Jump to content

Ateizm çok yaygın

Recommended Posts

Ateizm nasıl mı yaygın?

Nereye gitsem, kiminle konuşsam, kiminle dünya görüşü alışverişinde bulunsam, hangi şehirde, şehrin hangi bölgesinde, toplumun hangi kademesinden ve hangi yaş grubunda olursa olsun insanlarda bir dinsizlik mevcut.

Toplum içinde allah kelimesini ağızlarına sakız eden bu insanlar kişisel tartışmalarımızda gayet makûl ve mantıklı konuşuyor, uçan atlara, cinlere perilere inanmadıklarını rahatlıkla dile getiriyorlar.

Bana büyüler ve görünmez bilinmez korkuların yerini yavaş yavaş bilincin ve farkındalığın aldığını her dışarı adım attığımda hatırlatıyorlar.

Bazen varoşlardaki bir kahvede, köşedeki büfede bile iki laf ettiğimde fark ediyorum ki, birkaç cübbeli şovmen çıkıntı hiç mühim değil.

Bizleri güzel bir gelecek bekliyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben böyle olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar dine laf ettin mi çıldırıyor, aklını kaybediyor. Burda herhangi bir siyasi ayrım da yok. Her siyasi görüşten insan iş dine geldi mi aslan kesliyor.

Doğrudur, böyleleri de var. Ne kerametse yüzüklerin efendisi, troy, 300 spartalı gibi filmlerde gerçekle fantaziyi birbirinden ayırabiliyorken havaya yükselen peygamberlerini, görünmez cinlerini, namaz kılan kuşlarını gerçekte bulamadıklarında hiç hayıflanmıyorlar.

Allah akıl fikir versin :)

Sitelerde Paylaş

bende senin dediklerini zaman zaman gözlemliyorum. bu din konularını arkadaşlara bazen ufak tefek çıtlattığımda gayet olumlu karşılıyorlar. bunun yanında kendi yakın akrabalarımın din konusunda bana yönelttiği ifadelere verdiğim cevaplar karşısında sergiledikleri tutum aslında o kültürlü,bilgili,deneyimli tavırları altında nasıl bir kör cehaletin yattığını bana gösteriyor.

ilginç. :)

Sitelerde Paylaş

Haklısın bayşapka buna bende şahit oluyorum.

Ama bir farkla, adamlarla konuşuyorsun gayet mantıklı, eğitimli insanlar, diyorsun bunlar dine falan inanmaz konu dine gelince ohoooooo birden bu adamlar değişiyorlar.

Bakıyorsun birden bire cinlere meleklere şeytana uçan atlara inanıyor ve hatta savunuyorlar.

Ama işi dine getirmeden buna yakın konularda konuşsan bu adamlar böyle şeylere inananlarla dalga geçiyorlar iş dine gelince dalga geçtiklerinden beter oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

Doğrusu bende sana pek katılmıyorum bayşapka . Nasıl biryerde yaşıyosun bilemem ama gerek benim sanal çevremde gerekse reel çevremde günlük hayatta ağzına allah adını almayan , Ve normal olarak ibadetini mibadeitini yapmayan , Az da olsa cumadan cumaya namaz kılan ancak bunu arkadaş çevresi geleneği olarak yapan , Zina nın allahını yapan v.b davranışlarda bulunan insanlar çoğunlukta olmasına rağmen Bunlarla sohbet dine gelince altan nın dediği gibi birden bire aslan kesiliveriyorlar . Bu sohbetlerse bir teist le teist arasında da olmuyor genellikle . Çoğu zaman bir ateist gördüklerinde imam kesiliyorlar birdenbire . Sanki dini savunmak o zaman daha cazip geliyor onlara . Dinin din olduğunu o zaman anlıyorlar .

Senin dediğin yaygınlık şu şekilde olabilir. Dediğim gibi biz ateistler onlarda uyarıcı etki yaratmasak onların dini , allahı sordukları yok . Gayet güzel yaşamını sürdürüyorlar . Bizden bir farkları yok . Tabi kafayı sıyırmış nurcular dışında .

tarihinde everest tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuzey ülkeleri hep ateist zaten, norveç isveç finlandiya, rusya vs.. baltık, iskandinav ve slav ülkelerinin alayı..

ingilterede'de halkın tanrıya inancı kalmamış %50 lere kadar artmış ateist nüfusu..

buna diğer non-theistleri katarsak vietnam çin vs. de dahil olup, dünyadaki sayımız hayvani boyutlara ulaşmakta, yakında her yeri zaptedeceğiz.. :lol:

yani denizde kum, dünyada ateist..

türkiye'de ne olduğumuz hiç önemli değil.

ateizmin bir fonksiyonu kalmadı, artık herkes ateist..

Sitelerde Paylaş

"Herkes" dinine uyan, ortam ne yaparsa onu yapmaya çalışan insanlar çok var. Bunlar zinanın günah olduğunu bile bile bu işi yaparlar etrafındakiler dinle dalga geçtiklerinde dalga geçerler, ama dini bir konu açıldığı zaman da kıyam kesilip dinlerler. Yani buradaki olan tamamen etrafındakilere uyum sağlama işi bence.

Aslında bu insanlar islama inanma çabası içinde olan insanlar değil. İslam onlar için sadece araç. İşlerine geldiği zaman savunuyorlar. İşlerine gelmediği zaman bir kenara itiyorlar. Ben bunlara şahsen müslüman demiyorum.

Ortalıkta inançsız ama bir baltaya sap olamamış sürüsüyle insan var. Kahvelerde okey oynayıp cumaya gitmeyen tipler, hatta tanıdığım birisi "ben geçen haftadan kılmıştım" diye dalga bile geçmişti. Bu insanlar dine falan inanmıyorlar ama kimseye faydaları yok bunların. Ot gelmişler ot gidiyorlar.

kuzey ülkeleri hep ateist zaten, norveç isveç finlandiya, rusya vs.. baltık, iskandinav ve slav ülkelerinin alayı..

ingilterede'de halkın tanrıya inancı kalmamış %50 lere kadar artmış ateist nüfusu..

buna diğer non-theistleri katarsak vietnam çin vs. de dahil olup, dünyadaki sayımız hayvani boyutlara ulaşmakta, yakında her yeri zaptedeceğiz.. :lol:

yani denizde kum, dünyada ateist..

türkiye'de ne olduğumuz hiç önemli değil.

ateizmin bir fonksiyonu kalmadı, artık herkes ateist..

Haklısın. İskandinav ülkelerinde artık din falan kalmadı. İncil yakan metal müzik videoları çekiyorlar. Kimseden bir tık yok. Halbuki burda kuran yakan bir video çektin mi bir kaç ay ömrün kalmış demektir.

Ayrıca metal müziğin en fazla üretildiği ülke de yine İskandinav ülkeleridir. İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka'nın toplam nufusu 25 milyon ama o ülkedeki metal müzik grupları toplamı 7380. Bu dünyadaki toplam grup sayısının onda birine tekabül ediyor.

http://www.metal-archives.com/browseC.php?c=161

http://www.metal-archives.com/browseC.php?c=203

http://www.metal-archives.com/browseC.php?c=73

http://www.metal-archives.com/browseC.php?c=57

http://en.wikipedia.org/wiki/Denmark

http://en.wikipedia.org/wiki/Finland

http://en.wikipedia.org/wiki/Sweden

http://en.wikipedia.org/wiki/Norway

Metal müzik ateizmin ilahisidir. Black metal da satanizmin...

Sitelerde Paylaş

Allahı, imalı tümceler kurarak eleştiren insanlar var. islama veya tanrıya doğrudan bir eleştiri getirebilme cesareti henüz yok. Benim çevremde genellikle ibadet konusu açılınca bu oluyor. Allah benim namazımı ne yapacak gibisinden sözler... Belki ima değil, ibadeti gerçekleştirme eyleminden tüymek için söyleniliyor da olabilir. Üşengeçliğe vurarak sonra tevbe ederim kurtulurum düşüncesi de olabilir ama sonuçta tanrının buyruğunu askıya almak gibi bir durumu var.

Sitelerde Paylaş

Bu başlığı görünce aklıma geldi... Bir iki gün önce, görüşmem gereken bir kişinin katıldığı toplantının bitmesini beklerken bir imamın konuşması dikkati mi çekti. Vatandaş, camiye gelen cemaatin her geçen gün eridiğini söylüyordu. Özellikle gençlerin camiye ilgi göstermediğini böyle giderse camiye zadece yaşlıların geleceğini söylüyordu..

Sitelerde Paylaş

Bu başlığı görünce aklıma geldi... Bir iki gün önce, görüşmem gereken bir kişinin katıldığı toplantının bitmesini beklerken bir imamın konuşması dikkati mi çekti. Vatandaş, camiye gelen cemaatin her geçen gün eridiğini söylüyordu. Özellikle gençlerin camiye ilgi göstermediğini böyle giderse camiye zadece yaşlıların geleceğini söylüyordu..

Bunu hep söylerler; klasik söylemleridir; inanmayın... "Gençlik camiye az geliyor"; çünkü hepsi cemaat evlerinde...

Sitelerde Paylaş

Ekşi Sözlük gibi popüler sitelere bakınca, ateizmin yükselişte olduğu gibi bir izlenime kapılıyor insan. Ama maalesef internet kullanıcıları Türkiye'yi temsil etmiyor. Türkiye'nin kırsal kesiminde, varoşlarında dini inançlar, hurafeler hala çok güçlü. Bu kesimler Türkiye'de çoğunluk. Bir de çok çocuk yaptıklarını düşünürsek gelecek için karamsar bir tablo çıkıyor karşımıza.

Türkiye'de belirli topluluklar arasında inanılmaz bir uçurum var. İzmir'de kadınlar her türlü özgürlüğe sahipken, Adıyaman'da biz kız erkeklerle konuştuğu için diri diri gömülebiliyor. Doğuda geri kalmış insanlar batıya göç edince kültürlerini de getiriyorlar. Yani batıdaki özgürlükler de doğu tarafından yutulabilir. Hatta İslam Avrupa'yı bile yutabilir.

Gerçekten dikkatli olmalıyız. Özellikle doğunun ekonomik gelişmesine önem verilmeli.

Sitelerde Paylaş

Ekşi Sözlük gibi popüler sitelere bakınca, ateizmin yükselişte olduğu gibi bir izlenime kapılıyor insan. Ama maalesef internet kullanıcıları Türkiye'yi temsil etmiyor. Türkiye'nin kırsal kesiminde, varoşlarında dini inançlar, hurafeler hala çok güçlü. Bu kesimler Türkiye'de çoğunluk. Bir de çok çocuk yaptıklarını düşünürsek gelecek için karamsar bir tablo çıkıyor karşımıza.

Türkiye'de belirli topluluklar arasında inanılmaz bir uçurum var. İzmir'de kadınlar her türlü özgürlüğe sahipken, Adıyaman'da biz kız erkeklerle konuştuğu için diri diri gömülebiliyor. Doğuda geri kalmış insanlar batıya göç edince kültürlerini de getiriyorlar. Yani batıdaki özgürlükler de doğu tarafından yutulabilir. Hatta İslam Avrupa'yı bile yutabilir.

Gerçekten dikkatli olmalıyız. Özellikle doğunun ekonomik gelişmesine önem verilmeli.

İslama karşı dikkatli olmalı mıyız? İslam kendi içinde yozlaşmaya mahkûm. En basitinden mitoloji tarihi okuyup okuduğunu anlayan biri kendi inançlarıyla paraleller kurup dinden rahatlıkla çıkabiliyor. Gerçek hayatta cin peri görmeyince dinden çıkıyor. Ya da en azından çevresi tarafından baskı altındaysa dini modifiye edip hayata uyduruyor. Uyduramazsa gariban bir ucube oluyor. Gelip bu gibi forumlarda iman tazelemeye çalışıyor.

İslama karşı dikkatli olmaya gerek yok. İslam dikkatli olsun.

Aman efendim avrupaya da yayılırmış, islam demographics isimli, tutucu hristiyanların hazırladığı, yalan yanlış istatistiklerin verildiği, demeçlerinin çarpıtıldığını söyleyen eurostat başkanının BBC nezdinde "böyle birşey yok" diye yanıt verdiği videodan bahsediyorsunuz herhalde.

Aklı başında hiçkimse kubbelerin tepesinden uçan atlara, konuşan yılanlara, adem-havva hikâyelerine, evrenin yaratıcısının göklere "höt" demesine ve göklerin de "eyvallah abi" diye gelmesi gibi masallara inanmaz. Ben de iş gereği gezmem icap eden yerlerde bunu görmeye başladım, ve böyle aktarıyorum.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

said, sizin üstadlarınıza sesleniyor !

Ey Müslümanları dünyaya şiddetle teşvik eden ve sanat ve terakkiyât-ı ecnebiyeye cebirle(zorlamayla,şiddetle) sevk eden bedbaht hamiyetfuruş! Dikkat et, bu milletin bazılarının din ile bağlandıkları rabıtaları kopmasın. Eğer böyle ahmakane, körü körüne topuzların altında bazıların dinden rabıtaları kopsa, o vakit hayat-ı içtimaiyede bir semm-i katil hükmünde o dinsizler zarar verecekler.

Sitelerde Paylaş

İslama karşı dikkatli olmalı mıyız? İslam kendi içinde yozlaşmaya mahkûm. En basitinden mitoloji tarihi okuyup okuduğunu anlayan biri kendi inançlarıyla paraleller kurup dinden rahatlıkla çıkabiliyor. Gerçek hayatta cin peri görmeyince dinden çıkıyor. Ya da en azından çevresi tarafından baskı altındaysa dini modifiye edip hayata uyduruyor. Uyduramazsa gariban bir ucube oluyor. Gelip bu gibi forumlarda iman tazelemeye çalışıyor.

İslama karşı dikkatli olmaya gerek yok. İslam dikkatli olsun.

Aman efendim avrupaya da yayılırmış, islam demographics isimli, tutucu hristiyanların hazırladığı, yalan yanlış istatistiklerin verildiği, demeçlerinin çarpıtıldığını söyleyen eurostat başkanının BBC nezdinde "böyle birşey yok" diye yanıt verdiği videodan bahsediyorsunuz herhalde.

Aklı başında hiçkimse kubbelerin tepesinden uçan atlara, konuşan yılanlara, adem-havva hikâyelerine, evrenin yaratıcısının göklere "höt" demesine ve göklerin de "eyvallah abi" diye gelmesi gibi masallara inanmaz. Ben de iş gereği gezmem icap eden yerlerde bunu görmeye başladım, ve böyle aktarıyorum.

Gözlemler çoğu zaman yanıltıcı oluyor. Benim de bir sürü ateist Türk arkadaşım var. Ama onlar ile zaten ateist oldukları için daha iyi anlaşıyoruz. Ateistler birbirlerini çekiyor. Ortak noktaları çok olan insanlar zaten bir şekilde karşılaşırlar.

Resmi olarak Türkiye'de müslümanların oranı %99.8. Elbette bu nüfus cüzdanına doğuştan İslam yazıldığı için ama bunun diğer bir anlamı da bu ülkede Hıristiyan ve Yahudi kalmamış. Onlar çünkü asla nüfus cüzdanlarına İslam yazdırmaz.

Avrupa Birliği bütün Avrupa'da dini inanç araştırması yapıyor. %95 ile en çok tanrıya inanan ülke Türkiye çıkıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_europe#History

Evrim teorisi ile ilgili bir anket yapııyor, Türkiye Evrim teorisini kabülde sonuncu.

http://news.nationalgeographic.com/news/bigphotos/21329204.html

Yani gerçekçi olalım. Çevremizde gördüğümüz bir kaç ateist oldukça yanıltıcı. Türkiye'de İslam hala çok güçlü. Avrupa için ise tehdit gerçekten var. Avrupa'daki müslümanlar yaşadıkları ülkede asimile olmuyor. Kendilerini izole ediyorlar. Doğum oranları çok yüksek. Göç etmeye de devam ediyorlar. O bahsettiğin videodaki sayıların gerçek olmadığını ben de biliyorum. Ama Avrupa'da İslam tehditi yok değil.

Eğer gerçekleri kabullenemeyip kendimizi kandırırsak hiçbir yol alamayız.

Sitelerde Paylaş

Aslında Türkiye'de yaşanan dincilerin ve eğitimsizlerin aşırı çocuk yapmak süretiyle dominant hale elmeleri Avrupa içinde ciddi bir sorun

Ben şu an Londra'da Bangladeş, Pakistan ve Somalili göçmenlerin yoğun yaşadığı bir semtte oturuyorum. Bu insanların yanında en az 4-5 en çok 7-8 çocuk olduğu görülüyor. Hepsi gidip kendi ülkesinden biriyle evlenip onları devamlı buraya getirmeye devam ediyor ve aynı hızla ürüyor. Ve bu insanlar iki üç kuşaktır Avrupa'nın göbeğinde yaşadıkları halde modernleşmiyor, medenileşmiyor. İslamın karanlık ve asimile edici gücü insan hayatını mahfeden çok güçlü bişey. Böyle giderse ne olur bilmiyorum ama Avrupalılar kıtalarının cahil müslümanlar tarafından bu şekilde istila edilmesine izin vermezler, tek bildiğim bu

Sitelerde Paylaş

avrupa da spiritüelizime kayan kisiler, ateisime kayan kisilerden daha fazla. Kendini hiristiyan sayan bir kisi büyük olasilikla kendine göre dinleri carpitarak özel bir inanc bicimi ortaya cikariyor. Ama bundan daha fazlasi din ve tanri konusunu önemsemiyor ve inanclari veya inancsizligi sorgulamiyor. Yani ateist olan bir kisi dinleri sorguladigi icin ateist olmuyor. Düsünmedigi icin ateist oluyor. Nasil insan düsünmeden inancli olabiliyorsa ayni sey ateisim icin de gecerli bizim avrupa da. Zaten avrupadaki postmodern toplumlar akildan daha cok zevke önem veriyor. Hayati tamamen zevke odaklanmis, hayatin anlami üzerine fazla düsünmeyen ve zaten toplumun da onu bu yönde tesvik etmedigi icin inanc üzerine fazla durmayan kisilikler. Dini kurallar yok denecek kadar az. Mesela zina hiristiyanlik da da günah ama dini kurallara göre yasayan bir hiristiyan ararsan cok ararsin ama bulurmusun onu bilemem. Kendini inacli biri olarak tanimlaan birisi bile kendini dini kurallardan üstün tutuyor ve nefsine göre yasiyor. Yani akli ve nefsi dinin üzerinde tutuyor ama kendini inancli görüyor. Cok ilginc. Hafta sonu kiminle ve nerde eglenecek olmasi, din ve hayatin anlami sorusundan daha önemli bir yer tutuyor. Avrupanin kapitalist toplumu zaten böyle insan tipi yetistirmek gayretinde. Etrafini sorgulamak istemeyen, isinde calisan, bir kac cocuk yapan, kanunlara uyan ve bolca para harciyan insan tipi avrupa da mevcut. Ahlaki degerler hemen hemen hic yok. Buna karsin sihinsel bunalmalar, intiharlar, depressionlar, ayriliklar (almanya da 2 evlilikden biri ayrilikla sonuclaniyor) egoizim ve duygusal körelme üst seviyede. ... Ben burdaki avrupa sevdalilarini onun icin hic ama hic anlamiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ateizm herhangi bir sosyal düzen vaadetmiyor.

Ne din masallarından bir beklentileri var, ne de dinlerin öngördüğü yaşam biçimlerine özentileri.

Yalnızca, dünyayı, evreni ve toplumu yorumlamakta, daha naturalist, daha materyalist insanlar oluyorlar.

Aksine, sosyo-ekonomik sorunlara dinlerin, sosyalistlerin, kapitalistlerin, liberallerin, monarşistlerin vs çözüm önerileri var, ateistlerin yoktur.

Bu açıdan baktığınızda ateizm nötr'dür. Ne sorun çıkarır, ne de sorun çözer.

Velhasıl kediboku gibidir, ne kokar ne bulaşır. :D :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

@Ketema:

Bırak şimdi avrupadaki yozlaşma edebiyatını. Türkiye'deki herhangi bir varoş en az Hollanda'da fahişelerin ve iğnecilerin bulunduğu kıyı kasabalarındaki herhangi bir varoş kadar yozdur. Kendimizi kandırıp aman da biz insanlığın kurtarıcısıyız aman da şu dinsizlere bakın havasına girmenin hiç lüzumu yok. Ağzınıza da tekerleme olmuş bir spiritüel uyanmadır gidiyor. Yok öyle şey.

Sen öncelikle uçan atlara ve cinlere inanıyor musun onu söyle.

@Unholy:

Dinsizlik evrim anketiyle tanrı inacıyla şunla bunla ölçülmez. Adamı alırsın karşına, cinlere büyülere inanıp inanmadığını ciddi ciddi sorarsın. O zaman anlaşılır.

Türk halkının büyük ölçüde deist olduğu bir gerçek. Her tanrıya inanıyorum diyeni teist yaparsak ancak onlara hakaret olur. Keza teizm tanrı inancı ile ilkel ritüellerin birleşim noktası. Bu ülkede gerçekten teist olacak kadar cahil ve korkak insan sayısı ise epeyi kıt. Belki ateistlerden bile az.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...