Jump to content

İslam Tarihi Yeniden Yazılıyor....

Recommended Posts

Bu ikinci kitabı hacı o kadar övdü ki dayanamayıp amerikada bulunan Abilerimden birine mail olarak yazdım durumu.Kendisi akademisyen aynı zamana üniversitede öğretim üyesi.Yanlış hatırlamıyorsam florida olmalıydı.İslam tarihi bilgiside hiç fena değil..

Neyse ona meseleyi açayım dedim.İddaadan kısaca bahsettim.ayrıca hacının verdiği iki kitabın isminide yazdım.Abesle iştigal etmiyorlar mı diyede ekledim.Ayrıca amerikada iddaya abiler nasıl bakıyorlar iddayı ciddiye alıp cevap neşreden var mı diye sual ettim..

Yazdığı cevap iddanın takipçilerine islamın bu idaaya nasıl baktığını özetler sanırım.

Yani gerçekten islam bu tarafla hiç ilgilenmiyor.Daha önemli mevzular varken bununla ilgilenmekte doğru değil zaten..

Valla doğrusun .

Ben bu forumdaki ateistleri çokta beri tanırım .sanal alem işte.

Bende o kanaata vardım ki< burdaki ateistlerle yazışmak abesle iştigal.

Bu forumu favorimden silmeyi düşünüyorum.

Biz kendi işimize baksak eminim ki, hem insanlığa ve kendimize yararlı hemde karlı çıkarız.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Abesle iştigal eden sizlersiniz.

Bilim ilerliyor. Size rağmen..

Kitabı okumadan içeriğini reddediyorsunuz....

Siz busunuz işte..

Kendi kendinizi ifşa ediyorsunuz..

Burada bir şeyler öğreniyorsunuz.

İslam forumlarında aynı zırvaları yüzlerce yıldır tekrarlıyorsunuz.

Belki de haklısınız..

Burası size göre bir yer değil..

Çünkü siz yenilerden değil, antik ve bağnaz bilgilerden hoşlanıyorsunuz.

Bence buralarda dolaşmamalısınız..

Burası sizlere göre bir forum değil..

Öğrenmek, bilgisini ilerletmek ve etrafına yararlı olmak isteyenlerin yeri burası..

Burada yazan Müslümanlar bu niteliklere sahip değillerse, burada durmamalıdırlar..

Ayrıca forumun düzenini, ahengini bozuyorsunuz.

Çünkü değerli ve dikkate almamız gereken karşı fikirler üretmiyor, polemik ve demagoji yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bu ikinci kitabı hacı o kadar övdü ki dayanamayıp amerikada bulunan Abilerimden birine mail olarak yazdım durumu.Kendisi akademisyen aynı zamana üniversitede öğretim üyesi.Yanlış hatırlamıyorsam florida olmalıydı.İslam tarihi bilgiside hiç fena değil..

Neyse ona meseleyi açayım dedim.İddaadan kısaca bahsettim.ayrıca hacının verdiği iki kitabın isminide yazdım.Abesle iştigal etmiyorlar mı diyede ekledim.Ayrıca amerikada iddaya abiler nasıl bakıyorlar iddayı ciddiye alıp cevap neşreden var mı diye sual ettim..

Yazdığı cevap iddanın takipçilerine islamın bu idaaya nasıl baktığını özetler sanırım.

Yani gerçekten islam bu tarafla hiç ilgilenmiyor.Daha önemli mevzular varken bununla ilgilenmekte doğru değil zaten..

İslam kendisi açısından hangi iddiayı ciddiye almış ki bunu da alsın...Zaten İslam dünyasının geri kalmışlığı da bu nedenledir ya..

19.YY Osmanlı Basınından kesitler sunan ünlü sosyolog Nİyazi Berkes bizlere İslamcıların kafa yapısını çok güzel göstermiştir..

Batının ulaştığı gücü tartışan İslami kesim o zamanlarda da batıyı cidddiye almamış ve vardığı sonuç ise Batının bütün ilerleme gücünü Kurana ve İslama bağlamışlardır..Böylece İslam dünyasının kurtuluşu için sunulan reçete Kurana ve Dine bağnazca dönüş olmuştur..Döne döne bitmiyor bu dönüş..150 yıldır dönüyorlar ama sonuç ortada..

İstedikleri kadar ciddiye almasınlar, bu konu ciddi tartışma boyutlarına ulaştığında seve seve ciddiye alacaklar ama yapacakları şey belli Evrim mevzusunda olduğu gibi üzerini kapamak, bok atmak, çarpıtmak vs...

Şunu unutmadan ekleyeyim, İlber Ortaylı'nın dediği gibi "Bizim en büyük zaafımız, kibrimizdir"

İslam dünyası acaip bir kibrin içinde yüzüyor...anlamak ve anlam vermek gerçekten güç..

tarihinde Faithnomore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben elimden geldiği kadar o kitaplarda yazılanları herkesin anlayacağı bir Türkçe ile özetlemeye çalışacağım.

DreiMalAli de fırsat buldukça bana eşlik edecek.

Sevgili Hacı, bunu merak ve sabırla bekliyorum.

Bir de Gerd Puin'in "Observations on Early Qur'an Manuscripts in San'a" isimli bir makalesi varmış eski bir makale, ben nette linkini bulamadım, hatta Ibn Warraq'ın kitaplarında da yayınlanmış ama benim o kitaplara ulaşma imkanım yok, eğer ismini yazdığım makalenin içeriğini biliyorsan onu da özetleyebilir misin? Teşekkürler.

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı, bunu merak ve sabırla bekliyorum.

Bir de Gerd Puin'in "Observations on Early Qur'an Manuscripts in San'a" isimli bir makalesi varmış eski bir makale, ben nette linkini bulamadım, hatta Ibn Warraq'ın kitaplarında da yayınlanmış ama benim o kitaplara ulaşma imkanım yok, eğer ismini yazdığım makalenin içeriğini biliyorsan onu da özetleyebilir misin? Teşekkürler.

Google her şeyi bilir.

http://ho-logos.blogspot.com/2009/04/observations-on-early-quran-manuscripts.html

Sitelerde Paylaş

Kuranın bir kurgu olduğu, Muhammedin de onun baş kahramanı olduğunu açığa çıkarmanın islamı gerileteceğine inanmanız bence yanlış.

Çünkü herhangi bir roman, realist bir açı ile ele alındığında, bunun yaşamdan bir kesit ile örtüştüğünü görürüz. Realist bir romanın, "eh canım ne de olsa roman!" diğerek değeri düşürülmez.

Bu açıdan baktığımızda, Kuran ve baş aktörü Muhammet, realist bir romandan bile kötü durumda. Eklektik yapısını, Muhammed diye ortaya atılan bir kahramanın tek bir kişi olmadığını gösterebiliriz. Kuranın değişik zamanlarda, değişik kişiler tarafından yazıldığını, bu değişiklikler arasında ciddi çelişkiler bulunduğunu falan da gösterebilirsiniz. Ama bunun müslümanların inançlarını sarsacağını zannetmiyorum. Hatta müslüman inançlarına sizlerin çok daha fazla önem verdiğinizi, büyük bir zaman ayırdığınızı ve müslümanlığın gündemde tutarak onu daha da önemli hale getirdiğinizi düşünüyorum.

Bütün dinlere karşı ateistlerin en etkili mücadele yöntemi, dinlerin saçmalığını sürekli gündemde tutmak değil, yok saymaktır. Müslümanlar tarafından gündeme getirildiği vakit de dinlerin masalsı yanı üzerinde yoğunlaşıp, her bir inanırın farklı bir din masalına inandığını gösterebiliriz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Kuranın bir kurgu olduğu, Muhammedin de onun baş kahramanı olduğunu açığa çıkarmanın islamı gerileteceğine inanmanız bence yanlış.

Çünkü herhangi bir roman, realist bir açı ile ele alındığında, bunun yaşamdan bir kesit ile örtüştüğünü görürüz. Realist bir romanın, "eh canım ne de olsa roman!" diğerek değeri düşürülmez.

Bu açıdan baktığımızda, Kuran ve baş aktörü Muhammet, realist bir romandan bile kötü durumda. Eklektik yapısını, Muhammed diye ortaya atılan bir kahramanın tek bir kişi olmadığını gösterebiliriz. Kuranın değişik zamanlarda, değişik kişiler tarafından yazıldığını, bu değişiklikler arasında ciddi çelişkiler bulunduğunu falan da gösterebilirsiniz. Ama bunun müslümanların inançlarını sarsacağını zannetmiyorum. Hatta müslüman inançlarına sizlerin çok daha fazla önem verdiğinizi, büyük bir zaman ayırdığınızı ve müslümanlığın gündemde tutarak onu daha da önemli hale getirdiğinizi düşünüyorum.

Bütün dinlere karşı ateistlerin en etkili mücadele yöntemi, dinlerin saçmalığını sürekli gündemde tutmak değil, yok saymaktır. Müslümanlar tarafından gündeme getirildiği vakit de dinlerin masalsı yanı üzerinde yoğunlaşıp, her bir inanırın farklı bir din masalına inandığını gösterebiliriz.

Sevgiler.

Bunlar zaten yapmakla yükümlü olduğumuz şeylerdir.

Muhammed'in ve halifelerin yaşamadığı savını İslam'ı eleştirmek için ortaya atmıyoruz.

Gözlemler ve deliller bizi o yönde düşünmeye zorladığı için konu ile ilgileniyoruz.

Muhammed yaşamış olsa da İslam bir efsanedir, yaşamamış olsa da..

Bunun konumuzla ilgisi yok. İslam tarihi yeniden yazılıyor ama, hemen her tarihi yeniden yazmak mümkündür.

Bunu bilimsellik adına yapıyoruz.

İslam'dan kurtulmak için değil...

Dinlerle en etkili mücadele onların dümen suyunda gitmemek ve bilimle onlardaki sapkınlıkları açıklamaktır.

Şimdiye kadar ateistler İslam'ın dümen suyunda gitmişler ve iddialarını ciddiye alarak onu eleştirmişlerdir.

Ve bu yöntemle hiç bir sonuca varılmamıştır.

Artık her konuda olduğu gibi, İslam tarihi konusunda da bilim konuşuyor.

Ona bu fırsatı çok görmemelisiniz.

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...
  • 4 years later...
  • 4 years later...
  • 1 year later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...