Jump to content

Müslümanlar İslamı Çok Zekice Savunuyor

Recommended Posts

Ama etme ya, benim bakış açım daha mantıklı değil mi şimdi?

Herneyse, boşver... Az dinlenme molası:) Sonra devam ederiz...

Mantıklı olmak başka birşey.

Senin ifade ettiklerin geleneksel bakışa daha modernist denebilir.

Ama bu bakış açısı ile "gülliverin maceraları" bile son derece "ilahi" biçimde yorumlanabilir.

İş yoruma bu kadar açık olduktan sonraaaaaaa.

Saldım çayıra mevlam kayıraaaaaa

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu ne alakası var.

Bu argümanını nasıl temellendireceksin?

Ateizmin hangi ahlaki krıterleri var?

Yok böyle birşey.

Bu olsa olsa senin kişisel yorumun olabilir.

Ben inananların nasıl bir insanlığı var onu tartışmıyorum ki

İyi insanda olabilirsin, kötü insanda olabilirsin

Ortada halihazırda yazılı bir metin var (Kur'an) ve biz bu metin üzerinden tartışıyoruz.

Siz bu metindeki ifadelerin büyük çoğunluğunu, aklınıza, vicdanınıza oturtamadıgınız için habire yorumlayıp, sembolleştirip duruyorsunuz. O zaman başkası da başka biçimde yorumlar. Herkesin kendine göre yorumladıgı bir kitaptan, hükümlerden insanlığa ne fayda gelir.

Sizler kendi inandıgınızı iddia ettiğiniz tanrısal gücün ne anlama geldiği üzerinde bile sağlıklı düşünemiyorsunuz.

Allah, insana benzemez deyip, ilahi kaynaklı bir metni sanki insan ürünüymüş gibi tarihsel ilan edebiliyorsunuz.

İnsan bu kadar çelişmez ki bilader.

Bazen o kadar afallıyorum ki sizleri okurken, aklım, hayalim almıyor, bir insan nasıl bu kadar havanda su döver, tutarsız olur diye.

Bak konu ateistlern ahlakı değil.Anlatmak istediğim şey tamamen başkaydı.Belki ben ifade edemedim ama şu hazırdaki kitaba o kadar bağlısınız ki bir türlü özgür düşünemiyorsunuz.E madem bu denli bağlısınız neden benim dikkate aldığım ayetlerini es geçiyorsunuz bunu anlamış değilim.Yukarıda afrodit ne güzel açıklamış.Size baktığı pencereyi göstermiş.Ama sizin kafanızdan evrenin yaratıcısından mesaj alma fikri öyle bir derinleşmiş ki bir türlü kopamıyorsunuz.Buna ancak cübbeli gibi cahiller vicdansızlar bu kadar sarılabilir.

Ben kendi inandığım tanrısal gücü çok iyi ifade ediyorum ama senin özünde bu olmadığı için ya anlamıyor ya da anlamk istemiyorsun.

Aslında biz tanrı varmı yokmu diye boşuna cebelleşiyoruz.Tanrı var yada yok.Ortada duran tek gerçek iyi ve kötü.

İnsanın hangisini seçtiğidir önemli olan.Nasıl bir insan bir insanı kendine köle yapar ?

İnsan insana köle olmasın sadece doğaya tanrıya yada en azından sadece kendine köle olsun.Dinlerin temelinde inanları doruluğa çağıran mesejalr var.Bunu felsefeciler de yapmış.

Fakat birtakım kurnazlar felsefecilerin ilkelerini din yapmışlar.Aslında din diye bir şey yok.Allah tanrı bizim bildiğimiz dinleri göndermekten münezzehtir.

Ama insanları ''insan'' olabilecek şekilde varettiği için (bunda hemfikiriz sanırım.Çünkü bir takım bekletilerimiz var .En azından bunu birbirimizden bekliyoruz.)İnsan gibi davranmalıyız.Biz aciziyetide gücü de bilebilen canlılarız.

Neden sana öyle dedim.İnsanı yaradan vareden varlık bütün kriterlerini de belirleyen varlıktır.Eğer bizim bazı düşüncelerimiz fikirlerimiz doğrularımız yanlışlarımız varsa bunları belirleyen de yine o varolmamıza sebep olan ''şey''dir.

Sen istediğin kadar ateist olabilirsin.Kimsenin umurunda olmaz bu.Fakat insanlıktan çıkıp diğerlerine zarar verdiğin anda birden erkesi karşında bulursun.İşte tanrının bizden gerçek istediği budur ki tarihten bu yana bunu yapıyoruz.Kötüyü seçip ayıklıyoruz.

Ha senin bazı dinci kesimlerin sözlerini benimsemeyerek kafir ilan edilmenn arkasında yatan gerçek ise onların güvenilirliğini sarsmandan dolayı etkili bir şekilde toplumdan soyutlanman içindir.

Şimdi cübeli ve türevleri bu yüzden sizi bize yeğliyorlar.Çünkü kurdukları şirketi yalanlıyoruz.Bu şirketten nemalanamayacaklarını anlıyorlar.Ve sizler onları ne kadar aşağılasanız da diğer aptalları kaybetmemek için sizi bağırlarına basıyorlar.

VE MUHAMMED YADA ADI HER NE İDİYSE O KİŞİ DE BU TÜR ŞİRKETLERİN TAm KARŞISINDA DURDUĞU İÇİN TAM DA BİZİM GİBİLERİN YAPTIĞINI YAPTIĞI İÇİN ATALAR DİNİNE KARŞI DURDUĞU İÇİN AYNI BİZİM GİBİ BİR DİNSİZLİK HAREKETİ BAŞALATTI.

''Sizin için islamı beğendim.Dini kemale erdirdim dedi.''

Ruhbanlığı da bitirdi.Fakat onun ilkelerini birileri çarpıtıp bu günkü şekline soktu.Aslında insanlar biraz duyarlı olsa bunu anlayacaklar ama o kadar duyarsız cennet meraklısı varki umurlarında değildir bu.Kendileri kurtulsun da gerisi ne olursa olsun.

Bu yüzden biz hangi müslümanlığı temsil ediyoruz bilemem ama kurandaki muhammedin yolundayız bu kesin !

Sitelerde Paylaş

Her zamanki boş teraneler :)

VE MUHAMMED YADA ADI HER NE İDİYSE O KİŞİ DE BU TÜR ŞİRKETLERİN TAm KARŞISINDA DURDUĞU İÇİN TAM DA BİZİM GİBİLERİN YAPTIĞINI YAPTIĞI İÇİN ATALAR DİNİNE KARŞI DURDUĞU İÇİN AYNI BİZİM GİBİ BİR DİNSİZLİK HAREKETİ BAŞALATTI.

İmza yapsana bunu :)

Sitelerde Paylaş

değerli özedönüş...

buraya kadar anlattıklarına katılıyorum...

artık bir adım daha ileri gitmenin zamanı gelmedi mi...

hala bizim vazifemiz kuranda insanların buldukları çelişkilerin öyle olmadığını anlatmaya çalışmak mı...

kuran öyle demek istemiyor böyle demek istiyor demeye devam etmek mi....

acaba tanrının bizden istediği bu mu...

kendimiz ne yapsak bu konuda ki bazı sorunları ortadan kaldıramıyoruz...

aradan geçen bin küsür yılın biriktirdiği farklı anlama engelleri var...

insanları doğruya adil olana yönlendirme zulume ve kötülüğe karşı durma misyonu kuranın temel misyonudur...

kuranı referans almadan ona inanmayı şart koşmadan da bu misyon pekala yerine getirilebilir...

adalet için söylenen her söz doğruluk için atılan her adım kuranın ayeti değerindedir...

bir ayetin yaşanmasıdır...

borcunu zamanında ödeyen kuranın onlarca ayetini uyguluyor demektir...

yalan söylemeyen haksızlığa karşı duran kuranın tamamını yaşıyor demektir...

Sevgili kireç

Diğer yazılarımdan nalaşılacağı üzerine bu konuda seninle hemfikiriz.İslamın ,vicdan sahiplerinin ortak yaşama dünyasının Arapçadaki adı olduğu konusunda ben de aynı düşünüyorum.Yine ben de bu bilgileri elde etmezsek bile dini yaşayabileceğimizi söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

İmza yapsana bunu :)

İslamın ,vicdan sahiplerinin ortak yaşama dünyasının Arapçadaki adıdır.

O değil ama bak bu kesinlikle bir imza olabilir.Buna daha fazla gıcık olursun kanımca.

Sitelerde Paylaş

Benim algım ve fikrim bu yöndedir. Beni bağlar. Kimse inanmak ya da desteklemek zorunda değil:)

Sizi bağlıyor tabii de bir tarışma platformunda iddia edince ikinci ve hatta üçüncü kişileri de bağlıyor. İnanmak ve desteklemek ya da inanmamak ve sormak hakkı doğuyor. Konu kişisel bir konu değil. Öyle olsaydı tabii ki kimsenin yorum yapma ve soru sorma hakkı doğmazdı.

Meleklerin kanatlı uçan varlıklar olmadığı ayna gibi hepimize karşı parlıyor. Melekler Allah'ın emriyle işleyenler ise varın siz düşünün melek ne olabilir...

Kanatlarını falan sormuyorum şimdi. Mikail ve Cerail melek midir değil midir diye soruyorum.

İkisine ait düşüncenizi söylemişsiniz. Muhtemelen Azrail ve İsarfil'e ilişkin de algılarınız vardır ve onları da o algılara göre konumlandırmışsınızdır.

Necm suresi Muhammed'in Cebrail'le karşılamalarından birini anlatır ve Cebrail tariflenir. Diyanetin resmi çevirileri de diğer alimlerin çevirileri de bu minval üzeredir. Orada Muhammed'e (ya da adı her ne ise) vahiy indiği, vahyi getiren birinin olduğu açıkça ifade edilir. Hatta öyle açıktır ki, o dönemim ölçü birimi olduğu anlaşılan "iki ok boyu" ifadesi vardır. Vahyi getiren, Muhammed'e (ya da adı her ne ise) iki ok boyu mesafe kalana dek yaklaşmıştır vs..

Kısaca, o ayette baştan sonra fiziki bir varlığa dönüşmüş bir aracıdan bahseder. Muhammed'in kim olduğunun bir önemi olmadığı gibi, burada anlatılan aracının da kim olduğunun önemi yoktur herhalde...

Ayrıca Bakara97'de de Cebrail'in haber getirici olduğu anlatılır. Ve daha onlarca ayet vardır böyle. Hatırlamıyorum hepsini. Ararsam bulurum ama çok gerekli değil.

Siz kendi algınız ve mantığınızla yeniden yarattığınız dine inanmayı tercih ediyorsunuz.

Sizin sorununuz tabii.. Koskoca Kur'an orada duruyor, isteyen herkes alıp okuyor ve doğruyu görüyor neyse ki..

Yobazlarla (özellikle cübbeli ile) kıyaslayarak kendinizi övmeyin bence. Hepiniz yapıyorsunuz bunu. Biz farklıyız, biz daha insanız, sizlerle biriz, yobazlarla savaşıyoruz falan demeyin. Sorunumuz bu değil ki..

Biz zaten birlikte yaşıyoruz bu toplumda ve herkesin Cübbeli gibi radikal olmadığını tabii ki biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ozedonus tamda şikayet ettiğim yakındığım şeyi yapıyor. Yine bulanık sulara çekiyor konuyu.

Kardeşim

Kuran neden yollanmıştır?

İnsanlığa öğüt olsun, insanlar faydalansın diye! değil mi?! Ama tanrı amacına ulaşamamış, öğüdü dünyanın boktan biryer olmasına katkıda bulunmuş. Sana ne diyorum ben 23 dakikada Kurandan daha insancıl, daha merhametli, daha mantıklı kitap yazarım. Nokta.

23 yılda olmuş bu?

Zaten tanrının kirecin vs. dediği gibi genelgeçer hükümleri olsa tak diye tek seferde indirirdi. Musaya 10 emri indirdiği gibi. Ya da hiçbir şey söylemezdi fıtrata uygun hareket edenler cennete giderdi.

Ama ne olmuş savaş olmuş savaşa gidin diye gazı vermiş Allah.

İftira meselesi ortaya çıkmış, 4 şahit hukuğu tak diye yerden bitmiş.

Madem tanrının hukuğu hiçbir zaman değişmez. Neden 4 şahit kuralını önceden değil de tam da iftira sırasında ortaya koyuyor.

Eğer 4 kişi getirilemezse ceza veriliyor. 3 kişi olarak gördün olayı, geçmiş olsun. Eğer tanıklık yapacaksan vay haline.

Diyorsan ki, benim yazdığın/yazabileceğin maddelere cevabım var. Msn gibi bir yerden anlık konuşalım. Buyrun maddeler orada duruyor yani. Sizin yaptığınız ne? Konuyu kaydırmak.

Kuran, İslam aslında o kadar basitki üzerinde bu kadar tartışmaya değmez.

Dediğim gibi maddelere cevabınızı bekliyorum.

Buraya en ağzı laf yapan müslümanı getir bu maddeler karşısında kalır zönk diye.

Ama konuyu daha genel meselelere çek. İbadet nedir, şirk nedir?

Hepsi bülbül olur.

Yiyorsa maddeler orada. Siz doğrusunu gösterdikçe yenisini eklerim korkmayın.

Sizden istediğim mantıklı açıklamalarken yok kuran neden yanlış anlaşılıyora getiriyorsunuz. Ayıp bu yaptığınız hele bu başlık altında.

Sevgili Buffalo

Öncellikle şunu söylemek istiyorum.Ben "bilgi tokuşturma" dönemini kapattım.Bunun için "Ben sorayım sen de savun" türünden bir yöntem seçmeyeceğim.ben görüşünü "islamın mutlak görüşü" olarak görenlerden değilim.Hiçbir islam bilgini de bunu yapmış değildir.Bizler gerçeğin Allah katında saklı olduğunu,insanların uğraşarak onu bulacağını düşündüğümüzden yorumlarda bulunarak gerçeğe varmak istiyoruz.

Bu yöntemimize saygı göstermenizi beklerken "konuyu derin sulara çekme "şeklindeki ithamınıza şaırmış bulunmaktayım.muhatablarım içinde affdersniz "bok" kelimesini kullanan ile de bir daha görüş alışverişine giremem.

Aslında yazımı forumda okumayın.Worda kopyalayıp çıktısını çakrın veya akşam internetsiz okuyun ve tüm önyargıları da kaldırın.beni yanlış anladığıjnızı göreceksiniz.

Msn'e gerek yok.Ciddi ve saygılı bilgi alışverişi yapmak istiyorsanız forumun hodri meydan bölümünü kullanabiliriz.

Sitelerde Paylaş
İslamın ,vicdan sahiplerinin ortak yaşama dünyasının Arapçadaki adıdır.

O değil ama bak bu kesinlikle bir imza olabilir.Buna daha fazla gıcık olursun kanımca.

Okuyunca kanım dondu valla. :lol:

Ulen bazen şu islamın Allahı gerçek olsada size orda bir surpriz parti hazırlasa keşke diyorum.

Ben razıyım cehenneme sırf sizi orda dumur olmuş biçimde görmek için

nihahahahahaha

Sitelerde Paylaş

Okuyunca kanım dondu valla. :lol:

Ulen bazen şu islamın Allahı gerçek olsada size orda bir surpriz parti hazırlasa keşke diyorum.

Ben razıyım cehenneme sırf sizi orda dumur olmuş biçimde görmek için

nihahahahahaha

Yaa bu sefer gerçekten güldürdün kenzo :) gözlerim yaşardı gülmekten inan.Şeytansın sen yahu bizi murted ilan etmek için sozsuz cehennemi göze alıyorsun :lol:

Sitelerde Paylaş

Sizi bağlıyor tabii de bir tarışma platformunda iddia edince ikinci ve hatta üçüncü kişileri de bağlıyor. İnanmak ve desteklemek ya da inanmamak ve sormak hakkı doğuyor. Konu kişisel bir konu değil. Öyle olsaydı tabii ki kimsenin yorum yapma ve soru sorma hakkı doğmazdı.

Kanatlarını falan sormuyorum şimdi. Mikail ve Cerail melek midir değil midir diye soruyorum.

İkisine ait düşüncenizi söylemişsiniz. Muhtemelen Azrail ve İsarfil'e ilişkin de algılarınız vardır ve onları da o algılara göre konumlandırmışsınızdır.

Azrail de İsrafil de ismen ve görev yerleri olarak hadislerde uydurulmuş meleklerdir. Bu isimler Kuran'da tek bir kere yer almaz. Melekler dediğimiz şeylerin kanatlı canlılar olmadığında hem fikir olduğumuza göre belki de meleklerin her birinin birer sebeb olduğunda hemfikir olabiliriz. Mesela ölüm meleği olsa olsa ne olabilir. 1400 yıl önceki adam ölüm meleği derken neyi kastetmiş olabilir. Ben olsam nasıl izah ederdim? Böyle böyle sorgulamak zorundayım, bu insanların nerde hata yaptığını bulmak zorundayım. Çünkü en yakınlarım bile Cebraili kanatlı melek sanıyor. Sağlam bir veriyle gitmem lazım onlara. Yok diyip geçemezsiniz. Birileri bundan bahsettiyse anlatmak istediği birşey vardı. Onu benim de anlayıp anlatmam lazım.

Algı konusu biraz size yere vurulacak bir koz gibi gelebilir ama, işin özü budur zaten, parmak izi sayısı kadar dünya üzerinde din vardır. Biri bir diğerine hiç benzemez. Bire bir aynı düşünme ihtimalimiz sıfırdır. O nedenle genelde cümlelerime benim algım, bence, bana göre, kanımca gibi ifadeler eklerim. Çünkü beni bağlar, hata da yapabilirim, uyarırsanız toparlanmaya çalışırım.

Necm suresi Muhammed'in Cebrail'le karşılamalarından birini anlatır ve Cebrail tariflenir. Diyanetin resmi çevirileri de diğer alimlerin çevirileri de bu minval üzeredir. Orada Muhammed'e (ya da adı her ne ise) vahiy indiği, vahyi getiren birinin olduğu açıkça ifade edilir. Hatta öyle açıktır ki, o dönemim ölçü birimi olduğu anlaşılan "iki ok boyu" ifadesi vardır. Vahyi getiren, Muhammed'e (ya da adı her ne ise) iki ok boyu mesafe kalana dek yaklaşmıştır vs..

Kısaca, o ayette baştan sonra fiziki bir varlığa dönüşmüş bir aracıdan bahseder. Muhammed'in kim olduğunun bir önemi olmadığı gibi, burada anlatılan aracının da kim olduğunun önemi yoktur herhalde...

İyi de gene o malum mucizeci alim bozmalarının düşüncesiyle karşı karşıya bıraktınız beni... Kafada illa da kanatlı bir postacı melek olunca, illa da her olayı ona yamarlar, halbuki o ayetlerde ne cebrail der ne de melek... Kalıplar önyargılar işte, bilirsiniz...

Bizim alimler oldu zalim:)

Ayrıca Bakara97'de de Cebrail'in haber getirici olduğu anlatılır. Ve daha onlarca ayet vardır böyle. Hatırlamıyorum hepsini. Ararsam bulurum ama çok gerekli değil.

Siz kendi algınız ve mantığınızla yeniden yarattığınız dine inanmayı tercih ediyorsunuz.

Sizin sorununuz tabii.. Koskoca Kur'an orada duruyor, isteyen herkes alıp okuyor ve doğruyu görüyor neyse ki..

Orda kimse Cebraile ve devamında mikaile düşmanlık etmesin diyor, fiziken tarif falan etmiyor ki....

Evet keşke alıp okusa herkes, hatta baksa ve görse gerçek Kuranı...

Yobazlarla (özellikle cübbeli ile) kıyaslayarak kendinizi övmeyin bence. Hepiniz yapıyorsunuz bunu. Biz farklıyız, biz daha insanız, sizlerle biriz, yobazlarla savaşıyoruz falan demeyin. Sorunumuz bu değil ki..

Biz zaten birlikte yaşıyoruz bu toplumda ve herkesin Cübbeli gibi radikal olmadığını tabii ki biliyoruz.

Teessüf ederim. Kimse ateistler kadar entellektüel havaya sahip olamaz.... Ne demiştim, bir ateistin havası karşısındaki cahil müslim kadardır...

Biz biriz, birbirimizi biliriz.... Cübbeliyi geç, onun ne olduğu belli değil...

Sitelerde Paylaş

Algı konusu biraz size yere vurulacak bir koz gibi gelebilir ama, işin özü budur zaten, parmak izi sayısı kadar dünya üzerinde din vardır. Biri bir diğerine hiç benzemez. Bire bir aynı düşünme ihtimalimiz sıfırdır. O nedenle genelde cümlelerime benim algım, bence, bana göre, kanımca gibi ifadeler eklerim. Çünkü beni bağlar, hata da yapabilirim, uyarırsanız toparlanmaya çalışırım.

Tam tersi, ben algılara karışmama taraftarıyım. Sizin algılarınız nedeniyle sizi yermem, müdahalede bulunmam ama işin doğrusunu bir de ben anlatmak isterim. İnanç bazında algılarımız temelde farklı zaten. Yani en başta ben bir Tanrı'ya inanmıyorum zaten.

Ben derim ki "Kur'an'da böyle yazıyor, siz yanlışsınız", siz de dersiniz ki "hayır, ben böyle yorumluyor ve onun doğru olduğuna inanıyorum". Tartışacak bir şey kalmıyor zaten.

Teessüf ederim. Kimse ateistler kadar entellektüel havaya sahip olamaz.... Ne demiştim, bir ateistin havası karşısındaki cahil müslim kadardır...

Biz biriz, birbirimizi biliriz.... Cübbeliyi geç, onun ne olduğu belli değil...

Ateist olmakla entelektüel olmanın direkt ilişkisi yok. Ateist olunca bir halt olunmaz. Sonrası önemli.. BEn ne çapulcu ateistler biliyorum.. Sayıları azdaır ama vardır.

Kalitelileri çok daha fazladır ama. Bu kesin. Bu forumda çoktur mesela. Ben de kendi adıma onlardan çok yararlandım, yararlanmaya devam ediyorum.

Bununla birlikte çok kaliteli, entelektüel müslüman arkadaşlarım da var. İnsanları ateist-teist diye ayırı ve entelektüel olma payesini ona göre dağıtırsak yandık..

Cübbeli'nin ne olduğu belli. Adam dibine kadar müslüman. Hakkındaki "aslında o bir ateist, burada müslümanı oynuyor" iddiaları ne kadr doğrudur bilemem. Hiç o gözle bakmadım. Aşağı yukarı iki yıldır tanırım onu, hiç açığını yakalamadım. Kimse de yakalamadı.

Kişisel fikrim, yalan söylemediği. Ayrıca onu severim de.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Buffalo

Öncellikle şunu söylemek istiyorum.Ben "bilgi tokuşturma" dönemini kapattım.Bunun için "Ben sorayım sen de savun" türünden bir yöntem seçmeyeceğim.ben görüşünü "islamın mutlak görüşü" olarak görenlerden değilim.Hiçbir islam bilgini de bunu yapmış değildir.Bizler gerçeğin Allah katında saklı olduğunu,insanların uğraşarak onu bulacağını düşündüğümüzden yorumlarda bulunarak gerçeğe varmak istiyoruz.

Bu yöntemimize saygı göstermenizi beklerken "konuyu derin sulara çekme "şeklindeki ithamınıza şaırmış bulunmaktayım.muhatablarım içinde affdersniz "bok" kelimesini kullanan ile de bir daha görüş alışverişine giremem.

Aslında yazımı forumda okumayın.Worda kopyalayıp çıktısını çakrın veya akşam internetsiz okuyun ve tüm önyargıları da kaldırın.beni yanlış anladığıjnızı göreceksiniz.

Msn'e gerek yok.Ciddi ve saygılı bilgi alışverişi yapmak istiyorsanız forumun hodri meydan bölümünü kullanabiliriz.

İşte ozedonus kardeşim geleceğimiz nokta buydu. Öngörülerimi birer birer doğruluyorsunuz.

Sana tek bir soru soracağım. Diğer müslüman arkadaşlarda cevaplarsa iyi olur.

Bir an düşün. Hiçbir dinle yetiştirilmemişsin.

Ve bir gün önüne bir kitap koyuyorlar. Kur'an.

Açıyorsun. Okuyorsun.

İman eder misin güzel kardeşim!?

Soru ağır gelirse yanıt vermeyedebilirsin ancak bilinçaltın soruyu yanıtlayacaktır sen kaçınsan bile. Sende içten içe bileceksin.

Fazla uzatmanın, hele hele hodriye gitmenin bir manası yok. Çünkü ben diyorum Antartika sen diyorsun mantar tıka.

Şunu da ekleyelim benim İslam hakkındaki ilk şüphelerimi sonsuz azap iddiası başlatmıştır. Gerçekten bir düşünün, ozedonusun bana tavsiye ettiği gibi isterseniz Kuranın ilgili ayetlerini çıktı alın sizde sakin bir kafayla okuyun.

Olmaz kardeşim gerçekten bu binanın temeli çürük. Ve siz bu çürük binayı bize kiralamak için boyadığınız dış yüzeyini gösteriyorsunuz. Binanın temeline bakmayı akıl eden yok! Edenler de dinden çıkıyor zaten.

Bir ek daha;

Eğer insanlar kutsal kitaplarını okuyup dinden çıkıyorsa işte orada büyük bir problem vardır.

Ve okuyan araştıran kesim sonsuz azaba gidiyor, cahilce bön bön anlamadığı arapça harfleri takib edenler cennete. Zaten rahman olan bir tanrının sonsuz ceza vermesi düşünülemez ya, düşünmeyin zaten. Boşverin. Siz teslim olun gerisini boş geçin. Ya varsa?

tarihinde Buffalo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

belliki bu başlıkta da birçok arkadaş saçmalamış,yer yer köküne inmekle (kök kısmını bergüzar iyi bilir) birlikte yer yer çıldırmış.kimi yok melekler ayrıca birer varlık değildir, duygulardır diyerek, kimi de allah ihtiyaç duymaz böyle şeylere, olsa olsa muhammed doğadaki şifreleri okumuş zekasıyla tanrının mesajlarını kağıda dökmüş diyerek, kıvırma konusunda, ilk defa gerçek manada bir rekora imza atmışlardır. hem de na böyle kolum gibi ayetleri hiçe sayarak.

onu geçtim neyse de kaç başlıktır çığırıyorum, yine sorayım.

şu muhammedin, üstün zekasıyla ve bizim ayrıca yaratılmış varlıklardır diyerek yanılgıya! düştüğümüz meleğimsi dugularıyla kağıda döktüğü yüce kitap kurandaki matematik hatası ne olacak ben hala ordayım.

günlerdir soruyorum tık yok. abuk sabuk savunursunuz bariz olan şeylerin aslında öyle olmadığını,ama şu hataya gelince susarsınız.malum artık avliyyeyi reddiyyeyi savunacak kadar gerizekalılığı da kendinize yediremiyorsunuz.

gerçi avliyyeyi savunsanız,şu başlıkta iddia ettiklerinizden daha az gerizekalıca olurdu.

herneyse.. şu matematik konusuna bi eğilelim.

varmı aranızda babayiğit? bunu cevaplayın devamıda gelecek.

çünkü size somut bilgi ve iddialarla gelmeyince çok saçmalıyor çok sımarıyorsunuz. ne diyeceğinizi bilemiyor, islamiyet denen zırvalıktan kopmamak adına adeta aklınızı beyninizi satılığa çıkarıyorsunuz. yazık sizlere başka bişey diyemiyorum.

Sitelerde Paylaş

belliki bu başlıkta da birçok arkadaş saçmalamış,yer yer köküne inmekle (kök kısmını bergüzar iyi bilir) birlikte yer yer çıldırmış.kimi yok melekler ayrıca birer varlık değildir, duygulardır diyerek, kimi de allah ihtiyaç duymaz böyle şeylere, olsa olsa muhammed doğadaki şifreleri okumuş zekasıyla tanrının mesajlarını kağıda dökmüş diyerek, kıvırma konusunda, ilk defa gerçek manada bir rekora imza atmışlardır. hem de na böyle kolum gibi ayetleri hiçe sayarak.

Bu sanırım ben oluyorum:) Ve bu konudaki algımın bu şekilde olduğunu yineliyorum.

onu geçtim neyse de kaç başlıktır çığırıyorum, yine sorayım.

şu muhammedin, üstün zekasıyla ve bizim ayrıca yaratılmış varlıklardır diyerek yanılgıya! düştüğümüz meleğimsi dugularıyla kağıda döktüğü yüce kitap kurandaki matematik hatası ne olacak ben hala ordayım.

günlerdir soruyorum tık yok. abuk sabuk savunursunuz bariz olan şeylerin aslında öyle olmadığını,ama şu hataya gelince susarsınız.malum artık avliyyeyi reddiyyeyi savunacak kadar gerizekalılığı da kendinize yediremiyorsunuz.

Ben belki görmemiş olabilirim. Geriye dönüp ne sorduğuna az sonra bakacağım. Bildiğim bir şeyse veya konu hakkında fikrim varsa ne ala, bilmiyorsam da sen bana yardımcı olursun...

gerçi avliyyeyi savunsanız,şu başlıkta iddia ettiklerinizden daha az gerizekalıca olurdu.

herneyse.. şu matematik konusuna bi eğilelim.

varmı aranızda babayiğit? bunu cevaplayın devamıda gelecek.

Ne yani sorduğun avliye mi? Yoksa kurandaki miras dağılımı mı? Yoksa başka bir matematik sorusu mu? Neyse geriye dönünce anlarız:)

çünkü size somut bilgi ve iddialarla gelmeyince çok saçmalıyor çok sımarıyorsunuz. ne diyeceğinizi bilemiyor, islamiyet denen zırvalıktan kopmamak adına adeta aklınızı beyninizi satılığa çıkarıyorsunuz. yazık sizlere başka bişey diyemiyorum.

Peki, yazık bize. Başka da birşey deme...

Derdin İslamiyetle olsun insanlarla değil...

Sitelerde Paylaş

Açıyorsun. Okuyorsun.

Soru ağır gelirse yanıt vermeyedebilirsin ancak bilinçaltın soruyu yanıtlayacaktır sen kaçınsan bile. Sende içten içe bileceksin.

İman etmekten kasıta bağlı diycem, aha konuyu saptırdı cevap vermedi kıvırdı diyecekler:)

Ben iman etmem açık söyliyeyim... Zaten ne kitapta ne de hayatta kimse kimseden herhangi bir konuyu sorgulamadan kabul etmesini isteyemez...

Yani olay şu değil, önce iman et sonra bakarız... Bu değil olamaz...

Kuran dediğimiz şey bir avuca sığan o kalın ciltli kitap değildir. Siz bunları aşmış hayatın anlamını çözmüş olabilirsiniz...

Ama cehalet heryerimizi sardı, adam daha kapağını açmamış yatak duvarının tepesine asmış, ama sorsan sanıyor ki dünyanın merkezi orası...

Kimse gökten zembille inen değil bir kitaba tek bir kelimeye dahi iman etmez, etmemelidir...

O nedenle bu islamlar da sormalı sorgulamalı, kitabı da gerçek kuranı da artık bel hizasına çekmeli, yeter artık vitrin tepelerinde duvar üstünde akladıkları...

Muhammedi anlıyorum, ne yapmak istediğini de kendimce kavradım. Allah'ı da bildim. Velev ki bilmeseydim, önemli olan kimseye biat etmeden geleneklere teslim olmadan insani değerlere uygun yaşamaktır. Gerçek Kuran yazılmamış olandır...

Sitelerde Paylaş

İşte ozedonus kardeşim geleceğimiz nokta buydu. Öngörülerimi birer birer doğruluyorsunuz.

Açıyorsun. Okuyorsun.

Fazla uzatmanın, hele hele hodriye gitmenin bir manası yok. Çünkü ben diyorum Antartika sen diyorsun mantar tıka.

Şunu da ekleyelim benim İslam hakkındaki ilk şüphelerimi sonsuz azap iddiası başlatmıştır. Gerçekten bir düşünün, ozedonusun bana tavsiye ettiği gibi isterseniz Kuranın ilgili ayetlerini çıktı alın sizde sakin bir kafayla okuyun.

Olmaz kardeşim gerçekten bu binanın temeli çürük. Ve siz bu çürük binayı bize kiralamak için boyadığınız dış yüzeyini gösteriyorsunuz. Binanın temeline bakmayı akıl eden yok! Edenler de dinden çıkıyor zaten.

Bir ek daha;

Eğer insanlar kutsal kitaplarını okuyup dinden çıkıyorsa işte orada büyük bir problem vardır.

Ve okuyan araştıran kesim sonsuz azaba gidiyor, cahilce bön bön anlamadığı arapça harfleri takib edenler cennete. Zaten rahman olan bir tanrının sonsuz ceza vermesi düşünülemez ya, düşünmeyin zaten. Boşverin. Siz teslim olun gerisini boş geçin. Ya varsa?

Sizin durumunuzu tahmin edebiliyorum.Doğrusu ben bu forumlara yeni olmadığım için hangi üyenin ne dünyada olduğunu bile az çok kestirebiliyorum.Kimin ne niyetle yazdığını da..Mesajlarımın sayısı ve üyelik tarihim sizi kandırmasın.ben bu forumlarda 2006 danberi 7.000 i aşkın mesajla bulunuyorum.Çoğu zaamn ben de sancılı dönemler yaşadım.fakat beynime gelen hiçbir şüphe erken karar vermem için etkili olmadı.

Hiçbir dinle yetişmeyip kuranı okuduktan sonra müslüman olan da var dinden çıkan da. Bu, biraz onun arayışının ve önceki dünyasının konumu ile ilgili bir durum.Yetiştiği ortam eğer islami bir ortam ise ve amacı gerçekten bu anlatılanları öğrenmek ise biraz araştırdıktan sonra gerçeği bulacaktır. Fakat amacı açık bulmak ise devamlı sorunlar yaratacaktır.

Kimlerin arayış sonucunda dinden çıktığı da bellidir.Bunlar genelde olaylara tek yönlü bakan ve bakınca da kafasında imajladığı gibi bir din çıkmayan kişilerdir.Muhakkak birkaç çevresi ile veya dindar bir grup ile sorun yaşamıştır.Kuyruk acısı vardır.Veya toplum olarak kendisine islam devamlı başka bir şekilde yontlanmıştır.

Şunu bilmeliyiz ki hepimizin kişiliğini oluşturan çevredir.belki çevrenin etkisi çok daha fazladır.Öğrenci çevresi,takıldığı arkadaş,bağlı olduğu grup ve daha nice şartlar onun inanç dünyasını oluşturmaktadır.Ne var ki kişi buna rağmen kendisin çok daha doğru bir yolda olduğunu düşünür.

Diğer yandan sandığınız gibi benim "pazarlıklı iman" gibi bir özelliğim yok.Ya varsa ile inanmak iman değildir.İman içten kesin bir şekilde bağlılıktır.ya cehennemde yanarsam diye dizginlendiğim yok.Hatta bizler insanlığın hakikatı bulması için kendimizi feda eden kişilerdeniz.

Cennet ve cehenneme gidiş sebeplerini biraz daha araştırmanızı isterim.

Sitelerde Paylaş

Sizin durumunuzu tahmin edebiliyorum.Doğrusu ben bu forumlara yeni olmadığım için hangi üyenin ne dünyada olduğunu bile az çok kestirebiliyorum.Kimin ne niyetle yazdığını da..Mesajlarımın sayısı ve üyelik tarihim sizi kandırmasın.ben bu forumlarda 2006 danberi 7.000 i aşkın mesajla bulunuyorum.Çoğu zaamn ben de sancılı dönemler yaşadım.fakat beynime gelen hiçbir şüphe erken karar vermem için etkili olmadı.

Hiçbir dinle yetişmeyip kuranı okuduktan sonra müslüman olan da var dinden çıkan da. Bu, biraz onun arayışının ve önceki dünyasının konumu ile ilgili bir durum.Yetiştiği ortam eğer islami bir ortam ise ve amacı gerçekten bu anlatılanları öğrenmek ise biraz araştırdıktan sonra gerçeği bulacaktır. Fakat amacı açık bulmak ise devamlı sorunlar yaratacaktır.

Kimlerin arayış sonucunda dinden çıktığı da bellidir.Bunlar genelde olaylara tek yönlü bakan ve bakınca da kafasında imajladığı gibi bir din çıkmayan kişilerdir.Muhakkak birkaç çevresi ile veya dindar bir grup ile sorun yaşamıştır.Kuyruk acısı vardır.Veya toplum olarak kendisine islam devamlı başka bir şekilde yontlanmıştır.

Şunu bilmeliyiz ki hepimizin kişiliğini oluşturan çevredir.belki çevrenin etkisi çok daha fazladır.Öğrenci çevresi,takıldığı arkadaş,bağlı olduğu grup ve daha nice şartlar onun inanç dünyasını oluşturmaktadır.Ne var ki kişi buna rağmen kendisin çok daha doğru bir yolda olduğunu düşünür.

Diğer yandan sandığınız gibi benim "pazarlıklı iman" gibi bir özelliğim yok.Ya varsa ile inanmak iman değildir.İman içten kesin bir şekilde bağlılıktır.ya cehennemde yanarsam diye dizginlendiğim yok.Hatta bizler insanlığın hakikatı bulması için kendimizi feda eden kişilerdeniz.

Cennet ve cehenneme gidiş sebeplerini biraz daha araştırmanızı isterim.

Bak kardeşim benim İslam'la alakalı hiçbir kuyruk acım vs. yok. Olsa etkili olabilirdi ama yok.

17-18 yaşlarındaydım sanıyorum. Dinine bağlı, Allah'ı için canını verebilecek bir insandım. Tasavvuf öğretileri ile ilgilenirdim. Biraz sufi bir havada, özgürlüğe önem vererek despot olmadan bir İslam yaşardım.

Bir gün dedim ki, şu kitabımı açıp okuyayım. Gerçekleri öğreneyim. Açtım, okudum. O sıralar din eleştirileri de okuyordum ve Kuran'da ki muazzam hataları mecaz diyerek geçiştiriyordum. Hadisleri tümden geçmiştim. Ama kafamda Allah'ın varlığından emin gibiydim. Kendime bir karar aldım. Samimi olacaktım. İman da etsem inkar da etsem kesinlikle samimi olacaktım.

Sonra düşündüm. Ben bu dinin içinde doğmuşum. Eksik, saçma yanlarını kapatıyorum. Peki atıyorum hristiyan öğretide yetiştirilen veya hiçbir dinle yetiştirilmeyen adam bu kitabı alıp iman edebilir mi? Şimdi sizin açıkça HAYIR diyemediğiniz gibi bende diyemedim. Ama içten içe biliyordum bu kitaba kimsenin iman etmeyeceğini. Kadın-erkek eşitliğini sağlayamamış bir kitaba iman edebilecek akli melekeleri yerinde çağdaş bir 21. yy insanı yoktur! İçinde birçok hata bulunan bir kitaba iman etmek ancak o dinin içinde yetişmekle olur.

Sonra dedim ben bu yapının içerisinde doğmuşum. İman ediyorum. Eğer buralarda doğmasaydım müslüman olmam imkansızdı. Bunu kendime itiraf edebildim. Milyonlarca müslümanın yapamadığı bu. Bu noktadan sonra dedim. E ben burada doğduğum için cennete gideceğim. Onlar orada doğduğu için sonsuz azaba...

Bu hiç adil değil. İnanmak istediği için inananlar gözlerini kapar, kulaklarını tıkar. Hem ben bile şu dünyada insanlara en ufak bir zarar vermekten çekinirken benim tanrım inanmadıkları için sonsuz acı çektirebilir miydi onlara?

Dünyada 70 senelik ömründe ne yaparsa yapsın sonsuz azabı hak edebilir miydi bir insan? HAYIR!

70 sene için 70 milyon yıl bile değil. SONSUZ. Siz sonsuzun büyüklüğünü kavrayamıyorsunuz.

Ben veremezdim böyle bir cezayı. Herkes yaptığının karşılığını almalıydı elbette. Ama sonsuz ceza. Hayır kesinlikle ben böyle bir karar veremezdim.

Peki benim bağışlayıcı Allah'ım nasıl verebilirdi böyle bir kararı?

VEREMEZDİ. Bağışlayıcı niteliği olan bir TANRI, benim bile vermeyeceğim cezayı veremezdi!

İşte o an anladım. Bana anlatılanlarla gerçek arasında büyük farkların olduğunu.

İslam'la alakalı bütün doneleri sildim kafamdan (silebildiğimce).

Dedim Buffalo. Bak yeni bir kitap buldum. Tanrıdan geldiğini iddia ediyor. Gel sıfırdan inceleyelim, bir hüküm verelim acaba bu kitap gerçekten tanrıdan gelmiş olabilir mi? diye!

Okudukça hayır olamaz dedim. Tanrıdan geldiği iddia edilen bir kitapta bu kadar açık eleştirilecek nokta bulunamazdı. Ben bile daha iyisini yazardım. Daha ayetlerin içinde anlam bütünlüğü yoktu ki!

Aslında biraz yıkılmıştım. Çünkü o zamana kadar hayatımdaki kararları hep İslam'a göre almıştım. Pişman olmuştum. Ama en çok yıkılmıştım. Demek canımdan çok sevdiğim Allah yoktu. Bir tasavvur etsene ne kötü bir his. Neyse o andan sonra gittikçe daha derinlere indim. Daha çok açık gün yüzüne çıktı. Nerden bilebilirdim her yerde olduğunu sandığım, fizik ötesi olduğunu sandığım Allah'ın tahtının kıyamette 8 melek tarafından taşınacağını. Yer çekimi varmış gibi... Çok sevgili peygamberim Muhammed Mustafa'nın zamanında Kuran'ın kitaplaştırılmadığını öğrenince sezmiştim aslında ayetlerin günü kurtarmak için yazıldığını.

Pazarlıklı imana gelelim. İşte çoğu kişinin yapamadığını yaptım. Çıkarcılıktan samimiyete geçtim. Belki de o yüzden kaybettim. Ama o sorduğum sorunun cevabını veremeyen, önce iman sonra akıl eden HER İNSAN pazarlıklı iman ediyordur.

Hatta biraz daha ileri gideyim. Eleştirilerime mantıklı cevaplar veremeyen her müslüman pazarlıklı iman ediyordur.

Neyse aslında süper bir başlık oldu bu. Bu kadarını beklemiyordum. İğnelense yeridir o derece. Tam müslümanların nasıl savunduğunu anlatmaya çalışırken gelip benim dediğimi canlı olarak gösterdiler her yere. Teşekkür ediyorum bu yüzden.

İman etmekten kasıta bağlı diycem, aha konuyu saptırdı cevap vermedi kıvırdı diyecekler:)

Ben iman etmem açık söyliyeyim... Zaten ne kitapta ne de hayatta kimse kimseden herhangi bir konuyu sorgulamadan kabul etmesini isteyemez...

Yani olay şu değil, önce iman et sonra bakarız... Bu değil olamaz...

Kuran dediğimiz şey bir avuca sığan o kalın ciltli kitap değildir. Siz bunları aşmış hayatın anlamını çözmüş olabilirsiniz...

Ama cehalet heryerimizi sardı, adam daha kapağını açmamış yatak duvarının tepesine asmış, ama sorsan sanıyor ki dünyanın merkezi orası...

Kimse gökten zembille inen değil bir kitaba tek bir kelimeye dahi iman etmez, etmemelidir...

O nedenle bu islamlar da sormalı sorgulamalı, kitabı da gerçek kuranı da artık bel hizasına çekmeli, yeter artık vitrin tepelerinde duvar üstünde akladıkları...

Muhammedi anlıyorum, ne yapmak istediğini de kendimce kavradım. Allah'ı da bildim. Velev ki bilmeseydim, önemli olan kimseye biat etmeden geleneklere teslim olmadan insani değerlere uygun yaşamaktır. Gerçek Kuran yazılmamış olandır...

Ben müslümanlar/iman edenler derken sizi dışarda tutuyorum çünkü çok farklısınız. Ha bana göre hatalı düşünüyorsunuz orası ayrı.

Ama şunu biliyorum ki İslam'a göre Allah sizleri bizden daha az seviyor.

Açık sözlülüğün için teşekkür ederim öncelikle.

Aslında hemen her noktada paralel giden görüşlerimiz var. Sadece tanrının, ahiretin varlığı ve Muhammed'in amacı konularında çelişiyoruz. E olsun o kadar :)

Son paragrafın dışında eleştirilebilecek bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

tanrının gerçek dini fıtrata uymaktır...

yani insanın saf ve temiz olan doğasına uymak...

insan güzele iyiye ve doğruya meyilli yaratılmıştır...

yanlıştan kötüden ve çirkinden uzaklaşır rahatsız olur...

yeterki kötülüğü işleye işleye fıtratını değiştirmemiş yani doğasını bozmamış ola...

Sitelerde Paylaş

Buffalo dedi ki:

Açıyorsun. Okuyorsun.

Yale Üniversitesi tarafından yapılan ve dünyanın en saygın bilim dergilerinden New Scientist’te yayınlanan araştırma insanın inanmaya duyduğu ihtiyacı ve bunun sebeplerini gözler önüne serdi. Araştırma insan beyninin Allah’a inanmaya programlı olarak yaratıldığını ortaya koydu.

Beynin, “beyin ile ruhun” birbirinden ayrı olduğunu düşünmek için programlı olduğunu gösteren araştırmada, beynin içinde Allah’a inanmanın gerekliliğini sağlayan bir gen olduğunu ortaya çıktı.

Bebekler ve çocuklar arasında yapılan araştırmaya göre, insan beyninin doğasında yaratıcıya inanmak var. Beyin “neden ve sonuçla” çalışma üzerine kurulu…

Araştırmaya göre, hiçbir din eğitimi almamış 6-7 yaşında çocuklar bile dünyadaki herşeyin bir nedeni olduğuna inanıyor. Taşların, nehirlerin veya kuşların yaratılmasının bir nedeni olduğunu düşünüyor.

Sitelerde Paylaş

tanrının gerçek dini fıtrata uymaktır...

yani insanın saf ve temiz olan doğasına uymak...

insan güzele iyiye ve doğruya meyilli yaratılmıştır...

yanlıştan kötüden ve çirkinden uzaklaşır rahatsız olur...

yeterki kötülüğü işleye işleye fıtratını değiştirmemiş yani doğasını bozmamış ola...

Peki kirec

Seri katillerde falan genetik bozukluk olabiliyor. Onların fıtratı da o.

Onlar da ne kadar çok adam öldürürlerse o kadar iyi mi oluyorlar?

Tanrı neden onları öyle yaratmış veya öyle insanların var olmasına sebebiyet vermiş?

Cübbeli ben senden umudumu kestim. O kadar alakasız bir cevap verdin ki...

Neyse mühürlü olduğun içindir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...