Jump to content

Güneş'in Battığı Yer Nere?

Recommended Posts

Hayır Jadı, Kuran böyle anlatmıyor, onu demeye çalışıyorum. O çağdaki insanlar daha her kavramı bilmiyor, günümüzde bile herkes herşeyi olduğu gibi anlatırsan anlamaz.

Örneklendirmeler gerçek yaşamlardan temsili kesitlerle evren anlatılıyor insanlara.

Peki Allah, " ilerde insanlar, bilim gelişip evren ve dünyanın fiziksel, kimyasal yapısını çözünce bu kitabı okuyup bunun bilimle çeliştiğini görünce inkara düşer. " diye hiç düşünmedi mi acaba?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Peki Allah, " ilerde insanlar, bilim gelişip evren ve dünyanın fiziksel, kimyasal yapısını çözünce bu kitabı okuyup bunun bilimle çeliştiğini görünce inkara düşer. " diye hiç düşünmedi mi acaba?

bılımlemı celısıo bu

tarihinde Fikresel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Temsili anlatışlar asla ölmez Altan. İnsanların hepsi bilimadamı olmayacak herşeyin nasıl işlediğini merak edip araştırmayacak, teknolojinin keyifli tarafını yaşayacak. Bugün olduğu gibi...

İstediğin kadar kimyasal ya da fiziksel yazpısını çöz...

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum, verilen cevaplar beni tatmin etmiyor. Mecaz anlatım neden kullanılır,ne zaman tercih edilir? Öncelikle bunları düşünmek lazım. Mesela Havva ile Adem'in cennetten kovulma hikayesi çok güzel bir mecazi anlatım olarak verilebilirdi, gerçi tesistlerin çoğu bunu birebir gerçek yaşanmış bir hikaye olarak görür ama mecaz diyenlerde vardır. Ben bu noktada mecaz diyenlerle tartışmaya girmem, çünkü hikayeyi düşündüğünde çıkarılabilecek değişik dersler vardır ve mecaz ile insanların konu üzerinde daha yoğun düşünmesi sağlanır, faydalıdır, güzeldir.

Güneşin çamura battığını söylemek benim kafamın içinde hiçbir düşünce fırtınasına yol açmıyor maalesef. Bu kadar anlamsız bir mecaz olmaz, mantığı yok çünkü

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum, verilen cevaplar beni tatmin etmiyor. Mecaz anlatım neden kullanılır,ne zaman tercih edilir? Öncelikle bunları düşünmek lazım. Mesela Havva ile Adem'in cennetten kovulma hikayesi çok güzel bir mecazi anlatım olarak verilebilirdi, gerçi tesistlerin çoğu bunu birebir gerçek yaşanmış bir hikaye olarak görür ama mecaz diyenlerde vardır. Ben bu noktada mecaz diyenlerle tartışmaya girmem, çünkü hikayeyi düşündüğünde çıkarılabilecek değişik dersler vardır ve mecaz ile insanların konu üzerinde daha yoğun düşünmesi sağlanır, faydalıdır, güzeldir.

Güneşin çamura battığını söylemek benim kafamın içinde hiçbir düşünce fırtınasına yol açmıyor maalesef. Bu kadar anlamsız bir mecaz olmaz, mantığı yok çünkü

Yorumlar sılınmese anlatıcaz da korktukları cevaplar verılıyor heralde sılınıo cvplar;)

tarihinde Fikresel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ya c/p nıe sılınır anlamadım ben boyle bısey yapmadım ama bı arkadfs yapmıs heralde zaten o yapan arkadasın cvbnda hersey cok nettı ama sılındı

Güzel kardeşim neyse bunun cevabı sen yazsana, iki kelimeyi bir araya getirmekten acizmisin? Sorduğum soru basit zaten, sayfalarca cevabı olan bir soru değil. Sadece diyorum ki bu mecazda ne hisse var?

Sitelerde Paylaş

Güzel kardeşim neyse bunun cevabı sen yazsana, iki kelimeyi bir araya getirmekten acizmisin? Sorduğum soru basit zaten, sayfalarca cevabı olan bir soru değil. Sadece diyorum ki bu mecazda ne hisse var?

uzun uzun anlatılması gerekır bunun. meallerın arapca turkce karsılıgı var... ama kısaca burda anlatılan batıda dogdugu topraklardan uzakta olan gunes batarken vardıgı bır koyu bır kabıleyı anlatır...

Sitelerde Paylaş

uzun uzun anlatılması gerekır bunun. meallerın arapca turkce karsılıgı var... ama kısaca burda anlatılan batıda dogdugu topraklardan uzakta olan gunes batarken vardıgı bır koyu bır kabıleyı anlatır...

Güneşin çamura batmasıyla hikayeye katılmak istenen ne?

Sitelerde Paylaş

Günes batmaz,dünya döner,müslümanlarda kivirirken dönerler,mevlana da döne döne öldü,döngel desem dönermisin,yine beni severmisin...

tarihinde pisinge tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

güneşi battığı yer nere mi...

güneş batmaz ki...

orda durur biz döneriz...

dünya dönerken onun yavaş yavaş görünmez olmasına güneşin batışı denir...

yavaş yavaş görünür olmasına da güneşin doğuşu denir...

yoksa güneş bir yumurta yahut yavru gibi doğmaz...

bunların hepsi bizlerin kullandığı mecazi ifadelerdir...

balçıkta batıyor denmesi muhtemelen güneşin yavaş yava görünmez olduğu ufuk çizgisinin deniz yahut balçıklı bir ova gibi bir yer olmasını çağrıştırır...

güneş balçığa batsa da balçıkla sıvanmaz...

Sitelerde Paylaş

Daha önce bu konuya cevap yazmıştım..

O yüzden cevap yazmıyacağım..

Sadece size bir soru sormak istiyorum.

Peki Mustafa Kemal'in bu sözünden ne anlıyorsunuz..

"Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir"

Ya da bu sözünden.

"İstikbal Göklerdedir"?

tarihinde aslanbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu düşünceler hep kuran yazılmadan önceki mitolojilerden alıntıdır. Dinler dünya merkezli evren modeli(!)ni kabul ederler. Buna göre dünya düz bir tabak gibidir. Güneş onun etrafında döner. Gece olunca güneş yerin derinliklerine iner. Öğle olunca da güneş tam tepemizdedir. Güneşin battığı yerden kasıt da batı tarafında dünyanın sonu demek oluyor. Gayet açık.

Mısır mitlerinde Ra (Güneş tanrısı) her gece gök tanrıçası Nut'un içinden geçer. Her güneş doğduğunda da Nut Ra'yı yeniden doğurur.

Hatta Yunan mitlerinde Güneşin arabası bile vardır. Çok eski zamanlarda yazılan İslami bir kitapta da aynı konuda bir hadis vardı. Ama şimdi o hadis yok.

Phaethon , Heliosun (Apollon) deniz perisi Clymeneden doğma oğludur.Henüz küçük bir yaşta bir gün arkadaşlarından biri onun Tanrı oğlu olma iddiasıyla alay edince çok kızar. Hemen annesine koşarak benim göklerde doğan ilahi bir çocuk olduğa dair kanıt göstermesini ister.Clymene , tek yapması gerekenin Heliosun güneşin doğduğu bölgedeki babasının sarayına giderek ona sorması olduğunu söyler.Bunun üzerine Phaethon doğuya , Hindistan topraklarına giderek Heliosun görkemli sarayına ulaşır, ve huzuruna çıkıp kendisini oğulluğa kabul edip etmediğini sorar.

Annesinin söylediği her şeyin doğru olduğunu söyleyen Helios , bunu kanıtlamak için oğluna isteği hediyeyi vereceğini söyler.Phaethon kendisine inanmayan arkadaşlarını mahçup etmek için Senin denetimindeki Güneş Arabasını bir günlüğüne ben sürmek istiyorum der.

Helios bunun çok hassas ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu anlatmaya çalışsada oğlunu ikna edemez ve zoraki kabul eder ve nasıl süreceğini anlatır.

Güneş arabası zanaatlar tanrısı Vulcan tarafından yapılıp hediye edilmiş ve som altındır.Phaethon heyecanla arabaya biner ve dizginleri eline alır.Helios izleyeceği yolu iyice tarif etmiştir

Boğanın boynuzları arasından ve Avcının okunun önünden geçerek , Aslanın çenesinin yanından süzülüp Akrepin kıskaçlarına doğru yöneleceksin. Doğrultunu sabit tutup, kuzeye ve güneye kaymadan ortadan gideceksin.Ayrıca atları hükmetmeye çalışmalı ve kamçıyı kullanmamalısın.

Yolculuğa başlayan Phaethon bir süre sonra işin hiçte kolay olmadığını anlar.Atlara hükmedemez ve Güneş Arabası denetimsiz bir hızla göklerde dolaşır.Aldığı tüm uyarılara rağmen doğrultusunu tutturamamış kuzeydeki, büyük ve küçük ayı ilk kez bu kadar sıcakla karşılaştığı için erimiş, Ejderha kuzey kutbuna sinip büzüşmüş ,Çoban korkuyla yerini değiştirmiş, hepsinden kötüsü rotayı tutturamadığından araba hızla dünyaya doğru yaklaşmaktadır. Bulutlar yoğunlaşmış, dağların dorukları ateş saçmaya, bitkiler kavrulmaya, nehirler kurumaya, şehirler yıkılıp küller altında kalmaya başlamıştır.

Felaketi durdurmak için Dünya Anne gök yüzündeki Zeus u yardıma çağırmış, Zeusta yıldırımlarından birini arabanın üstüne yollamıştır. Bu darbeyle alev alan Phaethon Kayan bir yıldız gibi göklerden yeryüzüne düştü.Kaos engellenmiş düzen sağlanmıştı.

Sitelerde Paylaş

5 yaşında daha dünyayı yeni yeni tanıyan kavramları yeni yeni öğrenmeye başlayan bir çocuğa integrali anlatırsan çocuk suratına mal mal bakar değil mi?

Akrep ayetlerde sembol ararsanız, o dönemin insanı bilgisiz olduğu için böyle yazılmış derseniz. Tabiki herşeyi normal olarak görürsünüz.

Burada insanların çoğu ya mecaza vuruyor, ya da müteşabih deyip geçiyor. Kuran'da yer ve gök anlatımlarında o döneme uygun, düz dünya görüşü ve güneşin dünya etrafında dönmesi benimsendiği açık. Bu ayette güneşin, dünya etrafında döndüğünü düşünen bir kafadan çıkmış.

Eskiden yaşamış ulemaların sözleri de açık.

Böyle baktığınız taktirde hiçbir kutsal kitabı yanlışlayamazsınız, bir sürü mucize bulursunuz. Size göre Yahudiler, Hristiyanlar kafir ve hak dini bulmaları gerektiğini düşünüyorsunuz fakat aynı önyargıyla onlar da kendi kitaplarını okuyorlar. Sizin kitabınıza da eleştirel gözle bakıyorlar tıpkı müslümanların Tevrat'a, İncil'e baktığı gibi.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=17541&st=0&p=280138&fromsearch=1entry280138

Bu konuya da bakmanızı tavsiye ederim.

tarihinde KahtaliMiCheGuevera tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...