Jump to content

Atatürkçülük Ne Demektir?

Recommended Posts

atatürkçülük milletini çok sevip onun iyiliği için her türlü fedakarlığı yapabilmek demektir...

bu karakterdeki her insan istisnasız olarak atatürkçü demektir...

onu hiç tanımayan ama onun gibi düşünen başka milletlerden olan insanlarda atatürkçü sayılır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk'ü severim ama Atatürkçü değilim. Bir kişinin ideallerine bağlı kalmak bana küçük bir çap gibi geliyor. Yani din tabusunu kafamızda yıkıp yerine başka tabular ( dinden çok daha ileride olsa bile ) yapmanın doğru olmadığı kanağatindeyim. Bir kişinin ben Muhammediyim demesiyle, Kemalistim demesi arasında bence pek bir fark yok.

Altan senin beynin sulanmış sanırım. Sen değilmiydin bir kaç gün evvel T.S.K'ne, Atatürk'e, Memlekete toz kondurmayan. Ne çabuk dönüverdin fırıldak gibi? Hayır gizli gizli nurculuk, liberallik vs. ayaklarına yatıyorsan bilelim yani.

Atatürk kemalizm diye bir ideolojik,politik,siyasi,dini vs. hiç bir dogmatik görüşü miras bırakmamıştır. Bunu anlayamayacak kadar yüz kızartıcı bi durum olamaz herhalde. Bir kişinin kendisine Kemalist demesi o kişinin Mustafa Kemal ATATÜRK'ü kafasında putlaştırdığı, ona tanrısal bir varlık gibi taptığı anlamına gelmez.

Kemalistlik kavramı Atatürk'ün kendisini tanımlaması sonucu ortaya çıkmamıştır.

Ülkesinin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmasını istemek kadar doğal bir arzu olamaz herhalde.

Bak dostum bu ülke sovyetlerin komünizmi, amerikalıların emperyalizmi, arapların şeriatı ile kurulmadı. Bunun bilincindesindir umarım. Hayır bu ideolojiler sayesinde kurulduğunu iddia veya ispat etsen tamam eyvallah diyeceğim. Ama yok öyle bir şey.

Kemalizm, kemalistlik, kemalist gibi söylemlerle Atatürkçü Düşünce Sistemini sanki zararlı bir görüş gibi lanse etmeye çalışmak düpe düz hainliktir.

Kemaliz deyince Atatürk’ün ortaya koyduğu eylemler ve belirttiği düşünceler dışında başka bir görüş kabul etmediğini söylemek ise tamamen insanın özüne ihanet etmesi demektir.

Atatürk devrim yaptıktan sonra 1 TL 1,5$'dan fazla ediyordu. Köylüler bu milletin gerçekten efendisiydi. İşçiler gerçekten bu ülkede söz sahibiydi. Ta ki iktidar yanlış kişilerin eline geçene kadar. Bunun aksini iddia eden arkadaş vaziyeti ispat ederse bu forumu anında terk ederim bir daha da adımımı atmam.

İftira ve çamur atarken elinizde kaideye değer bir şeyler olsun. Böyle kuru kuru iftira atmak insanın onuruna yakışmaz.

Sitelerde Paylaş

Sakıncalıpiyadenin Atatürkçülük tanımlaması ve ilkeleri genel hatları ile doğru. Ama buraya kadar. Kapıdan kovduğumuz emperyalizm bacadan içeri girmiştir. Çünkü, Atatürkçülüğün emperyalizmden bağımsız bir siyasi ve iktisadi alternatifi yoktu. Kapitalizme karşı çıkıyor ancak yerine ne konulacağı konusunda öngörüsü yoktu. İzmir İktisat Kongresi ile Sosyalist yol reddedilmişti. Kalkınma için karma ekonomi seçilmiş, özel sektörün gücünün yetmediği alanlarda devlet sektörü öngörülmüş idi. Kamu İktisadi Teşekküllerinin temelleri atılmış, eğitim, sağlık, devlet eli ile, ağır sanayiye hammadde sağlayacak alanlar, yetersiz tarım ve hayvancılık alanları KİT lerle takviye edilecekti. Ülke genelinde tüm alanları kapsayacak 5'er yıllık kalkınma planları yapılacak ve uygulanacaktı. Ancak bu politikaların nihai hedefi özel sektör eli ile kalkınmaya yönelikti. Özel sektörün uluslararası dayanışması veya uluslararası konuma ulaşması, zaten emperyalizm demektir. Özel ellerde biriken sermayenin ülke dışında ortak bulması ve pazarlarını ortaklaştırması demektir. Böyle olunca kapıdan kovulan emperyalizm bacadan girme fırsatı yakalamıştır. Tüm yerli büyük sermaye ile ortaklıklar kurulmuş, ülke çıkarları yerine, şirket çıkarları ikame edilmiştir. Şirket çıkarlarının ise, ne halk ile, ne işçi köylü ile ilgisi yoktur.

Sonuç itibariyle Atatürkçülük tıkanmıştır. Daha ilerisi yoktur. Daha ilerisi ancak sosyalist açılımlarla mümkündür. Atatürkçülük yüzünü sosyalizme çevirmedikçe atabileceği adım kalmamıştır. Atatürkçülük sosyalizme kapalı dinciliğe açık oldukca elbette tıkanan Atatürkçülüğün yerini dinciler alacaktır. Ve almışlardır. İslamı tehlike olarak görmesi kendi aymazlıklarındandır. Hatta yalnızca söylemde kalan bir tehlikedir. Eylemlerine baktıkça islamın yolunu açıp engelleri kaldırmışlar, adeta iktidarı emperyalistlerin de yardımı ile dincilere sunmuşlardır.

Eh Atatürkçülüğün ilericiliği kalmadığı için, gericiliğinden medet umulmaktadır. Geriye dönerek 80 yıl öncesinin çıkış yolları, cafcaflı paketlerle servis edilmeğe çalışılmaktadır. Hiç 80 yıl öncesi ile şimdiki şartlar bir olur mu?

İçinde bulunduğumuz dönemde, Atatürkçülük çerçevesinde ileriye dönük hedefleriniz ne ise onları alalım. Ahlanıp vahlanıp dizinizi döğmenizin alemi yok.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

@drekinci Gericiliğin önünüe kesen Atatürkçülüğe, emperyalizm veya sosyalizm demek yanlış olur. 80 yıl önceki şartlar günümüz şartları ile eşit olmayabilir ama o zamanlar uygulanan politikalar şimdi uygulansa ülke herhalde bir 50 sene ileri giderdi.

Şeriatçılar, ülkücüler, komünistler, liberaller kendilerine Atatürkçü diyebiliyorsa senin Atatürkçülüğe gericilik demeni gayet normal karşılıyorum.

Ancak bu politikaların nihai hedefi özel sektör eli ile kalkınmaya yönelikti. Özel sektörün uluslararası dayanışması veya uluslararası konuma ulaşması, zaten emperyalizm demektir.

Ülke ekonomisinin gerilemesinin sebebi Atatürkçü Düşünce sistemi mi? Eskiden kamu malı olan özel sektörlerin uluslar arası konuma gelememesi Atatürkçülüğün neresinde veya Atatürk'ün hangi vasiyetinde yazıyor anlayamadım.

Ülkesinin çağdaş medeniyet seviyesine gelememesinden Atatürkçülüğü suçlayan bir tipe ilk defa rastlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sonuç itibariyle Atatürkçülük tıkanmıştır. Daha ilerisi yoktur. Daha ilerisi ancak sosyalist açılımlarla mümkündür. Atatürkçülük yüzünü sosyalizme çevirmedikçe atabileceği adım kalmamıştır. Atatürkçülük sosyalizme kapalı dinciliğe açık oldukca elbette tıkanan Atatürkçülüğün yerini dinciler alacaktır. Ve almışlardır. İslamı tehlike olarak görmesi kendi aymazlıklarındandır. Hatta yalnızca söylemde kalan bir tehlikedir. Eylemlerine baktıkça islamın yolunu açıp engelleri kaldırmışlar, adeta iktidarı emperyalistlerin de yardımı ile dincilere sunmuşlardır.

İşte beni delirten nokta.

Atatürkçülüğün ne olduğunu bilmeden kendine marksist diyen çoğunluğunu yahudi ve ermeni etnisitenin marksist hezeyanlarını tekrarlamak.

Atatürkçülüğün ne olduğunun veya ne olmadığının bilinmesi için süreç çok iyi taranmalı ki, Marksist anlayışın dünyaya bakışı dinsel bir bakış açısı olduğu için insan faktörünü daima ihmal etmesi sonucu düştüğü durumlardan kurtulamayacak gibi görünüyor.

Önce Sabetay bozması menderesin politkalarını bilip sonra Atatürkçülüğün ne olup olmadığının bilinmesi gerekir.

Bu bilgide marksistlerde malesef yok.

Sitelerde Paylaş

@drekinci Gericiliğin önünüe kesen Atatürkçülüğe, emperyalizm veya sosyalizm demek yanlış olur. 80 yıl önceki şartlar günümüz şartları ile eşit olmayabilir ama o zamanlar uygulanan politikalar şimdi uygulansa ülke herhalde bir 50 sene ileri giderdi.

Şeriatçılar, ülkücüler, komünistler, liberaller kendilerine Atatürkçü diyebiliyorsa senin Atatürkçülüğe gericilik demeni gayet normal karşılıyorum.

Ancak bu politikaların nihai hedefi özel sektör eli ile kalkınmaya yönelikti. Özel sektörün uluslararası dayanışması veya uluslararası konuma ulaşması, zaten emperyalizm demektir.

Ülke ekonomisinin gerilemesinin sebebi Atatürkçü Düşünce sistemi mi? Eskiden kamu malı olan özel sektörlerin uluslar arası konuma gelememesi Atatürkçülüğün neresinde veya Atatürk'ün hangi vasiyetinde yazıyor anlayamadım.

Ülkesinin çağdaş medeniyet seviyesine gelememesinden Atatürkçülüğü suçlayan bir tipe ilk defa rastlıyorum.

anlaşılan forum fazla takip etmiyorsun travis. :D

Sitelerde Paylaş

Sakıncalı piyade, Atatürke gerici diyen yok. Yazdıklarımı üstünkörü okuduğun belli. Atatürk'ün kendi dönemi dikkate alındığında ilerici bile sayılabilir. Atatürk dönemi yapılmak istenenleri kaba hatları ile saydım. Ancak bunların hiçbiri uzun soluklu olamamıştır. Nedenlerini de saydım.

Gericilik, geriye özlem demektir. Sizler ve sizin gibi düşünenler Atatürk dönemini özlediğiniz için gericisiniz demek istedim. Hani müslümanların peygamber dönemine özlemleri gibi.

Üstelik sorunu açık seçik yazdım. Atatürkçülük son çözümlemede kapitalist yoldan kalkınmayı öngördüğü için, kapitalist dünyaya paralel bir seyir izlemesi doğaldır. Kapitalist dünyanın ekonomik yarışına kimse geriden gelerek yetişemez. Bu bir işçinin kapitalist olma özlemine benzer. Kapitalistler bir kez arayı açtıkları zaman, sömürü olgusu nedeniyle tüm dünyaya yayılmadan duramaz. Sen bir adım atarsın, merkezi kapitalist ülkeler üç adım atar. Çünkü gelir senin pazarını da ele geçirir onlarla rekabet edemez, belini doğrultamazsın.

Bu nedenle diyorum ki, gelişme ve ilerlememizin kesintiye uğramaması için, tam bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm yollu bir gidişat gereklidir. Tam bağımsızlık; ulusal pazarlarımızın emperyalistlere kaptırılmamasına, demokrasi; üretim verimliliğine, sosyalizm ise gelir dağılımında eşitliğe ve işçi, emekçi üretici sınıfların mutluluğuna neden olacaktır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Tam bağımsızlık ayağına sovyet uşaklığı yapmıyorsundur umarım.

Küresel kapitalizmin işlediği bir dünyada sosyalist bir Türkiye. Yok ya daha neler.

Türkiye'nin dünya üzerindeki konumuna göre bu ülkeyi ancak Atatürkçü Düşünce Sistemi kalkındırır. Kalkınma derken amerikan uşaklığından bahsetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bazıları yanlış anlıyorlar,Kemalizm'e Dünyanın ihtiyacı olmayabilir veya başka ülkelere uymayabilir,Ama bu ülkenin Kemalizm'e ihtiyacı var.Şimdi Türkiye'yi bir İsveç kapsamında değerlendirenler var ülkeyi toz pembe sanıyorlar,Ama bu ülke neredeyse iç savaşın çıkmak üzere olduğu bir ülke,Bu yüzden aydınlığın ve barışın,çağdaşlığın simgesi Kemalizm lazım.

Kemalizm'in olduğu gibi kabullenmesine karşıyım.Örneğin Devletçilik ve Milliyetçiliğin çıkarılması taraftarıyım.Zaten Atatürk kör bir turanizm'i lanetler ve MECBUR BIRAKILMADIKÇA piyasalara karışmayı reddeder.

Sitelerde Paylaş

Sevgili KerpetenVahsi Devletçilik ve milliyetcilik çıkarılınca elde diğer ilkeleri Bağımsızlık, laiklik, cumhuriyetcilik vb de kalmaz. Atatürkçülük diye birşey kalmaz.

Mecbur bırakılmadıkca piyasalara müdehale etmez diyorsun.

Zaten Atatürkçülüğü "piyasa" öldürüyor. Ulusal piyasa mı kalmış ki müdehale etsin?

Sevgili belial Atatürkçülüğün ilkeleri bu başlık altında özetlenmiş.

Eksik yönleri varsa ve bunları bizler bilmiyorsak sen tamamla.

Tüm Atatürkçülere tavsiyem. Atatürkçüğünün ne olmadığını değil, Ne olduğunu anlatmaya çalışın.

Bizler de zaten ne olduğunu anlattıklarınız üzerinden yorum yapıyoruz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...