Jump to content

Hangi kaynaklardan etkilendinizde ateist oldunuz?

Recommended Posts

Çevremdekilerin hepsi müslüman olmasına rağmen lise 1 de falan sorgulamaya başladım . Henüz dıştan bir etkiye maruz kalmış değildim . Kendi başıma bazı şeylerin yolunda gitmediği kanısına vararak düşünmeye başladım . Tanrıyla çelişmeler derken . Tanrı geri plana düştü . Sonra kaldı geriye cevapsız sorular . Yok o zaman biz insanlar nasıl oluştuk , yok dünya nasıl oluştu , falandı derken araştırmaya başladım . O zamanlarda bir ansiklopedi serisi vardı ( gerçi hala var ama hiç bakmıyorum artık ) . Sorgulama yapmadan önce hep açıpta dinozorların veya ilginç canlıların resmine bakardım daha küçükken . Sonra bir çok soruma yanıt oldu . Big-bang di Evrim di . Öyle gitti .

Kaynağı yazmayı unutmuşum : Junior larousse serisi = incelemesi çok eylencelidir . Adından da anlaşalıcağı gibi çocuklar için işte ama yinede eylenceli geliyor bana

tarihinde everest tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Çocukken aşırı soru sorardım. Herkesi bunaltırdım, yok kurbağa niye öyle vs. Ama hiç tatmin edici cevap alamadım, allah öyle yaratmış her şeyin neticesinde geldiği noktaydı. Haliyle beni tatmin etmedi ve annem sağolsun bilimçocuk tarzı dergiler almaya başladı. Çok dindar bir dönem geçirdim, namaz filan kıldım. Tabi kuran da okudum, ama kuran okurken açıkça "kadını dövün" ayeti aklıma bir şüphe düşürdü. ilk çatlak buydu. Sürecin son adımınıysa Dawkins'in tanrı yanılgısı kitabına borçluyum (öncesinde kör satçi ve gen bencildir'i okumuştum zaten. ve islamı terk etmiş, deist olmuştum. Ama bunun kitaplarla alakası yok kişisel çıkarımla varmıştım bu noktaya, hatta adına deist dendiğini, o zamanki kız arkadaşım söylemişti fikirlerimi açıkladığımda.).

Şu argüman beni tam olarak ateist yaptı: "tanrı evrende çözdüğü sorundan daha büyüğünü getiriyor: tanrıyı kim yarattı?" Bunu herkes sormuştur bir kere, ama çoğunlukla "onu sorgulamak bize düşmez" düşüncesiyle üzerine gitmemiştir. Bu aklınıza geldiğinde siz de üzerine gidin, bakın nerelere varıyor :)

Sitelerde Paylaş

Hangi kaynaklardan etkilendinizde ateist oldunuz?

Kuran ve hadisler.

Ben lise döneminde dinle yoğun olarak ilgilenmeye başlamıştım.Tamamen tasavvuf kitaplarına,panteizme dayalı bir müslümanlığım vardı.Belki yüze yakın bu tarz içerikte kitap okumuştum.Beş vakit namaz,oruç gibi ritüelleri aksatmadan yapıyordum.Ama hala İslam'ın orjinal kaynaklarına hakim değildim.Bu eksik müslümanlığım bende rahatsızlık yaratmaya başladı ve sistemli olarak hadis,tefsir okumaya başladım.Okudukça,kitaplarımdaki sufi dünyamla gerçek İslam arasında bir uçurum olduğunu fark ettim.Tefsirlerde birçok Kuran ayetinin "iniş" sebebinin günlük politikaları yönetmek olduğunu,hadislerdeki ilkel-cahil uygulamaları,söylemleri gördükçe kafamdaki soru işaretleri soğumaya dönüştü.Bir noktadan sonra sufi geleneğinden gelen "sembolizm" kartı da dini,vicdanıma karşı aklama konusunda yetersiz kaldı.Ve kendi kendime telkinsiz girdiğim dinden yine kendi kendime çıktım.Turan Dursun,İlhan Arsel gibi yazarların kitaplarını alıp "profesyonel" dinsizlik aşamasına geçmem ondan sonradır :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...