Jump to content

Hangi kaynaklardan etkilendinizde ateist oldunuz?

Recommended Posts

Ben burdaki ateistlerin hangi kaynaklardan etkilenip ateist oldugunu merak ettim. Herkesin bir ateist olus serüveni mutlaka vardir. Benimde var ki söyle; tabi ilk basta kurani okudum ve aklim isyan etti. Bende yeni eserler aramaya basladim. Benim siyasi görüsüm buna kolaylikta saglamadi degil. Neyse benim politik görüsüm bana kalsin ve sizlere nasil ateizm de karar kildigima bir aciklama getireyim. Benim ateist olmama su yapitlar vesile oldu;

1- Tabu Can Cekisiyor I II III IV (Turan Dursun)

2- Aklin Isyani (Alan Woods, Ted Grant)

3- Demir Ökce (Jack London)

4- Insan Nasil Insan Oldu? (M.Ilin, E. Segal)

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Önce Kur'an'daki bilim ve akılla çelişen ayetler. Bunun üzerine Dünya'yı düşünmeye başladım. Bu kadar insan, her birinin yaşamına etkiyen milyonlarca farklı parametre. İslam'ın insan gerçeği ile çelişen argümanları. Dedim oğlum Allah mallah yok, sen insan ol, keyfine bak.

Sitelerde Paylaş

Ben burdaki ateistlerin hangi kaynaklardan etkilenip ateist oldugunu merak ettim. Herkesin bir ateist olus serüveni mutlaka vardir. Benimde var ki söyle; tabi ilk basta kurani okudum ve aklim isyan etti. Bende yeni eserler aramaya basladim. Benim siyasi görüsüm buna kolaylikta saglamadi degil. Neyse benim politik görüsüm bana kalsin ve sizlere nasil ateizm de karar kildigima bir aciklama getireyim. Benim ateist olmama su yapitlar vesile oldu;

SAYGILAR

Bunların 3'üncüsü roman, ikincisi Marksizm'e uymuyor diye ''Big Bang''i reddetme ve Marksizm'e daha çok uyuyor diye ''punctuated equilibria''yı kayırma heveslisi olan ve bilimsel bir pozisyona sahip olmayan iki politikacının yazdığı bir kitap. 4'üncüsü ise antropoloji hususunda çok çok eski bir metin.

1'incisi genel olarak yeterli ama özelde düzeltilmesi gereken pek çok hatası var gibi geliyor bana :)

Sitelerde Paylaş

dinsizdim zaten, müslüman hristiyan musevi hindu vs. hiçbirisine mensup değildim, ama 3 sene civarı kadar önce dinlerin çoğunu kendi kaynaklarındanda, aleyhte kaynaklardanda biraz inceleme fırsatı buldum, sonrada tamamen kesin dinsiz-ateist oldum.

aleyhte bir kaynak incelememe gerek kalmıyordu, kuranı tevratı incili vedaları vs. okudukça daha önce hiç dine bulaşmadığım için saf bir zihin yapısıyla algılıyor ve dalga geçiyordum dinlerle.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunların 3'üncüsü roman, ikincisi Marksizm'e uymuyor diye ''Big Bang''i reddetme ve Marksizm'e daha çok uyuyor diye ''punctuated equilibria''yı kayırma heveslisi olan ve bilimsel bir pozisyona sahip olmayan iki politikacının yazdığı bir kitap. 4'üncüsü ise antropoloji hususunda çok çok eski bir metin.

1'incisi genel olarak yeterli ama özelde düzeltilmesi gereken pek çok hatası var gibi geliyor bana :)

gerarddepardieu o kitaplarin kaynak oldugunu söyledim zaten ve benim din üzerine aradigim bazi cevaplari bana verdiler ve beni ikna ettiler. Gerisi önemli degil.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ailemdeki, hatta sülalemdeki kuşkucu bakış açısı beni neredeyse doğuştan ateist yaptı. Ölülerle dalga geçmek, geleneksel dini ritüelleri alaya almak, çocukluğumuzun başlıca eylence tarzı idi. Allahtan, ahiretten, cehennemden, cinden, şeytandan kormamak, bir tür cesaret gösterisiydi. Zamanla bu cesaretin hiç de yersiz olmadığını, dinin masaldan ibaret olduğunu farkedebiliyorsunuz. Çünkü yaşamınız boyunca bu masalların gerçek olabileceğine ilişkin tek bir olaya bile şahit olmuyorsunuz.

Beni en çok ateist olmam değil, komünist olmamdır. Bu dünyanın gerçeklerini, ateist olmakla değil, komünist olmakla görebilmişimdir. Toplumsal sorunların temelinde yatan, gelir dağılımındaki eşitsizliğin nedenlerini ararken, yaptığım değerlendirmelerin çok daha önceleri, çok daha çarpıcı şekilde dile getirildiğini, analiz edildiğini gördüğüm zaman (Ki bu 1960 lı yıllardaki görece demokratik ortamın sağladığı sol yayınlar sayesinde olmuştur) Hem sevindim hem üzüldüm. Kapitalist üretim ve paylaşım ilişkilerinin püf noktalarını kendim buldum zannediyordum. Sevindim çünkü daha da iyi analizlerle karşılaştım.

Sevgili rochader'in sözünü ettiği "insan nasıl insan oldu" kitabını 70 li yıllarda, halaoğlum çizgi roman şeklinde bir kitapcığa çevirdi.

Aradan yıllar geçti, geldik bu güne.

Pasifist komünist olduk çıktık. :D :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Beni en çok psikoloji kitapları etkiledi. Bir dönem oldukça meraklıydım. İnsan davranışlarının nedenlerini öğrenince (hormonlar, öğrenme, şartlanma gibi) sonrasında ruh, şeytan, sevap, günah gibi kavramların saçmalıktan başka bir şey olmadığını anlıyorsunuz. Ben İslam'dan koparken Kuran'daki çelişkierden falan bihaberdim. Sonradan öğrendim hepsini.

Sitelerde Paylaş

Önce teizm sonra deizm sonra ateizm olması bana mantıklı gelirken, bazı arkadaşların doğrudan ateizme geçmesi farklı geldi.

Yani Kuran berbat o halde Tanrı yok kurgusu garip geldi.

Tanrı ile Kuran ya da herhangi bir kutsal sayılan kitabı özdeşleştirme zorunluluğu neden olsun ki?

Sitelerde Paylaş

Turan Dursun sitesi kafamda karıncalanmalar oluşturdu. Arada bir kadıköydeki alkıma gidip td kitaplarını okuyordum. Sonunda aşırı sünni müslümandan doğrudan dinsizliğe geçiş yaptım. Şimdi ateist/agnostik gibi bir şeyim.

Sitelerde Paylaş

Direkt bir kaynak değil tıp eğitimi etkiledi daha çok beni. Hatta dine karşı hiçbir kitap da okumamıştım o zamana kadar. Hlende ne İlhan Arsel okumuşluğum ne de Turan Dursun okumuşluğum vardır. Dawkinsin kitaplarını da son 1 sene içinde okudum ki yaklaşık 9-10 yıldır ateistim. 7-8 sene önce bir hocamızın(Korkut Yaltkaya) bir kitabını okumuştum, beyin.. gibi bir şeydi adı bi de o var.

Doğrudan dine karşı olmamakla beraber evrimle ilgili okuduğum bir çok kitap ve yayın vardır.

Sitelerde Paylaş

beni sizler ateyiz ettiniz :lol:

çok araştırmama gerek yoktu zaten eldeki veriler yetti aklım tanrıyı kabul etmedi

üstelik sevmediğim insanların aşırı dinci olup aileminde solcu olması

bu işe tuz biber ekmiş olabilir

böyle işte

Sitelerde Paylaş

SAYGILAR

ateist olmamda tek neden bu forumdur. allah amca razı olsun:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...