Jump to content

Arapça Turkçe'den üstün müdür?

Recommended Posts

• İleti 202
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yürü be uğur. Bir Türk dünyaya bedel. :)

Sen yunanistandan başla biz sana ingiltere dolaylarında yetişiriz. :)

Sen sus , hiç konuşma...Yine mıçıp batırma... :lol:

Çok yüzsüzmüşsün ne diyeyim sana... :blink:

Sitelerde Paylaş

Dillerin birbirlerinden evrilerek oluşmayıp ;her millette bugün kullanıldığı şekilde oluştuğunu söylemekle ; tüm canlıların , bitkilerin , hayvanların ve insanların bugünkü halleriyle yaratıldığını söylemek arasında hiç bir fark yoktur...

Sitelerde Paylaş

uğurcuğum, anam babam,

yoğurt bir örnekti, icat kelimesi de nazire

(bak tam karşılığını hatırlayamadım işte)

Bu arada senin hatırladığın dünya çapında

insanlığın yararına ve hizmetinde bir icadımız

varsa hatırlat da biz de öğrenelim ve

övünelim. Kelimeleri, kökenlerini boşver.

Ayrıca, milletimi hakir görme gibi bir derdim olmadığı

gibi üstün görme gibi bir takıntım da yok. Hatta, bu ülke insanının

oldukça zeki fakat zekasını gerektiği gibi kullanmamasından

dolayı da ne kadar üzüntü duyduğumu bilmeni isterim.

Ha bu arada bir icat daha aklıma geldi.

Bir gazetede okumuştum, bir Türk'ün Almanya'da buzdan jeton

üretip, günlerce bedava telefon konuşması yaptığını. keşke mevcut zekasını

daha doğru yolda kullanabilseymiş bu mucidimiz.

sevgiler :)

Sitelerde Paylaş

Yorumsuz..

yorum yapmaya terbiyem müsait değil..

Bu arada video cinsellikle alakalı değil..

sadece Uğur için.. Bazen kelime benzerlikleri fena ediyor insanı..

Uğurdan bu kelime benzerliği için açıklama bekliyorum..

Hepinizin dikkatini çekecek kelimenin o dildeki karşılığı şahindir...

Sitelerde Paylaş

Ynalış her zaman yanlıştır; ama her yanlışı doğru sanan pek çok insan da vardır.. Ortada 2 büyük yanlışlık var..

1.Mesele

- Din karşıtlığı adına Arap Düşmanlığı pompalanmakta... Bu Yanlıştır..

- Dindarlık adına Arabın herşeyini kutsal kabul edenler var.. Buda yanlıştır...

Dil de bu konuda en çok kullanılan araçlardan birisidir...

Kimse Allah katında Dili yada Irkı ile Mesul değildir.. Çünki bu insanların terciinde değildir.. Kader programında tercih edilmiştir ve tercih eden biz olmadığımız için mes'ul de olmayız...

Soru Dil bilimi açısından incelendiğinde; EVET Arapça Türkçeden ve edebi açıdan diğer pek çok dilden daha üstün ve köklü bir dildir.. Fakat İngilizce de ve Almanca da üstün bir dildir.. Fakat bizim dilimiz Türkçe; bunu yaşatmak da her Türk Vatandaşının görevidir.. Fakat günümüz Türkçesi tamamen laçka olmuştur, bizim öz türkçemiz değildir..

Her bilimin kendi literatürü ve dili vardır.... Siz TIp okurken Tıp terimlerini kullanırsınız, Hukuk ta yine eski kökleşmiş ve günümüzde çoğumuzun anlamadığı terimleri kullanırsınız.. Mesele İslam ise; İslamın aslından olan Arapça terimleri kullanmak normaldir.. Din karşıtlığı adına buna karşı çıkmak; Türkçeyi savunmak değildir sadece karşı çıkmaktır... Çünki Tıp fakültesinde okurken; Ben türküm bu terimleri kabul etmiyorum diyebilirmisiniz..?

Burda Arapçanın pek çok açıdan Türkçeden üstün olması onun yapısından kaynaklanmaktadır... Kutsal olan Arapça Değil; Kur'an ayetleridir.. Biz özbenliğimizi, Dilimizi korumakla birlikte; İslamın özü olan Arapçayıda Dini referanslarımızda kullanabiliriz.. Bu Türkçeyi yok saymak demek değildir..

Yani Din adına Türkçeyi bırakalım; Arapça konuşalım diyen zihniyet ile; Din karşıtlığı adına Arap Düşmanlığı yapan zihniyet benim gözümde ayndır.. İkiside yanlıştır...

Sitelerde Paylaş

Yorumsuz..

yorum yapmaya terbiyem müsait değil..

Bu arada video cinsellikle alakalı değil..

sadece Uğur için.. Bazen kelime benzerlikleri fena ediyor insanı..

Uğurdan bu kelime benzerliği için açıklama bekliyorum..

Hepinizin dikkatini çekecek kelimenin o dildeki karşılığı şahindir...

Ben kelime benzerliği demiyorum...Fonetik olarak latince , ingilizce , Almanca , Fransızcada Türkçe kelime tamlamaları vardır diyorum...Bu kelimeler düzenli , karışık ve ters konumlu olabilir..

Bu filmde ne alaka olduğunu anlamadım doğrusu...

yarak= cock(argo) :lol: he he iş te buuuuu :blink:

k sesi vurgusu aynı ve doğal...

Sitelerde Paylaş
arapça dünya dilleri arasında en zengin olanı ve günümüzde halen kulağa en hoşgelen dil konumundadır! bu tartışmasız olarak evettir buna milli duyguyu katmaya gerek yok...

Evet "kutsal duyguları" katmaya gerek yok. En güçlümüdür bilmem ama, günümüzde en zengin dil ingilizcedir. Fonetik olarak kulağa hoş gelirmi bilmem ama ortalama bir sayıda "ses" vardır; Yanlış hatırlamıyorsam 31. Latin kökenli dillerin ortalaması 40 civarındadır. Bu, Roma gibi devasa bir coğrafyada hüküm sürmüş bir imparatorluğun mirasıdır.

arapçanın rakipleri farsça ve osmanlı türkçesidir (osmanlı türkçesi farsça yazılır günümüzdekine yakın bir şive ile dile getirilir ve geçmişi bazı kaynaklarda 2400 bazı kaynaklarda ise 4000 yıllıktır.) yeni türkçenin arapçaya rakip olması söz konusu bile değildir.

Osmanlı türkçesi denilen ucube, arap grammeriyle türkçe bir kelimeye farsça ek kullanır. Ayrıca, Osmanlı Türkçesi denilen şey, Osmanlı sarayı ve elitinin kullandığı dildir, Anadoluda her zaman, senin "yeni türkçe" dediğin dil kullanılmıştır. Tarih bilmeden böyle atıp tutuyorsunuz.

şahsen osmanlı türkçesinin kullanımı beni her zaman etkiler ve bana göre arapçadan daha güzel bir dildir...

Osmanlı türkçesi bir ucubedir.

Sitelerde Paylaş
Evet "kutsal duyguları" katmaya gerek yok. En güçlümüdür bilmem ama, günümüzde en zengin dil ingilizcedir. Fonetik olarak kulağa hoş gelirmi bilmem ama ortalama bir sayıda "ses" vardır; Yanlış hatırlamıyorsam 31. Latin kökenli dillerin ortalaması 40 civarındadır. Bu, Roma gibi devasa bir coğrafyada hüküm sürmüş bir imparatorluğun mirasıdır.

Osmanlı türkçesi denilen ucube, arap grammeriyle türkçe bir kelimeye farsça ek kullanır. Ayrıca, Osmanlı Türkçesi denilen şey, Osmanlı sarayı ve elitinin kullandığı dildir, Anadoluda her zaman, senin "yeni türkçe" dediğin dil kullanılmıştır. Tarih bilmeden böyle atıp tutuyorsunuz.

Osmanlı türkçesi bir ucubedir.

günümüz türkçesinin babası olan osmanlı türkçesi diyorum aslında dilimiz çok eski bir tarihe ait olduğundan türklerin türkçesi olmalıydı ama türklerin kullandığı türkçe tarihten günümüze kadar osmanlı lehçesine benzer lehçe gelmiş atatürk ve ingiliz profesör ile üzerinde modernizasyone gidilerek günümüzdeki halini almıştır....

sonuçta yazılış tarzı farsça dolaylı olarak arapça olduğundan senin gibi aslını inkar edenlerin bir yerlerini kurcalıyor işte...

Sitelerde Paylaş
günümüz türkçesinin babası olan osmanlı türkçesi diyorum aslında dilimiz çok eski bir tarihe ait olduğundan türklerin türkçesi olmalıydı ama türklerin kullandığı türkçe tarihten günümüze kadar osmanlı lehçesine benzer lehçe gelmiş atatürk ve ingiliz profesör ile üzerinde modernizasyone gidilerek günümüzdeki halini almıştır....

sonuçta yazılış tarzı farsça dolaylı olarak arapça olduğundan senin gibi aslını inkar edenlerin bir yerlerini kurcalıyor işte...

Günümüz bir insanı 80 yıl öncesinin bir anadolu köylüsüyle pek problem yaşamadan konuşup anlaşır. Çünkü anadoluda kullanılan dil değişmemiştir, resmi yazışmalardaki dil anadolulaştırılmıştır. Türkler arap veya acem değildir; Kökleri ise hiç değildir, senin gibi asimilasyona gönüllü arap aşıkları öyle zanneder. Türklerin kurduğu imparatorluk bile arap imparatorluğu değil, bir akdeniz imparatorluğudur: Türk halkının dilini değiştirmeye çalışan arap oryantalistlerdir. Aç 16. 17. yy resmi yazışmalarını bir oku ondan sonra böyle konuşmaya kalk.

Sitelerde Paylaş
kaldığım yerden devam ediyorum.

Başka dillere geçen Türkçe kelime olarak

bir tek YOĞURT geliyor aklıma başkada vardır

ama hatırlamıyorum. neden yoğurt geçmiş? Çünkü

bizim icadımız. Bu örnek bile dillerin birbirine sağladığı

katkıya güzel bir delil. Türkçe'ye geçen kelimelere

bakalım RADAR, var mı bunun icadında bizim parmağımız?

TELEVİZYON bu ve benzeri aletlerin çoğu bizim icadımız

değil. Dolayısıyla dilimize geçirirken olduğu gibi almışız.

Daha fazla detaya girmek istemiyorum ama sonuç olarak,

aşağılık kompleksine de, yükseklik kompleksine de girmenin

kimseye bir fayda getirmeyeceğini, herkesin kendi dilini olabildiğince

iyi ve net kullanmasının o dile daha büyük iyilik olacağını düşünüyorum.

"RADAR kelimesi Turkce'de ki ARAR kelimesinden gelir" seklinde bir yanit bekliyordum buna. Hala da bekliyorum. Sabirsizlikla... ;)

Sitelerde Paylaş
- Din karşıtlığı adına Arap Düşmanlığı pompalanmakta... Bu Yanlıştır..

- Dindarlık adına Arabın herşeyini kutsal kabul edenler var.. Buda yanlıştır...

Tamamen katılıyorum..

Bazı arkadaşlar ateizmi ırkçılıkla, Arap düşmanlığıyla karıştırıyorlar. Hayır, Arapça dünyanın en iğrenç dili değildir. Dünya kültürüne ve uygarlığına diğer insan toplulukları kadar katkıda bulunmuş büyük bir etnik ve kültürel insan topluluğunun dilidir. Bu kültürün bazı öğelerini kendinize yabancı bulabilirsiniz ama yüz milyonu aşkın insanın her gün onunla konuştuğu, ezgilerini onunla seslendirdiği, rüyalarını onunla gördüğü bir dili iğrenç olarak nitelendiremezsiniz.

Sitelerde Paylaş

Turk dil kurumunun bir calismasi vardi. Yanilmiyorsam 60000 Turkce kelime, baska milletlerin dilerine yerlesmis ve gunluk kullanimdadir.

Dillerin birbirinden etkilenmemesi mumkun olmadigina gore, bazi gercekleri, gecmisten bugune gore kabullenmeliyiz.

Kim hakimse, onun dilide hakimdir. Bugun nasil, ingiliz dili, ingilizce konusulan ulkelerin hakimiyeti sayesinde her yerde konusuluyorsa, eskidende bu kural farkli degildi.

Ingilizce, almancadan turemistir diye duymustum televizyonda. Dogru olabilir cunku alman tarihi, ingiliz tarihinden eskidir. Ayni sekilde, Turk tarihide onlardan eski olduguna gore, mutlaka bizim kelimelerimizde, onlara gecmistir.

I am highly tired

Bir hayli yorgunum

Sizce hangisi eskidir?

Sitelerde Paylaş
Ingilizce, almancadan turemistir diye duymustum televizyonda. Dogru olabilir cunku alman tarihi, ingiliz tarihinden eskidir.

TV'de izledim, 2 kez, tavsiye ederim "The Adventure of English" (Ingilizcenin Macerasi). Gazeteci Melvyn Bragg'in kusursuz Ingilizcesi esliginde Ingilizcenin evrimi anlatiliyor dizide. Ingilizcenin kokunde Kelt (Celtic) diller var, daha sonra Saxon istilasiyla Almanca/Danimarkaca (Saxon dillerin) etkisi basliyor , en sonunda da Normanlarin adayi isgaliyle (1066) Fransizca kelimeler girmeye basliyor. Hatta krallarin Fransizca konustugu bir donem de var.

Sitelerde Paylaş
Tamamen katılıyorum..

Bazı arkadaşlar ateizmi ırkçılıkla, Arap düşmanlığıyla karıştırıyorlar. Hayır, Arapça dünyanın en iğrenç dili değildir. Dünya kültürüne ve uygarlığına diğer insan toplulukları kadar katkıda bulunmuş büyük bir etnik ve kültürel insan topluluğunun dilidir. Bu kültürün bazı öğelerini kendinize yabancı bulabilirsiniz ama yüz milyonu aşkın insanın her gün onunla konuştuğu, ezgilerini onunla seslendirdiği, rüyalarını onunla gördüğü bir dili iğrenç olarak nitelendiremezsiniz.

Tamamen katiliyorum. Arapca (bana gore) muzikal, kulaga hos gelen, ilginc bir dildir. Araplar Islamiyet'in olumsuz etkilerine ragmen pek cok degerli bilim adami, dusunur ve sanatci yetistirmislerdir. Dilleri birbiriyle yaristirmak anlamsizdir. Diller evrimle sekillenirler ve birbirlerinden etkilenirler. Ote yandan Kuran Arapca yazildi diye, Arapca en ust dil gibi bir savla Islamiyet'in gecerliligini savunmak sacmaliktir. Ayrica ustun dil diye bir sey yoktur. Surekli evrim geciren diller ailesi vardir.

Sitelerde Paylaş
Günümüz bir insanı 80 yıl öncesinin bir anadolu köylüsüyle pek problem yaşamadan konuşup anlaşır. Çünkü anadoluda kullanılan dil değişmemiştir, resmi yazışmalardaki dil anadolulaştırılmıştır. Türkler arap veya acem değildir; Kökleri ise hiç değildir, senin gibi asimilasyona gönüllü arap aşıkları öyle zanneder. Türklerin kurduğu imparatorluk bile arap imparatorluğu değil, bir akdeniz imparatorluğudur: Türk halkının dilini değiştirmeye çalışan arap oryantalistlerdir. Aç 16. 17. yy resmi yazışmalarını bir oku ondan sonra böyle konuşmaya kalk.

bak dostum atadilimizi beğenmemenin tek sebebi arapça yazılışıdır ayrıca arap hayranı değilim ama sizin gibilere öyle görünebilirim çünkü ben bir müslümanım...

soytarılık yaparak bir yere varamazsın atadili olmasaydı bugünkü türkçede olmazdı aynı dil savaştan hemen sonra avrupa parlamanenterleri tarafından avrupanın ortak dili olarak kullanılsın önerisine fransız parlamenterler karşı çıkmış ve her ülke kendi dilini kullanmaya devam etmiştir...

Sitelerde Paylaş
Dogru olabilir cunku alman tarihi, ingiliz tarihinden eskidir. Ayni sekilde, Turk tarihide onlardan eski olduguna gore, mutlaka bizim kelimelerimizde, onlara gecmistir.

Türk tarihinin Alman, İngiliz tarihinden daha eski olduğunun belgesi ne?! Kendimizi dev aynasında görmeyelim. Önce "Türk" derken neyi kastediyoruz, onun üzerinde anlaşalım..

Sitelerde Paylaş
Türk tarihinin Alman, İngiliz tarihinden daha eski olduğunun belgesi ne?! Kendimizi dev aynasında görmeyelim. Önce "Türk" derken neyi kastediyoruz, onun üzerinde anlaşalım..

Neden kendimizi dev aynasında görmeyelim...???Bu kompleksiniz neden ??? Siz Türk değilseniz o sizin sorununuz...

Ayrıca kendini dev aynasında gören yok kiii....

Dil insanların kıçından çıkmaz , ilkel insan nesneleri ve eylemleri sesle imgelemiş ve insan türü bu sesleri dünyanın dört bir yanına dağılarak taşımıuştır...

Türk olmaktan bu kadar korkmayın....Bünyeye iyi gelir...

Sitelerde Paylaş

APPOLAGIES= AFOLMAK---------> şURAYA BAKIN KELİME BİREBİR AYNI

SAY=SÖYLE-----------------> YA BU NE??

TALKING= TELKİN , KONUŞMAK--------------->TESADÜF MÜ???

AGAIN = GENE , YİNE ---------------------> BUNA NE DEMELİ??

IDEA=İDDİA,FİKİR ------------------> TIPA TIP AYNI

HIGHLY= HAYLİ , FAZLACA--------------->AYNI KELİME

Arkadaşlar Avrupalılarla hemen hemen aynı seslerle aynı şeyleri söylüyoruz...Bu da utanılacak veya kıçımızı kaldıracak bişey değil; çok doğal bir olay...

İnkar ertmek için kasmaya gerek yok...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...