Jump to content

Kurandaki Doğrular

Recommended Posts

Kuran neredeyse tamamı yanlışlarla dolu olan bir kitaptır. Bu kadar saçma best seller olan ikinci bir kitap göstermek mümkün değildir. Konular darmadağın, arada bir küfür kullanan, bir dediğini başka bir yerde inkar eden bir kitap. Ama buna rağmen bir kaç tane doğru olması muhtemel. Eskilerin masallarını anlatan kısımlar tamemen yalan, hukuk kurallarının, seksen sopa vurun gibi ayetlerin doğruluğu ölçülemez. Çünkü önerme değiller. Ahiret, cennet, cehennem zaten hepten yalan. Geriye ayet kalmıyor zaten. Bir kaç tane aralardan çıkabilir.

Ben bir tane buldum.

Nisa 82: ...Eğer o, Allah'tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Şimdi elimizdeki verilerle doğruluğunu test edelim. Kuranda çelişkiler olduğuna göre bu Allahtan başkası tarafından gönderilen bir kitap. Müslümanlara göre de doğru... Neyse kuranda çelişki var mı yok mu tartışmasına girmeyelim. Bundan başka kuranda doğru olan ayetler varsa tartışalım.

tarihinde Gucistenci01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Acaba tarihte müslümanların yüzde kaçı Kuran'ı okuyarak müslüman olmuştur. Ben nasıl müslüman olduğumu hiç hatırlamıyorum. Müslüman doğmuşum adeta. Ne zaman kararını verdim, neden verdim hiç bilmiyorum. Müslümanların da büyük çoğunluğu öyle. Çocuklukta önce şartlandırma yapılır, müslümanlık bir kimlik olarak benimsetilir. Ondan sonra Kuran ve hadisler okunur. Hatta okunmaz bile, ömür boyu hiç Kuran okumadan ölmüş milyonlarca müslüman var olmuştur Türkiye'de. Yani bu kadar saçma bir kitabın bu kadar tutmasına şaşmamak lazım.

Kuran'da doğrular vardır elbette. Muhammed o kadar da şaşkın değildi. İnsanlığın genel olarak kabul ettiği bazı ahlaki ilkelerin farkındaydı. Onları söyleyebilmek için ilahi bir güce gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Buyur burdan başlayalım:

Allah şüphesiz adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve haddi aşmayı yasak eder. Tutasınız diye size öğüt verir.

Şimdi bu ayette yanlışlık var mı? Bİr insan inansın inanmasın yukardaki ayeti hayatına geçirip yaşarsa bu iyi midir kötü müdür?

Sitelerde Paylaş

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi tarafından yapılan ve dünyanın yine en saygın bilim dergilerinden New Scientist’ta yayınlanan bir araştırmaya göre insan beyni “Allah’a inanmak için programlanmış”…

İnsan Beyni “Allah’a İnanmaya Programlanmış Bebekler ve çocuklar arasında yapılan araştırmaya göre, insan beyninin tabiatında Allah’a ya da bir yaratıcıya inanmak var.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi tarafından yapılan ve dünyanın yine en saygın bilim dergilerinden New Scientist’ta yayınlanan bir araştırmaya göre insan beyni “Allah’a inanmak için programlanmış”…

İnsan Beyni “Allah’a İnanmaya Programlanmış Bebekler ve çocuklar arasında yapılan araştırmaya göre, insan beyninin tabiatında Allah’a ya da bir yaratıcıya inanmak var.

kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz zaten bu hep böyle oluyor

aşağıda yazılanlar ekşi sözlükte bir üyeden alınmıştır yani bana ait değil

ateistlerin karşı çıkmaması, desteklemesi gereken gelişme.

bu gen düzgün çalışıyorsa:

ben allaha inanırım. sevdiğim, veya korktuğum için değil, vücüdum öyle programlandığı için inanırım, ki bu en azından müslümanlıktaki allah inancına ters olur.

bu gen düzgün çalışmıyorsa:

ben allaha inanmam. bu da iki anlama gelebilir. birincisi, allah vardır ancak ben allah tarafından kusurlu yaratıldığım için inanmam (bu da inancın temel prensiplerine kesinlikle uymayacak bir şeydir). ikincisi ise allah yoktur.

Sitelerde Paylaş

"araştırmaya göre" ya da "araştırmalara göre" kalıbıyla başlayan her şey bilinki bilimsel değildir.

genelde isviçreli bilim adamlarının tş.k malzemesi olan dandik araştırmaları böyle anılır. :)

Sitelerde Paylaş

"araştırmaya göre" ya da "araştırmalara göre" kalıbıyla başlayan her şey bilinki bilimsel değildir.

genelde isviçreli bilim adamlarının tş.k malzemesi olan dandik araştırmaları böyle anılır. :)

Verdiğin ilmi bilgiler için taşakkur ederiz.

Sitelerde Paylaş
Allah şüphesiz adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara bakmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve haddi aşmayı yasak eder. Tutasınız diye size öğüt verir.

Cübbeli de bir ayet bulmuş, etti 2. :D

Ha gayret zorlarsak 5-10 ayet bulabiliriz belki.

Dur bir tane de ben yazayım da 3 olsun.

Vay haline o namaz kılanların ki onlar namazlarında yanılmaktadır.

Onlar gösteriş yapanlardır ve maun'a da mâni olurlar.

Şaka bir yana, ayetlerin en az yarısından çoğu doğrudur.

Cübbeli bile bir kitap yazsa, ne kadar saçmalarsa saçmalasın, en az yarısı doğru olur zaten.

Siz Cübbeli'nin doğrularına saplanıp kalır, yanlışlarını "Vardır bir hikmeti" ya da "müteşabihtir" derseniz, Cübbeli'ye büyük bir kıyak yapmış olursunuz.

Cübbeli yaz bir kitap. :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...