayacak bilakis daha yok mu haleti ile daimi lezzet beklentisi içerisinde olunacaktır.

bana göre yüce allah bu dünyada olduğu gibi yeni yaşamda insanları kötülüklerden arındırarak maddi bir hayat ve zenginlik sunacaktır çünkü yaratmış olduğu varlık her zaman gelişmek isteyen bir varlık...

Sitelerde Paylaş
- güzellik, rahatlık dolu görkemli bir ortam vardır

- mutluluk ve huzur dolu bir yaşam vardır

- Allah’ın sınırsız ikramı ve nimetleri vardır

- Sonsuz bir yaşam vardır

- Hüzün ve korku yoktur

- Boş ve günahı hatırlatan konuşmalar yoktur

- Can sıkıntısı yoktur

- En önemlisi ise Allah sevgisi vardır

Keskee olsa.

Ben keyfimden inanmiyor degilim. Ama bu dunyada mutsuz insanlarin tesellisi bu sadece.

Aslinda bence islam soyle olmaliydi: Inanirsan Cennete gidersin, inanmazsan yok olursun.

Daha mantikli ve davetkar olurdu. Yani inanmadi diye insanlari Cehennemle tehdit eden bir putu sanki tum evrenin yaraticisiymis gibi gostermek olmasa..

Sitelerde Paylaş
bak yukarda açıklamamı yaptım.benim bildiğim bi insan inanmazsa hiç eleştirmez bile çünkü önem vermez.bak mesela ben zeusa inanmıyorum yada deistlerin kafalarında uydurdukları tanrılarına.ve eleştirmiyorum.çünkü bu 2 şeyi önemsemiyorum neden eleştiriyim.?

dostum eğer insanlar din yüzünden birbirlerini boğazlamasalardı ve kimse kimseye din adı altında yapmak istemediği şeyleri dayatmasaydı, sonuna kadar haklı olurdun...

yoksa kim kime inanırsa inansın bu kimseyi alakadar etmez.inanan ister danaya,isterse masaya inanır, bu durum kendi bileceği bi iştir... :(

Sitelerde Paylaş
dostum eğer insanlar din yüzünden birbirlerini boğazlamasalardı ve kimse kimseye din adı altında yapmak istemediği şeyleri dayatmasaydı, sonuna kadar haklı olurdun...

yoksa kim kime inanırsa inansın bu kimseyi alakadar etmez.inanan ister danaya,isterse masaya inanır, bu durum kendi bileceği bi iştir... :(

seni ateistsin diye boğazlıyanmı var?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...