Jump to content

Ateizm çok yaygın

Recommended Posts

@Unholy:

Dinsizlik evrim anketiyle tanrı inacıyla şunla bunla ölçülmez. Adamı alırsın karşına, cinlere büyülere inanıp inanmadığını ciddi ciddi sorarsın. O zaman anlaşılır.

Türk halkının büyük ölçüde deist olduğu bir gerçek. Her tanrıya inanıyorum diyeni teist yaparsak ancak onlara hakaret olur. Keza teizm tanrı inancı ile ilkel ritüellerin birleşim noktası. Bu ülkede gerçekten teist olacak kadar cahil ve korkak insan sayısı ise epeyi kıt. Belki ateistlerden bile az.

Ben de geçmişte Türk halkının büyük ölçüde deist olduğunu düşünüyordum, hatta forumda bir kişi ile bunu tartışmıştım bile. Ama sonra yanıldığımı anladım, tartışmada da rezil oldum zaten.

Türkiye'de öyle çok sayıda deist yok. Türk halkının ezici çoğunluğu Allah'tan korkar, peygamberine laf ettirmez, orucunu tutar, cuma namazına gider, cinlerin varlığına da inanır. Adem hikayesine, Nuh'un gemisine de inanırlar. Bunların arasında alkol alıp zina yapanları da boldur ama onlar yine de kesinlikle deist değildir. Evrim teorisi hakkında konuş, anında H ya da çevrelerinden duydukları zırvaları tekrarlamaya başlarlar.

Türkiye'de senin dediğin gibi belki 500 bin kişi falan vardır. Onlardan bir kaçına rastlaman da normaldir. Ama unutma ki 500 bin Türkiye nüfusunun %1'i bile etmiyor. Hayatında hiç uğramadığın varoşları, kırsal kesimleri, muhafazakar Anadolu şehirlerini de unutma.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben de geçmişte Türk halkının büyük ölçüde deist olduğunu düşünüyordum, hatta forumda bir kişi ile bunu tartışmıştım bile. Ama sonra yanıldığımı anladım, tartışmada da rezil oldum zaten.

Türkiye'de öyle çok sayıda deist yok. Türk halkının ezici çoğunluğu Allah'tan korkar, peygamberine laf ettirmez, orucunu tutar, cuma namazına gider, cinlerin varlığına da inanır. Adem hikayesine, Nuh'un gemisine de inanırlar. Bunların arasında alkol alıp zina yapanları da boldur ama onlar yine de kesinlikle deist değildir. Evrim teorisi hakkında konuş, anında H y'dan ya da çevrelerinden duydukları zırvaları tekrarlamaya başlarlar.

Türkiye'de senin dediğin gibi belki 500 bin kişi falan vardır. Onlardan bir kaçına rastlaman da normaldir. Ama unutma ki 500 bin Türkiye nüfusunun %1'i bile etmiyor. Hayatında hiç uğramadığın varoşları, kırsal kesimleri, muhafazakar Anadolu şehirlerini de unutma.

İşte ben de bunu diyorum, halk içinde aslan kesilen adamla hoşsohbet birşeyler konuş, bırak peygamberini evrimi şunu bunu. İnsanların kafası aslında çalışıyor. Doğuya ziyarete gittim, polis merkezinde bildiğin her cuma namazını kılan adamlarla muhattap oldum, bir çay ısmarladılar, konuştuk, konu açıldı, hac konusunda düşündükleri ne biliyor musun?

Arap kurnazlığı.

Durum resmen böyle arkadaş. Ben gördüğümü söylüyorum.

Evrim gibi polemikli ıncıklı cıncıklı konulara girmeye gerek yok. Evrime bilim gözüyle bakılmıyor türkiye'de. Türkiye'de evrimci demek galatasaraylı, fenerbahçeli demek gibi birşey. Kimse bu konuları bilimsel platformlarda tartışacak kadar ciddi değil. HY polemiği de buna benziyor. Adam ortaya fikir atmış, taraftarı elbet olacak.

Hangi konuyu ortaya atarsan at insanları çatır çatır ikiye bölersin. Bir grup her zaman muhalefet olur, diğer grup da taraftar. Gördük ergenekonunu da, atatürk putlaşıyor diyeni de, ermeni meselesini de, hemen insanlar bölündü, birbiriyle görüşlerini yarıştırdı. Birbirine ağıza alınamaz hakaretler etti, yasal düzenlemeye kadar gitti. Birçoğu ben sana söyleyeyim, fikrini takım tutar gibi savunur.

Bu sebeple öyle polemik fikirlere taraf olmak ya da bunları ciddiye almak gibi bir yanlışa düşmemeye gayret ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de öyle çok sayıda deist yok. Türk halkının ezici çoğunluğu Allah'tan korkar, peygamberine laf ettirmez, orucunu tutar, cuma namazına gider, cinlerin varlığına da inanır. Adem hikayesine, Nuh'un gemisine de inanırlar. Bunların arasında alkol alıp zina yapanları da boldur ama onlar yine de kesinlikle deist değildir. Evrim teorisi hakkında konuş, anında H Y'dan ya da çevrelerinden duydukları zırvaları tekrarlamaya başlarlar.

Aynen katılıyorum size.Türk toplumunun inancını gayet güzel ifade etmişsiniz.Türk halkı müslümandır.İçki içen müslümandır hem de :D

Bırakın Anadolu'yu ya da varoşları,kırsal kesimleri büyük şehirlerde bile yaşayan nüfusun çoğunluğu bir Allah inancına sahiptir.

Türkiye müslüman ülkeler arasında çok da farklı bir yapıya sahip.Bilinenin aksine çoğu arap toplumu anaerkil iken Türk toplumu ataerkildir.Ve en yakın sosyal yapıda olduğu toplumda iran'dır. :D İran zaten Arap toplum yapısından çok daha farklı..

Sonuç olarak hem cumaya giden hem içki içen hem ataerkil enterasan bir toplumuz.

Sitelerde Paylaş

@Ketema:

Bırak şimdi avrupadaki yozlaşma edebiyatını. Türkiye'deki herhangi bir varoş en az Hollanda'da fahişelerin ve iğnecilerin bulunduğu kıyı kasabalarındaki herhangi bir varoş kadar yozdur. Kendimizi kandırıp aman da biz insanlığın kurtarıcısıyız aman da şu dinsizlere bakın havasına girmenin hiç lüzumu yok. Ağzınıza da tekerleme olmuş bir spiritüel uyanmadır gidiyor. Yok öyle şey.

Sen öncelikle uçan atlara ve cinlere inanıyor musun onu söyle.

türk-islam kültürünün gercek degerlerini avrupadaki sapik yasam tarzlarina esit mi tutuyorsun veya onlari üstünmü tutuyorsun? Avrupada yasamadigin icin burdaki toplumsal konulara dair bi fikir yürütmen zor gibi gözüküyor. Burda insanlar her türlü serbestligi yasadigi icin artik yeni sevk bulamiyor ve bunun bunalimina giriyor, ortaya binbir cesit sapikliklar cikiyor. Git Amsterdamdaki sex müzesine. Kapidan iceri 18 yas alti cocuklar giriyor kimsenin kontrol ettigi yok. Müze de "normal sex" müzesi olsa bisey demicem, resmen sapiklik müzesi. Odanin birisinde hayvan sexi resimleri asili ve video izliyebiliyorsun. Kari cömelmis domuzla iliskiye giriyor. Inanmiyorsan git bak. Insanlara dindeki gibi ahlaki sinirlama getirmessen ve ögretmessen böyle olur. Toplumsal Sinir daima biraz daha kayar sonunda da ortadan kalkar.

Spiritüel uyanmayi ben bir yerimden uydurmuyorum. Toplumsa arasdirmalar bunu gösteriyor. Bir cok Insani artik kuru bir materiyalizim mutlu etmiyor.

evet cinlere inaniyorum ve görmedigimiz ve anlamadigimiz bir cok seyin de var oldugnu düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

deist olduğunu iddia eden kişiler, tatmin amacıyla bunu yapıyorlar, yoksa ciddi anlamda tanrıya felan inandıklarını sanmıyorum. türkiye'de ki deistlerin çoğunluğu da çevreden çok tepki çekmemek için ateist olmadığını, dinlere inanmasa bile yaratıcıya inandığını beyan etmektedirler. düşünsenize bir, tanrı fikri zaten ilk kez dinlerle ortaya çıkmıştır, evrenin yaratılışı hikayeleri de aynı şekilde. hal bu iken, dinleri kabul etmeyip, tanrıya inandığını söyleyen kişiler, olsa olsa bu tutumlarını kendilerini tatmin ya da saldırılardan koruma amacıyla yaparlar.

Sitelerde Paylaş

"işimiz allaha kaldıysa ooooo, yandık" Sözünün yaygın kullanımını, Türk halkının özünde inançsız olduğuna bir delil olarak görüyorum. Birde "Senden gelecek yardım allahtan gelsin (yani gelmesede olur) diyorlar :)

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuzey ülkeleri hep ateist zaten, norveç isveç finlandiya, rusya vs.. baltık, iskandinav ve slav ülkelerinin alayı..

ingilterede'de halkın tanrıya inancı kalmamış %50 lere kadar artmış ateist nüfusu..

buna diğer non-theistleri katarsak vietnam çin vs. de dahil olup, dünyadaki sayımız hayvani boyutlara ulaşmakta, yakında her yeri zaptedeceğiz.. :lol:

yani denizde kum, dünyada ateist..

türkiye'de ne olduğumuz hiç önemli değil.

ateizmin bir fonksiyonu kalmadı, artık herkes ateist..

Ne yani ateizm düşüncesini farklı bir şey olduğu için mi savunuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ne yani ateizm düşüncesini farklı bir şey olduğu için mi savunuyorsun?

oradan anlaya anlaya bunu mu anladın?

beyniniz pavlov'un köpekleri gibi şartlanmış ateizmi farklı olmak için savunuyorlar diye.. ben zaten hiç bir dine mensup değildim daha öncede.. bir dine göre yetiştirilmedim. bahsedilen ateistlerin sayıca arttıkça artık dinleri eleştirmenin pekte anlamının kalmamasıdır.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

oradan anlaya anlaya bunu mu anladın?

beyniniz pavlov'un köpekleri gibi şartlanmış ateizmi farklı olmak için savunuyorlar diye.. ben zaten hiç bir dine mensup değildim daha öncede.. bir dine göre yetiştirilmedim. bahsedilen ateistlerin sayıca arttıkça artık dinleri eleştirmenin pekte anlamının kalmamasıdır. 

[/

''Artık ateizimin de bir fonksiyonu kalmadı'' cümlesinden ne anladysam onu sordum. Pavlonun köpeği de, pavlo bu cümleyi kursaydı aynı soruyu sorardı herhalde, şartlanmadan...

Sitelerde Paylaş

Türkiyede ne ateizm, nede bilincli bir deizm var, türkiyde varsa yoksa sadece islam karsiti, anakaynagini ülke disindaki islam karsiti ofislerde üretilen fikirlerin olusturdugu bir marjinal yapilanma var.

Ülkemizdeki insanlarin büyük cogunlugu "elhamdüllah müslümanim" der, ama her "elhamdüllah müslümanim" diyen günahsiz bir mümin midir, degildir ! yani bir insanin müslüman olmasi, onun günahsiz olmasi anlamina gelmiyor, gelmemeli de zaten. Kuru kuru bir ateizm veya deizm bu topraklara ne kazandirir ? materialist ateizmin devlet eli ile toplumsal hayatin icinde yasatildigi denemler vardi, yetmis küsür yil sürdü, peki materialistce yetisen bu insanlar, üstlerindeki zulm rejimleri kalktiginda, neden akin akin kiliselere kosmuslardir ? halbuki yetmis yil boyunca, tüm kötülgün sorumlusu, kilise ve kilisedeki ruhban sinifi oldugunu söylenmedi mi onlara ?!

Sizler insanlari ve toplumu "müslümansizlastirmak" yerine, etrafinizdaki makul olarak degerlendirdiginiz müslümanlara beraberce yasayabilmek icin nelerin yapilmasi gerektigi hakkindaki önerilerinizi sunmak ile niye yol almayi düsünmüyorsunuzda, elin gavurun islam dini hakkindaki yorumlarina gereginden fazla deger veriyorsunuz ?!?

Sitelerde Paylaş

''Artık ateizimin de bir fonksiyonu kalmadı'' cümlesinden ne anladysam onu sordum. Pavlonun köpeği de, pavlo bu cümleyi kursaydı aynı soruyu sorardı herhalde, şartlanmadan...

yanıtta verildi, anlayamadığın gösterildi..

üstteki iletiyi oku, ateizmin fonksiyonu kalmaması, dinin insanlar üstündeki etkisinin zayıflaması anlamında olduğunu normal zekalı her kişi rahatlıkla anlar..

Sitelerde Paylaş

yanıtta verildi, anlayamadığın gösterildi..

üstteki iletiyi oku, ateizmin fonksiyonu kalmaması, dinin insanlar üstündeki etkisinin zayıflaması anlamında olduğunu normal zekalı her kişi rahatlıkla anlar.. 

Ne yani Ateizm de komünizm gibi sonuca ulaştıktan sonra fonksiyonunu yitiriyor mu?

Sitelerde Paylaş

Ne yani Ateizm de komünizm gibi sonuca ulaştıktan sonra fonksiyonunu yitiriyor mu?

dünyada din kalkınca onun karşıtı da onunla birlikte kalkar.

insanlar üstündeki dinin etkileri azalırsa, o oranda ateizminde etkir gücü azalır.

Sitelerde Paylaş

dünyada din kalkınca onun karşıtı da onunla birlikte kalkar.

insanlar üstündeki dinin etkileri azalırsa, o oranda ateizminde etkir gücü azalır.

Sen de bilyorsun ki din olgusu hiçbir zaman kalkmaz. Aksine dünyada ateizm düşüncesi artarsa karşıt olarak din fnatikleri de artar. Din ile ateizm aynı zamanda ortaya çıkmıştır ve halen daha iki düşünce de devam etmektedir.

Sitelerde Paylaş

Sen de bilyorsun ki din olgusu hiçbir zaman kalkmaz. Aksine dünyada ateizm düşüncesi artarsa karşıt olarak din fnatikleri de artar. Din ile ateizm aynı zamanda ortaya çıkmıştır ve halen daha iki  düşünce de devam etmektedir.

ateizmin din üstündeki nihai zaferi, dinin kalkmasına ve ateizminde pasif hale geçmesine yol açacaktır. ateizm, din yüzünden ortaya çıkmıştır.. din çıkmasaydı, ateizm olmayacaktı. din kalktığında ve fikirlerden arındırıldığında ise ateizmin görevi kalmayacak ve kendi varlığı tek alternatif şeklinde devam etmekle birlikte etkir gücü kalkacaktır..

Sitelerde Paylaş

ateizmin din üstündeki nihai zaferi, dinin kalkmasına ve ateizminde pasif hale geçmesine yol açacaktır. ateizm, din yüzünden ortaya çıkmıştır.. din çıkmasaydı, ateizm olmayacaktı. din kalktığında ve fikirlerden arındırıldığında ise ateizmin görevi kalmayacak ve kendi varlığı tek alternatif şeklinde devam etmekle birlikte etkir gücü kalkacaktır..

Din üstündeki nihai zaferi ni nasıl da söyleye bilirsin? Bu zafer ancak Dünya nufusunun çoğunluğunun kabul etmesiyle olcak bir şey. Bu da hiçir zaman olmayacaktır. Çünkü insanlık din ile bir araya gelmektedir. Din üzerinden rant sağlayan insanlar olduğu sürece din hiçbir zaman kalkmayacaktır.

Tarih booyunca devletler din ile doğmuş din ile ilerlemiştir.Ateizm sadece küçük gruplar oluşturur. Bunlar da ekonomik bir kaygı gütmedikleri için sadece küçük gruplar halinde kalırlar. Yani anlayacağın dinin karşısında cebinde para olmayan hiçbir düşünce ayakta kalamaz.

Sitelerde Paylaş

Din üstündeki nihai zaferi ni nasıl da söyleye bilirsin? Bu zafer ancak Dünya nufusunun çoğunluğunun kabul etmesiyle olcak bir şey. Bu da hiçir zaman olmayacaktır. Çünkü insanlık din ile bir araya gelmektedir. Din üzerinden rant sağlayan insanlar olduğu sürece din hiçbir zaman kalkmayacaktır.

Tarih booyunca devletler din ile doğmuş din ile ilerlemiştir.Ateizm sadece küçük gruplar oluşturur. Bunlar da ekonomik bir kaygı gütmedikleri için sadece küçük gruplar halinde kalırlar. Yani anlayacağın dinin karşısında cebinde para olmayan hiçbir düşünce ayakta kalamaz.

kilisenin ve halifeliğin siyasi gücünü nasıl yitirdiğini sanıyorsun sen? ayrıca ateizm bir din değil dinsizliktir, dinsizlik ateizm demektir. bu yüzden ateistler bireysel hareket ederler, ateist grup olmaz, dinsel grup ve topluluklar olabilir ancak.

Sitelerde Paylaş

kilisenin ve halifeliğin siyasi gücünü nasıl yitirdiğini sanıyorsun sen? ayrıca ateizm bir din değil dinsizliktir, dinsizlik ateizm demektir. bu yüzden ateistler bireysel hareket ederler, ateist grup olmaz, dinsel grup ve topluluklar olabilir ancak.

İşte ben de bunu söylüyorum bireysel hareket ettikleri için din olgusunu hiçbir zaman bitiremezler. Bu yzden ne ateizmin fonksiyonu biter ne de dinin.

Sitelerde Paylaş

İşte ben de bunu söylüyorum bireysel hareket ettikleri için din olgusunu hiçbir zaman bitiremezler. Bu yzden ne ateizmin fonksiyonu biter ne de dinin.

bilemeyeceğim artık, eğer bir gün türkiye'nin tamamına takını ateist-dinsiz olursa, türkiye'de ateizmi konuşmanın zerre anlamı kalmayacaktır :) hepsi bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...