Jump to content

TANRININ VARLIĞINI KANITLAYALIM

Recommended Posts

• İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben kendim böyle bir seansa katılmasam da olaya şüphe ile yaklaşsam da, ateistken bu tip şeylere katılan ve hayatı değişen Tanrı'ya gözü kapalı inanır hale gelen bir arkadaşım vardı, olaydan önce dalga geçerdi çenesi çok düşüktü iki lafın başında olayı Allah'ın yokluğuna getirirdi, başından böyle bir şey geçtikten sonra sus pus biri oldu çıktı 1 kere anlattı ve bir daha olay hakkında konuşmadı da. İlginç :D

Sitelerde Paylaş

Ben kendim böyle bir seansa katılmasam da olaya şüphe ile yaklaşsam da, ateistken bu tip şeylere katılan ve hayatı değişen Tanrı'ya gözü kapalı inanır hale gelen bir arkadaşım vardı, olaydan önce dalga geçerdi çenesi çok düşüktü iki lafın başında olayı Allah'ın yokluğuna getirirdi, başından böyle bir şey geçtikten sonra sus pus biri oldu çıktı 1 kere anlattı ve bir daha olay hakkında konuşmadı da. İlginç :D

sen bir başka forumda (alternatifforumda fırat nikiyle yazıyordun) :) hindu putlarının süt içtiğini iddia eden birisiydin, bu çok garip gelmese gerek :)

Sitelerde Paylaş

Hayır Gavur efendi yanılıyorsun ;). Fırat falan değilim, imzamdaki sitelerin hiçbiri de bana ait değil, beğendiğimden yazdım onları oraya. Alternatifforumda yazdığım doğru ama nickim de mehmet84 idi bilirsin belki madem takip ediyorsun :) Hem Fırat hem de Shankara yakın arkadaşımdır tabi orası başka.

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Antiateist. Bahsettiğin kişi sanırım benim. Ben bu seanslara çok katıldıım. Hatta daha sonra düzenleyenlerden biri ben olmaya başlamıştım. Ancak benim seanslarımda alkol şarttır. Alkol alınca daha çabuk geliyorlar.

İlk önceleri oldukça şaşırmıştım. Çok fazla seans yapmamdaki amaç ise bu oyunun hilesini çözmekti.

Ve sanırım çözdüm.

Ruh vs gelmiyor. Sadece bardak fincan rastgele hareket ediyor. Zaten hiçbirinde cümleler, kelimeler vs tam olmuyor. İçlerini sen dolduruyorsun. Ancak gene de birkaç test daha yapmak gerekebilir. Gerçekten insanı şaşırtabilen bir eğlence haline gelebiliyor.

Her ne olursa olsun bana olay oldukça psikolojik bir oyun gibi geliyor. İnsanın beyninin kendi kendine oynadığı bir oyun.

Vaktim olur da Ankara ya gelirsem belki çağırabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Antiateist. Bahsettiğin kişi sanırım benim. Ben bu seanslara çok katıldıım. Hatta daha sonra düzenleyenlerden biri ben olmaya başlamıştım. Ancak benim seanslarımda alkol şarttır. Alkol alınca daha çabuk geliyorlar.

İlk önceleri oldukça şaşırmıştım. Çok fazla seans yapmamdaki amaç ise bu oyunun hilesini çözmekti.

Ve sanırım çözdüm.

Ruh vs gelmiyor. Sadece bardak fincan rastgele hareket ediyor. Zaten hiçbirinde cümleler, kelimeler vs tam olmuyor. İçlerini sen dolduruyorsun. Ancak gene de birkaç test daha yapmak gerekebilir. Gerçekten insanı şaşırtabilen bir eğlence haline gelebiliyor.

Her ne olursa olsun bana olay oldukça psikolojik bir oyun gibi geliyor. İnsanın beyninin kendi kendine oynadığı bir oyun.

Vaktim olur da Ankara ya gelirsem belki çağırabiliriz.

oğlum akıllı olun ya, birisi fincanların üstünde olduğu şeyi titretiyordur, bırakın bu işleri artık.

Sitelerde Paylaş

Bu arada bununla ilgili deneyler yaparak insan aklının kendisine bile nasıl oyun oynadığını gösterip, bilimsel bir çalışmaya imza atabilirsin.

Araştırılmamış bir konu.

Ancak gerçeği anlayabilmek için sana önereceğim bir deney var. Yapacaksan bu şekli ile yap:

Deneye 3 kişi katılacak. İki kişinin önce gözleri açık olarak seansı gerçekleştirecekler. Yani harfleri görecekler. Cin, ruh vs ne ise geldiğinde belli bir süre sonra seansı gerçekleştiren kişilerin gözleri bağlanacak. 3. kişi ise dışarıdan fincan ile teması olmayacak şekilde sadece hareketlerini gözleyecek.

Ancak böyle bir durumda fincanın doğru harflere gitmediğini göreceksin.

Sitelerde Paylaş

İlk iletide alıntı olarak verdiğim yazıdaki yöntem gayet güzele benziyor.

Elime rastgele bir kitap alacağım ve rastgele herhangi bir sayfa nosu verip, en son satırında ne yazdığını soracağım.

Benim dahi bilemiyeceğim birşey olacak bu.

İlgili cevap gelince, ilgili sayfayı açıp bakacam.

İşin psikolojik tarafıda var tabi.

Bir seansda, türkiyenin başkenti neresidir diye sormuşlar, hepsi birden Ankara dışında farklı bir şehir ismi düşünmüş.

Sonra fincan hareket etmiş ve cevap Ankara degil, akıllarından geçirdikleri şehir olmuş.

Bir şekilde düşünce okunuyor yada insan düşündüğü şeyi yapıyor.

edit: Bu arada evet, seni kastetmiştim ateist bir arkadaş derken :)

tarihinde antiateist_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ulen madem etraf böyle in cin dolu, bilim adamları neden bir tanesini bile keşfedemiyor bunların?

dumansız alevden yaratılan bir şey hiç fincan oynatabilir mi? elinizi fincana banar, karanlıkta oturur kendinizi konsantere edersiniz olacağı bu işte.

alkol alınca daha etkili diyorsunuz, anlamadınızmi halen sorunun beyninizde olduğunu?

Sitelerde Paylaş

ayrıca , ortama gelen ve fincanı hareket ettirmek suretiyle sorulara cevap veren yaratık , öyle yetenekli -kabiliyetli yada doğaüstü güçleri olan birşey değil.. Sen-ben gibi sıradan birşey.. Kimseyi çarpma-korkutma gibi yetenekleri yok.. Geleceği bilmek gibi bir yeteneği de yok.. Sadece olmuş-bitmiş-yaşanmış olayları biliyor.. Gerçi ben de bu muhabetleri yaşayalı yıllar oldu..

Sitelerde Paylaş

Tanrı'ya karşı net konuşamıyorum.Tanrı bizden üstün veya alçak değil.Tanrı her bireydir,her birey farklı bir tanrıdır.Çünkü Tanrı'nın bilipte bizim bilmediğimiz şeyler var ama onları sonsuza kadar öğrenemeyecek değiliz,Galaksimizi,gezegenleride bilmiyorduk önceden dünyayı tepsi sanıyorduk ve bu bilgiye erişemeyeceğimizi ancak tanrının bilebileceğini düşünüyorduk,şimdi evreni sadece tanrının bilebileceğini bizim bileceğimizi düşünüyoruz,Tanrı'yı biz kafamızda yaratıyoruz ama insandan ayrı bir tanrı var mı o konudada net bir şey söyleyemem.

Sitelerde Paylaş

Tanrı'ya karşı net konuşamıyorum.Tanrı bizden üstün veya alçak değil.Tanrı her bireydir,her birey farklı bir tanrıdır.Çünkü Tanrı'nın bilipte bizim bilmediğimiz şeyler var ama onları sonsuza kadar öğrenemeyecek değiliz,Galaksimizi,gezegenleride bilmiyorduk önceden dünyayı tepsi sanıyorduk ve bu bilgiye erişemeyeceğimizi ancak tanrının bilebileceğini düşünüyorduk,şimdi evreni sadece tanrının bilebileceğini bizim bileceğimizi düşünüyoruz,Tanrı'yı biz kafamızda yaratıyoruz ama insandan ayrı bir tanrı var mı o konudada net bir şey söyleyemem.

Var mı yok mu bilemem mi diyorsun kısaca?

Agnostik misin?

Sitelerde Paylaş

Var mı yok mu bilemem mi diyorsun kısaca?

Agnostik misin?

agnostikler tanrının hiç bir zaman bilinemeyeceğini savunur,ama ben eninde sonunda tanrı hakkında bazı bilgilere ulaşabileceğimizi düşünüyorum (kesin yok veya kesin var),ama şuan itibari ile agnostiğim evet.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

agnostikler tanrının hiç bir zaman bilinemeyeceğini savunur,ama ben eninde sonunda tanrı hakkında bazı bilgilere ulaşabileceğimizi düşünüyorum (kesin yok veya kesin var),ama şuan itibari ile agnostiğim evet.

Peki, o zaman bir de şöyle bak.

Dinlerden bağımsız bir tanrı anlayışı olmaması ve bugüne dek bilinen tanrıların insansı özellikleri, bize tanrı hakkında çok şey söylüyor aslında.

Öyle ki biz bu tanrılara bakıp bunları insanların yarattıklarını açıkça görebiliyoruz. Çünkü tanrıların tüm özellikleri adeta insansı nitelikler akıtıyor.

Bütün bu tanrıların dışında, kendine özgün bir yaratıcı tanımın varsa, onun varlığından söz edebilmemiz için önce bu tanrıyı tanımlaman gerek. Seni ona götüren nedenleri sıralaman da gerek. Nasıl bir yaratıcı bu? Temelleri neler?

Sitelerde Paylaş

Peki, o zaman bir de şöyle bak.

Dinlerden bağımsız bir tanrı anlayışı olmaması ve bugüne dek bilinen tanrıların insansı özellikleri, bize tanrı hakkında çok şey söylüyor aslında.

Öyle ki biz bu tanrılara bakıp bunları insanların yarattıklarını açıkça görebiliyoruz. Çünkü tanrıların tüm özellikleri adeta insansı nitelikler akıtıyor.

Bütün bu tanrıların dışında, kendine özgün bir yaratıcı tanımın varsa, onun varlığından söz edebilmemiz için önce bu tanrıyı tanımlaman gerek. Seni ona götüren nedenleri sıralaman da gerek. Nasıl bir yaratıcı bu? Temelleri neler?

İnsanlardan ayrı bir tanrının olmadığından veya olduğundan emin değilim,ama bana göre tanrı yok tanrılar var buda insanlardır.İnsanlar canlıların tanrılarıdır.İnsandan başka hiç bir canlı insanlar kadar gelişmiş değildir.Bu yüzden ben böyle görürüm.İnsan isterse tanrı yerine geçer tanrısallaşabilir bu noktaya doğru gidiyoruz zaten mağara devrinden şuanki durumumuza bakarsak.Mağara devrinden adam getir bu çağa tanrılar ortalıkta cirit atıyor der.

tanrılar insansı nitelikler taşımıyor,zaten insan olduğu söyleniyor,kutsal kitaplarda ve dini öğretilerde tanrıyı içinizde arayın,tanrıyı göklerde aramayın kendinizde arayın,hatta tevratta mı incilde mi '' siz tanrı olduğunuzu bilmez misiniz '' diye bir ayet vardı,buda da insanın tanrısallığını konu edinirdi.İnsan her şeyi bilir,bilemeyeceği hiç birşey yoktur,evet öğrenmemiş olabilir ama mutlaka öğrenebilir ve öğrenecekte.Mağara devrinde insan hiçbirşey bilmezdi,şimdi daha çok şey biliyor,bildiklerimiz artmaya devam ediyor ve bu sonsuza kadar sürecek,demek ki insan her şeyi bilebilir,insanıda tanrı yapan budur.

insanlıktan ayrı bir tanrı varsada öyle kurallar koyan diktatör bir tanrı olmadığından eminim.Tanrı varsa tanrılığının farkında değildir,bilinci dışında yaratır yani isteği dışında,hatta evren oluştuktan sonra tanrı olduğunu anlamış olabilir.Varsa anca böyle bir tanrı vardır.

materyalist değilim çünkü tanrı yoksa bile bir takım mistik ve ruhani güçler vardır bence,kişisel fikrim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...