Jump to content

Türkiyede Komünizm

Recommended Posts

• İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Komünistler..

Heyeanla bekliyoruz...

Hadi şimdi bize insan hakları, düşünme, inanma ve kendini belirtme özgürlüklerinin kötü şeyler olduklarını söyleyin de, komünizme davet edin..

Hacu neden kötü şeyler olduğunu söyleyeyim

senin gibiler bence başkalarıyla eşit olmak istemeyen cowardlardır

Komünizmde insan hakları sonuna kadar vardır diyebilirim bugün adamakıllı kapitalist ülkeler dışında bütün gençlerin okuma hakkı olan kaç ülke biliyorsun mesela,sağlık haklarından herkes yararlanıyor eşit,yargıda eşit...

sovyetlerde hala kiliseler varsa inanma hakkı vardır hacu

kendini belirtme ve düşünme de neden olmasın olur,ama sanmıyorum kimsenin saçmalayan kiişilere prim vereceğini...

sana bişey söyleyeyim hacu

yaşasın şeriat demek sence özgürlük mü şimdi? :lol:

Sitelerde Paylaş

Hacu neden kötü şeyler olduğunu söyleyeyim

senin gibiler bence başkalarıyla eşit olmak istemeyen cowardlardır

Komünizmde insan hakları sonuna kadar vardır diyebilirim bugün adamakıllı kapitalist ülkeler dışında bütün gençlerin okuma hakkı olan kaç ülke biliyorsun mesela,sağlık haklarından herkes yararlanıyor eşit,yargıda eşit...

sovyetlerde hala kiliseler varsa inanma hakkı vardır hacu

kendini belirtme ve düşünme de neden olmasın olur,ama sanmıyorum kimsenin saçmalayan kiişilere prim vereceğini...

sana bişey söyleyeyim hacu

yaşasın şeriat demek sence özgürlük mü şimdi?

Yaşasın şeriat demek özgürlük tabii..

Özgürlüğün daniskası..

Sen gerçek özgürlüğün ne olduğunu bile bilmiyorsun.

Sen coward değilsin. Çünkü coward olmak bir konuda belli bir tutum sergilemektir.

Tuttuğu pozisyonu kaybedeceğinden korkanlar coward olur.

Sen hiç bir şey değilsin. Coward da değilsin..

Komünizmde insan hakları dediğin nedir?

Sen insan haklarından ne anlıyorsun?

Başkaları ile fakirliği paylaşmak hakkına sen insan hakkı mı diyorsun?

İstediğini korkmadan belirtme hakkına sahip olmamayı sen hak mı görüyorsun?

Aklından geçen düşüncelerini açıkça belli etmenin komünizmde mümkün olabileceği yalanını bize utanmadan söyleyebiliyorsun.

Sağlık haklarından herkes yararlanıyor elbette. Ortada yararlanacak bir hak varsa tabii. İlkel düzeyde bir sağlık servisi ve ilkel bir tıp varsa, ona yararlanma olarak mı nitelendiriyorsun?

Yaşasın komünizm demek de özgürlüktür, yaşasın şeriat demek de..

Ve ikisi arasında herşeye inanmak da..

Burada olduğu gibi kendini açıkça belirtmek de..

Ama senin gibi yalan söylemek, ne söylediğini bilmemek, vardır deyip kanıtlamamak özgürlüğü yoktur.

Ona biz burada sapıklık diyoruz..

tarihinde xislam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz sapık kavramını farklı kullanıyoruz. Hastalıklı düşüncelere sahip insanlara için bizler sapık terimini kullanırız. Şimdi sana göre yaşasın şeriat demek bir özgürlük. Peki şeriat nedir? Dogmalarla bezenmiş insan haklarına sürekli tecavüz eden bir yasalar bütünü.

Bu durumda insan haklarını eylemsel olarak olmadığı halde sözle çiğneyebilirsin? Yani yaşasın Hitler ya da kahrolsun T.C devleti diyebilirsin. Hatta işi daha da ileri götürebilir ve örneğin ben falan kişinin karısını yatağımda görmek istiyor, ona şu şu pozisyonları uygulamak istiyorum diyebilirsin. Bunları diyebilir miyiz? Özgürlük içinde değerlendireceksen bunların hangi biri özgürlük değildir ki?

Sen komünizmi yermek adına ne dediğini bilmiyorsun. Senin tanımların ve çıkarımların hepsi hastalıklı Hacı. Kafayı komünizm ile bozmuşsun.

tarihinde Jason tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaşasın şeriat demek özgürlük tabii..

Özgürlüğün daniskası..

Sen gerçek özgürlüğün ne olduğunu bile bilmiyorsun.

Sen coward değilsin. Çünkü coward olmak bir konuda belli bir tutum sergilemektir.

Tuttuğu pozisyonu kaybedeceğinden korkanlar coward olur.

Sen hiç bir şey değilsin. Coward da değilsin..

Komünizmde insan hakları dediğin nedir?

Sen insan haklarından ne anlıyorsun?

Başkaları ile fakirliği paylaşmak hakkına sen insan hakkı mı diyorsun?

İstediğini korkmadan belirtme hakkına sahip olmamayı sen hak mı görüyorsun?

Aklından geçen düşüncelerini açıkça belli etmenin komünizmde mümkün olabileceği yalanını bize utanmadan söyleyebiliyorsun.

Sağlık haklarından herkes yararlanıyor elbette. Ortada yararlanacak bir hak varsa tabii. İlkel düzeyde bir sağlık servisi ve ilkel bir tıp varsa, ona yararlanma olarak mı nitelendiriyorsun?

Yaşasın komünizm demek de özgürlüktür, yaşasın şeriat demek de..

Ve ikisi arasında herşeye inanmak da..

Burada olduğu gibi kendini açıkça belirtmek de..

Ona biz burada sapıklık diyoruz..

Sen bir sapıksın...

Bak kerpetenvahsi diyorki türbanlı bir aileden doğan çocuğa türban takmak özgürlük müdür diyor

bu böyle olacak sende biliyorsun

bu özgürlük değil salaklıktır azcık ders al şu çocuktan

Bazen evet inanki hakıtr şimdi sen fakir olsan böyle hiç konuşmazsın

tvlerde çıkıyor adam bu otel senin şu motel benim geziyor

aynı adam birde seni köle ediyor

hele yiyecek ekmeğin yoksa iyice çldırırsın :)

bu mu düzen,vicdan

komünist ülkeler fakir diye genelleme yapmışsın

her kapitalizme geçen ülkede vatndaş,tüm ülke pişman

o ülkler birini sömürmeden zengin olmuyor hacu

açıkça türkiye emperyalist olsun de anlayayım

ama öbür türlü olmaz

Sosyalizme geçen ülkeler genelde hep fakir ülkelerdir koşulları nedeniyyle

daha önce den berbat olduğu için şimdiden onun acısını kendini

iyileştirene kadaar yaşayacaktır

bugün kübada suç oranlarının son derece azlığı işsizliğin olmaması bütün çocukların okuması,bütün ülkenin sağlıkta ve yargıda eşit derecede yararlanması bunlar konuşulmuyorya o sinirimi bozuyor

ayrıca tekrar ediyorum sen bir cowardsın ve öyle kalacaksın tıynetsiz herif

Sitelerde Paylaş

Biz sapık kavramını farklı kullanıyoruz. Hastalıklı düşüncelere sahip insanlara için bizler sapık terimini kullanırız. Şimdi sana göre yaşasın şeriat demek bir özgürlük. Peki şeriat nedir? Dogmalarla bezenmiş insan haklarına sürekli tecavüz eden bir yasalar bütünü.

Bu durumda insan haklarını eylemsel olarak olmadığı halde sözle çiğneyebilirsin? Yani yaşasın Hitler ya da kahrolsun T.C devleti diyebilirsin. Hatta işi daha da ileri götürebilir ve örneğin ben falan kişinin karısını yatağımda görmek istiyor, ona şu şu pozisyonları uygulamak istiyorum diyebilirsin. Bunları diyebilir miyiz? Özgürlük içinde değerlendireceksen bunların hangi biri özgürlük değildir ki?

Sen komünizmi yermek adına ne dediğini bilmiyorsun. Senin tanımların ve çıkarımların hepsi hastalıklı Hacı. Kafayı komünizm ile bozmuşsun.

Jason.

Sen de özgürlükten hiç bir şey anlamıyorsun...

Birisinin sana sapık da gelse, düşüncelerini açıkça belirtmesidir özgürlük.

Onun kendini belirtmesini önleyebilirsin. Ama o hala aynı şekilde düşüncecek.

O halde farklı düşünenlerin düşünce ve inançlarını açıkça belirtmelerinde hiç bir sakınca olmamalıdır.

Gerçek anlamda özgürlük budur.

Umarım bu iletilerden birşeyler öğrendin..

Bazılarının hala bir şey öğrenmediğini biliyorum.

Ben size gerçek özgürlüğün ne olduğunu açıklamaya çalışıyorum.

Ve ben komünizmi yermek adına şeriata taviz vermiyorum.

Dikkat edersen yaşasın komünizm demenin de özgürlük olduğunu deklare ediyorum.

Sen yazılanları ya okuymuyorsun ya da anlamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Hadi şimdi bize insan hakları, düşünme, inanma ve kendini belirtme özgürlüklerinin kötü şeyler olduklarını söyleyin de, komünizme davet edin..

Birincisi, komünizmde insan haklarına ters bir durum yoktur.

İkincisi, insan haklarını çiğneyen düzen asıl kapitalizmdir.

(İstersen bu iki konuyu daha detaylı tartışırız)

Üçüncüsü, geçmiş bürokratik 'sosyalizm' pratiklerinde insan hakları açısından eksiklik buluyorsan, o eksikleri gideren yeni bir sosyalizm denemesi yaparsın olur biter. Bak ben ''özgürlükçü sosyalizmi'' savunuyorum mesela. ''Sosyalizm ille de SSCB'de ne yaşandıysa odur, başka türlü olamaz'' diye birşey yok ki. Senin sosyalizmin de daha farklı olur kardeşim. Bu yüzden, söylediklerin mazeret değil. Sen sadece kendi döneklik ve teslimiyetçiliğine kılıf üretmeye çalışıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Birincisi, komünizmde insan haklarına ters bir durum yoktur.

İkincisi, insan haklarını çiğneyen düzen asıl kapitalizmdir.

(İstersen bu iki konuyu daha detaylı tartışırız)

Üçüncüsü, geçmiş bürokratik 'sosyalizm' pratiklerinde insan hakları açısından eksiklik buluyorsan, o eksikleri gideren yeni bir sosyalizm denemesi yaparsın olur biter. Bak ben ''özgürlükçü sosyalizmi'' savunuyorum mesela. ''Sosyalizm ille de SSCB'de ne yaşandıysa odur, başka türlü olamaz'' diye birşey yok ki. Senin sosyalizmin de daha farklı olur kardeşim. Bu yüzden, söylediklerin mazeret değil. Sen sadece kendi döneklik ve teslimiyetçiliğine kılıf üretmeye çalışıyorsun.

Başarılı savunma saldırıdır taktiği ile bize saldırıyorsun ama yemezler.

Bize komünizmde insan haklarından bahsedene bak....

İnsan hakları arasında düşündüklerini belirtme özgürlüğü de var. Komünizmde var mı?

Daha başka özgürlükler de var.. İnsan hakları evrensel beyannamesine bir göz atsana sahtekar yalancı...

Ayrıca kapitalizm nasıl olur da insan haklarını çiğneyebilir meczup..

Bir ekonomik sistemdir kapitalizm. Sosyal yapı ile ilgilsi yoktur. Yasalar insanların sömürülmesini önler..

Ekonomik sistemler değil.

Yıllardır burada yazarsın. Seni eğitememiş, tımar edememişiz. Kendime kızdım.

Özgürlükçü sosyalizmi savunuyorsun demek.

Onu bize biraz açıklasana.. Senin palavralarından usandık..

Ben şuyum şu şudur demek yetmez. Açıklamasılın.

Sen bir palavracısın. Seni ciddiye almamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Komünizm ideolojik olarak terör örgütlerinin avantajındadır.Çünkü gerilla savaşı Komünist'lerin benimseyeceği bir şeydir,Güya PKK emperyalist Türkiye'ye mücadele ediyor.

PKK zaten Komünist bir örgüt.

Komünizm bu yüzden bu ülke için tehlikelidir.

Şeriat ile eşit derecede.

:lol:

Yahu ne komik başlık olmuş bu. Sanki ''Dünya En İyi Saçmalama Yarışması'' yapılıyor da hepiniz altın madalya için yarışıyor gibisiniz.

Komünizm=PKK gibi saçma-sapan bir mantığın var. PKK komünist olsa bile bu ne komünistleri PKK'lı yapar ne de PKK'yı temize çeker.

Mantıklı düşünmeyi bırakmışsınız artık. Putlaştırdığınız Atatürk ve kulu olduğunuz piyasa gözünüzü nasıl kör ettiyse...

Bir kere, PKK'nın komünist bir örgüt olduğu fazlaca şüpheli. Kendi bayrağından orak-çekici çıkarmış, sadece ulusal talepler ileri süren, en azından yakın hedef olarak sosyalizm gibi bir talebi olmayan bir örgütten bahsediyoruz. Üstelik kendini tanımlarken komünistlik vurgusu neredeyse hiç yapmıyor. Fakat ulusal vurgu ve Kürt ulusalcılığı daha baskın. Şimdi onun bu ulusalcı tarafıyla sizdeki ulusalcılığı -sizin mantıksızlığınıza benzer biçimde- aynı kefeye koyup sizi PKK'lılıkla suçlasak ne hissederdiniz?

Aklınızın başınıza gelmesi için ille de yaptığınız saçmalık ve yaftalamaların size de yapılmasını mı bekliyorsunuz?

Beklentiniz buysa fazlasıyla ve zevkle karşılarım. Uyarayım...

Çamur atabilen sadece siz değilsiniz.

Sitelerde Paylaş

Beni, savunduğum özgürlükçü sosyalizmi açıklamamakla itham etmişsin.

Kendi sosyalizm kavrayışımı açıklayan bir sürü başlık açtım. Üstelik de bir hayli hacimliydiler. Büyük ihtimalle hiçbirini okumadın.

Senin okumamış olman, benim kendi fikrimi açıklamadığım anlamına gelmiyor. Gir benim profilime, açtığım konulara tıkla, konu başlıklarına bak bulursun mutlaka.

Ama sana kıyak geçip, ''özgürlükçü sosyalizmden'' ne anladığımı en detaylı olarak görebileceğin bir çalışmamın linkini vereceğim.

http://devrimcinotdefteri.blogspot.com/

Buyur oku ve bir daha bana açıklama yapmadığımı söyleme.

Şu insan hakları konusunda da bir başlık açıp tek tek yazayım o zaman.

Bakalım hangi sistem harbiden karşılıyormuş insan haklarını.

Palavracı moruk...

Sitelerde Paylaş

Beni, savunduğum özgürlükçü sosyalizmi açıklamamakla itham etmişsin.

Kendi sosyalizm kavrayışımı açıklayan bir sürü başlık açtım. Üstelik de bir hayli hacimliydiler. Büyük ihtimalle hiçbirini okumadın.

Senin okumamış olman, benim kendi fikrimi açıklamadığım anlamına gelmiyor. Gir benim profilime, açtığım konulara tıkla, konu başlıklarına bak bulursun mutlaka.

Ama sana kıyak geçip, ''özgürlükçü sosyalizmden'' ne anladığımı en detaylı olarak görebileceğin bir çalışmamın linkini vereceğim.

http://devrimcinotdefteri.blogspot.com/

Buyur oku ve bir daha bana açıklama yapmadığımı söyleme.

Şu insan hakları konusunda da bir başlık açıp tek tek yazayım o zaman.

Bakalım hangi sistem harbiden karşılıyormuş insan haklarını.

Palavracı moruk...

Sallayıp durma..

Uzun iletilere ne gerek var..

Birkaç cümle ile burada anlat özgürlükçü sosyalizmi..

Ne menem bir şeymiş görelim..

Laf salatası yaparak anlatmaya çalışma..

Tabii sen laf salatasını yeğlersin. Kimse bir şey anlamaz ve sen de anlatmış olursun..

Eğer bir kavramı birkaç cümle ile anlatamıyorsan, o kavram kavram kargaşalığıdır.

Sitelerde Paylaş

Sallayıp durma..

Uzun iletilere ne gerek var..

Birkaç cümle ile burada anlat özgürlükçü sosyalizmi..

Ne menem bir şeymiş görelim..

Laf salatası yaparak anlatmaya çalışma..

Tabii sen laf salatasını yeğlersin. Kimse bir şey anlamaz ve sen de anlatmış olursun..

Eğer bir kavramı birkaç cümle ile anlatamıyorsan, o kavram kavram kargaşalığıdır.

Birkaç cümleyle de anlatmışlığım vardı ama olsun, yine anlatırız.

Özgürlükçü sosyalizm, geçmiş bürokratik 'sosyalizm' deneylerinin eleştirisinden doğmuştur.

Özgürlükçü sosyalizm, eski sosyalizmden farklı olarak, çok daha özgürlükçü ve demokratiktir. Yani;

-Kumanda ekonomisini değil üretici ve tüketici örgütlerinin ve sendikaların aktif katılımına dayanan demokratik planlamayı esas alır.

-İşletme yönetiminde özyönetim uygular, çalışanları karar süreçlerine dahil eden işyeri komiteleri kurarak ekonomik alanı da demokratikleştirir.

-Merkezi hükümetin yetkilerini fazlasıyla sınırlandırıp hantal yapıyı kırarak yerel ve yerinden yönetimlere ağırlık verir.

-Birkaç yılda bir seçim yapılır, seçme ve seçilme hakkı güvencededir.

-Seçilenler ortalama işçi ücretini geçen ücretler alamazlar, dokunulmazlıkları yoktur, yeterli çoğunluk bulunursa seçmenlerce her an görevden alınabilirler.

-Kadın kurtuluş mücadelesi sınıf mücadelesine indirgenmez, feminist örgütlerin özerkliği tanınır ve feminizm iktidarca da benimsenir.

-Eski denemelerde yer yer görülen homofobik tavır söz konusu değildir.

-Eski denemelerde olduğu gibi militarist bir zihniyet söz konusu değildir, silahlanma yarışına girilmez, nükleer bombalar tasfiye edilir.

-Ekolojik kaygılar gözetilir.

-Merkez Komite egemenliğine dayalı bürokratik bir 'tek parti' yönetimine göre işleyen bir düzen söz konusu değildir. Temsili demokrasinin yanı sıra doğrudan demokrasi pratikleri de yaratılıp yaygınlaştırılır.

-Haberleşme gizliliği, konut dokunulmazlığı ve seyahat özgürlüğü güvenceye alınır.

-Bizim gibi olan başka memleketlerle birlik olma(federasyon veya konfederasyon gibi) yoluna gidilir.

-Eğitim, sağlık, çalışma hakkı, iş güvencesi gibi temel insan haklarından herkesin yararlanabilmesi güvenceye alınır.

-Herkesin fikir ve inanç edinme ve bunları açıklama özgürlüğü vardır.

-Çoğulculuk ve katılımcılık esas alınır.

Özgürlükçü sosyalizme dair kısaca bu başlıkları sıralayabilirim.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

komünizm, sınıf mücadelelerinin ve sınıf ayrımlarıyla devletin varolmadığı toplum rejimidir, iki türü olmuştur..

1) Anarşist-Komünizm

2) Marksist-Komünizm

Anarşist komünizmin temsilcisi Bakunin, James Guillaume ve Pyotr Kropotkin dir. Bunlar komünizme ulaşmanın ana yöntemi olarak hertürlü devlet iktidarının parçalanmasını ve toplumun özerk gönüllü birleşmiş federasyonlar halinde teşkilatlanmasını söylerler, bu eylem gerçekleştirildikten sonra sınıf ayrılıklarıda ortadan kalkacaktır.

Marksist komünizme göre ise insanlık tarihinin bir maddi diyalektik gelişim süreci sözkonusudur ve sınıfsız topluma erişmek için bu bilimsel yasalara uyulması gerekir. marksistlere göre devlet, sınıf mücadeleleri nedeniyle ortaya çıkmış ve hakim sınıfın aleti haline gelmiştir, bu yüzden sömürülen sınıf proletarya ilk önce devrimi yapacak ve kendi devletini kuracak (proletarya diktatörlüğü), ardından bu devleti kullanarak sömürücü sınıfları ortadan kaldıracaktır. bu gerçekleştikten ve sınıf ayrımları proletarya diktatörlüğü tarafından kaldırıldıktan sonra devlet kalkmayacak, sönecektir. yani gereksiz hale gelecek, baskı altına alınacak sınıf kalmayacak ve sınıf ayrımları ile devletin varolmadığ komünist toplum rejimine geçilecektir.

biraz tartışırken, neyin ne olduğunu önce bir öğrenin, bilmediğiniz şeyler üzerine yığınla fikir beyan ediyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Sosyal demokrasi yani..

Avrupa'nın birçok ülkesindeki rejime çok benziyor.

Var zaten..

Bu mu senin istediğin sosyalizm?

Yani sen sosyal demokratsın..

Ne mutlu..

Hep beraber Paris'e gidiyoruz..

Bana bir daha 'sosyal demokrat' deme, ağır küfretmiş sayar ve karşılık veririm.

Anlattıklarımın sosyal demokrasiyle alakası yok.

Üretim araçlarında özel mülkiyet tümden tasfiye edilecek.

Bildiğin sosyalizm yani. Sadece onun daha demokratik ve özgürlükçüsü.

Gerçi Marks'taki sosyalizm vurgusu da böyleydi ama Sovyet deneyi farklı olmuş ve bürokratlaşmıştı.

Nasıl ki kapitalist devletler baskıcı da olabiliyor, nispeten demokratik de; benzer biçimde, sosyalizmin de bürokratik ve özgürlükçü çeşitleri var.

Fakat sosyalizm deyince aklınıza 'Stalinizm' dışında birşey gelmediği için laf anlatamıyoruz size.

Sitelerde Paylaş

Marksist komünizme göre ise insanlık tarihinin bir maddi diyalektik gelişim süreci sözkonusudur ve sınıfsız topluma erişmek için bu bilimsel yasalara uyulması gerekir. marksistlere göre devlet, sınıf mücadeleleri nedeniyle ortaya çıkmış ve hakim sınıfın aleti haline gelmiştir, bu yüzden sömürülen sınıf proletarya ilk önce devrimi yapacak ve kendi devletini kuracak (proletarya diktatörlüğü), ardından bu devleti kullanarak sömürücü sınıfları ortadan kaldıracaktır. bu gerçekleştikten ve sınıf ayrımları proletarya diktatörlüğü tarafından kaldırıldıktan sonra devlet kalkmayacak, sönecektir. yani gereksiz hale gelecek, baskı altına alınacak sınıf kalmayacak ve sınıf ayrımları ile devletin varolmadığ komünist toplum rejimine geçilecektir.

Bu dediğin 'temel doğrulara' itiraz eden yok zaten. Elbette bir sosyalist iktidar olacak. Ama bu, 'öncü partinin' kendini sınıfın yerine koyduğu ve bürokratlaşarak sınıfın yerini aldığı bir iktidar olmayacak. Komünist öncü, toplumu yönetmeyecek; toplum kendini yönetmeyi öğrenecek. Proleterya iktidarı, komünist partinin değil işçi sınıfının iktidarıdır. Parti bürokratları değil tüm sınıf yönetmelidir. Bu sözler, proleterya iktidarını reddetmeyi içermiyor.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu dediğin 'temel doğrulara' itiraz eden yok zaten. Elbette bir sosyalist iktidar olacak. Ama bu, 'öncü partinin' kendini sınıfın yerine koyduğu ve bürokratlaşarak sınıfın yerini aldığı bir iktidar olmayacak. Komünist öncü, toplumu yönetmeyecek; toplum kendini yönetmeyi öğrenecek. Proleterya iktidarı, komünist partinin değil işçi sınıfının iktidarıdır. Parti bürokratları değil tüm sınıf yönetmelidir. Bu sözler, proleterya iktidarını reddetmeyi içermiyor.

devrim komünist öncünün insiyatifinde gerçekleşirse, proletarya diktatörlüğündede komünist öncü yani komünist partisi yönetimde olacaktır, eğer devrim kendiliğinden olursa, proletarya diktatörlüğüde kendiliğinden tabandan işleyen yapıda olacaktır. ama komünistlerin partileriyle diktatörlüğü yürütmesi kendiliğinden diktatörlüğe göre daha dayanıklıdır. paris komünü kendiliğinden diktatörlüktür, ama 3 ay yaşayabilmiştir, sscb ise neredeyse bir asır.

Sitelerde Paylaş

Ne yazmıştım biliyorsun bir de sahtekarlık yapıyorsun.

''haci koş, sürdüğün tarlalar ürün vermiş, patates çıkmış 2 tane.'' yazmıştım.

Sen kimseye bir şey yediremezsin. Sen bir provokatörsün. İslam-komünizm benzerliği diye lak lak yapıyorsun, çocuklar da sana kanıp başlık açıyor, mesaj kasıyor.

Seni ciddiye alıp küfür etmeye bile değmez.

Yallahh..

Terbiyeni takınmazsan sana çok şeyler yediririm..

Burada en çok önem verdiğimiz değerdir terbiye..

Forumda gerilime izin veremeyiz.

Senin iletini ben silmedim.

Gerilimi önlemek için bir başka mod silmiş olmalı...

Adam gibi yazsaydın kimse iletine dokunmazdı..

Sitelerde Paylaş

Bu kaşarlanmış milliyetci ve ulusalcılar, kapitalizm yalakaları, sanki komünizmin ne olduğunu bilmiyorlarmış gibi. İkidebir, özetleyin, uzun yazmayın, kısa yazın vs çıkış yaparlar. Bu forumun kaşarlanmış komünistlerinin binlerce iletisini görmezden gelirler. Her kuyrukları sıkıştığında kaçıp bir başka başlıkta yine komünizme küfür yağdırmaya devam ederler.

Daha düne kadar komünist düşünceleri savunmak suçtu. Yıllarsa hapis cezası öngörülürdü. Hele komünist bir düzen kurmak için örgütlenenler için müebbet hapisler, idam cezaları verilir, işkencelerle öldürülürdü.

Bugün güya komünizmi savunmak serbest ama hala anayasamız komünist örgüt kurmayı yasaklamıştır. Mevcut Komünist Parti yasağa rağmen örgütlenmesini sürdürmektedir. Ama yasal engeller hem üye olacakları caydırmakta, hem de partinin ensesinde demoklesin kılıcı gibi durmaktadır. Yönetim kadroları da yıllarca legal ve illegal yollardan komünizm mücadelesi vermiş insanlardan oluşmamış bu insanların güvenini kazanmamışlardır.

Bu kapitalizm yalakalarının fikir özgürlüklerini savunması sahtekarlığın dik alasıdır. Bunların fikir özgürlüğünden kastı yalnızca ifade özgürlüğüdür. Halbuki bir fikri yalnızca ifade etmeyi özgürlük sayıp, bu fikri hayata geçirmek ve gerçekleştirmek yasaklanmışsa böyle bir düşünce özgürlüğü hindilerin düşünme özgürlüğüne benzer.

insanın bencil karakterini, sömürgen fikir ve eylemlerini özgürlük ve gerçekçilik kategorisinde değerlendireceksiniz. Sonra buna karşı çıkanlara da, fikirsel düzeyde karşı çık ama bu fikirleri uygulamak için harekete geçme diyeceksiniz. İşte böyle bir düşünce ve inanç özgürlüğü sahte bir özgürlüktür. İnsan hakları evrensel bildirisinde her insana pek çok özgürlük verilmiştir ama bu özgürlüklerin kullanılacağına ilişkin hiçbir fikir ve muhatap yoktur. Kapitalist düzende bütün bu haklar ve özgürlükle paraya endekslidir. Bu özgürlükler adeta para ile alınır satılır haldedir. Parası olanlar eğitim hakkından, sağlık hakkından, beslenme ve barınma hakkından, düşünce özgürlüğünden, seyahat özgürlüğünden, örgütlenme özgürlüğünden, çalışma hakkında, kişisel yetenekleri geliştirme hakkından yararlanırlar. Bir işi ve bir geliri olmayan milyonlarca işsiz hiçbir haktan yararlanamadıkları gibi, işçiler, köylüler, aydınlar, dar gelirliler, ancak gelirleri oranında yararlanabilirler. Bu hakların da güvencesi tam olarak sağlanmış değildir. Kullanılabilen bütün özgürlükler, yarın kaybedilebilecek şekilde pamuk ipliğine bağlanmıştır. Her an, herkes işini, gelirini kaybederek, sahip olduğu özgürlükleri de beraberinde kaybedebilir. Bırakınız işçi, köylü, aydın ve dargelirlileri, en ensesi kalın kapitalist bile yarınından emin değildir. Bir yandan kapitalizmin kendi çelişkileriyle iflas bağrağı çekerim korkusu, diğer yandan komünizm korkusu ile sürekli diken üstünde otururlar. Bu nedenle ordular, polisler, diyanet, beslerler. silahlanmaya ve sınıfsal güvenliği için pek çok gereksiz ve yararsız harcamalar yaparlar.

Özetle; kapitalizmin özgürlüğü, kapitalistler içindir. Her türlü, baskı, şiddet, yasaklama, diktatörlük, kapitalizmin karşıtlarına uygulanır. Zaten bu özgürlükler paraya endekslendiği parası olmayanlar istese de kullanamazlar. İşsizlik ve fakirliğin nedenlerini de düzene ve kapitalizme bağlamaz, işsizliği ve fakirliği insanların kendi tercihleriymiş gibi göstermeye gayret ederler.

Ne dersiniz? bizler iktidara geldiğimizde. En tepedeki kapitalistlerin üretim araçlarını kamulaştırsak, gelirlerini, üretime katkılarına endeksleyerek hak ettikleri kadar gelir bağlasak ve bu şekilde özgürlüklerden yararlanmayı eşitlesek ve güvenceye alsak, kötü mü olur?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...